Ο ΚΑΚΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ... ΚΟΠΗΚΕ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ!

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 09/06/2017 08:00 |
Ο κακός πρωθυπουργός που... κόπηκε στις Πανελλήνιες!

Ποιος είναι ο «κακός πρωθυπουργός» και γιατί κόπηκε στις Πανελλαδικές Εξετάσεις; Ποιοι αλλοίωσαν και γιατί το αυθεντικό κείμενο του Γιώργου Θεοτοκά (1905-1966), ενός από τους κορυφαίους διανοητές της γενιάς του '30; Τώρα που αποκαλύπτεται δεν πρέπει κάποιος/οι να παραιτηθεί/ούν;

Μιλάω για μια ιστορία που μοιάζει απίστευτη και την οποία σας καταγράφω για να την διαβάσετε προσεκτικά.
Το κομμάτι λοιπόν του Θεοτοκά που έπεσε τη Δευτέρα στους υποψηφίους των Επαγγελματικών Λυκείων είναι από ένα κείμενό του που δημοσιεύτηκε το 1956. Και είναι στ' αλήθεια συγκινητικό. Πρόκειται για τις παραινέσεις ενός πατέρα προς τον 20χρονο γιο του.

Ξεκινάει ως εξής: «Αγαπημένο μου παιδί. Ξαφνικά ψήλωσες, ωρίμασες. Παρατήρησες, άραγε, κι εσύ ότι η σχέση μας άλλαξε τον τελευταίο καιρό; Τώρα, μου φαίνεται πως δεν έχεις πια το ίδιο κέφι να βρεθούμε μόνοι οι δυο μας και να τα πούμε με τις ώρες». Συνεχίζει με μερικές ακόμη παρατηρήσεις και σ' ένα σημείο λέει: «Να είσαι αυτό που είσαι. τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Ακουσέ με. ένας άξιος μαραγκός που κατέχει καλά τη δουλειά του και πιστεύει σ' αυτήν είναι πολύ πιο ολοκληρωμένος και αξιοσέβαστος άνθρωπος από έναν κακό επιστήμονα».

Αυτή τουλάχιστον είναι η εκδοχή που δόθηκε στα παιδιά. Τους ζητήθηκε μάλιστα και να αναπτύξουν σε 50-60 λέξεις το νόημα της τελευταίας πρότασης. Μόνο που ο Θεοτοκάς δεν γράφει αυτό. Η πρωτότυπη φράση του από το βιβλίο «Στοχασμοί και Θέσεις» έχει ως εξής: «Ενας άξιος μαραγκός που κατέχει καλά τη δουλειά του και πιστεύει σ' αυτήν είναι πολύ πιο ολοκληρωμένος και αξιοσέβαστος άνθρωπος από έναν κούφο πρύτανη ή έναν κακό πρωθυπουργό».

Με άλλα λόγια, κάποιο αόρατο χέρι αλλοίωσε το κείμενο του Θεοτοκά αντικαθιστώντας τον «κούφο πρύτανη ή κακό πρωθυπουργό» με τον «κακό επιστήμονα». Γιατί άραγε; Για να μη γίνουν συνειρμοί με τον άξιο Πρωθυπουργό μας; Ισως ο φωστήρας που είχε αυτή την ιδέα να σκέφτηκε ότι το επίθετο «κούφος» θα προκαλούσε ανάλογα προβλήματα με τις αλήστου μνήμης «αρωγή» και «ευδοκίμηση». Αλλά ο κακός πρωθυπουργός τι του έφταιξε;

Θέλουμε να πιστεύουμε ότι πρόκειται για ατομική πρωτοβουλία και ότι ο υπεύθυνος θα εντοπιστεί και θα μάθουμε το όνομά του. Δεν μας περνάει καν από το μυαλό δηλαδή ότι η Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων λογόκρινε η ίδια τον Θεοτοκά για να μη στενοχωρηθεί ο Τσίπρας. Και στη συνέχεια ζήτησε από τους μαθητές να σχολιάσουν την αλλοιωμένη φράση, θεωρώντας ότι δεν θα καταλάβει κανείς τη λαθροχειρία.

