Τσίπρας: «Την επόμενη Δευτέρα ανοίγει η ΕΡΤ»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 18/05/2015 13:59 |
Τσίπρας: «Την επόμενη Δευτέρα ανοίγει η ΕΡΤ»
Ο Αλεξης Τσίπρας το καλοκαίρι του 2013, όταν ως αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης συμμετείχε στις διαδηλώσεις κατά του κλεισίματος της ΕΡΤ.Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Να συμβάλουν σε μια νέα ΕΡΤ πολυφωνική και ανεξάρτητη, πρότυπο λειτουργίας δημόσιου Ραδιοτηλεοπτικού φορέα, ζήτησε o Πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας από το νέο πρόεδρο της ΕΡΤ Διονύση Τσακνή και τον Διευθύνοντα Σύμβουλο Λάμπη Ταγματάρχη κατά τη διάρκεια συνάντησης που είχαν τη Δευτέρα στο Μέγαρο Μαξίμου.

Ο Πρωθυπουργός υπογράμμισε την απόφαση της νέας κυβέρνησης, να ξεκινήσει μια προσπάθεια ριζικής επαναλειτουργίας της Δημόσιας Τηλεόρασης έξω από τις παθογένειες του παρελθόντος.

«Η ΕΡΤ ανοίγει την ερχόμενη Δευτέρα και αυτό που σας ζητά η Κυβέρνηση είναι να συμβάλλετε σε μια νέα ΕΡΤ πολυφωνική, ανεξάρτητη και που θα αποτελέσει πρότυπο λειτουργίας δημόσιου Ραδιοτηλεοπτικού φορέα», τόνισε ο Πρωθυπουργός. «Πρώτο σας μέλημα», συνέχισε ο κ. Αλέξης Τσίπρας, «είναι η ομαλή επιστροφή των εργαζομένων».

Η ΕΡΤ, τόνισε, απευθύνεται σε ολόκληρο το κοινωνικό σύνολο και τροφοδοτείται από αυτό. Αναλαμβάνετε την ευθύνη να αποκαταστήσετε τη χαμένη σχέση των πολιτών με την ΕΡΤ που προκάλεσε το μαύρο. Το έργο σας θα είναι δύσκολο, η πρόκληση και οι προσδοκίες υψηλές. Σας ζητώ, η κυβέρνηση να βρίσκεται στον πυρήνα της πολιτικής κριτικής από τα ενημερωτικά προγράμματα της ΕΡΤ. Όραμά μας είναι μια ΕΡΤ αντικειμενική και όχι φερέφωνο της εκάστοτε κυβέρνησης.

Αναμένω άμεσα να ετοιμάσετε τη Συμφωνία Αρχών που προβλέπει ο νέος νόμος, συμφωνία που θα σας θωρακίζει από οποιαδήποτε απόπειρα «εργαλειοποίησης».

Η επόμενη φορά που θα συναντηθούμε, είπε ο Πρωθυπουργός, θα είναι στο προαύλιο του Ραδιομεγάρου την 11η Ιουνίου για να γιορτάσουμε τη νίκη του αγώνα, τη νίκη της δημοκρατίας.

43
ASELFOS
21/05/2015 14:53
RE MANIA ME TOUS ROUFIANOUS TIS ERT ..MIN TOUS XASOUME APO PELATES.. STIN KATOXI EIXAME NA SUNTIROUME TON GERMANIKO STRATO SIMERA TOUS DIMOSIOUS TIS ERT..
Γιάννης Αθηναίος
19/05/2015 15:42
Mπράβο πρωθυπουργέ. Τη δευτέρα εθνική εορτή. Ανοίγει η ΕΡΤ. Κάνε τη και αργία με ταρατατζούμ-ταραταζτούμ.....και παρέλαση με το καμμένο και κανένα λείψανο για ντεκόρ.......
chrisAK
19/05/2015 09:57
Αυτός ο σουράκλας του τσίριζα, δεν θυμάμαι το όνομά του, το είπε στο κοινοβούλιο: ---να επανέλθουν στην ΕΡΤ τουλάχιστον αυτοί που μας αγωνίστηκαν να μας κάνουν κυβέρνηση---- Κατά τ΄άλλα ο τσίμπλας θέλει μια ΕΡΤ όχι κομματική. ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΡΤ ΘΑ ΜΑΣ ΚΟΒΕΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ Η ΔΕΗ, αφού ο λογαριασμός έρχεται με τον λογαριασμό του ρεύματος.
GAHAT
19/05/2015 09:15
ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΠΑΝΑΓΟΥΛΗΣ, ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΑ "ΤΑ ΠΑΔΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΣΟ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΟΥΝ"! ΟΚ, ΤΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΑ ΕΓΙΝΑΝ ΚΟΚΚΙΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ! ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ...ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ! ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ!
Τεο
19/05/2015 07:08
Το κινημα δεν πληρωνω συνεχιζουν να το εχουν ακομη?ποτε δεν ειναι αργα να εγγραφουμε.
appodimos
19/05/2015 00:56
TA TROKTIKA PIANOUN DOULIA THA DOSOUN STO KRATOS PISO TIS APOZIMIOSIS!!!!! POU PEIRAN???????
Kostas Katsoulis
19/05/2015 00:10
Nenikamen !!! Sothikame. Ola ta provlimata tis xoras vrikan tin lisin tous kai simfona me tis proeklogikes Ala Tsipra- Syrza yposxeseis. Katharistries kai ERT pou tha einai, legei O Tsipras, polifoniki, aneksartiti kai protipo dimosiou forea. Xa Xa Xa. Ksexase omws na anaferei tin...aksioprepeia kai ethniki yperifaneia ektos kai to afinei gia na ta simplirosei o psekasmenos. Dimiourgiki asafeia!!!
ΡΖ
18/05/2015 23:17
Χεστηκαμε!
Α.Σ.
18/05/2015 22:47
Το κλείσιμο της ΕΡΤ ήταν απαράδεκτη ενέργεια και τεράστιο σφάλμα. Οπωσδήποτε η ΕΡΤ πρέπει να λειτουργεί, γιατί η ποιότητα των κρατικών καναλιών δεν μπορεί να συγκριθεί με τα ιδιωτικά κανάλια και ραδιοφωνικούς σταθμούς. Θα ήθελα επ' ευκαιρία να θέσω ένα ερώτημα, μήπως φθάσει στ' αυτιά των αρμοδίων. Ακούω Τρίτο Πρόγραμμα πάνω από 40 χρόνια. Εκείνο που έχω παρατηρήσει είναι μετά την εποχή Χατζηδάκι, η ελληνική μουσική (φυσικά του είδους που παρουσιάζει το Τρίτο Πρόγραμμα) απουσιάζει εντελώς, τουλάχιστον τις απογευματινές και βραδινές ώρες που ακούω εγώ. Νομίζω ότι θα 'πρεπε να συμπεριληφθεί και το έργο των Ελλήνων συνθετών στο πρόγραμμα του Τρίτου Προγράμματος για λόγους προφανείς.
Ανδρέας Σπυρακοπουλος
23/05/2015 11:06
Τα CD και τα mp3/4 είναι πάμφθηνα πλέον . Δεν χρειάζεται να πληρώνουμε όλοι τα μουσικά γούστα ορισμένων . Ξέρετε ποσό κοστίζει μια εκπομπή;;;;; Έλεος πια, δεν ζούμε μόνοι μας στον κόσμο !
Συντ/χος ναυτικός
19/05/2015 08:51
Θά συμφωνήσω μέ τόν κ. Α.Σ., εάν αναφέρεται σέ ποιοτικά ανώτερη μουσική καί μόνον.-
Α.Σ.
19/05/2015 20:28
Σας ευχαριστώ για το σχόλιό σας (είμαι η Α.Σ.). Προφανώς αναφέρομαι σε ποιοτική μουσική, του είδους που παρουσιάζει το Τρίτο Πρόγραμμα, όπως συμφωνική, δωματίου, τζαζ. Σ' αυτά τα είδη υπάρχει και ελληνική συνεισφορά μέσα στο χρόνο και θα ήταν πολύ καλό να ακούγεται και αυτή από το κρατικό ραδιόφωνο. (
el duderino
18/05/2015 22:04
Mipos gnorizei kaneis an tha mpei to kanali kai sto doryforo?
Ανεργη
18/05/2015 21:32
ΤΙ ΘΑ ΓΙΟΤΡΑΣΕΙΣ ΒΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΣΤΙΣ 11 ΙΟΥΝΙΟΥ??? ΜΕ ΠΙΑΝΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΛΕΝΤΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ?? ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΕΡΤ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΕΛΗ ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΟΥ?? ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΔΙΑΟΛΟ ΑΛΗΤΕΣ!!
KO
18/05/2015 21:29
Αλεξη εσυ και οι βλακες οι βουλευτες/υπουργοι σου θα ανοιξτε την ΕΡΤ και θα κλεισετε την χωρα. Με τον ιδιωτικο τομεα ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΘΑ ΚΑΝΕΝΤΕ??? 1,500,000 ΑΝΕΡΓΟΙ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΠΕΘΑΜΕΝΗ, ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΠΤΩΣΗ,ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ και εσεις λετε ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΑΣ ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΙΣΑΣΤΕ.
stm
18/05/2015 20:50
Εδώ ο κόσμος έχει έρθει τα πάνω κάτω, κι εμείς ετοιμαζόμαστε να πληρώνουμε τα μισθολόγια της (κατά Τσίπρα) αμαρτωλής ΕΡΤ, καθώς και ένα σωρό αντιπαραγωγικούς υπαλλήλους, όπως οι καθαρίστριες, που πραγματικά δε μας έλειψαν καθόλου. Το είπε κα ο Παπάς, ίσως ανέβει ο λογαριασμός για την ΕΡΤ, στα τιμιλόγια της ΔΕΗ. Να θυμίσω ότι τα ποσοστά ανεργίας άρχισαν να ανεβαίνουν και πάλι, διότι μπάινουν ξανά λουκέτα στα μαγαζιά. Τώρα, πώς, μέσα σ'αυτήν την κατάσταση, μια κυβέρνηση ανεβάζει τα έξοδά της, τα οποία θα τα καλύψει από τα έσοδα, δηλαδή την φορολογία, κι εμείς καθόμαστε και το χαζεύουμε αυτό το φαινόμενο, είναι κάτι που δεν το καταλαβαίνω.
wolf
18/05/2015 20:27
Το προβλημα των Ελληνων δεν ειναι η ΕΡΤ κ. Τσιπρα! Εκτος και ειναι σημαντικο προβλημα για σας , επειδη προκειται για 10.000 με 15.000 ψηφους !
.
18/05/2015 20:21
"Να συμβάλουν σε μια νέα ΕΡΤ πολυφωνική και ανεξάρτητη" προσλαμβανοντας τον διευθυντη συνταξης της Αυγης Σταύρο Καπάκο στην γενικη διευθυνση της ΕΡΤ. Δεν ντρεπεσαι ρε αλητη? Δεν ντρεπεσαι να μας κοροιδευεις μεσα στα μουτρα μας? Ποτε δεν περιμενα να μισησω καποιον περισσοτερο απο τον Α.Παπανδρεου αλλα συγχαρητηρια τσιπρα, τα καταφερες!
v.k
18/05/2015 19:58
bre ante sta tsakidia oloi!!! Otan ypirxe i ert oloi tin brizane kai tora pou tin kleisane (kai poli kala kanane) oloi klene kai fonazoun na ksananiksei. bre ouuuust!!!!
IRENE
18/05/2015 19:37
Κι αν ακούνε από το Υπουργείο Υπεράμυνας ας ετοιμάσουν κανα φρέσκο βιντεάκι για τις γερμανικές αποζημιώσεις και για την ΕΡΤ να παίζει κάποιες ώρες για να είναι ολοκληρωμένη η προπαγάνδα. Κι όλα θα πάνε πρίμα, μην ανησυχείτε για τίποτα, η ελπίδα ήρθε, η ανεργία καταπολεμήθηκε.
Γιανννης με 3ν
18/05/2015 19:05
Δεν μπορω να καταλάβω πως το παλικάρι θα μπορέσει να πείσει τον κόσμο οτι η επαναλειτουργία της ΕΡΤ δεν εχει ως σκοπό το βόλεμα ορισμένων βύσσινο φρουρών που περιμένουν στη σειρά και βεβαια κοντα σαυτους θα βολευτούν και λίγοι ψεκασμένοι. Παντως στο θέμα της γκαιμπελικης προπαγάνδας που εφαρμόζουν πιστά, μπορούμε να τους δώσουμε τα εύσημα.
Το 'χουν παραχεσει οι άλλοι με τις φθηνοαηδιες τους.
18/05/2015 18:52
Ωραία! Θα ήθελα να (ξανα)δω το: "Βαθύ λαρύγγι".
Μαπα το καρπουζι
18/05/2015 18:26
Ασχολησε με τριχες!!!μικρομεγαλε . Ανοιγεις επιχειρηση με 1000 ατομα πρπσωπικο και με 4(ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ) θεατες.ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για τραμπουκα και για να τα ριξεις τα εξοδα σε εμας τους 2.000.000 τατεπορους ελληνες κλπ. Μαπα το καρπουζι ελληνα και τσουζι.Θα γυρισει ο τροχος θα σε π...ο φτωχος.
Πάνος/ Αννόβερο
18/05/2015 18:25
Την επόμενη δευτέρα θα περάσει ο σκουπιδιάρης να σας μαζέψει.
νικ
18/05/2015 17:52
και κλείνει η Ελλάδα...
βλάκας
18/05/2015 17:47
Ειρωνεία σημαίνει να ανοίξει η ΕΡΤ και τέλος Ιουνίου στην πρώτη πληρωμή των δεδουλευμένων να μην πάρουν ευρώ ή χειρότερα να πληρωθούν σε δραχμές. Ε ρε γλέντια!!!!!!!!
Irini
18/05/2015 17:45
To mono prowlima pu ehi to Tsypristan, ine na anixi i Nea Prawda. Etsi tha kani Diafimisi i Nea Prawda ja to kywernitiko Ergo tu Tsypristan
ΖΑΜ
18/05/2015 17:25
Ευτυχώς ανοίγει η ΕΠΤ καί θα λύσει τα προβλήματα της χώρας. Ωρα να αρχίσουμε να ξυνόμαστε καί εμείς για να εναρμονιστουμε με την ΕΡΤ.
18/05/2015 17:12
STA PAPARIA MAS
ΠΙΚ ΚΑΠ
19/05/2015 05:13
Που στο διαολο το θυμηθικες???????????????
Βαλκάννιος
18/05/2015 17:00
Ο κόσμος καιγεται :
Nikos G
18/05/2015 16:47
Καρτουλα και αποκωδικοποιητη οποιος γουσταρει να πληρωνει υπαλληλους της ΕΡΤ να ξυνονται και να γεμιζουν το προγραμμα με τη παλιατζουρα του 70 και 80, γιατι δεν λενε να σταματησουν το ξυσιμο και να παραγουν καινουργιο υλικο και εργο!
George 2015
24/05/2015 21:29
και άντε ρε φίλε να το καταλάβω, έχουμε πολλούς cinefil η μισή Ελλάδα ακούει κλασσική μουσική. Πόσοι τεχνικοί χρειάζονται για να βάλουν μια επανάληψη να παίζει?
che-πρας
18/05/2015 16:41
Απο την δευτερα ΣΒΗΝΟΥΜΕ ολα τα αλλα καναλια απο τον δεκτη μας και ακουμε μονο ΕΡΤ.Και κλααααααααααμαααααααααα ο πορδοσαλτε!
zz
18/05/2015 16:25
Σωθήκαμε !!Σωθήκαμε!!Αυτός ήξερε το μυστικό και εμείς τον βρίζαμε , με το ανοίγει η αμαρτωλή ΕΡΤ όλοι θα κάτσουν σούζα στο πρόσταγμα της Ελλάδος .
._
18/05/2015 16:17
Να παλουκωθεί να δουλέψει για τη χώρα και να αφήσει τα κομματικά σοβαντίσματα ο πλέον άχρηστος πρωθυπουργός. Δε θα μας γυρίσει πίσω 40 χρόνια ο κάφρος!
Kaiadas
18/05/2015 16:10
Me alla logia, plhrwste twra zwa gia to magazaki tou Kalfagiannh kai twn dikwn mas.
Στέλιος
18/05/2015 15:25
Αν δεν τό'χετε καταλάβει, μας οδηγούν στην καταστροφή για να "αποκαταστήσουν" τους κρατικοδίαιτους Αριστερούς αργόσχολους!
bruidsjonker
18/05/2015 15:17
Τσίπρας: «Την επόμενη Δευτέρα ανοίγει η ΕΡΤ»....... Δες άνεργε τώρα ΕΡΤ για να διασκεδάσεις και να χορτάσεις την πείνα σου και στις 11 Ιουνίου πήγαινε και συ να γιορτάσεις τη νίκη της Δημοκρατίας στο προαύλιο του ραδιομέγαρου .
Γιάννης Αθηναίος
18/05/2015 14:54
Μπράβο μεγάλε...Ακριβώς γιαυτό σε ψήφισε ο κασμάκης. Για να μας ξαναφέρεις την ΕΡΤ (με τα δικά μας καλοπληρωμένα παιδιά και τις απεργίες διαρκείας)και να ταϊσεις με επίδομα σίτισης τους πεινασμένους και κακοπληρωμένους υπάλληλους της ΔΕΗ που μας κάνανε τη ζωή πολύ ενδιαφέρουσα παλιότερα με τις απεργίες τους και τα μπλακ αουτ. Α και μη ξεχάσεις και την Ολυμπιακή.... Το χρωστάς σε αυτούς που ταλαιπωρήθηκαν, αριστερέ του καφενίου και του φραπέ
menelaos
18/05/2015 14:41
Ο Τσίπρας δεν ζεί στην Ελλάδα, είναι απο άλλο πλανήτη, εδώ έχει παγώσει η αγορά, δεν υπάρχει ρευστό, η ανεργία καλπάζει, και τα συσσίτια περιορίζονται λόγω έλλειψης χρημάτων, τίποτα δεν κινέιται, και αυτός ο ''τραμπάκουλας'' ασχολείται με την ΕΡΤ, τις καθαρίστριες, και τις επαναπροσλήψεις όσων διώχτηκαν(και πολπύ σωστά απο το δημόσιο), αυτή είναι η ανάπτυξη που μας έλεγε προεκλογικά???είναι γελασμένος αν πιστεύει οτι ο ελληνικός λαός είναι τόσο χαζός, ώστε να πιστεύει στις δηλώσεις του, να πάει στον φίλο του, τον αγράμματο(ναί, τον οδηγό λεωφορείο, στην Βενεζουέλα), μόνο στις τριτοκοσμικές χώρες μπορεί να συνεχίζει να λέει ψέματα, τον θεωρώ άσχετο και άκαιρο στην πολιτική ζωή του τόπου, μόνο για αντιπολίτευση κάνει!
ΒΠ
18/05/2015 23:02
O menelaos στην ελλάδα ζει?
Εμανολία
18/05/2015 14:41
Η νέα ΕΡΤ, επίσημο πλέον όργανο του εθνικομμουνιστικού καθεστώτος, θα έχει κατά τα φαινόμενα την ευκαιρία να αναγγείλει στους χαχόλους την ανεξαρτοποίηση της χώρας από τα δεσμά του ευρώ και της ΕΕ. Ημέρες δόξης σύντροφοι πατριώτες.