Πέθανε ο νεοεκλεγείς μητροπολίτης Κεφαλληνίας Γεράσιμος

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 22/06/2015 14:00 |
Πέθανε ο νεοεκλεγείς μητροπολίτης Κεφαλληνίας Γεράσιμος
Ο εκλιπών μητροπολίτης Κεφαλληνίας Γεράσιμος

Σε ηλικία 64 ετών απεβίωσε ο μητροπολίτης Κεφαλληνίας Γεράσιμος, ο οποίος  μάλιστα είχε εκλεγεί προσφάτως μητροπολίτης - στις 26 Μαΐου - ενώ δεν είχε προλάβει καν να ενθρονιστεί. Μητροπολίτης είχε χειροτονηθεί στις 31 Μαΐου.

Ο εκλιπών ιεράρχης είχε μεταβεί στη Θεσσαλονίκη, στην Ιερά Μονή Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Χορτιάτη, για να παραστεί στην τελετή ενθρόνισης του Μητροπολίτη Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Ιουστίνου.

Όπως ανακοίνωσε η Ιερά Μητρόπολη Κεφαλληνίας ο μακαριστός μητροπολίτης έχασε τη ζωή του από καρδιακή προσβολή περίπου στις 3 τα ξημερώματα της Δευτέρας 22 Ιουνίου. Αργά το βράδυ της προηγούμενης ημέρας ένιωσε αδιαθεσία και ζήτησε να πάει να ξεκουραστεί.

Ο εκλιπών μητροπολίτης είχε υπηρετήσει ως Πρωτοσύγκελλος της Μητρόπολης Κεφαλληνίας από το 1998 έως την ημέρας της εκλογής του.

Όπως ανακοίνωσε η Ιερά Σύνοδος, η Εξόδιος Ακολουθία θα ψαλλεί, προεξάρχοντος του Αρχιεπισκόπου Ιερώνυμου στην Ιερά Μονή Αγίου Γερασίμου Ομαλών Κεφαλληνίας, την Τετάρτη 24 Ιουνίου και ώρα 1μ.μ. Τοποτηρητής αναλαμβάνει εκ νέου ο μητροπολίτης Ηλείας Γερμανός.

42
Κώστας Θωμάς
24/06/2015 16:04
Κρίμα που δεν υπάρχει κόλαση να πάει ο ιεράρχης, τα αδικήματα που διέπραξε σε όλη του τη ζωή αξίζουν μια τέτοια τιμωρία. Το ψέμα είναι η μεγαλύτερη αδικία, αν κλέψει κάποιου τα χρήματα θα βγάλει άλλα, αλλά όταν μπαίνει στο μυαλό του με ένα ψέμα που του πούλησε όταν δεν είχε αναπτυχτεί να καταλαβαίνει τη διάφορα δεν είναι ποια ένας άνθρωπος μοναδικός αλλά το όργανο του ψεύτη και αυτό έκανε τούτος ο ιεράρχης και αυτό κάνουν όλοι οι ιεράρχες. Άνθρωποι που έπρεπε στη καλύτερη να πουλάνε κουλούρια από έναν ταβλά εισπράττουν το σεβασμό ανθρώπων που αυτοί προετοίμασαν.
Αλεξάνδρα
03/02/2016 21:29
Τον ήξερες?Τον είχες ζήσει και μιλάς έτσι?
27/06/2015 18:05
OI XRISTIANOI DEN EINAI XRISTIANOI OTAN EXOUN TRAPEZIKES KATATHESEIS ,OI KOMMOUNISTES POU DIDASKOUN ISOTITA GIATI NA EXOUN? VLEPEIS OTI KRINEIS ME DUO METRA KAI DUO STATHMA ..ETSI ?
Κώστας Θωμάς
29/06/2015 15:56
Ποιος είσαι εσύ είπαμε? Δεν βλέπω όνομα, Εγώ είμαι ο Κώστας Θωμάς είμαι σίγουρος για αυτά που λέω και χρησιμοποιώ το όνομα μου. Παρεμπιπτόντως δεν βγαίνει καμία έννοια από το σχόλιο σου, μάλλον προορίζονταν για απάντηση κάποιου άλλου σχόλιου.
chr
24/06/2015 17:49
Κωστή, αν εσύ είσαι άθεος, τότε εγώ είμαι εξωγήινος! Μισείς αφάνταστα τους Χριστιανούς και τους Μουσουλμάνους! Ουδέν πρόβλημα αν είσαι Ιουδαίος, αλλά να είσαι τίμιος.
Κώστας Θωμάς
24/06/2015 20:12
Η θρησκεία σου αφήνει περιορισμένο διανοητικό χώρο να αναλύσεις και να καταλάβεις αυτά που σχολιάζω, είσαι προγραμματισμένος να βλέπεις εχθρούς της θρησκείας σου και σε κάθε ευκαιρία να κάνεις κατηχητικό λες και εμείς που δραπετέψαμε από την παγίδα δεν διαβάσαμε και μελετήσαμε και απορρίψαμε αυτά που εσύ ή ζεις από αυτά, που θα πρέπει να ντρέπεσαι αν η θρησκεία δεν σου αφαίρεσε το αίσθημα της ντροπής, ή θεωρείς τον υπόλοιπο κόσμο ηλιθίους που αν ήταν σαν εσένα έξυπνοι θα πίστευαν χωρίς να γνωρίζουν. Όπως και να έχει είσαι μακριά νυχτωμένος να καταλάβεις τι λέω Άντε τώρα βρες ένα εδάφιο να κάνεις copy paste να κερδίσεις πόντους.
chr
25/06/2015 03:47
Να μιλάς γιά τα προβλήματα σου σε φιλους. Μην τους κανεις κατήχηση. Άρχισε από την παιδική σου ηλικία. Όχι σε εφημεριδα.
Κώστας Θωμάς
25/06/2015 16:35
Αν υπονοείς αυτό που αναχαράζουν οι χριστιανοί όταν αντιμετωπίζουν έναν δραπέτη, ότι δηλαδή κάποιος παπάς έβαλε χέρι στον δραπέτη, υπάρχει επιστημονική εξήγηση, αν μου έβαλε χέρι και δραπέτευσα ήταν γιατί δεν μου άρεσε, τώρα πες μας εσύ γιατί παρέμεινες στους κόλπους της εκκλησίας και σου αρέσει τόσο πολύ, επειδή σου άρεσε το χέρι που σου έβαλε ο ιερέας σου?
chr
25/06/2015 20:26
ΔΕΝ είμαι φίλος σου Κωστή, για να με ωθησω σε ψυχοπλακωμα μου για τυχον ψυχικό σου πόνο! Λυπάμαι... Αν δεν έχεις πραγματικούς φίλους, υπάρχουν αρκετοι ιερεις ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ στην εκκλησία, που μπορείς να βρεις κι εξομολογηθείς. ΔΕΝ κρατούν κακια, ούτε ακόμη και για σένα. ΑΥΤΗ είναι η δουλειά τους!
Κώστας Θωμάς
26/06/2015 22:16
¨Έγραψες, (Αν δεν έχεις πραγματικούς φίλους).Πραγματικοί φίλοι, κάτι δηλαδή σαν το σκύλο μου αλά δεν τρώνε Purina, είναι Έλληνες ή ρωμιοί?
chr
27/06/2015 00:22
Εμένα ρωτάς τι είναι ο σκύλος σου κι οι φίλοι σου; Κράτα τους σε μηλοεριδική απόσταση.
Κώστας Θωμάς
27/06/2015 17:26
Αν ξαναδιαβάσεις το σχόλιο μου θα δεις ότι δεν ρώτησα αλά περιέγραψα το σκυλάκο μου Jesus, ένα απίθανο Vizsla. Ρώτησα για τη καταγωγή των ιερέων που μου συστήνεις για φίλους, είναι Έλληνες ή είναι ρωμιοί?
chr
29/06/2015 17:28
Καρφακι δεν μου καιγεται, αν είναι κι εξωγήινοι! Αλλά εσύ δεν καταλαβενι ούτε εληνικως, ούτε αραβικος!!!
ΒΠ
26/06/2015 15:32
Δεν απάντησες όμως στην ερώτηση. Προσπάθησες να τον προσβάλεις, αλλά δεν απάντησες. Στριμώχτηκες, δηλαδή.
Κώστας Θωμάς
26/06/2015 22:17
Μα, είναι γνωστή η τακτική των ιουδαίο ρωμιών, αν δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις την ιδέα αντιμετώπισε αυτόν που έχει την ιδέα. Έρχεται τώρα ένας παραπλανημένος θρησκόληπτος που ποιος ξέρει σε τι καυσαέρια μεγάλωσε να με ρωτήσει έμενα για την παιδική μου ηλικία. Πολλοί θα ζηλέψουν την παιδική μου ηλικία, μεγάλωσα σε ένα μεγάλο υψόμετρο που φτιάχνει μεγάλα πνευμονία και πλατύ θώρακα, στον καθαρό αέρα με καθαρή τροφή και καθαρούς ανθρώπους, ο καθαρός αέρας και το άφθονο οξυγόνο βοήθησε το μυαλό μας να αναπτυχτεί σε ένα πολύστροφο υπολογιστής ικανό να δει πέρα από τους καπνούς και τους καθρέπτες την ρωμαϊκής ορθόδοξης εκκλησίας, είχαμε ένα ερειπωμένο μονοτάξιο σχολείο αλλά είχαμε έναν ανίατο Έλληνας για δάσκαλο, δεν είχαμε ιερέα (σου έλυσα την απορία τώρα?) και ο δάσκαλος που υποχρεωτικά μας έκανε μάθημα θρησκευτικών προγραμμάτιζε πάντα να κάνει μάθημα ιστορίας μετά τα θρησκευτικά. Μεγάλε chr είναι λίγοι οι τυχεροί και εγώ είμαι ένας από τους τυχερούς.
chr
26/06/2015 17:36
Το στριμωγμα μου είναι το εξής: Ούτε λεφτά βγάζω, ούτε και τουριστιες υπάρχουν να στανιαρω, μιας που δεν είμαι παντρεμενος! Και μάντεψε ποιός φταίει! Σίγουρα όχι εγώ. Το κομμα σου ευθυνεται ΒΡ. Ασε λοιπον τις "εξυπνάδες".
Κώστας Θωμάς
26/06/2015 23:14
χαχαχαχαχα, βοήθεια ΒΠ, αυτό το σχόλιο απαιτεί σωστή ανάλυση και δεν είμαι ειδικός αν και τούτος εδώ μου έχει δώσει την ευκαιρία να κάνω εξάσκηση της τελευταίες ημέρες.
Πέτρος Λαμπρινός
23/06/2015 20:34
Σε λίγα χρόνια, η λέξη χριστιανός θα είναι βρισιά, αν δεν είναι. Όπως ο ιησουίτης.
Κώστας Θωμάς
24/06/2015 05:16
Για την ώρα η λέξη χριστιανός είναι προσβολή, για αυτό οι πιστοί την προστατεύουν με όποιο τρόπο για να μη δείξουν ότι υποταχτήκαν σε ένα προσβλητικό θρήσκευμα. Θα πάρει άλλη μια γενεά να μετατραπεί σε βρισιά.
Μαρία Νίκου
23/06/2015 20:26
Εντάξει εφορία δεν έχουν αλλά ξέρετε τι έξοδα έχουν για ανιψιούς και ανιψιές;
Αντρέας Κ.
23/06/2015 19:59
Χαιρετίσματα στον Χριστόδουλο, εκεί δίπλα, στο μεγάλο καζάνι βρίσκεται.
Βασίλειος Λιάκος
23/06/2015 14:41
Εύχομαι ο Κύριος νά αναπαύση τήν ψυχή του σε χώρα ζώντων. Δράττομαι όμως τής ευκαιρίας νά επισημάνω ότι τό μίσος, η εμπάθεια, ο φανατισμός, η χολή καί οι ιδεοληψίες κάποιων δέν σταματούν ούτε καί πρό ενός κεκοιμημένου! Δυστυχείς....
Τ98ιθυθτσ9820
23/06/2015 12:48
Τα σχόλια των αντι-χριστιανών, προοδευτικών, άθεων κτλ δείχνουν παράλληλα και το ποιόν τους. Λίγη ανθρωπιά ρε παιδιά. Μπορεί να μην πάτε την Ορθοδοξία, αλλά από τα αρχαία χρόνια ο νεκρός είναι κάτι το ιερό. Αν δεν έχετε κάτι καλο να πείτε, απλά προσπεράστε.
GPP
23/06/2015 08:33
΄Ολοι πεθαίνουμε κάποια στιγμή ,εκτός εάν ο Κεφαλληνίας "εκοιμήθη" ! οπότε και θα ξυπνήσει κάποια στιγμή σε φάση "δρακουλέ" !
Σ Α Ν
22/06/2015 15:18
Να μη επαναλαβουμε την ''Παυλεια'' ρηση ''εαν τε ζωμεν, εαν τε θνησκομεν ,του Θεου εσμεν'';;;Καλον παραδεισο στον κοιμηθεντα μητροπολιτη.
zeus
23/06/2015 11:10
Παράδεισος είναι μόνον ο των μουσουλμάνων, με παρθένες, ή παρθένους για τους μουσουλμάνους Καπετανάκηδες, ποτάμια με πιλάφι και μέλι, και πολλά άλλα τέτοια ωραία! Ο δικός δεν έχει τίποτα από αυτά, οπότε καλύτερα στην κόλαση, στην οποία θα κάνωμε τρικούβερτα γλέντια όλοι εμείς οι κολασμένοι! Υ.Γ. Βρε Σ Α Νό, έχει και κακόν παράδεισο, ή κατηγορίες παραδείσων, δηλαδή ας πούμε ....3, 4, ή 5 αστέρων παράδεισο?
Κώστας Θωμάς
23/06/2015 17:35
Στο χριστιανικό παράδεισο μόνο φακλάνες έχει, κάτι ανιψιές των μητροπολιτών. Ο ισλαμικός παράδεισος έχει και άλλα άγνωστα σε πολλούς που δεν μελετούν της θρησκείας αλλά της πιστεύουν που είναι μεγάλο λάθος. Πχ, στον παράδεισο των μουσουλμάνων επιτρέπεται ο ομοφυλόφιλος έρωτας που τιμωρείται με θάνατο στη ζωή. Εδώ φαίνεται η απάτη και ο τρόπος με τον οποίο ξεφορτώνονται τους ομοφυλόφιλους οι μουσουλμάνοι, ένας μουσουλμάνος ομοφυλόφιλος εν τη ζωή δεν επιτρέπεται να κάνει έρωτα, αν όμως δώσει τη ζωή του για το Ισλάμ θα πάει στον παράδεισο που εκεί επιτρέπεται ο ομοφυλόφιλος έρωτας. Για αυτό 19 νέοι, ανέραστοι μουσουλμάνοι ομοφυλόφιλοι μπήκαν σε 4 αεροπλάνα και τα υπόλοιπα είναι γνωστά.
ΒΠ
22/06/2015 17:04
ΠΕΘΝΕ, φίλε, δεν κοιμήθηκε. Τι διάολο, μόνο οι φτωχοί πεθαίνουμε?
Σ Α Ν
22/06/2015 23:16
Αγαπητε φιλε, ολοι οι βαπτισθεντες χριστιανοι, που προσπαθουν σε ολη την επιγεια ζωη τους να μη ειναι με τον διαβολο-τι διαολο...-κοιμουνται και θα ξυπνησουν στη δευτερα παρουσια του ανασταντος Χριστου μας.Φαινεται πως δεν εχετε παρακολουθησει νεκρωσιμη ακολουθια , για να ακουσετε το τροπαριο(αρα τις εστιν πλουσιος, η πενης, βασιλευς η στρατιωτης, δικαιος η αμαρτωλος...}
Κώστας Θωμάς
24/06/2015 20:46
Για να καταλάβεις την απάτη της θρησκείας, ακόμα και στη κηδεία δεν διστάζουν να κτυπήσουν το σαμάρι να ακούσει το γαϊδούρι. Έγραψαν τροπάριο να υπενθυμίσουν στους ζωντανούς ότι εκεί που πάει ο πεθαμένος θα απολαμβάνει ισότητα που δεν του επέτρεψε η τάξη του στη ζωή, άρα υποστείτε την αδικία υπακούστε τον άρχοντα όπως το έγραψε ο Σαούλ και κάποια μέρα θα δικαιωθείτε. ΧΑ ΧΑ. μετά ήρθε ο κομουνισμός και υποσχέθηκε ισότητα εν τη ζωή και περίμεναν να επιτύχουν τρομάρα τους, αντί να διαβάζουν τροπάρια παιάνιζαν εμβατήρια.
ADM
24/06/2015 10:10
KAI PASALOUN STHN NEKWSIMH, EN SKHNES DIKAIWN TAKSE KAI EIS TOUS KOLPOUS AVRAAM ANAPAUSE,TON LUPAMAI TON APODHMONTA POU 8A KATALHKSEI STHN AGKALIA AUTOU TOU NTAVATZH AVRAAM POU EKSEDIDE THN SARA STOUS FULARXOUS KATW STHN MESOPOTAMIA NA THN PERIPOIH8OUN WSTE NA MHN TON SKOTWSOUN AUTON,EINAI GRAMENA STIS DIA8HKES
πανος
23/06/2015 04:54
την ακούμε την ακολουθία αλλά δεν την καταλαβαίνουμε. αν την έλεγαν στη γλώσσα μας ίσως να βοηθούσε.
zz
23/06/2015 19:55
Φταίνε η άλλοι εάν εσύ δεν γνωρίζεις την γλώσσα σου ?
huxflux
23/06/2015 15:45
στην γλωσσα των προγονων σου την λενε ,αρα και στην δικη σου, ασχετα αν δεν στην μαθανε στο σχολειο ...
Βασίλειος Λιάκος
23/06/2015 14:36
Άν δώσης λίγο περισσότερη προσοχή, τήν καταλαβαίνεις.
ΒΠ
23/06/2015 02:52
Δηλαδή όσες φορές έχω πάει σε κηδείες γνωστών μου, γιατί κανείς δε λέει "κοιμήθηκε ο Κώστας", "κοιμήθηκε η Μαρία"? Γιατί όλοι λένε "τάμαθες? πέθανε ο κώστας, πέθανε η μαρία"? Χριστιανοί βαπτισμένοι είναι και αυτοί! Όσο για τα τροπάρια...τέλος πάντων, δε θα σχολιάσω.
Κώστας Θωμάς
23/06/2015 17:14
Tο κοιμήθηκε, είναι για αυτούς που έχουν το μέσον και σίγουρα δεν πεθαίνουν, όπως ένας ιεράρχης, εφόσον δεν πάθανε αλλά κοιμήθηκε χαίρει σεβασμού γιατί είναι ακόμα μεταξύ μας, σε μια κατάσταση "περίμενε" και αν το πτώμα του δεν το προτιμούν τα σκουλήκια το ποίμνιο τρέχει να τι φιλήσει ευλαβικά και να αφήσει το σταυρό με τη καδένα στο δίσκο. Οι ευαγγελιστές της Αμερικής όταν πεθαίνει κάποιος δεν λένε πέθανε αλλά passed πέρασε, δηλαδή πέρασε από μια κατάσταση σε άλλη. Αυτά τα έχουν μελετήσει 1700 χρόνια χωρίς να φέρει κανένας αντίρρηση, είναι τα τελευταία χρόνια που βρίσκουν εμπόδια και ακόμα δεν είδαν τίποτα.
FM
23/06/2015 11:15
Και τι ακριβώς θα έλεγες??? Σε χω ξανασυναντήσει έσενα... και η άποψη μου εξακολουθεί να είναι ίδια... αγράμματε δικηγόρε...
chr
22/06/2015 23:04
Εξαρταται: Οι μη πτωχοι τω πνεύματι, εκοιμουνται. Δεν πεθαίνουν! Και κοιμούνται στην πραγματικότητα μακάριοι. Εις τους αιώνες των αιώνων.
cp101
23/06/2015 12:27
οι πτωχοι τω πνεύματι μπερδεύουν τον ύπνο με το θάνατο
chr
23/06/2015 15:16
Δε ξέρω, δεν συναναστρέφομαι μαζί τους. Σίγουρα όμως μπερδεύουν τη δραχμή με το δηνάριο του Κουβέιτ.
Ιουδοχριστιανισμος
22/06/2015 14:40
Αλλος ενας που δεν πληρωσε εφορια ποτε στην ζωη του