Επιστολή Πειραιώς Σεραφείμ στον Βενιζέλο για το σύμφωνο συμβίωσης

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 03/12/2013 15:08 |
Επιστολή Πειραιώς Σεραφείμ στον Βενιζέλο για το σύμφωνο συμβίωσης

Επιστολή στον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Βαγγέλη Βενιζέλο απέστειλε ο μητροπολίτης Πειραιώς Σεραφείμ με την οποία του ζητάει να μην υλοποιηθεί η επέκταση του συμφώνου ελεύθερης συμβίωσης στα ομόφυλα ζευγάρια, την οποία χαρακτηρίζει «ύβρη προς τον Θεό».

Ο κ. Σεραφείμ αναφέρει  μεταξύ άλλων ότι «ανέγνωσε στον Τύπο με βαθύτατο αποτροπιασμό την είδηση πως το ΠΑΣΟΚ κατέθεσε τροπολογία στον αντιρατσιστικό νόμο για την επέκταση του συμφώνου συμβίωσης στα ομόφυλα ζευγάρια. Και προσθέτει: «Σας παρακαλούμε θερμώς να μην προχωρήσετε, για προφανείς μικροκομματικούς λόγους,  στην υλοποίηση αυτής της ύβρεως κατά του Θεού και των ανθρώπων διότι θα φυγαδεύσετε, θα αποδιώξετε και θα αποστερηθείτε de facto ως πρόσωπα τη χάρη και την ευλογία του δικαιοκρίτου Κυρίου, τη βοήθεια και τη σκέπη του οποίου έχουμε καθημερινώς ανάγκη τόσον προσωπικώς όσο και εθνικώς ιδιαίτερα τώρα κατά τις κρίσιμες στιγμές που διανύει ο τόπος μας».

Άλλωστε, συνεχίζει ο μητροπολίτης, απευθυνόμενος στον κ.Βενιζέλο, «η πνευματική σας υποδομή και η οικογενειακή σας παράδοση εκ του αγίου λευΐτου πάππου σας μακαριστού παπά -Ευάγγελου Βενιζέλου- αυτό επιτάσσει». Και κλείνει την επιστολή του λέγοντας «θέλω να πιστεύω ότι τα ανωτέρω δεν αποτελούν έκφραση "ταλιμπανισμού και μισαλλοδοξίας" αλλά ταπεινή υπόμνηση ευθύνης και χρέους». 

Σε άλλο σημείο της επιστολής του, ο κ.Σεραφείμ επαναλαμβάνει αυτό που έχει υποστηρίξει και παλαιότερα για την επέκταση του συμφώνου συμβίωσης στα ομόφυλα ζευγάρια. Λέει δηλαδή, για ότι το σύνολο των Άγιων Πατέρων «η ομοφυλοφιλία είναι σιχαμερό και ακάθαρτο αμάρτημα». 

Υπενθυμίζεται ότι ο μητροπολίτης την περασμένη εβδομάδα είχε ανακοινώσει ότι θα αφορίσει όσους βουλευτές ψηφίσουν την τροπολογία επέκτασης του συμφώνου στα ομόφυλα ζευγάρια. 

78
Διόνυσος
11/12/2013 03:00
Έχω τη γνώμη πως αν θέλουν να συμβιούν δύο ομοφυλόφιλοι, είναι ελεύθεροι ως άνθρωποι να το κάνουν, καθώς ο Θεός που πιστεύω σέβεται την ελευθερία κάθε ανθρώπου, και ας υπογράψουν μεταξύ τους όσα "σύμφωνα" θέλουν. Γιατί όμως πρέπει να έρθει νόμος στη βουλή και να τους θεωρεί οικογένεια, που προυποθέτει τερόφυλη συμβίωση, και να υιοθετούν παιδιά, αφού η σαρκική τους επαφή είναι παρά φύσιν και γίνεται μόνο για την ηδονή, καθόσον ο πολλαπλασιασμός των ανθρώπων απαιτεί δύο γένη; Όσο ο κόσμος ζεί μακράν των νόμων του Δημιουργού (έχω μελετήσει το Δαρβίνο) ομόφυλα ζευγάρια υπήρχαν και θα υπάρχουν και δε λέω να τους τιμωρήσουμε αλλά δεν πρέπει να έχουν δικαιώματα ανδρόγυνου, γιατί απλούστατα δεν είναι άνδρας και γυναίκα. Αν τους δοθούν τα γικαιώματα του ανδόγυνου τότε αποδεχόμαστε συνειδητά την εκτροπή του ανθρωπίνου γένους. Αποδεικνύυεται κατα τη γνώμη μου πως τον άνθρωπο δεν τον κάνει κουμάντο η κοινή λογική αλλά τα πάθη του (ηδονή, πλεονεξία κ.λπ. εξάλλου όπως είπε και ο Ντοστογιέφσκι όταν ο άνθρωπος πιστέψει πως δεν υπάρχει Θεός τότε είναι ελυθρος να κάνει οτιδήποτε. Εύχομαι ο σαρκωθείς Θεός να φωτίζει όλον τον κόσμο και φυσικά και μένα γιατί κατά την πίστη μου Αυτός είναι ή αλήθεια και η ζωή. Καλά χριστούγεννα.
.
07/12/2013 18:11
den mporo na katalavo giati toso misos stis kardies ton xristianon.anti na tous agkaliasei olous tous anthropous i ekklisia na ginoume mia megali oikogeneia.. autoi oi anthropoi "oi alloi" theloun tin agapi mas kai oxi tin katakraugi mas
07/12/2013 15:25
ευλόγησον !
jim
07/12/2013 00:25
Αν για κατι ξεχωρισαν οι Ελληνες ηταν η φιλοσοφια,που ο κυριοτερος σκοπος της ειναι μεσω της χαλιναγωγησης των ανθρωπινων παθων να εξανθρωπισει μεσω του ορθου λογου.Και βεβαια τα παθη χαρακτηριζουν και κακοχαρακτηριζουν εναν ανθρωπο και τα σεξουαλικα παθη δε ακομα περισσοτερο,οποτε ας μην κανουμε οτι δεν καταλαβαινουμε για το τι ακριβως μιλαμε.Προκειται για ηθικη νομιμοποιηση σεξουαλικων παθων κι αυτο θεωρω οτι υπερβαινει το οριο ανοχης μιας κοινωνιας,η οποια αλλοιμονο εαν ετσι προσπαθει να οριοθετησει το συνορο μεταξυ προοδευτικοτητας κι οπισθοδρομισης.Εφοσον η πολιτεια καλειται να λαβει μια αποφαση αναμεσα σε δυο ακραιες αντικρουομενες αποψεις μπορει απλα να αναστειλει την κριση της.
B
06/12/2013 01:18
Μερικοί σαν να έχουν ξεχάσει ότι ηθική δεν σημαίνει μόνο σεξουαλική ηθική αλλά και κυρίως τιμιότητα πράξεων('ου κλέψεις') και σκέψεων(όχι ψέματα και υποκρισίες), όπως επίσης και ταπεινότητα και αξιοπρέπεια.
07/12/2013 15:26
κάθε πότε πας για εξομολόγηση;
Αποστολος
04/12/2013 20:38
Έχει μεγάλο ντέρτι γιατί ο νόμος δεν περιλαμβάνει και τους... δεσποτάδες. Ως γνωστόν αυτοί είναι "άγαμοι"!
ΕVAN
04/12/2013 20:24
Η εκκλησία επί τέλους πρέπει να το πάρει απόφαση, ότι δεν κυβερνά αυτόν τον τόπο. Το μόνο, που μπορεί να κάνει αν θεωρεί το σύμφωνο συμβίωσης των ομοφυλοφίλων αμαρτία είναι να ζητήσει από τους πιστούς της, που συμφωνούν με αυτές τις απόψεις να μην το εφαρμόσουν. Βέβαια η θέση του εν λόγω ιερωμένου αντίκειται προς το κήρυγμα της χριστανικής αγάπης προς όλους τους συνανθρώπου μας συμπεριλαμβανομένων και αυτών, που κατά την 'αποψη του είναι αμαρτωλοί, πέραν του ότι εκφράζει έναν ρατσισμό και μίσος για επιλογές που δεν αποδέχεται, ενώ σύμφωνα με τις ρήσεις του ευαγγελίου, θα έπρεπε να δείξει αγαπη και ανοχή. Τι είναι το σύμφωνο συμβίωσης; Νομικό κείμενο-συμβαση ρύθμισης περιουσιακών σχέσεων μεταξύ συζούντων ομοφιλοφίλων συντρόφων. Γιατί να μην εξασφαλίσει η πολιτεία αυτήν την κατηγορία πολιτών, όπως κάνει και για τους άλλους πολίτες της; Η μη θέσπιση του θα εμποδίσει τις ομοφυλόφιλες σχέσεις; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. Τότε γιατί ο εν λόγω ιερωμένος κοπτεται εναντίον της θέσπισης του; Προφανώς πρόκειται για ζηλωτή και φανατικό, που βλέπει παντού αμαρτία και με την άποψη του βεβαίως η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων, που δηλώνουν χριστιανοί ορθόδοξοι δεν συμφωνούν μαζί του, διότι η Ελληνική κοινωνία είναι το λιγότερο, που μπορεί να πεί κανείς ανεκτικη απέναντι στην ομοφυλία και την σέβεται σαν επιλογή, έστω και αν δεν την αποδέχεται για τον εαυτό της. Η πολιτεία θα κάνει την δουλειά της και η εκκλησία καλείται να κάνει την δική της. Η ΕΛΛΑΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΘΕΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ.
ΓΙΑΝΝΗΣ
10/12/2013 17:36
Οσον αφορά στην θέση τού ιερωμένου επί του θέματος οτι <<αντίκειται προς το κήρυγμα της χριστιανικής αγάπης>> θα ήθελα να σας πώ οτι ο Χριστός αγαπά όλους τούς ανθρώπους δεν αγαπά όμως την αμαρτία.Ο Λόγος του Θεού αναφέρει ρητώς ότι η ομοφυλοφιλία(αρσενοκοίται) είναι αμαρτία <<Η δεν εξεύρετε ότι οι άδικοι δεν θέλουσι κληρονομήσει την βασιλείαν του Θεού; Μη πλανάσθε· ούτε πόρνοι ούτε ειδωλολάτραι ούτε μοιχοί ούτε μαλακοί ούτε αρσενοκοίται 10 ούτε κλέπται ούτε πλεονέκται ούτε μέθυσοι ούτε λοίδοροι ούτε άρπαγες θέλουσι κληρονομήσει την βασιλείαν του Θεού. 11 Και τοιούτοι υπήρχετέ τινες· αλλά απελούσθητε, αλλά ηγιάσθητε, αλλ' εδικαιώθητε διά του ονόματος του Κυρίου Ιησού και διά του Πνεύματος του Θεού ημών.>>(Κορινθίους Α' 6:9-11).Θα πρέπει λοιπόν οι πιστοί χριστιανοί,το σώμα της εκκλησίας να διδάσκεται τόν Λόγο τού Θεού πρός επίγνωσην της αληθείας και να προσεύχεται<<Παρακαλώ λοιπόν πρώτον πάντων να κάμνητε δεήσεις, προσευχάς, παρακλήσεις, ευχαριστίας υπέρ πάντων ανθρώπων, 2 υπέρ βασιλέων και πάντων των όντων εν αξιώμασι, διά να διάγωμεν βίον ατάραχον και ησύχιον εν πάση ευσεβεία και σεμνότητι. 3 Διότι τούτο είναι καλόν και ευπρόσδεκτον ενώπιον του σωτήρος ημών Θεού, 4 όστις θέλει να σωθώσι πάντες οι άνθρωποι και να έλθωσιν εις επίγνωσιν της αληθείας.(Τιμόθεος Α' 2:1-4)
ασπούδαχτος
04/12/2013 13:23
Αγια δέσποτα, θα ήθελα να μάθω εαν βέβαια ξέρετε, για τους παιδόφιλους και τους κωλοσφερίχτες, που τους κατατάσετε ηθικά; δεν ειναι αυτοί ηγέτες στην αμαρτία και στην απαίσια εγκλγματικότητα; Ακούω και διαβαζω τακτικά στον Ελλαδικό και διεθνή τύπο οτι αφτά τα σιχαμερά (οπως τα αποκαλείτε) αποτρόπαια εγκλήματα, μελαπρεπούν και αυξάνουντε συνεχώς στα χριστιανικα σας δόγματα. θα χαρώ πολύ να ακούσω τη γνώμη σας Δέσποτα.
ΑΝΤΟΝΙΟ
04/12/2013 12:32
Θα ήταν πολύ απλό, (αλλά που να το πείς,το ξέχασαν
Τασος Συδνευ
04/12/2013 11:56
Βρε γιατι δεν δινετε το 50% του μισθους σας στις οικογενειες που ειναι ασθενεστερες οικονομικα για να επιβιωσουν....απλα ωραια ειναι να σχολιαζουμε ολοι ετσι.....μια ωραια και ευτυχισμενη οικογενεια και ο κοσμακης να ψοφαει της πεινας!!!!Τι να σας πει κανεις μωρε ντροπη σας σε ολους σας!!!
jack
04/12/2013 10:36
otam den exei ti na kanei o diaolos....... ta parakatw einai gnwsta, den frontizei lew egw aytos o talimpan na ginei anthrwpos prwta kai meta na einai se thesi na krinei ta koinvnika drwmwna?
Εμμανουήλ
04/12/2013 10:19
Αδερφια ο κοσμος ρεπει προς την αμαρτια και την αποσυνθεση , με σταθερο ρυθμο. Αν δε γινει κατι κοσμοιστορικο (που συντομα θα γινει) θα γινουμε οπως τα σοδομα και τα γομορα. Γιαυτο οτι μας ερθει, να ξερουμε οτι εμεις το προκαλεσαμε και γινεται για παιδαγωγικο σκοπο, μηπως και κοπει η φορα μας προς την καταστροφη.
ακριβοδίκαιος
04/12/2013 09:50
Αλήθεια τι λέει ο λαλίστατος Σεβασμιώτατος για την ομοφυλοφιλία ανάμεσα στους συναδέλφους του αρχιερείς και εν γένει ανώτερους κληρικούς! Φυσικά κάνει την πάπια. Δεν βλέπει και δε λέει τίποτα!!!
Σωτήρης
03/12/2013 22:14
Σεβασμιώτατε αυτή είναι μια ασθένεια η οποία δε θεραπεύται ούτε με Νόμους , ούτε με εξορκισμούς αλλά ούτε και φάρμακα γνήσια ή γενόσημα. Απλώς είναι στα λάθη της φύσης. ΥΓ. Η ασθένεια αυτή δεν κάνει εξαίρεση ούτε στους λαϊκούς ούτε στους κληρικούς, οπότε μη ματαιοπονείτε...
ΑΝΤΟΝΙΟ
04/12/2013 06:28
ΒΑΣΙΚΑ.......ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΑΣΘΕΝΕΙΑ"...!ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ..!
Giorgio
03/12/2013 21:55
Δεν υπαρχει κανενας στην Ελλαδα να του κανει μηνυση για «προσβολή» και «υποκίνηση ρατσιστικού μίσους»;
αιντε αιντε
03/12/2013 21:44
Καλα τα λεει ο Σεραφείμ. Απλως τα λογια του ειναι έλεγχος στη ζωη σας.Και σε οτι ξέρουμε οτι σφαλουμε ο ελεγχος αυτου δεν μας αρεσει.
Νίκος
03/12/2013 20:55
Ταλιμπάν.
Z
03/12/2013 20:23
ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΟ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ..
Ta
04/12/2013 01:51
auto fobatai!!
Μάνος
03/12/2013 20:17
Μα ποιός είναι ο Πειραιώς για να του απαντήσει ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης και πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Ε.Βενιζέλος; Ενας απλός πολίτης με φασίζουσα ιδεολογία και ο οποιος αμοιβεται απο το Δημόσιο κορβανά για να εκτελεί θρησκευτικές λειτουργίες σε περιφρειακό επίπεδο. Ασε που αν απαντήσει ο Βενιζέλος θα σκύβει το κεφάλι σε όλα τα έμμεσα χαστουκακια που κρύβει η επιστολή για τον ίδιο...οχι μόνο του επιτιθεται επι προσωπικού αλλα προσβάλει και την οικογένεια του θεωρώντας δεδομένο οτι όλοι στην ορθοδοξια συμφωνουν με τις φασίζουσες απόψεις του και τον τρόπο που προσπαθεί να τις επιβάλλει άρα και ο παππους του. Κ.Σεραφείμ δεν έχετε καμιά εξουσιοδότηση να μιλάτε σε επίπεδο εθνικο. Αυτο που κάνετε ειναι προφανές. Προσπαθείτε να τραβήξετε τα βλέματα πάνω σας εν όψει της διεκδικησης της αρχιεπισκοπής. Ουσιαστικα προαλειφεστε. Η υποκρισία και ο εγωισμός όμως είναι αμαρτήματα σιχαμερά που ο Θεός δεν αγαπά. Σας λέει κάτι;
ζζ
03/12/2013 22:05
Ο Βενιζέλος είναι ο Δούρειος Ίππος της εκκλησίας στην κυβέρνηση. Γι' αυτό οι παπάδες απευθύνονται σ' αυτόν. Αυτοί του φέρνουν τα ψηφαλάκια και αυτός τους φυλάει από κακοτοπιές.
ΚΠ
03/12/2013 20:11
Η διαθεσιμοτητα γιατι δεν περιλαμβανει τους κληρικους?ειναι αλλης κατηγοριας δημοσιοι?
Ta
04/12/2013 01:52
kanonika autwn ton mistho prepei na kopsei. alla mallon den to skefthkan auto oi tou oikonimkou epiteleiou
Πέτρος
03/12/2013 19:45
Η ομοφυλοφιλία είναι ένα βαρύτατο αμάρτημα σε βάρος της ανθρώπινης φύσης. Σε βάρος του ανθρώπινου σώματος. Ο ομοφυλόφιλος παραβιάζει το νόμο του Θεού-Δημιουργού, σύμφωνα με τον οποίο το ανδρικό σώμα "κατασκευάστηκε" για να λειτουργεί με συγκεκριμένο τρόπο και το γυναικείο σώμα "κατασκευάστηκε" για να λειτουργεί με άλλο τρόπο. Η ομοφυλοφιλία είναι ένα αμάρτημα που εξελίσσεται σε ασίγαστο πάθος, εφόσον ο αμαρτάνων συνεχίζει το αμάρτημα και δεν προσπαθεί να το σταματήσει και να επανέλθει στο σωστό δρόμο, στο δρόμο του Θεού-Δημιουργού. Ο Θεός δεν καταδικάζει τους ομοφυλόφιλους στο πυρ το εξώτερον εφόσον μετανοήσουν για τα αμαρτήματά τους (τις ομοφυλοφιλικές σχέσεις) ειλικρινά και πάψουν να "επιδίδονται" σ' αυτά. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ανθρώπων ομοφυλόφιλων που κατάλαβαν το λάθος τους, αντιλήφθηκαν δηλαδή ότι το πάθος τους είναι καταστροφικό και οδηγεί τις ψυχές τους στην απώλεια (στην κόλαση), μετανόησαν, έπαψαν να είναι ομοφυλόφιλοι και σώθηκαν! Εμείς ως Χριστιανοί πρέπει να προσευχόμαστε γι' αυτούς να φωτιστούν από το Θεό, να μετανοήσουν, για να πάψουν να αμαρτάνουν και να σώσουν τις ψυχές τους. Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να τους λέμε "μπράβο" και να τούς ενθαρρύνουμε για την ομοφυλοφιλική συμπεριφορά τους γιατί τους κάνουμε κακό. Ως εκ τούτου, κάθε πραγματικός Χριστιανός πολιτικός δεν πρέπει να ψηφίσει τη ρύθμιση για τους γαμους ομοφύλων ζευγαριών γιατί θα είναι σαν τους ενθαρρύνει στη συνέχιση της διάπραξης ενός αναρτήματος θανάσιμου για τις ψυχές τους.
Dimigrant
04/12/2013 13:50
Apo tis paparies pou aradiazeis, fainetai oti gnwrizeis AKRIBWS pws "kataskevasthke" to andriko swma. H FYSH to kataskevase kai h fysh einai o THEOS kyrie Petro, eseis kai oi skouriasmenes idees sas pate kontra sth fysh, oxi oi homos!!!!!!
Πέτρος
04/12/2013 22:01
"Κατασκευαστής" του ανθρώπινου σώματος είναι ο Θεός-Δημιουργός. Αυτός μάς δημιούργησε ως σώματα και ως ψυχές. Αυτός, ως "κατασκευαστής", καθόρισε και τους κανόνες λειτουργίας του ανθρώπινου σώματος. Όποιος παραβιάζει τους κανόνες αυτούς υφίσταται και τις συνέπειες. Επιλέγει ελεύθερα να παραβιάζει τους κανόνες, ο Θεός-Δημιουργός δεν τον εμποδίζει. Δυστυχώς, πολλοί άνθρωποι, πλημμυρισμένοι από εγωισμό, τον οποίο τροφοδοτεί ο Διάβολος, δεν αναγνωρίζουν τον Θεό ως Δημιουργό, δεν πιστεύουν σ' Αυτόν, θεωρούν ότι το σώμα τους δεν είναι ένα ανεκτίμητο Δώρο του Θεού το οποίο πρέπει να σέβονται μη παραβιάζοντας τον φυσιολογικό τρόπο λειτουργίας του, και παραβιάζουν τους κανόνες πράττοντας "παρά φύσιν"! Από τη στιγμή που δεν πιστεύουν στο Θεό, ούτε στη μετά θάνατον Κρίση των πεπραγμάνεων της εδώ ζωής, είναι επόμενο να χρησιμοποιούν "παρά φύσιν" τα σώματά τους. Εκείνο που προτάσσουν είναι οι ηδονές αυτής εδώ της ζωής, αφού δεν πιστεύουν ότι υπάρχει κάτι μετά θάνατον. Αν όμως συνειδητοποιήσουν ότι σφάλλουν και εκθέτουν τον εαυτό τους στον κίνδυνο της αιώνιας μετά θάνατον κολάσεως τότε υπάρχει ελπίδα να μεταστραφούν, να μετανοήσουν και να σωθούν. Αυτό ισχύει για όλες ανεξαιρέτως τις αμαρτίες κι όχι μόνο για την ομοφυλοφιλία.
Γιωργος
10/12/2013 16:50
Εσύ δεν έχεις διαβάσει Δαρβίνο; Η επιστήμη αποδέχεται την θεωρία του φυσικά η εκκλησία την αρνείται. Διότι αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει
Σωτος
09/12/2013 14:48
*Κατασκευαστής" του ανθρώπινου σώματος είναι ο Θεός-Δημιουργός> Φιλε Πετρο. Οταν πχ η ΟPEL κατασκευασει ενα αυτκηνιτο εσφαλμενο, τοτε δεν φταιει το αυτοκηνιτο αλλα ο κατασκευαστης του. Αφου λοιπον κατασκευαστης του ανθρωπηνου σωματος ειναι ο Θεος, τοτε το σφαλμα δικο του και μη βλακολογας.....
T
04/12/2013 01:48
Oi agioi pateres lene ta idia kai gia ton aunanismo, ton erwta prin to gamo, th zhloftonia, to na leme psemata , to na trwe polu kai geinka gia ta panta. den nomizw omws oti se apasxoloun auta. se apasxoloun mono ta omofylofilika. Otan H ellada ginei theokratiko kratos kai oi iereis mas stelnoun sthn pura tote 8a mazepsw ta mpogalakia mou na fygw. mexri tote omws kai mias kai exoume dhmokratia epeidh kai egw plhrwnw tous idious forous me esena to kalo kai straight xristiano apaitw na mou anagnwristei to dikaiwma na zw th zwh mou eleutera xwris na exw san esena na me krazoun kai xwris na xreiastei na to paizw dhthen straight gia na mhn anatrixiasoun oi theitses. epitelous phgaine kai se kamia xwra pou oi gay exoun dikaiwmata. den ginan oloi gay. den einai kollhtiko. pros ti h ysteria pia les kai sou sfaksan th mana.
βαγγελης
04/12/2013 00:58
Φιλε Πετρο, αμαρτημα της ανθρωπινης φυσης, οχι απλα σαν εκφραση δεν στεκει, εκαψα φλατζα και μονο που διαβασα. Εαν θες να πεις ειναι αμαρτια, οκ παω πασο αλλα αυτο δεν αφορα κανενα παρα μονο εσενα που το "πιστυεις". Οσο για τη φυση, ολα φυσιολογικα ειναι απο το γεγονος και μονο που συμβαινει, απο εκει και περα εχεις κριση να αξιολογησεις. Ας πουμε τι ειναι καλο και τι ειναι κακο, απο την στιγμη που 2 ενηλικοι ανδρες ή γυναικες αποφασιζουν να ζησουν μαζι, για εμενα ειναι μια χαρα, δεν μπορω να βρω κατι κακο, αφου τους κανει ευτυχισμενους και δεν επηρεαζει κανεναν, θετικα ή αρνητηκα, παρα μονο τους ιδιους θετικα. Ας μην κανουμε τα πραγματα συνθετα. Οσο για αυτο που λες για χριστιανους πολιτικους, δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα καλυτερα να μην σου πω που εχουν γραμμενη τη θρησκεια. Καταλαβες. βασικα, ετσι ειναι η εποχη, χωραει τα παντα, οσο πιο γρηγορα το καταλαβεις τοσο πιο ανετα θα νιωσεις!!!
ΒΠ
03/12/2013 23:52
Και καταρχάς, από πού και ως πού πρέπει να πιστεύουμε στο θεό σου. Είναι σαν να σου λέω εγώ, στα μάτια των υπολοίπων 2999 θεοτήτων του κόσμου (3000 κοντά όλες μαζί) ΕΣΥ είσαι ο αμαρτωλός. Σε δουλειά να βρισκόμαστε...
papagalos
03/12/2013 21:58
Εγώ να συμφωνήσω μαζί σου για το βαρύ αμάρτημα της ομοφιλοφιλίας όπως λες, αν και δεν με ενοχλεί το τι κάνει ο καθένας στην ζωή του. Για τα παπαδαριά σου, που είναι τίγκα στην ομοφιλοφιλία, δεν ισχύει η αμαρτία?
Πέτρος
04/12/2013 15:48
Ισχύει για όλους ανεξαιρέτως τους ανθρώπους! Και οι ιερείς άνθρωποι είναι. Κι αυτοί, εφόσον διαπράττουν το αμάρτημα της ομοφυλοφιλίας και παραμένουν αμετανόητοι θα χάσουν τις ψυχές τους.
ΑΝΤΟΝΙΟ
04/12/2013 06:26
ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΞΕΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...!
σοβαρα τωρα
03/12/2013 21:49
ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ...σε εισαγωγικα μαλλον ο μεγαλη η χαρη Του δεν ειχε ISO9000 πες μου κατι αυτος γιατι εκανε παιδι με την γυναικα ενος αλλου α)μοιχεια β)προγαμιαια σχεση
ΠΤ
03/12/2013 20:37
Εσείς ως Χριστιανοί πρέπει πρώτα απ' όλα να κοιτάτε τα του οίκου σας. Όπως κάποιος αλλόθρησκος δεν μπορεί να επιβάλλει τα δικά του "πιστεύω" σε εσάς, έτσι και εσείς να κρατάτε τους κανόνες σας και τα παραμυθάκια σας για το ποίμνιο σας και μόνο. Το τι πιστεύεις εσύ δεν με αφορά καθόλου και δεν θέλω να με περιορίζει στο τι κάνω στη ζωή μου. Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ δεν μίλησε ΠΟΤΕ για την ομοφυλοφιλία, αλλά έδωσε έμφαση στο "αγαπάτε αλλήλους", "Ο αναμάρτητος υμών πρώτος τον λίθον βαλέτω" κτλ. Αλήθεια, σου λένε τίποτε όλα αυτά; Όταν σαν Χριστιανός προσκαλείσαι και πηγαίνεις στον δευτερο γάμο κάποιου που γίνεται σε εκκλησία, ενθαρρύνεις την μοιχεία;
Πέτρος
03/12/2013 21:22
Άμα δεν είσαι Χριστιανός δικαιούσαι να πιστεύεις αυτά που λες. Ο Θεός σέβεται την ελευθερία σου και σού επιτρέπει να λες και να πράττεις αυτά που πιστεύεις. Αυτό είναι άλλωστε το μεγαλείο του. Σέβεται την ελευθερία των δημιουργημάτων του και γι' αυτό δεν παρεμβαίνει ποτέ ο Ίδιος στη ζωή τους για να τους υποχρεώσει να πράξουν το θέλημά Του. Ο Θεός θέλει να πιστεύουμε σ' Αυτόν και να πράττουμε με τη δική μας βούληση το θέλημά Του, με την καρδιά μας. Θέλει όμως ταυτόχρονα να μη διστάζουμε - όσοι πιστεύουμε σ' Αυτόν - να κηρύσσουμε το θέλημά Του, να μιλάμε δηλαδή για την πραγματική έννοια της αμαρτίας, διότι ενδιαφέρεται για όλους τους ανθρώπους, θέλει δηλαδή όλοι να γνωρίσουν το θέλημά Του και - εφόσον θελήσουν με την καρδιά τους να το ακολουθήσουν και να το υπηρετήσουν - να μεταστραφούν, με την μετάνοια και την εξομολόγηση των αμαρτημάτων τους, για να σώσουν τις ψυχές τους. Θέλει λοιπόν εμάς τους Χριστιανούς να μιλάμε και να λέμε την ΑΛΗΘΕΙΑ που υπάρχει στην Αγία Γραφή. Γι' αυτό έγραψα τα παραπάνω. Όσο για το εάν μίλησε ο Χριστός για την ομοφυλοφιλία, βεβαίως και μίλησε! Μέσω του Αποστόλου Παύλου! Σού παραθέτω μεταφρασμένα δύο αποσπάσματα από επιστολές του Αποστόλου: 1ο απόσπασμα: "Γι’ αυτό το λόγο (δηλ. για την άρνησή τους να αναγνωρίσουν, να ευχαριστήσουν και να δοξάσουν το Θεό) ο Θεός τους παρέδωσε σε επαίσχυντα πάθη. Οι γυναίκες τους αντάλλαξαν τις φυσικές σχέσεις με τις παρα φύση, και παρομοίως οι άνδρες άφησαν τις φυσικές σχέσεις με τις γυναίκες και κάηκαν με φλόγα ακράτητης επιθυμίας μεταξύ τους, διαπράττοντας άνδρας με άνδρα επαίσχυντες πράξεις και λαμβάνοντας έτσι από τον ίδιο τους τον εαυτό το μισθό που τους άξιζε για την πλάνη τους (Ρωμ. α΄ 26-27)". 2ο απόσπασμα: "Μην πλανάσθε! Ούτε οι πόρνοι, ούτε οι ειδωλολάτρες, ούτε οι μοιχοί, ούτοι εκθηλυμένοι, ούτε οι αρσενοκοίτες (δηλ. σοδομίτες, αυτοί που κοιμούνται με άντρες), ούτε οι πλεονέκτες, ούτε οι κλέφτες, ούτε οι μέθυσοι, ούτε οι υβριστές, ούτε οι άρπαγες δεν πρόκειται να κληρονομήσουν τη βασιλεία του Θεού. Και τέτοιοι ήσασταν κάποιοι από σας. Αλλά πλυθήκατε, αλλά αγιασθήκατε, αλλά δικαιωθήκατε με την επίκληση του ονόματος του Κυρίου Ιησού Χριστού και με τη χάρη του Αγίου Πνεύματος (Α΄ Κορ. στ΄ 9-11)".
Μάνος
04/12/2013 14:33
Λες οτι ο Χριστός μίλησε δια του ισ-Αποστόλου Παύλου...Ωστόσο θα γνωρίζεις οτι ο Απόστολος Παύλος ειναι απο τις πιο αμφιλεγόμενες προσωπικότητες της Χριστιανοσύνης. Οχι μόνο πολέμησε τον Χριστιανισμό όσο κανείς αλλα όταν συνειδητοποίησε οτι ο πόλεμος ήταν χαμένος μετατράπηκε σε υπέρμαχο επιβάλλοντας στην νέα θρησκεία όλο τον αυταρχισμό που κουβαλούσε σαν προσωπικότητα. Δεν είναι τυχαίο οτι θεωρείται θεμελιωτής της χριστιανικής εκκλησίας. Αλλα προσοχή. Της εκκλησίας όχι της πίστης. Θελω να πω οτι επέβαλλε κανόνες και δόγματα σύμφωνα με τα δικά του πιστευω αλλα δεν σημαινει οτι εκπορέυονταν απο τον Χριστό. Απλώς τα παρουσίασε ως τέτοια παραλασσοντας και παραφρασσοντας τον θεικό λόγο. Ειναι ο ηθικός και φυσικός αυτουργός της καταπίεσης απέναντι στις γυναίκες που επικρατεί ακόμα και σήμερα στους κολπους της εκκλησίας. Δικαιολόγησε και "ευλόγησε" την δουλεία. Εισήγαγε την έννοια της αμαρτίας και της ενοχής που αποτέλει τον βασικό δεκανίκι για την επηρροή της εκκλησίας στην ζωή μας. Ο τύπος αυτός ευθύνεται για την λογοκρίσια και την εξαφάνιση πολλών αυθεντικών κειμένων και μαρτυριών απο την εποχή του Χριστού που δεν ταίριαζαν με το πλαίσιο που διαμορφωσε για την εκκλησία. Δεν λέω...κορυφαία προσωπικότητα της ανθρώπινης Ιστορίας. Αλλα μην μπερδευομαστε οτι μίλησε δια του Θεού. Τα παραμυθάκια της Χαλιμάς για άλλους.Πρέπει να είμαστε υποψιασμένοι ειδικά για όσους μιλούν δια του Θεού και επικάλλουνται Αγιους Πατέρες...Ενα εσωτερικό συστημα τους έχει αναδειξει σε "Αγιους".
Πέτρος
04/12/2013 15:27
Δηλαδή αμφιβάλλεις ότι ο Θεός, ο οποίος μίλησε μέσω του Παύλου, θεωρεί την ομοφυλοφιλία αμαρτία;
Βίρνα
04/12/2013 10:44
Κύριε, είστε, εκτός από θρησκόληπτος (δικό σας θέμα), και ανιστόρητος. Η χριστιανική εκκλησία είναι θεμελιωμένη στον Παύλο, και δεν έχει καμία σχέση με τον Ιησού. Επρόκειτο για μια αίρεση στα πλαίσια της ιουδαϊκής κοινότητας, η οποία επεκτάθηκε και κυριάρχησε -για ιστορικούς λόγους- στην Ευρώπη. Συνεπώς, ό,τι ακούγεται στην εκκλησία, είναι απλώς προϊόν μιας κοινωνικής κατασκευής και αποτέλεσμα μαχών, στις οποίες, οι καλοί χριστιανοί, έσφαξαν, χωρίς αιδώ, άλλους χριστιανούς (θυμίζω, απλώς, πρόχειρα, την "εικονομαχία", αποτέλεσμα της οποίας, με αυτοκρατορικό βούλευμα, μετατράπηκε σε γιορτή (της "Ορθοδοξίας"). Άρα, ποιος θεός; Πού είναι ο Ιησούς και το "αγαπάτε αλλήλους" σε όλα αυτά; Άλλο η εκκλησία και το παπαδαριό, κι άλλο η ανάγκη (σε όσους έχουν αυτή την ανάγκη) για πίστη σε κάποια θεότητα. Μην μπερδεύεστε.
Πέτρος
04/12/2013 15:30
Κάντε, σας παρακαλώ, σας εκλιπαρώ, έναν μικρό κόπο: Αναζητήστε την Καινή Διαθήκη η οποία περιλαμβάνει τόσο τον Λόγο του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού όσο και τις επιστολές του Αποστόλου Παύλου. Αφιερώστε λίγο από το χρόνο σας, έστω ένα 10λεπτο την ημέρα, για να διαβάσετε τί ακριβώς δίδαξε ο Χριστός και τί ο Παύλος. Είμαι βέβαιος ότι δεν θα επαναβεβαιώσετε αυτά που λέτε.
ΠΤ
04/12/2013 22:58
Οτι μα οτι και να μας πεις πρέπει να καταλάβεις: Α. Το οτι ο Παύλος μιλά και μας μεταφέρει απευθείας τα λεγόμενά του Ιησού ΚΑΙ του Θεού είναι λίγο τραβηγμένο. Να μου έλεγες πως απλά μετέφερε τις διδαχές του Χριστού, να το δεχτώ. Β. Η πίστη σου, ότι και να λέει, αφορά εσένα κ μόνο. Τους όποιους κανόνες της Εκκλησίας σου ακολουθείς δεν έχεις δικαίωμα να τις επιβάλλεις σε κανέναν που δεν θεωρεί τον εαυτό του θρήσκο ή πιστό ούτε να τις μετατρέψεις σε νόμους του κράτους. Γ. Όπως εγώ δεν θα σε ελεγξω για το τι κάνεις στη ζωή σου, έτσι και εσύ δεν μπορείς να ελέγχεις τι κάνω εγώ, εφ'όσον δεν σε επηρρεάζω στο παραμικρό. Δ. Έχω αφιερώσει άρκετό χρόνο για να διαβάσω την ΚΔ (και δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος για να γίνει κάποιος άθεος) και γνωρίζω καλά τις αντιθέσεις ανάμεσα στα λεγόμενα του Χριστού και του Παύλου. Όπως και με τις πολλές αντιθέσεις σε όλα τα Ευαγγέλια, οι πιστοί τις αγνοούν τελείως. Αυτά.
Πέτρος
05/12/2013 16:20
Α. O Απόστολος Παύλος ομιλεί ουσιαστικά με την "φωνή" του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού. Ο ίδιος ο Απόστολος παρουσιάζει τον εαυτό του σαν ένα ζωντανό νεκρό γράφον­τας στην επιστολή του προς τους Γαλάτες: «Ζω δε ούκέτι εγώ, ζή δε εν έμοί Χριστός» (Γαλ. β' 20) Αυτό δείχνει την ταύτιση του Απ. Παύλου με το πνεύμα του Χριστού. Β. Αν δεν προσπαθούσα να διαδώσω την ΑΛΗΘΕΙΑ του Λόγου του Κυρίου ώστε να την γνωρίσουν κι άλλοι αδελφοί δεν θα ήμουν Χριστιανός. Σε καμία περίπτωση, όμως, δεν επιχειρώ να επιβάλλω την πίστη μου σε κανέναν! Ο ίδιος ο Χριστός είπε άλλωστε: "Όστις θέλει οπίσω μου ελθείν"! Ποιος είμαι γω που θα πω κάτι διαφορετικό! Ο Χριστός θέλει να τον ακολουθούμε με την καρδιά μας και όχι με τη βία. Συνεπώς, σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ να επιβάλλω κανόνες σε κανέναν. Απλώς να πω την ΑΛΗΘΕΙΑ θέλω. Γ. Κανέναν έλεγχο στην προσωπική ζωή του καθενός δεν επιθυμώ, επίσης. Το να λέω αυτό που πιστεύω και θεωρώ ως αλήθεια δεν νομίζω ότι συνιστά έλεγχο. Δ. Στ' αλήθεια, τη διάβασες με καλή προαίρεση ή στα γρήγορα και με προδιάθεση επικριτική;
Βασίλειος Λιάκος
04/12/2013 09:17
Αγαπητέ εν Χριστώ αδελφέ Πέτρο, σε συγχαίρω για την ομολογία πίστεως (εις πείσμα των λοιδωρούντων σε), ο Κύριος να σ' ευλογή!
PT
04/12/2013 09:14
Άρα δεν μίλησε ο Χριστος, αλλά ο απόστολος Παύλος. Μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Στα Ευαγγέλια φαίνεται καθαρά πότε μιλάει ο ίδιος ο Χριστός και πότε οι Απόστολοι. Τώρα εάν πιστεύεις πως οι Απόστολοι μιλούσαν απευθείας με το Χριστό, αυτό είναι "άλλου παπά Ευαγγέλιο" και δεν τεκμηριώνεται απο τίποτε. Άλλωστε φαίνεται καθαρά η αντίθεση ανάμεσα στα λεγόμενα του Χριστού και του Παύλου. Αν και άθεος, έχω διαβάσει όλη την ΠΔ και ΚΔ, κάτι που μέχρι και πολλοί υπερ-πιστοι δεν έχουν αξιωθεί να κάνει.
Πέτρος
04/12/2013 21:45
O Απόστολος Παύλος ομιλεί ουσιαστικά με την "φωνή" του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού. Ο ίδιος ο Απόστολος παρουσιάζει τον εαυτό του σαν ένα ζωντανό νεκρό γράφον­τας στην επιστολή του προς τους Γαλάτες: «Ζω δε ούκέτι εγώ, ζή δε εν έμοί Χριστός» (Γαλ. β' 20) Αυτό δείχνει την ταύτιση του Απ. Παύλου με το πνεύμα του Χριστού.
Nandito
04/12/2013 08:29
"Ούτε οι πόρνοι, ούτε οι ειδωλολάτρες, ούτε οι μοιχοί, ούτοι εκθηλυμένοι, ούτε οι αρσενοκοίτες, ούτε οι πλεονέκτες, ούτε οι κλέφτες, ούτε οι μέθυσοι, ούτε οι υβριστές, ούτε οι άρπαγες δεν πρόκειται να κληρονομήσουν τη βασιλεία του Θεού". Μα τη σημερινή ημέρα που βασιλεύει η υποκρισία, η κλεψιά και η ψευτιά, αυτοί οι χαρακτηρισμοί αφορούν το 100% των κοινών ανθρώπων, θρήσκων ή μη, για να μη πω και το 90% των ιερέων. Το σύμφωνο συμβίωσης μεταξύ ομόφυλων σας πείραξε;
Πέτρος
04/12/2013 15:42
Όλοι είμαστε αμαρτωλοί φίλε μου. Και περισσότερο από όλους εγώ. Αλλά αυτό που μού δωρίζει ο Κύριός μου είναι ανεκτίμητο: αναγνωρίζει ότι είμαι άνθρωπος ότι δεν είμαι τέλειος, ότι κάνω λάθη, ότι αμαρτάνω συχνά και με συγχωρεί, εφόσον όμως μετανοώ ειλικρινά για όλα αυτά τα αμαρτωλά που πράττω και τα εξομολογούμαι. Αυτό το δώρο το δίνει ο Κύριος σε όλους τους ανθρώπους, διότι τους αγαπά όλους, θέλει να τους σώσει όλους και γνωρίζει ότι όλοι αμαρτάνουν. Αυτό που θέλω να πω σε όλους σας είναι ότι ο Θεός δεν μισεί τους ομοφυλόφιλους! Τους αγαπά και θέλει να τούς σώσει. Εξαρτάται όμως από αυτούς, από την ελεύθερη βούλησή τους, το εάν θα σωθούν ή όχι, δηλαδή το εάν οι ψυχές τους θα ζήσουν μετά θάνατον την αιώνια ευτυχία του Παραδείσου ή εάν θα καταδικαστούν στην κόλαση. Και πώς θα πετύχουν κι αυτοί τη σωτηρία τους; Αναγνωρίζοντας ότι η ομοφυλοφιλία (όπως και η ψευτιά, η υποκρισία κι όλα τα άλλα που είπες) είναι αμάρτημα, μετανοώντας ειλικρινά γι' αυτό και εξομολόγούμενοι αυτό στον Κύριο! Αυτή είναι η οδός της σωτηρίας όχι μόνο για τους ομοφυλόφιλους αλλά και για όλους τους άλλους ανθρώπους που είναι αμαρτωλοί, όποιοι κι αν είναι αυτοί, ακόμη και ιερείς. Αυτοί που δεν θα κληρονομήσουν τη βασιλεία του Θεού είναι όλοι όσοι διαπράττουν αμαρτίες και παραμένουν αμετανόητοι γι΄ αυτές.
ΠΤ
04/12/2013 23:06
Πρέπει επίσης να καταλάβεις πως η ομοφυλοφιλία δεν είναι βάσει επιλογής. Όπως δεν ξημέρωσε μια μέρα κατά την εφηβεία σου που συνειδητά τα "έβαλες κάτω" και αποφάσισες να γουστάρεις άτομα του άλλου φίλου, έτσι και οι ομοφυλόφιλοι συνάνθρωποί σου δεν αποφάσισαν μια μέρα να πάρουν τη ριζοσπαστική επιλογή και να τους αρέσουν άτομα του ίδιου φύλου. Έχεις αναρρωτηθεί ποτέ γιατί κάποιος θα επέλεγε ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ μια κατάσταση περιθωριοποίησης και μή κανονικότητας, στους αριθμούς που βλέπουμε σε στατιστικές; Επίσης από επιστημονικής πλευράς, δεν γνωρίζω για επιτυχημένες μετατροπές γκει σε στρειτ. Αμαρτίες όπως κλοπή, μοιχεία κτλ είναι καθαρά επιλογές. Η σεξουαλική έλξη δεν είναι χειραγωγήσιμη και θεραπεύσιμη, μπορεί μόνο να καταπιεστεί και δεν νομίζω να είναι προτιμότερο αυτό. Θα μπορούσα να συμφωνήσω οτι στο συγκεκριμένο πλαίσιο είναι επιλογή η ανεξέλεγκτη σεξουαλική επαφή αλλά εδώ μιλάμε για σύμφωνο ζευγαριών που στην πλειονότητά τους είναι μονογαμικά και γι' αυτό αναζητουν την συγκεκριμένη κατοχύρωση.
Μάνος
03/12/2013 20:27
Προφανώς είσαι υπερβολικά θρησκόληπτος και δεν αντιλαμβάνεσαι απλές αλήθειες. Σεξ δεν κανουμε μόνο με τα γεννητικά μας όργανα. Ολο το σώμα μας συμμετέχει στην ερωτική λειτουργία, όπως τα μάτια,το στόμα, η μύτη,τα αυτιά, τα χέρια και τα πόδια, η καρδιά, η ιδρωποιητικοι αδένες,οι γαλακτοφόροι αδένες και ο προστάτης, το δέρμα κ.α.απειρα παραδειγματα Επίσης το σωμα μας δεν έχει αποκλειστικά οργανα για αποκλειστικές χρήσεις. Δεν μπορουμε π.χ. να γευθουμε χωρις την μύτη μας, δεν μπορουμε να μιλησουμε χωρίς τα αυτια, τα δόντια , τη γλώσσα, την μύτη...Αυτές οι θεωρίες που αναπτύσσετε μερικοι για την κατασκευή του ανθρώπινου σώματος αποδεικνύει οτι είστε αμορφωτοι, παραδόπιστοι και κυρίως οτι κάνετε πολύ κακό σεξ
Πέτρος
03/12/2013 21:06
Το σώμα είναι δώρο Θεού και δεν πρέπει να το κακομεταχειριζόμαστε. Δεν πρέπει να το χρησιμοποιούμε "παρά φύσιν". Η ερωτική λειτουργία, όπως την περιέγραψες, είναι κάτι πολύ όμορφο, εφόσον έχει ευλογηθεί από τον Θεό, μέσω του Μυστηρίου του Γάμου και, φυσικά, μόνο μεταξύ άνδρα και γυναίκας, αλλά και πάλι χωρίς να παραβιάζονται φυσικές λειτουργίες του σώματος. Το ανθρώπινο σώμα λειτουργεί κάτω από συγκεκριμένους κανόνες, τους οποίους έχει θέσει ο Θεός-Δημιουργός. Όταν τους παραβιάζουμε πληρώνουμε και τις συνέπειες. Κι όταν λέω "συνέπειες" ενώ με την έννοια που αυτές περιγράφονται στην Αγία Γραφή.
dimi
17/01/2014 12:35
Αν το σώμα είναι δώρο Θεού τότε είναι λάθος του Θεού που έφτιαξε τους ομοφυλόφιλους. Μα ο Θεός είναι αλάθητος...
Μάνος
04/12/2013 14:34
λέει πουθενά μέσα για πρωκτικό ή στοματικό σεξ μεταξύ ετεροφυλόφιλων;;;
gs
04/12/2013 13:06
ara o NOE ekana malakia kai pire mazi tou delfinia...gia to "para fysin" bebaios bebaios.....oso gia to gamo...giati i ekklisia einai enantia ston politiko? mipos epeidi xanei ta 1000 euros gia to A/C kai ta anamena fota? anyway....o kathenas mas exei kathe dikaioma na pistevei opou thelei kai na kanei oti thelei....ftanei na min katapataei tin diki mou/ diki sou eleftheria....
PT
04/12/2013 09:29
Άρα φαντάζομαι είσαι εξίσου κατά των προγαμιαίων σχέσεων. Φυσικά δεν είδα κανέναν να κόπτεται για το προγαμιαίο sex το οποίο, κακά τα ψέμματα, είναι το σύνηθες. Αλλά αφού είναι αμάρτημα της πλειοψηφίας των Ελλήνων δεν μας απασχολεί και άρα δεν κάνουμε τεστ παρθενίας στις μέλλουσες νύφες. Θύμισέ μου ακόμα (μιας και ξέρεις τα λεγόμενα του Παυλου), ποιές ήταν οι απόψεις του για τη θέση της γυναίκας στην εκκλησία, την οικογένεια και την κοινωνία. Τις ασπάζεσαι πλήρως αυτές τις κατηχήσεις (πχ με τη συζυγό σου/κόρη σου) ή θεωρείς πως πρέπει να ερμηνευθούν βάσει της εποχής στην οποία γράφτηκαν;
Πέτρος
04/12/2013 22:42
Η ειλικρινής μετάνοια και η εξομολόγηση των αμαρτημάτων μας τα σβήνει όλα. Ο Θεός συγχωρεί και αυτούς που έχουν προβεί σε προγαμιαίες σχέσεις και όλους τους άλλους αμαρτωλούς, εφόσον αυτοί μετανοούν ειλικρινά και εξομολογούνται τις αμαρτίες τους. Τους δέχεται δε και στον Παράδεισο μετά θάνατον. Γι' αυτό πρέπει όλοι να μετανοούμε και να εξομολογούμαστε.
ΠΤ
05/12/2013 20:56
Δεν γνωρίζω ΚΑΝΕΝΑ ζευγάρι που έκανε πρόσφατα θρησκευτικό γάμο να χρειάστηκε να κάνει πριν εξομολόγηση για την αμαρτία του προγαμιαίου σεξ/μοιχείας. Άσε που αν κάποιος είναι στον 3ο γάμο μάλλον έχει χάσει τη μπάλα. Αν εξομολογείσαι για το ίδιο αμάρτημα ξανά και ξανά, χάνει παντελώς την αξία του ο θεσμός αυτός.
Nandito
04/12/2013 08:31
Δηλαδή οι γυναίκες που κάνουν στοματικό έρωτα στους άνδρες τους θα καούν στην κόλαση;;;
ΑΝΤΟΝΙΟ
04/12/2013 06:24
ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΝ........................!ΤΟ ΔΕ "ΠΑΡΑ ΦΥΣΙΝ"...ΜΑΣ ΣΟΚΑΡΙΣΕ...!ΤΙ ΛΕΣ ΜΩΡΕ??? ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΛΕΣ ΚΑΛΑ..????ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ..
Geo
03/12/2013 18:46
Ξανά και ξανά, μια απο τα ίδια, διαχωρισμός κράτους - εκκλησίας, δεν θέλω να πληρώνω για κάτι που είναι αχριστο. Όσοι πανε στην εκκλησία να πληρώνουν όχι όλοι οι φορολογούμενοι, Να σταματήσουν στα πανηγύρια να διακοσμούν τις εκκλησίες με χάρτινες ελληνικές σημαίες. Η σημαία δεν είναι σύμβολο της ορδοδοξιας. Μόνο μια σημαία οπως σ/όλα τα κρατικά κτήρια και μόνο με το κρατικό ημερολόγιο. Σε καμία ευρωπαϊκή χώρα δεν υπάρχει εθνική σημαία στην εκκλησία. Και το τελευταίο, γιατί οι κληρικοί είναι δημόσιοι υπαλιλλοι; Να γινη αυτόνομη και αυτοκεφαλη εκκλησία μακριά στο την πολιτική, έχουν μεγσλη περιουσία που μπορεί να την κάνει οικονομικά ανεξάρτητη. Σέβομαι όλες τις θρησκείες και πιστούς αλλά κάτι που δεν αντιπροσωπεύει ένα μεγάλο ποσοστό ελλήνων πρέπει να περιορισθεί στους πιστούς του και το έργο του.
ΓΙΑΝΝΗΣ
03/12/2013 18:35
Η απάντηση του Βενιζέλου πρέπει να είναι η εξής." Σεβασμιώτατε ευχαρίστως αλλά επειδή πάνω από την πνευματική μου υποδομή και την οικογενειακή μου παράδοση θέτω το οικονομικό συμφέρον της χώρας της οποίας οι πολίτες έχουν πληγεί βάναυσα με τα οικονομικά μέτρα που έχουν ληφθεί και επομένως δεν δύναται να ανταπεξέλθει στα πρόστιμα που θα επιβάλλουν τα Ευρωπαϊκά δικαστήρια με την μή ψήφιση της σχετικής τροπολογίας δυστυχώς δεν θα μπορέσω να ακολουθήσω τη συμβουλή σας. Εκτός και αν εσείς Σεβασμιώτατε αναλάβετε την υποχρέωση και εγγράφως παρακαλώ, για την πληρωμή εξ ιδίων πόρων της μητοπόλεώς σας των προστίμων που θα επιβάλλουν στη χώρα μας τα εν λόγω δικαστήρια. Ασπάζομαι την Δεξιά σας μετά τιμής Ευάγγελος Βενιζέλος"
Κώστας
03/12/2013 22:13
Και τα ψηφαλάκια; Ποιος θα του τα δώσει; Εσύ;
GPP
03/12/2013 18:02
Πρέπει κάποιος να πεί στον κο Σεραφείμ ότι η Ελλάδα είναι ήδη στην ΕΕ,και έχει ήδη υπογράψει την Ευρωπαϊκή Συνθήκη,Δικαιωμάτων του Ανθρώπου που περιλαμβάνει και το σύμφωνο συμβίωσης για τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια, τα υπόλοιπα που λέτε κε Σεραφείμ είναι...μπούρδες, και σας λέω ότι για να υπογραφεί μία συνθήκη ποτέ δεν ρωτάμε τον Θεό, τον οποίο εκνευρίζετε εσείς,κάθε τόσο, με το μίσος που τρέφετε κατά των συμπολιτών σας.
Τασος
04/12/2013 13:34
Απο οτι εδιαβασα μεχρι τωρα υπαρχει ενα ατομο που λεει κατι το σωστο, αλλα τα χαλασε διοτι ανακατεβει στην υποθεση αυτη τον θεο,βρισκομαστε στον 21ον αιωνα και μετα απο τοσες ανακαληψεις μηλαμε ακομι για θεο, απο την αλλη πλευρα υπαρχει το 95ο/ο που παλεβουν με ολα τα μεσα να σωσουν την φαρα τους θα επρεπε κατα την γνωμη μου να ζητησουν απο τουσ Ελληνες φορολογουμενους να τους πλερωσουν τα εξοδα για την εγχειρησιν.
GPP
03/12/2013 17:52
Τον κώλο σου στο μάρμαρο να κτυπήσεις,σεβασμιώτατε,το σύμφωνο συμβίωσης θα επεκταθεί και στα ομόφυλα ζευγάρια,διότι είναι απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου. Η καταδίκη της Ελλάδος από το εν λόγω Δικαστήριο έγινε διότι παραβιάσθηκε το άρθρο 14 της Ευρωπαϊκής Συνθήκης,την οποία η Ελλάδα είχε υπογράψει προ πολλού και δεν την εφάρμοζε διότι οι Ιεράρχες μας όπως εσείς,νομίζουν ότι η Ελλάδα ζει ακόμη στο Βυζάντιο !και διότι στην ΝΔ υπάρχουν,δυστυχώς,βουλευτές που έχουν μουσουλμανικές νοοτροπίες και επηρεάζονται από εσάς,που έχετε καταντήσει την Ελλάδα Ισλαμικό κράτος και έχετε ξεφτιλίσει τον λίκνο του πολιτισμού την Αρχαία Ελλάδα.-
ΑΝΤΟΝΙΟ
03/12/2013 17:06
Αμαρτία θα κάνω, αλλά θα το πώ...!ΚΑΤΑΠΙΕΣΜΕΝΗ, ΜΗΠΩΣ??? ΑΝ ΝΑΙ, ΞΥΡΙΣΤΕ ΤΗΝ, ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ...!(ΝΑ ΤΟ "ΨΑΞΟΥΜΕ" ΟΜΩΣ...., ΚΑΠΟΥ ΘΑ "ΣΤΡΑΒΟΠΑΤΗΣΕ"...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ...!)
ΑΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ
03/12/2013 17:02
Ναι, αλλά το επαναλαμβανόμενο πρόστιμο να το στείλουν στου φορείς και στους εκλεγόμενους για επιμερισμό, και να προβούν σε αντίστοιχη νομοθετική πρόβλεψη. Ότι έγινε με τα σκουπίδια που δεν τα δέχονται ορισμένοι Δήμοι.
μαρκος
03/12/2013 16:47
ασε μας ρε σεραφειμ κοιτα τους παπαδες σου και μην ασχολεισαι με το κρατος..
Κατι ξαιρω
03/12/2013 16:46
"στα ομόφυλα ζευγάρια, την οποία χαρακτηρίζει «ύβρη προς τον Θεό»." Αν ειναι ετσι το Αγιο Ορος επρεπε να'χε κλεισει πολλα χρονια πριν..κατι ξαιρω
Σ
03/12/2013 16:16
H Εκκλησία να ασχελείτε στα του οίκου της!
Γιάννης Οικονόμου
03/12/2013 15:52
Ουστ το παπαδαριό από τη ζωή μου και την κρεββατοκάμαρά μου!
Nandito
03/12/2013 15:45
Δεν στέλνεις καλύτερα κ. Σεραφείμ καμιά επιστολή στους ιερείς σας και στους λοιπούς πιστούς σας που ως σύγχρονοι γραμματείς και φαρισαίοι ζούνε μέσα στην απληστία, την αμαρτία και την υποκρισία και να αφήσεις στην ησυχία της την πολιτεία να εκτελέσει το έργο της;
Λευτέρης Κεσίσογλου
03/12/2013 15:14
Μας αφήνει αδιάφορους ο Κος αυτός. Βαγγέλη προχώρα!
Zafkimi
08/12/2013 20:23
Εσείς όλοι που ύστερ υπέρ όλων αυτών και αντιδράτε στα λόγια Ιερέων και Δεσποτάδων αλλά κυρίως στα λόγια του Ευαγγέλιου, ούτε στο χειρότερο σας εφιάλτη δεν ευχεστε να ηταν το παιδί σας ομοφυλοφυλο. Και όσο για κάποιους που λένε οτι ειναι στη φύση ανθρώπου, στη φύση του σκύλου και τις γάτας γιατι δεν συμβαίνει; Μήπως ειναι /ολα στο αμαρτωλό μυαλό του.
Evi
09/12/2013 09:20
Η σύγκριση μεταξύ ανθρώπινου και ζωικού σεξ είναι από άκυρη έως ανόητη... τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Το γεγονός ότι ο άνθρωπος είναι θηλαστικό και μέρος της φύσης δεν τον εξισώνει με ζώο, ούτε σημαίνει ότι οτιδήποτε κάνει ο άνθρωπος και δεν το κάνουν τα ζώα είναι παρά φύσιν. Με αυτή τη λογική και το ότι οι άνθρωποι διαθέτουν τη Γλώσσα ως μορφή επικοινωνίας κι αυτό παρά φύσιν είναι, εφόσον τα ζώα δεν διαθέτουν Γλώσσα αλλά άλλες μορφές επικοινωνίας (και μιλώ ως γλωσσολόγος). Να σας ρωτήσω όμως εγώ κάτι άλλο: έχετε δει ποτέ ζώα να χρησιμοποιούν προφυλακτικό; Έχετε δει ποτέ ζώα να λένε "αχ ναι, θέλω να κάνουμε σεξ, αλλά να προσέξουμε γιατί δεν θέλω να μείνω έγκυος". Γιατί; Γιατί πολύ απλά στα ζώα το σεξ έχει ως ΜΟΝΑΔΙΚΟ σκοπό την διαιώνιση του είδους, κι αυτό συμβαίνει ακριβώς επειδή τα ζώα δεν έχουν τη λογική να προνοήσουν από μόνα τους, επομένως επιβάλλεται να υπάρχει ένα ένστικτο στο οποίο δεν θα μπορούν προφανώς ούτε να αντισταθούν ούτε να έχουν έλεγχο επάνω του, ώστε να διασφαλιστεί η διαιώνιση. Στον άνθρωπο αυτό ΔΕΝ συμβαίνει. Το σεξ δεν έχει πλέον μοναδικό σκοπό την διαιώνιση. Αν συνέβαινε αυτό, ο άνθρωπος δεν θα ήταν δυνατόν να συλλάβει καν με το μυαλό του τη δυνατότητα να κάνει σεξ χωρίς να τεκνοποιήσει, πόσο δε μάλλον να κάνει συνειδητή χρήση προφυλακτικού ή αντισυλληπτικών ή άλλων μεθόδων (φυσικών ή μη) αντισύλληψης. Το ξαναλέω λοιπόν: αν η φύση ήθελε τον άνθρωπο να κάνει σεξ ΜΟΝΟ για αναπαραγωγή, και αν το σεξ που δεν έχει ως αποτέλεσμα την αναπαραγωγή ήταν τοοοοοοόσο μεγάλη απειλή για την επιβίωση του ανθρώπινου είδους, η ίδια η φύση θα είχε καταστήσει αυτό το σεξ ΑΔΥΝΑΤΟ ανάμεσα σε ανθρώπους. Άλλωστε σκεφτείτε και το άλλο: πώς είναι δυνατόν η ομοφυλοφιλία να αποτελεί απειλή για την επιβίωση του ανθρώπινου είδους και ταυτόχρονα τα μέγιστα προβλήματα για την επιβίωση της ανθρωπότητας αυτή τη στιγμή να είναι οι κλιματικές αλλαγές και ο υπερπληθυσμός;