Επέστρεψε στη φυλακή ο Ακης Τσοχατζόπουλος

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21/04/2017 11:43 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 21/04/2017 12:35 |
Από το Ιπποκράτειο Νοσοκομείο στη φυλακή επέστρεψε ο Ακης Τσοχατζόπουλος
Επέστρεψε στη φυλακή ο Ακης Τσοχατζόπουλος
Στις φυλακές Κορυδαλλού επέστρεψε ο Ακης Τσοχατζόπουλος, ο οποίος πήρε εξιτήριο την Παρασκευή από το νοσοκομείο Ιπποκράτειο όπου νοσηλεύτηκε, ωστόσο δεν μπόρεσε να συγκεντρώσει το ποσό της εγγύησης που όρισε το δικαστήριο για την αποφυλάκισή του.

Η οικογένεια του πρώην υπουργού δεν κατάφερε να εξασφαλίσει τη χρηματική εγγύηση των 200.000 ευρώ που του είχε επιβληθεί από το Πενταμελές Εφετείο Κακουργημάτων για την αποφυλάκισή του και έτσι ο κ. Τσοχατζόπουλος οδηγήθηκε εκ νέου στη φυλακή.

Με την απόφασή του το δικαστήριο, που δικάζει σε δεύτερο βαθμό την υπόθεση παράνομων αμοιβών για τις προμήθειες των υποβρυχίων και των TORM1, έκανε πριν λίγες ημέρες δεκτή την πέμπτη αίτηση αποφυλάκισης του πρώην υπουργού, δεχόμενο τα προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζει ο κατηγορούμενος.

Εκτός από την καταβολή εγγυοδοσίας, το δικαστήριο επέβαλε και μία σειρά περιοριστικών όρων, όπως απαγόρευση εξόδου από τη χώρα, απαγόρευση χρήσης εναέριων και πλωτών μέσων, παράδοση διαβατηρίου, διαμονή σε γνωστή διεύθυνση κλπ.

Η υπεράσπιση του κ. Τσοχατζόπουλου πρόκειται να προσφύγει στη Δικαιοσύνη, προκειμένου να ζητήσει τη μείωση του ποσού της χρηματικής εγγύησης.

Στα χέρια της Δικαιοσύνης είναι η λύση για την αποφυλάκιση του Ακη Τσοχατζόπουλου δηλώνει ο δικηγόρος του, Λεωνίδας Κοτσαλής.

Συγκεκριμένα, μετά το εξιτήριο του πρώην υπουργού από το Ιπποκράτειο και την επιστροφή του στις φυλακές Κορυδαλλού, ο κ.Κοτσαλής δήλωσε:

