Δραματική αύξηση ψυχοφαρμάκων δείχνει έρευνα στα λύματα της Αθήνας

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 15/09/2016 06:29 |
Δραματική αύξηση ψυχοφαρμάκων δείχνει έρευνα στα λύματα της Αθήνας
Η έρευνα στα λύματα της πόλης μας δίνει στοιχεία για την κατάσταση της κοινωνίας.

Μεγάλη αύξηση ψυχοφαρμάκων, καθώς και παράνομων ουσιών καταγράφηκε στα λύματα της Αθήνας την περίοδο της οικονομικής κρίσης, σύμφωνα με νέα έρευνα ελλήνων και άλλων επιστημόνων. Το βασικό συμπέρασμα των ερευνητών είναι ότι η υγεία του πληθυσμού, ιδίως η ψυχική, επιδεινώθηκε στη διάρκεια της κρίσης.

Συγκεκριμένα μεταξύ 2010 - 2014 σημειώθηκε αύξηση κατά 35 φορές στα αντιψυχωσικά που ανιχνεύθηκαν στα λύματα, αύξηση κατά 19 φορές στις ηρεμιστικές ουσίες βενζοδιαζεπίνες και κατά 11 φορές στα αντικαταθλιπτικά.

Αυτό, σύμφωνα με τους επιστήμονες, πιθανόν αντανακλά την αύξηση των περιστατικών ψυχικών παθήσεων στον πληθυσμό της πρωτεύουσας εξαιτίας της χρόνιας κρίσης και της αυξημένης ανεργίας.

Αύξηση επίσης, μέσα στην ίδια πενταετία, εμφάνισαν άλλες κατηγορίες φαρμάκων, όπως τα αντιεπιληπτικά (διπλασιασμός), τα αντιυπερτασικά (11πλασιασμός) και τα φάρμακα κατά του έλκους.

Αντίθετα, μείωση σημείωσε η παρουσία στα λύματα των αντιβιοτικών και των μη στεροειδών αντιφλεγμονωδών φαρμάκων, πιθανόν εξαιτίας της μείωσης των δαπανών για την Υγεία.

Από το 2010 έως το 2014

Ακόμη, ανοδικά κινήθηκαν οι ναρκωτικές ουσίες, όπως η μεθαδόνη (επταπλασιασμός), το έκσταση-MDMA (πενταπλασιασμός) και οι μεθαμφεταμίνες (διπλασιασμός).

Οι ερευνητές, με επικεφαλής τον Νικόλαο Θωμαΐδη του Εργαστηρίου Αναλυτικής Χημείας του Τμήματος Χημείας του Πανεπιστημίου Αθηνών, έκαναν την σχετική δημοσίευση στο περιοδικό περιβαλλοντικής επιστήμης και τεχνολογίας «Environmental Science and Technology». Από ελληνικής πλευράς συμμετείχαν επίσης οι Νίκη Μαραγκού, Νικηφόρος Αλυγιζάκης και Μαριλένα Δασενάκη.

Τα δείγματα των λυμάτων συλλέγονταν από μονάδες βιολογικού καθαρισμού, επί μια εβδομάδα κάθε έτος από το 2010 έως το 2014, την ίδια περίπου εποχή. Χρησιμοποιώντας διάφορες τεχνικές ανάλυσης, όπως υγρή χρωματογραφία και φασματομετρία μάζας, οι ερευνητές έλεγξαν την παρουσία 148 νόμιμων και παράνομων φαρμάκων και άλλων ουσιών.

Η έρευνα δεν μπορεί να αποδείξει την αιτιολογική σχέση της οικονομικής κρίσης με την αύξηση των ψυχοφαρμάκων και των παράνομων ουσιών. Ωστόσο, σύμφωνα με τους ερευνητές καταγράφει την κοινωνική κατάσταση της χώρας σε μια περίοδο δραματικής επιδείνωσης της οικονομίας με τις γνωστές σε όλους αρνητικές συνέπειες.

19
Helene
15/09/2016 18:57
Αγαπητοι μου , για το λογο οτι ζουμε σε … Μ ν η μ ο ν ι α κ ο καθεστως , που μας το επεβαλαν … Ξενα και … Εγχωρια συμφεροντα !!! Ενα καθεστως , που ΔΕΝ περναει σχεδον μερα που να μην προσπαθησουν να παρουν και κατι … π α ρ α π α ν ω απο τους ΕΛΛΗΝΕΣ , απο την ΕΛΛΑΔΑ μας !!! < br> Κι ετσι το παραγωγικοτερο κομματι της ΠΑΤΡΙΔΑΣ μας βρισκει την τυχη του , … εκτος των συνορων μας , ενω ΟΣΟΙ παραμενουν στην ΠΑΤΡΙΔΑ μας … ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΝΕΙΡΑ !!! < br> Οι χαμηλοσυνταξιουχοι … τ ρ ε μ ο υ ν , Π Ω Σ θα βγαλουν το χειμωνα , που ερχεται !!! Οι αρρωστοι … π ε θ α ι ν ο υ ν , γιατι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΟΥΣ !!! Οι … α υ τ ο κ τ ο ν ι ε ς εχουν γινει … καθημερινο φαινομενο και οι υπολοιποι ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ στα … Ψ Υ Χ Ο Φ Α Ρ Μ Α Κ Α !!! < br> Αγωνια ο ΕΛΛΗΝΑΣ !!! Και ενω ειναι υγιης , νιωθει αρρωστος και … τρεχει στους … γιατρους !!! Εχει … ε φ ι α λ τ ε ς και παιρνει υπνωτικα χαπια . Αγωνια για ΟΛΑ !!! Το … Α Γ Χ Ο Σ του ειναι … τεραστιο , ειναι το σαρακι που τρωει τα σπλαχνα του !!! Γι αυτο … οι ψυχιατροι, οι … ψυχιατρικες κλινικες , τα … ψυχοφαρμακα !!! < br> ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ , ΚΑΝΤΕ την … αυτοκριτικη σας !!! < br> ΠΗΤΕ ενα μεγαλο … συγγνωμη στον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ , γι αυτα που εχει υποστει και που συνεχιζει να υφισταται ΜΕ ΕΣΑΣ ακομη πιο ... χειροτερα και ... σκληροτερα !!! < br> ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ αυτη την … κατρακυλα , αυτη την … εξαθλιωση, την ... ταπεινωση της Ε Λ Λ Η Ν Ι Κ Η Σ μας Κοινωνιας …
Πρόταση
18/09/2016 19:43
Με τόσο μεγάλα κείμενα που γράφετε γιατί δεν χρησιμοποιείτε παραγράφους κ. Helene;Θα ήταν πολύ πιο εύκολα για τον αναγνώστη να διαβάσει αυτά που γράφετε!

Επίσης αντί να χρησιμοποιείτε κεφαλαία και κενά θα μπορούσατε να υπογραμμίζετε ή να γράφετε πλάγια!

Χρησιμοποιώντας ένα κομμάτι του κειμένου σας προσπαθώ να σας εξηγήσω τι εννοώ.

Ενα καθεστως, που δεν περναει σχεδον μερα που να μην προσπαθησουν να παρουν και κατι παραπανω απο τους ΕΛΛΗΝΕΣ ...

