ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ: ΌΧΙ ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ ΚΑΙ ΚΗΔΕΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ ΑΠΟΤΕΦΡΩΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 15/01/2016 15:18 |
Μητροπολίτης Πειραιώς: Όχι μνημόσυνο και κηδεία σε όσους επιλέξουν αποτέφρωση του σώματός τους
Ο Μητροπολίτης Πειραιώς Σεραφείμ (Φωτό: Eurokinissi)

Η Μητρόπολη Πειραιώς δεν θα επιτρέπει την τέλεση μνημοσύνου και κηδείας σε όσους επιλέξουν συνειδητά την αποτέφρωση του σώματός τους. Αυτό τονίζει σε ανακοίνωσή του ο μητροπολίτης Πειραιώς Σεραφείμ προσθέτοντας πως αυτό αποτελεί «την πλέον αποστομωτικήν απάντησιν εις τας συκοφαντικάς σπερμολογίας ότι δήθεν η άρνησι της Εκκλησίας έχει οικονομικούς λόγους». 

Όπως αναφέρει ο μητροπολίτης, η Μητρόπολη σέβεται την ελευθερία επιλογής των ελευθέρων ανθρώπων αλλά «και τα θέσφατα και δόγματα της Αγιωτάτης ημών Εκκλησίας». 

Στην ίδια ανακοίνωση ο κ.Σεραφείμ λέει πως η κοινωνία «με την καύσι των νεκρών προσυπογράφει τον μηδενισμόν της». Σε άλλο σημείο ο μητροπολίτης Πειραιώς σημειώνει πως «ακόμη και οι άθεοι υπεγράμμιζον την ανάμνησι των επιγείων θεών τους με ταριχεύσεις των σωμάτων τους όπως εις τις περιπτώσεις του Λένιν και του Μάο Τσε Τούνγκ».

Διαβάστε εδώ ολόκληρη την ανακοίνωση του μητροπολίτη Περαιώς.

25
ginos
09/04/2016 12:11
αντε να κουρευεσαι αρχισατανα
geo
11/03/2016 21:20
Στη γαλλοφωνη ελβετική εφημερίδα "Tribune de Geneve " διάβασα αυτό το άρθρο και θέλω πολυ να το μοιραστώ μαζί σας και με τους θρησκευτικούς άρχοντες. Ένα αντίγραφο στο συμπαθέστατο δήμαρχο Μπουτάρη και Καμίνη αλλα και στον Μοναδικο δήμαρχο Μαραθωνα. Με λίγα λόγια μια κοινότητα στη Γενευη όργανοςε μια επίσκεψη στο κεντρικό νεκροταφείο και κρεματόρια. Την πρόσκληση έλαβαν 4400 συνταξιούχοι άνω των 65 ετών. Με 5 φραγγα συμμετοχή μετέφεραν και ξενάγησαν 30 άτομα, στη λίστα αναμονής έμειναν 10 άτομα. http://www.tdg.ch/geneve/actu-genevoise/commune-meyrin-invite-aines-visiter-crematorium/story/21960160
geo
10/03/2016 06:49
Να γίνει ένα κίνημα διαχορισμου κράτους - εκκλησίας ! Να μην έχουν οι παπάδες σφραγίδες του κράτους ! Η ελληνική σημαία δεν διακοσμητικό εκκλησίας ! Να φορολογηθούν για τα παντα! Σ ένα νεκροταφείο ένας παπας κάνει μέσο όρο δέκα τρισάγιά χ 5€ το λιγότερο 50.- χ 30 μέρες 1'500.- το μήνα καθαρά κ αφορολόγητα... Πόσους παπάδες έχει η Ελλάδα ; Γιατι σπουδάζετε τόσα χρονια και περιμένετε διορισμό σαν δάσκαλοι, γιατροί κλπ ; Σε ανεπτυγμένες χώρες υπάρχει χώρος στη φορολογική σου δήλωση να πληρώσεις για την θρησκεία που θελεις, και αν θελεις, στην Ελλάδα ούτε σε ρωτάνε αλλα συντηρούν μια άρρωστη κατάσταση που πολλοί μεταξύ μας δεν την θέλουν. Το παρελθόν ειναι η ιστορία να μην την ξεχνάμε αλλα πρέπει να βλέπουμε μπροστά και δυστιχως η εκκλησία έχει μείνει πολυ πίσω.
SG
12/02/2016 13:04
Δεν τα δημοσιεύετε ε ΚΟΤΕΣ της δημοσιογραφίας !!!!!???? Ντροπή είστε ρε ! Ρουφιάνοι και ΤΣΑΤΣΟΙ και ΓΛΥΦΤΕΣ του συστήματος. Θα λογοκρίνετε το κόσμο. Γελοίοι ! ΠΟΥΘΕΝΑΔΕΣ !
Ανθρωπος
26/01/2016 07:43
Το δικό τους τέλος προσπαθούν να προλάβουν οι απατεώνες. Αλλά τους πήραν είδηση πια ότι τοις ανοησίες που έγραψανΤάκιτος και Σάουλος (θηλυπρεπης και μισογύνης -Παύλος ) αποτελούν μια εγκληματική οργάνωση.Διαβαστε" η Εγκληματική οργάνωση του Χριστιανισμου",του Κρίστνερ,εκδόσεις Κάκτος, 10 τόμοι...
20/01/2016 16:31
SKULIASAN TA KOMMOUNIA ME TON ARXIEPISKOPO ISOS GIATI EINAI O MONOS POU EXEI TO KOURAGIO NA TOUS PAEI KONTRA .. KATO I DIKTATORIA TON KOMMOUNISTONE PANO O LAOS KAI I DIMOKRATIA
Πάρις
19/01/2016 16:20
Και για την δωρεά οργάνων τι λέει η θρησκεία;; "Ανακύκλωση" είναι ή το υπέρτατο δώρο αλτρουιστικής αγάπης;; Μήπως να κάνεις την δουλειά για την οποία πληρώνεσαι από όλους μας;;
aston trellon stin trella tou
19/01/2016 10:18
Prodeutikos den eisai otan vrizeis tin ekklisia alla otan moirazeis tin eperiousia stousftoxous ..posoi apo esas dosate tin periousia sas stous ftoxous? Ypokrites kommounistes mono na gaugizete xerete gia na kanete entuposi
ADM
17/01/2016 09:13
KALA KAI POIOS 8ELEI KHDEIA KAI MNHMOSUNA ME PAPADES,H OIKOGENEIA MOU AN 8ELEI AS ENAI SE MIA APLH TELETH PRIN MPW STO FOURNO KAI ARGOTERA TIS STAXTES STHN 8ALASSA STO VOUNO H SE KRUPTH
κα
15/01/2016 20:56
Απολύστε τους όλους! Μας έχουν πιει το αίμα! Αυτοί δεν είναι παπάδες, βρυκόλακες είναι! Δεν φθάνει που δεν έχουμε δουλειά, δεν έχουμε αύριο, δεν έχουμε ζωή! Ούτε να πεθάνουμε δεν μπορούμε από το φόβο μην έρθει ο Σεραφείμ πάνω απ' το φέρετρό μας με το χέρι απλωμένο!
Φοίβος
16/01/2016 17:39
Σου λέει όμως ότι αν διαλέξεις αποτέφρωση δεν θα σου κάνει κηδεία και μνημόσυνο. Αρα δεν έχεις να πληρώσεις τίποτα.... Δεν το διάβασες; Δεν το κατάλαβες; Τέτοιο κόλλημα έχεις;
Πάρις
19/01/2016 16:15
Ωστόσο φίλε μου το "διάβασμα" και τις ευχές είναι υποχρεωμένοι να τις κάνουν οι Παπάδες γιατί είναι δημόσιοι υπάλληλοι και ο ΚΑΘΕ πεθαμένος τα έχει προπληρώσει αυτά με την φορολογία του!!!!!
Φοίβος
19/01/2016 20:05
Μάλλον φίλε μου δεν γνωρίζεις για την ειδική σχέση Κράτους - Εκκλησίας στην Ελλάδα. Οι κληρικοί έχουν για εργοδότη το Κράτος μόνο σε ότι αφορά τη μισθοδοσία τους και την ασφάλισή τους. Οσον αφορά όμως στα καθήκοντά τους έχουν για εργοδότη αποκλειστικά την Εκκλησία...
Πάρις
21/01/2016 12:45
Και εσύ το επικροτείς αυτό;; Ας τολμήσει να μου πει εμένα παπάς οτι δεν λέει ευχή σε δικό μου πεθαμένο και θα τον θάψω εγώ ζωντανό.....
Κώστας Θωμάς
16/01/2016 19:54
Μάλλον και εσύ δεν έχεις καταλάβει ότι το μνημόσυνο το διάβασμα και ο αμανές δεν είναι για τον πεθαμένο που καλείται αν έχει διαλέξει, όλα αυτά είναι για το φόβο των ζωντανών και όχι τη σωτηρία του πεθαμένου. Βγάλτε τη θρησκεία από τη ζωή σας να ξέρετε τι σας πουλάνε
Φοίβος
16/01/2016 20:46
Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις. Το θέμα είναι αν με την αποτέφρωση οφελείται ή όχι η Εκκλησία. Οπως βλέπεις η οικογένεια αυτού που θα αποτεφρωθεί δεν έχει να πληρώσει τίποτα. Τα άλλα περί θρησκείας και σωτηρίας που γράφεις είναι άσχετα με το θέμα, κράτα τα για άλλη φορά...
Κώστας Διδ.
15/01/2016 20:16
"Η Μητρόπολη Πειραιώς δεν θα ....". Όμως, αν μια άλλη Μητρόπολη, ο ρ θ ο δ ο ξ ή , το επιτρέψει, τότε τί θα συμβεί? Θα αρχίσει εμφύλιος μεταξύ των μητροπολιτών?
Savvas Karagiannidis, Oslo Norge
15/01/2016 19:31
Πι'σσα και πτερα χρειαζεσαι εσυ και οι ομοιδεατες σου σκοταδιστη Πειραιως. Σιγα μη σε εχουμε αναγκη, ας ειναι καλα η ελληνικη γραμματεια(αυτην που αντιγραψατε και αλλαξατε τα ονοματα μονον), τελουμε και μονοι μας μια λιτη και σεβαστη τελετη. Να πατε να δουλεψετε και λιγο αν εχετε φιλοτιμο, παρασιτα και απατεωνες.
ELAL
15/01/2016 19:03
Kai poios sou eipe "sevasmiotate " oti ego thelo ?μνημόσυνο καi κηδεία ??
GPP
15/01/2016 17:49
Εσένα να σε ταριχεύσουνε, για να σε βλέπουν τα παιδάκια και να τρώνε το φαγητό τους , Εμείς θέλουμε να αποτευρωθούμε, για λόγους περιβαλλοντικής καθαριότητας ,Εισαι όμως υποχρεωμένος ,βάσει νόμου ,που θα ψηφιστεί από την Πολιτεία να κάνεις την δουλειά σου σαν παπάς,γιαυτό τον λόγο πληρώνεσαι από τον κρατικό προϋπολογισμό,ως δημόσιος υπάλληλος,εαν δεν σου αρέσει,καταγγέλεις την σύμβασή σου και ψάχνεις για άλλη δουλειά, Αυτά προβλέπει η Δημοκρατία μας !!
aston trellon stin trella tou
19/01/2016 10:15
Apo ti mia vrizeis tin ekklisia apo tin alli theleis xristianiko mnimosuno? Na pas ston giatro na exetasteis
GPP
15/01/2016 17:43
Είσαι δημόσιος υπάλληλος και πληρώνεσαι από την πολιτεία,οπότε είσαι υποχρεωμένος να υπακούσεις στους Νόμους του κράτους και να τους εφαρμόσεις όποτε αυτοί αναγράφονται ,διαφορετικά πρέπει να λυθεί η σύμβασίς σου με τον εργοδότη σου, και να ψάξεις να βρείς άλλη δουλειά !!!!
Κώστας Θωμάς
15/01/2016 16:50
Είναι ο κλήρος που δίνει σημασία στο πτώμα που δεν είναι ποια ο άνθρωπος που ήταν στη Ζωή. Στη διαθήκη μου θα απαιτώ το πτώμα μου να τοποθετηθεί φαρδιά πλατιά στη πόρτα της αρχιεπισκοπής Πειραιά, θέλω να δοθεί η ευκαιρία στον τότε αρχιεπίσκοπο να δείξει την αγάπη του για αυτό γιατί κανένας άλλος δεν κάνει κέρδος με το θάνατο εκτός του κλήρου.
Φοίβος
17/01/2016 07:04
Κανείς δεν μπορεί να απαιτήσει που θα τοποθετηθεί η σωρός του αφού πεθάνει. Η εύρεση χώρου ταφής είναι υποχρέωση του Κράτους το οποίο σαν χώρους ταφής αναγνωρίζει και επιτρέπει μόνο τα δημόσια κοιμητήρια... Οταν θα στέλνεις σχόλια φρόντισε πρώτα να έχεις ενημερωθεί για τη νόμοθεσία που ισχύει...
amn