Διακόπηκε η συνεδρίαση

Μεγάλη ένταση με απειλές και συνθήματα στη δίκη της Χρυσής Αυγής

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14/02/2017 13:53 |

Η έκρηξη εκδηλώθηκε όταν ανέβηκε στο βήμα ο πρώτος μάρτυρας για την υπόθεση της επίθεσης στα Πετράλωνα και ζήτησε να επιτραπεί η είσοδος -στο δικαστήριο- συντρόφων του.
   
   
Χρειάστηκε η επέμβαση της αστυνομίας για να εκκενωθεί η αίθουσα, η έδρα αποσύρθηκε και διακόπηκε η ακροαματική διαδικασία Χρειάστηκε η επέμβαση της αστυνομίας για να εκκενωθεί η αίθουσα, η έδρα αποσύρθηκε και διακόπηκε η ακροαματική διαδικασία
Στιγμιότυπα από τα επεισόδια Στιγμιότυπα από τα επεισόδια
Σοβαρά επεισόδια μέσα στην αίθουσα του Εφετείου που γίνεται η δίκη για την Χρυσή Αυγή,προκλήθηκαν όταν μάρτυρας για την υπόθεση της επίθεσης στο στέκι ΑΝΤΙΠΟΙΝΑ δήλωσε την άρνησή του να καταθέσει, επειδή η αστυνομία δεν επέτρεψε την είσοδο στην αίθουσα μελών αντιφασιστικών ομάδων,με πρόφαση την  πληρότητα των καθισμάτων. Σοβαρά επεισόδια μέσα στην αίθουσα του Εφετείου που γίνεται η δίκη για την Χρυσή Αυγή,προκλήθηκαν όταν μάρτυρας για την υπόθεση της επίθεσης στο στέκι ΑΝΤΙΠΟΙΝΑ δήλωσε την άρνησή του να καταθέσει, επειδή η αστυνομία δεν επέτρεψε την είσοδο στην αίθουσα μελών αντιφασιστικών ομάδων,με πρόφαση την πληρότητα των καθισμάτων.
Εκρηκτική κατάσταση με ανταλλαγή συνθημάτων και απειλή σύρραξης εντός της δικαστικής αίθουσας, οδήγησε για ακόμη μία φορά στη διακοπή της δίκης της Χρυσής Αυγής.

Το δικαστήριο διακόπηκε, όταν εντός της αίθουσας η κατάσταση παρεκτράπηκε με τους υποστηρικτές της Χρυσής Αυγής να φωνάζουν συνθήματα και να πετούν αντικείμενα στην απέναντι πλευρά, από την οποία έρχονταν απαντήσεις.

Χρειάστηκε η επέμβαση της αστυνομίας για να εκκενωθεί η αίθουσα, η έδρα αποσύρθηκε και διακόπηκε η ακροαματική διαδικασία.

Από νωρίς το πρωί είχαν συγκεντρωθεί στο Εφετείο δεκάδες μέλη αντιφασιστικών και αντιεξουσιαστικών οργανώσεων, ενόψει της έναρξης εξέτασης μαρτύρων για την υπόθεση της επίθεσης χρυσαυγιτών στο στέκι «Αντίπνοια», στα Πετράλωνα, στις 30 Ιουνίου 2008.

Σύμφωνα με καταγγελίες τους, η Αστυνομία δεν επέτρεψε την είσοδο εντός της δικαστικής αίθουσας σε πολλούς από αυτούς, ενώ, όπως λένε, υπήρχαν κενές θέσεις. Και από την πλευρά της Χρυσής Αυγής, ωστόσο, είχαν προσέλθει στο δικαστήριο αρκετοί που θέλησαν να παρακολουθήσουν τη δίκη στους, στους οποίους -όπως καταγγέλθηκαν- επιτράπηκε η είσοδος από την Αστυνομία.

Η έκρηξη εκδηλώθηκε όταν ανέβηκε στο βήμα ο πρώτος μάρτυρας για την υπόθεση της επίθεσης στα Πετράλωνα και ζήτησε να επιτραπεί η είσοδος -στο δικαστήριο- συντρόφων του.

Η πλευρά των χρυσαυγιτών άρχισε να φωνάζει συνθήματα όπως «αίμα τιμή Χρυσή Αυγή» και «π..ς γιοι αναρχικοί» και άτομα να πετούν αντικείμενα. Η άλλη πλευρά ανταπέδωσε τα συνθήματα και απειλήθηκε σύρραξη με τους αστυνομικούς στη μέση και την έδρα του δικαστηρίου να αποχωρεί.

Η ένταση με την παρέμβαση της αστυνομίας εκτονώθηκε, ωστόσο, η διαδικασία διεκόπη και θα συνεχιστεί στις 16 Φεβρουαρίου.
15/02/2017 14:24
Διερει και βασιλευε !
Α.Σ.
15/02/2017 00:40
Ο φασισμός έχει πολλές όψεις. Η Χρυσή Αυγή και οι "αντιεξουσιαστές" αποτελούν φασιστικά μορφώματα. Τί δουλειά έχουν σε μια δίκη να έρχονται ομάδες ένθεν και ένθεν; Επιτέλους το Κράτος ας βρεί το ρόλο του και ας ρίξει μερικό ξύλο σε όλους αυτούς μπας και φοβηθούν και μαζευτούν, γιατί βεβαίως είναι κάτι τρελαμένα θρασύδειλα τομάρια.
A.P.
15/02/2017 00:18
Είπαμε, τον χρυσαυγίτη κι αν τον πλένεις, το σαπούνι σου χαλάς. Ο οποιοσδήποτε άλλος θα είχε κάποια εξέλιξη σε όλη αυτή την πορεία, από κομπλεξικός, αγράμματος και θρασύδειλος, μέλος οργάνωσης νεοναζί, έως τη βουλευτική έδρα. Και σκύλο να έβαζες στη θέση του, θα παρουσίαζε κάποια εξέλιξη. Αλλά όχι, ο χρυσαυγίτης όμως παραμένει πιστός στις ρίζες του: νταβατζιλίκι, εκφοβισμοί και τζάμπα μαγκιά. Αυτά ξέρει, αυτά εμπιστεύεται. Συγχαρητήρια για μια ακόμη φορά στους ψηφοφόρους του.
Βόθρος
15/02/2017 00:09
Ο βόθρος της Χ.Α. άνοιξε για μια ακόμα φορά, η γνωστή δυσωδία μας τύλιξε πάλι. Και η αστυνομία σταθερά στο πλευρό της. Αλλά δε θα τους περάσει, ήδη παραπαίουν. Μην είδατε πουθενά το Λιάκουρα τώρα τελευταία; Ή την άλλη, την ιδιοκτήτρια ροζ ξενοδοχείων; Μόνο για επεισόδια είναι, κατά τη φυσική τους κλίση.
Helene
14/02/2017 17:10
Aγαπητοι μου , … ΑΝ Δεν … κατεβειτε στον δρομο, να … γνωρισετε απο πρωτο χερι και να … αντιμετωπισετε τα προβληματα του ΕΛΛΗΝΑ μεροκαματιαρη , την … Χρυσαυγη ΔΕΝ την νικατε… !!!

Πειτε τους , χιλιες φορες , …Ναζιστες! , κρατηστε! την αναπνοη σας κιολας , αλλά με αφ’ υψηλού … αναλυσεις και … εξορκισμους , Δεν γινεται … τιποτα …
xrysa.avga.com
15/02/2017 00:24
Εφόσον ο μεροκαματιάρης έχει κάτι σαν εσένα στο πλευρό του, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα: τον προστατεύει η σβάστικα και το τάγμα εφόδου. Οπότε άσε εμάς τους υπολοίπους να κάνουμε αφ' υψηλού συζητήσεις και αναλύσεις. Εσύ πήγαινε να βοηθήσεις τη μαμά σου να περάσει στο απέναντι πεζοδρόμιο της Αχαρνών. Αυτό άλλωστε δεν ξέρεις να κάνεις καλύτερα;
Helene
15/02/2017 17:57
Αχ …ποσο χιουμορ …να αντεξει κανεις ;;; Ποση … βλακεια ;;;

… Να ‘ξερες , μονο , … ΠΟΣΟ!!! , θα θελα να περασω τη … Μαμά μου στο απεναντι πεζοδρομιο , Οχι στην Αχαρνων βεβαια , Δεν διαμενω εκει , … αλλά ειμαι ορφανή απο … Μαμά , …δυστυχως !!!

Οσο για τη βλακεια , ισχυει στο ακεραιο η διατυπωση , του Robert Musil στο Αριστουργημα του , Der Mann ohne Eigenschaften : “ Δεν υπάρχει καμία σημαντική σκέψη, την οποία η … βλακεία δεν θα ήξερε ... ΠΩΣ να χρησιμοποιήσει :
είναι ευκίνητη προς όλες τις κατευθύνσεις και μπορεί να φορέσει … όλα τα φορέματα της … αλήθειας.
Η αλήθεια αντιθέτως έχει … μόνο … ένα φόρεμα και … έναν δρόμο για κάθε περίπτωση και βρίσκεται πάντοτε σε … μειονεκτική θέση “ .
Έλληνας πολίτης
14/02/2017 19:28
Θέμα του φασίστα η νίκη επί κάποιου και ο αφανισμός του, θέμα του δημοκράτη πολίτη η λύση των προβλημάτων όλων των συμπολιτών του, συμπεριλαμβανομένου και του Έλληνα μεροκαματιάρη.
Helene
15/02/2017 00:57
Αγαπητε μου , … μια … α τ α κ α ειναι αυτη … !!!
Οι σκεπτομενοι πολιτες … Ε ν ε ρ γ ο υ ν !!!
Ο κοσμος … βαρεθηκε να ακουει και να διαβαζει … αμπελοφιλοσοφιες !!!
ΑΝ … Δεν του δωσουν … Λυσεις στα προβληματα , η ΧΑ θα ειναι το … λιγοτερο απο τα προβληματα του !!!

Και η ΧΑ … αρεσει , γιατι εκπεμπει … Επιθετικοτητα και Ολοι εχουμε … ΘΥΜΟ’ λoγω Κρισης !!!
Αρεσει , γιατι εχει Εθνικιστικη ρητορικη , την οποια τα υπολοιπα Κομματα ΔΕΝ εχουν , μαλλον την θεωρουν … “ μπαναλ “ !!!

Ομως, η ΧΑ ειναι … Σ Υ Μ Π Τ Ω Μ Α της Κρισης !!! Τα Συστημικα Κομματα , που … περασαν απο την ……. Κολυμβηθρα του Σηλωαμ , ειναι οι … Α Ι Τ Ι Ε Σ της Κρισης !!!!!!!

Ενα ΠΑΣΟΚ , μια ΝΔ και ο ΣΥΡΙΖΑ , μας οδηγησαν στην … Χρεοκοπια και την Διεθνη απαξιωση !!!

ΝΔ , ΠΑΣΟΚ , ΚΚΕ , ΣΥΡΙΖΑ … ε κ π ο ρ ν ε υ σ α ν την … Δ Η Μ Ο Κ Ρ Α Τ Ι Α μας !!!
Γιατι ΕΙΝΑΙ ….... Π Ι Ο’ Ν Ι Α της Νεας Ταξης και … Πουθεναδες των Κομματικων γραφειων , που … ΚΑΤΑΜΑ’ΤΩΣΑΝ την Ε Λ Λ Α Δ Α μας
…!!!!!!!

Σε Ολες τις Κοινωνικες Ομαδες υπαρχουν … διαβαθμισεις γνωσεων και εμπειριων ! Ακομη και στην … ιδια παρέα ισχυει αυτο …!!!
Αυτοι , που μας κυβερνουν … ΔΕΝ Γνωριζουν , ή … Αδιαφορουν για το … Π Ω Σ ζει ο … κοσμος και Τ Ι προβληματα εχει …
Ο κοσμος ΔΕΝ ειναι … ιδεολογος και ΔΕΝ θα γινει ΠΟΤΕ’ , αλλά ετσι οπως τον εφερε η κατασταση και πυκνωσε τις ταξεις του ΣΥΡΙΖΑ το 2015 , ετσι και η παρουσα κατασταση , θα τον οδηγησει σε ενα μεγαλο Εθνικιστικο Κομμα της ΧΑ ή … Οποιο άλλο , εκεινη την στιγμη θα ειναι στους δρομους … !!!

Η ΝΔ ειναι μπροστα στις Δημοσκοπησεις , Α Λ Λ Α’ o ΣΥΡΙΖΑ εχει διορισει περιπου … 7 3 . 0 0 0 Δημοσιους Υπαλληλους και … Μέσα σε ΕΝΑ … εξαμηνο … θα εχουν παρει την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ , ( άρα και θα δημιουργηθει … ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΨΗΦΩΝ !!!) …………… 7 0 0 . 0 0 0 ΛΑΘΡΟ !!!

Και συνολικα , θα εχουν θεμελιωσει το Δικαιωμα ΚΤΗΣΗΣ της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ περιπου …ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ (1.000.000.) Λ Α Θ Ρ Ο !!!!!!!!!!!!!!

Την Ελληνικη Ιθαγενεια μπορουν να την παρουν ΟΛΟΙ , οσοι πηγαινουν σε Ελληνικο Σχολειο … συμπαρασυροντας και τους … Ενηλικες Συγγενεις τους ….. !!!!!!! ( Λαθρονομος της ΤΑΣΙΑΣ !!! )

Η Ε.Ε. βασει Συνθηκης Δουβλινου … μας ΣΤΕΛΝΕΙ και Οσους ΛΑΘΡΟ εχουν παρανομησει εκει και ποιος ξερει ποιους αλλους ακομη …..

Τωρα εγω , ΔΕΝ ΞΕΡΩ , ( Δεν εχω καμια πολιτικη εμπειρια!!! απλα σκεφτομαι !) :

1. ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ οι ΕΚΛΟΓΕΣ να γινουν πριν περασουν εξι ( 6 ) μηνες και κυριως πριν να … ΕΛΛΗΝΟΠΟΙΗΘΟΥΝ οι ΛΑΘΡΟ ;;;!!!
2. Α Λ Λ Α’ , ΑΝ γινουν Εκλογες , υπερισχυουν οι ΝΕΟΤΑΞΙΤΕΣ της ΝΔ και του ΣΥΡΙΖΑ , που ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να … Σ υ γ κ υ β ε ρ ν η σ ο υ ν ….… !!!!!!!

Το φανταζεσαι ;;; Τι κανετε Εσεις οι Ελληνες Πολιτες ;;;
Το Μελλον το χαρασσουν οι Ανθρωποι , … Ενωμενοι και με πολλή και σκληρη δουλειά …..
χαχα
15/02/2017 11:05
Ποια σχέση έχεις εσύ με την σκληρή δουλειά κρυφοφυρερίσκε, μέρα νύχτα εδώ μέσα στον γκαζμά της ναζιστικής προπαγάνδας. Αλήθεια με τον αριθμό των θαυμαστικών πληρώνεστε βρε
Helene
15/02/2017 18:04
Ο κ. Ελεγκτης μας , μονο , ξερει , … Τ Ι αλλο , ειχες γραψει ακομη , και σου το … εκοψε !!!

Την σκληρη δουλεια , ΝΑΙ , την κανω στο … Τομεα μου , Οχι εδω , φυσικα ! Εδω την κανεις … Εσυ , πληρωμενο , ΣΥΡΙΖΑΙΪΚΟ ΤΡΟΛΛ …

Και με εχεις “ κοσμησει ” , με … Ο,ΤΙ … χειροτερο χαρακτηρισμο υπαρχει !!!
Με Ο,ΤΙ πιο … μειονεκτικο επιθετο , ή ... ελεεινη εκφραση …..

Ομως , εγω , ΔΕΝ ειμαι συνηθισμενη σε τετοιες συκοφαντιες … και ποναω αφανταστα οταν τις διαβαζω , τα ματια μου δακρυζουν … και ΔΕΝ το θελω …

Και ΓΙΑΤΙ , Ολη αυτη η ... Αποδομηση ;;; ΕΠΕΙΔΗ υποστηριζω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ την ΠΑΤΡΙΔΑ μου … ;;;!!!

Νιωθω εντονα , οτι για ... πολυ λιγο ακομη , θα το ... αντεξω , ΟΛΟ αυτο …
Και … τοτε , επιτελους , θα εισαι Ευτυχισμενος …..
Βρασίδας
14/02/2017 15:02
Αυτά συμβαίνουν όταν στα δικαστήρια επιτρέπεται η είσοδος στις μαϊμούδες της χρυσής αυγής. Νάρκωση με όπλο και μεταφορά στον ζωολογικό κήπο!!
zz
15/02/2017 15:55
Τρέξε αγόρασε μετρητή να μετρήσεις τα τσιμπούκια που έκανε και συνεχίζει να κάνη ο αρχηγός σου σε Μερκελ και Σόιμπλε , ( άφθαρτε δημοκράτη) , εσύ που ορκίστηκες στον ερυθρό μπαμπούλα να πολεμήσεις προς όφελος του για να καταντήσει η ΕΛΛΑΔΑ σαν την Αλβανία του Χότζα , νύχτα θα φύγετε με σώβρακα ερυθρά φασιστοειδή .
zz
14/02/2017 17:07
Όχι εξυπνάκια , αυτό συμβαίνει όταν στην αίθουσα βρίσκονται ακούρευτα και άπλυτα ζώα , πρόβατα σαν εσένα και τους ομοίους σου .
Βρασίδας
14/02/2017 17:35
Τουλάχιστον οι όμοιοί μου, φασιστάκο, δεν έγλυψαν τους πρωκτούς των κατακτητών για να τη βγάλουν καθαρή, αλλά αντιστάθηκαν και πέθαναν σε εκτελεστικά αποσπάσματα για την πατρίδα. Μας την λένε και οι κότες που άφησαν πίσω τους οι Γερμανοί τώρα!!
zz
16/02/2017 15:19
Έτσι ε’ , έγλυψαν τους πρωκτούς των κατακτητών , αυτό το άκουσες από τον παππού σου η το έζησες εσύ ο ίδιος ?Εγώ ας πούμε ζω το σήμερα , ζω τους σύγχρονους (δημοκράτες) σαν εσένα που εκτός από πρωκτούς κάνουν και πίπες στους Γερμανούς , πρόσεχε μη κολλήσεις καμιά σύφιλη (δημοκράτη ) του κώλου .
Βρασίδας
17/02/2017 13:48
Άντε ρε παρλαπίπα, που όταν είσαι μόνος στο σπίτι βάζεις την στολή των ναζί, σαν τους φοβισμένους τραβεστί! Ακόμη και το ψευδώνυμό σου κρύβει από πίσω αυτό που θα ήθελες να δηλώσεις (ss) αλλά δεν έχεις τα α…. να το κάνεις.
puaro
14/02/2017 18:54
γιαυτο τρεχει τωρα ο αρχηγος σου στη μερκελ κ στο Ροτσαιλτ. γιατι οι παπουδες σου πολεμησαν τον κατακτητή;;;!!!!! βαζεις κ το μπελογιαννη το πρακτορα μεσα στους αντιστασιακούς;;;;;; κ το θαναση που του αρεσαν να τον φωναζουν Αρη;;;;; χεχεχε
Βρασίδας
15/02/2017 11:14
Το τί έκαναν οι παππούδες μου δε σε αφορά και να μην τους παίρνεις στο στόμα σου. Αυτό που θα πρέπει να ενδιαφέρει εσένα για να λύσεις επιτέλους την άσκηση 1 1=2 είναι τί έκαναν οι παππούδες και ο μπαμπάς αυτού που αποκαλείς αρχηγό μου. Τότε θα διαπιστώσεις πως ίσως είναι πολύ πιο κοντά στο να τον αποκαλείς δικό σου αρχηγό.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις