Σπίρτζης: Δεν θα καταδικαστεί κανείς από όσους διώκονται για μη πληρωμή διοδίων

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 26/04/2017 01:57 |
Σπίρτζης: Δεν θα καταδικαστεί κανείς από όσους διώκονται για μη πληρωμή διοδίων
Ο υπουργός Υποδομών και Μεταφορών δήλωσε ότι δεν πρόκειται να τοποθετηθούν μετωπικά ή πλευρικά διόδια στους κόμβους Βαρυμπόμπης και Αγίου Στεφάνου.

Κανένας από όσους διώκονται για άρνηση πληρωμής στα διόδια δεν πρόκειται να καταδικαστεί, προεξόφλησε ο υπουργός Υποδομών και Μεταφορών Χρήστος Σπίρτζης, μιλώντας την Τρίτη στη συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Αττικής με θέμα «Τα διόδια στο οδικό δίκτυο».

Παράλληλα, ο υπουργός δήλωσε ότι δεν πρόκειται να τοποθετηθούν μετωπικά ή πλευρικά διόδια στους κόμβους Βαρυμπόμπης και Αγίου Στεφάνου.

Ο κ. Σπίρτζης πρότεινε σε όσους ανησυχούν, «να προσέξουν την ψήφο τους ώστε να μην αλλάξει η κυβέρνηση και αυτή η πολιτική», καθώς σε μια τέτοια περίπτωση, θα επαναληφθούν οι πολιτικές πρακτικές, οι οποίες δεσμεύουν σαν θηλιά τη σημερινή κυβέρνηση, των παλαιότερων κυβερνήσεων της ΝΔ και της Δημοκρατικής Συμπαράταξης.

«Δεν πρόκειται να εγκατασταθεί κανένας πλευρικός σταθμός διοδίων στον Αγιο Στέφανο και την Βαρυμπόμπη, γιατί θα εφαρμοστεί ηλεκτρονικό αναλογικό σύστημα διοδίων εντός του 2018», είπε ο υπουργός Υποδομών και Μεταφορών.

Η συζήτηση εξελίχθηκε σε κλίμα έντασης, καθώς οι παριστάμενες συλλογικότητες από κατοίκους των περιοχών και οι εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοίκησης, αντιδρούν έντονα στο ενδεχόμενο τοποθέτησης δύο νέων σταθμών διοδίων στα σημεία αυτά.

11
Α.Σ.
26/04/2017 18:31
Η γελοιότητα και το θράσος αυτού του κυρίου δεν έχει όρια. Κατ' αρχήν πώς ξέρει τί αποφάσεις θα βγάλουν τα δικαστήρια; Επειδή αυτοί που συμμετείχαν σ' αυτά τα επεισόδια είναι όλοι ΣΥΡΙΖΑ, αυτομάτως νομιμοποιούνται οι πράξεις τους: Αλήθεια, κ. Σπίρτζη, γιατί τώρα που κυβερνά ο ΣΥΡΙΖΑ δεν σημειώνονται ανάλογες κινήσεις;
Λογικός
26/04/2017 10:07
Μια χαρά τα λέει ο Σπίρτζης, θα δουλεύει ο κόσμος για να τα κονομάει και να κάνει κουμάντο ο επενδυτής!!! Δεν πάτε καλά, άλλο τίποτα θέλετε γελοία παπαγαλάκια της ΝΔ;
Αει
26/04/2017 09:02
μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις και ποιους εχεις κατα νου για άλλα αδικήματα να καταδικασεις υψιστε κριτη των παντων?
.........
26/04/2017 08:33
....αλοίμονο, αφού εάν ήταν τότε Υπουργός ο Σπίρτζης θα έφτιαχνε τους δρόμους τζάμπα, τώρα οι άνθρωποι να καταδικαστούν και από πάνω ; όσοι πλήρωναν βέβαια ήταν μακάκες.... υπάρχει κράτος ; υπάρχει δικαιοσύνη σε αυτό το μόρφωμα που λέγεται Ελλάδα ; όποιος αναλαμβάνει "θώκο" να λέει και να κάνει όπως ορίζουν τα γουργουρίσματα της κοιλιακής του περιοχής και το χάϊδεμα αυτιών των διάφορων τεμπελχανάδων που έχει δίπλα του ; Βέβαια εάν μπορούσε να "μετακυλίσει" το κόστος των "δεν πληρώνω" σε όλους εμάς τους υπόλοιπους που πληρώναμε, με κάποια αναθεώρηση των συμβάσεων θα το έκανε "μετά χαράς" ο συγκεκριμένος .... τόσο καλά....
Karagiannidis K.
26/04/2017 08:03
Δηλαδή, κ. υπουργέ, μπορούμε να μην ... πληρώνουμε διόδια;
Λάκης
26/04/2017 07:57
Καλοοοό! Να μην ξαναπληρώσετε δίοδια δηλαδή!!!
ΣΝΟΦ
26/04/2017 07:24
Ας αποζημιώσει τότε από την τσέπη του όσους πλήρωναν διόδια... Αλλιώς παύει η αρχή της ισοτητας... αλλά ο τύπος είναι μεγάλο νούμερο απότι φαινεται...
σειζης
26/04/2017 04:49
υστερα περιμενουν επενδυτες σε ενα κρατος οπου ο καθενας κανει οτι του γουσταρει για να μαζεψει μερικα ψηφαλακια χαχαχα μιλαμε για καταστασεις ουγκαντα και εσχι σεχιρ ακρη δεν βγαζειες οσο κ να χτυπιεσαι κατω..το τελος ειναι κοντα
Konv
26/04/2017 03:47
Και μετα αναρωτιέσται για τα χάλια της Ελλάδας. Όταν ένας υπουργός (ανεξάρτητα από την πολιτική παράταξη στην οποία ανοίκει) καταργεί την δικαιωσύνη τότε γνωρίζετε γιατι βρισκόμαστε στη θέση που βρισκόμαστε. Η αρχή διαχωρισμού των εξουσιών μόλις πετάχτηκε έξω από το παράθυρο!!!
ZAM
26/04/2017 03:41
Μαζεψτε τον, τον γελοίο.
σειζης
26/04/2017 02:54
το συνδρομο του ξερεις ποιος ειμαι εγω ξαναχτυπησε εντελως χωριο