Μικροένταση και προβλήματα στον αέρα

Πώς οι πιλότοι των ελληνικών F-16 απαξίωσαν τον Ερντογάν

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 08/12/2017 02:19 |
Πώς οι πιλότοι των ελληνικών F-16 απαξίωσαν τον Ερντογάν
Σε ένδειξη «αεροπορικής απαξίας και δυσαρέσκειας» από πλευράς των ελλήνων πιλότων τα τρία ελληνικά μαχητικά δεν πραγματοποίησαν την τιμητική αποχαιρετιστήρια διέλευση σε κλειστό σχηματισμό πάνω από τον ξένο επίσημο.Πηγή: Eurokinissi

Μικροένταση και προβλήματα υπήρξαν, καθώς φαίνεται, και κατά την πτήση του Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν προς την Αθήνα, την ώρα που το τουρκικό προεδρικό αεροσκάφος εισερχόταν στο FIR Αθηνών, πάνω από το Αιγαίο.

Σύμφωνα με πληροφορίες του parapolitika.gr, στις 10:15 το πρωί της Πέμπτης το τουρκικό προεδρικό αεροσκάφος, τύπου Airbus A330-200, πέρασε στο FIR Αθηνών από σημείο νοτίως της Χίου.

Οσο το αεροσκάφος πετούσε στο FIR Κωνσταντινουπόλεως συνοδευόταν από δύο μαχητικά F-16C της τουρκικής αεροπορίας τα οποία όμως έσπευσαν και πέρασαν και αυτά παρανόμως στο FIR Αθηνών.

Τα τουρκικά μαχητικά απομακρύνθηκαν αμέσως και επέστρεψαν στο δικό τους FIR Κωνσταντινουπόλεως, ευθύς μόλις είδαν να προσεγγίζουν το τουρκικό προεδρικό αεροσκάφος τα τρία ελληνικά F-16 της 337 Μοίρας, που τους είχε ανατεθεί το καθήκον της τιμητικής συνοδείας, όπως επιβάλλει το διπλωματικό πρωτόκολλο για λόγους αποδόσεως τιμής στον εκάστοτε υψηλό επίσημο, αλλά και για λόγους ασφαλείας.

Ο τούρκος πιλότος δεν ήθελε συνοδεία

Τότε ο κυβερνήτης του προεδρικού αεροσκάφους, που είναι αξιωματικός της τουρκικής αεροπορίας, ζήτησε μέσω ασυρμάτου από τον επικεφαλής του τιμητικού σμήνους να απομακρυνθεί γιατί «δεν ήθελε συνοδεία».

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, ο επικεφαλής του ελληνικού σχηματισμού δήλωσε ότι πετά εντός του FIR Αθηνών και ότι η ελληνική Πολεμική Αεροπορία είναι πλέον υπεύθυνη για την ασφάλεια του προεδρικού αεροσκάφους.

Στη συνέχεια, τα τρία ελληνικά μαχητικά συνόδευσαν το προεδρικό αεροσκάφος από απόσταση περίπου δύο ναυτικών μιλίων δεξιά και αριστερά του μέχρι που προσγειώθηκε στο αεροδρόμιο «Ελ. Βενιζέλος».

Ωστόσο, το ρεπορτάζ αναφέρει πως σε ένδειξη «αεροπορικής απαξίας και δυσαρέσκειας» από πλευράς των ελλήνων πιλότων, που εκδηλώθηκε μετά την προσγείωση του προεδρικού αεροσκάφους του Ερντογάν, τα τρία ελληνικά μαχητικά δεν πραγματοποίησαν την τιμητική αποχαιρετιστήρια διέλευση σε κλειστό σχηματισμό πάνω από τον ξένο επίσημο, όπως είθισται και όπως είχαμε παρακολουθήσει και κατά την τελευταία επίσημη επίσκεψη του γάλλου προέδρου Μακρόν στην Αθήνα.

