ΥΠΕΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ Η ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΕΚΕΧΕΙΡΙΑΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 20/04/2016 22:36 |
Υπεγράφη στην Αρχαία Ολυμπία η συμβολική διακήρυξη της ολυμπιακής εκεχειρίας

Με την παρουσία του προέδρου της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής Τόμας Μπαχ, πραγματοποιήθηκε το απόγευμα μέσα στον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας, εκδήλωση για την συμβολική υπογραφή της διακήρυξης της ολυμπιακής εκεχειρίας.

Τους προσκεκλημένους καλωσόρισε ο δήμαρχος Αρχαίας Ολύμπιας, Ευθύμιος Κοτζιάς, τονίζοντας μεταξύ άλλων, πως «σας υποδεχόμαστε σε αυτά τα ιερά χώματα που γέννησαν τα μεγάλα ολυμπιακά ιδεώδη της ανθρωπότητας, τα οποία όλοι εμείς σήμερα οφείλουμε να τα υπηρετήσουμε και να τα μεταλαμπαδεύσουμε στους νεώτερους».

Επίσης ανέφερε ότι «ξεκινάμε από εδώ όλοι μαζί σήμερα, με συμβολικό τρόπο, μια μεγάλη προσπάθεια, που θα κορυφωθεί το καλοκαίρι με την πραγματοποίηση των Ολυμπιακών Αγώνων στο Ρίο ντε Τζανέιρο της Βραζιλίας και ελπίζουμε πως θα είναι η αρχή ενός παγκόσμιου κινήματος για την εκεχειρία, κατά την διάρκεια τουλάχιστον των Ολυμπιακών Αγώνων.»

Ο διευθυντής του διεθνούς κέντρου Ολυμπιακής Εκεχειρίας Κωνσταντίνος Φίλης, υπογράμμισε ότι «σήμερα στέλνεται ένα ισχυρό μήνυμα σε όλο τον κόσμο, για την αναγκαιότητα τήρησης της παύσης των εχθροπραξιών, πριν, κατά την διάρκεια, και έως επτά ημέρες μετά το τέλος των Ολυμπιακών και παραολυμπιακών αγώνων του Ρίο ντε Τζανέιρο».

Η αντιπρόεδρος του Διεθνούς Ιδρύματος Ολυμπιακής Εκεχειρίας Φάνη Πάλλη–Πετραλιά, τόνισε στον χαιρετισμό της ότι «η λέξη εκεχειρία είναι σήμερα η πιο επίκαιρη λέξη, είναι λέξη μαγική, μέσα από την οποία μπορεί να ξεφύγει η ανθρωπότητα από τα σημερινά της δεινά με τους εμφύλιους πολέμους και τα προσφυγικά κύματα και ως εκ τούτου να προσφέρει λύτρωση».

Στη συνέχεια οι δήμαρχοι Αρχαίας Ολυμπίας Ευθύμιος Κοτζιάς, Ηλίδας Χρήστος Χριστοδουλόπουλος και Σπάρτης Βαγγέλης Βαλιώτης, υπέγραψαν την συμβολική διακήρυξη της ολυμπιακής εκεχειρίας.

Ακολούθησαν οι υπογραφές του προέδρου της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής Τόμας Μπαχ, του προέδρου της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Σπύρου Καπράλου, του προέδρου της Ελληνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας Ισίδωρου Κούβελου, του πρώην πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου, του υπουργού Εσωτερικών Παναγιώτη Κουρουμπλή, της βουλευτού της ΝΔ Ντόρας Μπακογιάννη, του περιφερειάρχη Δυτικής Ελλάδας Απόστολου Κατσιφάρα, του προέδρου της ΚΕΔΕ Γιώργου Πατούλη, και της αντιπρόεδρου του Διεθνούς Ιδρύματος Ολυμπιακής Εκεχειρίας Φάνης Πάλλη-Πετραλιά
Παρόντες στην εκδήλωση ήταν πρεσβευτές ξένων κρατών, βουλευτές, εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοίκησης εκπρόσωποι φορέων κ.α.

Πριν από την εκδήλωση στρατιώτες-αθλητές που συμμετείχαν σε εκδήλωση στο αίθριο του παλαιού δημαρχείου, κατέθεσαν συμβολικά τα όπλα.

Στο μεταξύ, παρουσία επισήμων και πλήθος κόσμου, παρουσιάστηκε σήμερα το βράδυ στην αίθουσα αετωμάτων του Μουσείου Αρχαίας Ολυμπίας και σε ζωντανή αναμετάδοση στον αύλειο χώρο, η παράσταση «Μαρμαρωμένες Τρωάδες». Επρόκειτο μία σκηνική αφήγηση, με αφορμή τις «Τρωάδες» του Ευριπίδη, σε μετάφραση Μιχάλη Κακογιάννη, με τη χρήση οπτικών και ηχητικών πολυμέσων.

17
αζουλιον γαρκον
24/04/2016 14:07
Θα ηθελα να δω τους παραδοσιακους μας χορους να χορευονται με μανδυες και χιτωνες οπως στην αρχαιοτητα ..απορω πως δεν το σκεφτηκε κανενας ..ολα απο εμενα τα περιμενουν?
Helene
22/04/2016 03:33
Στον ΙΕΡΩΝΑ , τον ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗ του 468 π.Χ. , ο υπεροχος Επινικιος , ο 3ος .... « ?έρωνι Συρακοσί? ?πποις [?λύ]μπια » !!! Κερδισε στους Ολυμπιακους Αγωνες , στο τ ε θ ρ ι π π ο , το μικρο ξυλινο οχημα με τους 2 τροχους και τα 4 αλογα και τον εναν αναβατη και που εκτελουσε 12 γυρους , στον Ιπποδρομο της Αρχαιας Ολυμπιας , που ειχε διαστασεις 4 σταδια / 780 μετρα μηκος και 1 σταδιο και 4 πλεθρα / 320 μετρα πλατος !!! Στην αυλη του , στη ΜΕΓΑΛΗ ΕΛΛΑΔΑ , στη Σικελια , διεμεναν ... ΛΑΜΠΡΟΙ ΑΝΤΡΕΣ , ο ... Α ι σ χ υ λ ο ς , ο ... Ξ ε ν ο φ α ν η ς , ο ... Σ ι μ ω ν ι δ η ς , ο ... Π ι ν δ α ρ ο ς , ο ... Β α κ χ υ λ ι δ η ς , που του αφιερωσε την αξιοθαυμαστη ΩΔΗ , γι αυτη του τη ΝΙΚΗ ....« ?ριστο[κ]άρπου Σικελίας κρέουσαν / Δ[ά]ματρα ?οστέφανών τε Κούραν / ?μνει, γλυκύδωρε Κλεο?, θοάς / τ? ?λυμ]πιοδρώμους ?έρωνος ?ππ[ο]υς ..... Τη Δημητρα , της καρπερης της Σικελιας αφεντρα , κι αυτη που γιουλια στα μαλλια φορει , την Περσεφονη , τραγουδα , Κλειω γλυκοδωρη, και τις γοργες του Ιερωνα — γοργες κι Ολυμπιοδρομες — φοραδες ....... Αγαπητοι μου , Δ Ε Ν υπαρχει μεγαλυτερη ... ΤΙΜΗ , ... ΤΥΧΗ και ... ΕΥΧΗ σε Α ν θ ρ ω π ο , απο το να ..... ΕΙΣΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
e ma pia
24/04/2016 03:48
pou emathes na grafeis etsi ? Stin makroniso ?
Kostas
21/04/2016 16:15
Ανόητος. Έστω και εάν η προέλευσεη της ιδέας της τελετής αφής προέρχεται από γερμανό το 1936 (η παρουσία της φόγας πρωτοεισήχθη το 1928 στο Άμστερνταμ), αυτό δεν σημαίνει ότι η ολυμπιακή ιδέα εξισώνεται με τον ναζισμό. Οι αρχές και ιδέες του ολυμπισμού και της ευγενούς άμιλας είναι αντίθετες σε κάθε ιδέα ολοκληρωτισμού. Ντροπή σας. Η πατρίδα μας ματαφέρει σε όλο τον κόσμο ένα μήνυμα ειρήνης και πολιτισμού, όχι ένα μήνυμα ολοκληρωτισμού. Κρατήστε τους αναπτήρες σας για άλλες εκδηλώσεις.
e ma pia
24/04/2016 03:45
Auta einai karagkiozilikia tupou xitler kai hollywood gia na konomane oi poluethnikes sto onoma tou ellinismou kai o laos tjs anthropotitas na pethenei ftoxos..ftoxos eisai kai su sto mualo
αμν
21/04/2016 15:18
άρτον και θεάματα.... απο την στιγμη που η εκεχειρία είναι συμβολική είναι και άχρηστη
Ζακ
21/04/2016 10:09
καραγκιοζιλίκια
20/04/2016 22:54
Auti i teletoutgia tis olumpiakis fotias einai i suneisfora ton naziston germanon stin upothesi ton olumpiakon agonon..anaptires den exoun na agorasoun enan ekei pou kanoun tous olumpiakous? sunexeia stin traka gia fotia pare kai enan anaptira
e ma pia
24/04/2016 03:26
Alla kai auto to ethimo na trexoun me tin fotia mesa stis poleis kai ta xoria san tous palavous me ena dadi sto xeri i to allo na fernoun to agio fos apo tin palestini me times arxigou kratous ..apo ieres floges pou kaine sto kantiki tis elladas kala ta pame den prepi na exoume parapono kanoume kai exagoges s olon ton kosmo greek politismo tou enos anaptira fotia..auta prepei na einai ta fota pou dosame ston kosmk
Κώστας
23/04/2016 12:49
Ανόητος. Έστω και εάν η προέλευσεη της ιδέας της τελετής αφής προέρχεται από γερμανό το 1936 (η παρουσία της φόγας πρωτοεισήχθη το 1928 στο Άμστερνταμ), αυτό δεν σημαίνει ότι η ολυμπιακή ιδέα εξισώνεται με τον ναζισμό. Οι αρχές και ιδέες του ολυμπισμού και της ευγενούς άμιλας είναι αντίθετες σε κάθε ιδέα ολοκληρωτισμού. Ντροπή σας. Η πατρίδα μας ματαφέρει σε όλο τον κόσμο ένα μήνυμα ειρήνης και πολιτισμού, όχι ένα μήνυμα ολοκληρωτισμού. Κρατήστε τους αναπτήρες σας για άλλες εκδηλώσεις.
e ma pia
24/04/2016 03:39
Rezili kanete ton ellinismo ntrepomaste na kukloforisoume exo san ellines ..otan me rotane ti eisai leo alvanos xaxa
Κώστας
25/04/2016 11:21
Τότε να κάνουμε έρανο για να σου βγάλουμε αλβανικό διαβατήριο. Γιατί κει εγώ ντρέπομαι με τα σχόλια σου
Δρακουλας για σένα
21/04/2016 23:08
Τσογλανοσυριζαιικο αρβανιτοκουμουνι βλαχαρε στη βλαχία γρήγορα
e ma pia
24/04/2016 03:35
To allo pali me ton agio vasili ntumeno ladyboy pou katektise akoma kai tin makrini kina ? Ma ti ginete ston mosmo ? Etsi kana kai oi arxaioi athinaioi re file gia exigise mas ligo tin douleia..allos enas ellinikos mithos sta perata tou kosmou ? Exoume ginei i pneumatiki xounta tis anthropotitas lol
Θεσσαλονικεας
21/04/2016 10:34
Είσαι μίζερος ρε φίλε. Πίσω στην θολοκουλτουριαρεϊκη φωλιά σου... Τώρα!
e ma pia
24/04/2016 03:31
To allo ethimo poutrexoun xiliades mesa stous dromous gia na timisoun ton mutho tou marathoniou?auto pali pou to pas? Ma ti sumvenei ston kosmo exei paranoisei entelos ?
kyreus
21/04/2016 06:41
you can cure ignorance,...but stupidity is irrevrsible