ΣΕ ΟΚΤΩ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΘΕΙΡΞΗΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΗΚΕ Ο ΣΩΡΡΑΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 17/03/2017 14:53 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 17/03/2017 15:58 |
Σε οκτώ χρόνια κάθειρξης καταδικάστηκε ο Σώρρας

Ένοχοι για υπεξαίρεση κατ΄ εξακολούθηση σε βαθμό κακουργήματος κρίθηκαν την Παρασκευή από το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων της Πάτρας, ο Αρτέμης Σώρρας και η σύζυγός του. Το δικαστήριο τους επέβαλλε ποινή κάθειρξης οκτώ ετών και πενταετή στέρηση των πολιτικών τους δικαιωμάτων.

Σύμφωνα με όσα ανέφερε στο ΑΠΕ - ΜΠΕ ο μηνυτής και δικηγόρος Φώτης Λεπίδας, ο Αρτέμης Σώρρας και η σύζυγός του δεν ήσαν παρόντες στην δίκη, αλλά μέσω συνηγόρου ζήτησαν αναβολή από το δικαστήριο. Όμως το δικαστήριο δεν έκανε δεκτό το αίτημα, διότι ήδη είχαν πάρει στο παρελθόν τρεις αναβολές για την ίδια υπόθεση.

Η ποινή που επεβλήθη από το δικαστήριο δεν έχει ανασταλτικό αποτέλεσμα και ως εκ τούτου θα κινηθούν οι διαδικασίες για την σύλληψή τους. Ειδικότερα, σύμφωνα με τον Φώτη Λεπίδα, απόσπασμα της δικαστικής απόφασης αναμένεται να διαβιβαστεί στην Αστυνομία, προκειμένου να συλληφθούν και οι δύο.

Η υπόθεση για την οποία καταδικάστηκαν ο Αρτέμης Σώρρας και η σύζυγός του αφορούσε, σύμφωνα με τον Φώτη Λεπίδα, ένα αυτοκίνητο πολυτελείας το οποίο πήραν και στην συνέχεια το πούλησαν τρεις φορές με εξουσιοδοτήσεις, χωρίς να αποδώσουν τα χρήματα.

9
Βασίλης Μανάρας
19/03/2017 13:36
8 xρονια για απατη ??? Δλδ οι πολιτικοι του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ που κατεστρεψαν την Ελλαδα ποσα χρονια πρεπει να φανε ?
ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
18/03/2017 15:50
"Λεφτα υπάρχουνε.." αυτό είπε ο κακομοίρης ο Σώρρας και πήγε φυλακή! Γιατί μη μου πείτε πως έφαγε 8 χρόνια για την πώληση ενός αυτοκινήτου! Ο Αλεξάκης που είπε το ίδιο δεν τρέχει κάστανο. Που θα τα βρεις Αλεξάκη του λέγανε, από τη λίστα Λαγκάρτ, έλεγε ο Αλεξάκης, από τη φοροδιαφυγή, από το λαθρεμπόριο πετρελαίου, από τα παράνομα τσιγάρα, κι ένα σωρό άλλες βλακείες. Αλλά ξέχασα αυτός είναι πολιτικός, μπορεί να λέει ότι θέλει, ακόμη κι αν κάθε του βλακεία κάποιοι την πληρώνουν με δις. Θα άξιζε πάντως μια στατιστική για το τι ψήφισαν οι οπαδοί του Σώρρα στις τελευταίες εκλογές, όλοι φαντάζομαι καταλαβαίνουν τι ψήφισαν στη συντριπτική τους πλειοψηφία.
ZAM
18/03/2017 07:18
Μεχρι που το καταδίκασαν, η ολη υπόθεση ηταν σενάριο οερέττας που περιγράφει κοινωνία βλακών. μετα την καταδίκη νομίζω οτι ειναι τραγικό για την δικαιοσύνη, γιατί τον καταδίκασαν μόνο για την ψιλοαπάτη... Την χοντρή απάτη δεν την έχουν καταλάβει ακόμη????
Γιωργος
17/03/2017 23:54
Και ωραια που τους εβαλαν μεσα για απατη για ενα αυτοκινητο πολυτελειας που κατι εκαναν τελος παντων με δαυτο και εξαπατησαν κοσμο.Το πως γεμισε η χωρα με τα γραφεια της ελληνων συνευρεσις αυτο δεν το εψαξε κανενας?Ο Σωρρας ειναι μπατιρης και ξεδοντιαρης αρα ποιος ειναι απο πισω μεγας χορηγος που πληρωνει για την ολη παρασταση του καραγκιοζη?Τι κι αν μπηκε φυλακη αυτος εαν θα μπορουν να ξεπροβαλλουν απο πισω αμετρητοι σε καθε λογης αποβλακωση παραμυθιαζοντας κι αποτρελαινοντας κοσμο.Η ουσια ειναι να μαθευτει το ποιος ειναι ο χρηματοδοτης για να ξερει ο κοσμος κι απο που να φυλαχτει.Αλλα προφανως και δεν αγγιχτηκε η ουσια του προβληματος,αλλα αυτης ενος απατεωνα αυτοκινητεμπορα.
Ε
17/03/2017 19:35
ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΥΛΙΑ..
χέσε μέσα
17/03/2017 18:58
ώρα ελλάδος μεσαίωνας
Κώστας .
17/03/2017 18:51
Με τον Σωρρα στη φυλακή πώς ζήσουμε? Ήταν η μοναδική μας ελπίδα!!!!!!!!!!!!
Μπαρουφας
17/03/2017 17:50
Ε, τι εκανε το παιδι; Λιγακι απατεωνια, οπως ολοι στο κουρμπετι. Βεβαια, αμα κλεψεις στα υποβρυχια, σου δινουν ενα σκαμπιλακι, αμα κλεψεις ενα αυτοκινητο, σε χωνουν μεσα.
Ό,τι νάναι
17/03/2017 15:46
Λεφτεριά στο λαηκό ήρωα Αρτέμη!!!!!!