Για να έχετε ολοκληρωμένη γνώση - και χωρίς να θέλω να χρεώσω κάτι προσωπικά σε έναν διαπρεπή επιστήμονα - πρόεδρος της Κεντρικής Επιτροπής Εξετάσεων για το 2017 (θέση την οποία τού είχαν αναθέσει και στο παρελθόν) είναι ο βραβευμένος από την Ακαδημία Αθηνών ομότιμος καθηγητής Εφαρμοσμένων Μαθηματικών στο Τμήμα Χημικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών Γιώργος Δάσιος, ο οποίος είναι επίσης επισκέπτης καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Tennessee, ΗΠΑ, ενώ κατέχει έδρα Αριστείας Marie Curie στο Cambridge.

ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
21
Byzantine
11/06/2017 01:00
Ακου ρε πραγματα που συμβαινουν στο Ελληνικο Σοβιετισταν εν ετοι 2017. Μην ανησυχειτε, θα δωσουν το 90% του ΔΟΛ στον ημετερο Σαββιδη και ετσι θα σταματησουν να δημοσιευονται αυτες οι ενοχλητικες λεπτομερειες.
έλα εγώ είμαι
10/06/2017 08:39
Μεσα σε όλη αυτή την ιστορία, κρίμα για τα παιδιά που τελικά δεν είχαν την ευκαιρία να αναλύσουν το σωστό κείμενο που στο κάτω κάτω έβγαζε και νόημα. Το "διορθωμένο" δυστυχώς σε οδηγεί σε τελείως διαφορετική κατεύθυνση σκέψης.
γιαννης, Δραμα
09/06/2017 20:50
Δεν ξερω για ποιον πρωθυπουργο ειναι το σχολιο αλλα οταν τα μισα μαθηματα τα περνουν τα παπαγαλακια και τα πανεπιστημια βαθμολογουντε τοσο χαμηλα στην παγκοσμια κοινοτητα, δεν με πειραζει καθολου που κοπηκε !!!
Φιλόσοφος
09/06/2017 23:12
Κατά λάθος αντί like στο σχόλιο σου πάτησα το αντίθετο. Εξάλλου ήταν σφάλμα των εξεταστών να διαλέξουν το κείμενο του Θεοτοκά με ένα ανεπίτρεπτο λάθος ανάξιο αναφοράς
Γιωργος
09/06/2017 16:17
Ειτε αλλοιωθηκε το αυθεντικο κειμενο ειτε οχι ουτως η αλλως ειναι προβληματικη η οπτικη του συγγραφεα τουλαχιστον για τα σημερινα δεδομενα.Για το 1956 το να εβγαινε ενας αξιος ξυλουργος μπορει να εμοιαζε ισως με καποιο κατορθωμα μεσα σε εκεινα τα δυσκολα χρονια.Ομως σημερα βλεπεις στο youtube αριστοτεχνες καθε ειδους και καθε ηλικιας ωστε οι οποιες παρομοιες παρεναισεις καποιου πατερα προς το παιδι του να μαθει να αρκειται στα "λιγα και τα σιγουρα" μοιαζουν με ηλιθιοτητα,διοτι το μοναδικο σιγουρο ειναι πως θα ειναι οντως λιγα αλλα πολυ αμφιβολα.Μηπως ο θεοτοκας λεει τιποτα για την βασιλομητωρ φρειδερικη τον βασιλεα παυλο και τους κακους κομμουνιστας γιατι παντως δεν φαινεται να παινευει και πολυ την παιδεια,την προοδο και την ανθρωπινη ευφυια.Καλο λαμογιο των "σεμνα και ταπεινα" φαινεται και δαυτος γιαυτο και τον μοστραρουν.Ας μας σωσουν λοιπον σημερα οι αξιοι ξυλουργοι οπως ενας εβραιος μαραγκος εσωσε την ανθρωποτητα καποτε,πατρις,θρησκεια,οικογενεια.Καταλαβα τι θα εγραψαν οι υποψηφιοι,αλλα αμα οντως τα λεει καλα ο συγγραφεας εσεις γιατι δινετε πανελληνιες και δεν γινηκατε ξυλουργοι μιας και η ηθικη ενος αγραμματου ειναι υποτιθεται ανωτερη απο αυτη ενος γραμματιζουμενου επειδη εχει αγνοια των πραγματων.Αυτο ακριβως λεει κι αυτο ηθελε η βασιλομητωρ γερμανιδα φρειδερικη να γινουν τα ελληνοπουλα,αγαθοι κουτεντεδες κι εν πολλοις να που γινηκαν.
