Είναι νομική εκπρόσωπος αντιεξουσιαστών και σύμβουλος στο Υπουργείο Δημόσιας Ταξης

Στην εντατική η δικηγόρος που τραυματίστηκε από φωτοβολίδα

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 18/11/2017 14:02 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 18/11/2017 14:24 |
Στην εντατική η δικηγόρος που τραυματίστηκε από φωτοβολίδα
Τραυματίσθηκε στο πόδι από φωτοβολίδα αναρχικών στα επεισόδια του Πολυτεχνείου το Σάββατο το βράδυ

Διασωληνωμένη σε σοβαρή κατάσταση νοσηλεύεται η 55χρονη δικηγόρος Αναστασία Τσουκαλά που τραυματίστηκε την Παρασκευή από φωτοβολίδα, κατά τη διάρκεια των επεισοδίων που ξέσπασαν μετά την πορεία για την εξέγερση του Πολυτεχνείου.

 Η εγκληματολόγος και αναπληρώτρια καθηγήτρια εγκληματολογίας στο Πανεπιστήμιο Paris II βρέθηκε στα Εξάρχεια από ενδιαφέρον για την πορεία των επεισοδίων και για τον κίνδυνο που θα μπορούσαν να διατρέξουν άνθρωποι.

Σύμφωνα με το Ιατρικό Ανακοινωθέν που εξεδόθη από το νοσοκομείο «Χθες το βράδυ, ώρα 21:18, διακομίσθηκε στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών (ΤΕΠ) του νοσοκομείου, "Ο Ευαγγελισμός", γυναίκα 55 ετών, τραυματισμένη από φωτοβολίδα στο αριστερό πόδι και με σοβαρό αναπνευστικό πρόβλημα λόγω εισπνοής χημικών. Αμέσως οδηγήθηκε στο χειρουργείο όπου υπεβλήθη σε 6ωρη επέμβαση (ορθοπαιδική και αγγειοχειρουργική). Νοσηλεύεται στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας, διασωληνώμενη σε σοβαρή κατάσταση».
Επίσκεψη Τόσκα στον Ευαγγελισμό

Ο αναπληρωτής υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Νίκος Τόσκας, επισκέφθηκε το Σαββάτο το νοσοκομείο «Ευαγγελισμός», όπου νοσηλεύεται η δικηγόρος που τραυματίστηκε από ρίψη φωτοβολίδας και ενημερώθηκε από τους γιατρούς για την κατάστασή της.

Αμέσως μετά ο κ. Τόσκας έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Δυστυχώς για ακόμη μια φορά κάποιες μειοψηφίες ξαναχτύπησαν. Ο τραυματισμός αυτής της γυναίκας είναι τα επίχειρα μιας μειοψηφίας που επιζητά τη βία. Αυτές οι λογικές δεν έχουν χώρο στη Δημοκρατία μας. Γίνονται όλες οι ενέργειες ώστε οι δράστες να εντοπιστούν και να οδηγηθούν στη Δικαιοσύνη. Δυστυχώς, αυτά έγιναν έπειτα από τη λήξη της πορείας για την επέτειο του Πολυτεχνείου, κατά την οποία δεν σημειώθηκε κανένα επεισόδιο».

 Η τραυματίας είναι νομικός εκπρόσωπος γνωστών αντιεξουσιαστών και μάλιστα είχε συμμετάσχει σε συνεντεύξεις Τύπου προκειμένου να δοθούν εκπαιδευτικές άδειες σε αναρχικούς που η δράσης τους είχε συσχετισθεί παλαιότερα με την «Συνωμοσία των Πυρήνων της Φωτιάς» ή με ληστείες στο Βελβεντό κλπ. Η κυρίαΤσουκαλά είναι και σύμβουλος του Υπουργείου Δημόσιας Ταξης( είχε διοριστεί το 2016 αντιπρόεδρος του Κέντρου Μελετών Ασφάλειας (ΚΕΜΕΑ) του συγκεκριμένου υπουργείου) ενώ είχε προχωρήσει σε διαλέξεις στις σχολές της ΕΛ.ΑΣ .

Παράλληλα έχει προχωρήσει σε δηλώσεις ότι «υπάρχει πολύ βεβαρημένο ιστορικό αυταρχισμού στους κόλπους της αστυνομίας, δεν έχει ποτέ συντελεστεί πραγματικά η λεγόμενη αποχουντοποίηση». Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κανένα κείμενο των αντιεξουσιαστών σχετικά με τον τραυματισμό της δικηγόρου. Το περιστατικό αυτό παρακολουθεί και διερευνά με ιδιαίτερη προσοχή η ΕΛ.ΑΣ.


13
Εργάτης
19/11/2017 20:36
Εργατικό ατύχημα
Πάνος Π
19/11/2017 12:42
Ευχόμαστε περαστικά στην γυναίκα και να μπορέσουν οι γιατροί να την βοηθήσουν , ....αλλά αυτό πως συμβιβάζεται ...... Είναι νομική εκπρόσωπος αντιεξουσιαστών και σύμβουλος στο Υπουργείο Δημόσιας Ταξης
Νομίζω;;;
21/11/2017 22:34
Άμα κάποιος τυγχάνει ελεεινός τσάτσος της Παγκοσμιοποίησης, του ευρωατλαντισμού και της νεοΘατσερικής Οικονομίας ούλα συμβιβάζονται και ούλα τυγχάνουν δυνατά.
Μ14, aka Byzantine
19/11/2017 11:22
Αλλο ενα θυμα της τρομοκρατιας στην Ελλαδα.
ο τραπεζίτης
19/11/2017 08:49
αμα βρεχει θα βραχεις... ειτε σ΄ αρεσει η βροχη ειτε οχι. ακομα και ομπρελα να κρατας καποιες ψιλες (σταγονες) θα σε αγγιξουν. αλλιως μην βγαινεις...
Byzantine
19/11/2017 22:04
Μια απο τις θεμελιωδεις αρχες της ουμανιστικης, δημοκρατικης κοινωνιας ειναι η ελευθερια στην κινηση και στο συνερχεσται. Στην Ελλαδα εχουν τοσο πλεον εξευτελιστει τα πραγματα, εχει τοσο αλλοιωθει η κοινωνικη συνειδηση, που πολλες φορες ριχνεται το φταιξιμο στο θυμα αντι για τους θυτες. Αυτοι πια οι ερμοι οι κατοικοι των Εξαρχιων τι να πουν; Αυτοι φταινε δηλαδη που δεν μπορουν να βγουν απο το σπιτι τους; Ας μετακομισουν καπου αλλου, ε;
Λάκης
19/11/2017 01:27
Εύχομαι ολόψυχα, περαστικά στην κυρία Τσουκαλά! Εύχομαι επίσης να καταλάβουν, επί τέλους οι αρμόδιοι, Τόσκας κλπ, ότι όλοι αυτοί οι μπαχαλάκηδες, με την παραμικρή ρίψη μολότοφ, φωτοβολίδων, λιθαριών, θα πρέπει να σύλλαμβάνονται (όχι απλά να γίνονται οι περίφημες προσαγωγές) και να οδηγούνται κάθε φορά στον Εισαγγελέα. Ελπίζω επίσης η κυρία Τσουκαλά να αρχίσει να αντιμετωπίζει με λίγο διαφορετικό μάτι όλους τους αναρχικούς τους οποίους φροντίζει και υπερασπίζεται!
Τι να της πεις τωρα...
18/11/2017 19:47
"Η κυρία Τσουκαλά είχε σπεύσει στο σημείο από ενδιαφερον για την πορεία των επεισοδίων και για τον κίνδυνο που θα μπορούσαν να διατρέξουν οι αναρχικοί."!!!!!! Για τον κινδυνο που θα μπορουσαν να διατρεξουν οι απλοι πολιτες, η εν λογω κυρια δεν νιαζοταν;;;;; Κατα τα εργα της λοιπον!!
ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
18/11/2017 19:01
"Νομικός εκπρόσωπος αντιεξουσιαστών" λέει, αλλά και "Σύμβουλος του Υπουργείου Δημοσίας Τάξης" και "διαλέξεις στις σχολές της ΕΛ.ΑΣ" και είχε πάει στη πορεία "για τον κίνδυνο που μπορεί να διατρέξουν οι αναρχικοί" το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι πως μάλλον φταίει ο Άδωνης.
Ρουμπα
18/11/2017 14:31
Νομιζε η βλαμμενη οτι ζει σε κρατος δικαιου. Αλλα ζει στο κρατος του Τσιπρα και των αλλων τσογλανων του ΣΥΡΙΖΑ. Κυβερνηση σκατα, βουλη μπουρδελο. Ελληνικε λαε πας απο το κακο στο χειρωτερο. Αλλα θαρρος. Στις εκλογες μπορεις να εκλεξεις τον Κυριακο το καθαρμα γιατι θα σου ταξει και του πουλιου το γαλα. Κι εσυ εισαι τοσο ηλιθιος που θα τον πιστεψεις.
opas
18/11/2017 18:03
καλά χαιρέτα μας τον πλάτανο. γυναίκα τραυματίστηκε από φωτοβολίδα λέει το άρθρο, πράσινα άλογα λες εσύ
Ρουμπα
18/11/2017 20:06
Για πες μου γιατι σ αυτο το κρατος της δεκαρας οι τραμπουκοι μπορουν ανενοχλητοι να ριχνουν φωτοβολιδες; Πες μου που εισαι μαγκας και ψηφιζεις ΠΑΣΟΚ ΝΔ ΣΥΡΙΖΑ ΧΑ και ΚΚΕ.
Μ14, aka Byzantine
19/11/2017 11:21
Δηλαδη η λυση κατα την αποψη σου ποια ειναι;