ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ: H ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΗ ΙΔΕΟΛΗΨΙΑ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 20/09/2013 15:22 |
Μητροπολίτης Πειραιώς: H παγανιστική ιδεοληψία της Χρυσής Αυγής ευθύνεται για τη δολοφονία
Ο μητροπολίτης Πειραιώς Σεραφείμ. Σε ανακοίνωσή του υποστηρίζει ότι η δολοφονία του 34χρονου είναι απότοκος της «φρικώδους παγανιστικής ιδεοληψίας» της Χρυσής Αυγής.

Η πρόσφατη τραγική δολοφονία του νεαρού στο Κερατσίνι αποτελεί απότοκο της «φρικώδους παγανιστικής ιδεοληψίας» της Χρυσής Αυγής, τονίζει σε ανακοίνωσή του μητροπολίτης Πειραιώς Σεραφείμ.

Ο κ.Σεραφείμ με αφορμή τη δολοφονία του 34χρονου Παύλου Φύσσα επαναλαμβάνει τις απόψεις που είχε διατυπώσει και προ μηνών κατά της Χρυσής Αυγής. Ότι δηλαδή το κόμμα του Ν.Μιχαλολιάκου έχει παγανιστικές ιδέες. Στην ανακοίνωση που εξέδωσε χθες ο μητροπολίτης αναφέρει πως ο «παγανισμός στηρίζει και «εξαγιάζει» τη βία, την απόλυτη πειθαρχία και ανελευθερία και τροφοδοτείται με την ιδεοληψία της επιβολής». Συνεπώς, συνεχίζει, «όλο το ιδεολόγημα του κομματικού σχηματισμού Λαϊκός Σύνδεσμος Χρυσή Αυγή αντιστρατεύεται urbi et orbi το χριστιανικό Ευαγγελικό μήνυμα της αποδοχής της ετερότητος, της ελευθερίας του προσώπου, της καταλλαγής και συγχωρητικότητος, της αρνήσεως της βίας και της εξουσίας, της κοινωνίας και αλληλοπεριχωρήσεως των προσώπων».

Σε άλλο σημείο ο κ.Σεραφείμ αναφέρεται σε χαρακτηριστικά και δράσεις της Χρυσής Αυγής που δείχνουν ότι δεν συμφωνούν με τις αξίες του ελληνοχριστιανικού πολιτισμού. «Η στρατιωτική συγκρότησις του χώρου και η παγανιστική ιδεοληψία, το body building, η θεοποίησις του σώματος κατά το αρχαιοελληνικό πρότυπο και ο νομιμοποιούμενος από την ιδεοληψία «τσαμπουκάς» αποτελούν το εφιαλτικό μείγμα που αποδομεί τις αξίες του Ελληνοχριστανικού πολιτισμού» σημειώνει.

56
Πολύκαρπος
24/11/2013 00:33
Είναι ΝΤΡΟΠΗ περι Παγανισμού και τα τοιαύτα εχουμε απαντήσει εδω και καιρω στον πάτερ Σεραφείμ...Το άρθρο μας ήταν εκτενές και εμπεριστατωμένο αλλά οι άρχοντες της Εκκλησίας μας αρνούνται να τοποθετηθούν !!!
ΖΙΟΥ
22/10/2013 05:48
ΨΕΥΤΟΜΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ... ΟΥΣΤ
Asterios
26/11/2013 12:08
Ο αληθινος μανγκας στρατολογει παιδακια με παπακια πουλαει νταβαντζιλικη στα λιμανια δερνει πεινασμενους 5 vs 1 και γυναικες και βοηθαει ελληνιδες γιαγιαδες να περασουν τον δρομο.Σε αυτες τις μερες το να εισαι φλωρος ειναι μεγαλη μανγκια κατα την αποψη μου.
πιονια
29/09/2013 19:02
δεν πατε καλα.αυτο που θελουν το καταφερνουν παντα,διχονια ναμεσα στο λαο,αυτα προκαλουν βια!δεξιοι,αριστεροι,κεντροοι και μαλακιες!ο ενας θελει να φαει τον αλλο,μπραβο!αυτο εναι δημοκρατια;
ANTIPROEDROS
24/09/2013 15:50
ESEIS OI XRISTIANOI EISTE MOUSAFIRIDES PANO STA AGIA XOMATA TS ELLADAS.LIGOS SEVASMOS DEN VLAPTEI KURIE
Asterios
26/11/2013 11:25
ELINES eimaste kirios kai exoume to DIKAIOMA na eimaste xristianoi xoris tin ypoxreosi apologias se perithoriakes keroskopikes organoseis.Den exeis kanena dikaioma na mas apokaleis mousafirides.