Γιωργος
09/06/2017 23:02
Μια παρανοηση μου οδηγησε σε ντελιριο παραλογισμου.Φυσικα οταν το ζητουμενο ειναι η Τεχνικη Παιδεια σε ενα κρατος και οχι η μαθηση και προοδος γενικοτερα το να βγουν καλοι και αξιοι τεχνιτες που θα προσφερουν στην κοινωνια ειναι σοβαρη υποθεση.Και ενας καλος τεχνιτης με γνωση της τεχνης του ειναι απειρως πιο χρησιμος απο καποιον με θεωρητικη παιδεια οταν ο τελευταιος ειναι ανικανος για να προσφερει.Αλλα ο τεχνιτης οσο καλος κι αν ειναι δεν παυει να ασκει την εφαρμοσμενη του τεχνη εστω και με μαεστρια,ομως μια κοινωνια πρεπει να κοιταζει και το αυριο και τις προκλησεις του μελλοντος και οσο καλα κι αν ασκεις μια τεχνη του σημερα αυτη δεν σου εξασφαλιζει μια σιγουρη θεση στο μελλον.Ισως το παρελθον να ειχε πιο σταθερες και διαχρονικες αξιες και οι σιγουρες τεχνες να ηταν αυτες που μπορουσαν να εξασφαλισουν μια σταθερη ζωη και οικογενεια και πραγματικα οι τεχνιτες μπορουσαν καποτε να ζησουν πολυ καλα.Παρολα αυτα εστω και οι οποιοι παλαβιαρικοι παραλογισμοι μου δεν παυουν να ειναι αποψεις κι ευχαριστω για την δημοσιευση.
Mboosh
09/06/2017 15:38
Είναι ένα παράδειγμα της αυταρχικής αντίληψης που διαπερνά τον Συριζα. Μοιάζει η χώρα να κατέχεται από μια οργουελιανού τύπου "δημοκρατία" με σταλινικές αποχρώσεις, σύμφωνα με τις οποίες ακόμη και η λογοτεχνία πρέπει να "προσαρμοζεται" στις ανάγκες του κόμματος. Αυτό ακριβώς συνεβαινε και επί Σοβιετικής Ένωσης, όταν όχι μόνο έκοβαν ό,τι δεν τους άρεσε, ή ό,τι δεν ταίριαζε με την γραμμή του κόμματος αλλά και πρόσθεταν ανάλογα με τις ανάγκες της ημέρας. Αλλά βέβαια για να διαμαρτυρηθούν ορισμένοι σ'αυτήν την χώρα θα πρέπει να δουν ότι ο Παυλόπουλος έχει αρχίσει να εξαφανίζεται δίπλα από τον Τσίπρα στις φωτογραφίες.
πολιτης
09/06/2017 11:23
Το θράσος είναι ότι συγκρίνουν το ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ενός ευσυνείδητου ανθρώπου που δεν έμαθε τίποτα άλλο στη ζωή του από το να δουλεύει σωστά, με τα καθήκοντα ενός Πρύτανη ή Πρωθυπουργού που ΔΕΝ είναι επαγγέλματα .... Αυτό το επίπεδο έχουν ως υπεύθυνοι εξετάσεων.... Σε τι να αναφερθούν λοιπόν οι Μαθητές ; Ποιές απόψεις να εκθέσουν ; Η αμάθεια, προχειρότητα και ασχετοσύνη αυτών που σχετίζονται με τη συγκεκριμένη χαζομάρα αγγίζουν τα όρια της απόλυτης ξεφτίλας.... Και τούτοι οι "υπεύθυνοι" είναι ακόμα εκεί και καμαρώνουν σα γύφτικα σκεπάρνια ...... ΝΤΡΟΠΗ .......
Φ
09/06/2017 19:33
Εχω την εντύπωση οτι το κείμενο του Θεοτοκά έλεγε οτι αυτός που κάνει τη δουλειά του σωστά είναι χρήσιμος. Ο ταγός που δεν ξέρει τι του γίνεται είναι επιβλαβής. Μ’ άλλα λόγια, η κοινωνική συμβολή του ανθρώπου μετράει κα όχι η θέση του. Πιστεύω οτι ο συγγραφέας ήξερε τι έγραφε και οτι οι αλλαγές στο κείμενο είναι έργο κούφων λογοκριτών.
πολιτης
09/06/2017 22:24
