Απίστευτες καταστροφές σε Νέα Πέραμο και Μέγαρα

Ανασύρουν ανθρώπους κάτω από τις λάσπες - 15 οι νεκροί

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 15/11/2017 09:15 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 15/11/2017 18:23 |
Ανασύρουν ανθρώπους κάτω από τις λάσπες - 15 οι νεκροί
Ολόκληρη η περιοχή έχει καλυφθεί από φερτά υλικά που έχουν κατέβει από το βουνό, κάτι που δημιουργεί ακόμα μεγαλύτερα προβλήματα.

Ακόμη ένας νεκρός εντοπίστηκε από τα σωστικά συνεργεία της Πυροσβεστικής στη Μάνδρα Αττικής, ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό των θυμάτων στους 15.

Πιο πριν είχε εντοπιστεί ένας άνδρας ηλικίας 30-35 ετών,  σε εξωτερικό χώρο στο 5ο-6ο χιλιόμετρο της Παλιάς Εθνικής Οδού Μάνδρας-Θηβών. Λίγο νωρίτερα, είχαν εντοπιστεί άλλοι δύο άνθρωποι νεκροί. Ενας άνδρας που αναζητείτο από το πρωί και ανασύρθηκε από υπόγειο σπιτιού, στη συμβολή των οδών Παπαδιαμάντη και Ομήρου, και μία γυναίκα, η οποία εντοπίστηκε σε εξωτερικό χώρο επιχείρησης, στη συμβολή Αγίας Αικατερίνης και Ρόκα, στη Μάνδρα.

Στο μεταξύ τη διενέργεια κατεπείγουσας προκαταρκτικής εξέτασης διέταξε ο προϊστάμενος της εισαγγελίας πρωτοδικών Αθήνας Ηλίας Ζαγοραίος.

Στο Θριάσιο νοσοκομείο νοσηλεύονται 17 τραυματίες, εκ των οποίων μία γυναίκα νοσηλεύεται διασωληνωμένη στη μονάδα εντατικής θεραπείας (ΜΕΘ).


Εικόνα καταστροφής καταγράφεται σε Νέα Πέραμο και Μέγαρα, όπου λόγω της ισχυρής βροχόπτωσης, πολλά σπίτια έχουν πλημμυρίσει, ενώ υπάρχουν εγκλωβισμένοι σε αυτοκίνητα. Προβλήματα στην Εθνική Οδό Αθηνών - Κορίνθου, κλειστή η παλαιά εθνική οδός. Κλειστά τα σχολεία της περιοχής.

Ο Πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας είχε επικοινωνία με τον αν. υπουργό Προστασίας του Πολίτη Νίκο Τόσκα και ενημερώθηκε για την κατάσταση στη Μάνδρα Αττικής και την πορεία των επιχειρήσεων, σύμφωνα με κυβερνητικές πηγές, ενώ το μεσημέρι συγκαλεί έκτακτη σύσκεψη στο Μαξίμου

Στον τόπο της τραγωδίας στη Μάνδρα και στις γύρω περιοχές μετέβησαν ήδη ο υπουργός Εσωτερικών Πάνος Σκουρλέτης, ο αναπληρωτής υπουργός Προστασίας του Πολίτη Νίκος Τόσκας και ο αρχηγός του Πυροσβεστικού Σώματος αντιστράτηγος Βασίλης Καπέλιος.

Εν τω μεταξύ, έχουν ενισχυθεί οι δυνάμεις της Πυροσβεστικής που επιχειρούν αυτή την ώρα με 150 πυροσβέστες και 50 οχήματα από την Αττική, ενώ έχουν φτάσει άλλα πέντε οχήματα από την Κόρινθο και αναμένονται τρεις ομάδες ΕΜΑΚ, συνολικά 30 άτομα, με μηχανήματα και αντλίες από τη Λαμία, την Πάτρα και τη Λάρισα.

Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης κηρύχθηκαν οι περιοχές Μάνδρας, Νέας Περάμου και Μαγούλας, έπειτα από πρόταση της Διεύθυνσης Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας Αττικής.


Ήδη, με πρωινή απόφαση του αντιπεριφερειάρχη Δυτικής Αττικής, Γιάννη Βασιλείου, παρέμειναν κλειστά σήμερα τα σχολεία Μάνδρας, Μαγούλας και Νέας Περάμου των δήμων Μάνδρας - Ειδυλλίας, Ελευσίνας, και Μεγάρων.

Οι υπηρεσίες Πολιτικής Προστασίας και οι Τεχνικές Υπηρεσίες της Περιφέρειας Αττικής, όπως ενημέρωσε το ΑΠΕ-ΜΠΕ η επικεφαλής της διεύθυνσης Γιάννα Τσούπρα, διενεργούν ήδη αυτοψίες. Παράλληλα, με σωστικά συνεργεία συνδράμουν στο έργο της Πυροσβεστικής η οποία από νωρίς το πρωί δέχεται εκατοντάδες κλίσεις ενώ σκαπτικά μηχανήματα ενεργούν για τον καθαρισμό των δρόμων από φερτά υλικά.

Ιδιαίτερα προβλήματα παρουσιάζουν οι πλημμυρισμένοι δρόμοι στις περιοχές του Δήμου Μάνδρας - Ειδυλλίας και ειδικότερα στην περιοχή Αγία Σωτήρα.

Ηδη μετά την πρώτη εικόνα στα γραφεία της ΠΕ Δυτ. Αττικής πραγματοποιήθηκε έκτακτη σύσκεψη του Συντονιστικού Οργάνου Πολιτικής Προστασίας για την εκτίμηση και τον προγραμματισμό των δράσεων.


Νωρίτερα  το πρωί ανδρες της Πυροσβεστικής απεγκλώβισαν εργαζόμενους από το εργοστάσιο της Johnson & Johnson στη Μάνδρα όταν ο τοίχος του εργοστασίου στην αποθήκη υποχώρησε από τα ορμητικά νερά, ενώ το νερό έξω από τη Σχολή Πυροβολικού έχει φτάσει το 1,5 μέτρο.

«Σαν κοίτη ποταμού»  περιέγραψαν διερχόμενοι οδηγοί ενώ ο εκτελεστκός γραμματέας του δήμου Μάνδρας Ειδηλλίας, Στάθης Ραγκούσης, κάνει λόγο για «βιβλική καταστροφή», καθώς η στάθμη του νερού «παραμένει σταθερή στα 3 μέτρα ύψος, δύο ώρες μετά την καταιγίδα.

Από την ορμητικότητα των χειμάρρων του όρους Πατέρα, που έπληξε η «συσπειρωμένη μανία των καταιγίδων» στο σημείο, όπως περιέγραψε την εικόνα στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο διευθυντής της ΕΜΥ Αντώνης Λάλος, ποτάμια, τόνοι νερού και λάσπης κύλισαν στις παρυφές, παρασύροντας και γκρεμίζοντας μάντρες, ενώ πλημμύρισαν καλλιέργειες σπίτια και καταστήματα. Κατάσταση στη οποία συνέβαλε τα μέγιστα η μεγάλη καταστροφή που συντελέστηκε το καλοκαίρι από την πυρκαγιά στη συγκεκριμένη περιοχή των Δερβενοχωρίων.

Επίσης δύο γυναίκες και ένας οδηγός βυτιοφόρου διακομίστηκαν το πρωί της Τετάρτης στο Θριάσιο νοσοκομείο, σύμφωνα με την Πυροσβεστική, λόγω των πλημμυρών.

Ειδικότερα, οι δύο γυναίκες που διαμένουν στην οδό Κοροπούλη, στη Μάνδρα, μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο με υποθερμία, ενώ ο οδηγός του βυτιοφόρου απεγκλωβίστηκε από το όχημα, το οποίο είχε ακινητοποιηθεί στο 6ο χλμ της Θηβών - Βιλίων και επίσης διακομίστηκε στο Θριάσιο.

Μεγάλες είναι οι καταστροφές στη Μάνδρα, όπου έχει μεταφερθεί το σοβαρό πρόβλημα, μετά τη Νέα Πέραμο και την ευρύτερη περιοχή των Μεγάρων από την καταρρακτώδη βροχή.

Τα ορμητικά νερά που κατεβαίνουν από το βουνό έχουν κόψει δρόμους, γκρέμισαν μάντρες σπιτιών, παρέσυραν αυτοκίνητα και έχουν πλημμυρίσει σπίτια και καταστήματα, ενώ τα νερά έχουν φτάσει σε πολύ μεγάλο ύψος, παρασύροντας ό,τι βρίσκεται στο διάβα τους.

Ολόκληρη η περιοχή έχει καλυφθεί από φερτά υλικά που έχουν κατέβει από το βουνό, κάτι που δημιουργεί ακόμα μεγαλύτερα προβλήματα.

Εν τω μεταξύ σε ποτάμι έχει μετατραπεί η παλαιά Εθνική Οδός Αθηνών-Κορινθου στη Νέα Πέραμο, από τις 7 το πρωί της Τετάρτης, λόγω ισχυρής βροχόπτωσης, με αποτέλεσμα να εγκλωβιστούν πολλοί οδηγοί μέσα στα αυτοκίνητά τους.

Ανάλογα προβλήματα παρατηρούνται και στη Νέα Εθνική Οδό. Συγκεκριμένα, όπως έγινε γνωστό από την αστυνομία, έχει διακοπεί η κυκλοφορία των οχημάτων στην παλαιά εθνική, στο 39ο χιλιόμετρο, από Νέα Πέραμο προς Μέγαρα, ενώ στην νέα εθνική η κυκλοφορία στο ρεύμα προς Κόρινθο, στο 32ο χιλιόμετρο, διεξάγεται μόνο από τη δεξιά και τη μεσαία λωρίδα. Από το 33 χιλιόμετρο μέχρι το 34 διεξάγεται μόνο από την αριστερή λωρίδα.

Έκκληση στους οδηγούς, εάν έχουν τη δυνατότητα να μην κινούνται προς την περιοχή των Μεγάρων για τη δική τους ασφάλεια και τη διευκόλυνση των σωστικών συνεργείων, απευθύνει η Πυροσβεστική λόγω των έντονων καιρικών φαινομένων.





Τη διακοπή κυκλοφορίας και στην παλαιά εθνική οδό Ελευσίνας- Θήβας έχει προκαλέσει η καταρρακτώδης βροχή.

Σύμφωνα με την Αστυνομία, λόγω συσσώρευσης υδάτων διακόπηκε η κυκλοφορία στο 2ο χιλιόμετρο, στην περιοχή Αγία Σωτήρα.



19
Anonymous
18/11/2017 00:08
Υστερικοι ελληνες. Γραφουν και παρουσιαζουν μια μικρη βροχη για καταστροφή βιβλικης εκτασεως όταν η εξηγηση είναι πολύ ποιο απλη. Από ανικανοτητα και και ανευθυνοτητα εχουν καταστρεψει την φυσικη προστασια του περιβαλοντος και τωρα τους φταιει η καταρα του Θεου. Αμορφωσιά 100%.
giorgos
18/11/2017 11:45
Ο Αληθινος θεος δεν ριχνει καταρες, αλλα ο θεις τωννεμρων το κανει αυτο.. Προφανως εσυ εισαι ο αμμορφωτος, και βγηκες να δειξεις οτι εισαι ανωτερο ζωο απο τους πιθηκους;; Η μου μην πεις οτι δεν πιστευεις οτι προερχεσαι απο ζωα, εισαι δηλαδη;; Το προβλημα με εσας που νομιζετε οτι ειστε απογονοι ζωων, ειναι οτι τα ζωα αντιλαμβανονται ακομα και τον σεισμο, τις πλημμυρες, ενω εσεις οχι.. Προφανως ουτε τηνεξυπναδα των ζωων δεν εχετε..
Δεν νομιζω
15/11/2017 23:13
Ας φωναξουμε την αμεση επεμβαση Καλοουντρη. Θα σωθουμε. Διοτι η πολλη βροχη δημιουργει και πλημμυρες μερικες φορες.
Οι νεκροί γίνονται βράχοι
15/11/2017 22:48
Εδώ και πολλά χρόνια ο πρώτος δήμος στις καταπατήσεις δασικών εκτάσεων στην Ελλάδα είναι ο δήμός Μάντρας. Κάποιοι από μας θυμούνται ακόμα αυτό που είπε ο πολιτικός αγάς που εξέλεγει η περιοχή, Πάγκαλος, όταν η υπουργός περιβάλλοντος του ΓΑΠ Μπιρμπίλη είπε να αρχίσει επί τέλους την κατάρτιση των δασικών χαρτών κι άρχισε ... από τη Μάνδρα. Τότε της είχε πει ο Πάγκαλος "Καλά, απ' τη Μάνδρα βρήκες κι εσύ να αρχίσεις;", όπως γράψανε τότε οι εφημερίδες. Κάθε χρόνο το βουνό από πάνω καίγεται και λιώνει. Μένουν μόνο βράχοι. Πως το λέει ο ποιητής;

"Κι όσο τρώει την ύλη ο καιρός, τόσο βγαίνει πιο καθαρός ο χρησμός απ' την όψη μου:

ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΒΡΑΧΩΝ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ!"
Νομίζω;;;
15/11/2017 19:35
Γιατί κάθε βολά, ούλα αυτά συμβαίνουν σε περιοχές που μένει φτωχολογιά; Θα απαντνήξω αργότερις
Helene
15/11/2017 16:47
Φταίει το ... μ π α ζ ω μ α  , των φυσικων ροών του Νερού !!!
Ε κ α ψ α ν και τα Δαση …

Αναβαθμισμενες περιοχες , με … ιδιαιτερα φυσικα χαρακτηριστικα και με … ά ν α ρ χ η δομηση !
Nομιμοποίησαν και τα ... Αυθαίρετα !!!
Γιατι με τον Καλλικρατη , που περιηλθαν οι Πολεοδομιες στους Δημους , εβαλαν ταρίφες , για την καθε …Π α ρ α ν ο μ ί α : άλλη η τιμη να χτισεις κοντά , δίπλα , ή μέσα στο ρέμα … !!!
ΣΝΟΦ
16/11/2017 08:19
Μα όλα αυτά τα έκαναν οι "υπεροχοι" σου Ελληνες... εργολαβοι, καταπατητες, δοσίλογοι με προεξέχοντα τον πρωθυπουργό των ιδιοκτητων λεωφορείων και εργολαβων από το Κιουπ Κόι ακα Καρά Οσμαν Αλή... Πως το λέτε οι Γραικοι: όπως στρώσεις έτσι θυμάμαι κοιμηθείς και την πάτησε πάλι η φτωχολογιά
giorgos
15/11/2017 15:30
Φωτια νερο σεισμος και εκρηξεις μου δωθηκαν θεικα το 15,και αναλυτικα τι θα συμβει στον πλανητη.. Τοτε ηταν ολα φυσιολογικα, παρα μονσο οι πολιτικοι τυχοδιωκτες ανα τον πλανητη που μιλουσαν για την κλιματικη αλλαγη, δηλαδη ξηρασιες που λιωνουν οι παγοι, και ακομα για αυτλ μιλουν, παρολο που οι πλλημμυρες που γινονται μετα το 15 δεν εχουν συμβει ποτε αλλοτε.. Ομως εσεις μονο σε αυτο το σαιτ, γνωριζατε οτι θα συμβουν αυτα τα γεγονοτα, τα οποια θα ειναι αμετρητα, και σε μεγαλη ενταση.. Τοτε σας ελεγα οτι δεν μπορω να σας πω τα φοβερα που θα γινουν, για να μην σας τρομοκρατησω.... Εχω πει οτι τα φαινομενα θα χτυπησουν τον πλανητη, συνεχως, αλλα στην χωρα μας δεν θα την χτυπησουν τοσο πολλυ.. Ισως αυτο το λεω για να καθησυχαζομαι και ο ιδιος;; Ουδεις δεν γνωριζε οτι θα γινουν ολα αυτα, εκτος απο αυτον που ο Χριστος του δινει την γνωση, και για να σταματησουν ολα αυτα, θα πρεπει να γνωρισουμε την αληθεια του Χριστου, να την απιδεχθουμε ολοι, και να κανουμε οσα μου εχουν δωθει για να τελειωσουν ολα αυτα, γιατι αν δεν τα κανουμε, τοτε θα ερθει το πρωτο κυμα, που αυτο θα ειναι κατι που δεν μπορει να το διανοηθει ανθρωπος, και ουδεις δεν γνωριζει τι θα γινει στο τριτο και τελειωτικο κυμα.. Οι απατεωνες πολιτικοι ανα τον πλανητη, ειναι σε θεση να βαλουν κλιματιστικα εκει που βρισκονται τα παγοβουνα για να μην λιωσουν, και ετσι θα σωςουν τον πλανητη;; Αυτοι ειναι οργανο του σατανα, και θα πρεπει να σταματησουν να υπαρχουν, γιατι μονο ετσι θα σωθει ο πλανητης.. Σας λεω λοιπον μιας και τα γεγονοτα συμβαινουν ολα οσα σας ελεγα, και πλεον ολοι μιλουν για αυτο οπως ελεγα οτι θα συμβει, και μπορω πλεον να σας πω οτι τα οσα ερχονται θα ειναι απιστευτα, και πληρως καταστρεπτικα, ενω εως τωρα, και πριν ερθει το πρωτο κυμα θα ηταν προειδοποιησεις, γιατι ετσι λειτουργουν οι αμυνες του πλανητη για να μην καταστραφει ολοσχερως, και αυτο θα γινει μονο οταν οι ανθρωποι ακουσουμε τι πρεπει να κανουμε.. Σιγουρα κανεις δεν θελει να ακουσει γιατι ολοι ειναι εκπαιδευμενοι απο την δημοκρατια του σατανα πιυ εχουμε, για να μην ακουνε την αληθεια, και να την χλευαζουν, παρολο πλεον που ζουν σε εντονο βαθμο το θεικο οπως μου δωθηκε, φωτια-νερο-σεισμος-εκρηξεις, και εαν το βαλετδ στην αναζητηση, θα δειτε οτι αυτα ολα σας τα λεω απκ το 15 μονο σε αυτο το σαιτ επειδη τοτε ετυχε να εγραφα την αποψη μου για τα οσα οι πολιτικοι κλεφτες, εκαναν στην χωρα μας, και κανουν σημερα τα πάντα χειροτερα, που θα τα δουμε σε λιγο καιρο, και θα λεμε γιατι τους το επιτρεψαμε και παλι.. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ, ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ, ΝΑ ΧΟΥΝ ΤΗΡΗΣΕΙ ΤΙΣ ΗΘΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΠΥΣ ΚΡΙΝΕΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΘΕΟΣ, ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΖΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ.. ΑΜΗΝ ΑΜΗΝ ΑΜΗΝ ΛΕΩ, ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ, ΤΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΘΕΟ, ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΦΩΤΙΣΤΟΥΝ, ΟΣΟΙ ΠΡΕΠΕΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΥΜΑ, ΘΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΨΚΑΝΟΥΜΕ, ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ, ΟΠΟΤΕ.......
Μητσαρας
16/11/2017 05:27
Τελικά λίγο εσύ ,λίγο ο Καλαούντρης το γιώτα πέντε δεν το γλιτώνουμε .
Το 10 είναι για το δάσκαλο
15/11/2017 22:53
Αχ ρε Γκιόργκος!... Σου έδωσε τόση γνώση ο Θεός, αλλά κράτησε την ορθογραφία για άλλους. Τι κρίμα, θα ήσουν τέλειος!... Τώρα μόνον ο Καλαούντρης μπορεί να σε βοηθήσει να αποκτήσεις αυτό που σου λείπει εσένα.
giorgos
16/11/2017 01:59
Η ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΒΡΑΙΟΚΟΜΟΥΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΜΟΡΦΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΕΟΙ. ΑΜΗΝ λεγω........
Το παίζω μορφωμένος
17/11/2017 01:09
Όλη τη γνώση σου έδωσε ο Θεός, στην ορθογραφία τον έπιασαν οι τσιγκουνιές;
Αληθινός Θεός
15/11/2017 19:40
Giorgάκι παιδί μου, τα εβραιοκομμούνια τα έκαμαν ούλα αυτά. Τώρα είσαι λέφτερος να διαδώσεις την αλήθεια που σου μετέδωσα εις τον κόσμο.
Didis
15/11/2017 18:24
@ giorgos 15:30 Δυστυχώς, φίλε μου, δεν μπορώ να κάνω τίποτε, για να σε βοηθήσω! Είναι πολύ βαριά η ... περίπτωσή σου!!! Μπορείς όμως να ελπίζεις, πως η ταφή σου δε θα γίνει στη γη, αλλά στον ... ουρανό! Μέχρι τότε, καλά ... όνειρα!
giorgos
17/11/2017 18:36
Εσυ δεν εισαι σε θεση να βοηθησεις τον ευατο σου, και θες να κανεις για τους αλλους;; Ολο βλακειες λες, και αυτο δειχνει οτι εισαι τρελος=δαιμονισμενος αμοιρε, αμοιρη;; Το θεμα ειναι οτι απο το 15 σας τα γραφω εδω, μαλισταχπριν μερικους μηνες σας ειχα γραψει ναχλαβουν μετρα οι πολιτικοι γιατι πολλα θα συμβουν απο πλημμυρες, και οχι μονο.. Βεβαια δεν τα γραφω για εσας που καποιοι ειστε προοχευτικοι της κακιας ωρας.. Αλλα να τα ακουσει καποιος και να καταλαβει ποσο σημαντικα ειναι αυτα που λεω, και να με ακουσει.. Οι περισδπτεροι εδω ειστε προγραμνατισμενοι να ακουτε το αντιθετο της αληθειας, και μαζι εδω σπαμε πλακα, αλλα ολα αυτα δεν τα γραφω για εσας.. Το να σου πω γιατι και πως ειστε εγκλωβισμενοι στην δημοκρατια του σατανα, θελει ωρες, αλλα και παλι δεν θα καταλαβεις τι σου λεω, οποτε ζεισε στους ουρανοτς που εκει πετας.. Παραυτα το διασλεδαζω μαζι σας, ομως αυτη η καλη μας η ΒΠ, δεν ξερω τι απεγινε τελικα.. Τουλαχιστον αυτη τοτε της ελεγα οτι καποια στιγμη υα τρεχει να κρυφτει για να σωθει, ομως παρολο που τοσα πολλα γινονται, ακομα αν ηταν εδω θα με τρολαρε προφανως. Παραυτα μου αρεσε το τρολ της καλης μας.. Που κρυβεσε μαρι εγκλωβισμενη στην δημοκρατια του σατανα;; Σου εχω πει καλη μου οτι αυτα που γινονται ηταν προειδοποιησεις, και τα, καλα ερχονται.. Ηρθαν αλλα ακομα και εσυ στον κοσμο σπυ εισαι;;; Οσο για σενα ντιντι(καντο νταχντιρντι) το νου σου, γιατι οσα γινονται δειχνουν οτι ειμαστε αμετανοητου ολοι, επομενως το πρωτο κυμα δεν αργει να ερθει.. Το νου σου..
Μανία που έχεις κι εσύ μωρ'αδερφάκι μου να προσγειώνεις τους αλλουνούς εις τη λογική!
15/11/2017 19:39
Μην του το χαλάς, βρε άνθρωπε του Θεού! Δεν σκαμπάζεις καθόλου από Άκη Πάνου; Δεν έχεις ακούσει το "άσ' τον giorgos στην τρέλα του";;;
ανδρεικελο
15/11/2017 11:24
αριστερή ανάπτυξη παντού!!!
Α.Κ.
15/11/2017 09:49
Για μια άλλη φορά θα προσπαθήσουν να πούνε ότι φτάιει η βροχή που αποκλείστηκαν οι ανθρώποι. ΚΑι εγώ θα πω: και ο καθαρισμός των φρεάτιων? Η αντιπλημμυρική προετοιμασία που πρέπει να γίνετε το φΘινόπωρο? Αλλα ο αξιότιμος υπουργός είναι απασχολημένος με την επενδυση στις Σκουριές, να προστατεύσει το περιβάλλον..(Και τί αν το δικαστήριο έχει πει πανω από 10 φορές ότι οι επενδυτες στις Σκουριές έχουν πραγματικά σχέδιο για τη προστσσία του περιβάλλοντος..). Είναι όπως οι αναρχικοί στα Εξάρχεια. Δε φταίει η κυβέρνηση για αυτούς, η κυβέρνηση είναι αποσχολημένη να κάνει διορισμούς στην ΚΥΠ, να ανοίξει τη δική της ΕΡΤ, για να μπορέσει να βοηθήσει τους έλληνες να δουν ότι δε φταίει αυτή. 'Ο,τι για όλα φταίνε οι προηγούμενες κυβερνήσεις, η τρόικα, οι ξένοι αλλά ποτέ αυτή... Εξάλου ο αξιότιμος πρωθυπουργός μας προσπάθησε 17 ατελείωτες ώρες να διαπραγματευτεί και να μας φέρει το τρίτο μνημόνιο, τους τραπεζικούς ελέγχους/περιορισμούς κεφαλαίων, εισφορές και φόρους αλληλεγγύης εως 80% των εισοδημάτων για να μπορέσει να κάνει προκοπή ο τόπος. Στην πορεία δίορισε τη "δασκάλα" γυναίκα του στο Πανεπιστήμιο για καθηγήτρια και έβαλε τα δυο παιδιά του στην ιδιωτική σχολή Χιλ..Ε έτσι για να βοηθήσει περισσότερο το δημόσιο να παέι μπροστά.....Γράφω για να πω ότι δεν τρώμε όλοι την προπαγάνδα της αξιότιμης κυβέρνησης και ας προσπαθούν να μας πείσουν ότι όλοι οι άλλοι το κάνουν και είναι και ευτυχισμένοι....
K;vstaw
15/11/2017 18:17
@ Α.Κ. 09:49 . Και του τα έλεγα εγώ του Τσίπρα. "Μη διορίζεις τη γυναίκα σου στο πανεπιστήμιο, μη βάζεις τα παιδιά σου στο Χιλ, διότι θα ... βρέξει, και επειδή δεν υπάρχουν ρέματα, θα ... πνιγούμε"! Αυτός όμως δεν με άκουσε !