remali
24/09/2013 11:13
oi paganistes xtisan tin akropoli,dimiourgisan ta prota panepistimia,asklipeia(nosokomeia), koinovoulia,kai olumpiakous agones,kai do stin ellada akoma tous vrizoume tous axious progonous mas.. stamata gia onoma tou theou na autoapokaleisai ellinas
Down Syndrom
23/09/2013 22:24
Eklisia Xrissi Avgi = Sterissi Noimatiki
κα
23/09/2013 20:44
Οι μέχρι χθες καλοί χριστιανοί της ΧΑ, σύμφωνα με την εκκλησία τώρα γίνανε παγανιστές;
merkel
23/09/2013 18:21
oli dolofoni k alitaboures ine stin xrisi avgi, dropiazoune tin xora mas
θοδωρος
23/09/2013 07:10
Δεν χρειαζονται τέτοιες δηλώσεις κε Σεραφειμ ο κόσμος διβάζει ιστορία κατσε ατ΄αυγά σου που είπε κάποιος άλλος συναδελφός σου γιατί θ΄ακουσης πολλά και μαζί με σενα θα τα δούνε και οι πιστοί σου.
Ντροπη....
22/09/2013 23:00
Στους αριστερούς θα θυμίσω τον Πάτερα τους τον Στάλιν και τον δήθεν κομμουνισμό του που κατέρρευσε.. Στους ακροδεξιούς θα θυμίσω τον Αδόλφο τους που έριξε μια σφαίρα στο κεφάλι του. Σε εμάς τους Χριστιανούς και σε εμένα θα θυμίσω τον Χριστό και τι έκανε. Όλοι κάνανε κάτι στο όνομα κάποιου. Το δικό σας πρόβλημα είναι ότι στο όνομα της εκκλησίας και του Χριστού κάποιοι κάναν κάτι βάση του δικού τους αρρωστημένου συμφέροντος παραβλέποντας όλα τα άλλα. Αυτοί δεν ήταν Χριστιανοί.Ήταν κοινοί δολοφόνοι σαν τους αρχηγούς σας. Και κατ επέκταση το ίδιο ισοπεδωτικοί για τα δικά τους συμφέροντα όσο είσαστε και εσείς όταν συγκρίνετε πράγματα που σας συμφέρουν με το τρόπο που σας συμφέρει.Είστε το ίδιο φανατικοί με αυτούς που πολεμάτε. Και στο τέλος δεν έχετε καμιά διάφορα... Μα καμία..... Ντροπή σας.....Το δίκαιο είναι δίκαιο και το άδικο άδικο. Και ο Χριστός ούτε άδικος ήταν ούτε έκανε κακό σε κανένα. Οπότε μην βρίζετε την πραγματική του Εκκλησία απλά και μόνο επειδή κάποιος μέσα της απλά είναι όπως και εσείς. Μην εξομοιώνετε την ιδέα του πραγματικού Χριστιανού και της πραγματικής Εκκλησίας κάποιου που ποτέ δεν έκανε κάτι κακό,απλά και μόνο για δικούς σας σκοπούς. Ένας Χριστιανός.
Δέξιππος
22/09/2013 22:49
Ανακοίνωση 278 / 20.9. «2013» Ο λαλίστατος Μητροπολίτης Πειραιώς μάλλον ξέχνα ότι κάθε φορά που ανοίγει το στόμα του, τα λόγια του, εκτός από τα αυτιά του λοβοτομημένου ποιμνίου του, φτάνουν και σε ανθρώπους που και μνήμη διαθέτουν και κριτική αντίληψη αλλά πάνω από όλα και ιστορικές γνώσεις. Ο άνθρωπος που μαζί με βουλευτές της Χρυσής Αυγής κατέθετε μήνυση για να φιμώσουν ένα θεατρικό έργο, τώρα στρέφεται εναντίον τους, και μάλιστα μας αποκαλύπτει και την αιτία που ωθεί τους χρυσαυγίτες στην βία. Σύμφωνα λοιπόν με τον Σεραφείμ, ο... «Παγανισμός» είναι αυτός που στηρίζει την βία και την ανελευθερία. Ποιος είναι όμως αυτός ο «Παγανισμός»; «Παγανιστές» αποκαλούν ο Σεραφείμ και το σινάφι του τους πραγματικούς Έλληνες προγόνους μας. «Παγανιστές» και μιαροί είναι για τον Σεραφείμ και για τους λεγόμενους χριστιανούς πατέρες (όπως ο Ιωάννης Χρυσόστομος), ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας, ο Αισχύλος και ο Σοφοκλής, ο Όμηρος και ο Ησίοδος. Είναι μήπως ο Όμηρος που σπρώχνει στην βία τους χρυσαυγίτες, ή μήπως επηρεάστηκαν από κανένα διάλογο του Πλάτωνα και πήραν τα μαχαίρια; Το Ελληνικό πνεύμα που με λύσσα πολέμησαν οι πνευματικοί πρόγονοι του Σεραφείμ, είναι αυτό που ανέδειξε την Δημοκρατία και τον Ανθρωπισμό. Και όμως, ο Σεραφείμ έχει το θράσος να προσπαθεί να εξισώσει την παράδοση που γέννησε την ελευθεροπρέπεια με τον φασισμό ένα κατεξοχήν τέκνο της μονοθεϊστικής μισαλλοδοξίας. Μιας μισαλλοδοξίας που γέννησε αποφθέγματα του τύπου «δεν υπάρχει έγκλημα για όσους έχουν τον Χριστό» και έστειλε στην πυρά ανθρώπους και βιβλία. Έχουμε και μνήμη και παρρησία λοιπόν, και θα βρισκόμαστε μπροστά σου κύριε Μητροπολίτη Πειραιώς, κάθε φορά που από το στόμα σου θα βγαίνουν αθλιότητες. Υπάρχουν ακόμα Έλληνες άνθρωποι σε αυτή την Ιερή γη που σε «φιλοξενεί», οι οποίοι θα υπερασπίζονται την παράδοση των προγονών τους από την άθλια προπαγάνδα της θρησκείας της έρημου. Ύπατο Συμβούλιο των Ελλήνων Εθνικών Αμερικής Για την προσυπογραφή: Ύπατο Συμβούλιο των Ελλήνων Εθνικών www.ysee.gr/index.php?type=deltia_typou
Asterios
26/11/2013 12:00
Πνευματικοι ρακοσυλλεκτες ειναι οι αρχαιοελληνιστες , οτι πεταξαν οι προγονοι μας σαν τους δυτικους πανε και το μαζευουν.Ο δωδεκαθεισμος ηταν και ειναι δαιμονολατρεια.
Χαρά
22/09/2013 13:13
Διακρίνω παντού φανατισμούς, προκαταλήψεις, αναχρονισμούς, αμορφωσιά. Η ΧΑ δεν έχει αρχαιοελληνικά ιδεώδη, τσαμπουκά έχει, βία, καταπάτηση δικαιωμάτων στο όνομα μιας φυλής. Η κάθε Εκκλησία ας μείνει στα της Εκκλησίας της. Δε θα χρεώσω στον Σεραφείμ αυτά που έκαναν οι Χριστιανοί τους πρώτους αιώνες όπως δεν θα δεχτώ με τίποτα ότι οι αρχαίοι Έλληνες είναι οι καρικατούρες της ΧΑ. Ας σοβαρευτούμε. Ο Σεραφείμ το παράκανε με τη θεατρική παράσταση και αυτό του το χρεώνω, αλλά δε έκανε φόνο, αγωγή έκανε, και σόου, τα οποία κακώς τα έκανε σε συνεργασία με τη ΧΑ. Οι ανθρώπινες αξίες δεν ανήκουν ούτε σε κόμματα, ούτε σε θρησκευτικούς ηγέτες, εκφράζονται μέσα από την ανθρώπινη συμπεριφορά. Όταν το 2013 δολοφονούνται άνθρωποι στο δήθεν όνομα ιδεολογιών, και θρησκειών είναι απλώς κτηνωδία κι απόδειξη αμόρφωτου, απολίτιστου, απάνθρωπου λαού.
Β.Γ.
03/12/2013 22:55
Δεν θα μπορουσα να το θεσω καλυτερα!!!
Φαίδων
22/09/2013 10:55
Πραγματικά Θεόβλακας
β.α.
22/09/2013 17:42
λαθος ψηφο εβαλα , γαμωτο
ματουλα
22/09/2013 06:26
Ρε παπα, εσυ δεν ησουν που φιλιωσουν με τα χρυσαβγουλα για ριξουν το κορπους κριστι πριν καιρο? Τοσο γρηγορα πουλησες τα φιλαρακια σου, οταν ειδες οτι αλλαξε ο αερας? Σιχαματα και τα 2 εισαστε. Στα τσακιδια!
Ματινα
22/09/2013 01:21
ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ !!
Οδυσσέας Πετρίδης
21/09/2013 20:54
Άκου εδώ μητροπολίτη που μου κρατάς το χρυσό σκήπτρο των ιερών ερπετών... πριν μιλήσεις για βία πρώτα θα θυμάσαι τα δισεκατομμύρια αθώων ανθρώπων που σκότωσε ο ιουδαιοχριστιανισμός και οι πράκτορές του (αυτοκράτορες, βασιλιάδες, φανατισμένοι μοναχοί βάρβαροι κλπ) ανα την υφήλιο, καθώς και τους εκατομμύρια Έλληνες εθνικούς που βασανίσατε με μεταλλικά αντικείμενα, αποκεφαλίσατε, διαμελίσατε, κάψατε και τους δημεύσατε τις περιουσίες (για στοιχεία βλέπετε "Η αντιπαγανιστική νομοθεσία της ύστερης ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" της Αφροδίτης Καμάρα) Αυτά τα έργα "αγαπης" της ψευδοθρησκείας σου να θυμάσαι πριν ανοίξεις το στόμα σου και να σιωπάς... Μετά μίλησες για παγανισμό της Χρυσής Αυγής η οποία είναι απλά άλλο ένα ιουδαιοχριστιανικό κόμμα ένα από τα πολλά "ελληνοχριστιανικά" πατριωτικά κόμματα που έχουν εμφανιστεί στην Ελλάδα... Σε περίπτωση που δεν καταλαβαίνεις (ίσως λόγο άνοιας) το λόγο για τον οποίο η Χ.Α. αγαπάει τη βία εναντίων αλλόθρησκων και αλλοεθνών, είναι διότι όπως είπαμε πριν είναι μια οργάνωση εμποτισμένη από τον ιουδαιοχριστιανισμό και ακολουθάνε τα παραδείγματα που δίνει η παλαιά διαθήκη η οποία αποτελεί και αυτή ΙΕΡΟ ΒΙΒΛΙΟ του ιουδαιοχριστιανισμού... Στην παλαιά διαθήκη οι εβραίοι με εντολή και ανοχή του γιαχβέ-ιεχωβά και χωρίς καμία τιμωρία σκοτώνου και κατακρεουργούν όποιον βρίσκεται μπροστά τους (και νεογνά με τις μάνες τους) και τους αποτελεί εμπόδιο στην Παλαιστίνη μέχρι να βρούν τη γή της επαγγελίας...αυτό ακριβώς κάνει και η Χ.Α. ... Και τώρα ας κλείσουμε με την ανάλυση της αγαπημένης σου κατασκευασμένης λέξης μιας διεστραμμένης λέξης χωρίς νόημα που μέσα της κρύβει μπροστά στα τυφλά μάτια όλων το τεράστιο έγκλημά σας εναντίον του μεγαλύτερου πολιτισμόυ στον πλανήτη αυτόν... ελληνοχριστιανισμός και ελληνορθοδοξία...αυτές οι λέξεις δεν υπήρχαν σε ΚΑΝΕΝΑ λεξικό πριν τη λαίλαπα του ιουδαιοχριστιανισμού καταστρέψατε το έθνος των Ελλήνων αφού επιβάλλατε τη διεθνιστική αυτή ιουδαϊκή αίρεση, τολμήσατε μετά και κατασκευάσατε αυτές τις τραγικές λέξεις για να μπερδέψετε τα πρόβατα που απέμειναν ζωντανά, βάλατε μαζί μια έννοια εθνική και μια διεθνιστική σε μια λέξη και με την πλύση εγκεφάλου δύο χιλιετειών περιμένατε να πιστέψουν όλοι πως για να είναι ΕΛΛΗΝ κάποιος πρέπει να είναι ελληνορθόδοξος ή ελληνοχριστιανός κάτι που είναι εντελώς ασύμβατο ως ιδιότητα εξ αιτίας του άμετρου μίσους των ιουδαίων προς τους Έλληνες κάτι που διαβάζουμε πολλάκις στις ιερές γραφές τους Αυτά μητροπολίτη πρόσεχε τί λες και πριν μιλήσεις για ελληνοχριστιανισμό πρώτα να θυμάσαι τα "Τα Υβριστικά Κατά των Ελλήνων Επίσημα Κείμενα της Ορθοδοξίας" [εκδόσεις Δαυλός]
Δημήτρης
23/09/2013 00:57
Πέστα φίλε μου, και εγώ Έλληνας Εθνικός είμαι, Δημοκράτης, αγαπάμε την Φύση την Ζωή! Δεν μπορεί ο τραγόπαπας να μας λεει σκοταδιστές-σατανιστές ναζί, συνένοχος στην φρίκη και την κτηνωδία είναι ο ίδιος και οι δικοί του όπως λενε πιο πάνω και άλλοι σχολιαστές.
Ελένη
21/09/2013 20:16
Κυνήγι μαγισσών έχει ξεκινήσει ο Πειραιώς;Ας ξαναδιαβάζει την δολοφονική ιστορία της θρησκείας που εκπροσωπεί και μετά να μιλήσει για ''παγανιστικές ρίζες'' της χ.α. Παιδάκι του μονοθεϊσμού είναι η ''πολιτική'' που εφαρμόζει η χ.α. Ας αφήσει τα σάπια λοιπόν γιατί οι Παγανιστές δεν επρόκειτο να κάτσουμε και να δεχόμαστε χυδαίες ύβρεις και λασπολογίες από αυτόν και το σινάφι του.
Δημήτρης
23/09/2013 00:58
:) Pagan and Proud Εθνικοί(Πολυθειστές) και Υπερήφανοι
Λύκος
21/09/2013 17:33
O... "κύριος" αυτός και οι ομοϊδεάτες του, η θρησκεία του και η "εκκλησία" τους «παγανιστές» αποκαλούν τους πραγματικούς Έλληνες προγόνους μας. «Παγανιστές» για τον Σεραφείμ και για τους δημιουργούς της θρησκείας του, για τους λεγόμενους χριστιανούς πατέρες, είναι ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας, ο Παρμενίδης και ο Πυθαγόρας, ο Αισχύλος και ο Σοφοκλής, ο Όμηρος και ο Ησίοδος. Είναι μήπως ο Όμηρος που σπρώχνει στην βία τους χρυσαυγίτες, ή μήπως επηρεάστηκαν από κανένα διάλογο του Πλάτωνα και πήραν τα στιλέτα; Ποια "θεοποίηση του σώματος κατά το αρχαιοελληνικό πρότυπο" βρε ανόητε, άσχετε και ανιστορείτε χριστιανοταλιμπάν, άντε να διαβάσεις κάποιο βιβλίο να μάθεις τι είναι ο το Ολυμπιακό Ιδεώδες!!
Νικόλαος Πετράτος
21/09/2013 17:26
Ο λαλίστατος Μητροπολίτης Πειραιώς μάλλον ξέχνα ότι κάθε φορά που ανοίγει το στόμα του τα λογία του εκτός από τα αυτιά του λοβοτομημένου ποιμνίου του, φτάνουν και σε ανθρώπους που και μνήμη διαθέτουν και κριτική αντίληψη αλλά πάνω από όλα και ιστορικές γνώσεις. Ο άνθρωπος που μαζί με βουλευτές της Χρυσής Αυγής κατέθετε μήνυση για να φιμώσουν ένα θεατρικό έργο, τώρα στρέφετε εναντίων τους και μάλιστα μας αποκαλύπτει και την αίτια που ωθεί τους χρυσαυγίτες στην βία. Συμφώνα λοιπόν με τον Σεραφείμ ο παγανισμός είναι αυτός που στηρίζει την βία και την ανελευθερία. Ποιος είναι αυτός ο παγανισμός όμως; Παγανιστές αποκαλούν ο Σεραφείμ και το σινάφι του τους πραγματικούς Έλληνες προγόνους μας. Παγανιστές και μιαροί είναι για τον Σεραφείμ και για τους λεγόμενους χριστιανούς πατέρες (όπως ο Ιωάννης Χρυσόστομος), ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας, ο Αισχύλος και ο Σοφόκλης, ο Όμηρος και ο Ησίοδος. Είναι μήπως ο Όμηρος που σπρώχνει στην βία τους χρυσαυγίτες η μήπως επηρεαστήκαν από κανένα διάλογο του Πλάτωνα και πήραν τα μαχαίρια; Το Ελληνικό πνεύμα που με λυσσά πολέμησαν οι πνευματικοί πρόγονοι του Σεραφείμ είναι αυτό που ανέδειξε την δημοκρατία και τον ανθρωπισμό. Και όμως ο Σεραφείμ έχει το θράσος να προσπαθεί να εξισώσει την παράδοση που γέννησε την ελευθεροπρέπεια με τον φασισμό ένα κατεξοχήν τέκνο της μονοθεϊστικής μισαλλοδοξίας. Μιας μισαλλοδοξίας που γέννησε αποφθέγματα του τύπου «δεν υπάρχει έγκλημα για όσους έχουν τον Χριστό» και έστειλε στην πυρά ανθρώπους και βιβλία. Έχουμε και μνήμη και παρρησία λοιπόν και θα βρισκόμαστε μπροστά σου κύριε Μητροπολίτη Πειραιώς, κάθε φορά που από το στόμα σου θα βγαίνουν αθλιότητες. Υπάρχουν ακόμα Έλληνες άνθρωποι σε αυτή την Ιερή γη που σε «φιλοξενεί» που θα υπερασπίζονται την παράδοση των προγονών τους από την άθλια προπαγάνδα της θρησκείας της έρημου. Νικόλαος Πετράτος Υπατο Συμβούλιο Ελλήνων Εθνικών Αμερικής 20/09/2013
Φιλόθεος Η.
