Η Ωρα του Διαβόλου για τον Φερνάντο Πεσσόα στη Θεσσαλονίκη

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 19/10/2017 22:31 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 20/10/2017 10:37 |
Η Ωρα του Διαβόλου για τον Φερνάντο Πεσσόα στη Θεσσαλονίκη
Οι διαδηλωτές αποδοκίμασαν άτομα που έσπευσαν να δουν την παράσταση και φώναξαν συνθήματα, ενώ ήρθαν στα χέρια με τις αστυνομικές δυνάμεις που προσπαθούσαν να τους απωθήσουν. Πηγή: ANA

Ενταση επικράτησε την Πέμπτη έξω από το κινηματοθέατρο «Αριστοτέλειο» όταν μικρός αριθμός ατόμων, φωνάζοντας συνθήματα και κρατώντας σταυρούς στα χέρια και μαύρες σημαίες συγκεντρώθηκε για δεύτερη βραδιά για να διαμαρτυρηθεί για την παράσταση «Η Ωρα του Διαβόλου» που είναι βασισμένη στο ομώνυμο κείμενο του Φερνάρντο Πεσσόα.

Οι διαδηλωτές αποδοκίμασαν άτομα που έσπευσαν να δουν την παράσταση και φώναξαν συνθήματα, ενώ ήρθαν στα χέρια με τις αστυνομικές δυνάμεις που προσπαθούσαν να τους απωθήσουν.

Ακολούθησε ολιγόλεπτος αποκλεισμός από τους διαδηλωτές του ενός ρεύματος κυκλοφορίας της Λεωφόρου Νίκης, μπροστά από το Λευκό Πύργο και έγιναν τρεις προσαγωγές από την αστυνομία.



8
Κώστας
21/10/2017 11:17
Το κείμενο του Πεσσόα είναι διδακτικό Το έγραψε 14-15 ετών κι παρουσιάζει τον διάβολο ως τις κρυφές επιθυμίες μας. Αυτό που θέλουμε αλλά δεν μπορούμε να έχουμε... Αναρωτιέται αν όλες οι θρησκείες του κόσμου, όλες η θεότητες αναφέρονται στον ίδιο Θεό με άλλες λέξεις που έχουν το ίδιο νόημα...
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΑΛΑΝΗΣ
20/10/2017 16:22
ΣΤΑ 100 ΜΕΤΡΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΣΤΟΑ ΤΗΣ ΜΑΣΩΝΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ? Η ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΞΕ?
myrto
20/10/2017 20:35
Η τέχνη πρέπει να υπηρετεί τον εαυτό της ή να προσφέρει στο κοινό?Στην αρχαία Ελλάδα ότι έργο ανέβαινε είχε στόχο να διδάξει,τουλάχιστον οι τραγωδίες.Πόσο πολύ απέχουμε απο αυτά τα μεγαλεία!!Τώρα όλα τα βαφτίζουμε τέχνη.Μια κοπέλα είχε πάει μια φορά σε χώρο έκθεσης με αντικείμενα απο σκουπίδια κ είδε πίνακα με μια χρησιμοποιημένη ίσως(!) κάλτσα πάνω.Όπως καταλαβαίνεις τέχνη δεν είναι προσβολή αξιών ή αισθητικής.Όλα έχουν τα όρια τους.
tsa
20/10/2017 11:19
ακου συνθημα λεει...ορθοδοξια η θανατος...δηλαδη καμια διαφορα με τους ισλαμιστες που σφαζουν στο ονομα του αλλαχ....συνθηματα για τα μπαζα...ευτυχως που η κολοθρησκιες δεν θελουν αιμα...
myrto
20/10/2017 19:56
ο θάνατος που αναφέρεται πάει για τον εαυτο τους.Αυτοί οι άνθρωποι είναι πρόθυμοι δλδ να πεθάνουν για τη θρησκεία τους βλ Άγιοι..Παρεξήγησες το σύνθημα
Αμετανόητος Νεοέλληνας
20/10/2017 17:20
Να σημειώσω επίσης ότι αν, ο μη γένοιτο, ξεσπάσει κανας πόλεμος, όλες αυτές οι κρυφές που γαυγίζουν "Ορθοδοξία ή θάνατος", "Ελλάς ή τέφρα" και τα λοιπά, θα είναι οι πρώτες που θα εξαφανιστούν στα μοναστήρια για να αποφύγουν τη στράτευση.
myrto
20/10/2017 19:58
Πες ένα παράδειγμα συγκεκριμένο.Ο Παπαφλέσας,ο εθνομάρτυρας Κυπριανός της Κύπρου πολέμησαν μέχρις εσχάτων στην Ελληνική Επανάσταση.Τώρα τι μας λες εσύ....................
Αμετανόητος Νεοέλληνας