«Τιμούμε αυτούς που μας τιμούν»

Οπως έλεγε δε φίλος αεροπόρος, με εκατοντάδες αναχαιτίσεις τούρκων πιλότων στο Αιγαίο, ανωνύμως φυσικά γιατί είναι εν ενεργεία:

«Δεν είναι δυνατόν να αποδώσεις αεροπορικές τιμές σε κάποιον ο οποίος διατάζει τους πιλότους του να προβαίνουν σε τέτοιες προκλήσεις στο Αιγαίο, να έχουμε θρηνήσει συναδέλφους και συμμαθητές οι οποίοι έπεσαν κατά την εκτέλεση του καθήκοντος στο Αιγαίο, και ο οποίος ακριβώς την προηγουμένη λέει ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑ στη συνέντευξή του ότι οι έλληνες πιλότοι παραβιάζουμε τον εναέριο χώρο τους και αυτοί αναγκάζονται να μας… αναχαιτίζουν.

»Τον συνοδεύσαμε όπως επιβάλλει το διπλωματικό πρωτόκολλο και οι διαταγές που λάβαμε, αλλά μέχρι εκεί. Τιμούμε αυτούς που αξίζουν την Τιμή».

26
ΔVΔ Freistadt
10/12/2017 09:53
Αξιέπαινη η πράξη των πιλότων....ομως,Όμως,Όμως...Ας μην αποπροσανατολιζομαστε από το ναυάγιο της πρόσκλησης του σατραπή του Βοσπόρου!Τελικά άξιζε να τον φέρουμε εδώ και να απειλεί,Και να διεκδικεί και να προπαγανδίζει πλαγίως και ευθέως μέσα στην Χώρα μας??Αν ο δικός μας Πρ. της Δημοκρατίας η ο Πρωθυπουργός κάναν κάτι τέτοιο στην Τουρκία θα εκτελούνταν Live on tv οπως ο Ρώσος Προξενος!Αφου ξεραμε ολοι τι θα εκανε γιατι τον φέρατε?Για να δείξετε στους συμμάχους την αδιαλλαξία του?Για να την διαπιστώσουμε εμείς?Δεν τα ξέρουν και δεν τα ξέραμε Μήπως?Για να ικανοποιήσουμε τους μουσουλμάνους βουλευτές που στηρίζουν την κυβέρνηση?Να το παίξουμε παλικάρια στον λαουτζίκο με λεονταρισμούς?Σε όλες αυτές τις υποθέσεις εγώ κάτι θετικό να προσκωμησαμε δε μπορώ να διακρίνω όσο αισιόδοξα και να θέλω να το δω!Αυτό που διέκρινα είναι ότι αδικαιολόγητα βάλαμε φωτιά στα "μπατζάκια μας".Αξιζε κύριοι Κυβερνώντες????Διαβάσατε στα media σχόλια των Ελλήνων πόσοι απλοί πολίτες είχαμε πολύ πριν έρθει ο σατραπης την άποψη ότι θα "γαυγιζε" και μάλιστα επιβεβαιωθηκαμε????Εσεις που ζειτε κυριοι κυβερνητες???Ρωταω πολλα...η Ιστορία όμως θα χαράξει ανεξίτηλα τα σφάλματα ΟΛΩΝΏΝ σας (ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΣΑΤΕ 45χρονια τωρα) αυτα που μπορει να στοιχισουν πσρα πολυ....και δεν ζούμε στην εποχή του Βενιζέλου για να παραχαράξετε τα γεγονότα.. ..μην παίζετε με την πατρίδα θα το πληρώσετε σαν έρθει η ώρα.
Byzantine
09/12/2017 07:51
Ποιος  προσκαλεσε τον Σουλτανο του Νεο-Τουρκικου Μουσουλμανικου ιμπεριαλισμου στα ιδια τα πατρια; Να μας πει τι, ρε ασχετοι 'επαναστατες' πανεπιστημιακων καταληψεων και διαδηλωσεων υπερ του φραπε; Οτι δεν δεχεται τη Λωζανη; Οτι οι Ελληνες Μουσουλμανοι πολιτες στη Θρακη χρειαζονται Τουρκικη προστασια διοτι 'θειγονται' τα δικαιωματα τους; Πως θειγονται ρε; Υπαρχουν 4 μουσουλμανοι βουλευτες στην Ελληνικη Βουλη, που ειναι οι Ελληνοφωνοι βουλευτες στη Τουρκικη 'βουλη'; Υπηρχαν 100,000 Ελληνες στην Πολη που ειναι τωρα; Που ειναι η Ελληνικη γλωσσα, οι εκκλησιες, και οι παραδοσεις; Που ειναι τα Ελληνικα νεκροταφεια επι γενεων τα οποια ανασκαλοπησαν οι ΝεοΤουρκοι του Κεμαλ; Και καλα, δεν μπορουμε να τους σταματησουμε στο Αιγαιο. Δεν μπορουμε καν να αστυνομευσουμε τα θαλασσια μας συνορα απο εισροες προσφυγων διοτι αυτο θα σημαινε συγκρουση με την Τουρκια. Αλλα και να προσκαλειτε τον Νεο-Οθωμανο γκουζμανη με τιμες αρχηγου κρατους;! Ποσο γκιαουρηδες εισαστε ωρε; Ολα, μα ολα, στο βωμο των εκλογων; Που να καταλαβετε εσεις απο πατριδα. Και παλι καλα εαν σας προειδοποιησαν οι σχετικες υπηρεσιες του κρατους. Εαν τις αγνοησατε λογω προεκλογικων σχεδιασμων, τοτε διαπραξατε μια ακομα μ.....α Βιβλικων προεκτασεων οπως και πολλες αλλες στο προσφατο παρελθον. Αλλα εαν οι υπηρεσιες δεν σας προειδοποιησαν το προβλημα ειναι παρα μεγαλο και βαθυ.
XK
09/12/2017 05:35
........"Πώς οι πιλότοι των ελληνικών F-16 απαξίωσαν τον Ερντογάν"........Και όταν ο Ερντογάν το έμαθε, δεν μπορούσε να κοιμηθεί.
x army officer
08/12/2017 20:01
διαβαζοντας τα σχολια απο κατω καταλαβα οτι ο ελληνικος λαος εκτος οτι εχει τα χαλια του απο πλευρας αντιληψης...μαλλον δεν εχει συνειδητοποιησει οτι δεν υπαρχει πια ελληνικη κυριαρχια...εαν ο ερδογανακος θελησει να ερθει προς την ελλαδα ξανα...να ειστε σιγουροι οτι η παληκαρισια αυτη κυβερνηση( και τις προηγούμενες κυβερνήσεις μεσα)..θα ξανασκυψουνε και θα ειναι παλι σαν τις βρεγμενες παπιες...εαν υπαρχει καποια εστω ηθικη αντιδραση...αυτη θα ειναι μονο απο πλευρας στρατου και αστυνομιας...η εκκλησια δεν εχει κανενα προβλημα να τα ξαναβρει με τους τουρκους...οπως κανανε μετα την αλωση της πολης και μετα το '21....(επειδη καποιος ανεφερε και την εκκλησια)δυστυχως και ο λαος δεν κανει αρκετα...και οι αχρηστοι απο πανω που μας κυβερνουν...και οι εντολες το πως θα μεταχειριστουμε τον σουλτανο ερχονται απο βρυξελλες...μπραβο στους ελληνες πιλοτους παντως,,, που αφησαν να εννοηθει το νοημα ...οτι μπορουν να δρασουν και ανεξαρτητα απο μονοι τους...εκτος συμβασεων και πρωτοκολλων...
"XY" Βερολίνο
08/12/2017 16:32
Οι ένοπλες δυνάμεις, η αστυνομία και η εκκλησία είναι ότι καλύτερο υπάρχει στη ώρα. Μπράβο στους λεβέντες.
Byzantine
09/12/2017 07:29
H Εκκλησια;! Εννοεις αυτους που αναδειχθηκαν σε αρχουσα ταξη επι Τουρκοκρατιας; Καθ οτιν Ελληνας υποθετω οτι πρεπει να γνωριζεις οτι επι Τουρκοκρατιας οι ιερεις ηταν υπερανω της ταξης των ραγιαδων. Μετα τους Τουρκους αγαδες και τοπικους κυβερνητες, οι ιερεις πασης φυσεως ερχοντουσαν σε δευτερη μοιρα. Μετα οι προεστοι και προυχοντες, μετα οι ραγιαδες.
tsa(x army)
09/12/2017 17:03
ακριβως ετσι ...οπως τα λες...
Αρώτνηξη
09/12/2017 02:44
Δηλαδής εμείς οι εβραιοκομμουνιστές δεν είμεθα ό,τι καλλίτερο υπάρχει εις το Ελλάντα;
Byzantine
09/12/2017 07:24
Μα δεν εισαι 'εβραιοκομμουνιστης' 'Ζαφειρημ', ουτε κανενα αλλο απο τα διαφορα ονοματεπωνυμα που επιλεγεις εδω μεσα. Πληρωμενο μηντιακο τρολ εισαι. Και οποιος/οποια εδω μεσα σε παιρνει στα σοβαρα ειναι αξιοοι της μοιρας τους
Νομίζω;;;
09/12/2017 20:04
Θα το εξετάσω το θέμα.
giorgos
09/12/2017 10:24
Το εβραιοκομμουνιστες ειναι εμπνευση μου, και του αρεσει του Ζαφυρ, καθως το χρησιμοποιει συνεχως.. Βεβαια τρολ πληρωμενο και συμφωνω μαζι σου.. Οσο για τους ελληνες πιλοτους, ενα μεγαλο μπραβο..
Έλα παππού να σού δείξω τ'αμπελοχώραφά σου, μας λέγει ο giorgάκης. Νομίζω;;;
09/12/2017 19:59
Εχει δικιο ο συσχολιαστής!!! ΧεΧε! Νομίζω; Κύριε Ζαφείρη, έπιασα στασίδι όπως είδατε!
jimmy
08/12/2017 17:16
Για την εκκλησία ισχύει εν μέρει, για την αστυνομία στο μέτρο που την αφήνουν. Για τις ένοπλες δυνάμεις ισχύει ανεπιφύλακτα το σχόλιο.
Νίκος
08/12/2017 16:09
Ευτυχώς που υπάρχουν ελληνικές φωνές και κάποια στιγμη λενε αλήθειες .Γιατι αν αφεθούμε στον Πακη ( αλήθεια τι είχες στο μυαλό σου και δέχθηκες ρε πακη να έρθει ο Τούρκος πρόεδρος στην Ελλάδα ?) και στον άλλο ψευτόμαγκα τον Τσίπρα (εσυ ενα απομονωμένο πρόεδρο από ολους τον εβγάλες στην ΕΥΡΩΠΗ - γελοίε) θα βυθιστούμε ομαδικά .
Παπαφραγκας
08/12/2017 14:53
Καθημερινό μπουλινκ από τους Τούρκους ο Τσίπρας στο Αιγαίο Αυτός που έλεγε θα αλλάξει την Ευρώπη και Ελλάδα
Δημήτρης
08/12/2017 13:12
Ευτυχώς που υπάρχουν επαγγελματίες που τιμούν τα ρούχα που φοράνε. Με τέτοιους πιλότους δεν έχω να φοβηθώ τίποτα. Εφαρμόζουν τους νόμους και τους κανονισμούς και τηρούν τις υποσχέσεις και τις προτροπές του Λεωνίδα στις Θερμοπύλες.
χωριςκομματικοπροσανατολισμο
08/12/2017 13:10
Ναγιασει το στομα σας λεβεντες.
Μπαμπης Σεμερτζιδης
08/12/2017 10:59
καθαρα μυαλα οπως παντα !!!!!!
ΓΙΩΡΓΟΣ
08/12/2017 10:19
Μπράβο στα παιδιά... πραγματικά τους έλληνες πιλότους των πολεμικών αεροσκαφών τους θεωρώ υπερανθρώπους!!
GKV
08/12/2017 09:28
και που τον συνόδεψαν ... πολύ του είναι
bruidsjonker