Φουντώνει ο εμφύλιος στη Δικαιοσύνη

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 30/03/2016 18:41 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 30/03/2016 22:04 |
Φουντώνει ο εμφύλιος στη Δικαιοσύνη

Φουντώνει, όπως όλα δείχνουν , ο εμφύλιος πόλεμος στο χώρο της Δικαιοσύνης. Μία ημέρα μετά τη σύγκρουση των πολιτικών αρχηγών στη Βουλή για θέματα Δικαιοσύνης, η εισαγγελέας εφετών Γεωργία Τσατάνη, η οποία με
αναφορά της είχε καταγγείλει παρεμβάσεις του Αναπληρωτή Υπουργού Δικαιοσύνης Δημήτρη Παπαγγελόπουλου περνά στην ... αντεπίθεση.

Συγκεκριμένα μα αναφορά που υπέβαλε στην Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Ευτέρπη Κουτζαμάνη ο δικηγόρος της Θέμις Σοφός ζητείται η διενέργεια κατεπείγουσας έρευνας.

Η εισαγγελική λειτουργός στην πολυσέλιδη αίτησή της προς την Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου αναφέρεται στα όσα ελέχθησαν χθες στη Βουλή κατά τη συζήτηση προ ημερησίας διάταξης σε επίπεδο πολιτικών αρχηγών, επισυνάπτοντας ειδικά την ομιλία του αναπληρωτή υπουργού Δικαιοσύνης Δημήτρη Παπαγγελόπουλου, ο οποίος αναφέρθηκε στη συνάντηση που είχε με την εισαγγελέα Τσατάνη με δική της πρωτοβουλία και αντέκρουσε τις σε βάρος του καταγγελίες.

Από την παράθεση των όσων ανέφερε ο υπουργός στη Βουλή, κατά την εισαγγελέα, προκύπτουν νεότερα στοιχεία που πρέπει να διευρενηθούν σχετικά με την υπόθεση Βγενόπουλου και τους χειρισμούς εισαγγελικών λειτουργών, ενώ αφήνει υπαινιγμούς για παραβιάσεις της μυστικότητας της διαδικασίας.

Απευθύνεται στην Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου από την οποία ζητά παρέμβαση και κατεπείγουσα έρευνα αναφέροντας αναλυτικά τις διατάξεις που καθορίζουν τις πειθαρχικές έρευνες σε βάρος των εισαγγελέων και των δικαστών.

15
giorgos
01/04/2016 18:39
Το 11 εγραφα οτι η βουλη δεν ειναι ελληνικη αλλα εβραικη. Στην βουλη των εβραιων ελεγα. Ηρθε αυτος που ειναι υπαλληλος τους η κρυφοεβραιος για να διαλυσει το εθνος των ελληνων. Φατε στην μαπα αυτον και τους αυριανους του ψηφοφορους που σημερα το παιζουν πονεμενοι μεταναστες, και αυριο αντι να σας πετανε πετρες θα σας παιρνουν τα κεφαλια αν λετε οτι δεν ειστε εβραιοκομμουνιστες τζιχαντιστες. Μα επιτελους ρε σεις, θα πρεπει να ειναι καποιος διορατικος για να δει την αληθεια;. Φως φαναρι ειναι..
zeus
31/03/2016 20:00
Παίζουν παιχνίδια τρελά στην Εβραιοβουλή των "Ελλήνων"!
ελεος
31/03/2016 14:41
πως αντέχουν την αναξιοπρέπεια και την γελοιοποιηση οι δυο εικονιζόμενοι? θα το καταλαβουν όταν οι πολιτες αρχίζουν να τους φτύνουν όπου τους συναντούν!!! αλλα η αναλγησία τους και ο έρωτας με την καρεκλα ης εξουσίας είναι τοσο μεγάλος που μπορεί να νομίζουν πως βρέχει. Ο υπουργός διετέλεσε ένας νεροβραστος και αδιαφορος καθηγητής χωρίς ωευρο και θέληση (ταπεινός κομμουνιστής με φουσκωμένες τσέπες) στο ΑΠΘ. Αυτά απο τα παιδια μου που έτυχε ένα φεγγάρι να τον έχουν καθηγητή!!!
swinging bell
31/03/2016 13:31
ΣΤΟ ΝΕΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ Η ΤΕΤΡΑΕΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΘΑ ΦΕΥΓΟΥΝ!
John
31/03/2016 11:11
Η Ελλάς ειναι στα γόνατα επειδή την τυραννά 40 χρονια μια τρίπτυχη μαφία - οι διεφθαρμένοι πολιτικοί, τα ΜΜΕ της διαπλοκής και η νοθευμένη δικαιοσύνη. Εάν δεν γίνει εκκαθάριση δεν αλλάζει τίποτα.
Mboosh
31/03/2016 10:55
Από την μια αυτό και από την άλλη οι υποθέσεις των Πολάκη, Σταθάκη που ναι μεν είναι σύνφωνες με το γράμμα του νόμου αλλά επί της ουσίας ο ίδιος ο νόμος αποτελεί παρέμβαση στην Δικαιοσύνη και εισήχθη μόνο και μόνο για να καταπολεμηθεί η δικομανία του Έλληνα. Δεν γνωρίζω πόσο ισχυρό ήταν το κράτος δικαίου στην Ελλάδα, νομίζω ότι ήταν αρκετά ισχυρό, αλλά υπάρχουν και πιο αδύναμα (πχ Ρωσία) ως και ανύπαρκτα (πχ Κίνα). Το κακό είναι ότι τα στελέχη του Συριζα μεγάλωσαν θαυμάζοντας αυτά τα καθεστώτα και συνδυάζουν αυτόν τον θαυμασμό με μια επίδειξη μαγκιάς...
tt
31/03/2016 10:02
Με αυτούς τους πολιτικούς και τους δικαστικούς θέλουν οι έλληνες να πάει Ελλάδα μπροστά .αυτή όλοι με θυμίζουν εμένα πανηγυρτζής δεν έχουν ούτε το σθένος Ούτε τη συνείδησή .φυσικά είναι αγράμματοι και απολίτιστοι και μου δίνει την εντύπωση ότι δεν έχουν τελειώσει ούτε καν δημοτικού .Φυσικά για την πατρίδα τους για τον λόγο ότι είναι απολίτιστοι και αγράμματοι και δεν έχουν συνείδηση δεν δίνουν δεκάρα ή Μόνη πατρίδα για αυτούς Είναι το χρήμα ούτε καν τα παιδιά τους διότι Είδες που έχει παιδιά δεν πληγώνει έτσι τον τόπο του και δεν συμπεριφέρεται με αυτό τον τρόπο γιατί γνωρίζει που σε αυτόν τον τόπο θα μεγαλώσουν αυτά τα παιδιά
ταγκανικα
01/04/2016 11:59
Εκτροχιάζεσαι.Συνειδητά γίνονται τα παιχνίδια.Έχουν πλήρη γνώση.Απλά τα ιδανικά είναι διαφορετικά και δέ συνάδουν με τα του κοινού δικαίου.Το άν ενδιαφέρονται για τον υλισμό, την υστεροφημία,την κοινωνική θέση και δύναμη που απορρέει απο τον τίτλο που με νόμιμες δημοκρατικές διαδικασίες τους δόθηκε ,προσωπικά μου έιναι αδιάφορο.Λειτουργικά με ενδιαφέρει να είναι χρήσιμοι και ικανοί για τη θέση που κατέχουν τόσο οι δικαστικοί όσο και οι νομοθετικοί υπάλληλοι.Εκλεγμένοι υπάλληλοι δημοκρατικού πολιτέυματος είναι.Τη δυνατότητα για την κατοχή ή μή του τίτλου που έχουν, την έχεις.Εκτός και άν αιτιολογημένα την αφαιρέσει το κράτος δικαίου βάση νόμου του συντάγματος.Σε κάθε, όμως περίπτωση αστοιχείωτες,συκοφαντικές, τυφλές προσβολές και ύβρεις, νομικά επισύρουν πταίσμα των οποίων της παραβάτικότητας η βεβαίωση απο το 2013 και μετέπειτα, μετατρέπεται απο τρίμηνη κράτηση σε χρηματικό πρόστιμο μετά απο απόφαση μονομελούς ή τριμελούς δικαστηρίου μετά το εφετικό δικαίωμα του εναγόμενου σε πρωτοβάθμια δικαστική απόφαση.
giorgos
01/04/2016 18:46
Πραγματικα και δικιο να εχεις που αδικο εχεις απο οσα διαβασα και ο πιο πανω τα λεει σωστα, τι θες να πω σε εναν ανθρωπο που το παιζει μορφωμενος και για ονομα εχει ταγκανικα;. Οτι κριμα τα γραμματα που εμαθε. Ενταξει καταλαβαμε οτι εχεις γνωσεις νομικου. Τελικα το νεο χαρατσι θα ειναι σε οσους βριζουν τους εβραιοκομμουνιστες;.. Υπαρχουν λογια να τους βρισεις αραγε;.
ταγκανικα
04/04/2016 10:06
Ανιαρές, ανούσιες φλυαρίες στερούμενες λογικής και νοηματος, ώς απόρροια της αίσθησης μανίας καταδίωξης και της άυξησης εντροπίας του ψυχισμού.Κοινώς,ακόρεστος στροβιλισμός του ύδατος.
Τι ακούω;
31/03/2016 01:28
υπάρχει και Δικαιοσύνη;
Eθνικιστης Μεσολογγιτης
31/03/2016 00:36
Έτσι στή σκοτεινή ταβέρνα πίνουμε πάντα μας σκυφτοί. Σάν τά σκουλήκια, κάθε φτέρνα ?που μ?ς έβρει μ?ς πατε?. Δειλοί, μοιραίοι κι ?βουλοι ?ντάμα, προσμένουμε, ?σως, κάποιο θάμα! ΚΩΣΤΑΣ ΒΑΡΝΑΛΗΣ
Κώστας Διδ.
31/03/2016 16:28
Ο ένας "εθνικιστής", ο άλλος " κομμουνιστης ". Ο εθνικιστής θαυμάζει την ποίηση του κομμουνιστη. Λίγο παράξενο μου φαίνεται. Αφού όμως βρίσκει τη δύναμη να τον θαυμάζει, είναι προς όφελος του.(εθνικισμός και διεθνισμός είναι έννοιες διαμετρικά αντίθετες).
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
31/03/2016 19:19
αυτοι ηταν κομμουνια αλλα πιστευαν στο διαλεκτικο υλισμο ενω σημερα τα λεγομενα κομμουνια ξερουν μονο τον καπουτσινο με αφρογαλα...το μαχαιρι μπενει βαθια στους Νενεκους και εθνοπροδοτες και οχι σε ιδεολογικα αντιθετα με μενα Ελληνες.
leo
30/03/2016 20:53
τσακώνονται οι Εβραίοι μέσα στην βουλή των Ελλήνων ,,,τι άλλο παράξενο θα δω πριν πεθάνω