Βόρειοι, Νότιοι και γουρούνια

Του Γκαζμέντ Καπλάνι gazikap@gmail. com   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 02/03/2010 07:00 |

Βρυξέλλες, βροχερό απόγευμα, Ρlace du Luxemburg, δίπλα στο Ευρωκοινοβούλιο. Καθόμαστε σε ένα μπιστρό μια παρέα Ευρωπαίων, Βορείων και Νότιων. Τώρα, με την οικονομική κρίση, αυτός είναι ο νέος ευρωπαϊκός διαχωρισμός. Ο προηγούμενος, ανάμεσα σε παλιά και νέα Ευρώπη, έχει ξεχαστεί για την ώρα. Τώρα η συζήτηση γίνεται για Βόρειους και Νότιους, συγκάτοικοι στην πολυκατοικία του ευρώ, που τρίζει. «Τρίζει εξαιτίας της Ελλάδας» λέει ο Γκρέγκερς, ο Δανός της παρέας. Ο Ιταλός, ο Τζουζέπε, σιωπά. Και η Ισπανίδα, η Αλίζα. Η Βελγίδα, η Ανζελίν, μάλλον δεν άκουσε. Ο Βρετανός της παρέας, ο Πολ, λέει ότι στην Ελλάδα έχουν γίνει πολλά στραβά πράγματα αλλά ότι δεν πρόκειται μόνο για πρόβλημα της Ελλάδας. Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή έχει γίνει το εξιλαστήριο θύμα της οικονομικής κρίσης, κάτι σαν τον μετανάστη της ευρωζώνης. Ο Γκρέγκερς είναι ανένδοτος. Με κοιτά επίμονα, πίσω από τα μικρά του γυαλιά, και λέει ξανά: «Πού πήγαν τα λεφτά;». Λες και τα έκλεψα εγώ ή λες και είμαι ο Σέρλοκ Χόλμς της Ελλάδας. «Τι μπελάς και αυτός», σκέφτομαι, «να περνάς τη ζωή απολογούμενος». Πάλι καλά που δεν έχουμε και κάνα μερκελόφιλο Γερμανό στο τραπέζι. Προσπαθώ να συνεχίσω τον συλλογισμό του Πολ, να πω ότι η Ελλάδα δεν κατοικείται από απατεώνες αλλά από ανθρώπους που εργάζονται σκληρά, πολύ σκληρά και η καλπάζουσα διαφθορά δεν σημαίνει ότι οι Έλληνες τρώνε τα λεφτά της Ευρώπης, αλλά ότι λίγοι Έλληνες τρώνε τα λεφτά και τον κόπο των πολλών. Ο Γκρέγκερς μου απαντά με έναν ειρωνικό μορφασμό. Πετάγεται η Αλίζα και λέει πως οι κερδοσκόποι αποκαλούν τους Νότιους «γουρούνια», αλλά τα πραγματικά γουρούνια είναι οι τράπεζες. Είναι καρχαρίες που θα μας φάνε όλους, Βόρειους και Νότιους. Ίσως ήταν λάθος που δεν τις άφησαν να φαλιρίσουν. Τώρα που επιβίωσαν θέλουν να καταβροχθίσουν τους ευεργέτες τους. Συμφωνεί ο Πολ. Συμφωνεί η Ανζελίν. Σιωπά ο Γκρέγκερς. Εκείνη τη στιγμή το μάτι μου πέφτει πάνω σε άρθρο της ιταλικής «Λα Στάμπα». Μιλά για κάποιον Ρίτσαρντ Λιντ, καθηγητή και επίτιμο ρατσιστή του Πανεπιστημίου του Ulster που ανακάλυψε, λέει, ότι τα πράγματα πάνε έτσι όπως πάνε στην Ευρώπη επειδή οι Βόρειοι είναι πιο έξυπνοι από τους Νότιους. Η καλύτερη απόδειξη, προσθέτει, είναι η Ιταλία, όπου ο Βορράς ευδοκιμεί και ο Νότος παρακμάζει. Οι Νότιοι είναι λιγότερο έξυπνοι, συνεχίζει, επειδή αναμείχθηκαν, κάποτε, με τους Μεσανατολίτες και έτσι έπεσε το Άι Κιού τους. «Εγώ δηλαδή δεν έχω καμία ελπίδα. Πρόσφατα ανακάλυψα ότι έχω κάποια αραβική ρίζα», λέει γελώντας η Αλίζα. «Ούτε εγώ» προσθέτω, αφού το Καπλάνι από τη Μέση Ανατολή προέρχεται, μάλλον. Κάποτε η εξυπνάδα ερχόταν από τον Νότο, λέει ο Πολ, την Ελλάδα, τη Ρώμη. Κληρονόμοι αυτής της εξυπνάδας θεωρούν τους εαυτούς τους οι Ευρωπαίοι, Νότιοι και Βόρειοι μαζί, ακόμα και αυτός ο τύπος ο Λιντ. Και ο Τζουζέπε από το Μιλάνο, θαυμαστής του μεγάλου Ναπολιτάνου δραματουργού Εντουάρντο ντε Φιλίππο, θυμίζει μια παλιά φράση του: «Σε μας τους Νότιους όλα μας λείπουν εκτός από την εξυπνάδα. Το πρόβλημά μας είναι ότι διαθέτουμε τόση πολλή που νομίζουμε ότι μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα μόνο με αυτή»...

LΙΝΚ:
http://gazikapllani.blogspot.com

29
vasvali
03/03/2010 22:03
Ακόμη κι αν υποτεθεί ότι η έρευνα της επιτροπής ECRI είναι αξιόπιστη, ασφαλώς δεν θεωρώ τον κ. Καπλάνι ρατσιστή ώστε να αποδέχεται τον τυχόν ρατσισμό αλβανών ή όποιων άλλων. Αυτός ακριβώς είναι ο αγώνας. Εναντίον του ρατσισμού και της μισαλλοδοξίας ελλήνων, αλβανών, γάλλων, άγγλων, πορτογάλλων, κ.λπ.
SPYROS
03/03/2010 15:18
Κε ΚΑΠΛΑΝΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΡΧΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ. ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ
ΠΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙΤΕ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΑΠΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΕΡΕΥΝΑ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ECRI ΤΗΣ Ε.Ε. ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ 3 ΠΙΟ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΣΤΡΙΑ, Η ΑΛΒΑΝΙΑ ΚΑΙ Η ΕΣΘΟΝΙΑ! ΕΙΠΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ?
Maxmara
03/03/2010 09:49
Ένα πρόβλημα της ΕΕ είναι όλοι αυτοί οι Ευρωπαίοι οι οποίοι αράζουν στα πολυπληθή "μπιστρό" και "ρεστοράν" των Βρυξελλών. Μέχρι πρότινος, η μόνη πτήση που είχα δεί "μισή-business" ήταν της πάλε-ποτέ ΟΑ με όλους αυτούς τους τεμπέληδες που πηγαινοερχόντουσαν Αθήνα-Βέλγιο. Ο ευρω-τεμπέλης business και το top στέλεχος ιδιωτικής εταιρείας πίσω economy.
Και φυσικά το στέλεχος ταξίδευε απο meeting σε meeting - ενώ ο ευρω-τεμπέλης ταξίδευε Δευτέρα πρωί και γύριζε Παρασκευή μεσημέρι χάνοντας μια μέρα την εβδομάδα (η ΕΕ συνεδρίαζε αναλογως).
ALVANIA
03/03/2010 09:22
MHPWS H ALVANIA O SKUPIDOTOPOS THS EVRWPHS BOREI NA MILAEI
ALVANOS STHN ELLADA 8A PH FWNIAS
gyro gyro oloi
03/03/2010 09:21
Καλημέρα Γκαζμέντ
"καπλάν" είναι η "τίγρης" στα τούρκικα.
Είναι ωραίοι οι αφορισμοί και οι γενικεύσεις στις οποίες προβαίνουν κάποιοι "βόρειοευρωπαίοι". Θυμίζει τις εποχές που οι συντοπίτες τους, Γερμανοί, χαρακτήριζαν τους Εβραίους "τρωκτικά" και ποντίκια" , τα οποία έπρεπε να αφανιστούν με κορεοκτονία (zyklon B).
Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ότι η Ευρώπη βυθίζεται σε οικονομική ύφεση,αλλά ότι όσο "προχωράει" βυθίζεται στη λήθη της πρόσφατης ιστορίας της
ΑΡΚΑΣ
03/03/2010 07:46
Α ρε Θησέα πότε θα ξυπνήσεις!!!
Teo Karas.
02/03/2010 23:17
KAtapliiktiko auto pou lete, oti h ellada moiazei me apodiopompaio trago tis europis. Gelasa me auto pou sas egrapse kapoios "ksekollate apo to parelthos sas klp". DEn mporei na katalavei akrivws tin simasia autou pou grafete. To poso eukolo einia na se thesoun apenanti os ton Allon kai to poso reusti einai h ennoai tis tautotitas otan prokeitai gia euthines.
Giorgos apo NY
02/03/2010 21:08
Yia sou Ke Kaplani,

Oreo kai ali8ino to ar8ro sou...

dwse xairetismata ston GENT Nt. kai kali epitixia me to Bibilo tou...
as
02/03/2010 21:06
@ Nιkos, για το αν ΕΣΥ θεωρείσαι Ευρωπαϊος, το αφήνω στην δική σου κρίση.
Γιωργος Στ.
02/03/2010 20:06
Κυριε Καπλαν,πολυ σε παω.Πες τα και γραφε στα τετοια σου κομπλεξικους σαν το Νικο και τη maria georgiou.Κατι τετοιοι τυποι μας εχουν κρατησει πισω 100 χρονια.
ο θειος ο απ''το Αμέρικα
02/03/2010 19:04
Nikos 2/3/2010 09:28 Ε μωρέ Νικολή....Ν''αφήσουμε σενα να μας εκπροσω...παραποιησεις, μας λενε ολα τ''αλλα να μας πουν κι αγεωγραφιτους να τελειώνουμε ωρε! Τις ...βούβες τις ξερεις; Ε! Μασούλα μια!
Μαριάνθη
02/03/2010 18:55
Συγχαρητήρια κύριε Καπλάνι, κι ευχαριστούμε για τη δροσερή φωνή σας μέσα στον αναβρασμό του εθνικιστικού μίσους που επικρατεί τελευταία... @Μαρία 2/3/2010 14:28 Τα είπατε πιο όμορφα από όλους, Μαρία.
Γεωργία Τ.
02/03/2010 18:55
αγραμματοσύνη μνησικακία και τζάμπα μάγκες, ρατσιστές με οποιονδήποτε δεν ανήκει στη φάρα μας, με οποιονδήποτε είναι καλύτερος και πιο άξιος από μας. Όσα και να μας δανείσουν οι Ευρωπαίοι αν δεν νικήσουμε νικολάκιδες και μαράκια είμαστε χαμένοι από χέρι. @maria georgiou, ο ντε Φιλίππο για την δική σου εξυπνάδα θα’λεγε ότι κάνει ρίμα με κακομοιριάδα
maria georgiou
02/03/2010 17:36
Ελληνες, take heart, αφού ο γίγας του πνεύματος και φιλέλλην Καπλάνι μας υπερασπίζει στην Ευρώπη δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα, ποιος στην χάρη μας!
Ι.Μ.
02/03/2010 16:51
Απώλεια 14 του Μισθού.