έχεις μεγάλο δικιο........ λαθάρα ανεπανάληπτη λόγω βιασύνης.....
Blue Panther
09/06/2017 17:42
Αν καταλαβαινω καλα στο σχολιο σας, εσεις επικρινετε τον Θεοτοκα γιατι το πρωτοτυπο κειμενο του ηταν αυτο που περιειχε αυτη τη συγκριση μεταξυ του επαγγελματια και των μη επαγγελματιων. Θα ελεγα οτι η μετατροπη που εγινε (την οποια δεν δικαιολογω) ειναι πολυ πιο σωστη στο σημειο της συγκρισης ομοειδων στοιχειων: ο μαραγκος ειναι οπωσδηποτε επαγγελματιας αλλα το ιδιο επαγγελματιας ειναι και ο επιστημονας (κακος ή μη). Αρα, που το προβλημα;
πολιτης
09/06/2017 19:08
..... σορυ εχεις απόλυτο δίκιο .... φαίνεται ότι έχασα την ικανότητα να διαβάζω διαγώνια και γρήγορα.... είδες πόσο εύκολα "εκτίθεται" κάποιος ;
Blue Panther
11/06/2017 00:14
Κοίταξε, αυτη σου η παρατηρηση για το οτι πρεπει να συγκρινουμε ομοειδη πραγματα μου εκανε εντυπωση. Εμενα ουτε που μου περασε απο το μυαλο οταν διαβαζα τα αρθρο. Πολυ καλη παρατηρηση (αν και οχι τοσο καλα τοποθετημενη) .
Σκουπίδια
09/06/2017 10:12
Οι άνθρωποι είναι Καρανίκες, τίποτα περισσότερο. Δεν έχουν τσίπα, δεν έχουν παιδεία, υμνούν τη μετριότητα, είναι παντελώς αποτυχημένοι, είναι ψεύτες. Δώσε θάρρος στο χωριάτη να σ' ανέβει στο κρεβάτι.
ΒοΛή
09/06/2017 10:06
Ο Τσίπρας δεν είναι "κακός Πρωθυπουργός", είναι πρωθυπουργός "μαϊμού" και πίσω του σέρνεται μια Κυβέρνηση "μαϊμού", που την στηρίζουν 153 κατάπτυστοι βουλευτές, με μοναδικό κίνητρο το οικονομικό πλεονέκτημα της κατοχής της εξουσίας...Είναι εκείνοι που στα τέλη του 2014, έστρεψαν, βίαια και εκβιαστικά, την πορεία της χώρας μας προς το χάος, που σήμερα εξαπλώνεται ανεξέλεγκτα γύρω μας..
γιαννης, Δραμα
09/06/2017 20:43
Να σε σιγουρος ο επομενος που θα μας κυβερνησει θα ειναι επισης Μαιμου οπως και αυτος που μας κυβερναει τωρα οπως και οι Γιωργακης και Κωστακης (τρομαρα τους. οπως λεμε ο Γιωρικας και ο Κωστικας) !!!
ΔΓΚ
09/06/2017 12:55
..πόσο τυφλός είσαι ρε μάγκα..Κυβέρνηση Τσίπρα έχουμε..αυτά που λές αντιπροσωπεύουν 1000% τις Κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ-ΝΔ..τα μπέρδεψες...
΄ΒοΛή
09/06/2017 15:05
Να ΄σαι καλά ανοικτομάτη μου...Φαίνεται το πολύ "σανό" σε έκανε σαϊνη...
THEO
09/06/2017 09:14
Σωστά , μόνο πού δεν είναι φιλόλογος και μάλλον δεν είναι σε θέση να δεί τη λαθροχειρία που έγινε από τους κομματικούς του συριζανελ
ΑΖΑΖΕΛ
09/06/2017 08:17
Ο Τσιπρας ειναι αγραμματος όπως και ο Παπανδρεου και εν γενει ολοι οι μεταπολεμικοι πρωθυπουργοι με εξαιρεση τον Α. Παπανδρεου (που γι αυτο το λογο ειναι μεγαλος υπευθυνος για την κατατντια της χωρας επειδη γνωριζε). ΝΤΕΝΕΚΕΔΕΣ βρισκουν για να κανουν τη δουλεια τους με παραφουσκωμενα εγω που παραπαιουν μολις ασκησεις πιεση (όπως πχ το βραδυ της 13ης Ιουλιου 2015).
ΛΕΖΑΖΑ
10/06/2017 09:34
Μονο ο Α. Παπανδρεου φταιει για την καταντια της χωρας ????? Οι υπολοιποι παιρνουν συγχωροχαρτι λογω βλακειας ????? Και ο επομενος που ερχεται και αυτος το ιδιο ?????