21/09/2013 16:52
Εξτρεμιστής και σκοταδιστής, μάταια προσπαθεί να διαχωρίσει την θέση του από τους μέχρι χθες καλύτερους του φίλους. Σεραφείμ και Χρυσή Αυγή είναι δυό όψεις του ίδιου μαύρου νομίσματος.
Ίλης
21/09/2013 15:02
Γιατί δεν θίγει ρητά τις φασιστικές-νεοναζιστικές αντιλήψεις, και το γυρνά στην ορθόδοξη προπαγάνδα; Δηλαδή για να έχει να λέει όταν τον κατηγορούν για φιλοναζισμό, "να! αφόρισα τη Χ.Α"... δίχως όμως να αφορίζει αυτά που πρέπει. Δηλαδή ο νεοπαγανισμός είναι η αιτία του ρατσισμού και των φασιστικών αντιλήψεων... Και έχει άλλοθι ότι δεν είναι φιλοχρυσαυγίτης πια, και δεν έθιξε την ιδεολογία που τον εκφράζει, βρίσκοντας το πρόβλημα τάχα στις μη χριστιανικές μυστικιστικές τάσεις του κόμματος. Οπότε κατάφερε δίχως να θίξει την ουσία (αφού είναι ομοούσιος με τους φασίστες), βρίσκοντας πάτημα στις "αιρετικές" αντιλήψεις, να έχει άλλοθι όταν τον κατηγορούν για φιλοχρυσαυγιτισμό.
Λαέρης Δ.
21/09/2013 10:19
Ντροπή σου ρε τράγο! Ντροπή! Ο φονιάς χριστιανός ήταν και το θύμα ΟΧΙ! Αλλά αυτό είναι φτηνός λαϊκισμός όπως ο δικός σου! Ώστε ο χριστιανισμός είναι: "το χριστιανικό Ευαγγελικό μήνυμα της αποδοχής της ετερότητος" (!!!) Και ο "παγανισμός" το αντίθετο!!! Πες μας πόσοι θρησκευτικοί πόλεμοι έγιναν πάνω στην γη, πριν από την έλευση της ιουδαιοχριστιανικής πανούκλας και πόσοι έγιναν αφού ήρθατε εσείς οι εγκληματίες της ερήμου στην γη! Ποιοι δημιούργησαν την δημοκρατία στην αρχαιότητα και ποιοι την κατάργησαν στον μεσαίωνα; Επιστρέψαμε σε μία πολιτισμένοι κοινωνία, όταν σας βάλαμε στην άκρη. Και εκεί, ίσως ακόμα παραπέρα πρέπει να μείνετε! Ντροπή σας!
άει με τον παιδεραστή
21/09/2013 09:42
μεγάλο νούμερο ο γνωστός μαυραγορίτης
VICKYKISSHELLAS
21/09/2013 08:14
ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΕΛΗΝΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΜΙΛΑΤΕ ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ?ΟΙ ΝΑΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΤΕ ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΑΤΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΙΣ ΕΒΡΑΙΚΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΣΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΛΛΗΝΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ? ΤΟ ΠΑΠΑΔΑΡΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΕΘΝΙΚΙΣΤΕΣ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΟΣΟ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ, ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΨΑΛΛΟΥΝ ΤΟΥΣ ΥΜΝΟΥΣ ΤΟΥ ΔΑΥΙΔ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΟΥΝ ΤΟΝ ΕΒΡΑΙΟ ΤΖΕΣΟΥΑ.ΟΙ ΔΗΘΕΝ ,ΕΛΛΗΝΟΚΕΝΤΡΙΚΟΙ,ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΩΑ ΚΟΣΜΟΑΝΤΙΛΗΨΗ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΣΤΗΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΤΟΝ ΠΕΘΑΜΕΝΟ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥΣ.ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΠΑΛΙ ΣΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥΣ ,ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ ΕΒΡΑΙΟΔΟΥΛΟΙ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΕΣ......ΟΥΔΕΝ ΚΡΥΠΤΟΝ ΥΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟΝ
PRYTANIS
21/09/2013 03:43
einai i xrusi augi andro paganiston?na gino xrusaugitis tote
β.α.
22/09/2013 17:58
Σε ποια χωρα του κοσμου μπορεις να μην γραφεις σωστα την γλωσσα και να θελεις να επηρεασεις και να σου δωσουν αξια και σημασια να απαγορευτουν αυτα τα γκριλυσσασμενα δια ροπαλου απο τον εκαστοτε διαχειριστη
ΤασοςΚ
24/09/2013 22:04
Μα ασφαλώς στη μία και μοναδική όπου ο γλωσσική ορθότητα - σύμφωνα με σένα - δε συμπεριλαμβάνει χρήση του τονικού συστήματος ούτε των σημείων στίξης. Αυτός δεν κατάλαβε το ρόλο παίζει η ΧΑ και συ πώς και πότε μπαίουν οι τόνοι στο ελληνικό πληκτρολόγιο..
Κώστας
21/09/2013 00:43
Που την είδε την φρικώδη παγανιστική ιδεοληψία στη χρυσή αυγή που όλο παπάδες προσκυνούν και έχουν δηλώσει ευθαρσώς ότι είναι υπέρ του χριστιανισμού και της εκκλησίας;
Κώστας Θωμάς
20/09/2013 20:43
Κύριε Σεραφείμ δε έχετε διαβάσει το ιερό σας βιβλίο? δεν ξέρετε πως αντιμετωπίζει τον αντίπαλο του ένας πιστός Κύριε Σεραφείμ μήπως θα ήθελες να σου υπενθυμίσω εγώ ένας άπιστος ότι ο θεός σου διέταξε τους Ιουδαίους μέσω Μωυσή να σκοτώσουν αντίπαλους άνδρες γυναίκες παιδιά ακόμα και τα ζώα τους αλλά να κρατήσουν της παρθένες (32000) για πάρτη τους. Δώσε μου μια παρόμοια διαταγή κάποιου παγανιστή για να δει ο κόσμος ότι ξέρεις τι λες. Σερά στο σπίτι του κρεμασμένου δεν αναφέρουν καν το σχοινί
Ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται !
20/09/2013 20:32
Πότε θα μάθουμε να φτάνουμε στη ρίζα του προβλήματος ; Το κράτος του Κατάρ στηρίζει και ενισχύει την παρουσία δούλων στην Ελλάδα - με προκάλυμα τις μπουρδολογίες της Αρχαιότητας.
Adonis
20/09/2013 19:22
Einai opos panta ektos topou kai xronou! Oso gia tin via kai ton paganismo????? Ekatomyria anthropoi exoun kai tha sinexisoun na pethenoun sto onoma tou Theou tous!
Ellinas
20/09/2013 18:32
Papa Serafim eseis ypirxate trishiroteri apo aftoys, eseis ke i thriskia sou kegate zontanous anthropous epi eones, me apotero skopo tin kathipotaksi tou elefterou anthropinou pmevmatos. Apotyhate patagoods to eleftero pnevma den ypotasete, ine nomos tis fysis ki,ohi tis anyparktou theotiots.
GPP
20/09/2013 18:08
Σεβασμιώτατε κε Σεραφείμ εσείς δεν είσασταν αυτός που πήγατε και καταθέσατε μήνυση μαζί με τους χρυσαυγίτες, κατά του σκηνοθέτη του θεατρικού έργου "corpus Christi" ? το ξεχάσατε? και επίσης υβρίζατε τον σκηνοθέτη ότιείναι Αλβανός GAY ? Φαίνεται γιαυτόν τον λόγο αντέδρασε η εκκλησία στην ψήφιση του αντιρατσιστικού νομοσχεδίου του κου Ρουπακιώτη,διότι θέλετε να υβρίζονται από άμβωνος οι Gay,και η δημοκρατική κυβέρνησή μας αντί να σας απαντήση όπως έπρεπε δημοκρατικά,απέλυσε τον υπουργό της,η δε νοοτροπία της είναι παρόμοια με αυτή των μουσουλμανων,ίσως να την αντλεί από εσάς.-
GPP
20/09/2013 17:53
Μα σωπάτε κε Σεραφείμ,τις ίδιες αντιλήψεις έχετε και εσείς ! Μαζί δεν πήγατε και κάνατε μηνυση για το θεατρικό έργο corpus christi ?
ΧΡΥΣΟΣ ΑΕΤΟΣ
20/09/2013 16:45
Για τους αστυνομικούς που σκοτώθηκαν από τους εγκληματίες αλβανούς είχε αφιέρωμα καμία εφημερίδα? στη βουλή κρατήσαν σιγή? Για τους αστυνομικούς που έδωσαν τη ζωή τους καταδιώκοντας εγκληματίες πακιστανούς και νηγιριανούς? για τον έλληνα που του αφαίρεσαν τη ζωή για μια κάμερα? τα ξεχάσαμε κιόλας? τι έγραψαν οι δημοσιογράφοι? Για τις κοπελίτσες που τις βίασαν πακιστανοί? τίποτα κι εκεί..? Αλλά ο ελληνικός λαός ξέρει να τιμωρεί, και θέλει τη Χρυσή Αυγή με 20% στη βουλή. Και κάποιους, τους έχει πιάσει πανικός. Αυτό το περιστατικό, δεν είναι παρα μόνο η αρχή. ΘΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΠΑΛΙ. ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ.
galatsi
25/09/2013 23:37
Το μίσος θα το πάρεις στον τάφο σου, ο κόσμος αλλάζει, ακόμα και οι ξένοι είναι άνθρωποι και ναι έχουν κάτι να προσφέρουν, η πρώτα γενιά θα επιβιώσει, η δεύτερη θα προκόψει. Υπάρχουν παιδιά μεταναστών που έχουν περάσει σε Ελληνικά Δημόσια Πανεπιστήμια (και στην Ευελπίδων) μέσω Πανελληνίων, την στιγμή που τα βουτυρόπαιδα του 11 και του 12 τρέχουν σε ΙΕΚ .
ματουλα
22/09/2013 06:23
"ΘΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΠΑΛΙ. ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ." αυτο λενε ολα τα ναζιστακια, και ακομα περιμενουμε να τα περιποιηθουμε
Αντιφα
21/09/2013 17:54
Λιγα τα ψωμια σου δολοφονε
ΧΡΥΣΟΣ ΑΕΤΟΣ
22/09/2013 14:32
αυτά μας τα παν κι άλλοι..
ΝΕΧ
21/09/2013 12:16
ΧΑΧΑΧΑΧΑ 20% καλοοοοοοοο το αλλα με τον Τοτο το ξερεις καραγκιοζη ΧΑΧΧΑΧΑΧΑ
Πανκς
21/09/2013 05:54
εγω ξερω μια κοπελιτσα που την βιασε ελλληνας!! Ειμαστε περηφανοι για αυτο τον βιασμο!! γιατι ο βιαστης μας ηταν ελληνας!!!
μαριος
20/09/2013 16:04
Η παγανιστικη ιδεοληψια ? Η μαλλον η ακροδεξια ιδεοληψια ?
MONOS
20/09/2013 15:50
Καλά τα λέει ο παπας. Ο συνδυασμός body building και τσαμπουκά θεωρείται μαγκιά.
β.α.
22/09/2013 17:54
Γινε λιγο πιο κουλτουριαρης , υπαρχει ακαδημεια ιαπωνικων πολεμικων τεχνων shotokan karate με δασκαλο γιαπωνεζο ( τι ειδε ο γιαπωνεζος -εδω στην Ελλαδα ! και τι διαβαζει
popi
20/09/2013 15:45
o papatrexas ta xerei ola
mario
20/09/2013 15:44
μάλιστα.....ο κ.σεραφείμ δεν μας λέει κουβέντα για τα εγλήματα που έχει διαπράξει η ελληνοχριστιανική και όχι μόνο εκκλησία του σε αυτόν τον τόπο και σχεδόν σε όλο τον κόσμο...δεν διαφέρει και πολύ η εκκλησία σας από αυτούς τους δολοφόνους κ.σεραφείμ γι'αυτό τουλάχιστον....ΣΙΩΠΗ....
Mitsos
20/09/2013 19:27
Αυτός δεν ήταν που πήγε πέρισυ και υπεβαλε μήνυση για το Corpus Cristi αγκαζέ με τους βουλευτές της Χρυσής Αυγής? Μας δουλεύει? να το χαίρονται οι Ελληνορθόδοξοι.....
Nick
20/09/2013 17:52
Δεν μας αναφέρεις και τα εγκλήματα που έχει κάνει η ελληνική ορθόδοξη εκκλησία; Το να βάζεις την εκκλησία μαζί με τους δολοφόνους δείχνει μεγάλη εμπάθεια, τύφλωση και παραλογισμό!
ΔΣ
20/09/2013 17:15
H MANA ΣΟΥ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΑΡΙΟ??