Aπαγόρευση του κυνηγιού λόγω ψύχους ζητεί η Ορνιθολογική Εταιρεία

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 10/01/2017 15:01 |
Aπαγόρευση του κυνηγιού λόγω ψύχους ζητεί η Ορνιθολογική Εταιρεία
Την ανάγκη για την άμεση απαγόρευση του κυνηγιού σε όλη την ελληνική επικράτεια τουλάχιστον μέχρι και το ερχόμενο Σαββατοκύριακο λόγω των εξαιρετικά δυσμενών καιρικών συνθηκών, ζητεί με κατεπείγουσα επιστολή της η Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία από το υπουργείο Περιβάλλοντος.

Σύμφωνα με την Ορνιθολογική: «Η πρωτοφανής κακοκαιρία που πλήττει τη χώρα μας επηρεάζει ολόκληρη την επικράτεια και όχι μόνο τις πληγείσες περιοχές. Τα περισσότερα πουλιά έχουν εγκαταλείψει τα μέρη που έχουν καλυφθεί με χιόνι και πάγο και είτε έχουν συγκεντρωθεί σε λίγες κατάλληλες περιοχές, είτε αναζητούν τροφή και καταφύγιο σε ακατάλληλους βιότοπους. Το κυνήγι με αυτές τις καιρικές συνθήκες είναι καταστροφικό, καθώς αναγκάζει όλα τα πουλιά (θηρεύσιμα και μη) να ξοδεύουν τα τελευταία αποθέματα ενέργειάς τους την ώρα που αυτά έχουν άμεση ανάγκη να τραφούν και να ξεκουραστούν για να επιβιώσουν».

