Αδωνις Γεωργιάδης: «Ο νόμος για το κάπνισμα είναι σαν να μην υπάρχει»

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14/10/2013 14:55 |
Ο υπουργός Υγείας Αδωνις Γεωργιάδης.Πηγή: Eurokinissi
Αδωνις Γεωργιάδης: «Ο νόμος για το κάπνισμα είναι σαν να μην υπάρχει»
Σε έναν μήνα, οπότε και ολοκληρώνεται ο διάλογος για την πρωτοβάθμια φροντίδα, αναμένεται να ξεκινήσει νέο σχέδιο δράσης για τον έλεγχο του καπνίσματος,...
Γίνετε Συνδρομητής
βασιλης - γιαννενα
01/06/2014 22:20
Ρε ποιον δουλευετε ρε νουμερα ? θυμωσαν οι καπνιστες επειδη δεν εφαρμοζεται ο νομος? και αν ολα γινονται για την υγεια μας και μονο γιατι στα καζινο και στα κεντρα διασκεδασεως επιτρεπεται ? και γιατι εδω και λιγες μερς επιτρεπεται και στα καταστηματα προπο .. μονο ποσα μπινουν στην τσεπη του υπουργειου και του υπουργου κοιταει ο νομος .. κι οποιος θελει ας ερθει να με γραψει ..
thanos
16/03/2014 18:02
Δεν είμαι ακόμα έτοιμος να μιλήσω για την απαγόρευση του τσιγάρου θετικά ή αρνητικά .... αλλά θέλω να απαντήσω σε όλους αυτούς που θεωρούν ότι οι καπνιστές βάζουν μέσα τα ταμεία του κράτους. Ένα καπνιστής που είναι 50 χρονών και καπνίζει δύο πακέτα την ημέρα .... με τον φόρο στα τσιγάρα να αγγίζει το 80% χαρίζει περίπου 55.000 ευρώ στο κράτος .... Αν θεωρήσουμε ότι θα πεθάνει 15 χρόνια νωρίτερα από τους καπνιστές τότε το κράτος εξοικονομεί άλλα περίπου 145.000 ευρώ ..... το σύνολο στρογγυλεμένο στα 200.000 ευρώ. Αν εσείς πιστεύετε ότι ο μέσος καπνιστής ξοδεύει 200.000 ευρώ παραπάνω από τον μέσο μη καπνιστή σε έξοδα νοσηλείας .... τότε πραγματικά πλανάστε.
camelforever
20/01/2014 14:39
milane oloi milane kai oi koloi , pws mou thn deinoun h antikapnistes gamw to spiti sas mesa , theloume kai kapnizoume dikaioma mas opws kai dikaioma sas . Toulaxiston emeis otan vgenoume mazi me ena paketo tsigara katevazoume sthn kathisia mas kai ena mpoukali ouiski , etsi giati to goustaroume etsi gt to exoume sto ema mas . Den eimaste san kai esas pou thn vgazete me ena potiraki red bull , den lew oti oloi prepei na kapnizoun prws theou magkia tous kai bravo tous , alla den antexo na mas katigoroun oti emeis oi kapnistes fteme gia to sustima ugeias diladi eleos.
ΣΠ
15/10/2013 04:48
Κακώς ο κ. Γεωργιάδης είπε ότι ο νόμος για το κάπνισμα είναι σα να μην υπάρχει. Διότι και αυτός δεν είναι υπεύθυνος για να παρακολουθεί αν εφαρμόζεται η τήρηση του; Δεν πρέπει λοιπόν με τέτοιες δηλώσεις να τον αποδυναμώνει αλλά αντίθετα να τον ενισχύει!
KKK
15/10/2013 03:11
Ο υπουργός είπε ότι είπε. Υπουργός είναι, κακός είναι. Περιμένω την ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ να δώ πώς θα εκμεταλλευτεί την κατάσταση για ψηφοθηρία.
