Τέσσερα χρόνια μετά

Καταδικάστηκε για την κλωτσιά σε παιδί που ζητιάνευε

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14/12/2017 19:57 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 14/12/2017 21:01 |
Καταδικάστηκε για την κλωτσιά σε παιδί που ζητιάνευε

Ήταν καλοκαίρι του 2013, όταν ο φωτογράφος Δημήτρης Μεσσίνης είχε απαθανατίσει με το φωτογραφικό του φακό ένα στιγμιότυπο που είχε προκαλέσει τον αποτροπιασμό και τη γενική κατακραυγή.

Ήταν μια γυναίκα η οποία περπατούσε στον πεζόδρομο της Διονυσίου Αεροπαγίτου. Λίγα μέτρα πιο πέρα, ένα κοριτσάκι ζητιάνευε, παίζοντας ακορντεόν στην άκρη του δρόμου. Η γυναίκα πλησίασε το παιδί και το κλώτσησε με το πόδι της.

Το θέμα πήρε αμέσως μεγάλες διαστάσεις, ενώ είχε ασκηθεί αυτεπάγγελτη δίωξη εναντίον της γυναίκας.

Τέσσερα χρόνια μετά, ο φωτογράφος ανέβασε και πάλι τη φωτογραφία στον λογαριασμό του στο Facebook, ενημερώνοντας για την εξέλιξη της υπόθεσης.

Όπως γράφει χαρακτηριστικά ο Δημήτρης Μεσσίνης, «τέσσερα χρόνια μετά, η κατηγορουμένη καταδικάστηκε ερήμην σε ποινή φυλάκισης τριών μηνών με αναστολή. Είναι στιγμές που νιώθω πολύ περήφανος για το λειτούργημα που ασκούσα όλα αυτά τα χρόνια».


14
Επίκουρος
16/12/2017 20:30
Οι Ρομά είναι ζητιάνοι από ανάγκη. Οι Έλληνες είναι ζητιάνοι εκ γενετής Το λέει κι ο εθνικός τους ύμνος!
Georgios_K
17/12/2017 00:24
Παρε μερικους σπιτι σου λοιπον...τι περιμενεις?
Papafrankas
15/12/2017 12:44
Την τσάκισε η ποινή
Ερασιτεχνης
15/12/2017 10:19
Ο Γιαννης Μπεχρακης θα φωτογραφιζε και θα μας εδειχνε και το προσωπο της "κυριας" !!!
ΣΝΟΦ
15/12/2017 16:24
Αφής στιγμής η απόφαση του δικαστηρίου λαμβάνεται εις το όνομα του λαού, δικαιούται ο εντολοδότης λαός να έχει γνώση του ονόματος της "κυρίας". Αυτό και μόνο θα αποτελούσε την δέουσα ποινή...
Άκης απο Ολλανδία
14/12/2017 21:29
Τρεις μήνες με αναστολή; Είμαστε σοβαροί; Γιατι όχι χρηματικό πρόστιμο; Γιατί όχι υποχρεωτική κοινωνική προσφορά; Γιατί όχι υποχρεωτική παρουσία σε ψυχολόγο για θεραπεία της βίαιας συμπεριφοράς της;;;
ηη
15/12/2017 17:12
Γιατί εδώ είναι Ελλάδα !!!
Γιώργος
14/12/2017 23:49
Γιατί δεν είμαστε Ολλανδία... γι'αυτό..
DennisTheMenace
15/12/2017 03:09
Αν είναδταν Ολλανδία δεν θα είχαμε ζητιάνους. Θα σου στενοχωρήσω τα SJW αντανακλαστικά σου αλλά ο γύφτος που τα ελέγχει αυτά τα παιδιά (όπως στον Όλιβερ Τουίστ) βγαπζει πιο πολλά από εσένα.
Άκης απο Ολλανδία
15/12/2017 17:44
Βεβαίως και υπάρχουν επαίτες στην Ολλανδία. Βεβαίως και υπάρχουν άθλιοι άνθρωποι. Δεν έχουμε στην Ελλάδα το μονοπώλιο. Η διαφορά είναι ότι η "κυρία" της φωτογραφίας με το κουτσομπολίστικο περιοδικό μόδας ή αστρολογίας ανα χείρας, στην ουσία δεν τιμωρήθηκε. Αρα το μήνυμα είναι ξεκάθαρο: "Κάνε ό,τι θέλεις, σε όποιον σε παίρνει να το κάνεις. Δεν πρόκειται να τιμωρηθείς".
Papafrankas
15/12/2017 12:46
Δεν θα είχες ζητιάνους? Είσαι σοβαρός? Εκεί και αν έχει Έλληνας ζητιανους
Chris
15/12/2017 09:17
Αρα επιτρεπεται να τα κλωτσας γιατι καποιος τα εκμεταλλευεται;!!!
Bykou
15/12/2017 06:41
Άσχετο. Δηλαδή αυτό πάει να πει ότι καλώς το κλώτσησε το παιδάκι; Είσαι σοβαρός και άνθρωπος εσύ;
DennisTheMenace
15/12/2017 23:10
1. Η φωτο είναι 100% στημμένη, σχεδιασμένη για κορόισα. 2. Είστε υποκριτές που ασχολείστε με την κλωτσιέ. Περνάτε κάθε μέρα από δίπλα και δεν ξάνετε τίποτα. Ορίστε, ξέρεις που ζητιανεύει, πήγαινε να την σώσεις. 3. Τα οικονομικα συμφέροντα οπως καλη ώρα του γυφτου που την εκμεταλλεύεται, στην Ελλάδα ανεβσ/ζουν και κατεβάζουν κυβερνήσρις.