ΕΔΩΛΙΟ ΓΙΑ ΣΠΑΤΑΛΕΣ 37 ΕΚΑΤ. ΕΥΡΩ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΑΘΗΝΑΙΩΝ

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21/04/2017 17:59 |
Εδώλιο για σπατάλες 37 εκατ. ευρώ στο ραδιόφωνο του Δήμου Αθηναίων

Εδώλιο για έντεκα άτομα, που διετέλεσαν διευθυντές η μέλη της διοίκησης του ραδιοφωνικού σταθμού της Αθήνας 9,84 από το 2003 ως και το 2010 έδειξαν με βούλευμα τους τα μέλη του Συμβουλίου Εφετών της Αθήνας .

Η υπόθεση αφορά σε κακοδιαχείριση των οικονομικών του δημοτικού ραδιοφωνικού σταθμού της Αθήνας καθώς από τις έρευνες προέκυψε ότι σημαντικά ποςά δαπανήθηκαν σε ταξίδια, κινητά τελευταίας τεχνολογίας και άλλες δαπάνες για δώρα και δημόσιες σχέσεις που κρίθηκαν υπερβολές.

Παράλληλα το μέρος της δικογραφίας που αφορά τον βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Γιώργο Κυρίτση διαχωρίστηκε με βάση το νόμο και εστάλη στη Βουλή για άρση της βουλευτικής του ασυλίας ενώ η δικογραφία σε ό,τι αφορά καταστροφές που εντοπίστηκαν στα πάγια της δημοτικής επιχείρησης εστάλη στην Εισαγγελία για αναζήτηςη των υπευθύνων.

Σύμφωνα με το πόρισμα των οικονομικών ελεγκτών για τα οικονομικά πεπραγμένα του δημοτικού ραδιοφωνικού σταθμού οι αδικαιολόγητες σπατάλες «αγγίζουν» τα 37.000.000 ευρώ! Τα στοιχεία για τις δαπάνες είναι ενδεικτικά: για το «γραφείο του προέδρου» μόνο τη διετία 2009-2010 δόθηκαν 500 ευρώ για τσάντα γνωστής φίρμας, μανικετόκουμπα και ζώνη συνολικού κόστους 403 ευρώ, 23 μπουκέτα λουλούδια από 35 ευρώ έως 200 ευρώ η κάθε σύνθεση, πέντε τηλέφωνα γνωστής μάρκας αξίας άνω των 2500 ευρώ, δύο αρώματα 369 ευρώ.

Για ταξίδια σε εξωτερικό και Ελλάδα δαπανήθηκαν την περίοδο 2001-2010 πάνω από 350.000 ευρώ. Επίσης, τα έξοδα δημοσίων σχέσεων έφτασαν στις 292.739 ευρώ το 2007, 332.184 ευρώ το 2008, 156.011 ευρώ το 2009 και 182.645 ευρώ το 2010, επιπλέον, τα έξοδα σε κούριερ, ήταν 10.809 ευρώ το 2007, 10.003 ευρώ το 2008, 48.093 ευρώ το 2009 και 69.626 ευρώ το 2010 και τα τα έξοδα φιλοξενίας που την περίοδο 2003-2007 ήταν 33.000 ευρώ, από το 2008 έως το 2010 αυξήθηκαν στις...83.000 ευρώ.

10
bruidsjonker
22/04/2017 15:24
Ποια βουλευτική ασυλία ? Εδώ πρόκειται για παλιά υπόθεση . Δεν έχει καμία σχέση με την σχέση του σαν πολιτικού στελέχους αλλά με τη επαγγελματική του ιδιότητα σαν δημοσιογράφος . Το σύνταγμα το έχετε ξεσκίσει .......
Πανος/ ΑΝΝΌΒΕΡΟ
22/04/2017 10:35
Με ΓΑΠ νοικοκυρεύετε το κράτος!!
zeus
22/04/2017 09:56
Αν δικάζωνταν με δίκαιη δίκη όλοι οι κλέφτες του Δημοσίου, και κυρίως οι πολιτικοί, τότε θα υπήρχε μείωση του πληθυσμού της χώρας μας από ελεύθερους πολίτες, αφού οι περισσότεροι θα είχαν καταλήξει στη φυλακή, και οι υπόλοιποι θα κατάφερναν να φύγουν για το εξωτερικό. Στο επίπεδο των αξιοτίμων και εξοχοτάτων η ανεντιμότητα και η γενικά η αθλιότητά τους, έχει ξεπεράσει κάθε όριο κοινωνικής ανοχής. Το περίεργο είναι ότι γι αυτήν την πανάθλια κατάσταση, δεν υπάρχει καμμία αντίδραση. Καλά λέγουν κάποιοι ότι είμασθε "ψεκασμένοι". Αν και εγώ πιστεύω ότι το παραπάνω αληταριό είναι τόσο καλά ωργανομένο, που η οποιαδήποτε ενέργειά μας χάνεται, αφού κανείς δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να τιμωρηθεί λόγω των νόμων που ψηφίζουν, αλλά και της απολύτου αλώσεως της Δικαιοσύνης.-
Δυνατά
22/04/2017 09:39
Τσίπρα γερά. Να τελειώνουμε οριστικά με την κλεπτοκρατία της ΝΔΠΑΣΟΚ.
Αννα
22/04/2017 20:13
Δε μου λέτε ο Κυρίτσης σε ποιο κόμμα βρίσκεται σήμερα???? Πιστεύετε ακόμη, μετά από αυτή την είδηση ότι τα μικρότερα κόμματα δεν έτρωγαν από την πίτα???
ZAM
21/04/2017 21:18
Το δημόσιο ειναι τα μαγαζιά τών ημετέρων. Βάζω στοίχημα οτι σε ΚΑΘΕ ΔΗΜΟ της Ελλάδος γινόταν καί ΑΚΟΜΗ γίνεται παρτι! Αθήνα, Θεσσαλονίνη, Πατρα, Βόλος, Γιάννενα, Χανιά κτλ ... όλοι οι ημέτεροι τρώνε καί πρέπει να ελεγχθούν ΤΩΡΑ.
21/04/2017 21:15
ΑΛΕΞΑΡΑ ΠΑΡΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ! Επί 40 χρόνια κλέβαν ΟΛΟΙ και η ατιμωρησία βασίλευε! Ουρλιάχτε τώρα λαμόγια, γιατί πονάει!
pelias
22/04/2017 09:58
ΑΛΕΞΑΡΑ ΠΑΡΤΟΥς ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΆ, και ......τσέπωσέ τα!!!
Να δώσει το σκουλαρίκι στο ενεχυροδανειστήριο, για να ξεπληρώσει τα κλεμμένα
21/04/2017 19:31
Χα, χα! Αυτό το κάθαρμα δεν ήταν που μιλούσε για τα "δικά μας παιδιά" και τους "μενουμευρωπαίους"; Έχουν κάθε λόγο τέτοιοι λωποδύτες να κάνουν τους φαντατικούς "αριστερούς". Η μάσα δεν βγαίνει αλλιώς.
Ρεμουλισταν
21/04/2017 18:45
Ρεμουλα της ρεμουλας, η χωρα της ρεμουλας, η Δικαιοσυνη (τρομαρα της) πρεπει να ειναι ανελεητη σε καταχρησεις δημοσιου χρηματος , δυστυχως βαζει ποινες με αναστολη μεχρι δεκα χρονια?????, τι να περιμενεις λοιπον, ομως οι νομοι ποινικου δικαιου νομοθετουνται απο τους πολιτικους οποτε παλι αυτοι οι αχρηστοι ειναι απο πισω απο καθε κατεργαρια.