Στη φυλακή παραμένουν Ηριάννα και Περικλής - Αντίδραση Κοντονή

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 16/10/2017 13:20 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 16/10/2017 19:34 |
Στη φυλακή παραμένουν Ηριάννα και Περικλής - Αντίδραση Κοντονή

Όχι στην έξοδο από την φυλακή είπε το Πενταμελές Εφετείο Αναστολών στην Ηριάννα και τον Περικλή προκαλώντας ένταση μέσα στην δικαστική αίθουσα.

Το δικαστήριο αρνήθηκε να κάνει δεκτές τις αιτήσεις αναστολής έκτισης ποινής στους δύο καταδικασθέντες σε κάθειρξη 13 ετών για «συμμετοχή τους Πυρήνες της Φωτιάς», απόφαση που πυροδότησε σφοδρές αντιδράσεις από δεκάδες παρισταμένους που βρισκόταν στην αίθουσα.

Ο υπουργός Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων κ. Σταύρος Κοντονής προέβη στην ακόλουθη δήλωση:

«Δεν χρειάζεται να επαναλάβω όσα είχα δηλώσει κατά την έκδοση της πρώτης απόφασης περί της αναστολής εκτέλεσης της ποινής των δύο πρωτοδίκως καταδικασθέντων. Όσα είχα αναφέρει ισχύουν. Το Δικαστήριο που εξέδωσε τη σημερινή απόφαση φέρει και το βάρος της ευθύνης της κρίσης του. Καλώ σε αυτοσυγκράτηση και ψυχραιμία τους πάντες αυτές τις ώρες».

«Το τραύμα στο κράτος δικαίου σήμερα δεν επουλώθηκε. Η Ηριάννα παραμένει στη φυλακή. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας με το ίδιο σθένος και την ίδια πεποίθηση ότι στο τελος η δικαιοσύνη θα θριαμβεύσει και η Ηριάννα θα αποδοθεί ελεύθερη στην κοινωνία», δήλωσε μετά την γνωστοποίηση της απόφασης ο συνήγορος υπεράσπισης της Ηριάννας, Θεόδωρος Μαντάς.

Η απόφαση η σημερινή κλείνει οριστικά την πόρτα στην ΗΡΙΑΝΝΑ για να επιστρέψει στο πανεπιστήμιο, για να επιστρέψει στην αληθινή ζωή. Ο χρόνος κατά τον οποίο η Ηριάννα θα παραμείνει στη φυλακή δημιουργεί κατ απόλυτο τρόπο αποκλεισμό από κάθε πανεπιστημιακή και ακαδημαϊκή προοπτική.
 
Όχι στην αναστολή εκτέλεσης της ποινής και για την Ηριάννα είχε εισηγηθεί νωρίτερα  ο εισαγγελέας του Πενταμελούς Εφετείου της Αθήνας επισημαίνοντας πως κατά την κρίση του «δεν αποδείχθηκε ουδέν θεμελιωτικό γεγονός που να δικαιολογεί την αιτούμενη αναστολή».

«Το ζήτημα της ανεπανόρθωτης βλάβης δεν απεδείχθη. Η δυνατότητα παράτασης της διδακτορικής διατριβής είναι υπέρβαση δυσχέρειας αλλά όχι υπέρμετερη ή ανεπανόρθωτη βλάβη, εφόσον μπορεί να αντιμετωπιστεί με μία παράταση στο μέλλον», είπε ο εισαγγελέας για την 29χρονη Ηριάννα και πρόσθεσε πως η νέα αίτηση έπρεπε να στηρίζεται επί νέων γεγονότων.

Την απόρριψη επίσης της αίτησης αναστολής εκτέλεσης της ποινής των 13 ετών κάθειρξη που έχει επιβληθεί στον 33χρόνο Περικλή για την οργάνωση «Συνωμοσία Πυρήνων της Φωτιά» είχε προτείνει ο εισαγγελέας της έδρας του Πενταμελούς Εφετείου Αναστολών, Γιώργος Γεράκης.

«Δεν διαφοροποιείται η κρίση με την οποία απορρίφθηκε η προηγούμενη αίτηση του κατηγορουμένου. Δεν απεδείχθη καμία επιδείνωση της υγείας του» επισήμανε ο εισαγγελέας της έδρας.

Νωρίτερα, στις επιπτώσεις που έχει στην πανεπιστημιακή της καριέρα και στη βλάβη που θα προκαλέσει η παραμονή της στη φυλακή για αδίκημα μάλιστα που δεν έχει διαπράξει αναφέρθηκε η Ηριάννα στο Πενταμελές Εφετείο που θα κρίνει τη δεύτερη αίτηση αναστολής εκτέλεσης της ποινής της όπως και την αντίστοιχη αίτηση του συγκατηγορουμένου της.

Όπως ανέφερε «έγινα ξαφνικά επικίνδυνη την πρώτη Ιούνη. Νωρίτερα, δύο φορές είχαν αρθεί οι περιοριστικοί όροι για να μεταβώ στο εξωτερικό για εργασία».

Παράλληλα, πρόσθεσε πως «χάνω ένα-ένα όσα είχα καταφέρει τα προηγούμενα χρόνια. Με έκριναν ένοχη με μοναδικό επιχείρημα μια συνάντηση φίλων του συντρόφου μου στο σπίτι του. Ο σύντροφός μου αθωώθηκε και εγώ βρίσκομαι στη φυλακή εδώ και πέντε μήνες. Είπαν ότι έχω σχέση με όπλα μέσω ενός DNA που αμφισβητείται από την επιστημονική κοινότητα από το 2013. Πίστευα πραγματικά και για αυτό πήγαινα με καλή πίστη στο πρωτόδικο δικαστήριο πως η αμφιβολία λειτουργεί υπέρ του κατηγορούμενου. Πέντε μήνες μετά την ενοχή μου και βρίσκομαι να ξυπνάω κάθε πρωί με το βάρος της αθωότητάς μου.... Όσα έχτιζα εννιά χρόνια καταστρέφονται».

Ως μάρτυρες κατέθεσαν ενώπιον του Πενταμελούς Εφετείου Αναστολών δύο καθηγήτριες Γλωσσολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, οι οποίες επιβλέπουν τη διδακτορική διατριβή της 29χρονης. Υποστήριξαν ότι η εργασία της Ηριάννας ξεκίνησε με πολύ καλές προοπτικές, αλλά διεκόπη στο αρχικό στάδιο.

Να σημειωθεί ότι με την έναρξη της διαδικασίας, ο δικηγόρος της Ηριάννας, Θεοδ. Μαντάς, αναφέρθηκε στην αστυνομία που βρισκόταν εντός της αίθουσας. «Να δικάζουμε με ασπίδες και κράνη δεν το έχω ξαναδεί» είπε στο δικαστήριο, κάνοντας λόγο για «αστοχία» ως προς την εντολή «να καταλάβουν οι αστυνομικές δυνάμεις τα έδρανα των συνηγόρων».

14
Τζόνι
17/10/2017 10:27
Μα τί γίνεται εδώ, έχει έξοδο η ΝΔΧΡΥΣΗΑΥΓΗ;
dp
17/10/2017 02:49
Μου προκαλεί ιδιαίτερη εντύπωση το αφελές επιχείρημα των συνηγόρων της και της ίδιας για το δικαίωμά της για ... μεταπτυχιακές σπουδές. Η ίδια δεν είχε συναίσθηση του κινδύνου και των πιθανών επιπτώσεων στην προσωπική της ζωή από την ενασχόλησή της με την τρομοκρατία; Με ποιο ηθικό δικαίωμα ζητά τα δικαιώματά της, την ώρα που, τουλάχιστον κατά το κατηγορητήριο, έβαζε σε κίνδυνο τη ζωή και την περιουσία αθώων συμπολιτών της; Μόνο τα δικά της δικαιώματα έχουν αξία στην κοινωνία για την οποία τάχα αγωνίζεται και στην ιδιοτελή ιδεολογία της; Δεν αναλογίζεται ότι η απαίτησή της θυμίζει το γνωστό ανέκδοτο με τον νεαρό που σκότωσε τη μητέρα του και ζητούσε στη συνέχεια από τους δικαστές να λυπηθούν το ... ορφανό; Υ.Γ. Ας διάβαζε τουλάχιστον έγκαιρα τους στίχους του Καβάφη "Σαν έτοιμος από καιρό, σαν θαρραλέος αποχαιρέτα την την Αλεξάνδρεια που χάνεις! Και μην καταδεχτείς των δειλών τα παρακάλια και τα παράπονα ...!
Byzantine
17/10/2017 02:14
Μα ειναι ΔΥΝΑΤΟΝ ο Υπ. Δικαιοσυνης να επεμβαινει και να ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ νομοτελη αποφαση της Δικαιοσυνης;! ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ με ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ εξουσιων συμβαινουν αυτα;!!!! Ε συγγνωμη Κοντονη που τα δικαστηρια δεν παιρνουν τις αποφασεις που θα αρεσαν στους τσιπροανελ!! Θα μας τρελλανετε τελειως δηλαδη;
Helene
17/10/2017 01:13
Ο ΣΥΡΙΖΑ κανει για άλλη μια φορα αυτο που ξερει … ά ρ ι σ τ α :
φερνει στην επικαιροτητα τα θεματα που θ ε λ ε ι και οδηγει τον δημοσιο διαλογο , μακρια απο ΟΛΑ αυτα που απασχολουν Δ Ρ Α Μ Α Τ Ι Κ Α' τους ΕΛΛΗΝΕΣ !!!

ΝΑΙ , ΠΑΛΙ , μας …αποπροσανατολιζουν , οι “ φιλελευθεροι ” , που υπερασπιζονται την …τρομοκρατισσα Ηριαννα Βασιλειαδου Λιναρδακη , μαλλον συγγενη Συριζαίου υφυπουργου !

Μα , το σημερινο Δικαστηριο ΔΕΝ καταδικασε ή αθώωσε καποιον !
Μόνο αποφανθηκε , σχετικα με τις αιτιολογιες που προβαλε η κατηγορουμενη , για … ΑΝΑΣΤΟΛΗ της φυλακισης της , μεχρι το Εφετείο !
Με άλλα λογια : ΑΝ πρεπει να αποφυλακιστει ή Οχι , μια βοηθητικιά του Π α ρ α κ ρ α τ ο υ ς !!!

Οι Δικαστες , ΟΜΩΣ , εχουν ισχυρες ενδείξεις , οτι …ξ ε ρ ε ι τον κατοχο του γεμιστηρα και πιεζουν για την αποκαλυψη του ονοματος !!!
Οι Δικαστες …αιτιολογησαν την αποφαση . Τα στοιχεια στην δικογραφια υπαρχουν !
Η συγκεκριμενη εχει κανει αιτηση …αποφυλακισης …π ά μ π ο λ ε ς φορες και ΟΛΕΣ εχει απορριφθει ! Επομενως , Δεν προκειται για …ενα ή δυο Δικαστες …προκατειλημμενους ! 

Και ρωταω : Σε ΠΟΙΑ’ Πολιτισμενη και Ευνομουμενη Χωρα του Κοσμου , θα τολμουσαν οι ακροαριστεροι και αναρχικοι ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΙ , να βριζουν τους Δικαστες μεσα στο χωρο οπου αποδιδεται Δικαιοσυνη , να πετουν καρεκλες και μπουκαλια σε αστυνομικους και …κ α ν ε ί ς να …ΜΗΝ συλλαμβανεται ;;;

Απλα , ΓΙΑΤΙ ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ που γεννησε τους …Ρουβικωνες , που … αποφυλακιζει σοβαρους εγκληματιες και που …ανοιξε τα Συνορα της ΠΑΤΡΙΔΑΣ μας !!!
Λοιπον , Αγαπητοι μου , ΜΗΝ περιμενετε ασφαλεια …
Paris
16/10/2017 20:01
ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΗΘΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ......ΒΟΔΙΑ.....ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Ο ΠΑΡΑΒΑΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΠΑΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ....ΤΟ ΗΞΕΡΕ.....ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕ....Η ΟΧΙ?? ΑΝ ΟΧΙ....ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟΥΣ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ ΕΙΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΗΣΥΧΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΕΘΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ.....ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.....ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΜΑ....ΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΝΤΑΡΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΛΥΠΗΘΟΥΝ......ΒΟΔΙΑ....ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ 1 ΣΤΙΣ ΧΙΛΙΕΣ ΝΑ ΕΜΠΛΕΚΕΤΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ......Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΜΠΑΘΕΙΕΣ.....ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ....ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΑΜΕΙΛΙΚΤΑ.....Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΥΦΛΗ......ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ.....ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΑΥΤΟ....ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΠΑΘΙ....ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΕΦΑΛΙΑ....ΤΩΡΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ....ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ....ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.....ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΜΙΑΣ ΔΕΚΑΡΑΣ.....ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΑ.....ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΑ ΚΑΙ ΕΧΑΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ Η ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ....ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΠΛΕΚΕ........ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΚΡΙΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ....ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΑΘΩΟΣ ΚΟΣΜΑΚΗΣ ΑΠΟ "ΠΥΡΗΝΕΣ" ΚΑΙ "ΠΥΡΗΝΕΣ".........
Booby
17/10/2017 12:21
Φίλε μου για να μπεις φυλακή θα πρέπει να αποδειχθεί η ενοχή σου, αλλιώς θεωρείσαι αθώος. Αυτό λέγεται, το τεκμήριο της αθωότητας. Στο λέω γενικά αυτό να το ξέρεις γιατί φαίνεται κάποιοι να μπερδεύεστε και στα βασικά
dp
17/10/2017 22:59
Tην απόφαση όμως, σε μια πραγματικά δημοκρατική χώρα, για την ενοχή ή την αθωότητα κάθε κατηγορούμενου δεν την παίρνει η κυβέρνηση και ο κάθε υπουργός -έστω και δικαιοσύνης- ούτε οι "σύντροφοι" ή οι ομοϊδεάτες κάθε κατηγορουμένου, αλλά η καθορισμένη από το Σύνταγμα δικαστική εξουσία. Και όσοι έχουν φασίζουσα νοοτροπία, όπως πολλά κυβερνητικά στελέχη, δεν μπορούν να συμβιβαστούν με αυτή την ιδέα!
Βόδια
16/10/2017 22:11
Τα βόδια δεν έχουν μάθει ελληνικά!
Bill
16/10/2017 17:34
"ΗΡΙΑΝΝΑ"!!! Επωνυμο δεν εχει αυτη; Η ειστε φιλαρακια;;;;
Byzantine
17/10/2017 02:10
Ελα ντε!
ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΑΥΓΕΡΙΝΟΠΟΥΛΟΥ
16/10/2017 17:21
Οταν ολη η Πανεπιστημιακη κοινοτητα και μαλιστα 2 εγκρυτοι καθηγητες κατεθεσαν υπερ της δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση εμπαθεια απο τον εισαγγελεα
derkon
16/10/2017 19:01
Αυτοί οι δύο εγκρ(υ)τοι καθηγητές, είναι αναλόγου πνευματικού επιπέδου με το αγράμματο δικό σου επίπεδο, έγκρ(υ)τη Αφροδίτη μας! Αναρχοαριστεροί της πλέον ελεεινής μορφής, αφού συνηγορούν για την ατιμωρησία των κακούργων.-
ΗΡΙΑΝΝΑ
16/10/2017 15:05
Ειναι ομολογουμενως εκπληκτικο ποσοι εχουν υποστηριξει αυτην την κοπελα που δεν εχει επιθετο αλλα το ευηχο ''Ηριαννα'', ΚΑΘΗΓΗΤΑΔΕΣ, καθηγητριες αλλα και αλλοι. Tοσο εξω επεσε η δικαιοσυνη ; καποιο λακκο εχει η φαβα.
Αλέξανδρος
17/10/2017 10:46
Ηριάνα Βασιλειάδου Λιναρδάκη.