Τροχοφόρος δολοφονικός ρατσισµός

Του Γκαζµέντ Καπλάνι   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 17/08/2010 07:00 |

Ανήµερα Δεκαπενταύγουστο έλαβα το µήνυµα αυτό στο µπλογκ µου: «Σκατοµαλάκα Αλβανοεβραίε, για τον δικό µας που φάγατε ούτε λέξη. Φταίµε εµείς που δεν σας κάνουµε τα ίδια - Μάκης». Τελευταία, στα µπλογκ τους οι ακροδεξιοί µε βαφτίζουν «Εβραίο». Ισως επειδή το «Αλβανός» δεν φτάνει για να µε µισούν όπως µόνο εκείνοι ξέρουν να µισούν. Το ίδιο πύον στα µυαλά και στην καρδιά τους κουβαλούν και οι Αλβανοί που δολοφόνησαν τις προάλλες τον 37χρονο Αριστοτέλη Γκούµα – Ελληνας της Αλβανίας και κάτοικος της Χειµάρρας – επειδή, όπως αναφέρουν αυτόπτες µάρτυρες, µιλούσε ελληνικά. Τον κυνήγησαν µε το αυτοκίνητο και τον σκότωσαν ενώ επέστρεφε µε τη µηχανή στο σπίτι του. Ο δολοφόνος, συνοµήλικος του θύµατος, κρύφτηκε και παραδόθηκε µερικές ηµέρες αργότερα στην Αστυνοµία. Τον βοήθησαν οι φίλοι του να κρυφτεί. Ο πατέρας του έβγαινε στις αλβανικές τηλεοράσεις λέγοντας πως ο γιος του είναι αθώος, πως ό,τι συνέβη ήταν απλά ένα τροχαίο ατύχηµα. Εδρασε σύµφωνα µε τη βαλκανική νοοτροπία: τα παιδιά µας είναι πάντα αθώα, ακόµα και όταν δολοφονούν.

Ο πρωθυπουργός της Αλβανίας, Σαλί Μπερίσα, καταδίκασε αµέσως και απερίφραστα το έγκληµα. Οι δράστες συνελήφθησαν και θα οδηγηθούν στη Δικαιοσύνη. Ο «αντιεθνικιστής» αρχηγός της αντιπολίτευσης, Εντι Ράµα, δεν ακούστηκε καν.

Ισως για να µη δυσαρεστήσει τους Αλβαναράδες, ελπίζοντας ότι θα πάρει και τις ψήφους τους στις επόµενες εκλογές, ώστε να γίνει πρωθυπουργός. Η στάση του αλβανικού Τύπου ήταν απλά θλιβερή. Ελάχιστες ήταν οι εξαιρέσεις, που τόλµησαν να πουν τα πράγµατα µε το όνοµά τους. Αν και η είδηση είναι ακόµα πρωτοσέλιδη στις αλβανικές εφηµερίδες, οι σχολιαστές αποφεύγουν να πάρουν θέση και να ασχοληθούν µε την ιδιαίτερη πλευρά του εγκλήµατος: τα ρατσιστικά κίνητρα του δράστη και των συνεργατών του. Φαίνεται πως, για τους περισσότερους αλβανούς δηµοσιογράφους, οι Αλβανοί πρέπει να είναι µόνο θύµατα του ρατσισµού, ποτέ θύτες. Με αυτές τις ιδέες, φαντάζοµαι, µεγάλωσαν ο δολοφόνος και η παρέα του. Αυτό που σοκάρει, προπαντός, είναι η αγριότητα και η ευκολία µε την οποία πραγµατοποίησαν τη δολοφονία. Σαν να ήταν σίγουροι ότι κανείς δεν θα τους κυνηγήσει και τιµωρήσει. Σαν να περίµεναν να εισπράξουν ακόµα και τη δηµόσια επιδοκιµασία...

Είναι πολλά αυτά που µπορεί να διαπιστώσει κανείς, µε µια πρώτη µατιά, σε αυτό το έγκληµα. Το γεγονός ότι ο δράστης εκπροσωπεί ένα κοµµάτι της αλβανικής νεολαίας που µεγαλώνει ανάµεσα στο «όνειρο» του νεοπλουτισµού και ενός ρεύµατος βλαχοµπαρόκ εθνικισµού, που καλλιεργείται εδώ και καιρό από ορισµένα ΜΜΕ και σύµφωνα µε το οποίο το κακό µε τους Αλβανούς είναι ότι πάσχουν από µειωµένη εθνικοφροσύνη! Το γεγονός ότι οι τουριστικές περιοχές του Νότου στην Αλβανία έχουν γίνει το «βασίλειο» της µαφίας των οικοδοµών, όπου «συναντιούνται» το διεφθαρµένο κράτος, η µαφία και ο εθνικισµός – ο δράστης και οι φίλοι του, άλλωστε, στις οικοδοµικές επιχειρήσεις δραστηριοποιούνταν. Επιπλέον, το γεγονός ότι το έγκληµα διαπράχθηκε µε αυτοκίνητο. Στην εποχή του κοµµουνισµού, στην Αλβανία τα ιδιωτικά αυτοκίνητα ήταν απαγορευµένα. Τώρα έχουν γίνει το σήµα κατατεθέν των νεόπλουτων. Προχθές έγιναν και το σήµα κατατεθέν ενός νεόπλουτου δολοφονικού ρατσισµού…