γιαννης
15/10/2013 01:51
Ασε μας ρε αδωνη. Εδω δεν υπαρχει κινηση στην αγορα και εσενα σε πειραξε αν καπνιζουν οι λιγοστοι πελατες. Λες και αν δεν καπνισουμε λυθηκαν τα προβληματα μας. Εκλογες εδω και τωρα
achilles
15/10/2013 13:29
φιλε γιαννη βλεπεις τα προβληματα πολυ επιφανειακα,ξερεις ποσο στοιχοιζει το καπνισμα στο εθνικο συστημα υγειας,ναι λοιπον να τηρηθει ο νομος και γινει πιο αυστηρος εξοικονομουνται χρηματα.να σου πω ενα παραδειγμα ο πατερας μου ηταν καπνιστης απο μικρο παιδι μπαινοβγενε στα νοσοκομεια απο τα 45 του με ενφραγματα κλπ το 1987 εκανε εγχειρηση ανοιχτης καρδιας στην αγγλια μετα συνεχιζε το καπνισμα επαθε εγκεφαλικα κλπ παλι νοσοκομεια νοσοκομεια κλπ λοιπον πεθανε το 2001 σε ηλικια 62 χρονων αφου ειχε βγει προωρα στη συνταξη λογω των προβληματων υγειας που ειχε....εκτος λοιπον που ηταν αντιπαραγωγικος στην υπηρεσια του απο τα 45 του τα χρηματα που χαλασε το δημοσιο για τα νοσηλεια του για να τα ξεπληρωσει επρεπε να δινει ολους τους μισθους και τις συνταξεις και να χει και τρεις ζωες....αν λοιπον το προβλημα του πατερα μου το πολαπλασιασεις επι καποιες χιλιαδες φανατικων καπνιστων καταλαβαινεις τι στοιχιζουν στο κρατος οι καπνιστες.ελπιζω να σε βοηθησα να δεις το θεμα απο αλλη οπτικη γωνια...αν ησουν υπουργος και σου παρεθεταν αυτα τα στοιχεια για το καπνισμα τι θα εκανες;
Σαν Σερίφ
15/10/2013 04:17
Αν δεν καπνίσετε θα λυθεί ένα τουλάχιστον από τα προβλήματά σας και μαζί άλλα δεκαπέντε ιατρικά που θα εμφανιζόντουσαν σε δέκα χρόνια και θα σας ξετίναζαν το πορτοφόλι με τα έξοδα νοσηλείας και τα φάρμακα. Πράγματι όμως το πρόβλημα της βλακείας τουλάχιστον δε λύνεται με το να μην καπνίζεις (όπου βλακεία βλέπε: να μπορείς ταυτόχρονα να βελτιώσεις και την υγεία και τα οικονομικά σου κόβοντας το κάπνισμα και να μην το κάνεις αλλά να γκρινιάζεις επειδή δεν υπάρχει κίνηση στην αγορά).
Ανατολική
14/10/2013 23:41
Συνηθώς, το κρατικό έλεγχο δέν επαρκει για την εφαρμογή του νόμου. Ως εκ τούτου οι πολιτες πρεπεί να εσωτερικοποιήσουν το γεγονός ότι δέν τους επιτρέπεται να παραβιάσουν το δικαιώματο των άλλων στον καθαρό αέρα (και στην υγεία) επειδή έχουν αδυναμία στο τσιγάρο.
dimokratis
14/10/2013 23:39
to kapnisma se dimosious xorous parapempei politistika stin mesi anatoli ,alla i apagoreusi kapnismatos inai kataloipo xitlerikis klironomias.
βασιλειος
14/10/2013 23:22
κυριε αδωνη επανερχομαι.μολις γυρισα απο την εκκλησια διοτι ως αμαρτωλος (πινω και καπνιζω) ζητησα συγχωρεση.ο ιερεας μου ειπε επι λεξει οτι αυτα τα λενε οι αιρετικοι διοτι ο ιησους δεν γνωριζε το καπνισμα(ειναι μετεγενεστερη συνηθεια) και τα ετσουζε λιγουλακι(βλεπε το θαυμα στην κανα) και στις 10 εντολες δεν αναφερεται ουτε το ου καπνισεις ουτε το ου τα κοπανησεις.αλλα ουαι τοις υποκριτες.σε ποια αιρεση ανοικετε κε αδωνη η ειστε υποκριτης?αυτα μου ειπε ο παναγιωτατος ιερεας της μονης της απωλεσθεισης λογικης.
CHRISTOS
14/10/2013 23:21
Distichos, opos kathe nomos stin Ellada, kaneis den to teiri.... Ego eimai kapnistis,alla sto eksoterico pou zo, den me peirazei katholou otan den mporo na kapnisso se merika meri... I Ellada pote den tha eksilikthi an I kainourgia kai proigoumeni genia den tha tirissoun tous nomous. Christos
GPP
14/10/2013 22:49
Συγγνώμη κε Γεωργιάδη,ξέρετε εσείς κάποιον άλλο νόμο που υπάρχει και να εφαρμόζεται,όπως εφαρμόζεται στίς δημοκρατικές χώρες.-
βασιλειος
14/10/2013 22:46
φορος αμαρτιας.χαχαχαχαχαχαχα ακομα γελαω που τα βρισκουνε.σεναριογραφος κωμωδιας στο χολυγουντ επρεπε να γινεις οχι υπουργος χου χου χου .καλα τα καναλια τετοιο ταλεντο γιατι το αφηνουν να παει χαμενο.μαλλον πλακα θα εκανε γιατι αν το εννοουσε ειναι να την κανουμε απο την χωρα μεχρι να φυγουν οι στοκοι απο την εξουσια.χαχαχα ο παττακος ηταν πιο σοβαρος τελικα.
καρκίνος στον πνεύμωνα
14/10/2013 18:01
Ξέις τι θα πεί να πάθες καρκίνο από το κάπνισμα και να τρέχεις να βρεις κάποιον να σε θεραπεύσει; Ξέρεις πόσο θα σου κοστίσει η θεραπεία αυτή; Ξέρεις ποιος θα κληθεί τελικά να πληρώσει το μάρμαρο, που έσπασε από βλακεία και ρεμαλισμό; Ο άμοιρος έλληνας φορολογούμενος. Αυτός ο καταδικασμένος, ο υπερχρεομένος. Σκέψου στην επόμενη ρουφηξιά, τι δηλητήριο καταπίνεις. Βάλε μυαλό. Ο συνάνθρωπός σου δεν αντέχει άλλο.
REMPETIS
14/10/2013 17:54
APO TIN MIA STO POULANE STA PERIPTRA APO TIN ALLI TO THEOROUN EPIKINDUNO GIA TIN UGEIA. PARANOIKI SXIZOFRENEIA. -EINAI TO TSIGARO SAN TON XITLER TON STALIN KAI TON CEMAL YPEYTHINO GIA TON THANATO EKATOMURION ANTHOPON? -NAI!
Νηλέας
14/10/2013 17:22
Δυστυχώς λίγο ακραίο αλλά με αρκετή δόση αλήθειας αυτό που έχει πει ο Ρόϊδης: Ολες οι χώρες έχουν τις πληγές τους .Η αγγλία την ομίχλη ,η βλαχία τις ακρίδες ,η αίγυπτος τις οφθαλμίες και οι ελλάδα ..τους έλληνες. Αυτή είναι η ελλάδα συνέλληνες ,αυτοί είμαστε οι έλληνες.
βασιλειος
14/10/2013 17:08
στειλαν μπατσους στον τεκε μας.ποτε γραφτηκε αυτο το επικαιρο τραγουδακι?μιλαμε τι 30 χρονια πισω.προπολεμικα εχουμε παει. αμα ζουλα σε μια βαρκα μπω μπορω να καπνισω μεσοπελαγα η ενοχλω με τον καπνο μου τα ψαρια θαλασσης?για να καταλαβαιτε ολοι οι νομοταγεις αμα ειχα κλεψει τα ταμεια σας λογω του νομου παραγραφης του αδικηματος δεν τρεχει τιποτα.αλλα αμα καπνισω ειμαι παρανομος.αυτο λενε οι νομοι της χωρας μας.
Αντιπερισπασμός
14/10/2013 16:49
Ασχολούμαστε με το κάπνισμα, επειδή έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα της υγείας και της περίθαλψης.
βασιλειος
14/10/2013 16:48
φορος αμαρτιας γραφει οτι ειναι ο φορος στα τσιγαρα και τα ποτα.το ματι μου χριστος και παναγια.δηλαδη εγω που πινω και καπνιζω ειμαι αμαρτωλος.θεε μου συγχωρα με.αμα εχεις τετοιους στοκους υπουργους αντε να προκοψεις.λοιπον να μπη προστιμο στις λακιεσμα να δειτε λεφτα που θα μαζεψει το κρατος.φαντασου τωρα να κανεις σεξ να πιεις και να καπνισεις.στην πυρα να καεις θα σε στειλουν.αντι νεοφιλελευθερος να λεγεσαι νεοστοκος.ουτε στον μεσαιωνα δεν τα λεγανε αυτα.
Τερας
16/10/2013 14:50
οχι δεν είσαι αμαρτωλός... βλάκας είσαι και μάλιστα βλάκας που κάνει κακό στους άλλους... και σαν τέτοιος πρέπει να καείς στην πυρά να ξεβρωμίζει ο τόπος...
βασιλειος
21/10/2013 19:45
ναι αλλα ποιος θα τολμησει να αναψει την φωτια?θα τον φαω ζωντανο καθαρε τυπε.
Nikos G
14/10/2013 16:13
Οπως και ο κάθε νόμος στην Ελλαδα δηλαδη......
Ανεργος Ιδιώτης
14/10/2013 16:01
Το μόνο πράγμα που ενδιαφέρει την κυβέρνηση ειναι να ευημερούν οι αριθμοί. Εξ αλλου με το καπνισμα ακόμη και των παθητικών καπνιστών μειώνεται και ο αριθμός των συνταξιούχων. Διπλό όφελος για την κυβέρνηση !!! Δεν περιμέναμε και κάτι περισσότερο απο τους 300 ακριβοπληρωμένους υπαλλήλους των Λόμπυ που εκφράζονται μεσω των πολυεθνικών.
Μισή αλήθεια
15/10/2013 00:26
Αλλά και αυξάνεται και ο αριθμός των συνταξιούχουν που πέρνουν πρόορα συνταξη λόγω αναπηρίας!
Φούφουτος
14/10/2013 15:54
Στην Ελλάδα ζούμε κύριε Άδωνι και καπνίζουμε όπου γουστάρουμε. Μόλις γύρισα βέβαια απ΄τις Βρυξέλλες και δεν μου βγαίνει απ' το μυαλό η εικόνα της κοπέλλας απ' τα "κόκκινα φανάρια", που αν και κρύο, βγήκε με τα εσώρουχά της απ' την βιτρίνα της στο δρόμο για να καπνίσει.
Vanna
21/10/2013 17:03
Εισαι ηλιθιος, αναγωγος και ντρεπομαι που ειμαι Ελληνιδα. Η Ελλαδα πρεπει να ξεβρομισει απο αθλιους σαν και σενα. Κανε οτι γουσταρεις με τον εαυτο σου, αλλα τα δημοσια μαγαζια, οι δρομοι, ειναι για ολους, τους πληρωνω και εγω που δεν καπνιζω και εχω δικαιωμα να κυκλοφορω και να διασκεδαζω χωρις να βλεπω εσας τους μιζερους ηλιθιους να πλουτιζουν τις καπνοβιομηχανιες και να καταστρεφουν την υγεια τους.
βασιλειος
21/10/2013 19:43
εχεις δικιο μονο που και εγω εχω δικαιωμα να κυκλοφορω και να μην βλεπω εσας τις μιζερες ηλιθιες να καταστρεφετε το δερμα σας και να βαφεστε και να πλουτιζετε τις καλλυντικοβιομηχανιες μπας και σας κοιταξει κανεις.ασε δε το γουστο σας στα ρουχα.ειδες αγαπητη μου που οδηγει η λογικη σου?ασε μην σου πω για τα αρωματα που βαζετε με το κιλο και ειναι μαιμου και βρωμαει ενα χιλιομετρο μακρυα και εχω ασθμα και δεν το αντεχω.
Παρις Σ
14/10/2013 15:46
Οτι και να κανει η κυβερνηση θα ειναι λαθος. Κανεις δεν σκεφτεται το οτι το καπνισμα ειναι μαστιγα για την υγεια και οτι στοιχιζει δισεκατομμυρια αν σκεφτει κανεις ποσο στοιχειζουν η περιθαλψη, τα φαρμακα αλλα και το μειωμενο οριο ζωης των καπνιστων. Στην Ελλαδα του ωχαδελφισμου ποτε δεν προκειται να αλλαξει κατι.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις