ΟΙ ΦΑΝΕΛΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΝΟΙΑΣ

Του Γκαζµέντ Καπλάνι   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 22/06/2010 07:00 |

Η οµάδα που παρακολουθώ µε περισσότερο ενδιαφέρον στο Μουντιάλ είναι η Βόρεια Κορέα. Βλέπω τους ποδοσφαιριστές της να τρέχουν µε αυταπάρνηση, να µη διαµαρτύρονται ποτέ, να µη µιλούν σε ποδοσφαιριστή της αντίπαλης οµάδας, να µην ανταλλάσσουν τις φανέλες στο τέλος του µατς. Για να µην καταλήξουν σε κάνα ανακριτικό γραφείο. Είδα τα χλωµά τους πρόσωπα όταν έχασαν 7-0 από την Πορτογαλία και ένιωσα ένα σφίξιµο στην καρδιά. Γιατί δεν σκέφτονταν την ήττα όσο την τιµωρία που τους περιµένει για την «ατίµωση του έθνους και του κοµµουνισµού».

Η παράνοια της Βόρειας Κορέας µού είναι τόσο οικεία. Είναι η ίδια µε αυτήν που έζησα στην Αλβανία του Εµβέρ Χότζα. Την αναγνωρίζω ακόµα και στο κούρεµα των παικτών. Στον παράδεισο της δικτατορίας του προλεταριάτου τα µακριά µαλλιά και το µούσι απαγορεύονται. Θεωρούνται έκφυλες αστικές συνήθειες που υπονοµεύουν την πρόοδο του κοµµουνισµού και το πολεµικό πνεύµα του λαού. Φαντάζοµαι τους Βορειοκορεάτες να βλέπουν ίσως στον τοίχο του κουρείου – όπου αναγκαστικά κουρεύονται κάθε δεκαπέντε µέρες – τη φωτογραφία του Μαρξ, µε τη µούρη βυθισµένη στο πυκνό µούσι και τα µακριά µαλλιά. Αλλά κανείς δεν θα τολµήσει να ρωτήσει: «Ο πατέρας του κοµµουνισµού που είχε τόσες τρίχες δεν ήταν καλός κοµµουνιστής;». Αν θέλει να µην καταλήξει σε γκουλάγκ. Στην Αλβανία, η ενασχόληση του καθεστώτος µε τις τρίχες του ανθρωπίνου σώµατος ήταν ένα βαρόµετρο για τις αυξοµειώσεις της παράνοιάς του. Κάθε φορά που ασχολιόταν έντονα µε τα µαλλιά σήµαινε περισσότερες εξορίες, φυλακίσεις, εκτελέσεις. Το ίδιο συµβαίνει σήµερα στη Βόρεια Κορέα. Βλέποντας την «κοµµουνιστική κόµµωση» των παικτών της Β. Κορέας σκέφτοµαι πως η πολιτική ιστορία αυτού του κόσµου είναι έτσι φτιαγµένη ώστε συχνά µια τρίχα χωρίζει την ελευθερία από την τυραννία, την αξιοπρέπεια από την ταπείνωση, την κωµωδία από την τραγωδία.

Εµείς στην Αθήνα βλέπουµε ζωντανά τους αγώνες της Βόρειας Κορέας. Οι ίδιοι οι Βορειοκορεάτες δεν έχουν αυτό το δικαίωµα. Δεν βολεύουν οι ώρες. Στη Βόρεια Κορέα είναι βαθιά µεσάνυχτα όταν διεξάγονται οι αγώνες και ο «νέος άνθρωπος» τη νύχτα πρέπει αναγκαστικά να κοιµάται. Οπως συνέβαινε και στην Αλβανία. Στις ένδεκα η ώρα η παρουσιάστρια της κρατικής τηλεόρασης έλεγε «καληνύχτα». Με ένα απειλητικό ύφος. Το καθεστώς, άλλωστε, δεν µετέδιδε ποτέ ζωντανά τους αγώνες της Εθνικής Αλβανίας στο εξωτερικό. Φοβόταν µήπως συµβεί κάτι απρόβλεπτο. Οταν η Εθνική έχανε, καµία εικόνα δεν έφθανε σε µας. Οταν κέρδιζε, οι εφηµερίδες έγραφαν: «Η νίκη της εθνικής µας οµάδας αποδεικνύει την υπεροχή του σοσιαλιστικού συστήµατος έναντι του καπιταλιστικού». Οπως συµβαίνει τώρα στη Βόρεια Κορέα. Η οµάδα της εθνικής ποδοσφαίρου όταν ταξίδευε στο εξωτερικό συνοδευόταν πάντα από χαφιέδες, για να αποτρέψουν αποδράσεις ποδοσφαιριστών και να παρακολουθούν κουβέντες. Το ίδιο συµβαίνει µε την οµάδα της Βόρειας Κορέας. Η µόνη διαφορά είναι οι φίλαθλοι. Κανένας Βορειοκορεάτης δεν µπορεί να περάσει τα σύνορα. Ετσι το καθεστώς του Αγαπηµένου Ηγέτη Κιµ Γιονγκ - Ιλ νοίκιασε είκοσι Κινέζους για να υποδύονται τους φιλάθλους της Βόρειας Κορέας. Στην εποχή της παγκοσµιοποίησης, για κοµµουνιστές και καπιταλιστές, οι Κινέζοι είναι πλέον η πιο βολική λύση...

LΙΝΚ: http://gazikapllani.blogspot.com

22
30φυλλος
25/06/2010 21:39
αυτα που λετε ειναι μυθος της αστικης προπαγανδας και των ιμπεριαλιστων.. εγω ειδα στην τηλεοραση της β.Κορεας οτι νικησαν τη Βραζιλια 1-0 και με τη πορτογαλια παρα το γεγονος οτι τους ειχανε στο τερμα τους εφεραν ισοπαλια.. ενω στο τελος του ματς ο κριστιανο ροναλντο δηλωσε οτι επομενος σταθμος της καριερας του θα ναι η πιονκ γιανγκ... Εμεις λαθος μουντιαλ βλεπουμε κατασκευασμενο απο τους ιμπεριαλιστες στην πραγματικοτητα και η Ελλαδα νικησε 4-2 την Αργεντινη ( 3 γκολ ο σαμαρας) και ο ρεχαγκελ θα παραμεινει στην Εθνικη...
ΑΑ
23/06/2010 18:06
@Κωστας Τ.: Βιάζεσαι φίλε μου. Αυτό που εσύ αποκαλλείς κομμουνισμό ίσως να μην είναι αυτό που θα μείνει τελικα στην ιστορία. Π.χ. όταν εκφυλίστηκε η Γαλλική επανάσταση έδωσε τόσα φρικτά εγκλήματα όσα δε φαντάζεσαι. Μετά κατέρευσε και επανήλθε η μοναρχία με τη μορφή του Ναπολέοντα. Σήμερα όμως όταν μιλάμε για Γαλλική επανάσταση εννοούμε την απαρχή της σύγχρονης δημοκρατίας...

Το τι ίχνος θα αφήσει στην ιστορία ο Μαρξισμός είναι νωρίς να το κρίνουμε... Σίγουρα το ίχνος της δογματικής προσύλωσης στο Μαρξ και η οικοδόμηση ενός παράλογου συστήματος καταπίεσης στο όνομα του Μαρξ είναι κάτι το εντελώς αρνητικό... Αλλά δεν είναι μόνο αυτό ο κομμουνισμός ή μάλλον δεν είναι καθόλου αυτό...

ΑΑ
23/06/2010 17:56
@Tsakitzis: Δεν πρεσβεύει μόνο βλακείες... Το κακό δεν είναι οι ιδέες! Το κακό είναι όταν αυτές γίνονται δόγματα και ευαγγέλια. Και ειδικά όταν το ακροατήριο είναι άνθρωποι απόλυτοι και αν κρίνω από το σχόλιό σου κατατάσεσαι και εσύ σε αυτή την κατηγορία. Οι ιδέες του κομμουνισμού πρέπει να αξιολογηθούν και σε δημοκρατικές κοινωνίες όπου προσέφεραν πολλά στα δικαιώματα των εργαζομένων. Πολλά σήμερα στη χώρα μας τα θεωρούμε δεδομένα όμως πολλές από αυτές τις κατακτήσεις τις οφείλουμε σε αγώνες κομμουνιστών πολλοί εκ των οποίων πλήρωσαν και με τη ζωή τους. Ευθύνονται βέβαια και για πολλά στραβά και πρέπει κάποια μέρα να κάνουν την αυτοκριτική τους. Όσον αφορά το Μαρξ, αν αυτές τις ιδέες εννοείς, ήταν φιλόσοφος και είμαι σίγουρος ότι αν ζούσε στη Βόρεια Κορέα θα τον είχαν εκτελέσει πρώτο.
ΑΑ
23/06/2010 17:41
@GOLDEN BOY: Πάλι έμπλεξες τα φρύδια με τα στρείδια... Τι σχέση έχει ο Τσίπρας με τη Βόρεια Κορέα; Εκεί δε μπορείς να έχεις διαφορετική άποψη ... Στο κόμμα του Τσίπρα δύσκολα θα βρεις δύο με την ίδια άποψη... Αυτό εσένα δε σου λέει τίποτα; Ξέρω... έξω από τον ποδόγυρο της μαμάς μας όλα είναι ζούγκλα...
Κωστας Τ.
23/06/2010 12:55
Μιχαλη, De Large, mesa, Γιατρε, κλπ. δεν το καταλαβατε ακομα; Οτι ειδατε με το Χότζα, Πολ Ποτ, Κιμ Ιλ Σουνγκ, Κιμ Γιονγκ Ιλ , Τσαουσεσκου, Ζιβκωφ,Τιτο , Σταλιν , Μπρεζνιεφ , Χρουστσωφ , Χονεκερ , Καστρο αυτο ακριβως ειναι κομμουνισμος με ολα του τα παρελκομενα. 100 χρονια φτανουν και περισσευουν να δοκιμαστει. Δεν εχει αλλη προσπαθεια.
Ελενη
23/06/2010 02:22
Αγαπητε κ. Καπλανι,

η μαρτυρια σας για τα ολκληρωτΙκα καθεστωτα και την ολοκληρωτικη σκεψη ειναι εξαιρετικα χρησιμη ιδιαιτερα για τους νεους στη χωρα μας. Εχω ταξιδεψει στην Αλβανια και εχω συλλεξει πολλες μαρτυριες απο φιλους Αλβανους για την ζωη τους την περιοδο του Χοτζα... πως επισης σε αλλες χωρες οπου ο φοβος πλαναται....

Δυστυχως η ευτυχως στην Ελλαδα εχουμε την πολυτελεια να ζουμε σε δημοκρατια για πολλα χρονια και ειναι δυσκολο να εκτιμησουμε τι σημαινει δημοκρατια και τι ολοκληρωτισμος.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Eparkis
23/06/2010 02:16
Ωραίο άρθρο. Maxmara μήπως αυτό σχετίζεται με το γεγονός ότι το καθεστώς στην Αλβανία υπήρξε ολοκληρωτικό; Και για να μη τρέφουμε αυταπάτες: Ολοκληρωτισμός και κομμουνισμός πάνε πακέτο. Όποιος δεν συμφωνεί με τα οράματα των πατερούληδων τον τρώει η μαρμάγκα!
Giatros
22/06/2010 22:30
προπαγάνδα χειρίστου είδους... επειδή 5 ψυχοπαθείς πήραν κεφάλι δεν φταίει ο κομμουνισμός αλλά ο λαός που τους ανεχόταν... τα ίδια βέβαια πρέπει να λέμε για την Ελλάδα...
Χριστοφορος
22/06/2010 20:01
Δεν καταλαβαινω , ως που μπορει να φθασει ο φανατισμος;; Συγκρίνονται οι δυνατοτητες επιλογων τηλεθεασης (σοβαρων , ελαφρων ή και γελοιων ακομα θεματων - θεαματων) με την ελλειψη της δυνατοτητας αυτης και με το προσχημα οτι στα (προοδευτικα)καθεστωτα τυπου Β.Κορεας προβαλλονται μονο σοβαρα και αξιολογα !!!! Υπαρχουν ανθρωποι τωρα , στην εποχη που ζουμε που προβαλλουν την σοφιστια "αλλο κουμουνισμος , αλλο κουμουνιστες" ή " Αν κάποιοι Χότζα, Πολ Ποτ, Κιμ Ιλ Σουνγκ και συμπληρωνουμε , Κιμ Γιονγκ Ιλ , Τσαουσεσκου, Ζιβκωφ,Τιτο , Σταλιν , Μπρεζνιεφ , Χρουστσωφ , Χονεκερ , Καστρο , δεν ξέραν να εφαρμόσουν σοσιαλισμό δεν σημαίνει ότι φταίει ο σοσιαλισμός. ( Ποιος να ξερει αραγε - απαντηση το ΚΚΕ) και τελειωνουμε με το καλαμπουρι."μόνο διεστραμένοι εγκέφαλοι θα μπορούσαν να μην είναι κομουνιστές. "
Ντίνα
22/06/2010 18:16
Απίστευτο αυτό με τους Κινέζους... Ισχύει? Τους είδα στην τηλεόραση αλλά φαντάστηκα, αφελής ούσα, ότι είναι από την Πρεσβεία ή κάτι τέτοιο. Απίστευτο. Εγώ στη θέση των παικτών θα ζητούσα άσυλο, αλλά μάλλον σκέφτονται και τους δικούς τους πίσω...
Μιχάλης Πανοπυργήτης
22/06/2010 17:37
Αγαπητέ κύριε Tsakitzi, Από το σχόλιόσας στα ΝΕΑ της 22/6/2010 προκύπτει ότι έχετε πλήρη σύγχιση περί Κομουνιστικής κοινωνίας και τούτο διότι μπερδέψατε τον Κομουνισμό κε τους αυτοαποκαλούμενους κομουνιστές. Αγαπητέ φίλε, αν διαβάσεις προσεκτικά και καταλάβεις την έννοια της κομουνστικής κοινωνίας, θα καταλάβεις ότι μόνο διεστραμένοι εγκέφαλοι θα μπορούσαν να μην είναι κομουνιστές. Όλα αυτά τα γράφω χωρίς καμία ειρωνική διάθεση αλλά διότι πιστεύω ότι θα ήταν πολύ καλύτερα αν ξεωρίζαμε τον κομουνισμό από τους "κομουνιστές".
De Large
22/06/2010 16:53
Είδαμε και τον καπιταλιστικό παράδεισο της γείτονος αγαπητέ μου με τους διάφορους Μπερίσα και Φάτος Νάνο. Είδαμε και την ελευθερία της χώρας σας, να σέρνεται πίσω από την Αμερικάνικη εξωτερική πολιτική, και τον νέο μεγαλοιδεατισμό κάποιων συμπατριωτών σας για τη μεγάλη Αλβανία. Αν κάποιοι Χότζα, Πολ Ποτ, Κιμ Ιλ Σουνγκ δεν ξέραν να εφαρμόσουν σοσιαλισμό δεν σημαίνει ότι φταίει ο σοσιαλισμός. Απλά ήταν οι πρώτες αδέξιες προσπάθειες: Είχατε την ατυχία να τις ζήσετε. Όσο για τους νοικιασμένους κινέζους είναι μια πληροφορία που ελέγχεται...
mesa
22/06/2010 15:12
Και ποιος σου ειπε ρε golden boy οτι η αριστερα γουσταρει Β.Κορεα?Απο το μυαλο σου τα βγαζεις μου φαινεται..
ΓΙΑΝΝΗΣ Κ.
22/06/2010 14:56
Μήπως οι φωτογραφίες του Μαρξ στη Β.Κορέα τον παρουσιάζουν καλοξυρισμένο και κοντοκουρεμένο;Από την παράνοια τέτοιων καθεστώτων όλα να τα περιμένεις!
Όποιος δεν θέλει,και με το δίκιο του,να βλέπει Πάνιες και μεσημεριανάδικα,μπορεί να ασχοληθεί με κάτι άλλο.Στη Β.Κορέα έχουν τέτοια επιλογή;
marettuccia
22/06/2010 14:03
εδώ ο κόσμος χάνεται και....
Tsakitzis
22/06/2010 13:32
Κομμουνισμός, η μεγαλύτερη απάτη της ιστορίας. Πρέπει να έχεις πολλά ψυχολογικά προβλήματα για να πιστεύεις στις βλακείες που πρεσβεύει.
vs
22/06/2010 12:38
Tεστ προς αναγνώστες: Ποια νομίζετε πως θα ήταν η θέση του ''Καλά τώρα, μαθήματα ελευθερίας και δημοκρατίας'', σ'' ένα καθεστώς τύπου Β. Κορέας; Ανώτερος αξιωματούχος με δικαίωμα ζωής και θανάτου πάνω στους φουκαράδες υπηκόους του, ή αγνός ιδεολόγος που θα είχε ακολουθήσει την τύχη τους, χωρίς να προλάβει καν ν'' αναρωτηθεί πως στο καλό συνέβη τέτοιο πράγμα; Ερώτηση προς "Καλά τώρα, μαθήματα ελευθερίας και δημοκρατίας": Φίλε/η μου, αν το άρθρο περιέγραφε, για παράδειγμα, την καταπίεση των Παλαιστινίων στην λωρίδα της Γάζας, ή τους διωγμούς των Κούρδων από τους Τούρκους, θα χρησιμοποιούσες το αντεπιχείρημα ''ενώ εμείς εδώ, Αλεξανδράτου...'' κλπ κλπ;
Maxmara
22/06/2010 12:15
Πολύ καλό άρθρο.
(BTW, αληθεύει ότι ορισμένοι ΒΚ παίκτες ζήτησαν άσυλο?)
SPYROS
22/06/2010 12:06
Κε Καπλανι, εχετε δικιο για τα ολοκληρωτικα καθεστωτα αλλα για πεστε μου εσεις που ξερετε καλυτερα την χωρα σας, ειναι καλυτερη η δημοκρατια του ναρκεμπορου, του μαστροπου και του διακινητη ανθρωπων? ''Η μηπως τελικα δημοκρατια ειναι να κερδιζεις οσα χρηματα μπορεις οπως μπορεις και να τα ξοδευεις οπως θελεις?
dna2374@hotmail.com
22/06/2010 11:43
Καλύτερα να βλέπω την κοκότα την Κάρυ να χαζογελά και να χαζοφιλοσοφεί για γελοία θέματκαι την "τραγουδίστρια" Τζούλια να εκθέτει το ταλέντο της, παρά να δηλώνω ταπεινά την υπέρτατη αγάπη μου στο μεγάλο πατερούλη Κιμ Γιονγκ Ιλ .....Οπώτε ...εκ του ασφαλούς όλοι κριτική κάνουμε.....
Καλά τώρα, μαθήματα ελευθερίας και δημοκρατίας...