LΙΝΚ: http://gazikapllani.blogspot.com

18
NIKOS
19/08/2010 16:35
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΜΟΡΦΩΜΈΝΟΣ και έχεις ζήσει και στις δύο χώρες, θα ήταν πολύ χρήσιμο αν μας εξηγόύσες τις ρίζες του ανθελληνισμού των ΑΛΒΑΝΩΝ. Κανένας λαός των βαλκανίων , ούτε και αυτοί οι ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ δεν μισούν τόσο πολύ τους ΕΛΛΗΝΕΣ. Προφανώς τα αίτια είναι ιστορικά, κοινωνιολογικά, φυλετικά , θρησκευτικά κ.λ.π.. ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ από έναν πολίτη του κόσμου, οπως φαίνεται από τα γραφομενά σας, μια αντικειμενική καιεπιστημονική προσεγγιση.
φαιδρα
19/08/2010 16:23
...''''η τραμπούκικη συμπεριφορά "Τι κοιτάς ρε...'''' και το "ξερεις ποιος ειμαι εγω" ειναι η αντιδραση που θυμαμαι απο αντιστοιχους νεοπολουτους βλαχοελληνες ιδιαιτερα στη δεκαετια του 80 στην υπεροχη Ελλαδα που αναπτυσσοταν που εκαιγε δαση και εχτιζε σπιτια και που βρεθηκα ξαφνικα με υπηρετες!!!! Μηπως η καταγωγη δεν παιζει τοσο μεγαλο ρόλο όσο η αξια στην ανθρωπινη υπαρξη?
θελουμε την Ελλαδα μας πισω!!!
19/08/2010 01:59
Κυριε Καπλανη χωρις ιχνος ρατσισμου θα ηθελα να σας ρωτησω αν ειιχατε τοσους μεταναστες στη χωρα σας οσους εμεις και με την ανεργια να καλπαζει τι θα σκεφτοσασταν για τους μεταναστες;; Θα επιμενατε οτι ειναι ρατσιστης καποιος που αγαπαει πρωτα τη χωραα του και το λαο της;;
βασίλης
19/08/2010 01:32
Αγαπητέ κύριε Καπλάνι, Όχι μονάχα από το κείμενό σας αυτό, αλλά και από πλείστα άλλα άρθρα σας εξάγεται με σαφήνεια πώς η κατάντια στην οποία έχουν περιπέσει ορισμένες πληθυσμιακές ομάδες των Βαλκανίων μπορεί να οδηγήσει ακόμα και στο έγκλημα για λόγους καθαρά ρατσιστικούς. Για την ακρίβεια, για λόγους μίσους προς τον άλλο. Το χειρότερο δε είναι ότι και στις υπόλοιπες περιοχές του λεγόμενου δυτικού κόσμου τα πράγματα δεν είναι και πολύ καλύτερα. Δυστυχώς, το ...πάνω χέρι στις κοινωνίες μας, αν δεν κάνουμε το παν για να παραμείνουμε πολιτισμένοι (όπως κάνετε εσείς με τα άρθρα σας) θα το πάρουν οριστικά αυτές οι ομάδες. Αυτό φαίνεται κι από ορισμένα σχόλια στο καθ'' όλα εξαίσιο κείμενό σας.
SPYROS
18/08/2010 16:34
Συνεχεια της παρατηρησις μου, αναφερω μερικα μονο γεγονοτα που συνεβησαν το μηνα Αυγουστο εως τωρα και αφορουν τον αλβανικο ''πολιτισμο''
- η σφαγη των 2 ανηλικων 16χρονων ελληνων απο ενηλικες αλβανους στην Ημαθια.
- η αγρια δολοφονια του Α.Γκουμα απο ''ηρωες'' αλβανους επειδη μιλουσε ελληνικα!
- Το μαχαιρωμα χτες ελληνα στον Αγ. Νικολαο στη Κρητη απο 20χρονο αλβανο.
- Αγριος ξυλοδαρμος 19χρονου ελληνα (απο την Αργυρουπολη που ειχε παει σε φιλους του, ο θεος να τους κανει) στους Α.Σαραντα απο αλλους αλβανους επειδη σε ερωτηση τους απαντησε ελληνικα μιας και δεν ηξερε αλβανικα!
Υπαρχουν και αλλα μα νομιζω οτι αυτα ειναι αρκετα για να καταλαβουμε ολοι τον ''πολιτισμο'' των αλβανων και την αγαπη τους για τους ελληνες. Καληνυχτα κομπλεξικοι φιλοαλβανοι.
SPYROS
18/08/2010 13:11
Δεν ειναι δυνατον να κανεις διαλογο με ανθρωπους που μονοι τους εχουν υποβιβασει τον εαυτο τους αναλαμβανοντας απο προσωπικα κομπλεξ την υπερασπιση του χειροτερου λαου του πλανητη που ειναι οι αλβανοι (ενας λαος που θεωρει μαγκια την δολοφονια, τα ναρκωτικα, την πορνεια και την μαφια, οτι δηλαδη συγκροτει τον αλβανικο πολιτισμο).
Άκης απο Ολλανδία
18/08/2010 12:59
Ποιός θα τους κυνηγήσει κ. Καπλάνι; Βεβαίως έχουν την εντύπωση ότι θα μείνουν ατιμώρητοι διότι έτσι είχαν τα πράγματα έως τώρα. Δεν γνωρίζω αν εάν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα, αλλά υπάρχουν πολλά παραδείγματα παρόμοιας ατιμωρισίας - ακόμα και θεοποίησης κακοποιών και δολοφόνων Ελλήνων - απο πλευράς Αλβανικού κράτους και αστυνομίας, .

Για αυτό το λόγο επικρατούν ανάμεσα στην νεολαία τους και οι αντιλήψεις που επισημάνατε στο άρθρο σας. Αν αυτό δεν αλλάξει ΑΜΕΣΑ κινδυνεύει να παγιωθεί στην συνείδηση και των 2 λαών, κάτι που μας πάει πίσω αντί για εμπρός.

Τέλος, ως έναν βαθμό συμφωνώ με τον Σπύρο. Το περιστατικό της Ημαθίας δεν το σχολιάσατε. Και ενώ δεν περιμένω απο εσάς να σχολιάζετε όλα τα θέματα που έχουν να κάνουν με τους Έλληνες και τους Αλβανούς, το γεγονός οτι αποφασίσατε να σχολιάσετε μόνο το συγκεκριμένο θέμα διότι κάποιος σας έστειλε ένα ρατσιστικό σχόλιο στο blog σας με οδηγεί στο να πιστέψω ότι αυτή η επίθεση εναντίον σάς είναι ίσως το μοναδικό πράγμα που σας άγγιξε στο συγκεκριμένο θέμα. Ελπίζω να μην είναι έτσι.
Γιάννης
18/08/2010 11:23
Το πρόβλημα είναι ότι η τραμπούκικη συμπεριφορά "Τι κοιτάς ρε;" η καί χειροδικίες είναι ευρύτατα διαδεδωμένη στην Αλβανική κοινωνία(μαγκιά) καί δεν περιορίζεαι στο εσωτερικό της χώρας. Οχι ότι ολοι οι αλλοι είναι αγγελούδια, αλλά οτι υπάρχει πρόβλημα, υπάρχει. Καί οσο τέτοιοι τραμπούκοι(απόπου κι αν προέρχονται) δεν έχουν απέναντί τους ενα κράτος πού θα φέρεται σαν κύριος στούς κυρόυς καί σαν τσογλάνι στα τσογλάνια, απλά θα αποθρασύνονται.
Γεωργία Τ.
18/08/2010 09:28
Αγαπητέ κ. Καπλάνι ευχαριστούμε συνεχίζω και διαβάζω τα άρθρα σας στα παιδιά μου γιατί διδάσκετε ήθος και ανθρωπισμό. Αφήστε τα Πασχαλάκια και τα Σπυράκια να χύνουν το πύον τους. Δεν έχουν τίποτε άλλο να δείξουν. @Ξενοφών τα είπες όλα!
Ξενοφων
18/08/2010 03:19
Κε Καπλανι.,
Οι ακρο-δεχιοι., οι φασιστες Εθνικιστες , οι εκμεταλευτες και κομπιναδοροι χλυδατοι βλαχοκυριλεδες , οι ρουφιανοι της Αστυνομιας για 10 ευρο, δεν εχουν Πατριδα !
Ειναι τα σκυλια που γλυφουν και δαγκωνουν !
Ειναι απο μια μανα και εναν πατερα ...παιδια του μυσους , θρησκο-φανατικοι δολοφωνοι , ψευτο-πατριοτακια !.
Δεν ειναι Αλβανοι, ουτε Ελληνες !
Ειναι τα νεο-φασιστακια που βλεπουμε να βαζουν φωτιες σε διαδηλωσεις!
Γιατι....νεο ειναι ?
Ν.Γ.
17/08/2010 22:14
Έλεος Μενελαε, δηλαδή πρεπει να γράψει" καταδικάζω τη δολοφονία"; δεν φτάνει το μυαλό σου για να το καταλάβεις απο τα συμφραζόμενα;;; ε τότε δε σου φταίει ο Καπλάνι... @Σπύρος: πως δηλαδή θέλεις να κάνεις τους αλβανούς ανθρώπους; για πες μας λίγο τις μεθόδους σου. α και τώρα που κατά τη γνώμη σου δεν είναι άνθρωποι τι έιναι;
Ελληνας της Γερμανίας
17/08/2010 16:17
Κύριε Καπλάνι, κάθε λαός έχει ένα ορισμένο ποσοστό ηλίθιων που δυστυχώς μας κάνουν τη ζωή δύσκολη.

Ο Μάκης είναι απλά για να γελάμε, μια δολοφονία ή ακόμα και ένας ξυλοδαρμός είναι δυστυχώς κάτι που δεν είναι για γέλια. Ας ελπίσουμε, ότι το ποσοστό των ηλίθιων σ΄ αυτόν τον κόσμο θα μειωθεί, γιατί να εξαλειφθεί είναι αδύνατο.
Άρης
17/08/2010 14:56
Αγαπητέ Γκαζμέντ, διάβασε ολόκληρη τη δήλωση του Μπερίσα. Για να καταλαβαίνουν όλοι, θα γράψω στα ελληνικά το επίμαχο σημείο: Δεν πιστεύω ότι υπάρχει Αλβανός που να μη γνωρίζει ότι η κοινότητα που ζει σ’ αυτήν την πόλη είναι δίγλωσση και αυτό όχι σήμερα, αλλά και από 100 και 200 χρόνια πριν. Ο Μπερίσα επαναλαμβάνει τη γνωστή ακραία θέση περί ελληνόφωνων Αλβανών. Ομοίως, οι Τούρκοι λένε τους Κούρδους Τούρκους του βουνού και τους Έλληνες του Πόντου Χριστιανούς Τούρκους. Η δήλωσή του, περισσότερο με προβλημάτισε, παρά με ησύχασε. Κλείνει το μάτι στους ακραίους. Τους λέει ουσιαστικά να είναι καλά παιδιά και θα επαναφέρουν τους πλανημένους δίγλωσσους με άλλα μέσα. Όσο για τον Ράμα, συμμερίζομαι την εκτίμησή σου.
ΓΙΑΝΝΗΣ Κ.
17/08/2010 14:45
Θα σας έλεγα,κ.Καπλάνι,να μη δίνετε σημασία στα σχόλια των ηλίθιων,αλλά ξέρω ότι οι ηλίθιοι εκτός από αήττητοι είναι και επικίνδυνοι.Εγώ πάντως μπορώ να διαβεβαιώσω τους ηλίθιους με την ιδιότητά μου του δασκάλου σε σχολείο του κέντρου της Αθήνας ότι τα αλβανόπουλα δεν έχουν κέρατα,ουρά και υπερμεγέθεις κυνόδοντες,ότι είναι φυσιολογικά παιδάκια σαν τα ελληνόπουλα και μακάρι να μείνουν στην πατρίδα μας και να τη βοηθήσουν να ορθοποδήσει.
menelaos
17/08/2010 14:42
γιατί δεν καταδικάζεις τη δολοφονία? αλλά απλώς περιγράφεις τα γεγονότα?η αλβανία δεν είναι κανονικό κράτος, όπως με ενημέρωσαν αλβανοί....εκει όλοι κρύβονται και κανείς δεν τους εντοπίζει, ειναι κρατος αχταρμάς,κράτος μαφία, αρπα-κολα, γράψε κάτι σχετικά να μαθαίνουμε και εμεις, μην ντρέπεσαι, εξάλλου εδω ζεις και τρώς ψωμί
SPYROS
17/08/2010 13:12
Κε Καπλανι, επειδη ειστε απο τους λιγους ''μορφωμενους'' αλβανους θα συνιστουσα να γραφετε ολο και πιο συχνα για τις εγκληματικες ενεργειες των ομοεθνων σας (οπως προσφατα την επιθεση με μαχαιρια αλβανων σε 16χρονους ελληνες στην Ημαθια) και να προσπαθησετε να τους κανετε ανθρωπους πριν το κανουμε εμεις.
Dimitris
17/08/2010 12:44
Πολύ καλό και στοχευμένο άρθρο.
ΠΑΣΧΑΛΗΣ ,
17/08/2010 12:41
Εσύ οδηγείς Αρναούτ?