Να παραμείνουν υποχρεωτικά τα θρησκευτικά λέει η Ιερά Σύνοδος

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 06/09/2016 14:55 |
Να παραμείνουν υποχρεωτικά τα θρησκευτικά λέει η Ιερά Σύνοδος
Ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος (στο κέντρο) σε συνεδρίαση της Ιεράς Συνόδου (Φωτό: Χρήστος Μπόνης/Eurokinissi)

Απάντηση στον Υπουργό Παιδείας Νίκο Φίλη και στα σχέδιά του να αλλάξει το μάθημα των θρησκευτικών έδωσε με ανακοίνωσή της η Διαρκής Ιερά Σύνοδος (ΔΙΣ). Οι ιεράρχες, όπως ήταν αναμενόμενο, συζήτησαν το θέμα στη σημερινή συνεδρίασή τους και ζητούν το μάθημα να παραμείνει υποχρεωτικό, με τις ίδιες ώρες διδασκαλίας και με τον ορθόδοξο χαρακτήρα του.

Συγκεκριμένα, η ΔΙΣ αναφέρει στην ανακοίνωσή της: «Αναφορικά με την διδασκαλία του μαθήματος των Θρησκευτικών η Δ.Ι.Σ. εμμένει στη διατυπωθείσα θέση της Ιεράς Συνόδου της Ιεραρχίας της Εκκλησίας της Ελλάδος της 9ης Μαρτίου 2016 και επαναλαμβάνει την πρόταση του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου για «την υποχρεωτικότητα του μαθήματος των Θρησκευτικών, την τήρηση των ωρών διδασκαλίας στο τρέχον πρόγραμμα και τον Ορθόδοξο χαρακτήρα του».

Οι συνοδικοί μητροπολίτες συζήτησαν εκ νέου και το θέμα που προέκυψε με την πρωινή προσευχή στα σχολεία. Χθες είχαν τονίσει πως η πρωινή προσευχή στα σχολεία δεν καταργείται. Σήμερα, και σε μία προσπάθεια να ενημερώσουν γονείς και εκπαιδευτικούς αποφάσισαν να αποστείλουν εγκύκλιο σημείωμα προς τις «Ιερές Μητροπόλεις, δια του οποίου θα ενημερώνονται σχετικά με το προκύψαν θέμα της πρωινής προσευχής στα σχολεία. Η Δ.Ι.Σ. προς ενημέρωση των γονέων και των εκπαιδευτικών επαναλαμβάνει ότι η πρωινή προσευχή ισχύει σύμφωνα με το άρθρο 13 παρ. 5 εδάφιο α του Προεδρικού Διατάγματος 201/1998 (ΦΕΚ Α' 161/1998)».

Στο μεταξύ, για το θέμα της προσευχής ο συντονιστής Μορφωτικών Υποθέσεων της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Επικρατείας, Θεόδωρος Φορτσάκης, δήλωσε πως η παράλειψη της αναφοράς για την πρωινή προσευχή στη φετινή εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας «δεν φαίνεται καθόλου αθώα, με αποτέλεσμα να εκδηλώνεται δικαιολογημένη ανησυχία». Όπως προσθέτει ο κ.Φορτσάκης, «ο κ. Φίλης, στην προσπάθειά του να εφαρμόσει ιδεοληπτικές θέσεις, επιστρατεύει δόλιους τρόπους προκειμένου να μετριάζονται οι κοινωνικές αντιδράσεις.Οι αλλαγές στην επίμαχη εγκύκλιο προδίδουν ότι αυτό οραματίζεται: Την κατάργηση της πρωινής προσευχής στα σχολεία με “αθόρυβο τρόπο”.

Τον καλούμε να αφήσει στην άκρη τις ιδεοληψίες του και να μην το επιχειρήσει».

 



    
    

38
tsalaperdas
09/09/2016 03:12
eftyxos pou den mas diatazoun sto vita prosopo diladi...! kai mas to lene evgenika sto trito prosopo kliseos!...enas atheos me eury pedio antilipsis otan dexetai diatages apo ekklisia opos ego px...to vlepo xekathara fasistiki diatagi. enas xristianos doulos to vlepei aionia lytrosi!....doste re theous sta zoa na fane!
ξου
10/09/2016 13:02
ο τσαλαπερδας ο αιωνιος βλακας
tsa!
10/09/2016 21:07
oti denftanei i alepou...ta kanei kremastaria!..
Τρελααααααα
09/09/2016 22:39
Να πας να προσκυνησεις και να μεταβεις για να σωθεις.. Η δεν θες να σωθεις;; Τι θες βρε τρελουτσικο αγορι;;.. Να μας τρελανεις ιλους εδω επιδημία χεις τρελα εσυ και λες οτι σου κατεβει;;.. Τρελαααααααααααα
LALA OLA ELEGE H LOLA
10/09/2016 20:12
ILOUS XEIS
K;vstaw
07/09/2016 07:36
Η υποχρεωτική πρωινή προσευχή, Άγιοι Πατέρες και κ. Φορτσάκη, είναι ... προσευχή;
06/09/2016 23:16
βαλατε μεσα 200.000 μαχερβγαλτες σουνιτες ισλαμιστες σκοταδιστες ,η προσευχη που λενε τα πιπινια στο δημοτικο σας πειραξε
Καραγιανίδης Κ.
06/09/2016 22:02
Ξεκινήσαμε από μικροί με το κατηχητικό. Διδαχτήκαμε τα θρησκευτικά, εκκλησιαζόμασταν υποχρεωτικά. Το αποτέλεσμα: Λεγόμαστε χριστιανοί, Andreas, αλλά δεν είμαστε! Όσον αφορά τους θρησκευτικούς μας ηγέτες, καλύτερα να μην πω τίποτα, γιατί θα ... αμαρτήσω! Και ακόμη επιμένουμε στα ... υποχρεωτικά! Ζημιά κάνουμε, όχι καλό.
Καραγιανίδης Κ.
06/09/2016 21:45
Όστις θέλει οπίσω σας ελθείν!
Αποστολος
06/09/2016 20:39
το μαθημα πρεπει να ειναι προερετικο και οποιος θελει ας το κανει, τα υπολοιπα ειναι περιττα κυριοι.
Andreas
06/09/2016 20:26
O FILHS THELH NA MHN SEBOMASTE TO 90% POY EINAI XRISTIANOI ALLA NA SEBOMASTE TO 10% POY EINAI SKOTADISTES MOYSOYLMANOI MOY MAS EFERAN KAI KANEIS DEN TOYS KALESE,ME ALLA LOGIA O YPOYRGOS PRASPA8H KATHE E8NIKH SYNEIDHDH NA THN APOKOPSH APO TA SXOLEIA.
de
06/09/2016 20:13
το μάθημα των θρησκευτικών να μην ειναι υποχρεωτικό. Δεν υπάρχει στην Ε.Ε
06/09/2016 23:09
φακ την ε.ε
SANOS
10/09/2016 19:56
TRWGE PEINALA APO TA LEFTA THS EE KAI VOULWSTO
"XY"
06/09/2016 22:15
Πως δεν υπάρχει; Εδώ στη Γερμανία τα θρησκευτικά λογίζονται σύμφωνα με το νόμο (Art. 7 Abs. 3 Grundgesetz)κανονικό σχολικό μάθημα. Την ώρα διδασκαλίας των θρησκευτικών χωρίζουν τα παιδιά σε τάξεις σύμφωνα με το δόγμα τους (ρωμαιοκαθολική η διαμαρτυρόμενη διδασκαλία). Υπάρχουν βέβαια και τα Bekenntnisfreie Schulen (σχολεία άνευ δόγματος) γιά όσους γονείς δεν επιθυμούν τα παιδιά τους να διδάσκονται θρησκευτικά μαζί με ξένα παιδιά διαφόρων άλλων μη χριστιανικών θρησκειών. Τα θρησκευτικά είναι υποχρεωτικό μάθημα και στη γειτονική Αυστρία.
Κατς
06/09/2016 19:01
Πραγματικά εκπλήσσομαι πως επιτρέπει η εφημερίδα σας σχόλια τόσο χαμηλού επιπέδου, χωρίς επιχειρήματα, χωρίς ιστορική βάση, γεμάτα αναλήθειες και βρισιές....
06/09/2016 23:11
σε φοβιζει ο λαος και η αληθεια του ε ? που να τον δεις και θυμωμενο να χανει τον ελενχο..
Κατς
07/09/2016 10:11
Αν η αλήθεια του λαού είναι ο Τσίπρας, το μη πληρώνετε, η εύκολη ρητορική, οι βρισιές και η αγραμματοσύνη κ.α. τότε ναι με φοβίζει. Αν και όποιος είναι ικανός και δουλεύει σκληρά θα προκόψει ή έστω θα επιζήσει.....Ο θυμός δε δικαιολογεί τις επιλογές του. Αντίθετα αν είχε άποψη και κουλτούρα θα έκανε σωστές επιλογές με σύνεση και σωφροσύνη και βέβαια χωρίς τον άθλιο θυμό που το μόνο που κάνει είναι να σε σπρώχνει στην καταστροφή....Σκέψου λίγο περισσότερο και θύμωνε λιγότερο για να ωφεληθείς...Τις ψευτομαγκιες τις άλλες άστες....Με εκτίμηση.
07/09/2016 14:09
θα τον δεις και τον λαο στα ισα του ,,τα ψεμματα τελειωνουν
Κατς
07/09/2016 15:45
Διάβασε λίγο ιστορία και θα δεις πως όποτε ο λαός ερχόταν στα ''ίσια΄΄ του τότε δεν τελείωναν τα ψέματα αλλά άρχιζαν νέα και μεγαλύτερα..... Η καλύτερη λύση για το λαό είναι να δει την αλήθεια και να την ασπασθεί, να πειθαρχήσει στο καλό και στο συνετό... Τα άλλα είναι παραμύθια πολύ μεγαλύτερα από αυτά που κατηγορείς πχ εσύ για την εκκλησία... Άντε διαβάστε λίγο.... Όσο για την εκκλησία το να μη πιστεύεις το καταλαβαίνω, τα άλλα όχι....
Johny
06/09/2016 18:57
Τα έκανε ο Φίλης σαν..... Την κοιλιά του στην παιδεία και τα θρησκευτικά τον πειράζουν. Το πάτε φυρι-φυρι αγράμματοι καραγκιόζηδες να πρέπει να χυθεί Ελληνικό αίμα για να ξελασπώσει ο τόπος από τους Σουνήτες κατακτητές.
ADM
09/09/2016 15:15
TI LES RE KSEKWLO PALIOXARAXTHRA NA KANOUME KAI EMFULIO DIA TIS MALAKIES MIAS TELEIWMENHS 8RHSKEIAS
Τρελααααααα
09/09/2016 22:42
Τρελααααααα.. Παρτε δοση με το φτυαρι γιατι πλεον δεν σας πιάνει τιποτα.
ADM
10/09/2016 20:02
KWPHLASIA STHN ASFALTO NA HREMHSEIS UPOANAPTHKT
Johny
09/09/2016 17:42
Η ΑΛΛΟΠΡΟΣΑΛΗ ΓΡΑΦΗ ΣΟΥ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΔΕΙΧΝΕΙ οτι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΛΛΑ ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ, ΤΟΥΡΚΟΣΠΟΡΟΣ ΜΕ ΒΑΘΕΙΕΣ ΨΥΧΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ. ΕΣΥ, ΤΟ ΣΥΡΙΖΟΤΣΙΡΚΟ (ΚΑΙ Ο/Η ΒΠ): ΤΕΛΕΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ κ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗ ΑΡΜΟΝΙΑ.
adm
11/09/2016 07:26
Kiss something long xafie an einai kai kaloghrou akoma kalutera,apo pio tameio eisprateis, dia ta ta sumferonta sou mallon kseskizesai,to paignidi xa8hke koritsare h arxh egine h klika sou pate full speed dia tous uponomous mazi me tous 8eous sas kai tous pastitsious/es
Johny
11/09/2016 18:13
Μία ακόμη "απαντηση" απο εσένα ΠΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ :

"Η ΑΛΛΟΠΡΟΣΑΛΗ ΓΡΑΦΗ ΣΟΥ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΔΕΙΧΝΕΙ οτι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΛΛΑ ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ, ΤΟΥΡΚΟΣΠΟΡΟΣ ΜΕ ΒΑΘΕΙΕΣ ΨΥΧΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ. ΕΣΥ, ΤΟ ΣΥΡΙΖΟΤΣΙΡΚΟ (ΚΑΙ Ο/Η ΒΠ): ΤΕΛΕΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ κ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗ ΑΡΜΟΝΙΑ.
ADM
12/09/2016 15:22
APO POU RE HAHA KSEREIS OTI EIMAI SYRIZA TO GRAFEI H TAUTOTHTA MOU MOU MHPWS,POTE DEN EXW PSHFHSEI KANENAN DEKSIO H ARISTERO,ALLA DIA THN PERIFRONHSH TOU SYRIZA STIS KWLO8RHSKEIES SAS TOUS DINW SUNXARHTHRIA,LOIPON PI8HKIO EMENA NA PROSVALEIS DIA MORFWSH KAI DIA FARA EISAI LIGO XAMHLOS STO MPOI,TA DEKSIA APORRHMATA SAN KAI SENA ME STOMA POU VRWMAEI OPWS O PISINOS SAS,SAS EXW GRPSEI STO MAKRUTERO,ANE FILA KANA KOKKALO NA GINEIS KALA
ADM
06/09/2016 16:05
RE TOUS VRWMIKOUS MAFIOZOUS TO EXOUN TELEIWS KSEFTULISEI,ENEKA THS KWLDEKSIAS DEN MPOREI TO MEROS NA APALLAGEI APO DAUTOUS KAI NA TOUS STAMATHSEI ME TA KWLODIATAGMATA KAI TIS KWLOSUNODOUS TOUS KAI OLES TIS PROFASEIS POU EPIKALOUNTE WSTE NA MAS KAVALANE DIA MERIKOUS AIWNES AKOMA,KALA O KOSMOS DEN EXEI KSUPNHSEI AKOMA; TWRA MPOREI KAPOIOS NA MA8EI DIA THN 8RHSKEIA AUTH POU EXOUME EDW MESW THS INTERNET TI EINAI APO PIOUS FTIAXTHKE TI KAKA EXEI KANEI STO MEROS KAI SUNEXIZEI NA KANEI DIARKWS KRATONTAS TON KOSMO UPODOULO STOUS ALHTES AUTOUS KAI TOUS MPAMPOULES TOUS POU LENE OTI EINAI 8EOI,ARA TO MEROS EINAI TRITOKOSMIKO UPOANAPTUKTO OPWS TO PAKISTAN PX KAI TO KUVERNA MIA EGKLHMATIKH VRWMIA POU ONOMAZETAI OR8ODOKSIA
Johny
06/09/2016 18:54
Και εσένα τι σε νιάζει τι κάνουμε οι Έλληνες στα σχολεία μας; Περιμένεις ακόμη μέσα στην λεκάνη της τουαλέτας κάποιος επιτέλους να τραβήξει το καζανάκι "για να προχωρήσεις " και εσυ στο επόμενο στάδιο της πορείας σου ...
ADM
09/09/2016 15:11
JONYS O XOIRINOS,TO TOURKOALVANIKO MORIO ME TAUTOTHTA ELLHNIKH ARXISE THN STADIODROMIA TOU ME THN 8RHSKEFTIKH ORGANWSH OR8ODOKSIA TON EMA8AN NA EINAI UPOULOS KAI VRWMIKOS KAI ISWS NA TON VOH8HSAN KAI LIGO OI IEREIS KAI TA OR8ODOKSA ADELFIA TOU SE DIAFORA SEXOUALIKA ZHTHMATA KAI TWRA KAMARWSTETON SKETOS XRISTOULHS ETOIMOS NA 8USIASTEI AMA LAXEI DIA TOUS VIASTES TOU MUALOU TOU ISWS KAI TOU SWMATOS TOU, AUTOS TWRA 8ELEI NA VIASEI TA PAIDIA TOU KOSMOU ME PROSEUXES DIA ANWMALOUS VIVLIKOUS EVRAIOUS, MARAGGOUS 8EOSWTHRES, PANSOFOUS PSARADES APOSTOLOUS KAI OLH THN VRWMIA THS KSEFTILAS 8RHSKEIAS TOU
Johny
09/09/2016 17:33
Μόνον εάν επισκευθείς ψυχίατρο και αρχίσεις να παίρνεις φάρμακα ΙΣΩΣ, ΙΣΩΣ να βελτιωθούν (κάπως) οι φυχικές σου διαταραχές.
Ιωάννης
06/09/2016 16:02
Πατέρες σοβαρευτείτε ! Η Κοινωνία δοκιμάζεται από "Καίσαρες" ανάλγητους που έπρεπε να είχατε αφορίσει και αναθεματίσει προ πολλού. Δεν υπάρχει ανάμεσα σας ένας "Αμβρόσιος Μεδιολάνων" ? Το Ποίμνιο σας πεινάει και φυτοζωεί γενικώς. Εσείς τι κάνετε ? Ανταλλάζετε εγκόλπια, ακριβά δώρα και παράσημα, δίδετε διάσημα σε πολιτικούς βασανιστές και πουλάτε "αέρα κοπανιστό" στα "σκλαβάκια" ? ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ? Είστε εσείς Ιερείς του Θεού του Υψίστου ή ακατανόμαστη παρασυναγωγή ? Σας απασχολεί μόνο ή "εξουσία" σας και η συνάφεια με το "Καίσαρα" για να μη σας κοπεί το χαρτζηλίκι ή έχετε ξεφύγει απ τη αποστολή σας και καταντήσατε " οι των Φαρισαίων χείριστοι"? Λοιπόν Πατέρες σας χρειάζεται ένας καλός διωγμός τύπου Μάρκου Αυρηλίου. Για να ξαναγυρίσετε στις κατακόμβες και να θρηνήσετε στα χαλάσματα του κόσμου σας. Σας χρειάζεται ένας διωγμός για να ξαναβρείτε το χαμένο για σας Αναστάντα Εσταυρωμένο Χριστό ή … να αλλαξοπιστήσετε ώστε να συνεχίσετε να ζείτε σαν λαμπροντυμένοι παχύσαρκοι, μακριά απ τις τάξεις των Χριστιανών. Δεν ξέρω αν θα σας δείξει έλεος ο Θεός Πατέρες. Το μόνο που ξέρω είναι αυτό που είπε κάποτε ένας καλός λευίτης : παιδάκι μου, παπάδες σκοτώσανε το Χριστό, τι τα θες τι τα γυρεύεις…Ο Θεός να σας συγχωρήσει Γέροντες… Ζει Κύριος Ο Θεός !!!
Johny
11/09/2016 21:08
Συμφωνώ απόλυτα οτι η Ελληνική Εκκλησια ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΝΑ ΔΙΑΛΑΛΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΑΤΕΙ Ο,ΤΙ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ: ΜΑ ΑΓΑΠΟΥΝ ΕΜΠΡΑΚΤΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΧΩΝΤΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ. ΦΤΩΧΟΥΣ, ΑΝΕΡΓΟΥΣ, ΑΣΘΕΝΕΙΣ, ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΥΣ..... ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΠΟΝΙΑ ΠΡΟΣ ΤΙΥΣ ΨΕΥΤΕΣ ΤΙΥΣ ΣΥΡΙΖΟΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΡΑΥΓΑΛΕΑ ΨΕΥΤΙΚΕΣ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΗ ΑΝΑΤΟΛΗ, Κ ΡΑΓΙΑΔΕΣ ΣΤΗΝ ΕΕ Κ ΣΤΟΥΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ !!!'
giorgos
09/09/2016 22:44
Εσενα σε θελει αυτος που εχει ολη την γνωση..
ΧΡΗΣΤΟΣ
06/09/2016 15:45
Και βεβαίως θα παραμείνουν! Πιστεύει πια κανείς ότι οι τσαρλατάνοι που διαλέξαμε να μας κυβερνούν έχουν τα αχαμνά να προβάλουν οποιαδήποτε αντίσταση σε οργανωμένα συμφέροντα και μάλιστα σαν αυτά του παπαδαριού;
Apollonas
07/09/2016 01:31
O Elin,o arxeos politizmos dhialexane tin Sophia qe oxi tin pisti se paramithja pou ine proion tis fantasias qe oxi tis Gnosis. Ligo sevazmo ja ta thimata ton xristianon enandion stous Elines pou exun 2000 xronja kato apo Evraiqes iortes,paramithja.
giorgos
09/09/2016 23:08
Αυτη η αγνοια που εχουμε και τα οσα λες ειναι καθρεφτης αυτης, θα φερει τον αφανισμο μας.. Πραγματι σε εχουν παραλυσει πνευματικα αυτοι που κατηγορεις, γιατι εσυ κατηγορεις τους Φαρισαιους, ενω τους ακολουθεις γιατι αυτοι κουμανταρουν οσα σου εχουν κανει πλυση εγκεφαλου..