ΣτΕ: Αντισυνταγματικές οι περικοπές στους ενστόλους

Ανοίγει ο δρόμος για επιστροφή των κομμένων αποδοχών με τη δημοσίευση της απόφασης του Δικαστηρίου

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 20/01/2014 08:00 |
Στιγμιότυπο από τις διαδηλώσεις ενστόλων που πραγματοποιήθηκαν πέρυσι ως αντίδραση στις περικοπές των μισθών τους
ΣτΕ: Αντισυνταγματικές οι περικοπές στους ενστόλους
Με τη σφραγίδα του Συμβουλίου της Επικρατείας ανοίγει ο δρόμος για την επιστροφή των κομμένων αποδοχών σε όλους τους ενστόλους, ύστερα από την απόφαση των ανώτατων δικαστών να κρίνουν αντισυνταγματικές τις μνημονιακές περικοπές που επιβλήθηκαν από το τέλος του 2012 και μετά στο σύνολο των ενστόλων.

Η Ολομέλεια του Ανωτάτου Ακυρωτικού Δικαστηρίου σε διάσκεψή της κεκλεισμένων των θυρών, αποφάσισε σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες ότι οι επίμαχες περικοπές δεν είναι συμβατές με το Σύνταγμα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι με τη δημοσίευση της απόφασης του Δικαστηρίου καθίσταται ανίσχυρη η υπουργική απόφαση με βάση την οποία εφαρμόστηκαν στην πράξη οι επίμαχες περικοπές, που έβαζαν μαχαίρι κυρίως σε επιδόματα, αλλά και σε μισθούς των ενστόλων, οι οποίοι είχαν προσφύγει στη Δικαιοσύνη.

Η δημοσίευση της απόφασης αναμένεται να γίνει το συντομότερο δυνατό, οπότε τότε θα γίνει γνωστό και το σκεπτικό με το οποίο οι δικαστές του ΣτΕ ουσιαστικά μπλόκαραν τον συγκεκριμένο νόμο για τις  περικοπές αποδοχών στο σύνολο των ενστόλων.

Οπως έλεγαν νομικοί, η εφαρμογή της απόφασης δεν ισχύει από την ημέρα της δημοσίευσής της, αλλά καταλαμβάνει τον χρόνο από την ημέρα εφαρμογής του επίμαχου νόμου, που χρονικά υπολογίζεται στα τέλη του 2012.
Και έτσι, η Πολιτεία είναι υποχρεωμένη να επιστρέψει στο σύνολο των ενστόλων επιδόματα και μισθούς που είχαν περικοπεί με βάση τον νόμο από το έτος 2012.

«Πρέπει να μελετήσουμε την καθαρογραμμένη απόφαση και μετά να πούμε οτιδήποτε», ήταν το πρώτο σχόλιο πηγών του υπουργείου Οικονομικών μετά τη δημοσιοποίηση της είδησης για το ΣτΕ.

Η ΠΡΟΣΦΥΓΗ. Αξίζει να σημειωθεί ότι την προσφυγή, που είχε κατατεθεί από τον Ιανουάριο του 2013,  συνυπέγραφαν: 1) Η Ενωση Στρατιωτικών Περιφέρειας Αττικής καθώς και άλλων εννέα περιφερειών (Θεσσαλονίκης, Πελοποννήσου, Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, Κεντρικής Μακεδονίας, Δυτικής Μακεδονίας, Κρήτης, Ηπείρου, Εβρου και Στερεάς Ελλάδος)
2) Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Αστυνομικών Υπαλλήλων
3) Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ενώσεων Προσωπικού Λιμενικού Σώματος
4) Η Ενωση Αποστράτων Αξιωματικών Στρατού
5) Η Ενωση Αποστράτων Αξιωματικών Ναυτικού
6) Η Ενωση Αποστράτων Αξιωματικών Αεροπορίας
7) Το Συντονιστικό Συμβούλιο των Ενώσεων Αποστράτων Αξιωματικών, όπως επίσης 590 στρατιωτικοί και 10 λιμενικοί υπάλληλοι.           
Οι εκπρόσωποι των Ενώσεων και των Ομοσπονδιών υποστηρίζουν ότι με τις περικοπές των αποδοχών τους παραβιάζεται η συνταγματική αρχή της αναλογικότητας, καθώς οι περικοπές που επιβλήθηκαν υπερβαίνουν το όριο πέραν του οποίου είναι συνταγματικά ανεκτές οι περικοπές των αποδοχών.                                                                          
Τέλος, θέτουν και ζήτημα παραβίασης του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Χάρτη, αλλά και του συνταγματικού δικαιώματος της αξιοπρεπούς διαβίωσής τους

Το μαχαίρι σε μισθούς, συντάξεις
Τον Νοέμβριο του 2012 με τον νόμο 4093 ψηφίστηκαν περικοπές στις μισθολογικές αποδοχές των ενστόλων, οι οποίες εξειδικεύτηκαν περαιτέρω τον Φεβρουάριο του 2013 με την επικαιροποίηση του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος της περιόδου 2013-2016. Σύμφωνα με τις διατάξεις που είχαν ψηφιστεί, το μαχαίρι σε μισθούς και συντάξεις των ενστόλων θα απέδιδε την περίοδο 2013-2016:
- 78 εκατ. ευρώ από περικοπές μισθών 
- 88,2 εκατ. ευρώ από την εφαρμογή νέου μισθολογίου στους ενστόλους από το 2014 και 
- 178,8 εκατ. ευρώ από περικοπές δαπανών εξαιτίας της επίπτωσης του νέου μισθολογίου στις συντάξεις των ενστόλων.
Οι δύο τελευταίες παρεμβάσεις με την εφαρμογή νέου μισθολογίου στους ενστόλους και περικοπές στις συντάξεις από αυτόν τον λόγο δεν εφαρμόστηκαν ποτέ με απόφαση της κυβέρνησης. Ετσι, μένουν μόνο οι αρχικές περικοπές στους μισθούς, στα επίπεδα των 78 εκατ. ευρώ. 

.
ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
Στεφανος Μ.
20/01/2014 16:13
Μέχρι σήμερα για όλα ...φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ. Τώρα σε ποιόν θα τα φορτώσει ο κ. Κεδίκογλου; Και μια άποψη: Το μόνο που έχει μείνει ΌΡΘΙΟ στην εποχή μας είναι η Δικαιοσύνη. Αφήστε την λοιπόν έξω από τα πολιτικά. Σημείωση: Δεν είμαι ούτε στρατιωτικός ούτε δημόσιος υπάλληλος. Είμαι 68 ετών άνεργος από το 2005 και δεν έχω δικαίωμα σύνταξης διότι μου λείπουν 37 ημερ/σθια.
Μπάχαλο
20/01/2014 16:08
Δεν το πιστεύω. Η Κυβερνησάρα μας, ψήφισε Αντισυνταγματικούς νόμους ; Δεν είναι δυνατόν !
popi
20/01/2014 15:57
pame gia psarepsh pshfwn pali fenetai plhsiazun oi evrwekloges ma giati den einai antisintagmatikes oi miwseis twn allwn kladwn mhpws exume isonomia sthn ellada oxi vevaia
χρήστος
20/01/2014 14:35
Η τελευταία παρέμβαση έγινε κανονικά. οι συντάξεις των ενστόλων περικόπηκαν με βάση το νέο μισθολόγιο και εκδόθηκαν νέες συνταξιοδοτικές πράξεις για όλους. Είναι δυνατόν να μην διασταυρώνετε πληροφορίες?
ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΣ
20/01/2014 14:24
ΦΤΆΝΕΙ ΠΙΑ !!!!!!!!!!!! σχεδόν όλοι οι Έλληνες έχουν υποστεί μειώσεις μισθών που φτάνουν και στο 70% !!! και οι ΠΡΟΝΟΜΙΟΎΧΟΙ δικαστές βγάζουν αντισυνταγματικές ΜΌΝΟ τις δικές τους μειώσεις !!! και των στρατιωτικών !!! που είναι οι πιο καλοπληρωμένοι και με τα περισσότερα προνόμια από όλους τους Έλληνες. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ !!!!!!!!!!!!!
βασιλειος
20/01/2014 14:06
να αγορασουμε και κανενα οπλικο συστημα και κανενα αεροπλανο γιατι κινδυνευει η πατρις και ιδιαιτερα το πορτοφολι των ενστολων.
Απόστολος
20/01/2014 14:00
Τι σόι κράτος είναι αυτό? Για τους ένστολους απαγορεύεται! Για τους δικαστές απαγορεύεται! Για τους βουλευτές απαγορευται! Δεν μένουν πάρα μόνο οι μαλάκες για τους οποίους όλα επιτρέπονται! Κι αυτό το κράτος πρέπει να σωθεί? Όχι να διαλυθεί!
ΛΕΩΝΙΔΑΣ
20/01/2014 12:05
με τις περικοπες στους μισθους, αναδρομικα απο τον Αυγουστο του 2012, που προηλθαν απο την μειωση του μισθολογιου των ενστολων, εθίγησαν, και βεβαια μειωθηκαν, με τον ιδιο ακριβως τροπο και οι συνταξεις αναδρομικα απο τον Αυγουστο του 2012 αφου επανακαθορισθηκαν με βαση το νεο μειωμενο μισθολογιο. Επομενως τα νουμερα που γραφετε δεν ειναι σωστα διοτι δεν φαινετε να συνυπολογιζετε το δημοσιονομικο όφελος απο την μειωση των συνταξεων.
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΤΑΘΗΣ
20/01/2014 11:50
Τις τελευταιες ημερες γινεται πολυς λογος στα ΜΜΕ για την αποφαση του ΣΤΕ,σχετικα με το ειδικο μισθολογιο των ενστολων,με την οποια κριθηκε αντισυνταγματικη η περικοπη των μισθων τους.Δεδομενου οτι η αποφαση αυτη δεν δημοσιευθηκε,θα πρεπει να μην 'ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΟΥΝ' οι ενδιαφερομενοι αφου το ΣΤΕ μας εχει συνηθισει σε αποφασεις πολυ φειδωλες οταν αντιμετωπιζονται θεματα των διαφορων μνημονιων[π.χ.το ζητημα του κουρεματος των μικροομολογιουχων,το χαρατσι της ΔΕΗ και αλλες].Οπως ειναι γνωστο,η περικοπη του μισθολογιου των ενστολων δεν εφαρμοστηκε με την προσβληθεισα υπουργικη αποφαση απο 1/12/12,αλλα εθεσε και αναδρομικο χρονο εφαρμογης της απο τον Αυγουστο του 2011.Εαν αυτη η αναδρομικοτητα κριθηκε ως αντισυνταγματικη,τοτε θα πρεπει να μιλαμε για [ΠΥΡΡΕΙΟ ΝΙΚΗ]διοτι ουσιαστικα τιποτα δεν θ'αλλαξει ως προς τις περικοπες των μισθων.Εαν ομως κριθει στο ΣΥΝΟΛΟ της ως αντισυνταγματικη η περικοπη των μισθων των ενστολων,τοτε η κυβερνηση θα πρεπει αφ'ενος μεν συμμορφουμενη προς την αποφαση,να επαναφερει το ειδικο μισθολογιο των ενστολων στη προηγουμενη κατασταση του,δηλαδη χωρις καμμια περικοπη,αφ'ετερου δε να αποδωσει στους δικαιουχους ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ τις μισθολογικες διαφορες.Αυτο 0μως θα δημιουργησει προβληματα στο Υπουργειο Οικονομικων με τους δανειστες μας.Προσωπικα δεν θεωρω οτι η πολικη ηγεσια του Υπουργειου θα επιτρεψει τα πραγματα να εξελιχθουν οπως ευχονται οι ενδιαφερομενοι.Οι οικονομικοι εγκεφαλοι κατι θα εφευρουν την τελευταια στιγμη,ωστε να καταστησουν την αποφαση ΑΝΕΝΕΡΓΗ Π.Χ. αυξανοντας τις παρακρατησεις η ακομα δυνοντας και ομολογα στους δικαιουχους για την αποκατασταση των ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΩΝ περικοπων με ληξη αγνωστον ποτε.Στην Ελλαδα των ΜΝΗΜΟΝΙΩΝ, των ΜΙΖΩΝ και της ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ θα πρεπει να ειμαστε εξαιρετικα επιφυλακτικοι στις 'οποιες επιλογες'.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΤΑΘΗΣ.τεως ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ.
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΤΑΘΗΣ
20/01/2014 16:28
Διορθωση.Η εφαρμογη εγινε απο 1/1/13 με αναδρομικοτητα απο 1/8/12.
Το δημόσιο νοσεί ο ιδιωτικός τομέας ΜΟΝΙΜΩΣ αδικείται!
20/01/2014 11:00
Σε ΤΙ ΕΦΤΑΙΞΕ Ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ που συνεχώς και βάναυσα μαστίζεται και αδικείται?ΜΟΝΙΜΩΣ τους δημοσίους ευνοούν και τον ιδιωτικό τομέα που ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΞΕ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ...ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΗΔΕΝ!!! ΑΙΣΧΟΣ ΚΥΡΙΟΙ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ Κ ΣΑΜΑΡΑ!
ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΘΟΥΝ! ΣΑΜΑΡΑ ΜΕΡΟΛΗΠΤΕΙΣ ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΑ !
20/01/2014 10:57
ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΗ ΑΔΙΚΙΑ ΕΑΝ ΙΣΧΥΣΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ Η ΑΠΟΦΑΣΗ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΑΝΤΑΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ ΑΥΤΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ -ΠΟΥ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΡΙΑ ΑΣΘΕΝΗΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ-ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΩΣ ΣΕ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΟΙΡΑ, ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΝΤΗΜΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ. TA EΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΠΑΘΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ! ΕΑΝ ΔΕΧΤΕΙ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΔΙΚΙΑ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!
δ
20/01/2014 10:54
ο τίμιος απόλυτα δημοκρατικός αγώνας, για τις απόλυτα αντιδημοκρατικές περικοπές δικαιώνεται...αναμένουμε για όλους τους τομείς της ελληνικής κοινωνίας να υπάρχουν αντίστοιχες αποφάσεις...γιατί εκτός από την ''εθνική οικονομία'' υπάρχει και η ελληνική κοινωνία η οποία σε καιρούς χαλεπούς - μνημονιακούς αποτελεί μόνο αριθμούς
heaven
20/01/2014 10:49
οταν τα λεφτα ειναι δανεικα μισθοι Βουλγαριας σε ολους!
Δημητρης
20/01/2014 10:11
Μραβο στο ΣΕ, αλλα για τις αλλες κοινωνικες ομαδες δεν ισχυει το ιδιο συνταγμα? Σε τι χωρα ζουμε επιτελους? ΕΛΕΟΣ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις