Αντιπαράθεση Γιλντιρίμ - Κιλιτσντάρογλου με αφορμή την επίσκεψη Ερντογάν στην Ελλάδα

«Ξέφυγαν» οι Τούρκοι και μιλούν για «ελληνική κατοχή νησιών» στο Αιγαίο

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 12/12/2017 15:49 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 12/12/2017 20:20 |
«Ξέφυγαν» οι Τούρκοι και μιλούν για «ελληνική κατοχή νησιών» στο Αιγαίο
Σε συνέχεια των δηλώσεων Κιλιτσντάρογλου ο τούρκος πρωθυπουργός, Μπιναλί Γιλντιρίμ, κατά τη διάρκεια της συζήτησης για τον προϋπολογισμό στη Βουλή, υποστήριξε ότι το Αιγαίο δεν είναι ούτε ελληνική ούτε τουρκική λίμνηΠηγή: INTIME NEWS

Επίθεση στον τούρκο πρόεδρο, Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, εξαπέλυσε ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, Κεμάλ Κιλιντσάρογλου, κατηγορώντας τον για υποχωρητικότητα απέναντι στην Ελλάδα.

«Αντί ο Ερντογάν να ζητήσει πίσω τα 18 νησιά του Αιγαίου, που έχει καταλάβει παράνομα η Ελλάδα, μίλησε για επικαιροποίηση της Συνθήκης της Λωζάνης» τόνισε ο επικεφαλής της τουρκικής αντιπολίτευσης.

Σύμφωνα με τον ηγέτη του CHP, ο Ερντογάν κατά την επίσκεψή του στην Ελλάδα, άνοιξε το ζήτημα της Συνθήκης της Λωζάνης, χωρίς, να αναφερθεί στα 18 νησιά του Αιγαίου, που έχει «καταλάβει η Ελλάδα».

Όπως αναφέρει το πρακτορείο Yeniçağ Gazetesi, ο Κιλιντσάρογλου ισχυρίστηκε πως η Ελλάδα έχει τοποθετήσει 5.000 στρατιώτες σε 18 νησιά του Αιγαίου που κατέχει παράνομα.

Είναι η δεύτερη φορά που ο Κεμάλ Κιλιντσάρογλου θέτει ζήτημα παράνομης κατοχής από την Ελλάδα νησιών του Αιγαίου.

Γιλντιρίμ: «Γκρίζο καθεστώς στο Αιγαίο»

Σε συνέχεια των δηλώσεων Κιλιτσντάρογλου ο τούρκος πρωθυπουργός, Μπιναλί Γιλντιρίμ, κατά τη διάρκεια της συζήτησης για τον προϋπολογισμό στη Βουλή, υποστήριξε ότι το Αιγαίο δεν είναι ούτε ελληνική ούτε τουρκική λίμνη. Η δήλωση αυτή φτάνει μετά τα όσα ανέφερε ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, Κεμάλ Κιλιντσάρογλου, για παράνομη κατοχή νησιών από την Ελλάδα.

Όπως μετέδωσε ο ANT1, στην κατηγορία του Ρεπουμπλικανικού Λαϊκού Κόμματος ότι η τουρκική κυβέρνηση έχει «δωρίσει» στην Ελλάδα νησιά του Αιγαίου, ο Γιλντιρίμ απάντησε ότι υπάρχει ένα «γκρίζο καθεστώς» όσον αφορά στις 132 βραχονησίδες στο Αιγαίο, ενώ επικαλέστηκε την κρίση των Ιμίων ως ενδεικτική των προθέσεων της Τουρκίας.

«Κατά τη διάρκεια της διακυβέρνησής μας ούτε ένα πετραδάκι δεν αφήσαμε να φύγει από τα νησιά του Αιγαίου. Η πρώτη διαμάχη για τα νησιά του Αιγαίου ήταν στην κρίση των Ιμίων και τότε η Τουρκία έδειξε ξεκάθαρα τη θέση της σε αυτό το θέμα», είπε χαρακτηριστικά.

«Γιατί να μην αλλάξει η Συνθήκης της Λωζάννης;»

Ρίχνοντας λάδι στη φωτιά, είπε αναφορικά με το Αιγαίο: «Θα κάνουμε ό,τι χρειαστεί προκειμένου να μην ζημιωθούν ούτε στο ελάχιστο τα δικαιώματα και τα συμφέροντα της Τουρκίας. Η Τουρκία δεν είναι μία χώρα που θα αφήσει κάτι αναπάντητο. Αυτό ας το γνωρίζουν όλοι».

Υπεραμύνθηκε της τροποποίησης της Συνθήκης της Λωζάνης, επειδή η Ελλάδα -όπως είπε- δεν την εφαρμόζει σωστά στη μειονότητα της Δυτικής Θράκης.

«Παρόλο που τα δικαιώματα των ομοεθνών μας καθορίζονται ξεκάθαρα στη Συνθήκη της Λωζάννης, η Ελλάδα αποφεύγει να τα εφαρμόσει. Δεν επιτρέπει ούτε ακόμη και τη χρήση της λέξης ''Τούρκος'', δεν επιτρέπει τον αυτο-καθορισμό της ταυτότητάς τους, δεν επιτρέπει την εκλογή μουφτήδων», είπε στη Βουλή και αποκρούοντας τις επικρίσεις της αντιπολίτευσης για τη στάση του προέδρου Ερντογάν κατά την επίσκεψη του στην Ελλάδα, ο Γιλντιρίμ ανέφερε: «Πού είναι το λάθος να λέμε σε μία χώρα που δεν εφαρμόζει μία συνθήκη κατά γράμμα ούτε στο …σπίτι της, ότι πρέπει αυτή να αλλάξει; Αυτό σημαίνει εθνική ευθύνη».

18
giorgos
14/12/2017 21:23
Σας εχω πει οτι τα νησια, οπως και την Θρακη την εχουν πουλησει οι κυβερνωντες με τα ιερατεια.. Ξυπνατε. Φύγει τε απο τον θεο των νεκρων, που οριζει την δημοκρατια του σατανα.. Και ο Χριστος θα σας φωτισρι για να φερετε την πρωτη δημοκρατια του, τον παραδεισο επι της γης.. Εξαλου μας το λεει στο Αμην Πατερ Ημων..
Olaf
14/12/2017 14:08
Αυτο ειναι πολυ καλο! Ο μαλακας τα εχει βαλλει και με τον Τραμπ και κουνα τον κωλο του στον Πουτιν. Να τον γραψουν στο τελος οι Αμερικανοι στ αρχιδια τους ως ανεπιστου συμμαχου και να πεσουν στην αγκαλια μας για να σταθεροποιησουν την ανατολικη Μεσογειο. Να δω τοτε τι θα πουν οι μαλακες Κουκουεδες, τα τσογλανακια της Φωφω και οι ηλιθιοι του Τσιπρα: "Εξω οι βασεις του θανατου;" Για να δουμε!
Johny -- Eternal Memorandum
13/12/2017 19:52
Από πού ξέφυγαν οι Τούρκοι ;; ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΛΑΒΙΑ;; ΚΑΠΟΤΕ "ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ" ΗΤΑΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΔΑΦΗ. ΑΥΤΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΩΣΕΙ ΤΟ ΒΡΩΜΟΣΤΟΜΑ. ΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕΛΛΗΝΑΣ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΚΥΒΕΝΣΗΣΕΙΣ;; ΟΛΟΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΠΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΜΟΥΓΚΑΜΑΡΑ!

ΣΙΓΑ ΜΠΑΣ Κ Η ΤΩΡΙΝΗ "ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ" ΤΩΝ ΞΕΥΤΗΛΙΣΜΕΝΩΝ/ΚΟΛΗΜΕΝΩΝ ΑΠΟΧΤΙΣΕΙ ΑΝΔΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΩΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ...
Ανταίος
14/12/2017 06:24
Καλά εσύ Johny, από τα γραπτά σου καταλαβαίνει κανείς ότι αποκλείεται να είσαι Ελληνας! (ρε μήπως είσαι ο Γιάννης;) κι αυτός τα ίδια χάλια έχει! Καλά από πότε στρατολογούνε και πακιστανούς οι μιχαλοβλάκες; Τουλάχιστον να σας μαθαίνανε και λίγα ελληνικά κάτι θα ήταν κι αυτό!
Johny -- Eternal Memorandum
14/12/2017 18:45
Πρέπει κάποιος να είναι στο τελικό στάδιο της ξεφτήλας, ξεδιαντρωπιάς, βλακείας και ανθελληνισμού ΟΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΕΙ/ΓΛΥΨΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΡΑΓΚΙΩΖΗΔΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ κ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗ. ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙΣ ΠΙΣΩ ΣΤΟΝ ΒΡΩΜΙΚΗ ΤΡΥΠΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΥΡΘΗΚΕΣ;
Ανταίος
16/12/2017 09:35
Jonhy, άντε μάθε ελληνικά ρε γύφτακα! η κυβέρνηση σου φταίει που δεν σου δίνουν έκπτωση στο maison de tolerance της μαμάς σου; Είσαι η προσωποποίηση της πάνσοφης λαϊκής ρήσης, της κοντής ψ...ς της φταιν οι τρίχες! Ξυδάκι!
Elf elf
13/12/2017 18:40
Καλικαντζαρογλου θα ελεγα, πολυ δεν του παει???
DIM.SIEM
13/12/2017 18:07
Το σακατηλικι των Τουρκων ειναι ΕΝΑ και δεν εχει τελειωμό. "Οποια πετρα και να σηκωσουν, και μισο μετρο να σκαψουν στη γη.....θα βρισκουν Ελληνικα ...μνημεια,λεξεις, επιγραφες, σπιτια, ...ακομα και αρχαια νεκροταφεια, .... να μη μιλαμε για Αγιά Σοφιά... το μοναδικο μνημειο που χαρακτηριζει την.."Istanbul"...και αυτο Ελληνικο... ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΙΟ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ??? ΠΩΣ???
χωριςκομματικοπροσανατολισμο
13/12/2017 14:50
Ο Τσιπρας που εφερε εδω τον Ερντογαν.. Αρκει να είναι πρωθυπουργος κι ας παραδωσει την Ελλαδα. Αρκει να παραμεινει στην αρχηγια κι ας είμαστε επαρχια της Γερμανιας ή της Τουρκίας.
Καθαρός Ουρανός
13/12/2017 06:57
Αυτά τα εξωφρενικά του Καλικατζάρογλου μας αναγκάζουν και εμάς τους νοθρούς να θυμηθούμε, στην Τροία μεγαλώνουνε τα στάχια, υπάρχουν 356 ελληνικές πόλεις στην Μικρασία.
Σωστός
13/12/2017 04:02
Ξερουν τι κανουν οι Μογγόλοι. Οσο περισσότερα ζητάνε, ολο και κατι θα πάρουν. Τα επόμενα 5 χρονια θα ειναι πολυ δύσκολα.
Γιάννης
13/12/2017 01:14
Η εθνική οργή μας πρέπει να απευθύνετε προς τους δικούς μας βλαμένους που τον έφεραν στην Ελλάδα και του δίνουν σημασία και όχι στον καραγκιοζάρογλου/ερντογάν. Αυτοί διεκδικούν τα "δικαιώματά" τους στη Ελλάδα, εμείς τι κάνουμε; Γιατί δεν διεκδικούμε την Κωνσταντινούπολη λ.χ.; Αυτοί που κυβερνούν την Ελλάδα σήμερα δυστυχώς δεν πιστεύουν ούτε σε θρησκεία, ούτε σε οικογένεια αλλά ούτε σε πατρίδα. Και αυτή είναι η μεγάλη ευκαιρία για τον Ερτογάν να ταρακουνήσει τους πάντες και να διεκδικείσει αυτό που δεν του ανήκει.
"XY" Βερολίνο
14/12/2017 14:12
Πολύ σωστός, συγχαρητήρια!
Ανταίος
13/12/2017 18:24
Γιάννη τα χρυσαύγουλα δεν σας μαθαίνουν λίγη ορθογραφία;
Neo-Politics
13/12/2017 00:46
YEA....YEA: And the Mexican want back TEXAS, CALIFORNIA,NEW MEXICO.... Good luck Othomanoi.
Αλέξης-Ιωάννινα
12/12/2017 23:31
Νομίζω πως θα πρέπει να καλέσουμε και πάλι τον Ερντοάν στην Αθήνα και γιατί όχι και τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης ίσως τότε πέραν των βραχονησίδων και των νησιών ζητήσουν τα σύνορα να έρθουν στη Λαμία!! Με τέτοια ξεφτέρια που έχουμε στο κοινοβούλιο, πολύ καλά κάνουν οι γείτονες. Εξάλλου το λέει και η λαϊκή ρήση : Τρώγοντας έρχεται η όρεξη! Άρχισαν με βραχονησίδες, πέρασαν στα νησιά, ε σειρά θα έχουν εδάφη στην ηπειρωτική Ελλάδα.
Έλληνας
12/12/2017 18:29
Κούνια που σε κούναγιε Κιλιντσάρογλου
Panos K