ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: «ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ, ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 25/12/2015 12:33 |
Μητροπολίτης Μεσσηνίας: «Οι ομοφυλόφιλοι, όπως όλοι οι άνθρωποι είναι δημιουργήματα του Θεού»
O μητροπολίτης Μεσσηνίας Χρυσόστομος

«Οι ομοφυλόφιλοι, όπως όλοι οι άνθρωποι, είναι δημιουργήματα του Θεού και ισχύει και γι’ αυτούς ο αντίστοιχος σεβασμός και η τιμή, και όχι η βία και η απόρριψη» τονίζει σε συνέντευξη του στο www.tharrosnews.gr ο μητροπολίτης Μεσσηνίας Χρυσόστομος. Μία άποψη που απέχει μακράν από τις ακραίες φωνές που διατύπωσαν άλλοι μητροπολίτες της τελευταίες ημέρες για το θέμα του συμφώνου συμβίωσης στα ομόφυλα ζευγάρια. 

Όπως προσθέτει ο κ.Χρυσόστομος - που είναι επίκουρος καθηγητής στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών - «δεν πρέπει να μας διαφεύγει ότι ο τρόπος με τον οποίο ο Χριστός αντιμετώπισε την αμαρτωλή γυναίκα της Ευαγγελικής περικοπής, χαρακτηρίστηκε από το λόγο Του, «ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω». Αυτός ο κανόνας αποτελεί τη διοικούσα γραμμή για τον τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να συμπεριφερόμεθα προς κάθε άνθρωπο και συνάνθρωπο, ανεξάρτητα από την ετερότητα ή τη διαφορετικότητά του». Και συνεχίζει: « Η Εκκλησία δεν απορρίπτει τα πρόσωπα, αλλά τα σέβεται στο πλαίσιο των ελεύθερων επιλογών και των δικαιωμάτων τους. Εκείνο που δεν μπορεί να αποδεχθεί η Εκκλησία είναι την κάθε μορφή συμφώνου η οποία αμαυρώνει το μυστηριακό χαρακτήρα του Γάμου και αλλοιώνει λειτουργικά το θεσμό της οικογένειας». 

Στην ίδια συνέντευξη ο κ.Χρυσόστομος απαντώντας σε ερώτηση για τον Χωρισμό Εκκλησίας Πολιτείας λέει πως «δεν μπορεί να απαντηθεί μονολεκτικά με ένα ναι ή ένα όχι». Η πολυετής και πολυχρόνια σχέση Εκκλησίας και Πολιτείας, ήδη από το 1830 μέχρι σήμερα, έχει διαμορφώσει ένα πλαίσιο σχέσεως το οποίο αφορά όλους τους χώρους της ελληνικής κοινωνίας σημειώνει. «Και, ως εκ τούτου, καθίσταται θέμα πολυσύνθετο, πολυδιάστατο και αρκετά περίπλοκο. Εξαιτίας ακριβώς αυτής της δυσκολίας απαιτείται διάλογος μεταξύ Εκκλησίας – Πολιτείας, ο οποίος, για να είναι ουσιαστικός, θα πρέπει να εμπνέεται από την αλήθεια και την εμπιστοσύνη».

Σε ό,τι αφορά την εκκλησιαστική περιουσία και όσα ακούγονται ότι η Εκκλησία δεν φορολογείται παρά μόνο εισπράττει ο μητροπολίτης Μεσσηνίας ανέφερε ότι η « Εκκλησία φορολογείται τόσο για την ακίνητη περιουσία της όσο και για τα έσοδά της και, μάλιστα, στο πλαίσιο των φορολογικών υποχρεώσεων που υφίσταται σε κάθε Ν.Π.Δ.Δ. Παράλληλα προς αυτή τη φορολόγηση προσφέρει το κοινωνικό και προνοιακό έργο, με σεβασμό στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια, έργο το οποίο θα έπρεπε να προσφέρει το λεγόμενο κράτος πρόνοιας». 

60
ntropis pramata
28/12/2015 17:56
TON XRUSO SOU STAURO THELO PATER KAI TIN EULOGIA SOU
HOLIDAY SEASON
27/12/2015 17:57
EXOUME KAI EMEIS TALIMPAN KOMMOUNISTAS,PAPADARIO,XRUSAUGITES,ANTARSIA,VOULEUTAS, DIALEXTE KAI PARTE
.
27/12/2015 17:50
Αν κάποιος Αθηναίος συνάψει ομοφυλοφιλική σχέση με άλλον θα έχει τις εξής κυρώσεις: 1. Δεν του επιτρέπεται να γίνει μέλος των 9 αρχόντων 2. Δεν του επιτρέπεται να εκλεγεί ιερέας 3. Δεν του επιτρέπεται να είναι συνήγορος του λαού 4. Δεν επιτρέπεται να ασκεί εξουσία εντός ή εκτός της Αθήνας 5. Δεν επιτρέπεται να σταλεί ως κήρυκας πολέμου 6. δεν επιτρέπεται να εκθέσει γνώμη (ως άμουσος – ανισόρροπος) 7. Δεν επιτρέπεται να μπει σε (δημόσιους) Ναούς 8. Δεν επιτρέπεται να στεφανωθεί στις στεφανοφορίες 9. Δεν επιτρέπεται να μπαίνει στον ιερό χώρο της αγοράς όποιος λοιπόν έχει καταδικαστεί ως ομοφυλόφιλος αλλά ενεργήσει ?αντίθετα των διατάξεων του νόμου θα τιμωρείται με Θάνατο! ΣΟΛΩΝ
FM
28/12/2015 13:53
και??? Όλα αυτά που μας παραθέτεις τα θεωρείς φυσιολογικά??? Αλήθεια σε ποιο πλανήτη ζεις???
giorgos
30/12/2015 01:38
ΕΣΥ ΖΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΥ ΖΕΙΣ, ΚΑΙ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΖΕΙΣ.. Δύο νεαροί μουσουλμάνοι μετανάστες στην Σουηδία, κατηγορούνται για την δολοφονία με κίνητρο το «μίσος»* ενός ομοφυλόφιλου, τον οποίον αφού τον έντυσαν με γυναικεία ρούχα, του τύλιξαν ένα φίδι γύρω από τον λαιμό και τον κακοποίησαν μέχρι θανάτου. Οι δύο δράστες – ο ένας 16 χρονών και ο άλλος 19 χρονών – είναι “πρόσφυγες” από το Μαρόκο**. Σύμφωνα με την εισαγγελία, το θύμα ήταν εσκεμμένα στόχος, λόγω της σεξουαλικότητάς του
αποφασιζομεν και διατασομεν
27/12/2015 00:35
να απαγορεψουμε στους παπαδες να μιλουν και γενικως στους χριστιανους.ειμαστε πιο πολλες ,ψηφισαμε συριζα και ειμαστε πλειοψηφια,χι, χι.ειμαστε μια, ειμαστε δυο, ειμαστε τρεις, ειμαστε χιλιες δεκατρεις ...
ολαος
26/12/2015 21:36
....σωστος και επικοδομιτικος...χρισοστομος δηλαδη...οσο για τα των γκει συνανθρωπων μας εχω να πω οτι τα πραγματα ειναι πολυ απλα η εισαι οκ με τον εαυτουλη σου για αυτο που εισαι..οποτε δεν χρειαζεται η παρεμβαση του νομου η αισθανεσαι...καπως και ζητας καλυψη...που ομως ειναι ανουσια για τον απλο λογο οτι μοοιραια δεν μπορεις να θεωρηθεις φισιολογικος,παραγωγικος,και παντα θα σου λειπει ...κατι..τι???.. η παγια αρχη της φυσης αυτη της δημιουργηκοτητας [μεταφραζομενα εξαπλωσης,αναπαραγωγης του ανθρωπινου ειδους και τα πολλα καλα που προσφερει σ οποιον τις προυποθεσεις πληρει]..ενα δενδρο χωρις ανθια και καρπους.. ειναι οι γκει συνανθρωποι μας αγαπητοι μου,και αυτο κανενας νομος δεν μπορει να γινει λιπασμα αυτο το δενδρο να καρποφορισει παρα μονο αν εσεις φιλτατοι γκει συνανθρωποι ψαξετε καλα στα του εγκεφαλου στεγανα μηπως και βρητε τροπο να ισσοροπειται..[οχι οτι θα καρποφορισεται-σαν δενδρο..βγαλτε τουλαχιστον ανθια]..αυτο μονο..και ολα τα αλλα περι συμφωνων και υιοθεσιων ειναι για συμφερον μονο των πολιτικων τουτεστιν ψηφαλακια...
dick clark
29/12/2015 03:38
Η αθλιότητα η ίδια αυτό που έγραψες...δηλαδή αν κάποιος δεν μπορεί να κάνει παιδιά δεν θεωρείται φυσιολογικός; αν κάποιος έχει πρόβλημα δηλαδή και δεν μπορεί να κάνει παιδιά είναι φυτό που δεν μπορεί να βγάλει άνθη, πέτα τον περιθώριο μιας και δεν μπορεί να αναπαραχθεί...μυρίζει προπαγάνδα από το 1930 αυτό, συνήθως το λένε πενηντάρηδες, middle upper class τύποι που είναι ιδεολογικά κοντά στο βορίδη...συνήθως για παραδοσιακό δεξιό σε κόβω αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...αν πετούσες και τίποτα μπούρδες για Εβραίους θα ήταν πιο ξεκάθαρο. Αποστειρωμένες ιδέες που κληρονόμησες από τον χουντικό μπαμπά και φασίστα παππού. Βέβαια μπορεί να ανήκεις και στο άλλο φάσμα. και οι κόκκινοι τα ίδια με τους φασίστες λένε για τους γκέι...δεν μπορούν να αναπαραχθούν άρα δεν μπορούν να συμμετάσχουν στη τέλεια κοινωνία που θα φτιάξουμε στην κομμουνιστική ουτοπία μας γιατί πως θα βγει ο νέος άνθρωπος μετά; (σταλινική προπαγάνδα του ΚΚΕ του 1930 ή του 2005;) τέσπα παρασύρθηκα...αυτό που ήθελα να πω είναι ψόφα ή ξεστραβώσου.
giorgos
30/12/2015 02:06
Αθλιοτητες ειναι αυτα που εσυ γραφεις. Απορω ενας νοημων ανθρωπος οταν διαβαζει τι γραφεις τι σκεφτεται για τον χαρακτηρα σου. Ποτε καποιος δεν κανει παιδια.. Αυτη που κανει παιδια ειναι καποια. Και αν υπαρχουν περιπτωσεις που μια γυναικα δεν μπορει να μεινει εγκυος, δεν σημαινει οτι δεν ειναι φυσιολογικη μιας και απο την φυση της εχει μεσα της την μητροτητα. Ενας κυναιδος που θελει να υιοθετησει παιδι εχει την μητροτητα μεσα του;;. Λες στον ανθρωπο οτι εχει χουντικο μπαμπα, και φασιστα παπου. Ο δικος σου ειναι αριστερος και σου εμαθε οτι αυτα που λες ειναι το σωστο;;. Ξεστραβωσου οσο ειναι καιρος, γιατι αν δεν το κανεις, μια ζωη στην στραβομαρα θα ζεις. Εσενα ο δικος σου πατερας που ειναι προφανως αριστερος σε εμαθε να μην εχεις καθολου τροπους;. Δεν νομιζω να εχει κανει κατι τετοιο. Ο Θεος να σε φωτισει για να δεις την αληθεια.Μαθε την γιατι μια ζωη στο σκοταδι θα ζεις.
ν
26/12/2015 20:27
To αποριας αξιο ειναι ποιος ρωτησε την γνωμη οποιoυδηποτε πολιτη, κληρικου επιπεδου μορφωσης λυκειου γυρω απο τους νομους του κρατους. Ασκουν κριτικη διαφοροι λες και ζητησε κανενας την αδεια τους ή λες και ανηκουν στο νομοθετικο σωμα. Aμα σε ενοχλει ενας νομος προβλημα σου δεν σε ρωτησε κανενας. Αμα δεν σου αρεσει κατι ψηφισε αναλογως στις εκλογες μεχρι εκει μετραει η γνωμη σου τα υπολοιπα ειναι δημοκρατια υποαναπτυγκτε ελληνα.
αποφασιζομεν και διατασομεν
27/12/2015 00:37
διαβασε τους νομους του σολωνα και πες μας τι καταλαβες.
TheCommentsMaster
26/12/2015 20:13
Ειλικρινά εσείς οι σχολιαστές θα πρέπει να μάθετε να διαβάζετε ΟΛΟ το κείμενο και κυρίως να μην βγάζετε συμπέρασμα απο τους τίτλους των εφημερίδων. Οι τίτλοι (στην Ελλάδα μόνο συμβαίνει αυτό) είναι συνήθως η γνώμη του δημοσιογράφου, η απλώς αυτό που θέλει αυτός να περάσει.. διότι ετσι το χουμε εδω... Αμα λοιπόν διαβάσετε παρακάτω θα δείτε τι λέει ο Χρυσόστομος, όπως, ''Εκείνο που δεν μπορεί να αποδεχθεί η Εκκλησία είναι την κάθε μορφή συμφώνου η οποία αμαυρώνει το μυστηριακό χαρακτήρα του Γάμου και αλλοιώνει λειτουργικά το θεσμό της οικογένειας''
giorgos
30/12/2015 02:34
Ολοι συμφωνουμε σε αυτο περι της υιοθεσιας. Αυτο δεν θα συμβει, μιας και οι ιδιοι ομοφυλοφιλοι υποθετω δεν θα το επιτρεψουν. Ομως δεν μπορει να λεει οτι οι ομοφυλοφιλοι ειναι δημιουργηματα του Θεου. Δεν ειναι δημιουργηματα του θεου, αλλα εγιναν απο το μοριο του ανδρα που εχει πλασει ετσι ο θεος να δημιουργει θηλυ. Ομως εμεις λεμε για τους ομοφυλοφιλους, αλλα μεγαλη ευθυνη εχουν οι αντρες που κανουν αυτη την πραξη σε καποιον αλλον ανδρα. Γιατι ενας ομοφυλοφιλος δεν θα υπηρχε αν καποιος ανδρας δεν πηγαινε μαζι του. Αυτοι στην ουσια εχουν κανει την μεγαλυτερη αμαρτια. Οι καλοι ανθρωποι, οι ευαλωτοι, που εχουν καλα συναισθηματα πεφτουν θυματα των ανδρων τις περισσοτερες φορες, για αυτο και οι ομοφυλοφιλοι σχεδον ολοι τους ειναι καλοι χαρακτηρες.
προυτς προυτς
27/12/2015 09:43
Το σύμφωνο ψηφίστηκε. Έφαγε κλάσιμο ο της Μεσσηνίας και η τρελοπαρέα του ή μου φαίνεται.
GPP
26/12/2015 18:15
Αξιέπαινος,και μπράβο σου, αλλά μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα χιτλερικά ένστικτα της εκκλησίας μας ! έχετε παρακάμψη την οδό της Αγάπης !!! Βαδίζετε προς τους Τζιχαντιστές !!!
GPP
26/12/2015 17:59
Σωστά τα όσα λες,αλλά είσαι μόνος σου, οι λύκοι μέσα στην εκκλησία είναι έτοιμοι να κατασπαράξουν τα πάντα ακόμη και εσένα , σε λίγο θα αρχίσουν,επειδή δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο, να σχίζουν τα ρούχα τους ,σε ένδειξη διαμαρτυρίας!
Χ. Πολίτης
26/12/2015 11:21
Ενώ η Καθολική Εκκλησία διακρίνονταν για την λεπτομερή σεξουαλική της ηθική (μέχρι και ποιες είναι οι "επιτρεπτές" σεξουαλικές στάσεις), η ηθική διδασκαλία της Ορθόδοξης ήταν πιο διακριτική και λιγότερο μισαλλόδοξη. Οι Καθολικοί είχαν μάλιστα σχηματίσει την εντύπωση ότι η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν τρυπώνει στην κρεβατοκάμαρα των πιστών της, αντίθετα με την Καθολική που έμπαινε και στο κρεβάτι. Οι τελευταίες εξελίξεις αναιρούν τα στερεότυπα: ο Πάπας Φραγκίσκος δηλώνει ανεκτικός ("ποιός είμαι εγώ που θα κρίνω τους ομοφυλόφιλους") ενώ κάποιοι ιθαγενείς ιεράρχες κάνουν δηλ/ωσεις που θα τις ζήλευε και το Ισλαμικό Κράτος. Πολύ φοβάμαι ότι κάποιοι Άγιοι (τρόπος του λέγειν, γιατι από τότε που αυτοαποκαλούνται "άγιοι" – χωρίς αιδώ – η λέξη έχει χάσει το νόημα της) της ημετέρας εκκλησίας θα έσωζαν, αν είχαν κα κλειδιά του Παραδείσου ή του στόματός τους, ετεροφυλόφιλα φασιστικά κτήνη από λ.χ. Καβάφη, Turing, Χατζιδάκι. Είναι αυτό που οι περισσότεροι άνθρωποι θεωρούν διαστροφή. Αρκούν εν τέλει ο Φραγκίσκος και ο Μεσσηνίας να σώσουν τον χριστιανισμό από τις διαστροφές του;
Σωστός!
26/12/2015 19:05
Εύγε κύριε!
Σωτηρης
26/12/2015 09:54
Εγω θα έλεγα πως είναι λάθος της φύσης, τίποτα άλλο...
GPP
27/12/2015 09:18
Εαν ήταν λάθος της φύσης θα το είχε ήδη αποβάλει αλλά δεν είναι ! Μάλλον λάθος δικό σου είναι !
Γιάννης Ράμπος
27/12/2015 01:54
Η φύση είναι λάθος, ο Σωτήρης είναι σωστός. Λογικό μου ακούγεται, δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάπτυξη το ζήτημα.
Ο θείος Γιαγκούλης απ΄π την ύπαιθρο
26/12/2015 23:10
Είσαι Φωστήρας, έκανες τη φύση κρεμμυδάκια.
Theo
25/12/2015 23:44
χρησιμοποιούν τη Βίβλο ως το Λόγο του Θεού, αλλά δεν έχουν το θάρρος να υπερασπιστούν το περιεχόμενο ... χρησιμοποιούν εκφράσεις χωρίς κρίση για να κάνουν όλοι ευχαριστημένοι. Είναι τυφλοί οδηγοί
22/03/2016 00:11
Ετσι ακριβώς ειναι...μα ακριβώς όμως.
Πάρις
25/12/2015 23:27
Δεν θα βιαστώ να δώσω συγχαρητήρια στον Πάτερ γιατί πολύ απλά το υπόγειο μήνυμά του το πέρασε με το να παρομοιάζει τους ομοφυλόφιλους με την αμαρτωλή γυναίκα..!!! Επειδή τα ευαγγέλια και γενικά τον λόγο του Χριστού τα έγραψαν-είπαν οι μαθητές και γενικά άνθρωποι μετά Χριστόν και όχι ο ίδιος μήπως θα πρέπει να ξαναγραφτούν- εκσυγχρονιστούν και να περιλαμβάνουν τις εξελίξεις της κοινωνίας;;; Στο ιερό μυστήριο του γάμου αναφέρετε "και η δε γυνή να φοβάται τον άνδρα" αυτό δηλαδή τι σημαίνει;; όντως να τον φοβάται;;; Επίσης απαγορεύεται σύμφωνα με την Εκκλησία μια γυναίκα να μπαίνει στον ναό όταν έχει περίοδο...(άλλο κουλό για την σημερινή εποχή) όμως για τα παλαιά χρόνια που δεν υπήρχαν σερβιέτες extra plus με φτερά και οι συνθήκες υγιεινής ήταν ανύπαρκτες ένας άνθρωπος που αιμορραγεί ήταν πηγή μικροβίων...Τότε λοιπόν και ξαναλέω ΤΟΤΕ μπορεί και να ήταν μια καλή "εντολή"... Τώρα όμως όλα αυτά είναι τουλάχιστον αστεία και γραφικά... Και όλοι αυτοί οι Παπάδες το ξέρουν απλά δεν ξέρουν πως να δικαιολογήσουν ή πάρουν την ευθύνη για την επικαιροποίηση που χρειάζεται η Εκκλησία για να συνεχίσει να έχει απήχηση στους ανθρώπους... Ας μην ξεχνάμε οτι και ο Χριστός όταν είπε την έκφραση "Αγαπάτε αλλήλους" το ίδιο εξωφρενικό και ρηξικέλευθο ακούστηκε στους τότε πιστούς, όταν οι γραφές τους έλεγαν περί οφθαλμός αντί οφθαλμού... Ο θεός δεν είναι τιμωρός.. ας μην κάνουμε αυτήν την ζωή κόλαση ούτε για τους άλλους ούτε για τον εαυτό μας. Ας κοιτάξει καθένας μας τι κάνει ο δικός του κ@λ@ς και ας αφήσουμε των άλλων ήσυχο....
giorgos
27/12/2015 21:29
Το οφθαλμον αντι οφθαλμου το λεει ο Θεος των εβραιων και οχι ο Χριστος. Διαβασες εσυ στα διδαγματα του Χριστου και των αποστολων να υπαρχει κατι τετοιο;. Ο Χριστος καταργησε την θρησκεια των εβραιων. Ομως αυτα που υπηρχαν χιλιαδες χρονια καιαφορουν τις ηθικες αξιες αφησε. Οπως οι δεκα εντολες, που δεν ηταν δημιουργημα των εβραιων, αλλα αυτα που βρηκαν απο την γνωση των προαρχαιων ελληνων, γιατι μονο οι αγγελοι διδαξαν τις ηθικες αξιες στην προαρχαια εποχη, και απο αυτες βγηκαν οι 10 εντολες. Και οπως ειπε ο ιδιος ο Χριστος οι εβραιοι εχουν για Θεο τους τον σατανα. Κατα τα αλλα δωθηκε η γνωση να εχουμε λεξεις ολως το ρηξικελευθο,ετσι για να δουν οι αλλοι το επιπεδο μορφωσης μας, αλλα δεν γνωριζουμε την αληθεια που επιμελως μας κρυβουν αυτοι που υπηρετουν τον σατανα..
Πάρις
30/12/2015 18:54
Giorgo οι άγγελοι ήταν άφυλλοι!!! Τι έχεις να πεις και γιαυτό;;; Επίσης οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν στην Ψυχή.. η οποία επέλεγε να κατέβει στην γη για να παιδευτεί, να "μάθει", να ανέβει επίπεδο και να βρει το άλλο της μισό... Όσον αφορά τον Σατανά-κόλαση κτλ....Ο Χριστός καλά τα έλεγε αλλά λίγο αλληγορικά και κάπου χάθηκε το νόημα στην μετάφραση... Όταν γεμίζουμε με μίσος και καταφερόμαστε ο ένας ενάντια στον άλλο τότε κάνουμε την Ζωή του άλλου και την δική μας Κόλαση...Γιαυτό είπε ο Χριστός το αγαπάτε αλλήλους ως εαυτούς... Και φυσικά επειδή είναι δύσκολο για τόσους πολλούς να αγαπήσουν τον εαυτό τους(που δεν μπορούν να του κρυφτούν και ξέρουν τι θέματα κουβαλάει), γιαυτό και είναι πολύ δύσκολο να αγαπήσουν τους άλλους... Ο Χριστός ήταν ανατρεπτικός στην εποχή του και δυστυχώς συνεχίζει να είναι ακόμη και τώρα....τόσα χρόνια μετά και μετά από τόσους τόνους αίμα που έχει χυθεί και "καλά" στο όνομά του.... Αγάπησε τον εαυτό σου φίλε μου και συγχώρεσε τον που δεν είναι τέλειος και μετά επέτρεψε και στους άλλους να υπάρχουν δίπλα σου και ας μην είναι τέλειοι...
dick clark
29/12/2015 03:47
εξαιρετικός μπράβο γιωργάκη ο Σατανάς οι αμερικάνοι...κτλ... Ο χρηστός δεν ήταν εβραίος...και η γάτα δεν κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια. η βλακεία η ίδια μηδέν επαφή με την πραγματικότητα. τι απόψεις να σε στείλουμε σε συμπόσιο για την ιστορία των θρησκειών εσένα θα κάνεις πάταγο.
giorgos
30/12/2015 00:13
Ανιστορητο κλαρκ. Κοψε την ειρωνεια, και γιωργακη να λες τους ομοιους σου. Δεν θα σου εξηγησω αυτα που λες, μιας και δειχνεις άτομο με χαμηλη νοημοσυνη.
ΒΠ
28/12/2015 20:05
Γιωργάρα ΗΜΙΘΕΕ! Προαρχαίοι έλληνες (...ό,τι και αν σημαίνει αυτό), άγγελοι και σατανάδες στην ίδια πρόταση! ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΜΟΡΦΩΣΗ ΓΙΩΡΓΑΡΑ, δώσε κι άλλο πόνο!!!
giorgos
29/12/2015 16:56
Εσυ καλη μου γνωριζεις οτι εχω γραψει εδω, γινεται κατα γραμμα. Θα σου πω να κοψεις τις εξυπναδες, γιατι αυτο δεν τιμαει εναν μορφωμενο ατομο σαν εσενα ολως λες οτι εισαι. Μην ξεχνας οτι σου εχω πει. Ξερεις, το χειροτερο που θα ηθελε να ζησει ενας ανθρωπος, ειναι η οργη του θεου. Μην την προκαλουμε λοιπον. Μην ξεχνας τι εχω πει.. Φωτια-νερο-σεισμος-εκρηξεις. Στα εχω αναλυσει πριν ακομα συμβει τιποτα απο οσα εγιναν εως σημερα, και θα γινουν και αλλα βεβαια. Οι ημιθεοι δεν ειναι ανθρωποι καλη μου, αλλα αυτοι που οι δυτικοι εδωσαν τον ορο 12θεο,και ηρθαν στην προαρχαια εποχη για να διδαξουν τις ηθικες αξιες,και εδωσαν την γνωση, την οποια οι ελληνες την διέδωσαν σε ολη την γη. Δεν ειναι τυχαιο που ελεγαν οτι τον ανθρωπο τον επλασε ο Θεος. Και οι αρχαιοι, αλλα και ο Χριστος αυτο μας ελεγαν. Ομως εσεις πιστευετε οτι προερχομαστε απο τους πιθηκους,οπως σας ειπαν οι επιστημονες, και αυτο σας το εχουν περασει οτι ειναι η μοντερνα σκεψη.
Ευαγγελος
25/12/2015 22:40
Δεν ειμαι χριστιανος απο επιλογη, αλλα χαρηκα για την δήλωση του μητροπολητη. Η αλληλεγγύη ειναι ενδειξη πολιτισμου. μπραβο.
giorgos
30/12/2015 00:22
Ευαγγελε, μουσουλμανος εισαι;. Επειδη κραυγαζεις και λες οτι δεν εισαι χριστιανος, τοτε πες μας τι εισαι. Δεν νομιζω να ντρεπεσαι;. Γιατι το να κραυγαζεις οτι δεν εισαι χριστιανος, λες και πρεπει να μαθουμε οτι να ενας αλλος με ελληνικοτατο ονομα δεν ειναι χριστιανος, τοτε δεν θα πρεπει να ντρεπεσαι να μας πεις τι εισαι. Επισης Ευαγγελε θα πρεπει να γνωριζεις οτι η αλληλεγγυη που λεει ο σεβασμιος γεροντας, δεν ειναι αυτη που μαθαινουν οι αριστεροι αλληλεγγιοι, αλλα βγαινει με το αγαπατε αλληλους, που μεσα απο την αγαπη αυτη βοηθας τον συνανθρωπο σου. Μπραβο σου αν εφαρμοζεις αυτη την εντολη του κυριου.
η ατιμη κοινωνια με δειχνει με το δαχτυλο με λεει ομωφοβικο
25/12/2015 21:30
δυστηχως και αυτο θα το ενοησουν διαστρεβλομενο.
Παιδι Θεου
25/12/2015 20:49
Πες τα Χρυσοστομε! μπας και σε ακουσει και κανενας αλλος φωτισμενος
Γιωργος
25/12/2015 17:28
Οταν εχεις μια κοινωνια που εχει φτασει στα ορια της τετοια νομοσχεδια το μοναδικο που κανουν ειναι εκνευριζουν τον κοσμο ακομα περισσοτερο,αλλα ο ευρυτερος στοχος της οικονομικης κρισης ειναι η κοινωνικη αποσαθρωση για την ακομα μεγαλυτερη ζημια της χωρας.Τα λεφτα βρισκονται,εαν ομως κυριολεκτικα διαλυθουν οι ανθρωποι και ο κοινωνικος ιστος τοτε η δουλεία θα ειναι μακροχρονια και δυσκολα αναστρεψιμη και το γνωριζουν αυτο πολυ καλα και το φροντιζουν ιδιαιτερα.Οποτε κοινωνικη αποσαθρωση για την Ελλαδα με καθε δυνατο τροπο και πειτε το μεταρυθμισεις για να γεμισουν μεταναστες,ναρκομανεις,αστεγους,απορους,σχιζοφρενεις,ομοφυλοφιλους.Αυτο κι αν δεν ειναι μεταρυθμιση.Μια χωρα ολοτελα αχρηστη και κατεστραμμενη.
ΓΙΑΝΝΗΣ 48
25/12/2015 16:49
ΠΡΑΓΜΑΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΥΣ ΦΑΡΙΣΑΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΘΕΛΑΝ ΝΑ ΛΙΘΟΒΟΛΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΛΗΦΘΕΙΣΑ ΕΠ'ΑΥΤΟΦΟΡΩ ΜΟΙΧΕΥΟΜΕΝΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΠΕ <<...Όστις από σας είναι αναμάρτητος, πρώτος ας ρίψη τον λίθον επ' αυτήν.>>(Ιωάννης 8:7) ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΜΩΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΗΣ ΕΙΠΕ <<Ανακύψας δε ο Ιησούς, είπε προς αυτήν· Γύναι, που είναι εκείνοι οι κατήγοροί σου; δεν σε κατεδίκασεν ουδείς; Και εκείνη είπεν· Ουδείς, Κύριε. Και ο Ιησούς είπε προς αυτήν· Ουδέ εγώ σε καταδικάζω· ύπαγε, και εις το εξής μη αμάρτανε.>> (Ιωάννης 8:10-11). Ο ΘΕΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΕΙ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ.ΟΤΑΝ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΗΡΥΤΕΙ ΕΛΕΓΕ <<....μετανοείτε και πιστεύετε εις το ευαγγέλιον.>>(Μάρκος 1:15) ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ <<Η δεν εξεύρετε ότι οι άδικοι δεν θέλουσι κληρονομήσει την βασιλείαν του Θεού; Μη πλανάσθε· ούτε πόρνοι ούτε ειδωλολάτραι ούτε μοιχοί ούτε μαλακοί ούτε αρσενοκοίται(ομοφυλοφιλοι) ούτε κλέπται ούτε πλεονέκται ούτε μέθυσοι ούτε λοίδοροι ούτε άρπαγες θέλουσι κληρονομήσει την βασιλείαν του Θεού.(Κορινθίους Α' 6:9-10)
genre
25/12/2015 16:29
O Messinias einai alithos Chrysostomos
ΒοΛή
25/12/2015 16:11
Κύριε μητροπολίτη και καθηγητή, ο Δημιουργός που μετονομάζεις "Θεό" δημιούργησε τον άνθρωπο, άνδρα και γυναίκα, ώστε δια της αναπαραγωγής του να καταστεί αθάνατος και να αποτελεί την "αυτοσυνείδηση" της Δημιουργίας Του. "ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω" σημαίνει όχι λιθοβολισμό αλλά κατανόηση και επιείκεια στον εκτρεπόμενο. Δε σημαίνει όμως και σεβασμό. Διότι τότε θα έπρεπε να σεβόμαστε και τον δολοφόνο, τον ληστή, τον έμπορο ναρκωτικών και κάθε μορφή ανθρώπινης αδικίας, αφού και όλοι αυτοί είναι δημιουργήματα, όπως λέτε, του Θεού. Κάπου χάνεται η λογική του λόγου σου...
ΒοΛηΜικός
26/12/2015 19:03
Καλή η προσπάθεια, αν ήταν από ουρακοτάγκο. Αλλά για ανθρώπινη λογική, πάσχει βαριά. Στο γυμνάσιο παλιά κάναμε και μαθήματα Λογικής. Ο προπαγανδιστής της βίας προσπαθεί να μας πείσει ότι το να κάνεις ό,τι γουστάρεις στο κρεβάτι σου είναι "δολοφονία", "ληστεία", "εμπορία ναρκωτικών", κλπ. Αυτή είναι η αξία των "επιχειρημάτων" του. Πιθανότητα το ίδιο λέει και γι αυτά που κάνει ο ίδιος με το χέρι του στον εαυτό του, αφού κι αυτά ανήκουν στην κατηγορία των εκτροπών. Το μόνον που δεν είναι καταδικαστέο για τον μη ουρακοτάγκο, είναι οι δολοφονίες και τα μαχαιρώματα μαυρούληδων ξένων και ελλήνων τραγουδιστών. Εκεί οι πράξεις δεν είναι μάλλον "μορφή ανθρώπινης αδικίας" αλλά πράξεις "πατριωτισμού". Ίσως γιατί όταν τις κάνουν χιμπατζήδες, το πράμα διαφέρει.
ΒοΛή
27/12/2015 01:16
Σου προτείνω φίλε να ξαναδιαβάσεις το σχόλιο μου. Ισως τη δεύτερη φορά να το καταλάβεις. Είμαι υπέρ της κατανόησης αλλά εναντίον της ενθάρρυνσης της ομοφυλοφιλίας. Και πιστεύω ότι σ' αυτό συμφωνούμε.
Είναι θέμα δημοκρατίας
27/12/2015 22:48
Μια χαρά κατάλαβα κι αλλού στοχεύει το οξύ ύφος μου. Αν είσαι εναντίον της ενθάρρυνσης της ομοφυλοφιλίας, τότε κοίτα να πεις και να κάνεις κάτι με τα κάναλα που γέμισαν τον τόπο με κάθε λογής κουνιστά πορτοκάλια, λες και στη ζωή είναι πλειοψηφία. Αλλά το τι κάνει κανείς ιδιωτικά στο κρεβάτι του ή αν έχει τα ίδια αστικά δικαιώματα με μένα κι εσένα, αυτό δεν είναι για συζήτηση σε μια δημοκρατική κοινωνία. Και δεν θα παρομοιάσω ποτέ τον φιλήδονο ή τον ανήδονο με δολοφόνο ή ψυχοπαθή ή κάποιον που "αδικεί" όπως λες, γι αυτό και κατακρίνω τον ψευδή παραλληλισμό σου και του αποδίδω ακραία χαρακτηριστικά. Σεβόμαστε κάθε άνθρωπο, όποιος κι αν είναι, στο βαθμό που βαδίζει σύμφωνα με τους ψηφισμένους νόμους της πολιτείας.

Δεν δικαιούμαι ούτε εγώ ούτε εσύ να κρίνουμε την ιδιωτική ζωή κανενός. Η μόνη εποχή που κάτι τέτοιο συνέβη στον άνθρωπο με τη θρησκεία ήταν στο Δυτικό Μεσαίωνα. Στην Ορθόδοξη Ανατολή αυτό δεν συνέβη ποτέ, πάντα η Ορθόδοξη Εκκλησία είχε ανοχή στις ανθρώπινες ιδιαιτερότητες και μια ανοιχτή αγκαλιά για τους όποιους αμαρτωλούς. Σήμερα βλέπουμε κάτι αποβράσματα πρώην χουντικούς αρχιμανδρίτες της χωροφυλακής να ξερνούν μίσος και χολή, λες και τους όρισε κανείς υπερασπιστές της "κανονικότητας" μας και της κοινωνίας, αυτούς, απ' όλους τους ανθρώπους. Γι αυτό και φτάσαμε χειροκροτούμε τον Μητροπολίτη Μεσσηνίας, που λέει το αυτονόητο για την Εκκλησία, για να μπορούμε να αισθανόμαστε όλοι παιδιά του ίδιου Θεού.

Κι όσο στη δημόσια ζωή κρατιούνται κάποια αναγκαία προσχήματα κοσμιότητας, τόσο θα υπερασπίζομαι με σθένος κι εγώ, ένας "κανονικός", το δικαίωμα του οποιουδήποτε στην ιδιαιτερότητα. Είναι κατ' εξοχήν θέμα δημοκρατίας. Υπάρχουν πολλά δημόσια πρόσωπα, πολιτικοί, επαγγελματίες κλπ που έχουν διαφορετικές επιθυμίες, αλλά επειδή τις κρατούν για τον εαυτό τους και τους φίλους τους είναι καθ' όλα άξιοι της εμπιστοσύνης μας και της εκτίμησής μας. Πολλές φορές τους εμπιστευόμαστε και τις τύχες της χώρας μας.

Επομένως οι παραλληλισμοί με τους εγκληματίες είναι εκτός οποιασδήποτε λογικής.
ΒοΛή
28/12/2015 11:09
Τη "λογική" πως επειδή όλοι είμαστε δημιουργήματα του Θεού,αξίζουμε κοινωνικού σεβασμού, ανεξάρτητα απ΄το εάν οι πράξεις μας είναι αντικοινωνικές και παραβιάζουν το Νόμο, αυτή τη λογική αμφισβήτησα. Το παραλληλισμό με τους εγκληματίες εσύ τον έκανες.
ΧΟΥΛΚ απορών.-
25/12/2015 16:09
Όταν μιλούν ιεράρχες πολλές φορές αναρωτιέμαι τί λένε.. Όποιος καλοπροαίρετος θα μπορούσε να βοηθήσει, ευπρόσδεκτος. 1. Ο Χριστός μετά το αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω, πρόσθεσε πορεύου και από του νυν μηκέτι αμάρτανε. 2. ..τα σέβεται στο πλαίσιο των ελεύθερων επιλογών τους. Ασφαλώς και συμβαίνει αυτό. Απλά να θυμηθούμε και τον διάλογο που είχε ο Άγιος Σιλουανός με τον φοιτητή περί ελευθερίας και ποιος πραγματικά είναι ελεύθερος σύμφωνα με την Ορθόδοξη Πίστη. 3. Η Εκκλησία το μόνο που δεν αποδέχεται είναι η αμαρτία (με την έννοια που δίνει η Ορθόδοξη Εκκλησία και όχι πιθανώς όπως την θεωρούμε οι περισσότεροι). 4. Χωρισμός Εκκλησίας -κράτους.. Ποιος ιεράρχης θα πει κάποια στιγμή πως εξ ορισμού η Εκκλησία (ως Θεανθρώπινος οργανισμός) δεν μπορεί να είναι ενωμένη με το κράτος ? Πότε θα ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα για να ησυχάσουμε και εμείς οι μωροί που πιστεύουμε στην Εκκλησία ? 5. Ο Μητροπολίτης εν τέλει έκανε μία δήλωση λέγοντας τα αυτονόητα (τα μισά αυτονόητα..). Δεν τον καταλαβαίνω όπως βέβαια περισσότερο δεν καταλαβαίνω άλλον μητροπολίτη της Πελοποννήσου. Αλλά το πιο σημαντικό για σήμερα είναι : Χρόνια πολλά και ευλογημένα !
gutierez
25/12/2015 16:04
Ο μητροπολιτης αυτος ειναι αιρετικος και προσεγγιζει λεκτικα στον προτεσταντισμο με δοσεις λατινιζοντος σεκουλαρισμου. αν τα πιστευει αυτα να συγκαλεσει μια οικουμενικη και να ζητησει αναθεωρηση των πατερικων λογων με πρωτο τον αποστολο παυλο με τον οποιο ερχεται σε ευθεια συγκρουση οταν μοιραζει συγχωροχαρτια σε αμετανοητους ηδονιστες και υλιστες! αναλογα περιστατικα με αυτον ειχαμε οταν διεστρεψε την ορθοδοξη παραδοση και την αρχαια ελλαδα προ τριετιας στην παλαια βουλη για να υποστηριξει την μαζικη ελληνοποιηση ξενων με τον νομο ιθαγενοποοιησης ..αλλογενων ! απο τους εκλεκτους των εθνοαποδομητων παπας. προκειται για φιλοδοξο ατομο εμπιστο του οικουμενικου βαρθολομαιου που στοχευει να ανελθει μελλοντικα στο θρονο του αρχιεπισκοπου με νεοποχιτικες θεσεις οπως και ο κωνσταντινουπολης. περα ομως απο θεολογικο ειναι πασιδηλα κενολογια εντυπωσεων για τα ακροατηρια να λες οτι ειναι δημιουργηματα του θεου και οι μαρξιστες,και οι μαυροι ανθρωποφαγοι και οι δολοφονοι και οι τεμπεληδες και πληθος αλλων ειναι δημιουργηματα του θεου. το οτι δεν βλαπτουν δεν σημαινει οτι θα επαινουνται κιολας λοιπον η ο θεος κανει λαθη η ως αλανθαστος οι ομοφυλοφιλοι δεν ειναι δημιουργηματα του και ο δεσποτης σφαλει λογικως σε καθε περιπτωση ο δεσποτης αυτος κανει δημοσιες σχεσεις με το κατεστημενο και τους χαιδευει τα αυτια για να προωθησει τις φιλοδοξιες του. και το σαπιο κατεστημενο οταν ακουει συνοδοιπορους αγαλιαζει και τους επαινει ενω οσους σηκωνουν το σταυρο του μαρτυριου λεγοντας ενοχλητικες αληθειες τους διωκει. οσο για την παραβολη περι πορνης του ευαγγελιου, μηπως ειδε στις περικοπες ο δημοσιοσχετιστας δεσποτης την πορνη αυτη αντι για μετανοια να καταφευγει σε παρελαση πορνικης υπερηφανειας π.χ στη γαλιλαια με χορηγο την πρεσβεια της... ρωμαικης αυτοκρατοριας και τον δημο ;
Μεσαίωνας
26/12/2015 18:53
Πρόκειται περί ηλιθίου: "η ο θεος κανει λαθη η ως αλανθαστος οι ομοφυλοφιλοι δεν ειναι δημιουργηματα του". Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνει λάθος ο ηλίθιος. Δεν του περνάει καν απ' το μυαλό ότι ο Θεός σκοτίστηκε για το τι νομίζει ο μεσαιωνιστής ως "σωστό" και "λάθος". Αυτός ακόμη και το παράδειγμα της πόρνης το πήρε και του άλλαξε τα φώτα. Για τον ηλίθιο, οι αμαρτωλοί πρέπει να χωράνε όλοι σε συγκεκριμένες κατηγορίες ώστε να μπορεί να τη συλλάβει το άδειο του κρανίο, αλλιώς δεν είναι αμαρτωλοί-δημιουργήματα του θεού, είναι αμαρτωλοί-αποβράσματα του σατανά. Άιντε ρε χαμένε, αυτά κατάλαβες απ' το χριστιανισμό μέσα στον προσωπικό μεσαίωνα που ζεις. Και θέλεις να ερμηνεύεις και τις γραφές. Δεν πας μια βόλτα στις κατακόμβες να κατοικήσεις, ή σε καμιά σπηλιά; Όταν σε βλέπει το φως του ήλιου, χαλάς.
Μέτρον άριστον
25/12/2015 15:35
Τουλάχιστον βρέθηκε ένας άνθρωπος να μιλήσει με τη φωνή της λογικής και της αγάπης. Ο μητροπολίτης λέει αυτά που πρέπει ως ιερωμένος της θρησκείας της Αγάπης, και δεν μοιάζει καθόλου με τους κήρυκες του μίσους που φορώντας ράσα στάζουν χολή και προπαγανδίζουν τη βία σε βάρος συνανθρώπων μας. Προσέξτε τον "Γάμο", με κεφαλαίο "Γ", και το "μυστηριακό" του χαρακτήρα του. Ακριβώς αυτό που λέει είναι και το σωστό: η Εκκλησία κανονίζει μόνη της τα θέματά της, όπως ο θρησκευτικός γάμος, κι έχει και άποψη για το αν η λειτουργικότητα του θεσμού της οικογένειας, όπως τον ξέρουμε, αλλοιώνεται με όσα ακούγονται ως αιτήματα από διαφόρους.

Και να μην συμφωνείς καθόλου μαζί του, δεν μπορείς να μη χαρείς για τον δημοκρατικό του τρόπο που, ώ τι περίεργο, είναι ο τρόπος της Αγάπης και της ανοχής στη διαφορετικότητα. Ευτυχώς που υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι του θεού και μας πείθουν να πηγαίνουμε με ευλάβεια στην εκκλησία.

Αν καταλάβαιναν κι οι ενδιαφερόμενοι ότι οι υπερβολές τους κάνουν ζημιά στη δική τους υπόθεση, θα ήμασταν χαρούμενοι όλοι.
Ζαφείρης Καλαούντρης
25/12/2015 14:53
Εμένα μού αρέσει ο αυτοερωτισμός, όμως οι διακρίσεις κι η απαξίωση που βιώνω (για παράδειγμα δες τις επιθέσεις εναντίον μου εδώ στα σχόλια, κύριε Ελεγκτά των σχολίων) είναι ασύγκριτα σε πιο έντονο βαθμό απ' ό,τι των ομοανώμαλων. Επιπλέον, σε αντίθεση με αυτούς, δεν πλερώνομαι αδρά από κανένα μεσημεριανάδικο και γενικώς τσοντοκάναλο, ούτε από ραδιόφωνο, είμαι απολεισμένος από τα Μέσα και τα Όξω, και εν ολίγοις βρίσκομαι συνεχώς στην απ' όξω, μη τρουπώνοντας ως λαμογιο-συμβουλας σε κανά "ανεκτικό" Δήμο, όπως εκείνο του Γιωργάκη του Καμινούλη και του Γιαννάκη του Μπουτάρη με το σκουλαρικάκι στο αυτάκι. Η κενωνία με έχει _εσμένο και από το πρωΐ ίσαμε το βράδυ με ανεβοκατεβάζει "τρόμπα", παρότι δεν πειράζω κανένα θήλυ και τα αφήνω δια τους άλλους. Νιώθω τελείως περιθωριοποιημένος να πούμε.
giorgos
25/12/2015 14:52
Σεβασμιε Μητροπολιτη, οπως λες ειναι δημιουργηματα του θεου οι ομοφυλόφιλοι. Ομως οι Αποστολοι του Χριστου, μιλησαν για αυτους, και αυτη η πραξη ειναι ασυγχωρητη, εκτος και αν μετανοησουν. Μπορεις σε παρακαλω σεβαστε Μητροπολιτη να πεις τι ενοουν με αυτα τους τα λογια;. Γιατι δεν λεμε οτι οι ασυγχωρητες πραξεις οταν δεν συγχωρεθουν εν ζωη, η ψυχη μας παει στην κολαση;. Μηπως γνωριζει κανεις τι γινεται οταν η ψυχη μας παει στην κολαση;. Αλοιμονο σε αυτους που υπερασπιζονται τετοιες πραξεις μας διδαξε ο λογος του Χριστου. Μαζι με το χαιδεμα, ας λετε και τις επιπτωσεις των πραξεων μας.
giorgos
27/12/2015 19:55
Σεβασμιε Μητροπολιτη. Ολοι μας εχουμε καθηκον να μην κρινουμε τις επιλογες των αλλων,γιατι αυτο το κανουν οι αγγελοι του θεου. Εμεις μονο μπορουμε να συμβουλευουμε τα παιδια μας να μην παραβαινουν τους νομους του θεου. Τους νομους της φυσης. Προσωπικα δεν κρινω την πραξη που κανουν τα ομοφυλοφιλικα ατομα, μιας και εχω γνωρισει τετοια ατομα. Δεν εχω κανενα προβλημα με τις επιλογες τους,τις σεβομαι μιας και δεν με ενοχλουν. Ομως επειδη τυγχανει να γνωριζω το εργο που κανετε στο πανεπιστημιο Αθηνων, και ειναι αξιολογο, δεν μπορω να καταλαβω πως εσεις κανατε τοσο τραγικο λαθος θελοντας να εκφρασετε την λογο σας προς τους ομοφυλοφιλους. Ο Θεος δημιουργησε το συμπαν, την γη, την φυση, τα ζωα, ειναι ο δημιουργος του ανδρα και της γυναικας. Δεν δημιουργησε ομοφυλοφιλους σεβασμιε γεροντα.. Θα μπορουσατε να πειτε οτι ειναι πλασματα του θεου, οπως και ειναι βεβαια, αλλα οχι δημιουργηματα του θεου. Δηλαδη αυτη η λεξη αφηνει υπονοούμενα.Καποιος μπορει να πει που δεν ειναι ομοφυλοφιλος, οτι τον λετε ομοφυλοφιλο. Ο Θεος επλασε την γυναικα και τον ανδρα που ακριβως στο ιδιο σημειο, στο ιδιο υψος, εχουν το σημειο αναπαραγωγης, ετσι για να μην μπερδευεται οποιος δεν γνωριζει ποιο ειναι το σημειο αναπαραγωγης. Δεν εβαλε του ανδρα ουτε στο ποδι, ουτε στο χερι. Το μοριο του ανδρα δημιουργηθηκε μονο για θηλυκο, και για αυτο οταν γινεται μια επαφη του ιδιου φυλου, δημιουργει θήλυ. Εχω γνωρισει ατομα που γεννηθηκαν εχοντας θηλυπρεπεις τροπους, αλλα ηταν φυσιογικοι ανδρες. Οι περισσότεροι ομοφυλοφιλοι εγιναν απο το μοριο που ο θεος δημιουργησε στον ανδρα, και αυτο δημιουργει θήλυ, μιας και ειναι πλασμενο για αυτο. Επομενως σεβασμιε γεροντα ευχομαι να ανακαλεσετε για αυτη σας την ατυχη, η απο απροσεξια δηλωση σας. Τις ευλογιες σας.
Λασπόβροχο
26/12/2015 14:30
Η εκκλησία αγόρι μου δεν απορρίπτει. Ούτε κρίνουν οι άνθρωποι για το ποιός θα πάει στην κόλαση. Οι διάφοροι Μητροπολίτες που μίλησαν απαξιωτικά κτλ είναι τα απομεινάρια των κατάπτυστων παραεκκλησιαστικών οργανώσεων που είχε φέρει κάποτε η μοναρχία, και οργάνωσε με προτεσταντικά πρότυπα “χριστομάθειας” ….αλλά Φρειδερίκη. Όλα αυτά είναι ενάντια στην Ορθόδοξη εκκλησιαστική φιλοσοφία. Οι ίδιες παραεκκλησιαστικές οργανώσεις ήταν και αυτές που παρακινούσαν στην "εξάλειψη του κουμμουνισμού”, στους εμφυλίους και όλα τα κακά που πέρασε ο Ελληνισμός τον προηγούμενο αιώνα. Παραεκκλησιαστικές, όχι εκκλησιαστικές… ούτε καν ορθόδοξες…
Ο μητροπολίτης Μεσσηνίας είναι ΣΟΦΟΣ γεροντας!
26/12/2015 18:45
@Λασποβροχο, σε είχα παρεξηγήσει. Σωστός! Κάνω τον σταυρό μου, Παναγια μου. Αν ο Ιησούς Χριστός δίνει φώτιση στην εκκλησία μας, τότε έχουμε ελπίδα. Διότι διχως χριστιανικη εκκλησία, είμαστε από χέρι χαμένοι.
Ξ
26/12/2015 05:21
H τρελλα παει στα βουνα...
Τ.Κ.
26/12/2015 02:46
Ρε άνθρωπε, ξεκόλλα πια. Θέλεις να μάθεις ποια είναι τα αμαρτήματα που σε στέλνουν στην κόλαση σύμφωνα με την εκκλησία; Πάρε να 'χεις: http://douriosippos.blogspot.gr/2009/09/blog-post_10.html. Για πες μας τώρα, πόσο είναι το σκορ σου; Και πόσο πιστεύεις ότι είναι το σκορ κάθε ετεροφυλόφιλου ανθρώπου πάνω στη γη; Για πόσα από όλα αυτά έχεις μετανοήσει εσύ ώστε να σου δώσει η Εκκλησία και η πολιτεία τη δυνατότητα να παντρεύεσαι και να έχεις ίδια δικαιώματα με τους άλλους; Ή μήπως δεν σου ζήτησε κανείς να μετανοήσεις για τίποτα και όλα τα δικαιώματα ήταν δεδομένα για σένα; Γιατί λοιπόν η μετάνοια αφορά μόνο τους ομοφυλόφιλους;
giorgos
28/12/2015 15:18
Ανθρωπε εγω δεν ειπα οτι το μονο αμαρτημα ειναι η ομοφυλοφιλια. Ομως οταν δυο ομοφυλόφιλοι θελουν γαμο, αυτο ειναι τελειως εξω απο τον νομο του θεου. Διαβασε τις δηλωσεις που κανει μια κυρια που εχει μεγαλωσει σε μια τετοια οικογενεια που ονειρευεσαι να ανατριχιασεις. Δες τι βιωσε ενα παιδι μεγαλωνοντας μαζι τους. Αν στην ελλαδα ψηφιστει ενας τετοιος νομος, οι ελληνες πιστευω δεν θα το εποτρεψουν. Το να ειναι κανεις ομοφοφιλος, ειναι επιλογη τουκαι σεβαστη. Ομως μεχρι εκει, και σταματηστε καποιοι να προκαλειται την οργη του θεου.
ΓΙΑΝΝΗΣ 48
26/12/2015 00:46
ΑΜΗΝ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΛΠΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΛΙΩΣ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΑΜΑΡΤΩΛΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠ'ΑΥΤΩΝ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΩ ΣΤΟΝ ΙΕΖΕΚΙΗΛ ΚΕΦΑΛΑΙΟ 33.
K;vstaw
25/12/2015 23:22
1. Τι να μετανοήσει, ρε Γιώργο; Αυτός να μετανοήσει ή ο Θεός που τον έκανε ομοφυλόφιλο; Είναι δική του ευθύνη, πρόκειται για δική του πράξη, ώστε να μετανοήσει; 2. Μέχρι πότε θα μιλάτε για κόλαση και παραδείσους; Μέχρι πότε θα ζούμε με ... απειλές;
giorgos
28/12/2015 15:26
Ο θεος καλε μου φιλε δεν επλασε ομοφυλοφιλους. Σας ξεφευγει οτι οι αρχαιοι ελληνες πιστευαν οτι ο Θεος επλασε τους ανθρωπους, επλασε τον ανδρα και την γυναικα, και οχι την γυναικα και εναν ομοφυλοφιλο. Ποτε δεν γενιεται καποιος ομοφυλοφιλος. Γινεται γιατι μονο το ανδρικο οργανο δημιουργει θηλυ. Ξαναλεω μην προκαλουμε την του θεου, γιατι δεν πιστευω οτι θελει καποιος να ζησει κατι τετοιο.
Σωτηρης
25/12/2015 13:27
Συγχαριστηρια στον πατερ Χρυσοστομο γιατι ειναι ο μονος της εκκλησιας που παραδεχεται οτι και οι ομοφυλοφιλοι ειναι δημιουργηματα του Θεου.Δεν ειμαι ομοφυλοφιλος, αλλα συμφονω απολητα με τον πατερ.
Χ. Πολίτης
26/12/2015 11:06
Σώσουν Κύριε τον λαόν σου από τις ελληνικούρες του Σωτήρη.