Αλίμονο έκανε κάτι και ο Ολι! Λες και δεν ξέρουν οι δημόσιοι υπάλληλοι πως θα εξοικονομήσουν τον 14 τον μιθό. Θα οργανώσουν το ωράριο από 9.00 πμ. ως 1.00 μμ. χωρίς μείωση εξυπηρέτησης του κοινoύ. Αν μάλιστα είναι λίγο έξυπνοι, θα βγάζουν απ΄ έξω κάτι παραπάνω απ΄ ότι τους κόβουν. Αυτό ίσχυε και προ του Ολι Ρεν. Το ότι θα υπάρξει δημοσιονομικό όφελος, δεν υπάρχει αμφιβολία.
Ι. Μ.
Stefanoulis
02/03/2010 16:31
Einai timh gia thn Ellada kai tous Ellhnes pou enas anthrwpos san ton k.Kaplani, alla kai opoiosdhpote ksenos, aisthanetai(ap''oti fainetai) Ellhnas kai ponaei thn Ellada, kai aperioristh kseftila kai ntroph afta pou tou grafete orismenoi edw pio panw, gia to an einai h tha ginei pote Ellhnas kai tetoies ahdies. Einai 800 fores pio Ellhnas apo esas giati EPELEKSE na einai, eseis den epileksate thn ellhnikh ethnikothta, sas th dwsane etoimh. Kai mh mou peite oti htan epeidh oti den eixe allh epilogh giati htan sthn Ellada kai de mporouse na gyrisei sth ftwxh Albania, giati tha sas apanthsw oti an egw an hmouna Albanos sthn Ellada, me tetoia ratsistika gourounia san orismenous apo tous sympatriwtes mas, tha paremena PIO ALBANOS APO POTE, ki as mou edinan telika ellhnika xartia, akoma kai ithageneia sta xartia, kai sto geloio synthima "de tha gineis Ellhnas pote, Albane"(einai gia gelia dhladh) tha apantousa POTE TWN POTWN KI OUTE THELW.
eri meri
02/03/2010 16:27
η κατάληξη του κομματιού εξαιρετική!
Για τους σχολιογράφους που δεν σε θεωρούν άξιο να μιλάς για την Ελλάδα, συνιστώνται πρωινοί περίπατοι, βαθιές ανάσες και τρία κρύα ντους ημερησίως
PANOS
02/03/2010 16:05
ΕΙΠΕ Ο ΚΑΠΛΑΝΙ.....Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή έχει γίνει το εξιλαστήριο θύμα της οικονομικής κρίσης, κάτι σαν τον μετανάστη της ευρωζώνης. ...Αρε ... αιώνιε μετανάστη ΚΑΠΛΑΝΙ. Τόσο πολύ σε έχει ..στιγματίσει η προσωπική σου περιπέτεια με τη μετανάστευση, που σε κάθε κείμενό σου την αναφέρεις. ΞΕΚΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΦΙΑΛΤΕΣ του παρελθόντος. ΤΩΡΑ αναλαμβανεις να υποστηρίξεις την ΕΛΛΑΔΑ στα φόρα, γιατί και αυτή κατάντησε σαν τον μετανάστη. ΜΟΝΟΝ που δεν ακούσαμε κανέναν καλό λόγο σου για την ΕΛΛΑΔΑ από σένα. ΑΠΛΩΣ αναπαράγεις τι είπαν οι άλλοι συνομιλητές. .... ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ η αποστασιοποίηση του μοντέρνου δημοσιογραφου
a
02/03/2010 15:36
Νίκο είσαι πολύ γελοίος
βασίλης
02/03/2010 15:28
Υπέροχο το άρθρο. Περιεκτικότατο. Έως πρό τινος συνήθιζα ν? απαντώ κι εγώ σε μισαλλόδοξα σχόλια. Φαίνεται όμως πως είναι προτιμώτερο να μένουν αναπάντητα, ώστε και η αγραμματοσύνη των ελληναράδων να ...αναδεικνύεται, αλλά και να αηδιάζουμε βλέποντας την ποιότητα του εν Ελλάδι εθνικισμού.
ΣΟΦΙΑ Γ.
02/03/2010 15:21
ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ .ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΤΗΣ,
ΙΔΙΑΣ ΜΟΙΡΑΣ..ΟΣΟΙ ΑΠΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΟΥΝ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ!


!
SPYROS
02/03/2010 14:44
ΤΙΜΗ Κε ΚΑΠΛΑΝΙ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΟΥ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΑ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟΣΟ ΒΑΡΟΣ! ΗΤΑΝ ΣΤΡΑΒΟ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΤΟ ΕΦΑΓΕ ΚΑΙ Ο ΓΑΙΔΑΡΟΣ, ΛΕΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΝΤ. ΝΤΕ ΦΙΛΙΠΠΟ ΕΙΠΕ ΠΟΛΛΑ ΣΩΣΤΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΚΤΙΜΗΘΗΚΕ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΦΑΣΙΣΤΑΣ!
Μαρία
02/03/2010 14:28
Ο κ. Καπλάνι είναι η καλύτερη απόδειξη για την ορθότητα του νομοσχεδίου για την ιθαγένεια. Χρειαζόμαστε σε αυτή την χώρα πολίτες σαν τον Καπλάνι και όχι αγροίκους σαν Νικο και το συνάφι του, κάτι τέτοιους τύπους βλέπουν οι Ευρωπαίοι και θέλουν να μας πετάξουν έξω απο την ευρωζώνη. Αν μας εκπροσωπήσουν άνθρωποι σαν τον Καπλάνι υπάρχει μέλλον
aelefsinioti@gmail.com
02/03/2010 13:47
@nikos palioratsistes mas kanete akoma pio roba apo oti eimaste.
v2010
02/03/2010 12:32
@Nikos: Μας αηδίασες! Κάτι τύποι σαν κι εσένα πάνε την Ελλάδα κατά διαόλου...
KarL
02/03/2010 11:52
Συγχαρητήρια κ. Καπλάνι. Άλλη μία φορά ένα ενδιαφέρον και καλογραμμένο σχόλιο. Και συγχαρητήρια στον Εντουάρντο ντε Φίλιππο. Δυστυχώς εκτός από εξυπνάδα, χρειάζεται επίσης προγραμματισμός, συνεργασία και προπάντων σκληρή δουλειά. Όσο για αρκετούς από τους σχολιαστές των άρθρων σας, που ενδιαφέρονται περισσότερο για το όνομα και τη χώρα καταγωγής σας, παρά για τις ιδέες σας, απλά αγνοήστε τους.....
pikis
02/03/2010 10:51
Ωραίο άρθρο. Αν και πολλές φορές έχω σταθεί αρνητικά απέναντι στον κ. Καπλάνι. Το έζησα πριν χρόνια στην Αυστρία όταν νόμιζαν ότι στην Ελλάδα κυκλοφορούμε με σανδάλια και χιτώνες! Όμως οι επικριτές μας δεν έχουν και άδικο. Πάντα οι Έλληνες θεωρούσαμε τους εαυτούς μας "γάτους" και τους Ευρωπαίους "ξενέρωτους" και "χαζούς". Τρώγανε τα αλάνια τα ευρωπαικά προγράμματα ανάπτυξης και τώρα που θα έπρεπε να είμαστε δυνατοί βρεθήκαμε στον πάτο.
Δημήτρης Αργυρόπουλος
02/03/2010 10:44
Για να καταλάβω... Ο συντάκτης του άρθρου ήταν σε τραπέζι με άλλους Ευρωπαίους "εκπροσωπόντας" (τρόπο τινά) την Ελλάδα? Η όλο αυτό το σκηνικό το είδε σε όνειρο και είπε να το κάνει ιστοριούλα, να περνάει και η ώρα του? Γιατί μόνο στη δεύτερη περίπτωση θα μπορούσε να θεωρείται Ελληνας, η πρώτη δεν υπάρχει... Είναι σαν το ανέκδοτο με το τι κοινό έχουν οι έξυπνες ξανθιές και ο Αη Βασίλης... Είναι και τα δύο μυθικά πλάσματα...
Nikos