Μεγάλη συγκέντρωση

Λαοθάλασσα στο Σύνταγμα - Πόσοι πήγαν στο συλλαλητήριο (βίντεο)

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 04/02/2018 17:42 |

Λαοθάλασσα στην πλατεία Συντάγματος στην μεγαλύτερη συγκέντρωση των τελευταίων ετών. Το συλλαλητήριο για τη Μακεδονία που ξεκίνησε στις 2 το μεσημέρι ολοκληρώθηκε γύρω στις 5 οπότε και άνοιξαν οι σταθμοί του μετρό.

Με παλμό, συνθήματα για τη Μακεδονία, αποθέωση των ομιλητών, κυρίως του Μίκη Θεοδωράκη, αλλά και χωρίς να συμβεί το παραμικρό επεισόδιο, χιλιάδες κόσμου έστειλαν το δικό τους μήνυμα. Στην κυβέρνηση, τα πολιτικά κόμματα, την κυβέρνηση της πΓΔΜ, και όσους επιδιώκουν συμβιβασμό στο όνομα.

Κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά τον αριθμό όσων συμμετείχαν στο συλλαλητήριο και επί αυτού θα υπάρξουν πολλές απόψεις.

Σε 140.000 ανθρώπους υπολογίζει η ΕΛΑΣ τους συμμετέχοντες στο συλλαλητήριο, την ώρα που οι διοργανωτές κάνουν λόγο για 1,5 εκατομμύριο διαδηλωτές.




H ανακοίνωση της ΕΛΑΣ αναφέρει ότι από ώρα 12:00 σήμερα (04-02-2018) πραγματοποιείται εκδήλωση με τη συμμετοχή περίπου εκατόν σαράντα χιλιάδων (140.000) πολιτών στην περιοχή της πλατείας Συντάγματος και σε έκταση 50.000 τ.μ. περίπου. 

Η Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής έλαβε από νωρίς το πρωί σήμερα αυξημένα μέτρα ασφαλείας, τροχαίας και τάξης για την ομαλή διεξαγωγή της εκδήλωσης. 

Για την εκδήλωση αφίχθησαν στην Αττική 283 λεωφορεία, από τα οποία 189 από τον σταθμό διοδίων Αφιδνών και 94 από το σταθμό διοδίων Ελευσίνας. Τα λεωφορεία φυλάσσονται από αστυνομικές δυνάμεις σε χώρους στάθμευσης.

Η ανακοίνωση αυτή προκάλεσε, πάντως, την αντίδραση πολλών χρηστών στα social media που την αντιμετώπισαν κοροϊδευτικά.

Από την πλευρά τους οι διοργανωτές αναφέρουν πως οι συγκεντρωθέντες  στο Σύνταγμα άγγιξαν το 1,5 εκατομμύριο.

Ο ανταποκριτής του Spiegel μέσω twitter σχολίασε μέσω Twitter την προσέλευση του κόσμου λέγοντας ότι υπολογίζονται σε 1,5 εκατ. οι συμμετέχοντες, δηλαδή το 15% του ελληνικού πληθυσμού.

37
CHRIS
06/02/2018 15:22
«Κοτζιάς: Το συλλαλητήριο δεν ήταν τόσο μεγάλο – 120.000 με 140.000 άτομα» Πόσοι τελικά ήταν; Ο κ. Κοτζιάς κρίνει από το μέγεθος του συλλαλητηρίου. Σκέφτηκε κανείς να υπολογίσει τα εξής; 1. Οι παρευρισκόμενοι στο συλλαλητήριο μήπως είχαν οικογένειες και παιδιά που δεν μπόρεσαν να φέρουν μαζί τους; 2. Πόσοι ήταν αυτοί που ήθελαν να παρευρεθούν αλλά δεν μπόρεσαν για τον δικό τους λόγο; 3. Μήπως έμειναν μανάδες πίσω για να προσέχουν παιδιά και ηλικιωμένους; 4. Μήπως κάποιοι από αυτούς που ήθελαν να παρευρεθούν βρισκόταν σε κάποιο νοσοκομείο ή σε κάποιο κρεβάτι πόνου; 5. Μήπως κάποιοι δεν μπόρεσαν να βρουν μεταφορικό μέσο για να πάνε εκεί; 6. Μήπως κάποιοι δεν είχαν το εισιτήριο για να πάνε εκεί; Τους μετρήσαμε αυτούς; Αφού δεν είμαστε ικανοί να μετρήσουμε τον πραγματικό αριθμό των πόσων ανθρώπων συμφωνούν ή όχι για το Μακεδονικό, θα πρότεινα ένα δημοψήφισμα για να είναι δημοκρατική η απόφαση στο 100%. Μήπως κάποιος φοβάται το αποτέλεσμα;
Ελλη
06/02/2018 13:41
Ειναι υπερ των συλλαλητηριων! Αμα πεινας, χορευεις να το ξεχασεις. Εκτος κι αν πιστευετε στο "νηστικο αρκουδι δεν χορευει". Αλλα δεν ειμαστε ουτε αρκουδια, ουτε εχουμε να φαμε ...
Άμπης Κ
06/02/2018 02:38
Πραγματικά λυπηρή η ανακοίνωση της ΕΛΑΣ (που πάντα υποτιμάει τον κόσμο), αφού σε αυτό το συγκλονιστικό συλλαλητήριο ο κόσμος ήταν προφανώς πάρα πολύ περισσότερος από 140.000! Αν και πρέπει να παραδεχθούμε ότι όντως έκαναν καλή δουλειά αυτή τη φορά για να φυλάξουν τον κόσμο (αντί να τον βαράνε, όπως κάνουν συνήθως...) Εξάλλου σε καμία περίπτωση ο κόσμος δεν είχε φτάσει στο μέγιστο στις 12μμ Πάντως σίγουρα δεν φτάναμε και το 1,5 εκ! Ίσως μια λογική εκτίμηση θα ήταν 400-750.000, αν και αυτό είναι δύσκολο να φανεί Σε κάθε περίπτωση, η συγκέντωση του κόσμου δεν είναι σταθερή. Στο κέντρο ήταν τουλάχιστον 5-8 άτομα ανά τμ αλλά φυσικά ήταν αραιότερα όσο απομακρυνόσουν. Ο πραγματικός αριθμός είναι πολύ δύσκολο να υπολογιστεί, με αυστηρή προσέγγιση, αφού κάθε υπολογισμός με δεδομένη ίδια πυκνότητα πληθυσμού παντού θα είναι σίγουρα λάθος.
Αειπα Ραταμας
06/02/2018 12:31
Ξερεις τι σημαινει 5-8 ατομα ανα τμ? Χωρανε αραγε τοσα ατομε σε ασανσερ 1x1? Για δοκιμασε και πες μας...
George
05/02/2018 14:58
Είναι εκπληκτικη η δηλωση Κοτζια ότι αγνοει την εντολη του λαου και προχωραει την ιστορικη προδοσια να δεχθεί Εθνος Μακεδόνων.Η σταση του αλλα και πολιτικων που τον υποστηριζουν εγειρει σοβαρο θεμα για το αν εξυπηρετουν Ελληνικες θεσεις η κατευθύνονται από ξενα κεντρα που επηρεαζουν κυβερνησεις.ΜΟΝΟ δημοψήφισμα είναι επιτρεπτο συμφωνα με το Συνταγμα.
Βασιλης
05/02/2018 10:51
Η Αστυνομια υπολογισε: 283χ50 Επιβατες=140.000 Ατομα στο Συλλαλητηριο. Ιδιωτικα Αυτοκινητα,Πλοια,κατοικοι Αθηνων δεν υπολογιστηκαν. Ανεξαρτητα ομως απο τον Αριθμο των Διαδηλωτων (εγω πιστευω οτι οι "Εφιαλτες" στην Ελλαδα ειναι λιγωτεροι απο 10%), κανενα Συμβιβασμο (τους δινουμε το Χερι,οι Σκοπιανοι θα μας παρουν και την Ωμοπλατη. Ολοι ενωμενοι στον Αγωνα!!!
ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΤΣΩΝΗΣ
06/02/2018 00:32
283χ50 =14.150 άτομα
Άκης απο Ολλανδία
05/02/2018 16:09
Έκανες λάθος στον πολλαπλασιασμό. 14.000, όχι 140.000.
"XY" Βερολίνο
05/02/2018 09:31
Ένα μεγάλο μπράβο στις Ελληνίδες και τους Έλληνες, που παρόλη την οικονομική μιζέρια τους λόγω της λιτότητας και σοβιετοποίησης από την αριστερή κυβέρνηση είχαν το θάρος να βγούν στο Σύνταγμα να εκφράσουν την αντίθεση τους στην ονομασία Μακεδονία που θέλει να νομιμοποιήσει το γειτονικό σλαβικό κρατίδιο. Όλο το Σύνταγμα βάφτηκε γαλάζιο και σύμφωνα με το αξιόπιστο "der Spiegel" συμμετείχαν κάπου 1,5 εκατομμύρια διαδηλωτές. Πού ήταν ο πρωθυπουργός, ο οποίος προ μηνών έτρεχε με χρήματα των φορολογουμένων στη Κούβα να τιμήσει τον Castro μαζί με το φίλο του τον Maduro; Που ήταν το γυναικείο έκτρωμα, της οποίας όλος ο πατριωτισμός ήταν η ουτοπία των πολεμικών αποζημιώσεων, ένα θέμα λήξαν από το 1953, ενώ άφηνε τους αναρχικούς να αλωνίζουν τα πέριξ της βουλής; Πού ήταν ο Δραχμαζάνης να εκφωνήσει στους διαδηλωτές κανένα λόγο στα ρωσικά, να τον ακούει ο Πούτιν και να γελάει; Γιά ΚΚΕ δεν κάνω λόγο, διότι η δράση του και το ιστορικό του είναι..... γνωστά.
Άκης απο Ολλανδία
05/02/2018 16:11
Ενώ συμφωνώ με όσα γράφεις, σε βλέπω ιδιαίτερα έτοιμο να παραιτηθείς των αποζημιώσεων. Μάλλον πιο Γερμανός και από τους Γερμανούς έγινες εκεί στο Βερολίνο αγαπητέ.
ΝΙΚΟΣ
04/02/2018 23:11
τι να σας πω!!!!!!ντροπη σε καθε εναν που δεν εχει σεβασμο σε ολους αυτους που πολεμησαν για αυτην την πατριδα.και μεγαλυτερη ντροπη σε αυτους που μας κυβερνουν,σε αυτους που δεν ακουν τη θεληση του λαου!!!!!!!!!!! ντροπη τους!!!!! τι 140.000 τι 1,5 εκατομυριο το ιδιο ειναι.καποιοι πολεμησαν για να μπορουμε να λεμε οτι η μακεδονια ειναι ελληνικη!αλλα εχουμε πουλησει τα παντα τωρα ξεκινησαμε να πουλαμε και τα εδαφη μας!
Βασιλης
04/02/2018 22:28
Καθαρες κουβέντες, η κυβερνηση Συριζα Ανελ πριν αναλαβει την Κυβερνηση εδωσε πολλές υποσχεσεις κρυφα απο τον λαό στους Αμερικανους και Γερμανους, Αυτη την στιγμη πρέπει ο Τσιπρας να ξεπληρωσει τα γραμμάτια του στους Αμερικανούς και Γερμανους, Τον εχουν δεμενο στο χερι με τις υπογραφές που έχει βάλει, Σε μια συζητηση πριν από πολλα χρονια με τον μόλις τότε αποχωρησαντα από την SPD OSKAR LAFONDEN μας ενημερωσε με απλά λόγια τον τρόπο που δουλεύουν οι υπηρεσίες των ΗΠΑ με πρωθυπουργούς, υπουργούς και γενικά με πολιτικά πρόσωπα. Σε εκβιάζουν και σε εξευτηλίζουν και προσπαυούν να σε κανουν βαποράκι τους. Ο Αλέξης και η παρέα του δεν εχουν τα ανάστημα να πουν όχι και τωρα πρέπει να εκτελέσουν τα συμβόλαια τους.
Παναγιωτης
04/02/2018 21:26
Ειναι τουλάχιστον απαράδεκτα τα σχόλια της κυβέρνησης για το συλλαλητήριο. Πραγματικά προσβάλλουν όχι μόνο τη νοημοσύνη των Ελλήνων αλλα και των ίδιων των κυβερνόντων. Κρίμα θα περίμενε κανείς μια πιο σοβαρή στάση. Ντροπή τους γιατί μας κοροϊδεύουν!
χωριςκομματικοπροσανατολισμο
05/02/2018 01:59
θα τους περιμενουμε πολύ περισσότεροι εξω απο τη βουλη σε περιπτωση οιουδηποτε ψηφισματος που θα ειναι περα απο τη βουληση του Λαου
Μαπς
04/02/2018 21:11
Άδικα χάσανε τον χρόνο τους σε συλλαλητήρια, μιας και το αποτέλεσμα είναι προγεγραμμενο, και ας σφίγγεται ο Κοτζιάς να μας πη ότι ταχα μου το διαπραγματεύεται το θέμα. Νέα Μακεδονία το έχουν συμφωνήσει και ας σφίγγονται όλοι τους
anest
04/02/2018 21:02
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ, ΛΟΓΩ ΣΥΜΦΩΝΟΥ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΑΨΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΙΣΧΥΗ, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΑΝ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!
ΚΤ
04/02/2018 20:57
Διαβαζω συνεχεια για 1,5 εκ. κοσμο. Που χωρεσαν τοσοι ανθρωποι σε 50.000 τ.μ, απλα ρωταω...
Johny -- Σκίζω Μνημόνια
04/02/2018 22:36
Μπορείς να μας εξηγησεις πως υπολογισες το εμβαδόν της περιοχής στα 500.000 τμ;
Νέο
05/02/2018 13:09
Οι συγκεντρώσεις είναι περίπου 3 άτομα ανά τετραγωνικό μέτρο. Και σε συναυλίες κλπ, με 3 άτομα το τετραγωνικό υπολογίζουν πόσους χωράει με ασφάλεια. Στους 6 ανά τετραγωνικά πχ είναι σαν σαρδέλες. Δεν ήταν 500 στρέμματα το εμβαδόν για να χωρέσει 1.5 εκατομμύρια, περίπου 50 ήταν. 150,000 και όχι 1,500,000 άτομα δηλαδή. Το εμβαδόν τον υπολογίζεις από χάρτη του κέντρου. Έχει αρκετούς στο δίκτυο. Είναι 13 κάτι στρέμματα η πλατεία πχ. Πάνω από 50,000 δεν χωράει η πλατεία συντάγματος μόνη της. Απλώνονται στους δρόμους μέχρι ένα σημείο που αραιώνουν και λίγο πιο κάτω βάζεις το όριο. Το 1,5 εκατομμύριο είναι εντελώς εξωπραγματικό γιατί με 500 στρέμματα φτάνεις πχ στο Παγκράτι και γενικά απομακρύνεσαι πολύ από το κέντρο προς όλες τις κατευθύνσεις. Οι περίφημοι αγανακτισμένοι που ήταν 1 εκατομμύριο υποτίθεται, πότε δεν ξεπέρασαν τις 80,000.
Victor
05/02/2018 19:18
Σε πληροφορώ ότι στην πλατεία ήταν τουλάχιστον 15 άτομα το τετραγωνικό, ήταν αδύνατον να κινηθείς μέσα στο πλήθος και ήταν κυριολεκτικά πατείς με πατώ σε.
Johny -- Σκίζω Μνημόνια
05/02/2018 18:31
Εάν δείς στις φωτογραφίες, όλοι οι γύρω δρόμοι ειναι πατείς με πατώ σε. Περιέλλαβες και τους γύρω δρόμους ;
Tt
04/02/2018 20:12
Ο Τσίπρας και το ΣυΡιζΑ θα κάνει μεγάλο λάθος εάν πει αυτά που είπε η αστυνομία ότι είναι μόνο 140 χ Αυτοί που κατέβηκα σε αυτό το συλλαλητήριο καλό είναι να πουν την αλήθεια που η αλήθεια είναι πολύ εύκολο να την βρούμε θα μετρήσουμε τους χώρους όλους αυτούς όπου ο κόσμος βρέθηκε δηλαδή το κάθε δρόμο και την κάθε πλατεία πόσα τετραγωνικά είναι και από κει και πέρα θα ξέρουμε πωση επισκέφτηκα Αυτό το συλλαλητήριο είναι τελείως απλό μα πάρα πολύ απλό τα τετραγωνικά των χωρών αυτών θα μας δείξουν πόσο σ’ κόσμος ήταν έτσι το λοιπόν θα έλεγα τους συριζαίους να το σκεφτούνε τι ακριβώς θα πούμε δεν είμαστε ηλίθιοι όπως είπε ο Θεοδωράκης δεν θα είναι το ναι και όχι να είναι σίγουροι η κυβέρνηση του ΣυΡιζΑ έτσι το λοιπόν Να φερθούν σωστά
Αντίοχος
04/02/2018 19:55
Είναι λυπηρόν το γεγονός ότι η αστυνομία με αυτήν της την δήλωση, όχι χάνει κάθε σοβαρότητα, αλλά κυριολεκτικά γελοιοποιείται. Δεν είναι αστυνομία στην προστασία και προς όφελος του πολίτη, αλλά πραιτωριανοί της εκάστοτε κυβέρνησης. Αυτή είναι η σημερινή αστυνομία, της οποίας η υψηλές βαθμίδες καλύπτονται από ανίκανα κομματόσκυλα.-
στ
04/02/2018 19:46
Το θεμα ειναι οτι οι Αμερικανοι θελουν να βαλουν τα σκοπια στο ΝΑΤΟ-Ε.Ε για να εξασφαλισουν τα ενεργειακα τους συμφεροντα στην περιοχη γιατι σε περιπτωση διαλυσης των ΠΓΔΜ καραδοκουν οι Ρωσσοι και οι Σερβοι οποτε δεν προκειται να αφησουν το θεμα της ονομασιας αλυτο.Εγω παντως δεν μπορω να καταλαβω την τρελα που μας επιασε ξαφνικα με την συνθετη ονομασια αφου τοσα χρονια ολος ο κοσμος καλος ή κακος τους λεει Μακεδονια.Απο εκει και περα ειναι στο πιστευω συμφερον μας να μπουν στην Ευρωπη και να τους εχουμε απο κοντα παρα να μεινουν απ'εξω και να μας δημιουργουν προβλημα μαζι με Τουρκους και Αλβανους.
Θάνος
04/02/2018 18:46
Η πλατεία Συντάγματος μαζί με τους γύρω δρόμους δεν υπερβαίνει τα 50000 τ.μ. (googlemaps). Πάνω από 3 άτομα δεν χωράνε σε 1 τ.μ. (με 3 θα κολλάει ο ένας στον άλλον. Άρα η εκτίμηση της Αστυνομίας είναι σωστή. Η φαντασία και η έντονη επιθυμία μερικές φορές πλάθει φοβερές εικόνες !
Χρήστος
04/02/2018 21:51
Το οτι εισαι κουτός φαινεται απο το ποσα ατομα λες οτι χωρανε σε ενα τετραγωνικο μετρο. Και αν μπεις googlemaps οπως προανέφερες ισως εκπλαγεις για το τι εκταση εχει η πλατεια Συνταγματος και οι γύρω δρομοι.
na
04/02/2018 20:21
Ρε φίλε, δεν είναι κονσέρβες ο κόσμος, έρχετε, κάθετε 1-2 ώρες, φεύγει, έρχεται κάποιος άλλος κτλ.Εντάξει το 1.5 μύριο είναι μάλλον υπερβολή αλλά 100,000 άτομα χωράει το Ολυμπιακό στάδιο στις κερκίδες.
τ1
04/02/2018 20:20
Αν είναι με την κοιλιά να προεξέχει σαν τον Κοτζιά και τον Πολλάκη σίγουρα δε χωράνε. Αλλιώς, 5 άτομα σε ένα τετραγωνικό μέτρο χωράνε μια χαρά. Άρα 250000.
.
04/02/2018 19:55
Αν ήσουν εκεί θα καταλάβαινες πώς χωράνε 9 άτομα σε 1 τμ
Νέο
05/02/2018 13:16
Άλλο το τι θέλουμε να πιστέψουμε και άλλο η πραγματικότητα. Ένας αδύνατος άνθρωπος πιάνει 60χ25 μόνος του, δηλαδή στους 6 ανά τετραγωνικό είναι στήθος με πλάτη και ώμος με ώμο σαν σαρδέλες, σε σημείο που δεν αναπνέεις άνετα και κινδυνεύουμε για νεκρούς. Θα ποδοπατηθούν αν γίνει κάτι. Μη λέμε ό,τι μας κατέβει. Πάνω από 3 στο τετραγωνικό δε γίνεται. Ποτέ δεν πλησιάζουν τόσο οι άνθρωποι, ακόμα και αν τους περιορίσει κανείς. Μόνο σε συνθήκες πανικού.
kon
05/02/2018 00:27
ετσι ακριβως
Νίκος
04/02/2018 19:50
Χαλαρώσε δεν σου έθειξαν το κομα ,το συλλαλητήριο ηταν για την Μακεδόνια μας
the GREEK
04/02/2018 18:40
Οι εκατοντάδες χιλιάδες Ελλήνων πολιτών στην Αθήνα, κατέδειξαν την απαξιωτική απομόνωση της "Κυβέρνησης" ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, και με πατριωτικό παλμό, καταδίκασαν την πολιτική της. Οι θλιβεροί συγκυβερνώντες, προσπαθούν να υποβαθμίσουν το γεγονός, διότι όπως ισχυρίζονται, δεν είδαν δα, και πολλά εκατομμύρια πολιτών. Οι εκλογές όμως δεν θα αργήσουν, και εκεί τους περιμένουν τα εκατομμύρια των πολιτών, που δεν είδαν στην σημερινή συγκέντρωση....
χωριςκομματικοπροσανατολισμο
05/02/2018 14:03
Το προβλημα είναι οτι μεχρι τοτε θα μας εχουν αποδομησει τελειως. Θα πρεπει να δουν κατι ακομη πιο αποφασισμενο. Εναν συνεχη αγωνα ενταντιον τους. Να γινουμε πλεον η σκια τους. Γιατι σου λεει συλλαλητηριο ηταν θα κοπασει. Πρεπει να αντιληφθουν οτι ηταν μονον η αρχη.
the GREEK (V)
05/02/2018 15:18