Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΥΠΟΔΕΧΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 100 ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 09/05/2016 07:29 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 09/05/2016 13:58 |
Ο υπουργός Πολιτισμού υποδέχτηκε στην Ακρόπολη περίπου 100 πρόσφυγες

«Θέλουμε η Ευρώπη να ξαναβρεί τις συγκριτικές  αξίες της δημοκρατίας, της ανοχής, της αναγνώρισης του άλλου χωρίς διακρίσεις φυλής, θρησκείας, σεξουαλικού προσανατολισμού» ανέφερε σήμερα ο υπουργός Πολιτισμού Αριστείδης Μπαλτάς υποδεχόμενος στην Ακρόπολη περίπου εκατό πρόσφυγες,  κυρίως μικρούς Σύρους και Αφγανούς, από τους χώρους φιλοξενίας του Ελαιώνα και του Σχιστού. 

 Ο κ.Μπαλτάς χαρακτήρισε τη  σημερινή επίσκεψη των προσφύγων ξεχωριστή καθώς οι Έλληνες « θέλουμε να δείξουμε ότι η φιλοξενία ανάμεσα σε λαούς δεν είναι μόνο υλική αλλά και ηθική, ιστορική». Επίσης, συνέδεσε ιδιαίτερα τη Συρία και την καταστροφή της Παλμύρας με την  επακόλουθη αρχαιοκαπηλεία, για να τονίσει τη σημασία της  ακεραιότητα των μνημείων: « Ούτε ο Παρθενώνας είναι ακέραιο μνημείο από αυτή την άποψη», υπογραμμίζοντας  την  παγκόσμια κινητοποίηση για την επιστροφή των γλυπτών του Παρθενώνα. 

Μετά την επίσκεψη στον ιερό βράχο της Ακρόπολης  οι πρόσφυγες με τον υπουργό Πολιτισμού, ξεναγήθηκαν στο Μουσείο της Ακρόπολης. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε  με τη συνεργασία της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR) και του πολιτιστικού οργανισμού Flux Laboratory.


22
Βλέπεις καρανίκας, είναι καλό
12/05/2016 20:04
Γιατί δεν τους πήγε και στο Μουσείο της Ακρόπολης να τους δείξει τα αριστουργήματα του αρχαιοελληνικού πολιτισμού; Ή φοβήθηκε ότι οι Αλαχοφοβούμενοι ταξιδιώτες/πρόσφυγες/μεταβράστες θα σοκαριστούν όταν δουν την τέχνη σε ένα γυμνό σώμα αγάλματος; Όσες παπάτζες περί φιλοξενίας, ανθρωπισμού κλπ αν πετάς, αυτοί οι άνθρωποι ουδέποτε βίωσαν πολιτισμό, αναγέννηση, ελευθερία πνεύματος κλπ κλπ κλπ...
Αισχυλος
10/05/2016 13:42
... και τους εδειξε πως μαζουν τις γοπες;
giorgos
10/05/2016 11:13
Καταντια των ελληνων που εφεραν μια εβραικομμουνιστικη κυβερνηση οχι να ασχολειται με τους ελληνες που δεν εχει καμια σχεση, αλλα να ψυχαγωγει τους δηθεν μεταναστες που εχουν εγκλωβιστει προς το παρων στην χωρα μας και αποστολη τους ειναι να δωσουν το φως της ιουδαικης θρησκειας που δεν εχει καμια σχεση με τον αληθινο Θεο και το φως. Και βεβαια πληρωνονται οι εβραιοκομμουνιστες για να ψυχαγωγουν τους δηθεν μεταναστες. Ενα απο αυτα τα γκρουπ βρεθηκε στην Ακροπολη, και εως οτου λυθουν τα θεματακια που ο Αβραμοπουλος ειναι αρμοδιος για να δωθει η ελευθερη εισοδο στις ευρωπαικες χωρες και οποιο κρατος λεει οχι θα εχει μεγα θεμα απο την νεα ταξη, θα τους πανε για μπανακια και διασκεδαση. Μονο συριζα για να μην ξερετε που πατατε και που βρισκεστε, και οσοι ακομα το παιζετε ελληναραδες και ιδεολογοι του Μαρξ και των μπολσεβικων, σε λιγο καιρο θα σαα δω το τσαμικο που θα χορευετε απο την λορδα.
Αγράματος
14/05/2016 13:20
Εχεις δικιο.
Για ΜΝ
10/05/2016 02:54
Μπαλτά , πού θα πας, θα φας κι εσυ μπαλτά οταν έλθει η σειρα σου σε λιγο καιρό... Τι ντροπή!! Τι ιεροσυλια!!?, Μωαμεθανικες μαντίλες στο ΦΩΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ... Έπρεπε να τους ξεναγήσεις σε σφαγείο γουρουνιών κι εσυ κι η οικογενεια σου με τσιφτετέλια... Άκου ονομα Μπαλτάς... Ούστ τούρκοσπορε .
Λένα
11/05/2016 18:17
στο φως του κόσμου, που γέννησε αντάξιους συνεχιστές του ελληνικού πολιτισμού, όντα όπως οι χρυσαυγίτες... Που δεν ξέρουν καν ελληνικά, ούτε την ιστορία τους. Θεέ και κύριε!!! Πόση τύφλωση, δεν θα γίνουμε άνθρωποι ποτέ, και δεν μας φταίνε μόνο τα τετράποδα που κυβερνάνε (και κυβερνούσαν επί σειρά ετών) σε αυτόν τον τόπο.
ΧΑ ή χο το ιδια σ.
12/05/2016 18:46
Λενιώ μου οι χρυσαυγητες ειναι τελείως εβραιοχριστιανικά αποβράσματα σαν εσένα...τα πακια σου αλληλούια, δηλαδή δόξα στον γιαχβέ οπως εγραψε και ο πιο πανω...
Δ2
09/05/2016 21:30
...και πουσε Μπαλτα...κανα πουλμαν με air condition, για καλοκαιρινα μπανακια στη Ραφηνα , δεν εχει?...οχι τιποτε αλλο... ετσι για να δειξουμε τι φιλοξενος λαος που ειμαστε...και μετα καμια μεριδα σουβλακι στο μοναστηρακι γιατι θα ειναι πεινασμενοι....και εσυ σερβιτορος... Αι εχετε κανει την Ελλαδα τσιρκο....
Johny
09/05/2016 20:04
Με το Συριζότσιρκο, βλέπουμε καθαρά ότι η νοημοσύνη έχει πάνω όρια αλλά η Βλακεία ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΚΆΤΩ ΌΡΙΑ ... ΥΠΕΡΉΦΑΝΑ ΕΣΕΊΣ ΤΩΝ 700 ΕΥΡΏ ΠΛΗΡΏΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΟΎΝ ΟΙ ΛΑΘΡΑΊΟΥΙ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΊΑΣ Κ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ.... ΔΏΣΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΏ ΚΑΙ ΜΝΗΜΌΝΙΟ ΚΑΙ ΛΑΘΡΑΊΟΥΙ ΚΑΙ ΧΡΕΟΚΟΠΊΑ ΚΑΙ ΝΤΑΟΎΛΙΑ. ..
Johny
09/05/2016 20:00
Όλα για το θεαθηνα, κόλπα που το Συριζότσιρκο ξαπατυκωσε από τον κοιλαρά ηγέτη της Β. Κορέας. .. Για την Ελληνική παιδεία των Ελλήνων ΜΗΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΈΡΟΝ, ΕΚΤΌΣ ΕΆΝ ΕΊΣΑΙ ΑΙΏΝΙΟΣ ΦΥΤΗΤΗΣ, ΠΑΡΑΔΚΕΥΑΣΤΗΣ ΜΟΛΌΤΟΦ, ΚΑΤΑΛΗΨΊΑΣ,ΧΑΒΑΛΈΣ, ΑΦΙΣΟΚΩΛΗΤΗΣ, ΑΝΑΡΧΙΚΌΣ ΠΟΙΝΙΚΟΎ ΔΙΚΑΊΟΥ, ΕΠΑΝΑΣΤΆΤΉΣ-ΚΛΕΦΤΗΣ ΤΎΠΟΥ ΡΩΜΑΝΟΎ ... ΠΊΘΗΚΟΙ ΝΑ ΕΠΕΡΝΑΝ ΑΠΟΦΆΣΕΙΣ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΆ Κ ΩΦΕΛΗΜΑ ΣΧΈΔΙΑ ΘΑ ΥΛΟΠΟΙΟΥΣΑΝ....
zz
09/05/2016 19:51
Και αυτά τα καθίκια μιλάνε για συνεργάτες τον Γερμανών , αυτά τα καθίκια που συνεργάζονται στενά με την καγκελάριο του 4ου ράιχ , αυτά τα άτομα που για να κυβερνήσουνε την ΕΛΛΑΔΑ πουλήσανε την ψυχή τους στον διάβολο , φυσικά από κοντά και οι άμυαλοι ψηφοφόροι που σήμερα κλαψουρίζουνε και εκλιπαρούνε , αυτά τα πουλημένε τομάρια φέρνουνε στην ΕΛΛΑΔΑ μας τους ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ σαν να είναι με τα ίδια δικαιώματα με εμάς , τους ψυχαγωγούνε στην Ακρόπολη , λες και έχουμε κάποια υποχρέωση απέναντι τους , δεν τους έχω δει τόσο ευαίσθητους με τους ΈΛΛΗΝΕΣ ανέργους και συνταξιούχους , αυτό είναι (αριστερά ) , αριστερά του ... , πιο φασίστες δεν έχω δει στην ζωή μου , ανθρώπους που να μισούνε τόσο το έθνος που εκπροσωπούνε , εύχομαι ποτέ να μην αναπαυθούνε εκεί που θα πάνε μια μέρα , να βασανίζονται και να εκλιπαρούνε όταν θα έρθει η ώρα τους .
Καλλ
09/05/2016 16:03
Σέ ποιά γλ?σσα τούς μιλήσατε;; Καί τί τούς νοιάζει ? πολιτισμός μας καί γενικ?ς ? πολιτισμός;; Προνόμοια καί ?πιδόματα καί ε?μερία τούς ?ταξαν καί ?πό τόν συνωστισμό θαλασσοπνίγηκαν καί ?πνιξαν καί τά παιδιά τους... ΑΝΤΕ,ΠΑΡΤΕ ΔΡΟΜΟ ΡΕΜΑΛΙΑ ΨΕΥΤΟΡΩΜΙΟΙ,ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΣΑΣ ! Καλλ
Πότε φεύγετε;
09/05/2016 14:19
Πότε φεύγετε; Και πάρτε μαζί και τους λάθρο σας!
Κ.
11/05/2016 18:18
πότε το βουλώνεις; και πάρε μαζί και την απύθμενη βλακεία σου
Ντεμαρκο
09/05/2016 13:02
Για ψευτοανθρωπιστικες παρατες ειστε μαννουλες, ψευτοκομμουνια, για εργα ουσιας μηδεν στο πηλικο. Αληθεια τι θα κανετε τελικα με την καταληψη της σιδηροδρομικης γραμμης; Φυσικα τιποτα, με τετοια θα ασχολεισθε, ας παει και το παληαμπελο.
Πάνος
09/05/2016 10:31
Από συμβολισμούς και λαϊκισμό άλλο τίποτα αυτή η Κυβέρνηση. Λες και απόκτησαν στέγη και φαγητό και χρειάζεται παράλληλα και η πνευματική τροφή ή ότι οι άνθρωποι περίμεναν τον υπουργό να τους ξεναγήσει. Συριζοδουλειές, δηλαδή αρλούμπες
Κ.
11/05/2016 18:20
Ισως το μόνο έξυπνο σχόλιο σε αυτόν τον βόθρο όπου ζουν και βασιλεύουν τα κάθε είδους φασισταριά...
Βλέπεις καρανίκας, είναι καλό
12/05/2016 20:05
Τα φασισταριά είναι και δεξιά και αριστερά τζουτζούκο! ;)
zeus
09/05/2016 09:29
Πάντα οι υπουργοί Πολιτισμού στη χώρα μας ήταν μασώνοι ή Εβραίοι, πλήν του Μ.Θεοδωράκη, που δεν άντεξε σ αυτό το άντρο της μασωνίας και παραιτήθηκε. Και με τις σημερινές εκδηλώσεις με τους μουσουλμάνους πρόσφυγες, -οι οποίες συνεχώς θα πολλαπλασιάζονται-,σε λίγα χρόνια θα έχωμε την επικράτηση του Ισλαμικού πολιτισμού. Το έργο αυτό το ανέλαβαν εργολαβικά οι μιγάδες ισλαμοτουρκόσποροι βουλευτές, παρέα με τους Εβραιομασώνους βουλευτές.
derkon
09/05/2016 09:21
Mήπως θα έπρεπε να υποδεχθεί και μερικά εκατομύρια ανέργων της χώρας μας, που τους κατέστησαν άνεργους οι κλεφτοπροδότες πολιτικοί όλων των κομμάτων που κυβέρνησαν, αλλά και κυβερνούν ακόμη τη χώρα μας?
:(
09/05/2016 07:47
Ο υπουργος πολιτισμου καλυτερα να επλενε τους δρομους που βρωμανε ουρα και ακαθαρσιες
Ελένη Λ.
09/05/2016 07:37
Αντε βρε αχρηστοι, νοιαστειτε πρωτα για την Ελληνικη κοινωνια. Μονο για επικοινωνιακα κολπα ειστε. Οσο πιο δυνατη ειναι η Ελληνικη κοινωνια, τοσο πιο πολυ θα ειναι χρησιμη βασει προγραμματος σε οσους χρειαζονται βοηθεια και μπορει να βοηθησει με προγραμμα, ουσια και οχι λογια, μπουγιο. Τυχοδιωκτες συριζα-ανελ, δεν φταιτε εσεις, αλλα ο λαικιστης, ανευθυνος λαος που παντα ανταμοιβει τους λαικιστες, ψευτες, γιατι και αυτος τετοιος ειναι.