«Η επιστροφή του κ. Τσοχατζόπουλου στη φυλακή αποδυναμώνει πλήρως την απόφαση 1094/2017 του Α’ Πενταμελούς Εφετείου Αθηνών που ανέστειλε, κατ’ εφαρμογή του άρθρου 497 παρ. 7 και 8 προτελευταίο εδάφιο του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας, την εκτέλεση της πρωτόδικης απόφασης λόγω βλάβης της υγείας του. Με την απόφαση αυτή απετράπη την ύστατη στιγμή ο κίνδυνος ζωής του πρώην υπουργού. Δεν είναι συμβατό με το δικαιικό μας σύστημα και το νομικό μας πολιτισμό η εξάρτηση της ζωής ενός ανθρώπου από την καταβολή ή μη χρηματικής εγγυοδοσίας. Το λόγο έχει πλέον η δικαιοσύνη. Η λύση βρίσκεται στα χέρια της».
tratras
24/04/2017 17:30
Kia afto tou taxa mou einai gia na min nomizei o kosmakis oti exei lefta. Me mia mikri tropopoihsi, kai me ta xaivania tora pleon na nomizoun oti einai ftoxadaki, tha vgi syntoma.
σειζης
24/04/2017 01:05
ας κανουν ενα ερανο μεταξυ τους τα παλιοπαιδα τα ατιθασα που φαγαν ψωμακι απο την προεδραρα και ας τον βγαλουν εξω..κριμας ειναι
THEO
23/04/2017 13:58
Ελα Ακη μην ανησυχείς,το κόλπο να σε εμφανίσουμε σα φτωχό και κατατρεγμένο πάει καλά.Σε λίγο θα μαζευτούν οι "δωρεές" από τα καλά παιδιά που τόσο ευεργέτησες,σαν τον Κοτσακά που ζει και βασιλεύει στο Μαξίμου ως συνεπής συριζαίος,και θα φροντίσει να σε βγάλει οριστικά με "ανήκεστο βλάβη".Ακη μου,η βίλλα στη Ζυρίχη είναι έτοιμη και σε περιμένει όπως και οι καταθέσεις σου στην SBG και SKA καθώς και στην offshore,βεβαίως στο όνομα τρίτων.Και εις υγείαν των κορόιδων!
ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
23/04/2017 09:17
Όποιος ξέρει κάτι περισσότερο από αυτή την ιστορία θα ξέρει πως τη μεγάλη μίζα πολλών εκατομμυρίων δεν την πήρε ο Άκης αλλά ο αχυράνθρωπος κουμπάρος του ο οποίος την κράτησε για την πάρτι του. Βέβαια ο Άκης έχει πάρει προσωπικά τόσα λεφτά που οι διακόσιες χιλιάδες είναι ψίχουλα για αυτόν. Φυσικά το παίζει δήθεν φτωχός για να αποκαταστήσει κάπως το όνομά του, αυτό το κόλπο το έχουν κάνει και άλλα λαμόγια στο παρελθόν, βέβαια δεν θα περάσει λίγος καιρός και θα εμφανιστεί να μας πει πως επιτέλους συγκέντρωσε το ποσό από δωρεές φίλων και άλλα φούμαρα. Γνωστή τακτική των λαμογιών που όμως ξέρουν πως μπορεί να λειτουργήσει σε μια χώρα ηλιθίων.
ebraios kotsidakias
22/04/2017 10:16
Aν οι συριζαίοι δεν εισπράξουν και αυτοί το ...κάτι τις τους, λεφτά για να βγεί ο Άκης δεν θα βρεθούν. Σκοπεύουν σε χοντρή κονόμα ...........!
ebraios kotsidakias
22/04/2017 10:13
Για εκείνους που δεν γνωρίζουν το βάθος της τιμωρίας του Άκη, τους ενημερώνω ότι τον Άκη δεν τον φυλάκισε η Ελληνική Δικαιοσύνη επειδή έκλεψε το Δημόσιο, αλλά οι εβραίοι του ΚΙΣΕ, που ενώ έκλεψε, --και καλά έκανε γι αυτούς--, δεν τους απέδωσε την σχετικη μίζα! Υπάρχει λοιπό η περίπτωση να του έχουν μπλοκάρει όλα του τα χρήματα, τα οποία σίγουρα είναι πολλών εκατομυρίων, και να μην μπορεί να πληρώσει την εγγύηση. Δεν το λέγω για σίγουρο, αλλά σαν πιθανότητα. Πάντως εγώ εδώ και μερικά χρόνια πολύ προβληματίζομαι, στο ποιόν να βάλω στην κορυφή της σχετικής λίστας, τον Άκη ή τον δικό μας τον Λαλιώτη! Όμως .....γάτα ο δικός μας έ έ έ .......
Τσιου Τσιου
23/04/2017 07:42
Δεν λες τιποτα. Ο δικος μας δεν ακουγεται πουθενα, λες και δεν ηταν ποτε
ΒΑΝΑ
22/04/2017 04:04
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ .ΔΙΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΛΕΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ ΧΡΗΜΑ .ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΜΑΣ ΦΕΡΑΝΕ ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ .ΞΥΛΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ
ΒΑΝΑ
22/04/2017 04:00
EΧΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥΤΡΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΕΙ Ο ΑΚΗΣ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ Η ΣΑΧΛΩ .ΝΑ ΨΩΦΗΣΕΙ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ .ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ .ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΦΗΣΤΕ ΘΑ ΤΗ ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΠΟΥ ΣΤΑΘΕΙ ΚΙ ΟΠΟΥ ΒΡΕΘΕΙ .ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΑΝΑΚΤΟΡΟ ΣΤΗΝ ΑΕΡΟΠΑΓΙΤΟΥ .ΕΚΕΙ ΜΕΝΕΙ ΤΟ ΣΟΥΡΓΕΛΟ.....
Βαγγελης (ο Ακης ξερει ποιος Βαγγελης)
22/04/2017 01:29
Ασε Ακη, σε πηραν ειδηση. Δεν μασανε πια κουτοχορτο οι ηλιθιοι. Παρ ολα αυτα μεινε στη φυλακη, αραξε την, μασα, ξαπλα, χεσιμο, ολα δωρεαν, ο φορολογουμενος πληρωνει. Αλλα κανε μας μια χαρη: Κλαταρε τα συντομα να μη σου πληρωνουμε την διαμονη.
Κώστας Διδ.
21/04/2017 22:45
Την ίδια τακτική που ακολούθησε και ο δήμαρχος!!! Οι δικηγόροι ξέρουν καλά το παιχνίδι....
zeus
22/04/2017 10:03
Πόσο καλύτερος θα ήταν ο κόσμος, αν δεν υπήρχαν οι δικηγόροι και οι παπάδες!
Καθαρός Ουρανός
21/04/2017 22:16
Απλοϊκή μανούβρα για να δούμε εμείς τα θύματα ότι δεν έχει λεφτά. Μετά θα έρθει ένας φίλος ευεργέτης και θα δώσει τα 200 χιλιάρικα, αφού τα πήρε προηγουμένως από τον Άκη.
μασάει η κατσικα ταραμά
21/04/2017 22:06
καλα τωρα ποιος πιστεύει οτι δεν μπορεσαν να μαζεψουν 200.000!!! αυτά ειναι κόλπα για τους αδαείς...εδω ταιριαζει γαντι το ..ο λύκοςς κ αν εγερασε κ ασπρισε το μαλλι του μητε την γνωμη άλλαξε μήτε την κεφαλή του!!!
αμπεμπαμπλομ
21/04/2017 18:51
Μην μασατε ειναι δικηγορικο κολπο , ασε να ξεχασθει το θεμα και μετα τον βγαζουμε , οπως με την συζυγο, θυμιζω οτι η κυρια καταδικασθηκε 12 χρονια και ειναι εξω???? Δικαιοσυνη σου λεει ο αλλος?????
THEO
21/04/2017 12:05
Δεν το πιστεύω!Καλά και τα εκατομμύρια πού έχει στη Ζυρίχη και την οffshore του,τι έγιναν;Κάποιο λάκκο έχει η φάβα!
aristeros 1-1-4.
21/04/2017 15:26
Μήπως θέλεις εξουσιοδότηση για να τα πάρεις;Ζήτησέ την από τον κ. Νίκο Παππά ή από τους ....δικαστές!
Αυτάααααααα
21/04/2017 14:43
Αν τα εμφανίσει θα τον βάλουνε πιο μέσα. Τουλάχιστον όταν πεθανει και ξεχαστεί, τα παιδιά του θα τρώνε με χρυσα κουτάλια.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις