ΣΤΙΣ 11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 16/06/2014 09:48 |
Στις 11 Σεπτεμβρίου το πρώτο κουδούνι της νέας σχολικής χρονιάς

Στις 11 και όχι στις 8 Σεπτεμβρίου θα χτυπήσει τελικά το πρώτο κουδούνι της νέας σχολικής χρονιάς, αφού ο νέος υπουργός Παιδείας Ανδρέας Λοβέρδος επανεξετάζει συνολικά τις αποφάσεις του προκατόχου του Κωνσταντίνου Αρβανιτόπουλου.

Ο νέος υπουργός δεν συμφωνεί με τους πειραματισμούς των τελευταίων μηνών στο θέμα της έναρξης. Κι αυτό διότι δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμη αποσπάσεις και μεταθέσεις καθηγητών ώστε να ξεκινήσει νωρίτερα το σχολικό έτος, ενώ στη χώρα μας οι μαθητές και οι οικογένειές τους δεν έχουν θεσμοθετημένες χειμερινές διακοπές όπως σε άλλες χώρες της ΕΕ.

Οπως μάλιστα δήλωσε τη Δευτέρα στον ραδιοσταθμό Aλφα 98,9, αν και δεν έχει ληφθεί ακόμη απόφαση σχετικά με το ποια ημέρα θα ξεκινήσει το σχολικό έτος τον προσεχή Σεπτέμβριο, «νομίζω λογικότερο είναι να μείνουμε στα περσινά ημερολογιακά όρια. Θα ανοίξουν δηλαδή, τα σχολεία όπως πέρσι και πρόπερσι, διότι θέλουμε να προλάβουμε να ολοκληρώσουμε τις διαδικασίες μεταθέσεων, αποσπάσεων, αναπληρώσεων δασκάλων και καθηγητών».

Παράλληλα, όπως αναφέρει το Βήμα, ο νέος υπουργός δεν υπογράφει την απόφαση για κατάργηση των δύο αργιών στα σχολεία, του Αγίου Ιωάννη (7 Ιανουαρίου) και των Τριών Ιεραρχών (30 Ιανουαρίου).

Τέλος, ο Ανδρέας Λοβέρδος επανεξετάζει συνολικά και το περιεχόμενο της Τράπεζας Θεμάτων στην Α' Λυκείου για την οποία υπήρξαν εφέτος πολλά παράπονα.

18
mathitria lykeiou
20/08/2014 19:56
Φέτος θα είμαι μαθήτρια της Γ' Λυκείου. Την περασμένη χρονιά οι εξετάσεις μας τελείωσαν τέλη Ιουνίου (περίπου 25 του μηνός). Όλοι οι καθηγητές μας έλεγαν να εκμεταλλευτούμε το καλοκαίρι κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Να ξεκουραστούμε, να μην ξεσκιστούμε στο διάβασμα για να έχουμε δυνάμεις για τη νέα χρονιά, για τις Πανελλήνιες.Καλά τα λόγια. Αλλά μέχρι πριν λίγο καιρό οι επικρατείσες συνθήκες δεν θα μας επέτρεπαν κάτι τέτοιο. Πώς θα ξεκουραζόμασταν για δύο μήνες; Κι αυτοί όχι ολόκληροι: ο ένας μόνο για ανάπαυση και ο άλλος αφιερωμένος στις επαναλήψεις. Δεν ήταν, λοιπόν, μόνο για τις μεταθέσεις των καθηγητών αδύνατη η έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς νωρίτερα. Αλλά και για εμάς τους ίδιους. Πώς είναι δυνατόν "να φορτώσουμε τις μπαταρίες" μέσα σε έναν μόλις μήνα; Τα σχολεία να κλείνουν πολύ πιο αργά και να ξεκινάνε πολύ πιό νωρίς;!!! Πρωτάκουστο! Θα φτάναμε στο "Τετέλεσται" πριν ακόμα τα μέσα της χρονιάς!
Νικος
16/06/2014 22:19
Επιτελους βαλτε τελος με τις προχειροτητες.Γιατι δεν παιρνετε κυριοι της Παιδειας ιδεες απο τις προηγμενες εκπαιδευτικα χωρες; Νοτια Κορεα,Φιλανδια,Μεγαλη Βρετανια;Αυτες ειναι οι χωρες με τα καλητερα εκπαιδευτικα συστηματα στο κοσμο,εχω διαβαση σε μια ερευνα.Συγνωμη ξεχασα δεν θα μπορουμε μετα να εξυπηρετουμε τα πολιτικα και τα παραπαιδειας λαμογια.Εχω παιδι στη Β Γυμνασιου με μαθησιακες δυσκολιες και δεν υπαρχει τμημα ενταξης.
Σταμάτης Α. Παπαγγελής
16/06/2014 19:26
Στις 11 και όχι στις 8 . Γιατί στις 11 και όχι στις 14. Γιατί στις 14 και όχι στις ...34 {= 4 Οκτωβρίου }. Κακό ανούσιοκαι πικίνδυνο παιχνίδι της κολοκυθιάς. Ας προσέξει όμως ο Κύριος Υπουργός :παίζων την κολοκυθιά μπορεί να εμφανίσει τα χαρακτηριστικά του γνωστού πράσινου λαχανικού. Σταμάτης Α. Παπαγγελης
Maria M
16/06/2014 18:38
Θεωρώ οτι τα παιδιά δεν θα μάθουν περισσότερα αν έχουμε μία αργία λιγότερο ή περισότερο. Το θέμα είναι να γίνει μια ουσιαστική αλλαγή στην ποιότητα της εκπαίδευσης. Θεωρώ σημαντικό ότι τα παιδιά θα επρεπε να μαθαίνουν Αγγλικά πολύ καλά στο σχολείο αφού ξεκινάνε από την Τρίτη δημοτικού, και ας μην κάνανε άλλη γλώσσα. Μία και καλή Τελειώνοντας το Γυμνάσιο να είχε και το lower και μετά αν ήθελε να προχωρήσει ας πήγαινε Φροντηστήριο Αγγλικών. Επίσης αν ήθελε 2η γλώσσα να πήγαινε κάποιος φροντηστήριο. Είναι απαράδεκτο να Πληρώνουμε ένα σωρό λεφτά για Αγγλικά ενώ είμαστε μια τουριστική χώρα. Τα Αγγλικά θα έπρεπε να είναι σε καθημερινή βάση στα σχολεία και να μιλάνε τα παιδιά. επίσης ο Αθλητισμός και ο Πολιτισμός θα επρεπε να είναι νο 1 . Τώρα όσον αφορά το Λύκειο, αυτό που ακούω είναι ότι τα παιδιά έχουν αρχίσει να πηγαίνουν φροντηστήριο από την Πρώτη Λυκείου. δηλ 10 ώρες εβδομαδιαίως σύν το διάβασμα του Φροντηστηρίου. Ερώτηση: Γιατί δεν κλείνουν τα σχολεία και να μείνουν ανοιχτά μόνο τα φροντηστήρια και να είναι συμβεβλημένα με το δημόσιο κάτι σαν τους γιατρούς. Μάλλον αυτό θα επρεπε να λέγεται ΠΕΔΥ κατι το άλλο ΤΑΠΥ και ψυχραιμοι. Η παιδεία ή παραπαιδεία ας αποφασίσουμε τέλος πάντων. Και τα δύο είναι κουραστικά για τα παιδιά μας, και χωρίς ουσία.
Echtros
16/06/2014 17:11
Ο ΓΕΛΟΙΟΣ ο Λοβέρδος θέλει να κάνει τα χατίρια των χαραμοφάηδων καθηγητών...ΟΥΣΤ!
Μανώλης
17/06/2014 11:37
Οι καθηγητές είναι ο μόνος κλάδος στο δημόσιο που έχουν διοριστεί όλοι μέσω ΑΣΕΠ χωρίς κανένα ρουσφέτι.
ντιν
16/06/2014 15:19
ελπιζω ο νέος υπουργός να μην αντιμετωπίσει τους εκπαιδευτικούς σαν σάκο του μποξ αλλά να σκύψει με ενδιαφέρον στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν.
Κ.Ι.Γ.
16/06/2014 15:16
Άρχισαν οι θεμελιώδεις μεταρρυθμίσεις. Εμπρός Αντρέα για μια Παιδεία νέα.
pandreop
16/06/2014 13:54
Γιατι μου μυριζουν εκλογες εμενα ολο αυτο το θεμα????
ΒΚ
16/06/2014 13:44
Καλό είναι να επανεξετάσει και τη μείωση των ωρών της Φυσικής Αγωγής μια που οι μετρήσεις στο πρόγραμμα "ευ ζειν" δείχνουν υψηλά ποσοστά παχυσαρκίας.
ΜΑΡΚΟΣ
16/06/2014 13:35
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΥΠΟΥΡΓΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΙΚΙΣΜΟΥΣ ΣΟΥ...ΕΤΣΙ ΤΟ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΤΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΤΕ...ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ...ΠΡΟΧΩΡΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΡΟΜΟ...ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΤΕ ΣΤΟ 0%...ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ...ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΗ...ΜΠΡΑΒΟ!!!
νικολαου
16/06/2014 13:14
Oποιος χτυπαει τους καθηγητες αδικα , θα φαει πολυ μαυρο στις εκλογες.
ΜΝΙΚΟΣ
16/06/2014 13:01
Να κι ενας υπουργος που χρησιμοποιει τη φαια ουσια που διαθετει!!!
κ.ν
16/06/2014 12:54
Καλό επίσης θα ήταν να αναβαθμιστούν και τα επαλ(όσο αναφορά την ποιότητα της διδασκαλίας,να μην γίνονται οι καθηγητές έρμαια των 'αλητομαθητών'),μιας και το γελ έχει γίνει(με το καινούριο σύστημα) επιπέδου πανεπιστημίου.Κ.Ν
Μήτσος
16/06/2014 12:29
Θα ήθελα πάντως σε αυτά τα άρθρα να αναφέρεται ότι ούτως ή άλλως οι καθηγητές 1 Σεπτεμβρίου είναι στο σχολείο για τις εξετάσεις των μετεξεταστέων, τις εγγραφές της Α'τάξης και χίλιες δυο άλλες εργασίες στην αρχή της χρονιάς. Γιατί δημιουργείται η εντύπωση ότι κι εμείς στις 11 εμφανιζόμαστε στο σχολείο. Αν ξεκινούσαν τα μαθήματα στις 8, αυτό σημαίνει ότι θα είχαμε μία εβδομάδα για τις επαναληπτικές εξετάσεις και όλες αυτές τις δουλειές να γίνουν παράλληλα. Από το οποίο θα προκύψει μία τεράστια τσαπατσουλιά. Αν θέλουν ας το κάνουν, αλλά να περάσουν πρώτα από κανένα σχολείο πριν αποφασίσουν.
Τι διδάσκουμε στα παιδιά;
16/06/2014 12:28
Τι ακριβώς προσφέρουν στα παιδιά μας οι αργίες 7 και 30 Ιανουαρίου; Τι παραπάνω μαθαίνουν εκτός του ότι, σε αυτή τη χώρα, έξυπνος είναι όποιος βρίσκει ευκαιρία για να μη δουλεύει;
Garibaldi
16/06/2014 11:41
Καλό είναι να επανεξετάσει και την κατάργηση των ιταλικών από το ωρολόγιο πρόγραμμα των γυμνασίων, αφού ο προκάτοχός του κ. Αρβανιτόπουλος ήξερε να καταργήσει το συγκεκριμένο μάθημα από όλα τα γυμνάσια της χώρας αλλά όχι από τα πρότυπα πειραματικά, βλέπε Ιωνίδειος, Ζωσιμαία κλπ.
teacher
16/06/2014 10:55
Etsi mprabo! Ftanei me tis proxeirotites k tis kiniseis entyposiasmou. Kai ftanei epitelous me to menos enantion ton ekpaideytikon ek merous tou proigoumenou upourgou