Τα παιδία δεν παίζει...

Του Γκαζμέντ Καπλάνι   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 16/03/2010 07:00 |

Στην όμορφη Σπάρτη υπάρχουν κάποιοι που ζουν «σπαρτιάτικα». Δεν γεννήθηκαν στη Σπάρτη. Ήρθαν εκεί από το Μπανγκλαντές, σκαρφαλώνοντας βουνά και λαγκάδια, διασχίζοντας ηπείρους, μόνοι ή μαζί με τα παιδιά τους. Κάνουν δουλειές τις οποίες οι νέοι Σπαρτιάτες δεν κάνουν πια και έμεναν σε ένα σπίτι με αρχαίες σπαρτιάτικες προδιαγραφές, από αυτά που κατασκευάζονται μόνο με έναν πέλεκυ και ένα πριόνι. Έκαναν και κάνουν βίο λιτό. Δουλεύουν σκληρά και μετρούν και το τελευταίο τους ευρώ, σαν πωρωμένοι τσιγκούνηδες. Στη ζωή τους δεν βρήκαν τίποτα έτοιμο. Δεν είχαν το προνόμιο να συντηρούνται από τους γονείς τους. Ίσως, εκείνοι πρέπει να συντηρήσουν τους γονείς. Και δεν υπάρχει πιο δύσκολο πράγμα από το να μεγαλώνεις τους γονείς σου. Μεγαλώνουν ταυτόχρονα και παιδιά, ονειρευόμενοι ένα καλύτερο μέλλον- τουλάχιστον γι΄ αυτά.

Αυτούς τους ξένους «Σπαρτιάτες» πήγαν να τους κάψουν ζωντανούς κάποιοι έφηβοι που γεννήθηκαν στη Σπάρτη. Από αυτούς- γράφουν οι εφημερίδες- που λίγο έως πολύ τα βρήκαν όλα έτοιμα. Έπαιζαν με τη φωτιά γιατί έχουν μπουχτίσει από τη ζωή τους. Ένιωθαν πλήξη μάλλον και αναζήτησαν έναν ριψοκίνδυνο τρόπο να ταράξουν την αβουλία της ύπαρξής τους, για να τους ανεβάσει- έστω και προσωρινά- την αδρεναλίνη.

Μετά κατέγραψαν τα καμώματά τους και τα ανάρτησαν σε βίντεο στο Ίντερνετ. Ίσως κάποιος ψυχολόγος να είχε ονομάσει την πράξη τους «burning therapy» («θεραπεία της πυρπόλησης») που κάνει ρίμα με το «shopping therapy». «Η φωτιά εξαγνίζει» ήταν το σύνθημα της Κu Κlux Κlan, της οποίας τα μέλη έκαιγαν ζωντανούς μαύρους μέσα και έξω από τα σπίτια τους. Αλλά οι πυρπολητές μάλλον δεν ξέρουν καν τι σημαίνει Κu Κlux Κlan. Αν τους ρωτήσεις, μπορεί να σου απαντήσουν ότι είναι καινούργια μάρκα τζιν ή τζιπ. Σε κάθε περίπτωση, όποιος κάνει «burning therapy» εις βάρος συνανθρώπων του δεν ξέρει τη διαφορά ανάμεσα στο καλό και το κακό, ανάμεσα στον άνθρωπο και το αντικείμενο. Γι΄ αυτούς τους εφήβους οι μετανάστες φαίνεται πως είναι απλά αντικείμενα, κάτι λιγότερο από έμψυχα όντα. Όταν μάλιστα συνελήφθηκαν από την Αστυνομία, ύστερα από την αντίδραση ευαισθητοποιημένων πολιτών, είπαν ότι το έκαναν «για πλάκα». Δεν ξέρω εάν κόπιασαν να βρουν την απάντηση ή την βρήκαν και αυτήν έτοιμη. Η εφηβεία είναι η φάση της ζωής κατά τη διάρκεια της οποίας, κανονικά, ένα πρόσωπο αποκτά την ικανότητα να αναλάβει την ευθύνη των πράξεών του, την ευθύνη ενός ενηλίκου. Οι συγκεκριμένοι έφηβοι δεν έχουν καμιά τέτοια διάθεση, φαίνεται. Και ίσως προδίδουν μια γενικότερη τάση των εφήβων που τα βρίσκουν όλα έτοιμα. Ίσως γιατί ένα μέρος αυτών τυπικά έχουν δασκάλους και γονείς, αλλά ουσιαστικά είναι ορφανοί. «Μα τι να κάνουμε; Είναι παιδιά μας» φέρεται να απάντησαν οι γονείς τους όταν έμαθαν το νέο. Τι να κάνουμε;

Μια καλή ιδέα είναι να βάλουν αυτά τα παιδιά να εργάζονται για έξι μήνες ως ξεναγοί σε ανθρωπολογικό μουσείο. Μια άλλη ιδέα είναι να τους βάλουν για έναν χρόνο να ζουν «σπαρτιάτικα», όπως οι μετανάστες από το Μπανγκλαντές, δουλεύοντας σκληρά, πλένοντας πατώματα ή σκάβοντας με κασμά, μετρώντας και το τελευταίο ευρώ σαν πωρωμένοι τσιγκούνηδες. Μπορεί και να πιάσει...

LΙΝΚ:
http://gazikapllani.blogspot.com

63
3vκ.
28/03/2010 13:45
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο, όταν κάποιος με θάρρος και παρρησία ομολογεί αυτά που σκεφτόμαστε, στρεφόμαστε εναντίον του-επειδή δεν είναι Έλληνας. Η κριτική, φίλοι μου, δεν είναι εθνικό προνόμιο. Υπάρχει κανένας νοήμων άνθρωπος που να πιστεύει ότι το να βάζεις φωτιά σε ένα σπίτι όπου κατοικούν άνθρωποι (άσπροι, μαύροι,μωβ) είναι λογικό και πράξη μη κολάσιμη; Ως εκπαιδευτικός, τρέμω στην ιδέα ότι θα μπορούσαν αυτά τα παιδιά να είναι μαθητές μου. Κανείς δεν γεννιέται ρατσιστής,πολλοί μεγαλώνουμε σε ατμόσφαιρα οργής και μίσους-επιβάλλεται λοιπόν η θετική δράση ενάντια σε τέτοιες ιδέες που δυναμιτίζουν την συνύπαρξη. Και η εργασία, όπως προτείνει ο κος Καπλάνι δεν είναι καταναστικά έργα ή γκουλαγκ, αλλά ένα βήμα προς την κατανόηση των συνθηκών ζωής και εργασίας των άλλων.
real
18/03/2010 09:32
Τα πράγματα είναι τόσο απλά: Οι παίδες φυλακή Οι λαθραίοι (που επιβαρύνουν ένα σύστημα που δεν αντέχει ούτε τους "νόμιμους") απέλαση. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην ισχύει ο νόμος αυστηρά για όλους. Όλα τα υπόλοιπα είναι για εσωτερική κατανάλωση, διεθνιστικούς "ανθρωπισμούς" χωρίς ίχνος πρακτικότητας, και απανθρωπισμό και εγκληματικότητα που δεν δικαιολογείται σε καμία ηλικία.
Panaiotis
17/03/2010 21:44
Poios sou dinei to diaioma na les otioi neoi tis Elladas ta vrikan ola etoima? Poios sou dinei to dikaioma na organoneis timories me katanagastika erga? Tha perimene kaneis na exeis protaseis gia mia kalyteri zoi gia olous. Esy omos etoimazeis goulag. Auta pou grafeis einai ratsistika kai gemata misos gia tous neous tis Elladas. Lypamai gia autous pou epivraveuoun me stili se mia toso egkyri efimerida auto to kyrigma misallodoksias, mizerias kai dithen proodeutikou ratsismou.
Μιχάλης Δ
17/03/2010 20:16
SPYROS 17/3/2010 18:37 έγραψε ΤΟ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ ΕΒΑΛΑΝ ΦΩΤΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΓΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΟ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΣΧΗΜΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ Δηλαδή ρε Σπυρακο τί διαστάσεις-προεκτάσεις θα πρέπει να του δώσω; Να το περάσω στα ψιλά; Ε ΟΧΙ ΔΕ ΘΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΑΡΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΠΟΝΙΕΣΑΙ!! Θα σπυ το ξαναπω μπας και το χωνέψεις Αν δεν το έχεις καταλάβει ΑΝΗΛΙΚΑ ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ ΠΗΓΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΨΟΥΝ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!! ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΣΥ ΤΟ ΧΑΒΑ ΣΟΥ!!!!
Το τελευταίο συμβάν με τα ανήλικα είναι όπως και να το κάνεις σοκαριστικό τόσο σοκαριστικό μάλιστα που να μην ενδιαφέρει αν τα θύματα της επίθεσης είναι εδώ νόμιμα ή όχι!! Εκτός και αν κατά τη γνώμη σου η επίθεση των ανηλίκων και η απόπειρα φόνου που διέπραξαν θα πρέπει να περάσει στα ψιλά μόνο κ μόνο επειδή τα θύματα πιθανόν να έχουν έρθει παράνομα!!!
Όσο για την ιθαγένεια όσοι τη δικαιούνται θα τη λάβουν είτε αυτό σου αρέσει είτε όχι!!!!!! Έτσι για να βράζεις στο ζουμί σου και να γουστάρεις!!!!
Σε κάθε περίπτωση πάντως καθόλου δεν πρόκειται να ασχοληθώ αν κάποιος ήρθε εδώ νόμιμα ή όχι πριν από 5, 10 ή 15 χρόνια από τη στιγμή που ΤΩΡΑ δουλεύουν νόμιμα και έχουν τη δική τους οικογένεια και τα παιδιά τους φοιτούν σε ελληνικό σχολείο!!!
Τώρα τα ανήλικα θα πρέπει να τιμωρηθούν παραδειγματικά γιατί προφανώς δεν ξεχωρίζουν το κακό από το καλό!!!!!
Δε μου απάντησες. Τί θα έλεγες αν σου το έκαναν και σε σένα αυτό που έκαναν τα καλόπαιδα της Σπάρτης στους μετανάστες από το Μπαγκλαντές "για πλάκα"!!
Μιχάλης Δ
17/03/2010 19:36
foreigner 17/3/2010 17:33
Δήμητρα 17/3/2010 18:44
Απλά συμφωνώ μαζί σας!!! Με καλύψατε απόλυτα!!!! Τώρα για τα φασιστοειδή που γράφουν εδώ ότι και να πει κανείς θα είναι λίγο!!!!
aristidis dikeos
17/03/2010 19:36
Ο ρατσισμός, (δυστυχώς πρέπει να το παραδεχθούμε), ανέκαθεν υπήρχε στην Ελλάδα.ΣΤΑ ΞΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΞΕΝΟΣ, τραγουδούσαν με παράπονο οι πόντιοι. Έχω πολλά παραδείγματα για να ενισχύσω την άποψή μου αν μου ζητηθεί. Το θέμα όμως έχει οξυνθεί και με το φταίξιμο των μεταναστών οι οποίοι αρνούνται να σεβαστούν τα ήθη, τα έθιμα, και τον τρόπο ζωής των Ελλήνων.Αν θα ακούσετε συνομιλίες μεταξύ μεταναστών, θα εξοργιστείτε όταν θα ακούσετε την γνώμη που έχουν για μας.Και ας ζουν στην χώρα μας. Στην εγκληματικότητα δεν θέλω να αναφερθώ. Εκεί φταίει η πολιτική που ακολουθούμε ως χώρα, και η ανέχεια. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ισχυρότερο πάντων είναι το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.
Δήμητρα
17/03/2010 18:44
Προς foreigner(17.33)
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και καλά θα κάνουμε να μην ασχολούμαστε άλλο με τέτοιου είδους άτομα και τις απόψεις που εκφράζουν.Προφανώς είναι κάποιοι άνεργοι ή-ακόμα χειρότερα ανεπάγγελτοι-"ενήλικες",που,επειδή νομίζουν ότι έχουν λύσει τα δικά τους προβλήματα,περνούν ένα μεγάλο μέρος της ημέρας τους πάνω από έναν υπολογιστή και να βρίζουν.Απαξίωση χρειάζεται,γιατί έχουν γίνει γραφικοί.
SPYROS
17/03/2010 18:37
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ.,

ΤΟ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ ΕΒΑΛΑΝ ΦΩΤΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΓΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΟ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΣΧΗΜΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ! ΑΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΨΟΥΝ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΓΙΔΕΥΣΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑ ΦΛΕΓΟΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ/ΠΑΡΑΓΚΑ/ΠΑΡΑΠΗΓΜΑ! ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΗΤΑΝ ΑΠ''ΕΞΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΝΑ ΣΒΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΠΕΙΜΕΝΩ ΟΤΙ Η ΣΙΩΠΗ ΤΟΥ ΚΑΠΛΑΝΙ (ΚΑΙ ΠΟΛΛΩΝ ΑΛΛΩΝ) ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΗΨΙΜΗ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΕ ΝΕΚΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΕΣ ΑΠΟ ΑΛΒΑΝΟΥΣ, ΓΕΩΡΓΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ! ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΝΟΜΙΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ, ΜΙΧΑΛΗ ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΟΜΙΜΟΙ? ΕΙΝΑΙ 5-10 ''Η 20,000 ? ΟΙ 700,000 ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΩΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΙ ΡΕ ΜΙΧΑΛΗ? ΠΟΤΕ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΛΕΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΝΟΜΙΜΟΙ? ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΕΣΥ ΝΟΜΙΜΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΠΑΡΑΝΟΜΑ, ΔΙΑΜΕΝΟΥΝ ΠΑΡΑΝΟΜΑ, ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΛΑΣΤΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ''Η ΓΕΝΝΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΕΝΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΟΜΙΜΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΔΩ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ....... ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!
foreigner
17/03/2010 17:33
@Κωστας 17/3/2010 11:12

Αγαπητέ μου φίλε, "αυτή είναι η Ελλάδα" που θα έλεγε και ο άλλος (ο Σημίτης ντε...).
Αλλά δεν γίναμε έτσι μόνοι μας... κάποιοι μας έκαναν.
Έχω ακούσει εκπαιδευτικούς και παπάδες να βρίζουν χυδαία τους μετανάστες: αυτό σημαίνει ότι ο ρατσισμός περνάει αυτόματα σε εκατοντάδες περισσότερα άτομα που καλώς ή κακώς "διδάσκονται" απ''αυτούς.
Η Ελλάδα, φίλοι μου, είναι χαμένη υπόθεση για τον πολιτισμένο κόσμο... Πάμε να δούμε το DVD της Τζούλιας, γιατι κι αυτό πολύ μας πέφτει...
nikos an
17/03/2010 17:07
ΑΛΗΤΕΣ ΝΑΖΙΣΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μιχάλης Δ
17/03/2010 16:38
POTIS 16/3/2010 13:27
POTIS 16/3/2010 13:28
George 16/3/2010 12:44
TO IDIO KANA KAI OI ALVANOI 16/3/2010 13:31
Να δώ τί θα λέτε να κάποιο ελληνόπουλο έρθει και βάλειφωτιά στο σπίτι σας "για πλάκα"!!!
Ρε βλήμματα αν δεν το έχετε καταλάβει ΑΝΗΛΙΚΑ ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ ΠΗΓΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΨΟΥΝ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!! ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΧΑΒΑ ΣΑΣ!! ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΟΡΘΙΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ!! ΚΟΙΥΑΤΕ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΧΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩς ΤΟ ΔΑΣΟΣ!! Γιατί εμένα προσωπικά πιο πολύ με σοκάρει η δολοφονική απόπειρα ανηλικων παιδιών κατα ανθρώπων μεταναστών παρά το γεγονός οτι αυτοί οι άνθρωποι προφανώς ήρθαν παράνομα αλλά κατά τα άλλα ο αξιόλογος κος Καπλάνι σας έθιξε τα ιερά και τα όσια!! Από αυτά που γράφετε δείχνετε για πολλοστή φορά πόσο μικρόψυχα και τιποτένεια ανθρωπάκια είσαστε!!! Και επίσης φαίνεται ο ευτελισμός της σύγχρονης Νεοελληνικής κοινωνίας!!!!! Να δω τί θα λέγατε αν σας το έκαναν και σε σας αυτό που έκαναν τα καλόπαιδα της Σπάρτης στους μετανάστες από το Μπαγκλαντές "για πλάκα"!!
Μαζί με τα ανήλικα θα πρέπει να παραπεμφθούν και οι γονείς για παραμέληση εποπτείας ανηλίκου και για υπόθαλψη εγκληματία!! Α! Και τα ανήλικα είναι υποχρεωμένα σύμφωνα με τον Αστικό Κώδικα να αποκαταστήσουν τις ζημιές που προκάλεσαν σε τρίτους (μετανάστες)!!
Τί να πω! Ντρέπομαι που σας έχω συμπατριώτες μου!!!
Συμφωνώ απόλυτα με τον κο Καπλάνι ότι μιια καλή ιδέα είναι να βάλουν αυτά τα παιδιά να εργάζονται για έξι μήνες ως ξεναγοί σε ανθρωπολογικό μουσείο. Μια άλλη ιδέα είναι να τους βάλουν για έναν χρόνο να ζουν σπαρτιάτικα, όπως οι μετανάστες από το Μπανγκλαντές, δουλεύοντας σκληρά, πλένοντας πατώματα ή σκάβοντας με κασμά, μετρώντας και το τελευταίο ευρώ σαν πωρωμένοι τσιγκούνηδες. Μπορεί και να πιάσει...
Ρε πάτε καλά;
Μιχάλης Δ
17/03/2010 15:34
Ελισάβετ Ι. 17/3/2010 12:51
Σε πείραξε Ελσάβετ μου που απαντώ σε καθάρματα; Το συνάφι θίχτηκε ε; Αλήθεια εσύ είσαι εκπρόσωπος της σπείρας; Αντί να μπαίνεις στο διαδίκτυο για να ξαμολής αηδίες ενάντια σε συνανθρώπους και συμπολίτες μας που καθμερινά παλεύουν με τη φτώχια και την ανέχεια και δουλεύουν σα σκυλιά (και από πάνω κάτι καλόπαιδα εκ Σπάρτης ορμώμενα τους καίνε τα σπίτια για να σπάσουν πλάκα) κάνε και καμία χρήσιμη δουλίτσα! Αλήθεια για πες μας εσύ τι έχεις κάνει στην ζωή σου; Μια τρύπα στο νερό φοβάμαι μόνο άχρηστοι έχουν τέτοια μυαλά. Χαίρε φτώχεια (πνευματική)!
Αλήθεια τα ως άνω καλόπαιδα Εκ Σπάρτης τί γινήκανε; Είναι ακόμα ελεύθερα να σκορπίζουν τον τρόμο σε ανύποπτους ανθρώπους;
Μιχάλης Δ
17/03/2010 15:14
Ελισάβετ Ι. 17/3/2010 12:51
Πάντως από ότι βλέπω και εσύ τα παρακολουθείς αντί να κάνεις ουσιαστική δουλειά!!!!!!
Μιχάλης Δ
17/03/2010 15:11
SPYROS 17/3/2010 11:34
Το πρόβλημα είναι το εξής: Ότι βάζεις στο ίδιο τσουβάλι λαθρομετανάστες με τους μετανάστες που ζουν εδώ νόμιμα!!!! Για αυτό θα είναι αδύνατο να συνεννουθούμε!!! Τώρα όσο για τον κο Καπλάνι που εκπροσωπεί τους εδώ νόμιμα διαμένοντες θεωρώ περιττό να καταδικάσει δημόσια με δήλωση στις εφημερίδες τα εγκλήματα που (αναμφίβολα) διαπράττουν αλλοδαποί τα οποία φαντάζομαι τα καταδικάζει κάθε νορμάλ ανθρωπος! Το τελευταίο συμβάν με τα ανήλικα είναι όπως και να το κάνεις είναι σοκαριστικό τόσο σοκαριστικό μάλιστα που να μην ενδιαφέρει αν τα θύματα της επίθεσης είναι εδώ νόμιμα ή όχι!! Εκτός και αν κατά τη γνώμη σου η επίθεση των ανηλίκων και η απόπειρα φόνου που διέπραξαν θα πρέπει να περάσει στα ψιλά μόνο κ μόνο επειδή τα θύματα πιθανόν να έχουν έρθει παράνομα!!!
Ακόμα δεν κατάλαβα τη λογική σου!!! το ότι οι αλλοδαποί (αναμφίβολα) κάνουν εγκλήματα αυτό προσφέρει άλλοθι στα εκ Σπάρτης ξεφτυλισμένα που πήγαν να κάψουν ανθρώπους ζωντανούς για πλάκα; Τί να πω!!! Λυπάμαι πολύ για τον τρόπο που σκέφτονται ορισμένοι Νεοέλληνες
Γιατί αν δεν το έχεις καταλάβει ΑΝΗΛΙΚΑ ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ ΠΗΓΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΨΟΥΝ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!! ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΣΥ ΤΟ ΧΑΒΑ ΣΟΥ!!!!
Εμένα προσωπικά πιο πολύ με σοκάρει η δολοφονική απόπειρα ανηλικων παιδιών κατα ανθρώπων μεταναστών παρά το γεγονός οτι αυτοί οι άνθρωποι προφανώς ήρθαν παράνομα αλλά κατά τα άλλα ο αξιόλογος κος Καπλάνι σας έθιξε τα ιερά και τα όσια!!
Οπως έχω ξαναγράψει συμφωνώ απόλυτα με τον κο Καπλάνι ότι μιια καλή ιδέα είναι να βάλουν αυτά τα παιδιά να εργάζονται για έξι μήνες ως ξεναγοί σε ανθρωπολογικό μουσείο. Μια άλλη ιδέα είναι να τους βάλουν για έναν χρόνο να ζουν σπαρτιάτικα, όπως οι μετανάστες από το Μπανγκλαντές, δουλεύοντας σκληρά, πλένοντας πατώματα ή σκάβοντας με κασμά, μετρώντας και το τελευταίο ευρώ σαν πωρωμένοι τσιγκούνηδες. Μπορεί και να πιάσει...
Μαζί με τα ανήλικα θα πρέπει να παραπεμφθούν και οι γονείς για παραμέληση εποπτείας ανηλίκου και για υπόθαλψη εγκληματία!! Α! Και τα ανήλικα είναι υποχρεωμένα σύμφωνα με τον Αστικό Κώδικα να αποκαταστήσουν τις ζημιές που προκάλεσαν σε τρίτους (μετανάστες)!!
Τέλος να δω τί θα έλεγες αν σου το έκαναν και σε σένα αυτό που έκαναν τα καλόπαιδα της Σπάρτης στους μετανάστες από το Μπαγκλαντές "για πλάκα"!!
Ελισάβετ Ι.
17/03/2010 12:51
@ Μιχάλης Δ: Πάλι e-mail στέλνεις αντί να κάνεις κάποια ουσιαστική δουλειά; Ναι, το να βάζεις ταμπέλες όπως "ελληναράδες", "τεμπέληδες" και "οπαδοί του ΛΑΟΣ" είναι ένδειξη προκατάληψης και εξίσου ρατσιστικό με το να λες ότι όλοι οι μετανάστες είναι κακοποιοί. Συνεπώς κάνεις αυτό ακριβώς για το οποίο κατηγορείς τους άλλους και ας νομίζεις ότι είσαι προοδευτικός ή ανεκτικός. Δεν επιτρέπω σχόλια και υπαινιγμούς για το κόμμα που ψηφίζω ή για το τι διαβάζω, αφού δε με γνωρίζεις. Δικαίωμά μου να διαβάζω τα ΝΕΑ ή οποιαδήποτε άλλη εφημερίδα χωρίς να συμφωνώ με όλα όσα γράφει. Σαφώς και η πράξη των μαθητών είναι καταδικαστέα, από πού συμπέρανες ότι την επικροτώ;
SPYROS
17/03/2010 11:34
ΓΕΩΡΓΙΑ Τ.,

ΓΕΩΡΓΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΙ Η ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΥΜΜΕΤΡΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΚΑΠΛΑΝΙ ΘΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙΣ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΛΟΣ. ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Ο ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗΣ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ''Η ΛΙΓΩΤΕΡΟ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ''Η ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ. Ο ΚΑΠΛΑΝΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΕΠΙΚΡΟΤΩ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΑΙ (ΜΟΝΟ) ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΘΕΤΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ. ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΙΟ ΕΠΙΚΡΙΤΙΚΗ ΜΕ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΕΣΑΙ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΟΤΗΤΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΠΛΑΝΙ ΠΟΥ ΣΑΝ Ε.ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΩΝ (ΛΑΘΡΟ)ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΕΙ ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΤΑ! ΞΕΡΕΙΣ, ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΑΠΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΣΟΥ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΟΥ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ Ο ΚΑΠΛΑΝΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ. ΙΣΩΣ ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΜΙΧΑΛΗΣ Δ., ΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΠΟΤΕ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ (ΠΑΜΠΟΛΛΑ) ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ, ΚΑΙ ΕΙΧΑΤΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ Η ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΟΛΑΣΗ ΛΟΓΩ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΝΑ ΕΙΧΑΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΟΣΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΕ.
Κωστας
17/03/2010 11:12
@erv 17/3/2010 09:31
@Γεωργία Τ.
@Μιχάλη Δ
@Andreas the Anonymous
@βασίλης 17/3/2010 00:25

Πιστευετε οτι ειναι τυχαια η καταντια (πολιτιστικη,οικονομικη κλπ) στην οποια εχει περιελθει η χωρα που ζουμε? Εαν τα σχολια εδω μεσα,αντικατοπτριζουν τις πεποιθησεις ενος μεγαλου ποσοστου των ελληνων,καταλαβαινετε για τί επιπεδο χωρας μιλαμε ( αλλωστε αυτο φαινεται καθημερινα).Τον ελληνα τον φτυνουν κια αυτον νομιζει οτι βρεχει..
Μιχάλης Δ
17/03/2010 11:00
Andreas Spiracopoulos 16/3/2010 22:42
Και τα φαινόμενα βίας κατά (λαθρο)μεταναστών είναι λίγα σε σχέση με τα εκατομμύρια των εποίκων που ήλθαν και εγκαταστάθηκαν εδώ εδώ χωρίς να μας ρωτήσουν, και αποτελούν πταίσματα.

Πταίσμα οι εκατοντάδες δολοφονικές επιθέσεις κρανοφόρων της Χρυσής Αυγής; Πταίσμα η δολοφονική απόπειρα από ανηλίκους στη Σπάρτη; Πταίσμα ο εμπρησμός του χώρου που χρησιμοποιούνταν από Μουσουλμάνους για προσευχή σε κτίριο στην Πλατεία Αττικής; Πταίσμα οι επιθέσεις που έχει δεχθεί ο ιερέας τους Αγ Παντελεήμονα από μέλη της συμμορίας που λέγεται Χρυσή Αυγή (η συγκεκριμένη συμμορία σε κάποιοα άλλη ευνομούμενη χώρα ούτε σαν όνομα δε θα υπήρχε!!!! Κάποιος εισαγγελέας θα την είχε μαζέψει!!!!) για τη βοήθεια που προσφέρει σε μετανάστες; Μήπως είναι πταίσμα και οι επιθέσεις κατά αλλοδαπών που πριν από 10 περίπου χρόνια είχε διαπράξει ο Καζάκος; (αλήθεια τον θυμάσαι;)
Τί να σου πω! Τρομάζω για το αρρωστημένο μυαλό που κουβαλάς!!!!!!!
Μιχάλης Δ
17/03/2010 09:55
Ελισάβετ Ι. 17/3/2010 09:16
Η προκατάληψη, τα στερεότυπα και ο ρατσισμός σε όλο τους το μεγαλείο

Κοίτα ποιοι μιλάνε για ρατσισμό και προκατάληψη!!!! Οι υποστηριχτές των κομμάτων που το μίσος το έχουν κάνει σημαία τους!!!! Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα δλδ!!!! Να σαι καλά με έκανες και γέλασα!!!!
Και ένα ερώτημα προς εσένα και τους ομοίους σου!!! Αν δεν σου αρέσουν ΤΑ ΝΕΑ να μην τα διαβάζεται! Περιοριστείτε σε φυλλάδες τύπου στόχος και χρυσή αυγή που μπορείτε σύμφωνα με το μυαλό που κουβαλάτε να κατανοήσετε!!

Μιχάλης Δ
17/03/2010 09:45
Ελισάβετ Ι. 17/3/2010 09:16
Άλλος για Χίο τράβηξε και άλλος για Μυτιλήνη!!!!! Τί θεματολογία έχει το άρθρο τί γράφεις εσύ!!! Προφανώς κατα τη γνώμη σου καλώς έκαναν τα συμπατριωτάκια σου και πήγαν να κάψουν τους μετανάστες στη Σπάρτη!!!! Αυτό θες να μας πεις;
Δεν κατάλαβα τη λογική σου!!! το ότι οι αλλοδαποί (αναμφίβολα) κάνουν εγκλήματα αυτό προσφέρει άλλοθι στα εκ Σπάρτης ξεφτυλισμένα που πήγαν να κάψουν ανθρώπους ζωντανούς για πλάκα; Τί να πω!!! Λυπάμαι πολύ για τον τρόπο που σκέφτονται ορισμένοι Νεοέλληνες !!!!
Και κάτι τελευταίο γιατί δε χαραμίζω άλλο το χρόνο μου για την αφεντιά σου αν δεν το έχεις καταλάβει (γιατί προφανώς ζεις στον κόσμο σου) ΑΝΗΛΙΚΑ ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ ΠΗΓΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΨΟΥΝ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!! ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΣΥ ΤΟ ΧΑΒΑ ΣΟΥ! ΚΟΙΤΑΣ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩς ΤΟ ΔΑΣΟΣ!! Γιατί εμένα προσωπικά πιο πολύ με σοκάρει η δολοφονική απόπειρα ανηλικων παιδιών κατα ανθρώπων μεταναστών παρά το γεγονός οτι αυτοί οι άνθρωποι προφανώς ήρθαν παράνομα!! Από αυτά που γράφεΙς δείχνεΙς για πολλοστή φορά τι αφρό αντί για μυαλό έχουν στο κεφάλι τους τα φασιστοειδή!!! Και επίσης φαίνεται ο ευτελισμός της σύγχρονης Νεοελληνικής κοινωνίας!!!!! Να δω τί θα έλεγες αν σου έκαναν και σε εσένα προσωπικά ή σε κάποιο συγγενή η φίλο σου αυτό που έκαναν τα καλόπαιδα της Σπάρτης στους μετανάστες από το Μπαγκλαντές "για πλάκα"!!
Μαζί με τα ανήλικα θα πρέπει να παραπεμφθούν και οι γονείς για παραμέληση εποπτείας ανηλίκου και για υπόθαλψη εγκληματία!! Α! Και οι γονείς των ανηλίκων είναι υποχρεωμένοι σύμφωνα με τον Αστικό Κώδικα να αποκαταστήσουν τις ζημιές που τα ανήλικα παιδιά τους προκάλεσαν σε τρίτους (μετανάστες)!!
Τί να πω! Ντρέπομαι που έχω συμπατριώτες μου κάτι σαν και του λόγου σου!!!
Συμφωνώ απόλυτα με τον κο Καπλάνι ότι μιια καλή ιδέα είναι να βάλουν αυτά τα παιδιά να εργάζονται για έξι μήνες ως ξεναγοί σε ανθρωπολογικό μουσείο. Μια άλλη ιδέα είναι να τους βάλουν για έναν χρόνο να ζουν σπαρτιάτικα, όπως οι μετανάστες από το Μπανγκλαντές, δουλεύοντας σκληρά, πλένοντας πατώματα ή σκάβοντας με κασμά, μετρώντας και το τελευταίο ευρώ σαν πωρωμένοι τσιγκούνηδες. Μπορεί και να πιάσει...
Αυτά τα είχα να πω!!!!!!
erv
17/03/2010 09:31
Δεν θα προσθέσω κάποιο άλλο σχόλιο για το άρθρο γιατί αρκετά απο τα παρακάτω σχόλια με καλύπτουν.

Άπλα ένα σχόλιο προς τη Γεωργία.Τ.

Δεν νομίζω ότι είναι σωστο να κακολογίσεις ανθρώπους σαν το Νίκο και το Σπύρο. Εκείνοι ειναι πραγματικά φιλομαθεις. Διαβάζουν τακτικά την εφημερίδα, διαλεγουν πάντα τα πιο ενδιαφέροντα άρθρα και αφού τα μελετάνε κανουν πάντα σχετικά σχολιά.

Επιπλεόν είναι οι μεγαλύτεροι θαυμαστές του κυρίου Καπλάνι.
Αλλιως γιατί να ξοδεύουν χρόνο απο τη ζωή τους που δεν θα πάρουν πότε πίσω για να το διαβάζουν τόσο τακτικά.
Ελισάβετ Ι.
17/03/2010 09:15
Εσείς Γεωργία Τ. και Μιχάλη Δ. γιατί δεν κάνετε κάτι χρήσιμο αντί να κάθεστε όλη μέρα στον Ίντερνετ και να γράφετε για να υπερασπίζεστε το συνάφι σας; Σοβαρά πάντως, θα έπρεπε οι αρμόδιοι της ιστοσελίδας να μην επιτρέπουν τη δημοσίευση υβριστικών μηνυμάτων από δήθεν προοδευτικούς. Λοιπόν έχουμε και λέμε: όποιος δε συμφωνεί να είναι η Ελλάδα "μπάτε σκύλοι αλέστε" είναι απαραιτήτως τεμπέλης, πίνει φραπέ, πάει στα μπουζούκια και βλέπει εκπομπές κους-κους ή Τηλεάστυ. Η προκατάληψη, τα στερεότυπα και ο ρατσισμός σε όλο τους το μεγαλείο από τους επαγγελματίες ανθρωπιστές και αντιρατσιστές.
βασίλης
17/03/2010 00:25
Μετά τη λυσσαλέα μισαλλοδοξία, κατρακυλούν στην απόλυτη παραληρηματική γελοιότητα. Είναι κιόλας ο νόμος που ψηφίστηκε, όσο νάναι και κουτσουρεμένος ενοχλεί τα πλέον φανατικά στοιχεία.Τι να γίνει. Θα τους τρώμε για λίγο καιρό μέχρι να βαρεθούν, οι πλέον νοήμονες απ?αυτούς. Με τους υπόλοιπους απλώς θα γελάμε για να περνάει η ώρα.
tasos k.
17/03/2010 00:17
ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ 50 ΤΟΥ 60 ΚΑΙ ΤΟΥ 70 ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΙΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟΘΗΜΕΝΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝ ΤΟΥ ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΜΗ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ, ΤΗΣ ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ Κ ΤΟΥ ΚΚΕ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΑΙΔΕΙΑΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝ(ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥΣ) ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ Κ ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ ΓΟΝΕΙΣ. ΠΑΣΧΕΙ Η ΠΑΙΔΕΙΑ Κ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΑΥΤΑ. FALIMEDERIT
Ανδρέας Σπυρακόπουλος
16/03/2010 22:47
Οσο γιά την στήριξη των μεταναστών από το κράτος, τι να πει κανείς. Μια που μάς περισεύουν τόσα χρήματα αυτόν τον καιρό, ας δώσουμε ένα δυο δις. Στο χώριό μου λένέ, εκεί που μας χρωστάγανε μας πήραν και το βόιδι.
Totos
16/03/2010 22:47
BRAVO THRASOS MR GAZMED...
ALA TI NA PI KANIS , APLOS ISTE MANGES I ALVANI...
SINHARITIRIA.....
Andreas Spiracopoulos
16/03/2010 22:42
Ας μάς εξηγήσει η κυρία η οποία ντρέπεται που είναι Ελληνίδα τους λόγους. Η μετανάστευση δέν είναι δικαίωμα κανενός είναι προνόμιο που αποδίδεται όταν και εάν η χώρα υποδοχής το επιθυμεί. Αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα δεν είναι μετανάστευση, είναι επικοισμός. Η βία είναι αναμενόμενη σε τέτοιες περιπτώσεις. Και τα φαινόμενα βίας κατά (λαθρο)μεταναστών είναι λίγα σε σχέση με τα εκατομμύρια των εποίκων που ήλθαν και εγκαταστάθηκαν εδώ εδώ χωρίς να μας ρωτήσουν, και αποτελούν πταίσματα. Ο κ. Καπλάνι καλά θα έκανε να μην περιφρονεί τον φτωχό λαό που μοιράζεται μαζί του τα λίγα που έχει. Εαν δεν του αρέσει γιατί δεν γυρίζει πίσω στην Αλβανία που είναι, ως γνωστόν η Ελβετία τών Βαλκανίων. Τα επεισόδια βίας εδώ ωχριούν μπροστά στο τι έχουν υποφέρει (και συνεχίζουν να υποφέρουν) οι: Βορειοηπειρώτες Σέρβοι του Κοσσυφοπεδίου Σλάβοι της ΠΓΔΜ απο τους συμπατριώτες του κ. Καπλάνι.(για τα οποία τηρεί σιγήν ιχθύος, όπως και οι υπόλοιποι Αλβανοί διανοούμενοι) Οσο για το Μπάγλαντές, ρίξτε μια ματιά στόν παρακάτω δεσμό για να καταλάβετε πόσο καλά περνούν οι μειονότητες εκεί. http://www.hrcbm.org/ Προσωπικά σαν (νομιμος) πρώην μετανάστης και νύν μέτοικος (13 χώρες σε ηπείρους) ντρέπομαι για την μικρόνοια μερικών ?συμπατριωτών?μου σαν την εν λόγω Κυρία.
max O Metanastis
16/03/2010 21:46
SE AFTA THS SPARTHS KAPIOS PREPE I NA TOYS PEI OTI STON PLANITI GH ZOYME 7 EKATOMIRIA ELINES PROTIS GENIAS DEFTERIS KAI TRITIS KAI KANIS DEN MAS EVALE FOTIA NA MAS KAPSI DOULEPSAME POLI SKLIRA OPOS OI METANASTES STHN ELLADA KAI TA PAIDIA MAS KATEXOUN YPSILOTATES THESEIS OI METANASTES THA KYVERNISOUN THN ELLADA MIA MERA ME TA MIALA POU EXETAI ESEIS SAS AXIZEI NA VOULIAXETAI
Μιχάλης Δ
16/03/2010 21:42
ΝΙΚΟΣ 16/3/2010 19:59
Άλλος για Χίο τράβηξε και άλλος για Μυτιλήνη!!!!! Τί θεματολογία έχει το άρθρο τί γράφεις εσύ!!! Προφανώς κατα τη γνώμη σου καλώς έκαναν τα συμπατριωτάκια σου  και πήγαν να κάψουν τους μετανάστες στη Σπάρτη!!!! Αυτό θες να μας πεις;

Εγκληματικότητα αλλοδαπών 16/3/2010 19:45
Δεν κατάλαβα τη λογική σου!!! το ότι οι αλλοδαποί (αναμφίβολα) κάνουν εγκλήματα αυτό προσφέρει άλλοθι στα εκ Σπάρτης ξεφτυλισμένα που πήγαν να κάψουν ανθρώπους ζωντανούς για πλάκα; Τί να πω!!! Λυπάμαι πολύ για τον τρόπο που σκέφτονται ορισμένοι Νεοέλληνες !!!!
Andreas the Anonymous
16/03/2010 21:09
Mr Kapllani I have been wondering what''s been ailing you all this time and I came to the conclusion it''s your Humanity.
Haven''t you learned yet? You no longer reside in the land of Man but in the land of the Beast. You no longer reside in the land of the Christian but in the land of the Infidel. You no longer reside in the land of the Free but in the land of the Slave. What is wrong with you Sir? Do you expect sympathy? Empathy? Acknowledgment? Wrong place, wrong time Sir but you get an A for effort. Good luck with your future endeavors. Changing the hearts and minds one person at a time. Not an easy task. I don''t envy you.
ΝΙΚΟΣ
16/03/2010 19:59
ρε παιδια δεν είναι άδικο και αντισυνταγματικό να παίρνουν την ιθαγένεια οι μετανάστες, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ???ΚΟΡΟΙΔΑ ειμασταν εμεις που υπηρετησαμε 2-χρονακια. ΝΑ δω τον ΚΑΠΛΑΝΙ να λεει τον εθνικο υμνο, ΝΑ ΣΤΈΚΕΤΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΠΡΟΣΤΆ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΉ ΣΗΜΑΊΑ και δεν θέλω τίποτε άλλο. ΑΥΤΟΣ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΜΠΑΙΝΟΒΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΕΛΕΙ.
Γεωργία Τ.
16/03/2010 19:47
Σε πείραξε Σπυράκο μου που απαντώ σε καθάρματα; Το συνάφι ε; Όσο για τα άλλα ψάξε και θα βρεις, υπάρχει και google ξέρεις αντί να μπείτε στο διαδίκτυο για να ξαμολήσετε αηδίες ενάντια σε συνανθρώπους και συμπολίτες μας κάντε και καμία χρήσιμη δουλίτσα, για πες μας εσύ τι έχεις κάνει στην ζωή σου; Μια τρύπα στο νερό φοβάμαι μόνο άχρηστοι έχουν τόσο άρχηστα μυαλά. Χαίρε φτώχεια (πνευματική)!
Εγκληματικότητα αλλοδαπών
16/03/2010 19:45
Οι αλλοδαποί είναι υπεύθυνοι για την πλειοψηφία των εγκλημάτων : Το ποσοστό συμμετοχής των αλλοδαπών δραστών στα εξιχνιασθέντα εγκλήματα, είναι το εξής: • στις ληστείες 50,44% (έναντι 49,56% συμμετοχής των ημεδαπών) • στις κλοπές – διαρρήξεις 51,45%, • στους βιασμούς 50,79% • στα εγκλήματα της σεξουαλικής εκμετάλλευσης 58,30%. • Επιπλέον, σχεδόν αποκλειστική συμμετοχή παρουσιάζουν οι αλλοδαποί στις πλαστογραφίες (96,39%), στις παραβάσεις πνευματικής ιδιοκτησίας (87,01%), και στην επαιτεία (85,86%). http://www.astynomia.gr/images/stories/2010/310110_enhm09.pdf
Μιχάλης Δ
16/03/2010 18:53
Γεωργία Τ. 16/3/2010 15:08
Γεωργία Τ. 16/3/2010 13:52
Γεωργία Τ. 16/3/2010 12:01
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ Σ. 16/3/2010 09:12
IGANO STEEED 16/3/2010 11:45
Απλά συμφωνώ μαζί σας!!! Με καλύψατε απόλυτα!!!! Τώρα για τα φασιστοειδή που γράφουν εδώ ότι και να πει κανείς θα είναι λίγο!!!!
SPYROS
16/03/2010 18:32
ΕΛΑ ΒΡΕ ΓΙΩΡΓΙΤΣΑ ΜΟΥ, ΘΕΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΠΛΑΝΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΙΑ ΔΙΑΣΗΜΑ ΘΕΑΤΡΙΚΑ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΑΛΒΑΝΟΣ ΤΣΕΧΩΦ? ''Ο ΘΕΙΟΣ ΜΠΕΡΙΣΑ'' (ΚΑΤΑ ΤΟ ''ΘΕΙΟΣ ΒΑΝΙΑΣ'' ) ''Η ''Ο ΑΧΛΑΔΟΚΑΜΠΟΣ'' (ΚΑΤΑ ΤΟ ''ΒΥΣΣΙΝΟΚΗΠΟΣ'')? ΔΙΑΦΩΤΙΣΕ ΜΑΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ......
μαριος
16/03/2010 18:21
ρε ανεγκεφαλα φασιστακια αυτος ο αρχηγος σας ο μιχαλολιακος δεν μου μοιαζει και πολυ για αρειος...πολυ μαυριδερος ειναι και τα χαρακτηριστικα του δεν εχουν και πολυ σχεση με ευρωπη...μολυνει τη φυλη μας νομιζω! πως σας φαινεται η ιδεα να τον καψετε?
stefanoulis
16/03/2010 17:52
Ti adikos pou einai o kosmos re file, na trws thn ksenitia sth mapa, kai na exeis na antimetwpiseis kai to ratsismo kai thn anaisthhsia, me kindyno na se kapsoun kiolas, ena tsourmo kwlopaida. Loipon, megalh plaka tha exei na xrewkophsei h Ellada kai na arxisoun orismenoi apo aftous pou grafoun edw pera na metanastevoun. Ere gelio pou tha pesei. Na doume tote se poio meros tou swmatos tous tha topothethsoun to ratsismo tous.
Kώστας Κανταρτζής
16/03/2010 16:02
Άξιος ο μισθός σας να ασχοληθείτε με το συγκεκριμένο περιστατικό. Θα μου επιτρέψετε μόνο να προσθέσω πως μια κοινωνία η οποία περνάει στα ψιλά γράμματα τέτοιου είδους φαινόμενα θεωρείται κατά τη γνώμη μου τελειωμένη κοινωνία.
Dimitra
16/03/2010 15:53
Lipame poli otan vlepo merika comments pou anaferonte gia tin katagogi tou k Kaplani kai gia ton ratsismo pou yparxei stin patrida mou.. opou vriskei to lathos stous metanastes kai oxi sta kakoanathremena tsoglania pou kanane apopira dolofonias,, Alla otan se mia xora lipi i paidia ,, ti na perimeneis?
Eos ellinida metanastria me kanoun ratsistikes ekfrasois san aftes pou diavazo ,,,,,pragmati na ntrepome pou eime ellinida.
Γεωργία Τ.
16/03/2010 15:08
Θορυβήθηκε η Χρυσή Αυγή από το κομμάτι, αποτελεί μέτρο της ευστοχίας του. Γιωργάρα αφού έχεις τέτοια άποψη για τον Καπλάνι γιατί τον διαβάζεις; Ξέρω ότι ο κ. Καπλάνι έχει γράψει πετυχημένα βιβλία και θεατρικά έργα εσύ τι έχεις κάνει στην ζωή σου;
Elissavet
16/03/2010 14:44
Που είσαν κρυμμένοι τελικά τόσοι φασίστες, μαυρόψυχοι σ'' αυτή τη χώρα; Μήπως πρώτα θα έπρεπε να βάλουν σε καταναγκαστική εργασία τους γονείς αυτών των σκατόπαιδων και κατόπιν τα ίδια, που είναι χορτασμένοι απ'' όλα και βλέπουν τους ανθρώπους σαν έντομα ; Ποιός ξέχασε ότι είμαστε λαός μεταναστών και μεις, σε Γερμανία, Αμερική, Αυστραλία και απανταχού της γής ; Μήπως να κάνανε αυτοί οι γνήσιοι Ελληνες και τα κωλόπαιδά τους τις δουλιές που κάνουν αυτοί οι "απρόσκλητοι" δύστυχοι και που δεν καταδέχονται ούτε στον ύπνο τους να τις κάνουν ; Σίγουρα δεν έχει πολλές δυνατότητες η χώρα να αντέξει πολλούς μετανάστες, αλλά γι'' αυτό μόνο αυτοί δεν φταίνε. Και σίγουρα το μαύρο μας μέλλον δεν οφείλεται σ'' αυτούς τους "μαύρους" αλλά στα μυαλά κάποιων "λευκών" Ελλήνων.
BUTTERFLY
16/03/2010 14:41
Ακουγοντας και διαβαζοντας την ιστορια αυτη ενιωσα ντροπη για τα παιδια αυτα, μα κυριως για τους γονεις που δεν εμαθαν στα παιδια τους πως η ανθρωπινη ζωη ειναι ιερη και δεν "κανουν πλακα" με αυτην. Ντραπηκα ακομα περισσοτερο διαβαζοντας τα πρωτα σχολια εδω, γιατι τα παιδια ειναι παιδια, ενω οι σχολιαστες εδω ειναι ενηλικες, απολυτα υπευθυνοι για τα οσα εκφραζουν και απολυτα συνειδητοποιημενοι υποθετω για οσα πιστευουν. Κι αυτοι οι ανθρωποι, αντι να σταθουν στο οτι παρολιγο μια οικογενεια να καει ζωντανη επειδη καποια παιδια θεωρησαν οτι ηταν αστειο, σταθηκαν στο αν αυτη η οικογενεια εχει ερθει εδω παρανομα! Και αυτοι οι σχολιαστες ειναι η θα γινουν γονεις, που θα μεγαλωσουν τα παιδια τους μεσα στο μισος και θα τα μαθουν να κοιταζουν το δεντρο και οχι το δασος. Αυτα τα παιδια θα αποτελεσουν τη νεα γενια, τη νεα κοινωνια! Κι αυτο ειναι τρομακτικο!!!
ΓΙΏΡΓΟΣ
16/03/2010 14:16
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ Σ. 16/3/2010 09:12...... Η ΣΩΣΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗ ΒΙΑ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝΩΝ!! Αγαθή.... Ευαγγελία, που κατηγορεις τόσο εύκολα την πατριδα σου, η νεανική βια είναι παγκόσμιο φαινόμενο και δεν αφορά μόνον τους μικρούς νεοελληνες. Υπάρχει σε όλον τον κόσμο , η σχολική βία με ληστείες, βιασμούς, δολοφονίες που συμβαίνουν και στα πιο προχωρημένα κράτη όπως π.χ. η ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ, ύπαρξη νεανικών συμμοριών κ.λ.π..Φυσικά είναι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΑ η συμπεριφορα των μικρών ΣΠΑΡΤΙΑΤΩΝ. Ομως τον Καπλάνι τον ενδιαφέρει η βια εναντιον των μεταναστών, γιατί σαν επαγγελματίας ...επίτιμος πρόεδρος των μεταναστών που είναι , ΖΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ
SPYROS
16/03/2010 14:16
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ. ΓΕΩΡΓΙΑ Τ.,

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΚΑΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ. ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ''ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ'' ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΛΑΘΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ. ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΠΛΑΝΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΗΤΕΙΕΣ ΤΩΝ ΑΛΒΑΝΩΝ?
Μιχάλης Δ
16/03/2010 14:14
GOLDEN BOY 16/3/2010 13:11
POTIS 16/3/2010 13:09
George 16/3/2010 12:44
Δημήτρης Αναγνώστου 16/3/2010 10:15
Ρε κολλημένουι νεοελληναράδες το πολύ ίντερνετ το πολύ ΤΗΛΕΑΣΤΥ το πολύ κινητό ο πολύς Άδωνις ο πολύς Καρακαφέρι και τα πολλά πρωινά μεσημεριανά και βραδινά τηλεσκουπίδια σας έχουν κάνει τον εγκέφαλο φραπέ γλυκό με μπόλικο αφρό και γάλα και γράφετε ότι ασυναρτησία σας κατέβει από το κεφάλι!!!!
Ρε βλήμματα αν δεν το έχετε καταλάβει ΑΝΗΛΙΚΑ ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ ΠΗΓΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΨΟΥΝ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!! ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΧΑΒΑ ΣΑΣ!! ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΟΡΘΙΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ!! ΚΟΙΥΑΤΕ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΧΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩς ΤΟ ΔΑΣΟΣ!! Γιατί εμένα προσωπικά πιο πολύ με σοκάρει η δολοφονική απόπειρα ανηλικων παιδιών κατα ανθρώπων μεταναστών παρά το γεγονός οτι αυτοί οι άνθρωποι προφανώς ήρθαν παράνομα αλλά κατά τα άλλα ο αξιόλογος κος Καπλάνι σας έθιξε τα ιερά και τα όσια!! Από αυτά που γράφετε δείχνετε για πολλοστή φορά πόσο μικρόψυχα και τιποτένεια ανθρωπάκια είσαστε!!! Και επίσης φαίνεται ο ευτελισμός της σύγχρονης Νεοελληνικής κοινωνίας!!!!! Να δω τί θα λέγατε αν σας το έκαναν και σε σας αυτό που έκαναν τα καλόπαιδα της Σπάρτης στους μετανάστες από το Μπαγκλαντές "για πλάκα"!!
Μαζί με τα ανήλικα θα πρέπει να παραπεμφθούν και οι γονείς για παραμέληση εποπτείας ανηλίκου και για υπόθαλψη εγκληματία!! Α! Και τα ανήλικα είναι υποχρεωμένα σύμφωνα με τον Αστικό Κώδικα να αποκαταστήσουν τις ζημιές που προκάλεσαν σε τρίτους (μετανάστες)!!
Τί να πω! Ντρέπομαι που σας έχω συμπατριώτες μου!!!
Συμφωνώ απόλυτα με τον κο Καπλάνι ότι μιια καλή ιδέα είναι να βάλουν αυτά τα παιδιά να εργάζονται για έξι μήνες ως ξεναγοί σε ανθρωπολογικό μουσείο. Μια άλλη ιδέα είναι να τους βάλουν για έναν χρόνο να ζουν σπαρτιάτικα, όπως οι μετανάστες από το Μπανγκλαντές, δουλεύοντας σκληρά, πλένοντας πατώματα ή σκάβοντας με κασμά, μετρώντας και το τελευταίο ευρώ σαν πωρωμένοι τσιγκούνηδες. Μπορεί και να πιάσει...
SPYROS 16/3/2010 11:27
Θα σου θυμίσω απλά πως οι κακοποιοί του Βύρωνα είναι στη φυλακή πλέον!!!
Αυτά Ελληναράκια μου!!!!!
Γεωργία Τ.
16/03/2010 13:52
@kati tetoia tsoutsekia me kanoun na ntrepomai pou eimai anthropos, 16xrona pou diaskedazoun bazontas fotia se anthropous! Απο ορισμένα σχόλια εδώ στην στήλη μπορείς να καταλάβεις αγαπητέ Στέλιο ποιοι είναι οι φυσικοί και πνευματικοί γονείς αυτών των παιδών. Ο καμένος εγκέφαλος των ρατσιστών μόνο στάχτες παράγει
TO IDIO KANA KAI OI ALVANOI
16/03/2010 13:31
TI ALVANOI TI PAKISTANOI PARISAXTOI LA8ROMETANASTES EISTE
POTIS
16/03/2010 13:28
ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΓΡΑΦΕΙΟ 9-5 ΤΑ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΜΑΛΗΔΕΣ....ΓΙΑΤΙ? ΚΛΑΨ-ΚΛΟΥΨ...
ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ?
POTIS
16/03/2010 13:27
ΤΑ ΚΑΗΜΕΝΑ ΤΑ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΑΚΙΑ....
GOLDEN BOY
16/03/2010 13:11
ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ. ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΝΑΥΛΩΣΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΠΛΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΟΛΟΥΣ ΣΤΙΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ ΤΟΥΣ! ΚΑΛΟ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ!
POTIS
16/03/2010 13:09
ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΠΑΡΤΗ ΜΕΣΙΕ ΚΑΠΛΑΝΙ?
ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ.
ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΟΔΙ ΟΠΩΣ ΗΡΘΑΝ.
Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΡΕΨΕΙ ΤΑ ΠΙΑΔΙΑ ΤΗΣ ΠΙΑ...ΘΑ ΘΡΕΦΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ''''ΜΟΥΛΙΚΑ''''?
George
16/03/2010 12:44
IGANO STEEED 16/3/2010 11:45

Μαθε πρωτα να γραφεις Ελληνικα και μετα σχολιαζεις τα κειμενα του Αλβανου κυριου Καπλανι.

Καπλανι δεν μας λες ποιος προσκαλεσε τα παρασιτα απο το μπακλαντες στην Σπαρτη? ΚΑΝΕΙΣ
Μηπως να τους διναμε ιθαγενεια με την αφιξη τους?
Καπλανι κοψε τις ............. και αμα δεν σου αρεσει εδω υπαρχει παντα η λυση να πας στην πατριδια σου
την Αλβανια
Μιχάλης Δ
16/03/2010 12:44
Σε ορισμένους κολλημένους νεοελληναράδες το πολύ ίντερνετ το πολύ ΤΗΛΕΑΣΤΥ το πολύ κινητό ο πολύς Άδωνις ο πολύς Καρακαφέρι και τα πολλά πρωινά μεσημεριανά και βραδινά τηλεσκουπίδια τους έχουν κάνει τον εγκέφαλο φραπέ γλυκό με μπόλικο αφρό και γάλα και γράφουν ότι ασυναρτησία τους κατέβει από το κεφάλι!!!!
Ρε τέρατα με ανθρώπινη μορφή αν δεν το έχετε καταλάβει ΑΝΗΛΙΚΑ ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ ΠΗΓΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΨΟΥΝ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!! ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΧΑΒΑ ΣΑΣ!! Ο αξιόλογος κος Καπλάνι σας έθιξε τα ιερά και τα όσια!! Από αυτά που γράφετε δείχνετε για πολλοστή φορά πόσο μικρόψυχα και τιποτένεια ανθρωπάκια είσαστε!!! Και επίσης φαίνεται ο ευτελισμός της σύγχρονης Νεοελληνικής κοινωνίας!!!!! Να δω τί θα λέγατε αν σας το έκαναν και σε σας αυτό που έκαναν τα καλόπαιδα της Σπάρτης στους μετανάστες από το Μπαγκλαντές "για πλάκα"!!
Μαζί με τα ανήλικα θα πρέπει να παραπεμφθούν και οι γονείς για παραμέληση εποπτείας ανηλίκου και για υπόθαλψη εγκληματία!! Α! Και τα ανήλικα είναι υποχρεωμένα σύμφωνα με τον Αστικό Κώδικα να αποκαταστήσουν τις ζημιές που προκάλεσαν σε τρίτους (μετανάστες)!!
Συμφωνώ απόλυτα με τον κο Καπλάνι ότι μιια καλή ιδέα είναι να βάλουν αυτά τα παιδιά να εργάζονται για έξι μήνες ως ξεναγοί σε ανθρωπολογικό μουσείο. Μια άλλη ιδέα είναι να τους βάλουν για έναν χρόνο να ζουν σπαρτιάτικα, όπως οι μετανάστες από το Μπανγκλαντές, δουλεύοντας σκληρά, πλένοντας πατώματα ή σκάβοντας με κασμά, μετρώντας και το τελευταίο ευρώ σαν πωρωμένοι τσιγκούνηδες. Μπορεί και να πιάσει...
SPYROS 16/3/2010 11:27
Θα σου θυμίσω απλά πως οι κακοποιοί του Βύρωνα είναι στη φυλακή πλέον!!!
Αυτά Ελληναράκια μου!!!!!
stelios
16/03/2010 12:12
kati tetoia tsoutsekia me kanoun na ntrepomai pou eimai anthropos, 16xrona pou diaskedazoun bazontas fotia se anthropous!

Allo ena oraio arthro kai kala pou eise kai esy kai ta sxoliazeis Gazment. By the way, oraio to biblio sou, akoma kai an paraligo na se brabeusoun san ..metafrasti :)
Γεωργία Τ.
16/03/2010 12:01
@Δημήτρης Αναγνώστου 16/3/2010 10:15Εάν εσείς είστε από αυτούς τους Έλληνες που συμπεριφέρονται σαν καθάρματα στους μετανάστες καλά κάνετε και αναγνωρίζετε τον εαυτό σας. Υπάρχουν και άλλοι Έλληνες όπως εκείνοι που αντέδρασαν που δεν αισθάνονται καθάρματα. @daffy 16/3/2010 10:27 δημοψήφισμα αν πρέπει να τους καίμε ζωντανούς τους μετανάστες; Ευτυχώς που βγάζετε τα εσώψυχα σας @SPYROS 16/3/2010 11:27 σας τζούζει η αλήθεια έτσι. Χάρη σε γονείς σαν και σας γίνονται ορφανά τα παιδια που λέει και το κομμάτι
Nikolaos
16/03/2010 11:49
Αναρωτιεμαι για τους εκαντοταδες πακιστανους και αλβανους που καθημερινα σκοτωνουν και βιαζουν τι τιμωρια εχετε να προτεινεται κυριε ''πρωην λαθρομεταναστη'' και νυν ''ελληνα''; Δεν εχω δει ποτε μα ποτε την γνωμη σας πανω στο ζητημα της λαθρομεταναστευσης, και δεν προσδοκω κατι τετοιο αλλωστε απο καποιον που εισηλθε παρανομα στη χωρα. Εχετε απολυτο δικιο σε οσα γραφετε σημερα, αλλα ο χρονιος κομπλεξισμος σας για τους ''κακομοιρους μεταναστες'' που ηρθαν ειρηνικα υπερβαινει τα εσκαμμενα............
IGANO STEEED
16/03/2010 11:45
Exw paratirisei oti eiste apo tous ligous arthrografous me ousia kai metro.Xreiazonte epeigontws anthrwpoi san kai sas Kyrie Kaplani!
maria
16/03/2010 11:42
mi stamatate pote na milate gia tous metanastes!
einai anthropoi ponemenoi!
xriazontai tin sturiksi tou kratous kai tin agapi tou kosmou!
SPYROS
16/03/2010 11:27
ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΛΕΤΕ Κε ΚΑΠΛΑΝΙ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΑΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ, ΠΕΣΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2 ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΛΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΠΛΑΚΗΣΑΝ ΜΕ ΒΟΜΒΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑΣΝΙΚΩΦ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΣΤΟΝ ΒΥΡΩΝΑ.
...
16/03/2010 10:36
Έτσι ακριβώς!
daffy
16/03/2010 10:27
ΔΗ - ΜΟ - ΨΗ - ΦΙ - ΣΜΑ !

Δημήτρης Αναγνώστου
16/03/2010 10:14
Εχουμε βαρεθεί κε Καπλάνι να μας δείχνετε ξανά και ξανά το πόσο άσχημα σας φερόμαστε σαν μετανάστες και πόσο καθάρματα είμαστε, αντί να ευγνωμονούμε το Θεό που σας έφερε στο δρόμο μας... Για την εγκληματικότητα που έφεραν μαζί τους οι μετανάστες όμως, κουβέντα, σωστά? Για το ότι δε τολμάμε να βγούμε από τα σπίτια μας βράδυ, κουβέντα, σωστά? Για το ότι οι ληστείες είναι πια καθημερινότητα, κουβέντα, σωστά? Κατά τα άλλα, φταίνει τα παιδιά που έβαλαν φωτιά στα σπίτια... Και οι μετανάστες κελίνουν σπίτια νοικοκύρηδων, αλλά δεν είδα να το αναφέρετε πουθενά, κε Καπλάνι...
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ Σ.
16/03/2010 09:12
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΕΤΟΙΩΝ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗ ΒΙΑ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝΩΝ!! ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ.