ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΙΝΑΚΙΔΩΝ ΚΑΙ ΑΔΕΙΩΝ ΟΔΗΓΗΣΗΣ, ΕΝΟΨΕΙ ΤΩΝ ΕΟΡΤΩΝ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 19/12/2016 10:52 |
Επιστροφή πινακίδων και αδειών οδήγησης, ενόψει των εορτών
Φωτογραφία αρχείου

Με απόφαση του αναπληρωτή υπουργού Προστασίας του Πολίτη Νίκου Τόσκα, επιστρέφονται από τη Δευτέρα οι άδειες οδήγησης, καθώς και οι πινακίδες και οι άδειες κυκλοφορίας των οχημάτων (αυτοκινήτων, μοτοσικλετών και μοτοποδηλάτων), προκειμένου να διευκολυνθούν οι πολίτες στις μετακινήσεις τους, την περίοδο των εορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς.

Η Απόφαση αφορά στα στοιχεία οδήγησης και κυκλοφορίας που έχουν αφαιρεθεί ή κατατεθεί στις Αστυνομικές Αρχές μέχρι και την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου

Επίσης, στο πλαίσιο της ίδιας Απόφασης, δεν θα εκτελεστούν οι εκκρεμείς διοικητικές αποφάσεις (επιδοθείσες ή μη), που εκδόθηκαν κατ΄ εφαρμογή του άρθρου 103 του Κ.Ο.Κ. («Επιβολή διοικητικών μέτρων»), για παραβάσεις που βεβαιώθηκαν μέχρι και χθες (18-12-2016).

Από την παραπάνω Απόφαση εξαιρούνται και δεν επιστρέφονται τα στοιχεία οδήγησης και κυκλοφορίας οχημάτων, που αφορούν στις εξής παραβάσεις:
· Οδήγηση υπό την επήρεια μέθης.
· Οδήγηση με ταχύτητα πέραν της επιτρεπόμενης.
· Παραβίαση της ένδειξης ερυθρού σηματοδότη.
· Κυκλοφορία ανασφάλιστων οχημάτων.
· Κίνηση στο αντίθετο ρεύμα.
· Οδήγηση για επίδειξη ικανότητας, εντυπωσιασμό, ανταγωνισμό ή τέλεση αυτοσχέδιων αγώνων.

Η επιστροφή των στοιχείων αφορά το χρονικό διάστημα μετά το πέρας της προηγούμενης σχετικής Απόφασης. Σημειώνεται ότι οι Αποφάσεις, που έχουν εκδοθεί από Δικαστικές ή άλλες Αρχές, εκτελούνται κανονικά.

Τέλος, επισημαίνεται ότι για την επιστροφή των παραπάνω στοιχείων οδήγησης και κυκλοφορίας δεν απαιτείται η άμεση καταβολή του διοικητικού προστίμου, για την είσπραξη του οποίου θα ακολουθείται η τακτική διαδικασία, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 104 του Κ.Ο.Κ..

10
ΙΩΣΗΦ ΚΑΒΑΛΛΑΡΗΣ
22/12/2016 16:55
ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΟΒΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ (ΤΟΥ ΚΟΛΟΥ) ΤΑ ΑΚΥΡΩΝΕΙ... ΚΑΥΜΕΝΗ ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΠΕΣΕΙ! ΣΚΑΤΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΣΚΑΤΑ ΒΟΥΛΗ, ΣΚΑΤΑ ΠΡΟΕΔΡΟΣ, ΣΚΑΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ. ΚΑΘΑΡΗ ΣΚΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΣΟΥΡΗ, 100 ΤΟΙΣ 100. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΣΚΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΣΟΥΡΗ ΕΘΝΙΚΟ ΤΟΥΣ ΥΜΝΟ ΟΙ ΣΚΑΤΑΔΕΣ!!!
καποιος που εψηνε ρεγκες με τις εφημεριδες και ειδικα το βημα
26/12/2016 06:13
Χρονια τωρα το ιδιο βιολι οι μισοι γραφουν και οι αλλοι μισοι με το καταλληλο μπαξισι σβηνουν ..στις εορτες για μια φορα τον χρονο σβηνουν ολες τις κλησεις για να δειξουν οτι ειναι φιλανθρωποι ολον τον αλλο χρονο μονο στους ρουφιανους και κολλητους τους ..αυτο το πραγμα ονομαζετε δημοκρατια ! Χαχα και μετα ερχονται κατι βοδια εσωτερικου και μας λενε φταινε οι τουρκοι φταινε οι γερμανοι φταινε ολοι εκτος απο αυτους τους βλαμμενους που κανουν και την πλειοψηφεια του λαου..ο εχθρος δεν ειναι εξωτερικος αλλα εσωτερικος και ονομαζετε ελληνικος λαος..
Δασκαλος
20/12/2016 22:27
Να μαθαινουν και τα παιδια. Εαν κανετε παραβαση τον Νοεμβρη, Δεκεμβρη πειτε του αστυνομικου οτι ειναι μαλακας και να παει να χεστει γιατι λογω γιορτων η παραβαση θα ακυρωθει. Με αλλα λογια η ιδια η κυβερνηση του λεει οτι ειναι μαλακας και φτυνει τη δουλεια του. Καλο μαθημα για τις νεες γενιες.
21/12/2016 19:23
Ειναι και αυτο μερος της ρουσφετολογιας των κυβερνησεων για να αποκτησουν δημοτικοτητα..οταν οι ιδιες οι κυβερνησεις καταπατουν τον νομο τι περιμενεις απο τους πολιτες ? Εισαγγελεας δεν υπαρχει να επεμβει ? Εδωμιλαμε για καταφορη παραβιαση του συνταγματος
Κυβελη
21/12/2016 14:29
Ξερεις δεν φταιμε(...) Ειναι στο αιμα μας το Ανατολιτικο: Με 400 χρονια πηδημα απο τους Τουρκους ειναι λογικο. Τωρα ομως παμε καλα. Μας πηδανε οι Γερμανοι. Ακομη 350 με 390 χρονια γερμανικου πηδηματος για να ουδετεροποιησουμε το τουρκικο των 400 χρονων και να γινουμε Ευρωπαιοι.
21/12/2016 19:20
Δεν σε πηδανε οι γερμανοι αλλα οι δημοκρατικα εκλεγμενες κυβερνησεις σου ! Και ξερεις γιατι σε πηδανε ? Γιατι εισαι βιζιτα !
Κυβελη
21/12/2016 22:57
Μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι.... Με αλλα λογια: "Μην ασχολησθε με διανοητικα αναπηρους, αφηστε τους στην ηλιθιοτητα τους."
Καμηλιερης
22/12/2016 19:21
Δεν ειναι πτωχος το πνευματι ο ετσι. Απλα ειναι ηλιθιος, τελειος ηλιθιος.
ακριβολογια
25/12/2016 21:43
Ποιος ειναι αυτος που δινει χαρη στους εγκληματιες ? Ο καισαρας αυγουστος ? Και εσυ ο οχλος ? Υπαρχουν δικαστηρια και δικαοσυνη και αρμοδια οργανα!
οσιος -ο ρωμιος
19/12/2016 15:20
Η φωτογραφια ειναι χαρακτηριστικη του Μπαχαλου που επικρατει στην δημοσια διοικηση! Αλλα και αυτη η πρακτικη να αθωονουν τους εγκληματιες την περιοδο του νεου ετους θυμιζει Ρωμη και ποντιο πιλατο..