Βρέθηκαν ίχνη του ελικοπτέρου στο Αιγαίο

Θρήνος για τους πεσόντες στην Κίναρο - Τριήμερο πένθος στις Ενοπλες Δυνάμεις

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 11/02/2016 07:11 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 11/02/2016 20:52 |

Δύο πιλότοι και ένας μηχανικός του Πολεμικού Ναυτικού σκοτώθηκαν όταν το ελικόπτερο στο οποίο επέβαιναν συνετρίβη υπό άγνωστες συνθήκες, τα ξημερώματα της Πέμπτης, στη νήσο Κίναρο, στα δυτικά της Λέρου.

Λίγο μετά τις 11, στην πλαγιά απόκρυμνης περιοχής της Κινάρου, σε απόσταση 40-50 μέτρων από την κορυφή όπου εντοπίστηκαν τα πρώτα συντρίμμια του ελικοπτέρου, βρέθηκαν οι σοροί των δύο εκ των τριών χειριστών και ταυτοποιήθηκαν πριν από λίγο.

Πρόκειται για τους Κωνστανίνο Πανανά και Ελευθέριο Ευαγγέλου ενώ ο κυβερνήτης Αναστάσιος Τουλίτσης παραμένει αγνοούμενος.

Το ελικόπτερο είχε απονηωθεί από τη φρεγάτα ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΦΩΚΑΣ, στο πλαίσιο της άσκησης ΑΣΤΡΑΠΗ 2/16, για την εκτέλεση τακτικού παίγνιου, όταν στις 2:45 τα ξημερώματα χάθηκε το ίχνος του, η επαφή του με τα ραντάρ και οι επικοινωνίες, όπως ανακοινώθηκε στην ενημέρωση των στρατιωτικών συντακτών.

Στις 4:40 τα ξημερώματα εντοπίσθηκε θερμικό ίχνος του, από τις θερμικές κάμερες των ελικοπτέρων Σικόρσκι του Πολεμικού Ναυτικού και του Σούπερ Πούμα της Πολεμικής Αεροπορίας, βορειοδυτικά της Κινάρου. Στις 7:01 το πρωί εντοπίσθηκαν συντρίμμια του ελικοπτέρου.

Ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ ναύαρχος Ευάγγελος Αποστολάκης ανέφερε ότι δεν υπήρχε καμία ενημέρωση από το ελικόπτερο πριν από την εξαφάνισή του απο τα ραντάρ για τυχόν πρόβλημα. Δεν ακούστηκε τίποτε, ανέφερε χαρακτηριστικά.

Διευκρίνισε ότι είναι συνεχής η παρακολούθηση των ελικοπτέρων του Πολεμικού Ναυτικού από τα πλοία, ανέφερε ότι οι καιρικές συνθήκες ήταν πολύ φυσιολογικές (νοτιοδυτικός άνεμος 5-6 μποφόρ ύψος κύματος 1,5 μέτρα) και επισήμανε ότι τα ελικόπτερα αυτά έχουν εξαιρετικές δυνατότητες.

Το ΑΒ-212 πετούσε σε ύψος 390 ποδιών όταν χάθηκε από τα ραντάρ.Νωρίς το πρωί της Πέμπτης, ο αναπληρωτής υπουργός Εθνικής Αμυνας Δημήτρης Βίτσας εξήρε την εμπειρία του πληρώματος και μαζί με τον Αρχηγό ΓΕΕΘΑ παρατήρησαν: «Δεν μπορούμε να πούμε συλλυπητήρια γιατί δεν τους έχουμε βρει».

Στις συνεχιζόμενες έρευνες συμμετέχουν ομάδα των υποβρυχίων καταστροφών, η 1η Μοίρα της ειδικής δύναμης της Πολεμικής Αεροπορίας (ΜΕΕΔ), τμήμα αλεξιπτωτιστών του Στρατού Ξηράς και τμήμα της ΕΜΑΚ.

Επίσης, στις έρευνες συμμετέχουν οι φρεγάτες ΥΔΡΑ, ΣΠΕΤΣΑΙ, ΕΛΛΗ, ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΦΩΚΑΣ, ΑΔΡΙΑΣ, τα οργανικά ελικόπτερα ΣΙΚΟΡΣΚΙ της φρεγάτας ΣΠΕΤΣΑΙ και ΑΒ-212 της φρεγάτας ΑΔΡΙΑΣ και δύο ελικόπτερα Σούπερ Πούμα της Πολεμικής Αεροπορίας, τα οποία έχουν απογειωθεί από τη Χίο και τη Ρόδο.

Στις 4:05 εκδόθηκε η ελληνική ΝΟΤΑΜ από το Ενιαίο Κέντρο Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης (ΕΚΣΕΔ) για τη διεξαγωγή της επιχείρησης έρευνας και διάσωσης. Αργότερα ακολούθησε τουρκική ΝΟΤΑΜ, η οποία παρέπεμπε τα συμμετέχοντα πλοία να επικοινωνούν με τις ελληνικές Αρχές.

Στις 7:01 υπήρξε και οπτική επαφή με συντρίμμια του ελικοπτέρου.

Όπως έγινε γνωστό, ο κυβερνήτης, υποπλοίαρχος Αναστάσιος Τουλίτσης γεννήθηκε το 1979, είναι έγγαμος και έχει περισσότερες από 1.300 ώρες πτήσης στα ελικόπτερα. Ο συγκυβερνήτης, υποπλοίαρχος Κωνσταντίνος Πανανάς γεννήθηκε το 1982, είναι έγγαμος με παιδιά και ο ναυτίλος ανθυπασπιστής Ελευθέριος Ευαγγέλου γεννήθηκε το 1980 και επίσης έχει παιδιά.

Η ανακοίνωση από το Γενικο Επιτελείο Ναυτικού που εστάλη στις 6:28 το πρωί έχει ως εξής:

Από το Γενικό Επιτελείο Ναυτικού ανακοινώνεται ότι την Πέμπτη 11 Φεβρουαρίου 2016 στις 02:45, απωλέσθη το ίχνος ελικοπτέρου ΠΝ στην περιοχή της Κινάρου. Το ελικόπτερο είχε απονηωθεί από φρεγάτα στο πλαίσιο τακτικού σεναρίου άσκησης ΑΣΤΡΑΠΗ 2/16. Στο ελικόπτερο επιβαίνουν τρία άτομα. Είναι σε εξέλιξη έρευνα στην περιοχή από πλοία της άσκησης, οργανικά ελικόπτερα πλοίων, ένα C-130 και ελικόπτερο SUPER PUMA της Πολεμικής Αεροπορίας.


Ο Πάνος Καμμένος

Εσπευσμένα επιστρέφει στην Αθήνα ο υπουργός Άμυνας, Πάνος Καμμένος. Ο υπουργός, μόλις ολοκληρωθεί το σκέλος που αφορά στην Ελλάδα, στο πλαίσιο της συνόδου των υπουργών του ΝΑΤΟ που διεξάγεται στις Βρυξέλλες, ακυρώνει όλο το υπόλοιπο πρόγραμμά του επιστρέφει στην Αθήνα.

Σε συνεχή επικοινωνία με το υπουργείο Άμυνας βρίσκεται από νωρίς το πρωί ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας, για την υπόθεση σχετικά με το ελικόπτερο.

Εν τω μεταξύ, αίσθηση προκαλεί η αμφισβήτηση από πλευράς Άγκυρας των ερευνών του Πολεμικού Ναυτικού στο Αιγαίο μετά την πτώση του ελικοπτέρου.

Σύμφωνα με πληροφορίες, με ΝΟΤΑΜ Α0701/16 η Τουρκία θεωρεί παράνομη την έρευνα διάσωσης που γίνεται στην Κίναρο, εκεί όπου εντοπίστηκαν συντρίμμια του ελικοπτέρου.

Είχαν προηγηθεί τέσσερις τουρκικές ΝΟΤΑΜ με τις οποίες η Άγκυρα αποκρούει τρεις ελληνικές που αφορούν δεσμεύσεις περιοχών για ασκήσεις των ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων.

31
15/02/2016 01:18
Οι μουσουλμανοι εχουν μπει μεσα απο προδοσια αφου το συριζα αφησε ανοιχτη την κερκοπορτα η ελλας εαλω ελληνες
giorgos
12/02/2016 10:11
O Θεος ας αναπαυσει τις ψυχες τους. Οποιος χανει την ζωη του για την ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΑΝΑΤΟΣ.
Αντωνης Τσαουσιδης
14/02/2016 22:13
...ενω οποιος χανει τη ζωη του στην καθημερινη βιοπαλη ειναι καταδικασμενος στην αιωνια ληθη.
16/02/2016 03:39
nai ayto den to katalaveno oute ego ...tin dou.eia tous ekanan opos olous tous allous
Helene
11/02/2016 15:52
ΝΑ‘ ΤΗΝ η τελευταια .... Μ Α Κ Α Β Ρ Ι Α ΕΠΙΤΥΧΙΑ της Γεωπολιτικης Τακτικης της Κυβερνηση μας : Σ Κ Ο Τ Ω Ν Ε Ι τρεις ... Ε Λ Λ Η Ν Ε Σ και καταφερνει : 1. Τη ... Ν Ε Κ Ρ Ι Κ Η - Σ Ι Γ Η στον αγωνα των ΑΓΡΟΤΩΝ μας και τον τελειο αποπροσατολισμο της προσοχης μας !!! Και καταφερνει : 2. Να μας φερει ( περαν απο τους ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ) , και το ... Ν Α Τ Ο , που δηθεν θα βοηθησει στην προστασια των θαλασσιων συνορων μας !!! Στην πραγματικοτητα ομως προκειται για μια ... ΝΕΑ ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΑ με στοχο ξανα τους Αγιους Τοπους ... τα σημερινα πλουτη της περιοχης μας στη ΜΕΣΟΓΕΙΟ .... τα Π Ε Τ Ρ Ε Λ Α Ι Α μας !!!!!! Eνω , ΣΗΜΕΡΑ , ΟΛΕΣ οι Ευρωπαικες Εφημεριδες , γραφουν για την ... Ε - Ξ - Ο - Δ - Ο της ΠΑΤΡΙΔΑΣ μας απο τη S c h e n g e n , μιλουν για .... ΣΤΡΑΤΟ στην ΠΓΔΜ , και .... για ΕΡΜΗΤΙΚΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ της ΕΛΛΑΔΑΣ μας , ουτως ωστε να αποφευχθει το ...περασμα των λαθρομεταναστων στην Ευρωπη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Βαθυτατα τα ΣΥΛΛΗΠΗΤΗΡΙΑ στις γυναικες και τα παιδια τους !!!!!!!!!!! ΑΛΛΑ ‘ ομως ........ Ε Λ Λ Η Ν Ε Σ - Ξ Υ Π Ν Η Σ Τ Ε , γιατι ΜΙΣΕΛΛΗΝΕΣ και ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ χρησιμοποιουν ΟΛΑ τα μεσα για να “ Α Λ Ω Σ Ο Υ Ν “ - την ΠΑΤΡΙΔΑ μας !!! Ακομα και το ... ΘΑΝΑΤΟ ........
Blue Panther
13/02/2016 06:35
Dearest Helene, your wonderful cynicism and seeming paranoia are a breath of fresh air.
Helene
14/02/2016 15:09
Yeeesss , my Dearest ... ΚΥΝΙΚΕ , ..... Breathhh Αfter Comaaaaaa ... !!!
Αποστολης
12/02/2016 08:09
δε κουράζεσαι να γράφεις έτσι; βλέπω....ΣΧΟΛΙΑ καιρό....ΤΩΡΑ
ΡΙΝ ΤΙΝ ΤΙΝ
12/02/2016 06:22
Ωρα να επισκεφθεις τον ψυχιατρο
Τριεψιλιτης
12/02/2016 15:33
φρου φρου σε ποναει!!!!!!!
Helene
13/02/2016 00:37
" Τριεψιλιτη " μου , και παλι ... Σ' Ευχαριστω !!!
chr
11/02/2016 15:23
Πωπω τι μαθαινουμε εδώ στα ΝΕΑ από τα σχολια!
Γιαννης
11/02/2016 11:20
"Κωστας" Τον κακο σου τον καιρο ότι θελεις λες.Εχεις μπερδεψει τα μπούτια σου.Συγκρινεις διαφορετικα αεροσκάφη.Καμια σχεση μ'αυτα που περιγραφεις, το ατυχο αγκουστα μπελ του Π.Ν.
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
11/02/2016 10:20
Μαύρ' είν' η νύκτα στα βουνά, στους βράχους πέφτει χιόνι. Μες στ' άγρια, στα σκοτεινά, στες τραχιές πέτρες, στα στενά, ο κλέφτης ξεσπαθώνει. Στο δεξί χέρι το γυμνό βαστά αστροπελέκι. Παλάτι έχει το βουνό και σκέπασμα τον ουρανό, κ' ελπίδα το τουφέκι. Φεύγουν οι τύραννοι χλωμοί το μαύρο του μαχαίρι· μ' ιδρώτα βρέχει το ψωμί, ξέρει να ζήσει με τιμή, και να πεθάνει ξέρει. Τον κόσμ' ο δόλος διοικεί κι η άδικ' ειμαρμένη. Τα πλούτη έχουν οι κακοί, ΩΣ ΠΟΤΕ ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ ΥΠΟΜΟΝΗ?????????????? κι εδώ στους βράχους κατοικεί η αρετή κρυμμένη.
Byzantine
05/05/2016 08:15
Εισαι ετοιμος να παρατησεις τα κατσικια και τα χωραφια εκει στο Μεσολογγι και να βγεις στα βουνα Εθνικιστη; Να κανεις τι ρε, ν' αναβεις φωτιες; Ξερεις καν πως ν αναψεις φωτια στην ερημια; Η μηπως σας τα μαθαινουν αυτα στις ολονυχτιες εξορμησεις της ΧΑ; Εισαι ετοιμος να απαρνηθεις τα κοινοτικα δανεια; Δε μου λες, πηρες κι εσυ 4χ4 ενω υποτιθεται οτι εκανες αγροτικες επενδυσεις; Εχτισες σπιτι; Αυτοι που κυβερνουν τωρα και τα εθνικολαικιστικα χαιβανια σα και του λογου σου ειστε το ενα και το αυτο. Απλα, ο ενας αντλει τις ιδεες του απο τον Χιτλερ, αλλος απο τον Σταλιν. Και μαζι αποτελειτε και εναν απο τους κυριους λογους που η Ελλαδα παραμενει ενα μεταοθωμανικο κρατιδιο στην ευρυτερη Ευρωπαικη περιφερεια. Ανθελληνα!!
δ
11/02/2016 13:40
ΟΚ εχουμε καταλαβει μετα τοσο καιρο, οτι εισαι χρυσαυγακι σε διατεταγμενη. Κατι αλλο;
προς κοπριτες του δημοσιου
14/02/2016 06:36
Εσυ που ανηκεις καφρε? Στην χρυση συριζοπορδη? Ου να χαθειται ολοι σας κομματοσκυλα και κομματοσυμοριτες
giorgos
13/02/2016 19:59
Ενταξει, εχουν δωσει τον ορισμο οι ανεγκεφαλοι που ανηκουν στην φυλη των ΕΒΡΑΙΟΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ. Λενε οτι ολοι οι ελληνες ειναι χρυσαυγιτες. Πειτε οτι θελετε, εμεις ελληνες θα παραμεινουμε, και ποτε δεν θα ανηκουμε στην φυλη των ΕΒΡΑΙΟΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ.
ΒΠ
14/02/2016 14:51
Όχι ΟΛΟΙ οι έλληνες Γιωργάρα, μόνο οι γόνοι ταγματασφαλιτών και χιτών! Ρώτα τους γονείς σου να μάθεις περισσότερα :)
ΡΙΝ ΤΙΝ ΤΙΝ
12/02/2016 06:24
Το κατι αλλο ειναι οπτι χρειαζεται ψυχιατρο
ελεος με την βρωμπροπαγανδα σας
12/02/2016 03:06
Αυτοι οι στιχοι ειναι κληρονομια του ελληνισμου απο τα 500 χρονια τουρκοκρατιας δεν εχουν να κανουν τιποτα με κομματοσκυλα και κομματοσυμοριτες ..αν δεν γουσταρεις να εισαι ελληνας με γεια σου και χαρα ρου και χεστηκαμε να το χερεις.καλυτερα ενας προδοτης λιγοτερος
KWSTAS
15/02/2016 13:57
... HLITHIE!!!!
Κωστας
11/02/2016 09:36
Ιπτάμενα φέρετρα του Β΄παγκοσμιου πολέμου.....
Byzantine
11/02/2016 12:15
Μισο λεπτο γιατι του δινετε μειον καποιοι; Το ΑΒ 212 εxουν βγει σε διαφορες εκδοσεις CH-135 Twin Huey 1969 UH-1N variant for the Canadian Armed Forces UH-1N 1969 Military version for the United States Marines Corps and Air Force HH-1N 1970 Designation applied to UH-1Ns reroled to search and rescue duties. Used by both Navy and Marines [derivative] agusta ab212 1971 Bell 212 built under license in Italy by Agusta in both civilian and military variants. Agusta also designed and produced the navalized varian ... VH-1N 1971 VIP military variant [derivative] 412 1979 Also known as the Griffin. Similar to the Bell 212 but featuring a foldable 4-bladed rotor of composite construction. Powered by a PWC PT6T-3B-1 ... Design work began in Autumn 1978 with first deliveries early in 1981. Several versions available. 412SP (Special Performance) with more fuel and ... The 412 is also assembled in Indonesia as the IPTN NB412 and Agusta from Italy built several variants since January 1981 [derivative] UH-1Y Venom 2001 The Bell 450 was part of the Marines H-1 upgrade program to remanufacture the current fleet of UH-1N utility helicopters to an advanced configur ... [derivative] Eagle Copters 212 Eagle Single 2007 Conversion of a twin engine Bell 212 into a single-engine helicopter with a Honeywell T5317BCV / Lycoming T53-17 turboshaft Οι παλαιοτερες εκδοσεις δεν ειναι ακριβως Β' Παγκοσμιου αλλα λιγο μεταγενεστερες απο Βιετναμ και Κορεα. Οπως και να εχει, η ουσια ειναι οτι αυτες οι εκδοσεις αποτελουν τους δεινοσαυρους στην εξελικτικη ιστορια των μαχητικων ελικοπτερων του σημερα. Γεγονος το οποιο καταστει προκειμενη την ερωτηση τι ακριβως μοντελο του ΑΒ 212 ηταν αυτο που καταρριφθηκε...εμ..συγγνωμη 'επεσε'...το οτι απογειωθηκε απο φρεγατα συνειστα οτι μαλλον ειχε αναγνωριστικο η και αντιυποβρυχιακο ρολο, και ηταν κατα πασα πιθανοτατα εξοπλισμενο με ρανταρ νυκτος (thermal/night vision). Υπηρχε αντιπυραυλικο συστημα στο ελικοπτερο, και τι δυνατοτητες ελιγμου ειχε; Εχω υπηρετησει σε θεση ξηρας σε πολεμικο ναυτικο περαν αυτου της Ελλαδας και εχω περιορισμενη γνωση του ζητηματος. Απ το λιγο που σκαμπαζω το γεγονος της ξαφνικης εξαφανισης καθως και οι αιθριες καιρικες συνθηκες συνιστουν πιθανο οτι κατι καταστροφικο συνεβη (catastrofic event). Επισης, το σχετικα χαμηλο υψος πτησης (390 ποδια ~ 600 μετρα) του Ελληνικου ελικοπτερου το καθιστα ευαλωτο σε πληγμα απο προηγμενης τεχνολογιας πυραυλους εδαφους/αερος και θαλασσης/αερος σαν και αυτους που διαθετει η Τουρκια στο οπλοστασιο της (με τις ευλογιες του ΝΑΤΟ). Η απαντηση μπορει να βρεθει στα συντριμμια. Οπωσδηποτε να περισσυλεγθουν τα συντριμμια περαν και υπερανω οποιονδηποτε Τουρκικων αντεγκλησεων. Δευτερον, μια πυραυλικη κρουση εναντιον του ελικοπτερου ειναι αδυνατο να μην εγινε αντιληπτη τοσο απο τα συστηματα ηλεκτρονικης ανιχνευσης του Ελληνικου Ναυτικου οσο και απο αυτα του ΝΑΤΟ/Αμερικης. Να γινει ανοιχτη ερευνα και να μη γινει και παλι συγκαληψη της αληθειας οπως με τα Ιμια.
Στράτος
11/02/2016 16:08
Σε ποιο σχόλιο σας σας έδωσαν μείον;
Byzantine
12/02/2016 08:44
Οχι σε μενα στο Κωστα παραπανω
Νίκος
11/02/2016 13:49
Τα 390 πόδια είναι 600 μέτρα;;; Μάλλον για 120 θέλεις να πεις.
Byzantine
12/02/2016 08:46
Ναι σωστοτατος και απολογουμαι, μπερδεψα το foot με το mile
στέλιος
11/02/2016 11:03
δεν υπάρχει παλαιο αεροσκάφος. Υπάρχει μόνο κακή συντήρηση.
15/02/2016 02:01
Φιλοσοφιες καραβαναδων που χασαν ολους τους πολεμους απο το εικοσι δυο μεχρι σημερα
Cris