ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ - ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΜΕ;

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 09/02/2010 07:00 |
Ο δήμαρχος της Σαγιάδας κ. Βαγγέλης Μάστορας τσουγκρίζοντας με τους μετανάστες μόνιμους κατοίκους του δήμου


Γράμμα από τη Σαγιάδα
Του Γκαζμέντ Καπλάνι gazikap@gmail. com

Αγαπητέ, «Υπάρχουμε... Συνυπάρχουμε;». Ο Δήμος Σαγιάδας του Νομού Θεσπρωτίας, παραμεθόριος, βρίσκεται στην εσχατιά της Ελλάδας. Για ορισμένους καρεκλοκένταυρουςμανδαρίνους του αθηνοκεντρικού κράτους εκεί σταματά η Ελλάδα, για εμάς όμως που ζούμε σε αυτόν τον τόπο από εδώ αρχίζει η Ελλάδα. Ο Δήμος Σαγιάδας ήταν από τους πρώτους που αρχές του 1990-1991 υποδέχθηκε μεγάλο αριθμό Αλβανών φυγάδων αρχικά, εξαχρειωμένων και εξαθλιωμένων, οι οποίοι, μετά την πτώση του τυραννικού καθεστώτος που τους οδήγησε για δεκαετίες στην ισότητα... προς τα κάτω και την απομόνωση, αναζήτησαν καλύτερη τύχη- και την επιβίωσή τους ακόμη- στην Ελλάδα. Στρατιές αναρίθμητες πέρασαν από τα χωριά μας την περίοδο εκείνη, αναζητώντας την αγάπη, τη ζεστασιά, κάθε δυνατή βοήθεια και περίθαλψη από το σύνολο σχεδόν των κατοίκων. Πολλοί από αυτούς, είκοσι χρόνια μετά, έχουν αποκατασταθεί επαγγελματικά και ενταχθεί στην ελληνική κοινωνία. Πολλοί διαπρέπουν σε όλους τους τομείς, αφού έχουν αποκτήσει τίτλους σπουδών που θα τους ζήλευαν αρκετοί από εμάς.

Ένας σημαντικός αριθμός αλλοδαπών ζει μόνιμα και εργάζεται στον δήμο μας, ενώ οι εποχικοί αλλοδαποί εργάτες, ιδιαιτέρως τις περιόδους αιχμής της συγκομιδής, κυριαρχούν στην τοπική κοινωνία.

Χωρίς αυτούς, η τοπική οικονομία θα είχε παραλύσει προ πολλού και οι παραγωγοί της περιοχής θα είχαν περιέλθει σε απόγνωση. Για όσους δεν γνωρίζουν, ο δήμος μας είναι κατ΄ εξοχήν αγροτικός, με χιλιάδες στρέμματα παραγωγής δεκάδων χιλιάδων τόνων εσπεριδοειδών, κυρίως μανταρινιών, και γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά την καθοριστική συμβολή αυτών των εργατικών, ευτυχώς όχι φθηνών πλέον, χεριών, στην παραγωγική διαδικασία. Αυτοί οι αλλοδαποί, Αλβανοί κυρίως αλλά και Βούλγαροι και άνθρωποι άλλων εθνοτήτων, νόμιμα και μόνιμα διαμένοντες στην περιοχή μας, αποτελούν τα τελευταία χρόνια αναπόσπαστο κομμάτι της. Τα παιδιά τους φοιτούν στα ελληνικά σχολειά με αξιοζήλευτες πολλές φορές επιδόσεις. Αυτοί οι οικονομικοί μετανάστες είναι για μας συμπολίτες, συνδημότες, συγχωριανοί και φίλοι. Μοιραζόμαστε τις χαρές και τις λύπες τους, όπως συμμετέχουν και αυτοί στις δικές μας. Είμαστε υπερήφανοι ως δημοτική αρχή που συμβάλλουμε, που αγωνιζόμαστε και θα εξακολουθήσουμε να αγωνιζόμαστε για να ενταχθούν πλήρως οι άνθρωποι αυτοί στην τοπική κοινωνία, να καταστούν και να αντιμετωπίζονται ως ισότιμα μέλη της. Είμαστε υπερήφανοι που τιμούμε τους αλλοδαπούς εργάτες, τους οικονομικούς αυτούς μετανάστες, διοργανώνοντας κάθε χρόνο ειδική εκδήλωση προς τιμήν τους με παράθεση φαγητού, προσφορά εργοδοτών της περιοχής, γλέντι και χορό μαζί τους, τραγούδια του τόπου τους και του τόπου μας. Ευχόμαστε και ελπίζουμε, δηλώνοντας πως συμφωνούμε απόλυτα με αυτόν, ο υπό ψήφιση νόμος για τα δικαιώματα των αλλοδαπών και την απόδοση της ιθαγένειας να γίνει πράξη και να καταστούν και αυτοί, με τις απαραίτητες βεβαίως προϋποθέσεις και τους περιορισμούς, ισότιμα μέλη της ελληνικής κοινωνίας. Άλλωστε κατά τον Ισοκράτη «Έλληνες εισίν οι της ελληνικής παιδείας μετέχοντες». Όσον αφορά φοβικά σύνδρομα και... εξαρτημένα ανακλαστικά αντιμετώπισης σε πιθανό ενδεχόμενο να «κυβερνά» τον δήμο αλλοδαπός, εμείς πιστεύουμε πως αν οι συνθήκες ωριμάσουν και η τοπική κοινωνία το θέλει, τότε γιατί να μη τον κυβερνά;

Με εκτίμηση Βαγγέλης Μάστορας Δήμαρχος Δήμου Σαγιάδας Θεσπρωτίας

LΙΝΚ:
http://gazikapllani.blogspot.com

33
Μαρία
15/02/2010 17:58
είναι μάταιο να κάνει κανείς διάλογο με κάποιον που θέλει να επιβάλλει ακόμα και το ύφος και τα θέματα στον δημοσιογράφο., Προπαγάνδα κάνετε εσεις όχι ο Καπλάνι. Εσείς κάνετε γενικεύσεις, παραπληροφορείτε, κινδυνολογείτε, μας τάζετε την καταστροφή. Αυτό σημαίνει προπαγάνδα. Θέλετε μια εμπόλεμη κοινωνία, μια κοινωνία μίσους, αφεντικών και δούλων. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή εκτός από την ιδεολογική σύγκρουση μαζί σας. Όσο για τ''αλλα, δεν με έχει κλέψει κανένας μετανάστης ούτε με έχει δαγκώσει. Τα δικά σας σχόλια δαγκώνουν τη νοημοσύνη και την αξιοπρέπεια των Ελλήων πολιτών
Μπ____λιάρης @Μαρία
11/02/2010 21:49
Είναι ψέμα πως π.χ. το κέντρο της Αθήνας έχει γίνει άντρο εγκληματιών και άβατο από τους λαθρομετανάστες;; Εσύ που ζείς σε άλλο πλανήτη;; Είναι ψέμα πως σκοτώνουν και κλέβουν κάθε μέρα δεκάδες ανθρώπους (προποτζήδες, ψιλικατζήδες, περίπτερα, καταστήματα) ως -συντριπτικά- επι το πλείστον, αλλοδαποί εγκληματίες;; Ή μήπως πως μπαίνουν μες το σπίτι σου, σε κλέβουν, φιμώνουν, βιάζουν και ίσως σκοτώνουν ακόμα και μέρα μεσημέρι;; Υπήρχε αυτό το χάος προτού έρθουν οι αλλοδαποί στις αρχές της 10ετίας του 90;; Απάντησε σε όλα αυτά, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ και μετά πες μας "φασίστες και ρατσιστές"... ΑΥΤΑ.
Μπ____λιάρης @Μαρία
11/02/2010 21:47
Με το υπάρχον Ν/Σ θα ελληνοποιηθεί πολύ ΣΑΒΟΥΡΑ και μ''αυτό διαφωνούμε... Αλλά ότι και να σου πούμε εμείς, επειδή είσαι πορωμένη ακρο-αριστερή, πάλι θα μας πεις πως "μας λυπάσαι", "πάρτε κανα lexotanil" ή "φασίστες"... Εχεις γίνει ανθελληνίδα και δεν το χεις καταλάβει... Ελληνόφοβη. Παρότι μιλούμε εμπεριστατωμένα, με αδιάσειστα επιχειρήματα, όπως π.χ. ο πίνακας της ΕΛ.ΑΣ με το ποσοστό εγκληματικότητας των αλλοδαπών το 1ο εξάμηνο του 09, εσύ κάνεις τα στραβά μάτια... Αλήθεια πιστεύεις πως αν π.χ. γεμίσουν τα σύνορα με Αλβανούς ή Μουσουλμάνους δημάρχους/νομάρχες/περιφερειάρχες, η Αλβανία και η Τουρκία δεν θα μας δημιουργήσουν προβλήματα;; Απάντησε σ''αυτό κι άσε τις χαζοειρωνείες... Αυτές δείχνουν έλλειψη επιχειρημάτων και άγνοια, πάντως όχι εξυπνάδα.
Μπ____λιάρης @Μαρία
11/02/2010 21:46
@"Μαρία", ο Καπλάνι μετανάστης είναι. Λογικό είναι να υποστηρίζει το Ν/Σ αφου θα τον ευνοήσει. Τα πόνηρα όμως κείμενά του, φαίνονται εκ 1ης όψεως άσχετα με το Ν/Σ, αλλά πάντοτε εκεί καταλήγουν εμμέσως πλην σαφώς. Συνεχής προπαγάνδα που κάποιες φορές γίνεται και προκλητική... Γιατί υποτιμά τη νοημοσύνη μας. Επίκληση στην ανθρωπιά, (άστοχες) συγκρίσεις με τους δικούς μας μετανάστες και ένα λυρικό, σχεδόν ποιητικό ύφος σε όλα τα κείμενά του... Όλοι όσοι αντιδρούμε στο Ν/Σ ΔΕΝ είμαστε εναντίον όλων των ξένων, απλά θεωρούμε πως οι υπάρχουσες διατάξεις του Ν/Σ είναι υπερβολικά χαλαρές εως γελοίες και πρέπει να αυστηροποιηθούν και όπως λέει και ο "Λευτέρης": "Η λύση είναι απλή. Ελληνοποιείς λίγους όσους έχουν αφομοιωθεί πλήρως καί με αυστηρά κριτήρια. Κρατάς τον αφρό όχι τη φύρα". > ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ >
Μαρία
11/02/2010 14:31
Είτε γράφει για Αιτή ο Καπλάνι είτε για Ουφο είτε για Σαγιάδα τα ίδια λέτε πως να μην σας λυπόμαστε; Αφου βλέπετε συνέχεια σενάρια με δράκους και καταστροφές σας προτείνω να πάρετε αντικαταθλιπτικά φιλικά σας το λεω
Λευτέρης
11/02/2010 11:01
Μακροπρόθεσμα βέβαια μη αφομοιωμένοι μετανάστες πού παίρνουν πλήρη δικαιώματα γκετοποιούνται, μισούν τους "καταπιεστές" τους(γιατί αυτοί να είναι πιό πλούσιοι) καί τους το ανταποδίδουν(πόσοι λευκοί ζούν σε μαύρες συνοικίες στίς ΗΠΑ?). Πολύ περισσότερο γιά μετανάστες με την ισλαμική φασιστοθρησκεία πού έχουμε δεί τα αποτελέσματα της σε Παρίσι, Λονδίνο καί Μαδρίτη με τις βομβιστικές επιθέσεις από μετανάστες 2ης η 3ης γενιάς, η με τις δολοφονίες πολιτικών στην Ολλανδία η με τις απόπειρες στή Δανία. Επίσης γιά ΜΗ ΑΦΟΜΟΙΩΜΕΝΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ πού μπορούν να συγκεντρωθούν κάπου καί να κάνουν ένα νεό ΚΟΣΣΟΒΟ. Αυτά πού γράφω είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Αυτά πού λές είναι παραμυθάκια. Η λύση είναι απλή. Ελληνοποιείς λίγους όσους έχουν αφομοιωθεί πλήρως καί με αυστηρά κριτήρια. Κρατάς τον αφρό όχι τη φύρα.
Λευτέρης
11/02/2010 11:01
Μπρούμα, είσαι βλαμμένος; Το Βυζάντιο ήταν ορθόδοξο Χριστιανικό κράτος, η η Ελλάδα πρίν 100 χρόνια ήταν πολύ πιό Χριστιανική απότι σήμερα. Κανενα κράτος, Χριστιανικό η μή δεν βάζει ερμηνείες θρησκευτικής πίστης πάνω από την ύπαρξή του. Με το δικό σου σκεπτικό, έπρεπε να πούμε σε όλη την Αφρική καί την Ασία "ελάτε εδώ να συγκυβερνήσουμε την Ελλάδα!" Οσο για τις οικονομικές συνέπειες: Ναί, αν είσαι πλούσιος, βραχυπρόθεσμα σε συμφέρει να έχεις φτηνό εργατικό δυναμικό. Αν είσαι φτωχός αυτό το αμόρφωτο καί με πολυ λιγώτερες απαιτήσεις φτηνό εργατικό δυναμικό παίρνει τις δουλειές καί ρίχνει τα μεροκάματα των ντόπιων φτωχών. Γι'' αυτό ο Λεπέν γιά παράδειγμα εχει μεγαλύτερη δύναμη στα λαικά, φτωχά στρώματα.
Μπ____λιάρης
11/02/2010 07:30
κ. Μπρούμα είσαι σοβαρός;; "Θα διορθώσουμε την υπογεννητικότητά μας" με την υπεργεννητικότητα των ξένων και δη μουσουλμάνων...; Ωραίος είσαι εσύ... Αντι να προτείνεις μέτρα για την εξάλειψη της υπογεννητικότητας του Έλληνα, τον ξεγράφεις και τον προδίδεις, στρεφόμενος προς τους αλλοδαπούς για να λύσουν το πρόβλημα... Επιεικώς απαράδεκτη η άποψή σου πάνω στο θέμα. Ας πήγαινε ο Ιησούς ή οι μαθητές του -σήμερα- σε μουσουλμανική χώρα να "μαθητεύσουν τα έθνη του Ισλάμ" να δούμε αν θα έφταναν κι κυρίως ΠΩΣ θα γύριζαν πίσω, αν γύριζαν... Τα δικά σου επιχειρήματα ειναι για μικρά παιδιά που ζουν σ'' έναν ειδυλλιακό κόσμο, δημαγωγικά και ανευ σοβαρότητος, αφού μιλούν ουσιαστικά για μια "ρεαλιστική ουτοπία"...
Μπ_____λιάρης
10/02/2010 22:54
Τον ευατό σου να λυπάσαι "Μαράκι" που σε λίγα χρόνια θα σε κυβερνούν οι Μουσουλμάνοι στην χώρα σου... Ξέρεις πόσο θα σε σέβονται και θα σε εκτιμούν οι Ισλαμιστές -ως γυναίκα- όσο σεβάστηκαν το κοριτσάκι που έθαψαν στην Τουρκία και όσο τις σέβονται στο Αφγανιστάν, το Πακιστάν και το Ιράκ... (οι αυριανοί Έλληνες του ΠΑΣΟΚ) Βέβαια όλα τα κάστρα πέφτουν εκ των έσω... Τον δήμαρχο Σαγιάδας δεν θα τον ενοχλήσει αργότερα ένας Αλβανός δήμαρχος σε περιοχή που συνορεύει με την Αλβανία... Ούτε και εσένα φαντάζομαι... Αλλά τέτοιο μυαλό έχετε κι οι 2... Όταν ξυπνήσετε θα χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο...
Στέφανος Μπρούμας
10/02/2010 22:13
5)Υπάρχει ολόκληρη σειρά πλεονεκτημάτων που διδάσκεται κυρίως σε οικονομικά πανεπιστημιακά forum για την ανάπτυξη νεανικού ανθρώπινου δυναμικού για μη απογειωμένες οικονομίες σαν την ελληνική. Τώρα η επιχειρηματολογία για εθνική αλλοτρίωση και απώλεια ταυτότητος είναι παραμύθια για μικρά παιδιά.(βλέπε τους ισχυρισμούς του Τούρκου Υπουργού Εξωτερικών που είδαν το φως της δημοσιότητος,ότι σκέπτεται λέει να αναβιώσει την Οθωμανική Αυτοκρατορία,με αφετηρία τη σημερινή Τουρκία.Ή κάποιους Αλβανούς μυθομανείς που ονειρεύονται τη Μεγάλη Αλβανία).- Σας ευχαριστώ
Στέφανος Μπρούμας
10/02/2010 22:12
3)Κατά συνέπειαν,εφ''όσον οι Έλληνες στη πλειοψηφία τους είναι γνήσιοι ορθόδοξοι του ανατολικού τύπου δεν θα έπρεπε να εγείρουν θέμα οιουδήποτε αλλοδαπού,είτε αναφέρεται στην ιθαγένεια είτε σε οποιοδήποτε άλλη δραστηριοποίηση των ξένων στον ελλαδικό χώρο . 4)Η υπογεννητικότης των Ελλήνων διορθώνεται από τη ικανοποιητική γονιμότητα των αλλοδαπών.Επομένως θα έπρεπε να χρεωστούν ευγνωμοσύνη στους έχοντες πέραν των δύο παιδιών και τα μεγαλώνουν με ελληνική παιδεία και όχι να τούς κυνηγούν.
Στέφανος Μπρούμας
10/02/2010 22:12
Σας στέλνω τις απόψεις μου σε 2 ή και παραπάνω μηνύματα γιατί δεν χωράει το όλο κείμενό μου σε ένα. (Ίσως και να χρειαστεί να μεγαλώσετε το εύρος χαρακτήρων του συγκεκριμένου πεδίου) Κύριοι,οι απόψεις μου επί του θέματος έχουν ως κάτωθι:1)ο Χριστός δίδαξε ''δεν υπάρχει άρρεν ή θήλυ,Έλλην ή βάρβαρος,2) τους μαθητές του,αφού τους εφοδίασε με το πνεύμα το άγιον τούς είπε ''μαθητεύσατε πάντα τα έθνη,
ΦΩΤΗΣ
10/02/2010 21:44
Πολύ ειδυλλιακά τα λέει ο δήμαρχος. Εγώ προσφατα απολύθηκα από το στρατό . Υπηρέτησα λίγο πιο πάνω ΔΕΛΒΙΝΑΚΙ- ΠΩΓΩΝΙ. Τα πράγματα ήταν τραγικά. Οι λίγοι ηλικιωμένοι κάτοικοι των παραμεθόριων ελληνικών χωριών κλειδωμπαρώνονταν από τις 5 το απόγευμα. Τ ους είχαν κυριολεκτικά ρημάξει. ΠΕΝΤΕ και ΕΞΗ φορές τους είχαν κατακλέψει. ΑΣΕ που η διακίνηση ναρκωτικώνν από περάσματα ,που δεν τολμούσαν να πλησιάσουν ,πήγαινε σύννεφο. ΟΙ συμπατριώτες μας που τα πιστεύουν αυτά τα ειδυλλιακά , θα ήθελαν να μένουν αυτοί ή οι δικοί τους ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟ? Μάλλον μένουν σε ένα ''ησυχο Αθηναίκό προαστειο.
Τεστ
10/02/2010 21:42
ΤΕστ ΤΕστ ΤΕΣτ
Μαρία
10/02/2010 20:19
Τα''παιξαν οι φασίστες τι μπορδέλα τι τσαμουριές τι απόκριες δεν ξέρουν πόσους να βρίζουν ποιον να βρίζουν πια. Εκπλήσσομαι μόνο πως δεν καταλαβαίνουν πόσο γελοίοι είναι αν το καταλάβαιναν δεν θα ήταν αυτοί που είναι. Αν δεν ήταν η ατμόσφαιρα φορτισμένη μάλλον θα έπρεπε να τους λυπόμαστε
Zois Andreakis
10/02/2010 19:35
Sygxaritiria!!! Oxi pws o dimarxos leei kati fovero. Ta autonoita leei! Alla thelei tolmi gia na parei kaneis tetoia thesi, eidika san dimarxos kai eidika stin Ellada.
Eseis apo katw pou skandalizeste me to "alvanos dimarxos" giati den skandalizeste to idio ean enas ellinas ginei dimarxos se mia polh sto eksoteriko alla antitheta to fonazete perifana les kai prokeitai gia diko sas prosopiko katorthoma???
A.CH
10/02/2010 18:59
DHMARXE POU ''''DIDASKES''''. MHPWS MPOREIS NA MAS PHS AN KAI SHMERA AKOMH OI OMOTHRHSKOI SOU ELLHNES ANTIMETWPIZWNTAI ISOTIMA AP''TOUS GEITONES SOU?
Μπουρδελιάρης
10/02/2010 16:03
Ευαγγελία, η "σύγχρονη πολυπολιτισμική κοινωνία" θα κάνει την Ελλάδα Οίκο Ανοχής. Ξέρεις όμως ότι και στους Οίκους Ανοχής, πλέον, μόνο Έλληνες αφήνουν οι Τσατσάδες...! Αν σου λέει κάτι αυτό...
ΠΑΝΟΣ
10/02/2010 15:07
ΟΤΑΝ ο νομοθέτης αποφάσισε οι μετανάστες να ψηφίζουν αλλά να μην εκλέγονται , αυτό ήθελε να αποφύγει. ΔΗΛΑΔΗ σε ευαίσθητες περιοχές , ΣΑΓΙΑΔΑ, ΔΕΛΒΙΝΑΚΙ, ΚΟΝΙΤΣΑ κ.λ.π. να μην έχουν ΑΛΛΟΔΑΠΌ ΔΗΜΑΡΧΟ. ΕΡΧΕΣΑΙ τώρα εσύ μάλλον από κουτοπονηριά να το αμφισβητήσεις αυτό. ΕΝΑ τραγούδι των αποκρεω λέει....ΒΆΖΩ το χέρι πάνω και ύστερα πιο παρακάτω και από τον αφαλό πιο κάτω μέχρις που βρίσκω μια λιμνη με βούρλα....ΔΗΛΑΔΗ τον κόλπο τον ΑΜΒΡΑΚΙΚΟ . ΜΕΧΡΙΣ ΕΚΕΙ δεν λέει η ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ ΟΤΙ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΣΑΣ??? ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΛΗΚΑΡΙ ΠΕΣΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ.. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΟΣ ...
γιαννης
10/02/2010 14:56
ΒΙΑΖΕΣΤΕ λίγο κ.καπλάνι. Οταν και η ΑΛΒΑΝΙΑ μπεί στην ευρ.ενωση και φτάσουν οι χώρες μας στο επίπεδο της ΓΑΛΛΙΑΣ και ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ θα συμβεί και αυτό εντελώς φυσιολογικά . ΠΡΟΣ το παρόν το μόνον που πετυχένεται είναι να διογκώνεται τους φόβους και την καχυποψία της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ κοινωνίας για τους πρόσφυγγες των ΟΜΟΡΩΝ κρατών. ΙΣΩΣ ο σκοπός νάναι η πρόκληση Ή απλά είστε αφελής. ΟΤΑΝ ο πτόεδρος Κ. ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ έφυγε αρον-αρον από την πρόσφατη επίσκεψή του στα απέναντι χωριά της ΑΛΒΑΝΙΑΣ, επειδή οι ΑΛΒΑΝΟΤΣΑΜΗΔΕΣ ήταν προκλητικοί και φορτικοί ΕΣΥ ΡΙΧΝΕΙΣ .... ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΓΕΜΑΤΑ.
SPYROS
10/02/2010 12:57
ΔΗΜΑΡΧΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ΚΑΙ Κε ΚΑΠΛΑΝΙ, ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΗΣ ΤΣΑΜΟΥΡΙΑΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ''ΓΙΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΙΣΟΚΡΑΤΗ''.
ΕΞ''ΑΛΛΟΥ ΕΠΕΙΔΗ Η ΡΗΣΗ ΤΟΥ ΙΣΟΚΡΑΤΗ ΕΧΕΙ ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΤΕΙ (ΚΑΚΟΠΟΙΗΘΕΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑ) ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΤΕ.
Μαρία
10/02/2010 11:47
@ΝικοςΑΣ τα βλέπουν αυτά οι φύλακες, αν έχει μείνει κανένας, γιατί γεμίσαμε πρακτορίσκους. Δηλαδή κύριε Νίκο για να καταλάβουμε γιατί μπερδευτήκαμε εμείς οι μη φύλακες ο Καπλάνι είναι πράκτορας του Δημάρχου ή ο Δήμαρχος πράκτορας του Καπλάνι, διαφώτισέ μας (χωρο)φύλακα
ΜΑΘΕ ΔΗΜΑΡΧΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ!
10/02/2010 09:17
Γενικά δεν διαφωνεί κανείς γιά την συμμετοχή ανθρώπων πού έχουν αφομοιωθεί. Οι διαφωνία είναι ότι αντίθετα με την Σαγιάδα πού είναι λίγοι καί τους ξέρουμε έναν έναν, εδώ μιλάμε γιά να δώσουμε συνιδιοκτησία στη χώρα μαζικά, σε ανθρώπους πού δεν ξέρουμε χωρίς ερωτήσεις, ότι κι αν έχουν κάνει καί ότι μυαλό κι αν κουβαλάνε. Μιλάμε π.χ. γιά να τους δώσουμε την εξουσία να εισάγουν ισλαμικές αξίες στό σύνταγμα καί να επηρρεάζουν τη δική μας ζωή. Καμμία χώρα δεν αυτοκτονεί έτσι. Η λύση είναι απλή: Ελληνοποιήσεις σε μικρό βαθμό, ώστε να αφομοιώνονται καί μόνο τους καλύτερους καί με αυστηρότατα κριτήρια. Ετσι διαλέγουμε τον αφρό καί όχι οποιονδήποτε. Η απόδοση ιθαγένειας είναι μιά τιμή πού κάνουμε σε κάποιον που αισθάνεται Ελληνας καί έχει αποδείξει ότι τιμάει, αγαπάει καί σέβεται τη χώρα καί τις αξίες μας, όχι κεκτημένο δικαίωμα
ΔΗΜΑΡΧΕ ΑΣΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ!
10/02/2010 09:15
Ο Δήμαρχος λέει ξερω τους αλλοδαπούς πού δουλεύουν εδώ καί δεν με ενοχλεί να ψηφίζουν στίς (δημοτικές)εκλογές. Δεν τον ενοχλεί κάποια στιγμή να εκλέξουν δήμαρχο. Ερώτημα: Δεν τον ενοχλεί ούτε το ενδεχόμενο κάποια στιγμή να ψηφίσουν ανεξαρτητοποίηση η ενωση με την Αλβανία, οχι για τον εαυτό τους, αλλά γιά όλο το Δήμο; Απάντηση: Δεν του περνάει από το μυαλό, όπως δεν πέρναγε καί από το μυαλό των Σέρβων στό Κόσσοβο.
ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΙΝΕΣΤΕ
10/02/2010 09:14
@Ευαγγελία: "Πολυπολυτισμική κοινωνία". Μάλιστα. Συμπεριλαμβανομένου του πολιτισμού του ισλάμ(σφαγές, γενιτσαρισμούς, δουλεμπόριο, βομβιστικές επιθέσεις, κλειτοριδεκτομές κλπ). Οχι ευχαριστώ, δεν θέλω τέτοιο πολιτισμό, οι πρόγονοι μας θυσιαστηκαν γιά να γλυτώσουμε από αυτόν τον πολιτισμό. Οι δέ χώρες πού τον έχουν αν πήγαιναν μπροστά, δεν θα μας έστελναν καραβάνια μετανάστες. Συνεπώς, όχι, δεν θα πάρουμε αυτόν τον πολιτισμό. Αν τον θέλει τόσο πολύ η κα Ευαγγελία, ας πάει να τον βρεί στο Πακιστάν , το Ιραν καί το Αφγανιστάν
Κώστας Α.
10/02/2010 00:09
Μπράβο στο Δήμαρχο, που λέει τα αυτονόητα σε μια κοινωνία που τα αρνείται
ΠΑΝΟΣ
09/02/2010 20:35
Είπε ο δήμαρχος..... Πολλοί διαπρέπουν σε όλους τους τομείς, αφού έχουν αποκτήσει τίτλους σπουδών που θα τους ζήλευαν αρκετοί από εμάς.
ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ. ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ. ΑΣ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΤΑΙ . Ο ΚΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ...ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΗΤΗΣ. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΞΙΩΜΑ ΤΟΥ. ΟΜΩΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ, ΚΑΤΑΤΑΣΣΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ...ΥΠΕΡΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΕΡΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΥΣ.
νικος
09/02/2010 20:22
Αλβανός δήμαρχος στη ΣΑΓΙΑΔΑ??? Προτείνει ο νυν δήμαρχος , με επιστολή στον ΚΑΠΛΑΝΙ ??? ΜΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ...ΣΤΟΝ ΚΑΠΛΑΝΙ , κατά το αναφορά στον ΓΚΡΕΚΟ. Ο γραικυλισμός σε όλο του το μεγαλείο. Θ α συμπλήρωνα ...αναφορά στον κ.ΠΑΠΟΥΛΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΠΟΥ ΣΑΝ ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΣΤΙ ΣΑΓΙΑΔΑ. Οιι προλαλήσαντες δυστυχώς είναι κάτοικοι του αθηνοκεντρικού κράτους . Η ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΤΗΤΑ του ΚΑΠΛΑΝΙ έχει φτάσει μέχρις το...μαλακό υπογάστριο της ΕΛΛΑΔΑΣ , τη ΣΑΓΙΑΔΑ ΜΑΣ. ΑΣ τα βλέπουν αυτά οι φύλακες, αν έχει μείνει κανένας, γιατί γεμίσαμε πρακτορίσκους.
Μόσχος Γεώργιος του Δημ. - Πάτρα, 9-2-10, Τυμφρηστού 5, 26331
09/02/2010 20:02
Δήμαρχε συγχαρητήρια. Να μην το λες απλά. Να το διατρανώνεις, γιατί χρειάζεται να έχεις ανθρωπιά, ανοιχτό μυαλό και να είσαι πολιτικοποιημένο ον (προσοχή όχι κομματικοποιημένο, πολιτικοποιημένο) με ό,τι αυτά συνεπάγονται, για να βγάλεις από τα χείλη σου λόγια αυτονόητα, που άλλοι τα έκαναν πράξη εδώ δυόμισι χιλιάδες χρόνια. Και πάλι συγχαρητήρια. Εδώ στην Πάτρα παλεύουμε κάποια χρόνια για να δούμε τους δημάρχους μας να μιλούν την γλώσσα σου. Κι ακόμη είμαστε πίσω. Γιαυτούς "το όνειρο του μετανάστη δεν πρέπει να γίνει εφιάλτης για τους Πατρινούς". Είναι αυτό που λένε οι ρατσιστές συνήθως. "Εγώ δεν είμαι ρατσιστής, αλλά όλα κι όλα, δεν συμπαθώ τους Αλβανούς".
Γεωργία Τ.
09/02/2010 12:46
Κι όμως κινείται...
Ελένη Δ.
09/02/2010 11:02
Απλά συγχαρητήρια στο Δήμαρχο, κύριο Βαγγέλη Μάστορα!
Μαρία
09/02/2010 10:45
Η καλύτερη απάντηση στους ξενόφοβους θέλει θαρρος και τόλμη η συνύπαρξη
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ Σ.
09/02/2010 09:54
Μπράβο στο Δήμαρχο. Μόνο αν υπάρχουν τόσο ξεκάθαρες φωνές για το θέμα των μεταναστών, τότε θα επιλυθεί και θα πάμε μπροστά, ως μια σύγχρονη πολυπολιτισμική κοινωνία.