ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΑΡΕΔΩΣΑΝ 106 ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ - ΚΑΡΑΤΟΜΗΣΑΝ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΔΑΠ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 12/09/2017 15:24 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 12/09/2017 15:45 |
Την ίδια εργασία παρέδωσαν 106 φοιτητές στην Πάτρα - Καρατόμησαν τον πρόεδρο της ΔΑΠ

Εκατόν έξι φοιτητές στο Τμήμα Διοίκησης του Πανεπιστημίου Πατρών διαπιστώθηκε ότι έχουν αντιγράψει και καταθέσει την ίδια εργασία στο μάθημα «Δυναμικά Μαθηματικά Υποδείγματα». Η γενική συνέλευση του τμήματος αποφάσισε να τιμωρήσει τους φοιτητές, αποκλείοντάς τους από την εξεταστική του Σεπτεμβρίου.

Η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ υποστήριξε τους φοιτητές και ετάχθη κατά της απόφασης αυτής, ενώ το ίδιο έπραξε και η ΠΑΣΠ. Συγκεκριμένα, η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ ζήτησε άρση της ποινής, καθώς ο αποκλεισμός από την εξεταστική του Σεπτεμβρίου, θα έχει άσχημες συνέπειες για την ομαλή συνέχεια των σπουδών των εν λόγω φοιτητών, οι οποίοι φαίνεται πως αγόρασαν την ίδια εργασία.

Τοπικοί παράγοντες και βουλευτές του μητρικού κόμματος αποδοκίμασαν τη στάση αυτή, ενώ ιδιαίτερα ενοχλημένος φάνηκε και ο πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ, Κώστας Δέρβος. Ο ίδιος επεσήμανε ότι οι απόψεις περί ατιμωρησίας δεν εκφράζουν σε καμία περίπτωση τη νεολαία.

Την παραίτηση του υπευθύνου της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ ζήτησαν η ΝΔ και ο πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ.

«Από την πρώτη στιγμή, τόσο ο πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ, Κώστας Δέρβος, όσο και η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ Πανεπιστημίων καταδίκασαν το περιστατικό που συνέβη στην Πάτρα. Ταυτόχρονα, ζητήθηκε η παραίτηση του υπευθύνου της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ της συγκεκριμένης Σχολής. Σε κάθε περίπτωση, η Νέα Δημοκρατία απαιτεί τον σεβασμό των κανονισμών από όλους, χωρίς εκπτώσεις και χωρίς υπερβολές» αναφέρει σχετική ανακοίνωση του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης.


18
αμν
14/09/2017 19:07
Δεν ξέρω αν τα ξένα πανεπιστήμια παίρνουν στα σοβαρά τους βαθμούς πτυχίων από τα ελληνικά πανεπιστήμια που τα άριστα πέφτουν βροχή........ Αν ήξεραν θα εφάρμοζαν άλλα κριτήρια για να δέχονται μεταπτυχιακούς φοιτητές . το να δίνεις ένα μάθημα 200 φορές μέχρι να το περάσεις είναι ελληνική εφεύρεση. Στα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια δεν το πέρασες με την δεύτερη? αντίο!!!!! οι βουλευτές και οι καθηγητες να σοβαρευτούν πολύ γιατί παράγουν αγράμματους πτυχιούχους και μετά σου λέει έχουμε ανεργία στους νεους!!!
Γιωργος
14/09/2017 17:33
Κι αν αντεγραψαν σιγα το πραμα δηλαδη,αφου ουτως η αλλως σημαιοφοροι σε παρελαση παντως μια φορα δεν προκειται να γινουν.
Νατους νατους ο πρωθυπουργός
13/09/2017 23:11
Βρώμα και δυσωδία στη δεξιά πολυκατοικία
ΝΙΚΟΣ
13/09/2017 13:33
αριστεία που θέλει η ΝΔ.... τις ανοησίες περί καρατόμησης αλλού.... ξέρουμε τί είναι η ΔΑΠ! αυτοί λοιπόν είναι οι άριστοι που θέλει η ΝΔ... αυτή είναι η αριστεία της ΝΔ.... λυπάμαι αλλά αυτό μόνο αριστεία δεν είναι.... δεν είναι τυχαίο που μόνο η πασπ και η δαπ ζήτησαν να μην τιμωρηθούν οι αντιγραφείς.... τα κόμματα τα οποία έχουν επενδύσει στην τζάμπα μαγκειά, στους διορισμούς από το παράθυρο, στην καταστροφή και χρεωκοπία γενικώς της χώρας...
αμν
14/09/2017 19:19
ξεκολλήστε από τα κόμματα..δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει τι θέλουν τα κόμματα αλλά τι θέλουμε εμείς οι πολίτες και αυτό να το διαλαλούμε και να το επιβάλλουμε!! εμείς δεν αντιδρούμε στα καίρια και ζωτικά θέματα που χτίζουν τη χώρα, εμεις αντιδρούμε μόνο σε ότι δεν συμφέρει την τσέπη μας τον υλικό μας κόσμο. ο πνευματικός και ηθικος παει περιπατο γιαυτο ειμαστε στη σημερινη κατασταση
Victor
13/09/2017 12:50
Εγώ ξέρω ότι στην Αγγλία αν πιαστείς να έχεις αντιγράψει εργασία (plagiarism) διαγράφεσαι οριστικά από το πανεπιστήμιο.
Μαμάκιας
13/09/2017 02:59
Αθάνατοι Ελληνες απατεώνες. Βεβαια για να πούμε του στραβού το δίκιο, δεν χρειάζεσαι δίπλωμα στο Ελαντα. Αμα λες οτι εισαι..εισαι.
Αυτό σας πείραξε ;Πολύ γέλιο λέμε...
12/09/2017 22:34
Ψάξτε λίγο και τα διδακτορικά! Μπορεί να εκπλαγείτε δυσάρεστα!!!
κα
12/09/2017 18:49
Είναι γνωστό τοις πάσι ότι η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ εξασφαλίζει την πρωτιά στις φοιτητικές εκλογές διανέμοντας στις φοιτητές θέματα εξετάσεων. Τα κροκοδείλια δάκρυα της ΝΔ για την κατάσταση στην παιδεία, 43 χρόνια αφότου κυβέρνησε για πρώτη φορά, είναι για τους αφελείς.
Κώστας
13/09/2017 02:15
Αφου ,έτσι έκαναν αυτοι στο άνομο , γιατι να μην κάνουμε και εμείς το ίδιο .η λογική ....του παραλόγου.
αμν
12/09/2017 18:17
ΜΟΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ????να αποκλειστούν απο οποιοδήποτε πανεπιστήμιο τελος. ...και στο βιογραφικό τους να γραψουν οτι δεν πηραν πτυχιο γιατί ηταν.....οι ξυπνιοι που αγορασαν την εργασια αντι να στρωθούν να ξεστραβωθούν και να την γραψουν . Αντε να μπει ενα τελος στην λαμογια που επικίνδυνα εδραιώνεται τοσο νωρίς ηλικιακά .
Φτου σας
12/09/2017 17:51
Αυτό είναι το κομματικό κράτος της ΝΔΠΑΣΟΚ.
Δημήτρης
12/09/2017 17:39
Συμφωνώ απόλυτα ότι οι φοιτητές πρέπει να ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ! Είναι Πανεπιστήμιο και όχι Τρίτη Δημοτικού. Επίσης, είναι απόλυτα ξεφτίλες οι πρόεδροι των οργανώσεων που τους υποστήριξαν. Αυτοί είναι τα μελλοντικά λαμόγια της χώρας.
Mboosh
12/09/2017 15:53
Οι φοιτητές πρέπει να διαγραφούν και όχι απλώς να χάσουν την εξεταστική του Σεπτεμβρίου. Αυτοί που πούλησαν την εργασία πρέπει να διωχθούν ποινικά.
Πάρις
13/09/2017 15:18
Συμφωνώ για την διαγραφή τους και στην θέση τους να εισαχθούν οι (αποτυχόντες) των πανελληνίων της αντίστοιχης χρονιάς!!!!
γιαννης, Δραμα
13/09/2017 09:47
Συνφωνω στην διαγραφη των φοιτητων δεν συμφωνω στην διωξη αυτων που πουλησαν την εργασια διοτι καταφεραν και βρηκαν τοσα "τουβλα" κοροιδα τους αξιζουν συγχαρητηρια !!! Οσο δε για τις ΔΑΠ-ΝΔ και η ΠΑΣΠ αγυρτες !!!
Πληνφονώ !
13/09/2017 13:34
Εκείνος που κρατάει την σκάλα είναι τόσο ένοχος όσο και ο λέφτης !
G
12/09/2017 20:07
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... εδώ που σπουδάζω (είναι μέσα στα πρώτα 150 του κόσμου) σε πιάσαν να αντιγράφεις, έχει αποβολή δια παντός και διαγράφονται ότι μαθήματα κι αν πέρασες... και στο τελευταίο μάθημα να ήσουν τσιμπάς τον πούλο και είσαι παρελθόν... δεν μπορείς να κάνεις ούτε μεταγραφή σε άλλο ίδρυμα... αυτά βέβαια συμβαίνουν σε τριτοκοσμικές χώρες... που να καταλάβουν οι βάρβαροι εδώ ότι η ανικανότητα και η διαφθορά είναι αρετές και πρέπει να ανταμοίβονται... αυτά μόνο στο Ελλάντα... την καλύτερη χώρα του κόσμου!!! αν ήξεραν εκείνοι οι πρόγονοι όταν φιλοσοφούσαν περί αρετής... θα τα κόβαν και θα τα πετούσαν στα σκυλιά