Δύο αθηναϊκά μπαρ στη λίστα
με τα 50 καλύτερα του κόσμου

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 07/10/2016 13:09 |
Δύο αθηναϊκά μπαρ στη λίστα<br>με τα 50 καλύτερα του κόσμου
Στιγμιότυπo από την τελετή απονομής των World`s 50 Best Bars στο Christ Church Spitafields του Λονδίνου

Δύο ελληνικά μπαρ βρίσκονται στη λίστα World`s 50 Best Bars. Μάλιστα, για πρώτη φορά ελληνικό μπαρ μπαίνει στη λίστα με τα 10 καλύτερα.




















Το The Clumsies των Βασίλη Κυρίτση, Νίκου Μπάκουλη, Λευτέρη Γεωργόπουλου, Θάνου Τσουνάκα και Γιώργου Καίσαρη, από την περσινή 22 θέση ανέβηκε δυναμικά στην ένατη.

Το Baba au Rum του Θάνου Προυναρούς επανεμφανίζεται στην πενηντάδα και συγκεκριμένα στη θέση 40.

Καλύτερο μπαρ στον κόσμο ανακηρύχθηκε νεοϋορκέζικο Dead Rabbit, ενώ στις επόμενες τρεις θέσεις και όχι μόνο, την τιμητική του έχει το Λονδίνο με τα κορυφαία American Bar, Dandelyan και Connaught Bar.

Μπορείτε να δείτε την αναλυτική λίστα με τα πενήντα καλύτερα μπαρ του κόσμου για το 2016, στο www.worlds50bestbars.com

34
Ευαγγελία
14/12/2016 02:33
Τραγική πρωτιά... Το καλό θα ήταν να έχουμε 2 νοσοκομείααμς στα καλύτερα της Ευρώπης. Ή 2 σχολεία.... Δεν είμαστε όλοι τεμπέληδες αλκοολικοί να συχνάζουμε σε μπαρ. Μας δυσφημεί.
LEFTA oxi
24/11/2016 19:17
samaroma kai manivella xpeiazese
29/10/2016 04:00
Αμα εχεις λεφτα να πιεις ολα τα μπαρ καλα ειναι
ULTRA SLIM
20/10/2016 20:25
STA PARTUKAI STIN DIASKEDASI I ELLADA EINAI PROTI STON KOSMO ..STIN DOULEIA TELEUTAIA ..EXEI KAI TA KALA TOU AYTO
Ευαγγελία
14/12/2016 02:36
Πόσο διαφέρουμε....!!! Έχω μια διετία να πιώ μια μπύρα, αλλά θέλω να φοιτώ σε καλό Πανεπιστήμιο, να έχω δουλεια και εγώ και ο επίσης άνεργος πατέρας μου. Επίσης θέλω, όταν παθαίνω μία γρίπη, να μην περιμένω 4 ώρες στην ουρά του νοσοκομείου. Όνειρα θερινής νυκτός, και έχουμε χειμώνα.
THEO
11/10/2016 10:53
Και στα ΑΕΙ είμαστε οι πρώτοι από τους τελευταίους.Μπράβο μας!
Ο Μεγας Μαουνιερης
11/10/2016 00:20
Ειμαστε και παλι πρωτοι σε ολα. Αρχισει και γινεται ανιαρο το πραγμα πια.
Ευαγγελία
14/12/2016 02:39
Στην ανεργία, στην φτώχεια, στην ταλαιπωρία για μαι εξέταση, και στόν αριθμό των μορφωμένων που παρακαλάμε για μια ελεϊνή δουλειά σερβιτόρου, είμαστε πρώτοι. Πουθενά αλλού.
Νικου Νικολας
10/10/2016 21:17
Ελλαδαρα μου που εισαι κοιτιδα του πνευματικου κοσμου ... κυττα ποσο ψηλα εφτασες, πιο ψηλα δεν γινεται! ...... Αντε δουλευτε αχρηστοι κοπριτες. Μονο για κολοβαρεμα εισαστε, ρεμαλια!
Ευαγγελία
14/12/2016 02:41
Εάν εννοείς οτι οι Έλληνες είμαστε τεμπέληδες, να σε ενημερώσω οτι τα νεά παιδιά τρέχουμε και παρακαλάμε για μια τραγική θέση πωλητή, και δεν βρίσκουμε ούτε αυτή.
29/10/2016 03:56
Η εργασια απελευθερωνει που λεγαν οι τσιφλικαδες του καμπου..χαχα
acapulco
10/10/2016 13:11
Ωραία. Δηλαδή υπάρχουν τη σημερινή εποχή άνθρωποι στην Ελλάδα, που γίνουν 10-20 ευρώ για να πάρουν ένα ποτήρι στο χέρι και να κάτσουν όρθιοι για να ακούσουν μουσική και να κοιτάει ο ένας τον άλλο...ΟΚ..εφηβία είναι θα περάσει.
Ευαγγελία
14/12/2016 02:43
Δεν ξέρω απο μπαρ, αλλά τα παιδιά της ηλικίας μου πηγαίνουν σε κλαμπ κάθε Παρασκευή και Σάββατο. Ένας βασικός λόγος που δεν έχω πολλές παρέες, είναι οτι δε πηγαίνω σε κλαμπ.
ΑΙΣΧΟΣ
10/10/2016 11:43
Αντί να λέτε μπράβο, γκρινιάζετε πάλι. Μόνο ένας χωριάταρος θα έβρισκε αυτή την είδηση άκυρη. Τα Νέα δεν θα μιλούν συνέχεια για πολιτική. Υπάρχουν και άλλα πράγματα στη ζωή. Και στην τελική δεν μίλησε για μαλλιοτραβήγματα της show biz. Ντροπή σας.
qwerty
10/10/2016 13:34
Ντροπή μας για τί; Βάλανε 2 μπαρ σε μια τυχάρπαστη ιστοσελίδα από τις χιλιάδες που υπάρχουν στο διαδίκτυο σχετική με μπαρ, και θα καμαρώνουμε; Την παλεύεις κομάντο; Μπράβο για τι; Νιώθεις υπερήφανος εσύ; Για ποιο πράγμα; Δεν είναι είδηση αλλα τόσο σου κόβει.
JJ
08/10/2016 00:12
Και τώρα οι αληθινές ειδήσεις....
Κριτικός μπαρ, πάμπ, καφέ κλπ.
07/10/2016 22:49
Δεν έχω πάει στους κλάμσηδες, αλλά από τις φωτογραφίες στο site τους φαίνεται να είναι καρακιτσαριό.
ΕΣΠΡΕΣΣΟ
07/10/2016 19:01
Αν φτιάξω την ιστοσελίδα www.bestbaroftheworld.com και σου βάλω πρώτο ένα ελληνικό μπαρ, θα το κάνετε είδηση εκεί στα ΝΕΑ/ΕΣΠΡΕΣΟ? Κρίμα για τα νέα. Άρθρα επιπέδου ΕΣΠΡΕΣΟ, κείμενα που δεν ανήκουν καν σε ιστοσελίδα εφημερίδας, ανορθόγραφα και ασύντακτα κείμενα, περιεχόμενο άθλιο πολλές φορές. Προσπαθείτε να κάνετε την εφημερίδα/ιστοσελίδα καλύτερη ή χειρότερη;
Helene
08/10/2016 00:57
Μα ποσο … κοντοφθαλμος και … μυωπικος εισαι , πια ;;;
Μα τοση ελλειψη επιχειρηματικης διορατικοτητας , σε διακατεχει ;;;

Προκειται για μια … extremely intelligent move , ουτως ωστε να … επεκταθει η αγοραστικη βαση !!! Σιγουρα , βασει ισχυρου … database marketing !!!

Αντιθετα , εγω θα ηθελα να υπενθυμισω στα Αγαπημενα « ΤΑ ΝΕΑ » (γιατι σιγουρα , ΤΟΥΣ ειναι γνωστο ) , να κανουν την διαφημιση … συνεχη , διαρκη και … απαυτη , … ακριβως οπως σε Ο Λ Ε Σ τις σπουδαιες Ευρωπαiκες και Αμερικανικες εφημεριδες !!!
Ευαγγελία
14/12/2016 03:00
Στην Ελλάδα, χρυσή μου, 1 στους 2 νέους είναι άνεργος. Τί σημασία έχει να πετυχαίνει το marketing mix (ναι,ξέρουμε και άλλοι αυτά που λές), όταν το επίπεδο ζωής είναι τρικοσμικό;;; Θα συμφωνούσε και ο John Maynard Keynes.
acapulco
10/10/2016 13:20
Προτιμώ τη ρακί μου με μεζεδάκι και καλή παρέα ακούγοντας το κύμα δίπλα στη θάλασσα ή κανα λουκάνικο καυτερό με κόκκινο κρασάκι αγναντεύοντας τα έλατα... Do you read me ..? όπως τραγούδησε και ο RORY GALLAGHER.
Helene
11/10/2016 01:09
<3? ... Great , ... fabulous guitar ... εννοειται! … γνησιε ροκα’, … ? RORY ON ? …

Do you read me, well won't you tell me?
If you read me, then please believe me, when I say,
Yes I've been waiting, seems like forever.

I've been waiting, my situation ain't got much better,
Well I've been waiting, the situation don't get much better.

You don't do unto others as you do unto me,
Well, why am I the only one that treats you this way?
Well, you got that something and it's hard to specify,
I can't diagnose that look in your eyes.

You don't do unto me, like I know you could,
Why am I the only one who's misunderstood?
Ashes to ashes, and it's dust to dust,
Well, if you won't take me then I guess the devil must.

I've been hurting, my hearts been burning,
I've been hurting, but I've been learning, just the same.

Well, I've been waiting, seems like forever,
While I've been waiting,
My situation ain't got much better,
While I've been waiting,
The situation ain't got much better,
I've been waiting,
The situation don't get much better.

5’17’’ . https://youtu.be/xaX9gMt6sXg .
Mother nature
07/10/2016 17:54
Στα μπαρ ειμαστε μεσα στα πρωτα 50, στα πανεπιστημια απο τα 300 και πανω. Οχι, παιζουμε!!
29/10/2016 04:02
Ε καλα τωρα τα πανειστημια τα μπουρδελα της ζωης
Ευαγγελία
14/12/2016 03:01
Του Δημοτικού είσαι, προφανώς.
Ζαφείρης Καλαούντρης
07/10/2016 13:57
Έχω υπάγει εις το Ντεντ Ράμπιτ, μια βολά που εβρισκόμανε εις το Νιου Γιορκ αβ Αμέρικλα δια δουλειάς, και δεν αξίζει. Πολύ υπερτιμημένο. Μια μαλακία και μισή.
pelias
09/10/2016 03:09
Aμ τώρα εξηγούνται όλες οι Αμερικοκλανιές που τακτικά μας ξεφουρνίζεις, προσπαθόντας μάλιστα να μας πουλήσεις και χιούμορ!
Ζακ ο μπαροβιος
07/10/2016 23:14
Μας εχεις πήξει με τις μαλακιες σου βρε μπαροβιε.
Helene
08/10/2016 00:58
Η αποψινη δοση … τρελας σου !!!
Νομιζω , οτι δεν υπαρχει ΚΑΝΕΙΣ , που να μπορει να σταθει διπλα στον Ζαφειρη !!!
μπαστούνι
10/10/2016 13:24
Γιατί..? Πέφτει και θέλει βοήθεια..?
Helene
11/10/2016 01:10
ΟΧΙ , βεβαια !!! Η εκφραση … “ΚΑΝΕΙΣ , που να μπορει να σταθει διπλα “ , σημαινει … Δ Ε Ν συγκρινεται με κανεναν αλλον , ο ΖΑΦΕΙ μας !!!
29/10/2016 04:05
Εισαι πολυ ξενερωτη βρωμας τυριλα και μυτζηθρα αντε να πλυθεις μωρη
Αντωνία Σαμαρά
07/10/2016 13:55
Κανένα γκέη μπαρ;
Ευαγγελία
14/12/2016 03:03
Ελπίζω οτι δεν έχουμε τέτοια καταγώγεια ακολασίας και διαφθοράς των ηθών.