Όπως υπογραμμίζει η Ορνιθολογική Εταιρεία, «οι τοπικές ή περιφερειακές απαγορεύσεις της θήρας λόγω χιονοπτώσεων μεγάλης διάρκειας και εντάσεως ή παρατεταμένων χρονικά δυσμενών καιρικών συνθηκών δεν επαρκούν για την προστασία των πουλιών που αναζητούν καταφύγιο, διότι αυτές εφαρμόζονται στις χιονόπληκτες περιοχές και όχι σε αυτές που τα πουλιά έχουν καταφύγει. Ακριβώς στις περιοχές αυτές όπου έχουν βρει καταφύγιο τα πουλιά συντελείται ένα μαζικό κυνήγι, καθώς οι κυνηγοί βρίσκουν εύκολη και άφθονη λεία, τη στιγμή που τα πουλιά έχουν ανάγκη ηρεμίας για να τραφούν και να ανακτήσουν δυνάμεις».
Αλεξανδρος
12/01/2017 21:28
Εγώ προτείνω σε περίπτωση που απαγορευτεί το κυνήγι όλοι οι κυνηγοί να ανέβουν στα βουνά με τα 4*4( γιατί με τα πόδια είναι αδύνατο, οι περισσότεροι είναι μεθυστακες και πρησμενη στο λίπος και χοληστερίνη) και να κυνηγιουνται μεταξύ τους,και όποιον πυροβολουν να τον δένουν στο καπό του αυτοκινήτου τους όπως κάνουν με τα αγριογουρουνα και να περνούν από την πλατεία του χωριού και να κορναρουν προτού πάνε στην ταβέρνα να γίνουν " τύφλα " στο μεθυσι, τη ωραία και ενδιαφέρουσα ζωή. ΥΓ: εξερειτε ο Μανος.
MANOS
14/01/2017 18:12
Φιλε Αλέξανδρε θα κλεψω τα λογια ενως φιλου κ θα πω οτι το κυνηγιγια τον παραδειγματικο κυνηγο ειναι ενα σημαντικο κομμάτι της ζωης του τρανο παραδειγμα μια και μονο φερμα απο τα σκυλια του θα τον κανει μερες ολοκληρες νατη θυματε ασχετα που δεν καταφερε ποτε να παρει το θήραμα. Αντιθετα ο οπλοφορος χρησιμοποιει το κυνήγι σαν μεσο για να ενισχυσει τον αδυναμο χαρακτηρα του.Δεν νιωθει συγουρια αν δεν εχει χτυπησει ενα ματσο πουλια η δεκαδες γουρουνια τον χρονο και δεν σεβεται το θηραμα τον συναδελφο του μα πανω απο ολα του φταίει η κοινωνια για τον αδικο παραγκωνισμο του. Γιαυτο φιλε μου Αλεξανδρε δεν χρειαζεται να θυμώνεις ΝΑΙεχεις δικιο αλλά με τη γραφη σου μην πέφτεις στο επιπεδο τους..... Σας ευχομαι Καλη Χρονια κ εν οψη της νεας χρονιας κ εμεις οι κυνηγοι μικρη λεξη μεγαλη έννοια κ ευθύνη στη φυση να μας προβληματιση περισσότερο η συμπεριφορα του κυνηγου στον κυνηγοτοπο γιατι κακα τα ψέματα εχουν δικιοα οσοι μας κρίνουν γιατι καπνος χωρίς φωτια δεν υπαρχει....
κοτσιφας
11/01/2017 12:42
Πότε θα απαγορευτεί μόνιμα αυτή η μαλ@κιά; κομπλεξικά ανθρωπάκια που δεν έχουν τι άλλο να κάνουν με τη μίζερη ζωή τους;;;;;;
11/01/2017 02:49
Αυτοι οι κυνηγοι μου θυμιζουν τους χιτλερικους στα στρατοπεδα συγκεντρωσης..ρε αφηστε τα ερημα τα ζωα στην υσηχια τους..βρωμοδολοφονοι
MANOS
10/01/2017 17:55
Αλλα για να μην γινει βαρη το κλίμα αντε κ ενα αστειο οσο για το πως εγραψα τη λεξη κυνηγι ενα μεγαλο συγνώμη μισς και δεν τα παω καλα μετα πληκτρα αφης η πεστε το αποψη χα χα ενα να θημαστε σε μια οικογενεια υπαρχουν κ καλοι κ κακοι ετσι κ στο κυνηγι γιαυτο μην μας βαζεται ολους στο ιδιο σακοι Καλη χρονια...
Καραγιαννίδης Κ.
10/01/2017 22:31
Αγαπητέ MANOS, δεν υπάρχουν καλοί φονιάδες. Εσείς οι κυνηγοί είστε φονιάδες των ζώων, ιπτάμενων και μη. Είστε όλοι σας κακοί. Εύχομαι, για χάρη των θηραμάτων, να είσαι τόσο καλός στο σημάδι, όσο και στην ... ορθογραφία!
MANOS
11/01/2017 01:08
Καλε μου φιλε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λόγια, ξερω αναρωτιέμαι και εγω καποιες φορές μα καλα ποσα λαθη εκανα σημερα πια εχω ξεφύγει, ομως κοιταζοντας προσεκτικα οσους δεν κανουν λαθη σκεφτομαι μεσα απο τη γραφη τους νιωθω το θυμο τους κ ενα θα ηθελα νασε παρω μια μερα παρεα να πιουμε ενα καφε στο βουνο να τρεξουν τα σκυλια μου (τα παιδια μου οπως τα αποκαλω) αναμεσα μας κ οταν μετα απο ωρες βρουν μια μπεκατσα οχι χιλιες να την παρουμε οχι νατη σκοτωσουμε αγαρμπη λεξη δεν μου αρεσει κ μετα με ομορφη κουβεντα κ με χιλια μπαχαρικα νατη μαγηρεψουμε ωστε να καταλάβεις οτι για πολλούς αυτο ειναι το κ4νηγοι ενα κρασί μια καλη παρεα κ ενα μικρο μεριδιο γευση απο τη φύση τιποτα παραπανω ....συγνωμη γιατα λαθη μου αλλά ετρεχα στα δαση οταν η άλλη μαθαινανε να γραφουν μου ειχε παρει τα μυαλα ολοι αυτη η μαγεια......αλλά με εκανε ανθρωπο οπου περνω μονο αυτο που εχω αναγκη............
Καραγιαννίδης Κ.
11/01/2017 11:31
Αγαπητέ MANOS, σε συγχαίρω ειλικρινά για το ευγενικό και ήπιο ύφος της απάντησής σου. 1.Δεν σε παρεξήγησα, δεν σε κατηγόρησα για τα ορθογραφικά σου λάθη. Απλά έκανα μια επισήμανση και μια "ευχή". 2. Φονιάς των ζώων δεν είναι μόνο αυτός που θανατώνει πολλά ζώα, αλλά κι αυτός που θανατώνει μόνο ένα. Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ. Έχω όμως το θάρρος να πω, ότι σε περίπτωση που βρω μπεκάτσα μαγειρεμένη δεν θα αρνηθώ να φάω. Όσο για το κρασί, έχω δικό μου και το ... κερνάω! (Ένα like από μένα!)
MANOS
11/01/2017 15:39
Φιλε μου χαρηκα για το μικρο διαλογο μας γιατι απο τα λεγομενα σου νιωθω οτι εισαι ανθρωπος με αρχες κ υποστηρίζεις ομορφα της αποψης σου οπου ειναι σεβαστες σου ευχομαι οτι καλυτερο κ ελπίζω το κρασι να ειναι λευκο να τεριαζει μετη γεμίσει απο μανιταρια τα λεμε φιλε μου αντιο....
Καραγιαννίδης Κ.
11/01/2017 17:02
Φίλε μου, προσωπικά θα προτιμούσα να μην επιτρέπεται το κυνήγι. Τώρα όμως που επιτρέπεται, λέω: Μακάρι νάταν όλοι οι κινηγοί σαν κι σένα! Μη σ' ενοχλεί που δεν ξέρεις ορθογραφία, μικρό το κακό. Η ευγένεια ψυχής που φαίνεται στα σχόλιά σου αξίζει πολύ περισσότερο από την ορθογραφία. Μακάρι να είχαν ψυχή σαν και τη δική σου πολλοί από τους ... ορθογράφους! Έχω διαβάσει πάρα πολλά σχόλια. Υβριστικά, εγωιστικά, προσβλητικά κλπ. Τα δικά σου είναι υπέροχα! Μπράβο γι' αυτό που είσαι, συνέχισε να γράφεις χωρίς δισταγμό, κάποιοι θα ωφεληθούν από τα σχόλιά σου. Κρασί κάνω μόνο κόκκινο! Όταν όμως είναι καλή η παρέα, καλό και το φαγητό, φαίνεται ... λευκό!!! Για τα περαιτέρω επιτρέπω την εφημερίδα να σου δώσει το email μου, αν τους το ζητήσεις. Χάρηκα ιδιαίτερα για τη γραπτή συνομιλία μας. Δε σου κρύβω, ότι θα ήθελα να μάθω το mail σου.
Κατίνα
10/01/2017 17:55
Δεν ξέρω από κυνήγι, αλλά έχω την εντύπωση ότι κάτω απο αυτές τις καιρικές συνθήκες για τα πτηνά,δεν γίνεται κυνήγι αλλά εκτέλεση.Αν είναι έτσι, ήτανε ανάγκη να το ζητήσει η ορνιθολογική εταιρία;
MANOS