Ή κάπως έτσι: Το άγχος του ειναι τεραστιο
Helene
19/09/2016 01:13
Αχ και βαχ ποσο θεικος γκομενος ειστε κυριε … Η ομορφια σας πηγαζει εκ των εσω … !!! Σας πιστευω … Σας εμπιστευομαι … ΟΚ ο,τι θελετε !!! Αλλα’ , αμφιβαλλω αν θα το εγκρινει η Συνταξη !!! Το
, διαστημα γραμμη δ ε ν μου το εγκρινει …
Helene
19/09/2016 13:20
Εισαι ετοιμος να ακουσεις το παραπονο μου ;;; Βλεπεις , ωραιε κι ατσαλακωτε που εχεις περιπεσει σε μια σεπτεμβριατικη ραστωνη ..… < br> Η ετυμηγορια της Συνταξης ειναι … σκληρη και … ατεγκτη : ΟΧΙ πλαγια !!! (Ειχα βαλει τη σχετικη μορφοποιηση … ) , αλλα' το ... διαστημα γραμμη , αυτη τη φορα ... ΝΑΙ !!!
wolf
16/09/2016 01:54
Αγαπητη σχολιαστρια , δεν ανηκω σε κανεναν κομμα των Ελληνων θρασυδειλων υποκριτων πολιτικων . Ομως η αληθεια πρεπει να λεγεται ! Η καταστροφη της Ελλαδος αρχισε απο καποιον ερωτυλο Ελληνα Πρωθυπουργο και οχι απο τον Συριζα ! Το <Τσοβολα δωστα ολα > δεν σου λεει κατι? Αυτα πληρωνει τωρα ο λαος . Επειδη δεν επροκειτο για Ελληνικο χρημα , αλλα δανεικο Ευρωπαικο. Μετα ακολουθησαν οι αλλοι για να ολοκληρωσουν την καταστροφη . Καταστροφεις της Ελλαδος ειναι η πολιτικη Ελιτ της και ο ιδιος ο λαος της που τρεφεται με σανο ! Καποιος στρατηγος και πολιτικος ειχε πει : Aν ηξερα οτι οι Ελληνες ειναι τοσο χαζοι , θα τους κυβερνουσα απο δεκανεας !!
Helene
19/09/2016 01:18
« wolf » , ΤΟΥΡΚΕ γκριζε λυκε , της Bozkurtlar , δεν χανεις ευκαιρια για να μιλησεις ασχημα για την ΕΛΛΑΔΑ μας και για τους ΕΛΛΗΝΕΣ . Βεβαια , ολοι γνωριζουμε οτι τα … βασανιστηρια που υφιστανται σημερα οι ΕΛΛΗΝΕΣ οφειλονται ΚΥ’ΡΙΑ στην αθλιοτητα των 40 ετων ΝΔ - ΠΑΣΟΚ : Αυτοι ειναι οι υπευθυνοι που ηρθαν … οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ οι οποιοι ειναι χειροτεροι , γιατι ειναι Αθεοι , Εθνοπροδοτες , Απατριδες , Μισελληνες και Εβραιοι ΕΞΕΛΛΗΝΙΣΜΕΝΟΙ οπως ειναι ο … ΑΞΕΛ ΤΖΙΠΡΑ που επιτρεπει τους … ΨΕΚΑΣΜΟΥΣ , και τα … π ρ α κ τ ο ρ α κ ι α του George Soros να ειναι ….. π α ν τ ο υ … μεσα απο τις ΜΚΟ , τις καλοστημενες επιχειρησεις … Χειραγωγησης … Κατασκοπειας και … Ελεγχου των ΕΛΛΗΝΩΝ !!! Αλλα το … χειροτερο ολων , ειναι : To … H A A R P (High Frequency Active Auroral Research Program) του οποιου η … ΡΥΘΜΙΣΗ στα 440 Ηz … ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ σε … κ ο π α δ ι που β ο σ κ ε ι , με συμπεριφορα … α γ ε λ η ς - μ α ζ α ς , ο,τι ακριβως συμβαινει στην Ε Λ Λ Α Δ Α μας !!! Θεμελιωδες στοιχειο για το status quo , καθοριστικο για τον ελεγχο των συγχρονων κοινωνιων !!! Ελλας Ελληνων Χριστιανων !!!
Νομίζω;;;
16/09/2016 02:51
"Αγαπητή συσχολιάστρια", θες να πεις. Συσχολιασταί τυγχάνουμε ούλοι.
h ellas mastu
15/09/2016 17:55
kala thn mastura sta ura den thn katagrapsan h thn kanane gargara thn Alvanida
Κέρδη , κέρδη, κέρδη !
15/09/2016 16:24
Αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι αύξηση των κερδών των φαρμακοβιομηχανιών .
η κριση ηταν η αφορμη,το αιτιο ειναι η προτροπη για αγανακτιση,διχονοια και παρανοια που εσπερναν δαυτοι
15/09/2016 13:28
Ας ειναι καλα λοιπον ολοι οσοι χαιρονται με τον πονο των Ελληνων και δεν χανουν ευκαιρια να ριχνουν αλατι επανω στις πληγες του δηθεν παριστανοντας τους καλοσυνατους σωτηρες του χαριν της φτηνης πεζοδρομιακης κι αλητικης προπαγανδας τους.Η τριχα γινηκε τριχια και η ουτως η αλλως δυσκολη οικονομικη κριση μεσα απο εξαλλοσυνες μετατραπηκε σε βαθια κοινωνικη για να αφησει ανεξιτηλο το στιγμα της με ανιατες ψυχικες παθησεις.Τι ελεγαν τοτε οι παλιοαληταραδες θυμαται κανεις που τωρα κλαινε ως μωρες πορνες?Οι προδοτες οι αλητες πολιτικοι,να φυγουμε να παμε στο εξωτερικο,βγαλε τα ματια σου,σκιστε τα ρουχα σας καφτε το σπιτι σας και χτυπατε το κεφαλι σας στον τοιχο,αγανακτιστε για την προδοσια τρελαθειτε και βγειτε ολοι στους δρομους.Αυτα ελεγαν κι εξακολουθουν να λενε και ξεπλενουν τις αμαρτιες τους με κροκοδειλια δακρυα για το κακο την συμφορα και τον εξωφρενικα διογκωμενο αριθμο αυτοκτονιων που τον παρουσιαζουν ως εμμεση προτροπη ακομα και για αυτο.Γιατι διαφημιση στις αυτοκτονιες εκαναν οι ξεφτιλισμενοι,οι μωροι οι εκφυλοι πορνοι τα γεννηματα του ερεβους ως να λεγανε δειτε τι πολλοι,οι αλλοι αφου το εκαναν εσεις τι περιμενετε μετα απο ενα τετοιο κακο.Αυτα ελεγαν κι ακομα εξακολουθουν να λενε οι καλοι οι πατριωτες απο τον διαολο.
ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ
15/09/2016 10:34
ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΤΟΞΟΥ ΠΟΥ ΚΥΔΕΡΝΗΣΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ
xyz
15/09/2016 09:59
Παρομοίως και η αύξηση του CO2 και το global warming οφείλονται στο ότι οι Έλληνες λόγω της κρίσης καίνε τα ξύλινα έπιπλα τους για να ζεσταθούν το χειμώνα! Μήπως τα συμπεράσματα για τις ψυχικές παθήσεις μπορούν να ελεχθούν άμεσα από τις πωλήσεις των ψυχωσικών φαρμάκων? Αυξήθηκαν 35 φορές το 2010-2014?
ΓΙΑΝΝΑΚΟΥΛΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
15/09/2016 08:54
Τώρα έρχεται η "ανάπτυξη",του πρωθυπουργού, θά'ρθει μετά ο Κώστας, απ το Παρίσι, ο Αντρέας απ την Αμέρικα, κι όλα θα πάνε καλά! Οπότε θα σταματήσουμε και τα ψυχοφάρμακα, και θα συνεχίσουμε να ζούμε τον ύπνο του δικαίου.
Δείκτης προσωπικής ευτυχίας
15/09/2016 08:36
Και τι κάνει η κυβέρνηση για αυτό; Μήπως παρέχει φθηνή ή δωρεάν ψυχική υποστήριξη σε όσους υποφέρουν; Ή απλά παρακολουθεί τον πληθυσμό να αφανίζεται; Πού, είπαμε, είναι εκείνο το κράτος που μετράει το "Δείκτη Προσωπικής Ευτυχίας";
κονσερβοκούτι
15/09/2016 07:56
Αντωνία Σαμαρά. Εθνικίστρια. Αγωνιά δια το έθνος.
ΒΠ
15/09/2016 15:42
Πριν μερικές μέρες, Ζαφύρη μου, σου έγραψα ότι "έχει φρικάρει ο κόσμος, αν δεν είναι τρελοί είναι δυστυχισμένοι". Και μερικές μέρες μετά, έρευνα για ψυχοφάρμακα στα λύματα με επιβεβαιώνει. ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΘΕΡΜΟΠΥΡΗΝΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΝ ΘΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΟΥΝ. Και μετά, ξαναμιλάμε :)
Χε,χε..
15/09/2016 23:06
Πάντως δε λέω, κακά τα ψέμματα, κι η Αλεξία κάμει το κατά δύναμιν δια να σώσει την Πατρίς. Διαφωνείς;
Μιλκομπούκαλο
15/09/2016 15:28
Κάποτε είχαμε ηλίθιους που γέμιζαν τοίχους, κολώνες κλπ με συνθήματα και αφίσες υπέρ ή κατά κάποιου κόμματος. Πλέον έχουμε γεμίσει ηλίθιους ψηφιακούς "αφισοκολλητές".
Ζαφείρη με ΄λεν
15/09/2016 23:04
Εκείνοι δεν ήντουνε ηλίθιοι ρε ρεμπεσκέ. Έμμισθοι υπάλληλοι ήντουνε, καμία δουλεία δεν είναι ντροπή.