ΤΟΣΚΑΣ: «ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΤΟΝ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ΣΩΡΡΑ»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 20/03/2017 14:44 |
Τόσκας: «Προσπαθούμε να οδηγήσουμε στη Δικαιοσύνη τον απατεώνα Σώρρα»
Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Την αναζήτηση του Αρτέμη Σώρρα στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό συνεχίζει η Ελληνική Αστυνομία, που ερευνά και τις συνθήκες υπό τις οποίες ο καταζητούμενος κατάφερε και ανέβασε βίντεο-«διάγγελμα» στο Διαδίκτυο αμέσως μετά την καταδίκη του σε κάθειρξη οκτώ ετών.

«Τον Σώρρα και τον κάθε Σώρρα προσπαθούμε να τον οδηγήσουμε εκεί που επιβάλλει και αποφασίζει η δικαιοσύνη» δήλωσε τη Δευτέρα, στον ραδιοφωνικό σταθμό «Alpha 98,9», ο αναπληρωτής υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Νίκος Τόσκας, ώστε, όπως είπε, «να πάψει ο κάθε απατεώνας και καθένας που κοροϊδεύει τον κόσμο και του τρώει τα λεφτά και τον παραμυθιάζει ότι αυτός έχει τη συνταγή για τον παραμυθένιο κόσμο και όλοι οι άλλοι του λέμε ψέματα. Να πάψουν αυτοί οι τύποι να κοροϊδεύουν όσους μπορούν να κοροϊδεύουν».

Σύμφωνα με τον κ. Τόσκα, ο Αρτέμης Σώρρας, «σε άλλες χώρες όπου οι μύθοι δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο και ο ρεαλισμός παίζει μεγαλύτερο, θα είχε γίνει αντιληπτός νωρίτερα και δε θα εξαπατούσε αυτούς που ήδη εξαπάτησε και οικονομικά, αλλά και πολιτικά. Γιατί έκανε τεράστια ζημιά και στο πολιτικό επίπεδο με τα παραμύθια του και τις φασιστικές απόψεις του».

Υπήρχαν ενδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά, όλος ο κόσμος το καταλάβαινε, υποστήριξε ο αναπληρωτής υπουργός. «Δεν μπορεί να έχεις 600 δισ. και να μην είναι γνωστό αυτό, να μην είσαι στους γνωστούς της λίστας του Forbes. Αλλά αυτός κατόρθωνε και εξαπατούσε απλό κόσμο, καλόπιστο κόσμο, ίσως ευκολόπιστο και έκανε αυτό που έκανε. Ομως μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη λέει, κάπου ήρθε η ώρα» είπε ο Νίκος Τόσκας.

Οπως ανέφερε, «η απόδειξη του ότι (ο Α. Σώρρας) έφυγε είναι απόδειξη του ότι εξαπατούσε τον κόσμο που είναι αποδοχή ουσιαστικά της ενοχής του... Αλλά θα πρέπει να προβληματιστούμε για το πόσο εύκολα η κοινωνία μας πιστεύει τα παραμύθια και τα ψέματα, που έχουν μεν κοντά ποδάρια, αλλά πιάνουν τόπο σε εποχές κρίσης... Το φαινόμενο Σώρρα γεννήθηκε μέσα από την οικονομική κρίση. Εκεί πιάστηκε ο συγκεκριμένος άνθρωπος για να κοροϊδέψει κόσμο...» τόνισε ο αναπληρωτής υπουργός Προστασίας του Πολίτη.

10
τσαλαπερντας
21/03/2017 16:24
πωπωπω!...ιδρωσανε απο την πολη....προσπαθεια! τελικα μολις μιλαει ο τοσκας....το αναγραμματισμος του ονοματος του αναδυεται!...
Γιωργος
20/03/2017 23:06
Η κοινωνια η ιδια ειναι τετοια που καλλιεργει τον εκμαυλισμο,την προτροπη δηλαδη προς την διαφθορα παριστανοντας η ιδια την αθωα που ταχα δηθεν εκ των υστερων εξαπατηθηκε.Κλασσικη φασιζουσα συμπεριφορα που γεννα ετσι συνενοχους στον δικο της ξεπεσμο που τον εχει βγαλμενο στο σφυρι και τον ξεπουλαει σε πλειστηριασμο.Υποκρινομαστε οτι θελουμε εναν σωτηρα,αναλαμβανει καποιος τον ρολο του σωτηρα,αυτος παριστανει οτι νοιαζεται κι αυτοι παριστανουν οτι τον πιστευουν,τον αναβιβαζουν και μετα ερχονται να τον κατηγορουν οτι ταχα δηθεν εξαπατησε την αθωοτητα τους με ψευτικες υποσχεσεις.Κι αυτο το παιχνιδι μπορει να παιζεται για αιωνες,ανεβοκατεβαζουν σωτηρες μεχρι κι αυτοκρατορες του βυζαντιου μοναχα για να τους γκρεμισουν και να δωσουν μετα σε αλλον την θεση του κατηγορωντας τους κι απο πανω.Ετσι ακριβως επεσε η πολυαγαπημενη τους Κωνσταντινουπολη κι αυτοι ειναι τελικως ανθρωποι που καμμια κοινωνια δεν θελει να τους εχει γιατι δεν εχουν οχι εθνικη συνειδηση αλλα ουτε καν συνειδηση σκετη.Μονιμως εξαπατημενοι καταστροφικοι απατεωνες κι αλλου αυτα περι αγνοιας,απογοητευσης κι απογνωσης.Καραμπινατοι βαλτοι τραμπουκοι ηταν αυτοι που φωναζαν τσαμπουκαλιδικα με τα παλιοχαρτα στο χερι.Ο απατεωνας φυσικα εξαφανιστηκε με την καταλληλη υποβοηθηση,γιατι τελικα ποιος ηταν αυτος που του εστησε γραφεια σε ολη την χωρα οταν ο Αρτεμης δεν ειχε λεφτα ουτε τα δοντια του να παει να φτιαξει?
πετρος
20/03/2017 18:44
και εσεις ολο παραμυθια ειστε
Αστο καλύτερα !
20/03/2017 17:54
Αν Mr Toska αρχίζεις να προβληματίζεσαι κάθε οκτώ χρόνια αργότερα απο τότε που θα σου πουν "λεφτά υπάρχουν" . . αυτωσέ τα κι άφησέ τα λεβεντιά μου.
Πού είναι???
20/03/2017 17:39
Ψάχνουν να βρούν τον απατεώνα. Τους άλλους τους αφήνουν. Ούτε Μαξίμου ούτε Βουλή... Τίποτα! Πουθενά απατεώνες. Και καλοπληρωμένοι. Καθίκια όλοι τους. Λαμόγια για εκτέλεση. Τίποτα λιγότερο. Να είναι καλά βέβαια οι λεγόμενοι δημοσιογράφοι που τους στηρίζουν πάντα. Και πρίν και τώρα και μετά. Είναι πολλοί.
zz
20/03/2017 16:30
Υπουργός που παροτρύνει στην ουσία αλήτες αυτοαποκαλούμενους Ρουβίκωνας να σπάνε ξένη περιουσία , να στέλνουν στα νοσοκομεία πολίτες με το ξύλο που τους φορτώνουν , να τους συλλαμβάνετε και να τους αφήνετε να φεύγουν σαν κύριοι , αυτό τι είναι , πως λέγεται ?Που ξανά ακούστηκε υπουργός να λέει ότι πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με τρόπο ανήκουστο λες και είναι φιλήσυχη πολίτες , ποιοι είναι οι κύριοι , δικά σου πρωτοπαλίκαρα είναι ?Να μας το πεις , ο Σορας μπορεί να είναι απατεώνας , ψεύτης , κομπιναδόρος , μπροστά σου είναι Άγιος , στρέφεις την προσοχή του κόσμου προς τα εκεί από όπου δεν κινδύνευε και έχεις στο απυρόβλητο τα βλήματα σου , ηλίθιε .
Αει σιχτίρ φρόκαλα
20/03/2017 16:28
έλα καλέ, πώς κάνετε έτσι!
ZAM
20/03/2017 15:59
Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει. Ολο προσπάθεια ειναι...
Βλήμα ε Βλήμα
20/03/2017 15:45
Σε άλλη χώρα λιγότερο ευκολοπιστη δεν θα ήσουν κυβέρνηση ρε βλήμα των βλημάτων .Και τι εκανες ολο τον καιρο εσυ κύριε υπουργέ; περίμενες την μήνυση απο τον κουμπαρο του;γιατι ΑΥΤΟΣ τον έστειλε φυλακή, οχι εσύ. Είστε για κλάματα ,τίποτα άλλο.
Βλάμη, άστο καλύτερα !
20/03/2017 18:02
Η Δικαιοσύνη δεν παιλρνει τους δρόμους να κλείνει τον κάθε πίτουρα στην buzu αν δεν προηγηθεί κάποια καταγγελία, γι αυτό κι εσένα δεν σε έχει ενοχλήσει κανείς ακόμη.