εσρ

ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΤΡΑΝΣΕΞΟΥΑΛ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 28/04/2010 07:00 |

Αντιδράσεις για άλλη μια φορά για τον τρόπο λειτουργίας του και την αισθητική των μελών του προκαλεί η απόφασηκατά πλειοψηφία- του Εθνικού Συμβουλίου Ραδιοτηλεόρασης να τιμωρήσει το Star με 20.000

ευρώ επειδή πρόβαλε σκηνές από την ταινία του Πάνου Κούτρα «Στρέλλα».

Στην ίδια εκπομπή («Φώτης και Μαρία», 18 Ιανουαρίου 2010) ήταν καλεσμένη η πρωταγωνίστρια της ταινίας, τρανσέξουαλ Μπέτυ Βακαλίδου, η οποία είναι υποψήφια για το βραβείο Β΄ γυναικείου ρόλου της Ακαδημίας Κινηματογράφου. Το ΕΣΡ επέβαλε το πρόστιμο με το σκεπτικό ότι δεν έπρεπε να μεταδοθούν οι σκηνές της ταινίας καθώς ήταν λανθασμένη η σήμανση («επιθυμητή η γονική συναίνεση»). Μάλιστα, στο σκεπτικό του συμβουλίου αναφέρεται ότι «η κ. Βακαλίδου ήταν πολύ διακριτική και σοβαρή, χωρίς να προκαλέσει με αυτά που είπε... Το θέμα όμως της ομοφυλοφιλίας και της αλλαγής φύλου με ή χωρίς χειρουργική επέμβαση, που παρουσιάστηκε από την εκπομπή, συνιστά ένα κοινωνικό ζήτημα και μια πραγματικότητα που αφορά μια μικρή ομάδα ανθρώπων. Αποτελεί μια κατάσταση που ξεφεύγει από το φυσιολογικό, γι΄ αυτό ξενίζει τον ανήλικο τηλεθεατή...». Με την απόφαση αυτή διαφώνησαν ο πρόεδρος του ΕΣΡ Ιωάννης Λασκαρίδης και τα μέλη Κώστας Τσουράκης και Ιρις Αυδή. Το ΕΣΡ κατά την ίδια συνεδρίαση επέβαλε πρόστιμο 20.000 ευρώ στον ΑΝΤ1 για το «Νext top model» (19 Οκτωβρίου 2009) χαρακτηρίζοντας απαράδεκτη τη συμπεριφορά του καναλιού προς τα μοντέλα που αναγκάστηκαν να κάνουν φωτογράφιση με φίδια.

Καμπάνα 15.000 ευρώ επιβλήθηκε και στον Αlpha, επίσης για λάθος σήμανση της σειράς «CSΙ Μαϊάμι» (έπρεπε να είναι «απαραίτητη η γονική συναίνεση» και όχι «επιθυμητή η γονική συναίνεση», γιατί σε αυτήν την περίπτωση θα έπρεπε να προβάλλεται μετά τις 22.30

και όχι στις 21.00).

8
Sakis
28/04/2010 20:35

NTROPI STO ESR !!!! NA TOUS ALLKASOUN OLOUS !!!!!
ENA PROSTIMO OMOS DEN EXOUN RISKEI SE EKPOMPES POU XLEVAZOUN AN8ROPOUS LOGO SEXOUALIKOU PROSANATOLISMOU KATI POU EINAI PARANOMO.
NTROPI TOUS... IERA E3ETASI EXOUN KATANTISEI !!!!

ALLA OLA KYKLOS EINAI KAI GYRNANE !!!!!
OTAN 8a MA8OUN OTI O GIOS/KORI TOUS EINAI LGBT TOTE NA DO!!!!!

----------Από ΤΑ ΝΕΑ Administrator------

Προειδοποίηση: Από την 1η Μαΐου δεν θα δημοσιεύονται σχόλια με κεφαλαία ή/και λατινικά στοιχεία. Μπορείτε να ρυθμίσετε τον υπολογιστή σας στην ελληνική γλώσσα μέσα από τον Πίνακα Ελέγχου (Control Panel) των Windows.

 

Dr Bubuka
28/04/2010 16:57
"η κ. Βακαλίδου ήταν πολύ διακριτική και σοβαρή, χωρίς να προκαλέσει με αυτά που είπε... Το θέμα όμως της ομοφυλοφιλίας και της αλλαγής φύλου με ή χωρίς χειρουργική επέμβαση, που παρουσιάστηκε από την εκπομπή, συνιστά ένα κοινωνικό ζήτημα και μια πραγματικότητα που αφορά μια μικρή ομάδα ανθρώπων. Αποτελεί μια κατάσταση που ξεφεύγει από το φυσιολογικό, γι΄ αυτό ξενίζει τον ανήλικο τηλεθεατή..."
Οι ετεροκανονιστικοι κριτες της κ. Βακαλίδου που ειχαν την "μεγαλοψυχια" να την νομιμοποιησουν, τελικα δεν καταφεραν να κρυψουν την αγνοια τους και παταγωδη αποτυχια τους οσον αφορα τον κοινωνικο τους ρολο. Δηλαδη την προβολη ατομων και ομαδων που αποκλειονται τοσο απο τον κοινωνικο ιστο οσο και απο τις αναπαραστασεις στα "media". Ειναι τραγελαφυκο οι εγγυητες της δεοντολογιας να την προδιδουν τοσο καταφωρα αναπαραγωντας διακρισεις, και μαλιστα "αιτιολογημενες" με ορους φυσιολογικου και μη. Ειδικοτερα οταν η συγεκριμενη κοινωνικη ομαδα αντιμετωπιζει δυσβασταχτα προβληματα ο αποκλεισμος της απο την δημοσια απεικονιση με γνωμονα μια τετοιου ειδους αιτιολογηση σε οποιαδηποτε σοβαρη χωρα χρηζει αυταπαγγελτης διωξης.
Γεώργιος Νικολάου
28/04/2010 16:02
Αυτή η απόφαση έιναι προφανώς και η τελευταία του ΕΣΡ με την παρούσα συνθεση. Η κα Βακαλίδου θεωρώ οτι πρέπει να απευθυνθεί στην Ελληνική Δικαιοσύνη και να επικαλεστεί επώνυμα κάθε ενδικο μέσο ελληνικό η Διεθνές προκειμένου να αποζημιωθεί γι αυτήν την κατάφωρη παραβίαση των ανθρωπίνων της δικαιωμάτων. Ο υπουργός δικαιοσύνης πρέπει να επέβει άμεσα αλλιώς η ελληνική Δικαιοσύνη θα είναι βαρύτατα εκτεθειμένη.
Αριάδνη
28/04/2010 13:15
Δηλαδή, δεν είναι περίεργο για έναν ανήλικο να βλέπει στην απογευματινή ζώνη ένα τσόκαρο (βλ. Τζούλια Αλεξανδράτου) να υπεραμύνεται της απόφασής της να γυρίσει τσόντα γιατί είναι "παιδί και κάνει τρέλες", λες και το να πουλάς το κορμί σου στο φιλοθεάμον κοινό είναι ό,τι πιο λογικό υπάρχει και σε καμία περίπτωση δεν υποβιβάζει ούτε τις γυναίκες ούτε το ποιοτικό επίπεδο της εκπομπής. Αλλά αντίθετα, το παιδί θα εκτεθεί σε ακατάλληλα θεάματα αν ακούσει μια γυναίκα να μιλά με αξιοπρέπεια θέματα τα οποία αφορούν μειονότητες, με τις οποίες έχει ο ανήλικος επαφές καθημερινά (στο σχολείο, στη γειτονιά, στο δρόμο). Είναι κακό για το παιδί να μάθει ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι "αδ#%#ες", αλλά κανονικοί, ευφυείς άνθρωποι με διαφορετικές προτιμήσεις και ότι οι τρανς είναι άτομα με αξιοπρέπεια και όχι αξιοπερίεργα όντα, που μπορεί στην τελική να είναι και άτομα με τα οποία θα θέλαμε να κάνουμε παρέα. Το να περιορίζουμε δηλαδή αυτές τις ομάδες σε περιθωριακούς, κατεστημένους ρόλους στην κοινωνική μας πραγματικότητα και να τους χρησιμοποιούμε ως αποδιοπομπαίους τράγους για τα κόμπλεξ και τις ανασφάλειές μας είναι αποδεκτό. Ντροπή, ντροπή, ντροπή. Χίλιες φορές να ήξερε το παιδί μου αν είχα ποια είναι η κυρία Βακαλίδου, παρά ποια είναι η Τζούλια και κάθε Τζούλια. Γιατί η κυρία Βακαλίδου είναι πρότυπο και καλά θα κάνουν να την προβάλουν.
menia
28/04/2010 11:55
Για το λυπηρό θέαμα της Τζούλιας,οι αξιότιμοι κύριοι του ΕΣΡ τηρούν σιγή ιχθύος...
Gilo
28/04/2010 11:20
Λοιπόν… το λέμε και το ξαναλέμε (αλλά γιατί κωφεύει τουλάχιστον η νέα κυβέρνηση) ότι αυτό το απαράδεκτο Muppet Show των 7 υπερήλικων συνταξιούχων που πρεσβεύουν αξίες και ήθη 3 γενιών πίσω, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ και να ξαναστηθεί με άλλες προδιαγραφές σύγχρονες! Πως μπορούν να ρυθμίζουν την τηλεοπτική αγορά όταν υπάρχει το INTERNET που πλέον χρησιμοποιείτε ως κύριο Μέσω Μαζικής Ενημέρωσης και Ψυχαγωγίας (ρωτήστε όλους κάτω των 35 ετών να σας πουν). Ξυπνήστε… έχουν αλλάξει οι εποχές και έχουμε χάσει τα αυγά και τα πασχάλια. Αυτό το ΕΣΡ θα είναι η ταφόπλακα των Ραδιοτηλεοπτικών Επιχειρήσεων στην Ελλάδα.
ΧΡΙΣΤΙΝΑ
28/04/2010 10:41
Φτάνει πια με την ομοφοβική συμπεριφορά του ΕΣΡ.Να παραιτηθούν όλα τα μέλη του τώρα και να επανεξεταστεί ο ρόλος του.
Κωστας Γιαννωτης
28/04/2010 09:46
Ελεος πια βαζουν προστιμα σε εκπομπες που παρουσιαζουν τρανσεξουαλ και δεν κλεινουν- τερματιζουν εκπομπες που απο μονες τους ειναι τρανσ με την ευρυτερη ενοια του ορου εχει κατακληστει η ελλ.τηλεοραση (αν μπορει κανεις να την πει ελληνικη)απο ζωντανα επιθυμητα διασκεδαστικα προγραμματα και το ερτσι βαζει προστιμα σε εικονες που γυρω μας ειναι απολυτα φυσιολογικες.τι φοβομαστε μηπως τ απαιδια μας γινουν τρανσ ???Μα θα γινουν σιγουρα με ολα τ α σκουπιδια που διχνουν .Ας παει λιγο μπροστα ι ελληνικη κοινωνια και δεν θα χρειαζονται τ απροστιμα.Μην γυρναμε πισω οι εποχεσ εχουν αλλαξει και η καιμενη η ελλαδα παει μ ε βηματα χελωνας σε ολο το φασμα της.Ευχαριστω