Το ΣτΕ έκρινε ότι έχει παραγραφεί το πρόστιμο των 375.329 ευρώ του Αλέξη Μητρόπουλου

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 06/04/2016 20:43 |
Το ΣτΕ έκρινε ότι έχει παραγραφεί το πρόστιμο των 375.329 ευρώ του Αλέξη Μητρόπουλου

Παραγεγραμμένο έκρινε το Β. Τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας το πρόστιμο των 375.329,08 ευρώ που είχε επιβληθεί στον πρώην βουλευτή Αλέξη Μητρόπουλο, αλλά λόγω της σπουδαιότητας της υπόθεσης το ζήτημα παραπέμφθηκε για οριστική κρίση στην αυξημένη 7μελή σύνθεση του ίδιου τμήματος του Ανωτάτου Δικαστηρίου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο κ. Μητρόπουλος είχε προσφύγει στο ΣτΕ και ζητούσε να αναιρεθούν δύο αποφάσεις του Διοικητικού Εφετείου με τις οποίες είχε απορριφθεί η προσφυγή του κατά της πράξης του προϊσταμένου της Δ΄ ΔΟΥ Αθηνών με την οποία του επιβλήθηκε πρόστιμο των 375.329,08 ευρώ για παράβαση του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων κατά το έτος 1999.

Στη απόφαση του ΣτΕ σημειώνεται ότι η παράταση των προθεσμιών παραγραφής που επήλθαν με πρόσφατους νόμους, αντιβαίνει στις αρχές της ασφάλειας δικαίου και της προστατευόμενης εμπιστοσύνης που επιβάλλουν τη σαφή διατύπωση των κανόνων δικαίου.

8
ΔΥΣΟΔΙΑ
03/08/2017 10:54
βγαινη στην τηλεοραση και κρινει τουσ παντεσ απιστευτα αντικειμενικα καναλια πετσα δεν εχουν
pelias
05/08/2016 19:22
Διεφθαρμένος μέχρι μυελού οστέων αυτός ο καθηγητής, όπως άλλωστε η συντριπτική πλειονότης των καθηγητών μας στα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Ο Τσώρτσιλ όταν τους χαρακτήριζε περισσότερο διεφθαρμένους από τους πολιτικούς, γνώριζε πολύ καλά τι έλεγε!
bruidsjonker
06/04/2016 22:16
OK παραγράφηκε . Ποιος υπάλληλος καθυστερώντας την υπόθεση ζημίωσε το δημόσιο ? Πότε θα πληρώσει από την τσέπη του το ποσό που στέρησε από τα δημόσια έσοδα ?Πότε θα απολυθεί και θα διωχθεί για απιστία?
pelias
05/08/2016 19:18
Υπήρχε από παλιά, και ακόμη υπάρχει η μαφία των Ταμείων της εφορείας, που πληρώνοντας κάποια χρήματα, ο φάκελος αυτού που χρωστάει θάπτεται όλο και προς τα πίσω, και κάθε φορά πληρώνει τον ταμειακό θάπτη, μέχρι να παραγραφεί το χρέος. Παλιά αυτή η ιστορία, αλλά πάντοτε εν ενεργεία.-
Θ,Δ.
06/04/2016 22:12
Δηλαδή χρώσταγε χρήματα που κατάφερε να μην πληρώσει και να παρέλθει η προθεσμία για να παραγραφή η αξίωση! όχι ότι δεν χρώσταγε δεν όφειλε τα χρήματα, αλλά ότι δήθεν έχει παραγραφεί! Καταλάβατε; Αν χρωστάμε εμείς 500 ευρώ στο Δημόσιο θα φροντίσουν να τα εισπράξουν τώρα που ο " κύριος" "καθηγητής" ήταν να πληρώσει 375000 ευρώ το άφησαν να παραγραφεί! Έτσι είναι "τα κονέ"! Κατά τα άλλα αυτός ήθελε να μας σώσει από τα μνημόνια!!!
Johny
06/04/2016 21:53
Η ελληνική δικαιοσύνη βραβεύει ανοιχτά την παρανομία. ...
zeus
18/05/2016 19:04
Kαι νυν και αεί πάντα αυτό κανει! Μάλλον πρέπει να την ξαναβαφτίσωμε με άλλο όνομα, αφού το "Δικαιοσύνη" δεν ανταποκρίνεται στα πεπραγμένα της.
Παυλος
23/02/2018 17:56
Προτείνω για νονό τον Γκουσκουνη.