ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ ΤΗΣ ΔΕΗ ΑΠΟ ΤΟ Δ' ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 07/02/2014 17:52 |
Αντισυνταγματικό κρίθηκε το χαράτσι της ΔΕΗ από το Δ Τμήμα του Αρείου Πάγου

Αντισυνταγματικό κρίθηκε από το Δ' Τμήμα του Αρείου Πάγου το χαράτσι της ΔΕΗ.

Την τελική απόφαση για το σοβαρό αυτό θέμα θα λάβει η Ολομέλεια του Αρείου Πάγου.

Το Δ΄ Τμήμα με πλειοψηφία 3 υπέρ και 2 κατά τάχθηκε υπέρ της αντισυνταγματικότητας του ειδικού τέλους ακινήτων που είχε εισπραχθεί μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ το 2011 και το 2012.

Συγκεκριμένα, οι ανώτατοι δικαστές έκριναν ότι το χαράτσι καθορίζεται με τα τετραγωνικά μέτρα του κάθε ακινήτου αγνοώντας την οικονομική κατάσταση του κάθε φορολογούμενου πολίτη, ο οποίος έχει δεχθεί μειώσεις αποδοχών και συντάξεων, αλλά και μεγάλες φορολογικές επιβαρύνσεις. Γεγονός που, όπως σημειώνουν οι δικαστικοί λειτουργοί, έχει ως αποτέλεσμα να θίγεται η οικονομική και οικογενειακή κατάσταση των πολιτών, όπως και το επίπεδο της αξιοπρεπούς διαβίωσης τους.

Παράλληλα, κρίθηκε από τον Αρειο Πάγο ότι το χαράτσι δεν είναι τέλος αλλά φόρος, ενώ η επιβολή του παραβιάζει το Πρώτο Πρόσθετο Πρωτόσκολο της ΕΣΔΑ.

55
galatsi
12/02/2014 00:00
μέχρι 27/2 πρέπει να το πληρώσω αλλιώς θα κυκλοφορώ με κεριά στο σπίτι
Αρμενόπουλος
11/02/2014 19:19
Το χαράτσι το εισήγαγε ο μεγάλος συνταγματολόγος βουλευτής Θεσσαλονίκης, από την Εύβοια, Ευάγγελος Βενιζέλος, αλλά ο Άρειος Πάγος διαφωνεί με τον μεγάλο συνταγματολόγο Ευάγγελο Βενιζέλο- το θέμα είναι σοβαρό.
dias
11/02/2014 13:55
DIAS TA LEFTA TA KATAFERAN ME FOVIES KE ROUFIANIES NA TA ISPRAKSOUN PATRIOTES ELLINES THA TA GRAFO PANTA AFTI ME TON STOURNARA PREPI NA KATHISOUN STO SKAMNI TIS DIKEOSINIS GIA TIS AFTOKTONIES TON PATRIOTONMAS POU GINA KE NA DOUME TI THA APOLOGITHOUN ALOU ONOMA STOURNARA KE PRAMA
Τερας
10/02/2014 13:01
και τα φυσικά τα σχόλια μου δεν εμφανίζονται διότι δεν αρέσουν... αιδώς αχρείοι
ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΩΜΑΡΑΣ
10/02/2014 08:16
ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΜΕΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΘΕΙ ΝΑ ΕΙ ΕΙΣΠΡΑΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΣΕΙ ΓΕΝΑΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕ ΦΟΡΟΛΟΓΟΘΜΕΝΩΝ.
ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΩΜΑΡΑΣ
10/02/2014 08:08
TO ΧΑΡΑΤΣΙ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΗ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΒΙΛΛΕΣ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ ΤΩΝ ΕΞΩΧΩΡΙΩΝ.ΤΑ 300 ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΟΝΤΑΙ ΣΙΓΟΘΡΑ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥΣ ΛΟΓ/ΣΜΟΥΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΩΝ ΑΠΟΡΙΓΚΙΛΣ.Η ΤΕΟΙΚΑ ΚΡΥΒΕΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ..... ΟΙ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΤΙΣ ΘΕΜΙΔΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΟΘΝ ΜΕ ΠΙΟ ΑΝΟΙΚΤΑ ΜΥΑΛΑ.
Ο,τι μπορούμε να σκεφτούμε !
09/02/2014 07:29
Εϊμαστε διατεθιμένοι να προβούμε σε όλα τα αντι-συνταγματικά μέτρα που μπορούμε να σκεφτούμε , προκειμένου να φύγουν όλοι οι μετανάστες από το '90 και μετά και να φύγουν αρτιμελείς !
ΜΑΝΟΥ
08/02/2014 23:26
Ας μαθουν αυτοι οι b@st@rdoi του αντισυνταγματικου και ανθελληνικου μνημονιακου τοξου οτι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να παρουν δεκαρα τσακιστη απο δω και περα και αν οποιοσδηποτε κρατικος υπαλληλος τολμησει να ερθει να μου κατασχει το σπιτι, θα τον φαω ζωντανο κι αυτον και τη συνοδεια των ενστολων μαζι. Αντε, αρκετα με τα ρεμ@λια που κυβερνανε.
Τερας
10/02/2014 09:59
σιγά μην σκίσεις κανένα καλτσόν... ακόμη δεν το είδαμε γιάννη το βαφτίσαμε...
Με ρυθμό χελώνας
08/02/2014 14:22
Όμως, υπάρχει και συνέχεια για την τελική απόφαση...
Gugus
08/02/2014 12:18
Ω ρε Μήτσοοοο, άνοιξε και μιά σαμπάνια τώρα που θα σου επιστρέψουν τα χαράτσια. Το διάβασες; Μετά από χρόνια ανακαλύψανε οτι είναι λέει...αντισυνταγματικό το χαράτσι!
stratos
08/02/2014 10:49
ande gamisu syndakti
stratos
08/02/2014 10:39
den sas arese masonos,,.,,,,,
stratos
08/02/2014 10:32
tora to katalawane oti eine andisyndagmatiko- mas dulewune kai oi dikastes tora kai aftoi kapia symferonda eksipiretun- alois tha iexane wallei olus tus kleftes messa-mas kuwernane oi-masonoi -dustixos
derkon
08/02/2014 09:56
Ta κόμματα που αυτοβαπτίσθηκαν σαν κόμματα του Συνταγματικού Τόξου, είναι αυτά που το Σύνταγμα το έχουν γραμμένο, ή σωστότερα ....χεσμένο, που είναι η κυριολεξία της αλήτικης και προδοτικής συμπεριφοράς τους!
galatsi
12/02/2014 00:03
και η ΧΑ τα κονομάει χοντρά, έτσι; σάπιο το σύστημα αλλά όταν πληρώνει είναι καλό σύστημα, δεν βλέπουμε τον Παναγιώταρο, την άρεια φυλή σε λίγο δεν μπορεί να περάσει από την πόρτα του σπιτιού του, σε λίγο καιρό θα γίνει διπλός από τον Πάγκαλο ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
Θανος
08/02/2014 09:05
Τι χαζομαρες λένε ολοι οι σχολιαστές μετα μια ανόητη απόφαση δικαστών.... Λες και αν με αυτή την χαζή απόφαση η Ελλάδα θα πλουτίσει.. Το ολοι μαζι τα φάγαμε δεν αρέσει γιατι ειναι αλήθεια! Το πάρτυ ομως τελείωσε, αγαπητοί μου, όσο και να ονειρεύονται μερικοι οτι θα ξανά-αρχίσει...
f
12/02/2014 12:34
"Μαζι τα φαγαμε"="Επειδη ΕΓΩ δεν εκανα τη δουλεια μου για την οποια πληρωνόμουνα σαν βασιλιας από σας τους βλακες, δηλ. ψηφιζα 30 χρονια ελλειματα πριν ανακαλυψω οτι το χρεος ειναι κακο, διόριζα ανικανα κομματόσκυλα, πέταγα λεφτα από το παραθυρο και δεν εκανα τιποτε για τη δημοσια διοικηση
galatsi
12/02/2014 00:05
με μια λέξη τα είπες όλα ανόητη απόφαση, χάρις στο χαράτσι δεν γίναμε Συρία,
x army officer
10/02/2014 08:31
ti les alitheia,???oloi mazi ta fagame??mipos kai I mana mou pou pairnei 380 euro syntaxi kai tis stelno apo belgio kathe mina?? edo kai 25 xronia£??, an afti einai I alitheia sou aresei den sou aresei eisai aneggefallos na min po ti allo..;prokaleis kiolas gouf!gouf
Τερας
10/02/2014 15:38
Γιατί ρε φίλε η μάνα σου πλήρωσε ποτέ ένα φράγκο σε ασφαλιστικές εισφορές ώστε να πάρει σύνταξη? Βοήθημα υπερήλικα ανασφάλιστου παίρνει... και σε αυτήν την περίπτωση και πολλά παίρνει και μαζί τα φάγατε
x army officer
12/02/2014 18:09
de mou les se poio komma labrador eisai??? meta apo 35 xronia douleia se estiatorio ....na sou petaxo kanena kokkalaki na fas giati vlepo mallon den se taizouin kala sto komma pou aneikis kai mi mou peis oti eisai douleftaras..;kanena kolopaidi eisai kai stravos akoma to vlepei. katalaves giati efyga apo to strato?gia na min polemiso gia kolopaida opos esy gege??,proklitiko skouliki
arnoub
10/02/2014 16:07
φρόντισε μια οικογένεια και δεν ξέρω τι άλλο έκανε (αγροτικά, σπίτι, φροντίδα άλλων ατόμων). Αυτό δεν αξίσει τίποτα; Ορισμένοι δεν θέλουν να καταλάβουν τίποτα. Ισως και το ενοχικό σύνδρομο βοηθάει να μη νοιώθουμε τη πίκρα της απάτης που μας έγινε. Γιαυτό το καλλιεργούνε. Πολύ δεν φάγανε αλλά δουλεύανε απλώς. Αυτοί που φάγανε ακόμα και τώρα τρώνε. Εφημερίδες δεν διαβάσετε. Αλλά βολεύεστε στην αλληλοσφαγή.
galatsi
12/02/2014 00:10
και μένα η μητέρα μου από το 87 ασχολήθηκε με τα οικοκυρικά τυπικά αλλά υπήρξε για μένα δασκάλα γιατί με διάβαζε, υπήρξε μαγείρισσα γιατί πάντα είχα φρεσκομαγειρεμένο φαί, υπήρξε νοσοκόμα όταν αρρώσταινα, υπήρξε καθαρίστρια και υπηρέτρια, ψυχολόγος γιατί με βοηθούσε στις δύσκολές στιγμές, και μου έδειχνε μια οδό διαφυγής, μια διέξοδο, η μητρότητα είναι ιερή έννοια και πρέπει να την σεβόμαστε όλοι
Βασίλειος Λιάκος
08/02/2014 09:01
Εδώ και 3 χρόνια οι Έλληνες φορολογούμενοι στενάζουν υπό το βάρος του συγκεκριμένου αδίκου και βαρυτάτου φόρου, και η δικαιοσύνη ενεργεί κατόπιν εορτής! Αυτό πως να το χαρακτηρίση κανείς; Εγώ το λέω σκόπιμο.Είναι η διαπλοκή της ανωτάτης δικαστικής με την νομοθετική και εκτελεστική εξουσία που έχει το πάνω χέρι. Χρειάζεται ριζική αλλαγή το πολιτικό μας σκηνικό. Ανθρώπους που δε έχουν καμία σχέση με τους προδότες και τους λωποδύτες που τόσα χρόνια εξυπηρετούσαν και στήριξαν τα συμφέροντα που μας έφτασαν σε αυτή την εξαθλίωση. Έλληνες τίμιους,ηθικούς και να αγαπούν την Πατρίδα τους. Η πρόταση είναι: πολιτική παράταξη ΚΟΙΝΩΝΙΑ.
sof
10/02/2014 14:44
Μα συγνώμη, υπάρχει κανενας πολιτικός ΣΩΣΤΟΣ? Αφου απο μικρή ηλικία μαθαίνουν τα παιδιά πως να ειναι.....εξυπνα και να απογεύουν τους νομους, οπως και ο πατερας τους....... monkey see, monkey do!
ΗΛΙΑΣ
08/02/2014 06:27
Αυτά τα ευτράπελα τα συναντάμε μόνο στην Ελλάδα. Στα σοβαρά κράτη, πριν καθιερωθεί κάποιος φόρος ή και κάποιο χαράτσι, ελέγχεται απο την νομική υπηρεσία του υπουργείου ή και του οργανισμού που θέλει να το εφαρμόσει και συμβουλεύοντε ακόμα και την δικαιοσύνη αφου ελεγχθεί ότι είναι νόμιμο και δίκαιο καθορίζεται αμετάκλιτα ο τρόπος που θα εισπραχθεί. Στην Ελλάδα των σοβαρών << πολιτικών >> και των αγραμμάτων σε πλιοψυφία (σε πολιτική κρίση ) ελλήνων, όταν κάποιος υπουργός σκεφθεί να εφαρμόσει κάποιο φόρο, σε μιά νύχτα πέρνεται η απόφαση και αφού ο λαός επι σειρά ετών υποσεί την οικονομική, παράλογη αφαίμαξη του ανεγκέφαλου υπουργού, έρχεται η δικαιοσίνη και αρχίζει. Είναι παράνομο - αντισυνταγματικό κ.λ.π Είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Πρέπει να εφαρμοσθεί κάποιο μέτρο απο την δικαιοσύνη, ώστε να ελέγχονται οι αποφάσεις των εκάστοτε υπουργών πριν την εφαρμογή για να μην φθάνωμε σε τέτοιες καταστάσεις, που ένα και μόνο αποτέλεσμα φέρνουν. Την εξαθλίωση του λαού και της οικονομίας. Διότι όταν έχεις να πληρώσεις χαράτσι, κόβεις άλλες δαπάνες απο υλικά αγαθά.
Μαριανα
08/02/2014 00:12
Το πρώτο χαράτσι πάλι δεν είχε κριθεί τελείως συνταγματικό! Αλλά είχε δικαιολογηθεί λόγω του προσωρινού του χαρακτήρα! δεν είναι ασήμαντη λεπτομέρεια για τα "παράνομα" τερτήπια της κυβέρνησης.
AC
07/02/2014 22:53
To Stournari na mas epistrepsi amesos ta xrimata mas, ta opoia mas pire me ekviasmo, tromokratia, kai apili, kai malista me prosafksisi toko 100%, etsi gia timoria. Etsi yia to kalo tou kai to kalo tou allou tou ilithiou tou Samara, o opoios mas eixe pei pos mas adikise yia to kalo mas!
galatsi
12/02/2014 00:12
δώσε μας τον τραπεζικό σου λογαριασμό να ξεκινάμε να σου στέλνουμε χρήματα, στην αρχή θα λάβεις μια προκαταβολή των 3 ευρώ και θα ακολουθήσουν δόσεις των 3 ευρώ, ανα 3 μήνες
Τερας
10/02/2014 10:00
Ο Στουρνάρας θα σας επιστρέψει αυτά που πρέπει δηλαδή τίποτε ....
Λάκης
07/02/2014 22:41
Πάλι καλά! Κάλιο αργά παρά ποτέ! Τώρα θέλουμε τα λεφτά μας πίσω! Κι επειδή το κράτος ποτέ δεν θα έχει να μας τα δώσει, πρέπει να γίνει συμψηφισμός με επόμενους φόρους επί των ακινήτων που μας φορτώνουν. Και προτείνω να γίνει υπολογισμός και των τόκων. Τα πρόστιμα για την παράνομη είσπραξη τους τα χαρίζω!!! Και μην φανταστούμε να βάλουν αναδρομικούς φόρους αντί του χαρατσιού, ικανοί είναι, γιατί τέτοιες αναδρομικότητες είναι επίσης αντισυνταγματικές.
Αντώνης
07/02/2014 21:49
Ωραία!Κιάν επιστραφούν τα χρήματα πιστεύει κανένας ότι θα τελειώσει η υπόθεσις εκεί;Δεν θα χρειασθούν άλλα ισοδύναμα μέτρα ;Ποιός θα τα πληρώσει;Η απάντησης είναι απλή:Πάλι ο λαός .
SilentResident
07/02/2014 21:35
Μην ξεχνάτε, το Χαράτσι Ακινήτων θεσμοθετήθηκε επί υπουργείας του τότε Υπουργού Οικονομικών Ευάγγελο Βενιζέλο. Θυμηθείτε το αυτό στις επόμενες βουλευτικές εκλογές προτού κάποιοι από μάς κάνουν το λάθος και ψηφίσουν ξανά τον Βενιζέλο.
galatsi
07/02/2014 22:58
αν δεν ήταν το χαράτσι θα ήσουν στην δραχμούλα, και θα έβλεπες εναν πληθωρισμό 128%
Βασιλειος Λιάκος
24/02/2014 17:31
Τι λές βρε παιδί μου! Στο Χάρβαρντ έχεις σπουδάσει;
x army officer
07/02/2014 19:50
tora pou vgike antisyntagmatiko to xaratsi tha vgei kai antisyntagmatiki apofasi gia tin kybernisi.oi nees plirofories pou mou edosan einai oti mexri na efarmostei I apofasi tha perasoun alla tesserra xronia mono.; kai gia na dosoun ta (klemena me to etsi thelo) xrimata piso apo to xaratsi I kyvernisi yposxetai oti to poly sta epomena 60 xronia tha to paroun oposdipote piso...menei mono I ypografi tis sxetikis eggykliou I opoia anakoinothike otitha ypografei oposdipote..;mexri tis arxes tou 2065 kai oxi opos eixe fimologithei mexri to 20067..opote yparxei proodod opos vlepoume.. zito I ellas!
Τερας
10/02/2014 10:04
Εσένα ποιός σου είπε ότι βγήεκ αντισυνταγματικό ??? Διαβάστε ρε επιτέλους και μην γεμίζετε το φόρουμ με ηλιθιότητες. Το θέμα παραπεμφθηκε στην ολομέλεια του Αρείου Πάγου το οποίο θα πάρει και την τελική απόφαση (εν ευθέτω χρόνω φυσικά). Και ακόμη την ίδια απόφαση να πάρει, υπάρχει ήδη δεδικασμένο υπέρ της συνταγματικότητας από το ΣτΕ οπότε το θέμα θα πρέπει να παραπεμφθεί στο Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο. Κρίμα είσαι και κατά τα λεγόμενα σου στρατιωτικός. Αλλά οι δικαστές βγάλαν απόφαση θετική για σας (για να καλύψουν την απόφαση για τους δικούς τους τους μισθους)... Αλλά θέλεις και άλλα
x army officer
12/02/2014 18:16
ego den eimai stratiotikos pleon kai den thelo na eimai tou systimatos pou ta trone opos esy...kai eimai kai poly perifanos pou efyga ....esy pou ta efages mazi me aftous pou glyfeis esy na ta pliroseis ...
galatsi
12/02/2014 00:15
ισχύει αυτό που λες, ο έλεγχος συνταγματικότητας είναι κατά περίπτωση αλλά ανοίγει ο δρόμος για καθέναν από εμάς να διεκδικήσει επιστροφή των αδικαιολογήτως καταβλημένων ποσών
Γιώργος
08/02/2014 09:54
τι το πέρασες εδώ; Πορτογαλία που η αντισυνταγματικότητα κρίνεται πριν την εφαρμογή;..
galatsi
12/02/2014 00:15
εδω είναι Βαλκάνια
Πίθηκος
12/02/2014 19:33
Η Βλαχάνια όπως λένε οι ΊΔΙΟΙ οι μορφωμένοι νέοι συμπατριώτες μας ομόγλωσσοι, της νέας μορφωμένης αυτή τη φορά μεταναστευτικής γενεάς στις Βορειο-Ευρωπαικές χώρες.
Πίθηκος
07/02/2014 19:19
Αισθάνομαι λίγο καλύτερα που θα ψηφίσω κόμμα με μη αντισυνταγματική νοοτροπία. Η αναλογία αγελάδες προς ανθρώπους ας καθορίσει το μέλλον μας. Εγώ πάντως δεν είμαι αγελάδα και θα αντιδράσω δημοκρατικά με ψήφο απομάκρυνσης των καθεστωτικών αντισυνταγματικών κομμάτων της ελαιοΝΔΠΑΣΟΚ
Πίθηκος
12/02/2014 19:31
Μεταλλαγμένοι 26 εγκεφαλικά πίθηκοι φίλοι μου φοβάμαι. Με βάση τα στατιστικά , οι βολεμένοι μεταλλαγμένοι παρομοίως μεγαλοκαταθέτες από τα δανεικά που ζητάνε αστακό αλλά και τα παντελώς χαϊβάνια μη μεταλλαγμένα του είδους μας που ακόμα παρακαλάνε για μπανάνες, μαζί πλησιάζουν το 33,3%. Πάλι έχουν προϋποθέσεις συγκυβέρνησης οι αποτυχημένοι, δοκιμασμένοι πίθηκο-εκπρόσωποι πολιτικοί των οικογενειών στα Βόρεια Προάστια!!! Το Σουηδικό μου διαβατήριο να ανανεώσω! Δεν θα αντέξω άλλο στην πιθηκοχώρα όπου πίθηκοι καθηγητές συνταγματολογίας επιβάλλουν πιθηκοειδής αντισυνταγματικές διατάξεις και νόμους. Πόσο γνήσιοι πίθηκοι είμαστε άραγε. Άρε Φρίντα, άρε Όργουελ, πόσο λίγοι εγκέφαλοι πίθηκων και γουρουνιών σε καταλαβαίνουν! Η ηλιθιότητα υπήρξε ιστορικά ο μεγαλύτερος σύμμαχος του καπιταλισμού. Για αυτό, ενώ πεινάνε οι ηλίθιοι ψηφίσουν καπιταλισμό τύπου ΝΔΠΑΣΟΚ και συμπορεύονται με τους ιδιοκτήτες Πόρσε και φερράρι .
GEORGE
07/02/2014 18:42
Τι ειναι συνταγματικο που κανει αυτη η κυβερνηση? τιποτα κυβερνα ενα κρατος με πραξεις νομοθετικου περιεχομενου.Ας επιστρεψουν λοιπον τα χαρατσια εντοκα και ας τιμωρηθουν μια φορα αυτοι που βγαζουν τετοιες αποφασεις για να προσεχουν οι νεπομενοι
KsipnaThanasi
07/02/2014 18:33
eee... nai... kai? pote tha paroume ta lefta mas piso?? i mipos tha to kanoun gargara?
Τερας
10/02/2014 10:06
Ποτέ δεν θα τα πάρεις γιατί δεν έχει βγεί καμμία απόφαση επί αυτού. ΕΙΣΗΓΗΣΗ είναι αν καταλαβαίνεις τον όρο
tsalaperdas
08/02/2014 03:48
o x army officer sto ekane poly liana nomizo...
Τερας
10/02/2014 10:07
Ο x army officer έχει καλύψει τον πισινό του και θα λάβει αναδρομικά πίσω όλες τις περικοπές που έγιναν στον μισθό του και τα επιδόματα του με απόφαση του ΣτΕ (και μάλιστα express).Ελπίζω το δημόσιο να ζητήσει αναίρεση της απόφασης στον Αρειο Πάγο και αυτός να βγάλει αντίθετη απόφαση ώστε να μην πάρουν φράγκο
x army officer
11/02/2014 10:51
ego exo figei apo ton strato edo kai 25 xronakia zo sto exoteriko giagto eho ton pisino mou kalymeno ... gege?? kai eho kai skopo na pouliso oti eho kai den exo stin ellada kai na ziso to ypoloipo tis zois mou stin gkana;i stin senegali toulaxiston ekei oi mavroi den exoun fyletikes diakriseis gia tous xenous kai den xreiazomai thermansi ton xeimona na zestatho ta nosokomeia tous einai se poly kalyteri moira apo ta dika mas kai me mia syntaxi tis taxis ton 350 evro pernas fina.; giati mexri na tin paro tha tsekourepsoun oli tin evropi; se periptosi polemou den yparxei periptosi oute mia sto ekatomyrio na polemiso gia tin ellada..;xereis giati??den polemao gia mia ellada pou edo kai 40 xronia oi politikoi doulevoun ton kosmaki sto epakro alla o kosmakis apo kato sto megalytero pososto tou to mono pou kanei einai molis oi apo pano tou dosoun kanena kokalaki xanamainei sto klouvaki tou kai den ton noiazei ti kanei o dipla tou.;theoro ton eafto mou megalo m@l@k@ na pliroso esto kai ena evro foro se mia kyvernisi prodosias kata eme.; kai mia kai o laos o perissoteros to voulonei giati fovatai mipos xasei tis aneseis tou kai ta lux tou..na xereis kyrie teras oti opois den maxetai gia ta dikaiomata tou gia na sosei ta ylika Agatha tou..tote na eisai sigouros oti kapoia stigma tha xasei kai ta dikaiomata tou kai ta Agatha tou...ego toulaxiston etsi antedrasa .. esy kyrie teras pos antedrases?,pigainontas stin cafeteria kathe mera??
f
12/02/2014 12:42
O λαος δεν το βουλωνει επειδη φοβαται οπως λες η επειδη συμφωνεί, αλλα γιατι βρισκεται θεατης σε ενα ντερμπυ κουλων οπου οι επιλογες ειναι παρ'τον εναν και χτυπα τον αλλον. Αν για κατι μπορουμε να κατηγορηθουμε ειναι ακριβως γιατι δεν βγαλαμε καποιον ικανό καί εντιμο. Και υπαρχουν λόγοι γι'αυτο. Χρειαζεσαι κανα εκατομμυριακι απλα για υποψηφιότητα και φυσικα θα πρεπει να πολεμήσεις(ακομα κι αν καταφερεις να γινει γνωστός) με τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ.
The Brous
07/02/2014 18:23
...και μετα απο αυτο το χαρατσι καταργηθηκε και ονομαστικε κατι αλλο...ααα και μετα ξυπνησαμε και ειδαμε ουεστερν!!! Αντε να χαθητε ολοι σας που μετα απο τοσα χρονια βγηκε αποφαση και για να ειναι τελειωτικη θα περασουν ακομα τοσα χρονια οεο
Σπυρος
07/02/2014 18:21
Και Τωρα Τι??? Επισης καλο θα ηταν να ξερουμε τι θα γινει ετσι και βγει οτι η ανακριτρια που σταματησε την ερευνα για την ΕΛΣΤΑΤ ειχε δολο??? Μηπως θα πρεπει καποιος εισαγγελεας του Αρειου Παγου να ασχολειται με ΓΑΠ και Μπενιτο???
α.α.
07/02/2014 18:19
Πόσο μάλλον όταν το διαμέρισμα δεν κατοικείται, γιατί λόγω οικονομικών δυσχερειών κάποιος δυσκολεύεται να το αποπερατώσει.