Eνοπλη επίθεση κατά αστυνομικών έξω από τα γραφεία του ΠΑΣΟΚ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 10/01/2017 07:37 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 10/01/2017 13:18 |
Eνοπλη επίθεση κατά αστυνομικών έξω από τα γραφεία του ΠΑΣΟΚ

Συνεχίζεται, από τα συνεργεία της Εγκληματολογικής Υπηρεσίας, η έρευνα του χώρου της ένοπλης επίθεσης, που σημειώθηκε το πρωί της Τρίτης εναντίον της διμοιρίας των ΜΑΤ, με τραυματία έναν ειδικό φρουρό, 34 ετών, πατέρα τριών παιδιών, έξω από τα γραφεία του ΠΑΣΟΚ, ενώ παραμένει κλειστή η Χαριλάου Τρικούπη.

Την υπόθεση έχει αναλάβει η Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία, αστυνομικοί της οποίας συλλέγουν στοιχεία από την περιοχή, ενώ έχουν πάρει οπτικοακουστικό υλικό από τις κάμερες ασφαλείας των γραφείων του ΠΑΣΟΚ, καθώς και από εκείνες των γύρω καταστημάτων, το οποίο μελετούν για την περίπτωση που έχει καταγραφεί ο δράστης.

Επίσης, στα εγκληματολογικά εργαστήρια έχουν μεταφερθεί οι τρεις κάλυκες από πολεμικό τυφέκιο καλάσνικοφ, που βρέθηκαν στην οδό Χαριλάου Τρικούπη, σε μικρή απόσταση από το λεωφορείο-στόχο των ΜΑΤ.

Υπενθυμίζεται ότι η επίθεση σημειώθηκε στις 06.18, λίγα λεπτά αφότου είχε αλλάξει η νυχτερινή βάρδια της διμοιρίας και είχε αναλάβει η πρωινή.

Από το λεωφορείο είχαν κατέβει οι φρουροί και είχαν πάρει τις θέσεις τους, όταν ακούστηκαν οι πυροβολισμοί. Όπως είπαν οι αστυνομικοί που βρίσκονταν μέσα στο λεωφορείο, είδαν λάμψεις από τους πυροβολισμούς από την πλευρά της οδού Αραχώβης, απ' όπου πιθανότατα βγήκε ο ένοπλος και πυροβόλησε τρεις φορές.

Οι δύο σφαίρες χτύπησαν το παρμπρίζ του λεωφορείου και μάλιστα στο ύψος των αστυνομικών, γεγονός που οδηγεί στο συμπέρασμα ότι ο ένοπλος ήθελε θύματα. Η τρίτη σφαίρα χτύπησε στο κτίριο των γραφείων του ΠΑΣΟΚ.

Από θραύσματα τραυματίστηκε στην κοιλιά και στον μηρό ο 34χρονος ειδικός φρουρός, ο οποίος μεταφέρθηκε με περιπολικό στο 401 Στρατιωτικό Νοσοκομείο, όπου διαπιστώθηκε ότι δεν διατρέχει κίνδυνο, αλλά παραμένει για νοσηλεία.

Τον τραυματία επισκέφθηκαν στο νοσοκομείο ο αναπληρωτής υπουργός Προστασίας του Πολίτη και η ηγεσία της ΕΛ.ΑΣ, προκειμένου να ενημερωθούν για την κατάστασή του και να του ευχηθούν καλή ανάρρωση.

Έως πριν λίγο ήταν σε εξέλιξη σύσκεψη στο υπουργείο, υπό τον κ. Τόσκα, προκειμένου να εκτιμηθεί η κατάσταση.

Σύμφωνα με την Αστυνομία, μέχρι στιγμής δεν υπάρχει επίσημη ανάληψη ευθύνης. Από την Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία, ωστόσο, θεωρείται πιθανό ότι η επίθεση  αποτελεί «απάντηση», στη σύλληψη της Πόλας Ρούπα και της Κωνσταντίνας Αθανασοπούλου και εκτιμάται ότι πραγματοποιήθηκε από οργάνωση που έχει και στο πρόσφατο παρελθόν εκτελέσει παρόμοιες επιθέσεις και αναμένεται προκήρυξη, που θα ξεκαθαρίσει την ταυτότητά της. 

Δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα αν ο ένοπλος που πυροβόλησε ήταν μόνος του ή είχε και κάλυψη από άλλα άτομα.





10
14/01/2017 04:41
Προπονηση κανουν τα παιδια για τον τελικο ! Προμηθευτειτε εισητηρια για να πειτε στα παιδια σας οτι εισασταν εκει
Helene
11/01/2017 01:57
Αγαπητοι μου , … τελικα ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι μια … Αριστεροφασιζουσα Ομαδα , που εχει παρακλαδια σε ΟΛΗ την ΠΑΡΑΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΡΧΟΥΣΑ Εξουσια … !!!
ΚΡΑΤΟΣ και ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ , δηλαδη ειναι … !!!
Τωρα , ο Τοσκας βλεπει τα … ονειρα του , να γινονται … πραγματικοτητα !!!


Αν θυμαστε , Αγαπητοι μου , ο Τοσκας κατηργησε την ομαδα “ΔΕΛΤΑ “ και ΟΛΕΣ τις Υπηρεσιες - Ελιτ της Αστυνομιας , επισημαινοντας οτι … “ αυτη τη στιγμη ( ηταν τα … Mεσα Οκτωβριου του 2015 ) το μεγαλυτερο πρoβλημα ειναι το μεταναστευτικo “ !!!
Ετσι ο ΣΥΡΙΖΑ , την … δ ι ε λ υ σ ε την … ενοχλητικη αυτη Ομαδα “ΔΕΛΤΑ “ !!!

Και … ισως , αν απαντουσαν οι αστυνομικοι , εστω και … αστοχα , την επομενη φορα θα το σκεφτονταν … δυο (2) φορες να επιχειρησουν … κατά Αστυνομικων …

ΑΛΛΑ’ , … ακουτε , … ακουτε , το … 80 % και παραπανω , κουβαλουν αυτο το … “ γ@μημενο “ mp5 … Δ Ι Χ Ω Σ σφαιρα στη θαλαμη ... !!!
Και συμβαινει αυτο , επειδη υπαρχει … ΑΥΤΗ!!! η εντολη !!!


“ Που να βρω μια ψυχη σαρανταπληγιασμενη κι απροσκυνητη , σαν την ψυχη μου , να της ξομολογηθω ;;;
Δε ζυγιαζω , δε μετρω , δε βολευουμαι ! Ακολουθω το βαθυ μου χτυποκαρδι … “ - Νικος Καζαντζακης
Βασιλης
11/01/2017 00:49
Λυπαμαι ολα αυτα τα φτωχοπαιδα, γονοι βιοπαλαιστων της επαρχιας,μαθητες αριστοι του 19,που δεν ειχαν την δυνατοτητα οικονομικα να σπουδασουν σε καποια αλλη πολη και επελεξαν για επαγγελματικη αποκατασταση την ΕΛ-ΑΣ και τα περισσοτερα απο αυτα να σπουδαζουν ταυτοχρονα σε αλλες σχολες των ΑΕΙ εκει που υπηρετουν, με τον πενιχρο μισθο της γενναιοδωρης πολιτειας.Λυπαμαι που επελεξαν να γινουν μπατσοι οπως τους αποκαλουν σημερα οι νεοΕλληνες κουλτουριαρηδες,κομπλεξικοι,αμορφωτοι για να εξασφαλισουν μια θεση στον ψοφιο ηλιο του πασοκ και ολων αυτων των δηθεν δημοκρατων που ξεκοκαλισαν και πουλησαν την χωρα με το πλιατσικο,τις ρεμουλες,τις αρπαχτες και να απαιτουν την φυλαξη τους για προστασια οι αθωες περιστερες και αντιθετα οι αστυνομικοι για να γινονται ο σακος του μποξ του καθε μαλακα,του καθε ηλιθιου,του καθε παπαρα,του καθε ωχαδελφιστη ,του καθε τρομπα,του καθε λογης γιατι η στολη των αστυνομικων αντιπροσωπευει το καθ' αυτου κωλοκρατος που ο καθε ψυχανωμαλος επαναστατης στο ονομα της ιεροδουλης δημοκρατιας ξεσαλωνει ασυτσολα χωρις ορια,φραγμους,αναστολες,αρχες και αξιες......
το πασοκ ειναι ακομα εδω?
10/01/2017 23:25
δηλαδη πληρωνουν οι ελληνες φορολογουμενοι την φυλαξη και των γραφειων του πασοκ?γιατι δε παει ο γιωργος ο καλφας και ο βολη η τιποτα αλλοι πασοκοι να τα φυλανε ?οι αστυνομοι δε ντρεποντε να λενε οτι φυλανε τα γραφεια του πασοκ?
Προς ηλίθιο.
11/01/2017 10:34
Όταν στον ηλίθιο δείχνουν το φεγγάρι αυτός κοίταγε το δάκτυλο! Βρε ηλίθιε η επίθεση έγινε εναντίον αστυνομικών και όχι εναντίον του κτιρίου των γραφείων του ΠΑΣΟΚ! Ούτε τι διαβάζεις δεν καταλαβαίνεις κρετίνε!
πασοκ και αστυνομια μια γροθια κατα της ανυπαρκτης τρομοκρατιας
11/01/2017 22:13
το πασοκ ειναι μαγκια και αμα λαχει πυροβολει και τα γραφεια του
TS.
10/01/2017 20:33
Μην ανησυχείτε! Έχουμε Υπουργό Δημόσια Τάξης τον Τόσκα!
Γιωργος
10/01/2017 14:48
Ολοι οι λακεδες με το Πασοκ τα εχουν βαλει.Ο Φροντο Μπακινγκς κραταει το τελευταιο Δακτυλιδι λιγο προτου ο κοσμος βυθιστει στο χαος κι ολο το κακο το συναπαντημα εχει πεσει επανω του και τον κυνηγαει.
Ι.Κάλφας Σουηδία
10/01/2017 12:15
Οι αστυνομικοί δεν μπορούν να αποκλείσουν πίσω από την επίθεση να κρύβονται ασύλληπτα μέλη του επιχειρησιακού πυρήνα του «Επαναστατικού Αγώνα» ή της «Ομάδας Λαϊκών Αγωνιστών» Ο Έλληνας και ο πλουτισμός του είναι να αφήνει μακρύ μαλλί και να το παίζει κουλτουριάρης . Με τις πορδες δεν βάφονται τα αυγά, λένε οι Θρακιώτες . Την μια ο Λαϊκός Αγώνας των αιωνίων κακοποιών με καλασνικοφ ,την άλλη λαϊκή αντίσταση με καλασνικοφ την τριτη 17 Νοέμβρη και δεν συμμαζεύεται .Η Ελλάδα των ανίκανων κουλτουριάρηδων και συγκεκριμένα η Αθηνά κατάντησε σε πεδίο μάχης με βαρύ οπλισμό και με την ανοχή εκάστων κυβερνήσεων . Όλοι στην Ελλάδα γυναίκες παιδιά κρύβονται πίσω από την κατάρρευση και τον ανταρτοπόλεμο τον λεγόμενων κουμουνιστών που τους καταχρέωσέ. Οι κουλτουριάρηδες κακοποιεί φτάσανε στο σημείο να παραλλάζουν στους δρόμους τις Αθήνας οπλισμένοι ανενόχλητα και να εκδηλώνουν αλληλέγγυοι υπερ. των κακοποιών και φονιάδων .Όσο επικρατή αυτό το αλαλούμ του Έλληνα τόσο θα χειροτερεύει η καθημερινότητα του . Κόπτριές κουλτουριάρηδες ο λαός αμείβει 55000 αστυνομικούς για να κάνουν αστυνόμευση .Αφήστε αυτό το σώμα να κάνει την δουλεία του χωρίς καμία παρέμβαση πολίτικών αποβρασμάτων. Οι Ελληνική αστυνομία έχει την δύναμη και γνώση να εξαφανίσει αυτές τις φονικές οργανώσεις σε περιορισμένο χρονικό διάστημα αν τις δοθεί η ελευθέρια δράσης. Ο αστυνομικός δεν αμείβεται από τον Έλληνα να παρατάσσεται σε διάφορα σημεία για να τον δέρνουν οι επώνυμοι ανώνυμοι κουκουλοφόροι των αδερφών του Τσίπρα.
ΒοΛή
10/01/2017 11:56
Η καταληψίες της εξουσίας ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, έχουν αδρανοποιήσει την διαφύλαξη της Δημόσιας Τάξης, επιτρέποντας την έξαρση της εγκληματικότητας κάθε μορφής. Αν δεν μπορούν 'η δε θέλουν να προστατεύσουν την Δημόσια Ασφάλεια των πολιτών, που είναι το πρώτιστο καθήκον τους, τότε ποιους σκοπούς εξυπηρετεί η παραμονή τους στην εξουσία; Ένα ερώτημα στο οποίο οφείλουν απάντηση όλοι, όσοι είναι ταγμένοι και εγγυητές της συνταγματικής Τάξης και σωτηρίας της χώρας.