Τον γύρο του κόσμου κάνει η φωτογραφία γυναίκας που κλωτσά κοριτσάκι κάτω από την Ακρόπολη

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 17/09/2013 19:22 |
Τον γύρο του κόσμου κάνει η φωτογραφία γυναίκας που κλωτσά κοριτσάκι κάτω από την Ακρόπολη

Κύμα οργής έχει ξεσηκώσει η φωτογραφία που δημοσίευσε το πρακτορείο ειδήσεων Associated Press, στην οποία εικονίζεται μία ιδιοκτήτρια καταστήματος στην περιοχή της Ακρόπολης να κλωτσά ένα κοριτσάκι Ρομά που παίζει ακορντεόν στον πεζόδρομο.

Η φωτογραφία, που τράβηξε ο Δημήτρης Μεσσίνης, δόθηκε στη δημοσιότητα στις 16 Σεπτεμβρίου με την υπενθύμιση ότι το ελληνικό παράρτημα του Παρατηρητηρίου των Συμφωνιών του Ελσίνκι, σε έκθεσή του το Ιούλιο αναφέρει ότι οι διακρίσεις εις βάρος των περίπου 400.000 Ρομά της Ελλάδας είναι διαδεδομένες και πως πολλά σχολεία υποκύπτουν σε πιέσεις των τοπικών κοινωνιών να αποκλείσουν τα παιδιά των Ρομά από το σύστημα της υποχρεωτικής εκπαίδευσης.


151
Αργυρώ
23/09/2013 06:26
Ειστε ολοι κρυφορατσιστες...πολυ απλα...
kostas
22/09/2013 23:50
Re paidia mhpws h kyria auth einai apo Souidia???? Filandia? Norvigia??? Giati emeis oi Neo-Ellhnes apogonoi tou Platwna kai Aristotelh, emeis pou eimaste ston topo pou genhthike h Dimakratia, emeis pou xtisame thn Akropoli kai Parthenona (vevaia prin apo 2,000 xronia) den eimaste ratsistes. Aplws den pame tous Alvanous, Roumanous, Polonous, Boulgarous, pakistanous, Afganous, Kourdous, Syrious, Irakinous, Perses, Afrikanous, Araves me kelempies, Kinezous klp klp. Autoi den exoun Parthenona sth xora tous kai den einai sto epiokentro tou sympantos opws eimaste emeis oi sklira ergazomenoi kai paragogikoi Neo-Ellhnes. Emeis pou pote den ftaime (panta ftaiei o epomenos) Emeis pou ksodedoume perissotero apo oti paragoume gia to kalo ths Europhs, emeis pou eimaste toso tetraperatoi pou mexri kai oi tyfloi odygoun, Emeis pou protoi sthn yfilio anadiksame ta retire ergasias kai ton Frape? E oxi ratsistes den eimaste.
martha
22/09/2013 16:30
She is not kicking her,the photographer is a traitor,
Χαρά
22/09/2013 13:45
Διάβασα αρκετά σχόλια. Κατάλαβα πως οι περισσότεροι σχολιαστές ανήκουν σε μια ανώτερη φυλή και όχι σε αυτή των γονιών της μικρής, που μπορεί και να μην ζούνε. Θα γίνω σκληρή, Τα δικά τους παιδιά που λένε πως δεν είναι στους δρόμους αλλά στο σχολείο μήπως σκέφτηκαν ποτέ ότι κι αυτά ζητιανεύουν για τη δόση τους. Ότι κλέβουν για τη δόση τους,αν και με άριστη γονική επιμέλεια. Πόσο κάντρα αποτοξίνωσης; Πόσοι χρήστες ουσιών; Και πόσοι αναξιοκρατικά βολεμένοι γιατί οι καλοί γονείς ζητιανέψαν ρουσφέτι για το δικό τους παιδί κι ας υπήρχαν πολλά ικανότερα. Αν ήταν οι ΄Ελληνες γονείς επιτυχημένοι δεν θα ήταν τα παιδιά τους κι η χώρα μας σε αυτό το χάλι! Και μη μου πείτε για πολιτικούς, γονείς τους ψήφισαν με κριτήρια life style όπως το αλυσιδάκι...
Έλληνας
22/09/2013 18:10
Θα συμφωνήσω μαζί σου, δεν υπάρχουν κατώτερες και ανώτερες φυλές αλλά μόνο φυλές με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και γνωρίσματα οι οποίες όμως για να συνυπάρχουν ειρινικά θα πρέπει να σέβονται όλες τους νόμους. Διαφωνώ για ότι λες για τους Έλληνες γονείς, διότι είμαστε πολύ καλύτεροι από τους λοιπούς στην Ευρώπη. Παρά τη προσπάθειά τους μέσω των μασονικών κέντρων να μας κάνουν σαν τα μούτρα τους, στη χώρα μας ακόμη υπάρχουν οικογένειες με όλη τη σημασία της λέξης.
Χαρά
22/09/2013 13:23
Εγώ στη φωτογραφία βλέπω μια γυναίκα να κλωτσάει ένα παιδάκι. Αυτό το απαράδεκτο μόνο βλέπω. Δεν μς ενδιαφέρει τι είναι το κοριτάκι ούτε η απαράδεκτη που το κλωτσάει. Βλέπω επίσης και κάποιους να την κοιτάζουν. Δεν έτρεξε κανείς να τη σταματήσει και να καλέσει την αστυνομία. Αυτό το παιδί κάθισε στο δρόμο και έπαιζε μουσική. Τόσο απλά.Αυτή η γυναίκα κλωτσούσε παιδιά στο δρόμο. Αν ψάχνετε ιδεολογικά αίτια εντός εκτός συνόρων και αιώνων μπερδεύεστε. Καλούμε την αστυνομία και κατευθείαν στην εισαγγελία ανηλίκων. Το έκανε κανείς ή μόνο το φωτογράφισε;
βασιλις
21/09/2013 17:32
H δημιουργια των 'γκετο'των γυφτων ,πολλους απο τους οποιους τους εδιωξαν οι πολιτισμενοι και αγανακτισμενοι ευρωπαιοι απο το εδαφος τους για να βρουν στην Ελλαδα του μπαχαλου τον παραδεισο τους εχει ενα και μονο αποτελεσμα το ποτισμα της Χ.Α τα αλλα ειναι κουφια λογια .Τιποτα δεν θα εμποδισει την ανοδο της Χ.Α ουτε οι εγκληματικες πραξεις ουτε οτιδηποτα αλλο .Μονη λυση η διαλυση των γκετο ,απομακρυνση της μιας οικογενειας απο την αλλη 10-20χιλ.και η αναγκαστικη φοιτηση (με βουρδουλα) στο σχολειο ,αλλιως 'φουνταρετε' τους πριν το κανει η Χ.Α.
ANTIPROEDROS
20/09/2013 13:04
PERIMENO ANAKOINOSI KAI POLITIKI EKMETALEUSI TOU THEMATOS APO TA KOMATA TIS ARISTERAS TOUS PROSTATES TON FTOXON KAI KATAPIESMENON. ANALAMVANOUME EPISIS FONOUS ANTISTASIAKON, KAKOPIOISEIS GUNAIKON,KAI VIASMOUS AIGOPROVATON. OSO GIA TO KORITSAKIA,PAIDIA DEN PREPEI NA TA XTUPAME OUTE ME LOULOUDIA..
Έλληνας
20/09/2013 10:34
Οι διακρίσεις... ξεκινούν μέσα από το τσαντήρι τους ή μάλλον καλύτερα κάτω από τα δέντρα και τα πάρκα που κατασκηνώνουν και βρομίζουν με κάθε τρόπο. Ο πατέρας αυτού του παιδιού που κλωτσάει η γαιδάρα που διαβάζει και μόδα, είναι ένας στυγνός εγκληματίας εις βάρος των 15 -20 παιδιών που έχει για να τα βγάζει στους δρόμους, να κονομάει και μετά να πάει να μπεκροπιεί. Οι γύφτοι κι όχι Ρομά όπως τους λέτε, θέλουν και ζουν έτσι. Μερικοί από αυτούς οι οποίοι στη πορεία είδαν τα λάθη τους, σήμερα είναι μια χαρά με σπίτια, καθαροί και ανάμεσά μας χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν είμαστε ρατσιστές με το χρώμα αλλά με τη βρόμα. Κι όσο για τη μοσχάρα που κλωτσάει το κοριτσάκι, όσο θέλετε στοίχημα, έχει χρόνια να δει χαρά στα σκέλια της και την βάρεσε στο κεφάλι....
PRYTANIS
21/09/2013 03:26
giati oi ellines kaluteroi einai apo tous guftous?mipos ypervaleis logo ethnikou muthou gia perasmena megaleia? to paidia omos giati ta varate re fasistes?ti sas ftaine ta tsammena?komplexikoi malakes
Έλληνας
22/09/2013 18:02
Σε μένα αναφέρεσαι κύριε ανθέλληνα; Φασίστας είσαι εσύ και όλοι επίσης των άκρων, υβριστές των πάντων... Σε ενοχλεί η λέξη γύφτος; Σε πληροφορώ ότι επειδή γνωρίζω γύφτους, όχι από αυτούς που κάνουν ζητιανιά (επάγγελμα) και έχω βαφτίσει και παιδάκι τους, είναι δέκα φορές καλύτεροι και λιγότερο "γύφτοι" από εσένα που μισείς τη χώρα σου και πέραν αυτού είσαι και κεφάλας εφόσον δεν κατάλαβες τίποτα από ότι έχω σχολιάσει... άντε σιχτίρι κι εσύ και όλοι σας με τα άκρα... αριστεροί και δεξιοί ξερόλες....
popi
20/09/2013 09:12
fotografhsan afta pu fainwntai fotografe gia pare afta pu den fainwntai opws ta 8ymata pedairastwn to afti tu eisagelea den ydrwnei ta paidia pu xafanisthkan apo to orfanotrofeio pu na einai mhpws den elexwntai ta synora me vulgaria giati h vulgaria den einai segen ute h rumania sthn skandinavia 8a vazan mesa tus gwneis tulaxiston gia 3 mhnes opioi kai natane kai h pronia 8a tus eperne ta paidia gia panta opote sthn ellada einai 3 fwres 8ymata afta ta paidia kai o megas sinenoxos to elliniko kratos= banania
popi
20/09/2013 08:22
afth h madam einai sigura ths ND apo to kolonaki
dikastis
20/09/2013 03:19
Αυτό που βλέπετε είναι μια φώτο που έχει απομονώσει αυτός που την τράβηξε χωρίς να μας δείχνει τη προηγήθικε κ συνέβη αύτο.Όπως ξέρουμε όλοι-κ όσοι δε ξέρουν αςτο μάθουν- όλα αύτα τα παίδια του δρόμου έχουν απίστευτο θράσος καθόλου σεβασμό κ ειναι κλεφτρόνια..Όσο για τους ρομά να ξέρουν μερικοί ότι στη πόλη μου το κράτος τους έχει παραχωρήσει σπίτια ακόμα κ με γκαζόν κ κοιμούνται στις σκηνές που στήνουν έξω από τα σπίτια,επίσης έχουν σχολείο στο οποίο δε πάνε σχεδόν ποτέ γιατί προτιμούν να γυρίζουν για να κλέψουν κάποιο ποδήλατο η μηχανάκι,έχουν ρημάξει τις γειτονιές,κ δε ξεπερνούν τα 8 χρόνια...Αυτά προς γνώση κάποιον που πιπιλίζουν συνεχώς τη λέξη ρατσισμός...δεν είναι ρατσισμός να θέλω να έχω ποιότητα ζωής την οποία αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν κ δεν τους ενδιαφέρει ν έχουν,ρατσισμός είναι να μου επίβαλλουν με το έτσι θέλω να τους ανέχτω...
Συντηρητικός
19/10/2013 19:23
Είσαστε υποτίθεται σοβαρός σε αυτό που λέτε κύριε....."Δικαστά"?? Και τι θα πει αυτό που λέτε? Ότι μπορεί ο καθένας και η καθεμία να κλωτσάει παιδιά και ανηλίκους έτσι? Δεν μπορεί να είσαστε η να θεωρείτε τον εαυτό σας σοβαρό σε αυτό το συγκεκριμένο που λέτε.....
Balkano kai Ka0aroaimo Ellnva
22/09/2013 03:57
To paidaki dev ftaei to idio yia o,ti ta ma9evouv n ta xtupave oi idioi oi "ywveis" tous va kavouv... Autn omws n ayelada eivai evnlikn kai o,ti kai va exouv kavei oi yuftoi kai oi tsiykavoi evnlikes DEN tns divei to dikaiwma va kakokpoiei eva mikro paidaki pou KAI AYTO eivai 9uma apo allous evnlikes. Eav auto eivai polu duskolo va to xwveyei kaveis tote 9a prepei va afe9ei apo mikro paidi abon9nto sta xeria adustaktwv "ywviwv" pou poulave ta paidia tous stnv porveia yia va byallouv eva 100 E, kai isws tote va katalabouv oti ta paidia eivai PANTA 9umata twv evnlikwv .
fair
21/09/2013 23:05
Το κοριτσακι τι στο διαολο φταιει ρε φιλε αν οι δικοι του δεν θελουν να κοιμηθουν στο σπιτι με το γκαζον; Δεν ντρεπεσαι να κρεμας ταμπελες σε παιδακια που αναγκαζονται να ζητιανευουν; Αξιζει σε ενα παιδι να το κλοτσησεις; Να ερθω να κλοτσησω το δικο σου οταν για δικους μου λογους αισθανθω οτι με ενοχλει; Αν εχεις παιδια δηλαδη γιατι μαλλον δεν εχεις.
Fair
19/09/2013 20:03
Αναλύσεις επι αναλύσεων αν ειναι Ρομα, γυφτοπουλο, εισαγωγής, ντόπιο κλπ. Το ότι ειναι μια αθώα ψυχή που απο την μια μεριά της εχει επιβληθεί απο τους //γονεις// να ζητιανευει και απο την άλλη μια γελαδα να το κλωτσαει παρακάμπτεται και υποβαθμίζεται. Ηθελα να ξέρω αν αυτο το ζώο με τα δυο πόδια πως θα αισθάνονταν αν κάποιος κλβτσουσε το εγγονακη της.
Balkano kai Ka0aroaimo Ellnva
22/09/2013 04:01
APOLYTA SWSTH APOYH... eivai eva mikro paidaki pou to avaykazouv va zntiaveuei avti va to stelvouv sxoleio va morfw9ei kai va apoktnsei koivwvikn suveidnsn mazi me alla paidakia tns nlikias tou kai evnlikes pou evai upeu9uvoi
Angelo Moshos
19/09/2013 18:48
Ειναι φανερο οτι φταιη η Κυβερνηση που δεν περνει τα μετρα που περνουν οι αλλες Εyρvπαηκες χωρες για τους Ρωμα. Ανεξαρτητως του επισοδειου, οι γονεις των παιδιων θα πρεπει να λογοδωτουν για τετειες περιστασεις. Μονο ετσι θα συμορφωθουν. Ο νομος υπαρχει ! Υποχρεωτικη παιδια. Λοιπον ?
νικος
19/09/2013 18:30
Γιναμε και ρατσιστες... ολες οι ρατσες εχουν εξελιχθει εκτως απο αυτους!!! αιωνες οι ιδιοι!!! μα ειναι απλο το γιατι. ολες οι ρατσες αναμιγνιοντε εκτος απο αυτους που τους το απαγορευει η ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ!!! αυτη ειναι η αληθεια !!
Χαρά
22/09/2013 13:27
Για ποιο ρατσισμό μιλάς; Ένα παιδί έπαιζε μουσική στο δρόμο. Είναι αυτό ρατσισμός; Τι σε ενοχλεί από αυτή τη μικρή; Ότι κάθισε στο δρόμο να παίξει μουσική; Δεν ήρθε στο τραπέζι που έτρωγες, δεν ζητιάνεψε... Τώρα για το ποιος εξελίχθηκε δεν καταλαβαίνω. Εξελίχθηκε η γενιά της κυρίας που κλωτσάει παιδιά στο δρόμο ή η γενιά του παιδιού που παίζει μουσική στο δρόμο;
Ανονυμος
19/09/2013 09:14
Καμια κατανοηση προς τον συνανθρωπο μας αμα δεν αλαξουμε χαρακτηρα δεν θα αλαξει τιποτα στην ελλαδα
αγανακτισμένος
19/09/2013 08:19
Δεν ξέρω ποιος είναι τελικά ο κακός, η "κυρία" που σπρώχνει το παιδί ή οι γονείς του, που το αφήνουν έρμαιο στο κάθε περαστικό (ανώμαλο ή όχι, προκειμένου να βγάλει ένα τιποτένιο μεροκάματο. Δεν τους νοιάζει τι μπορεί να του συμβεί? Ένας λογικός γονιός, ότι και αν βιώνει, θα άφηνε το ανήλικο (7,8 χρονών) παιδί του, ολομόναχο, να βγάλει μεροκάματο? Πριν χρόνια σε μια παρόμοια περίπτωση, είχα δώσει σε ένα κοριτσάκι, μετά από ζητιανιά και παρακάλια ένα ευρώ. Λίγο πιο πέρα καθόταν η μητέρα του (τσιγγάνα) η οποία σε όλη τη διάρκεια της ζητιανιάς από τη κόρη της, μιλούσε στο κινητό της (αρχικά δεν κατάλαβα ότι ήταν η μητέρα της). Όταν μετά από αρκετή ώρα, τελείωσε ο χρόνος που είχε στο κινητό της, ζήτησε από τη μικρή ότι λεφτά είχε βγάλει και πήγε και αγόρασε μία κάρτα για το κινητό της. Κανονικά τους γονείς θα έπρεπε να διασύρουν και να συλλάβουν για εγκληματική αμέλεια και παραμέληση των παιδιών τους!
Χαρά
22/09/2013 13:31
Η μικρή δεν φταίει για τους γονείς της οι οποίοι δεν ξέρω αν κλωτσούν ξένα παιδάκια στο δρόμο όταν παίζουν μουσική. Το θέμα δεν είναι οι γονείς της μικρής. Η φωτογραφία δεν δείχνει ένα παιδί να παίζει μουσική στο δρόμο. Το θέμα είναι η κλωτσιά που τρώει η μικρή από μια "μαμά πολυτελείας". Για το τι άνθρωπος είναι αυτή που κλωτσάει να μας πεις. Όχι για τους γονείς της μικρής.
Terry Konstantinidis
19/09/2013 06:47
Auto to mikro tha prepi na ita sto sxolio oxi ston dromo nomizo oli esis pou exete pedia den ta afinete ston dromo Tha prepi na katadikasete tous gonis tou pou to ekmetalevonte kiatin astinomia pou den kani tin douliatou I Ka tha tou ipe pegene stous gonisou nomizo kathe gonis tha ekane to idio Ala ego ti xero meno se enan kosmo pou exoume nomous pou examoxounte LIPAME
ALFA
19/09/2013 16:08
Το κακό είναι ότι έχουμε γεμίσει Ρομά (Εγώ τους ξέρω Τσιγγάνους και Γίφτους) που είναι εισαγώμενοι από τα Βαλκάνια. Στην περιοχή μου είναι απο την Ρουμανία μιά οικογένεια με τρία παιδιά και ο μπαμπάς και η μαμά τους, περνάνε και εισπράτουν αυτά που τους δίνουν απο την ζητιανά. Τα μικρά είναι ανεξέλεγχτα και μάλιστα στον Πειραιά (όχι τα ίδια) έκλεβαν και έκαναν ότι ήθελαν. Αυτά τα παιδιά κατά την γνώμη μου εγώ τα θεωρώ ορφανά και πρέπει να τα παίρνει το κράτος και να τα βάζει σε ορφανοτροφίο να τα εκπαιδευει και να τα κάνει σωστούς πολίτες.
Ασημινα
19/09/2013 06:20
και από που ξέρουμε ότι η κυρία της φοτωγραφίας είναι Ελληνιδα;η εάν το περιστατικό είναι στημένο;τρόποι για να δυσφημίσουν την Ελλάδα υπαρχουν πολλοί
Χαρά
22/09/2013 13:33
Καλά ακόμη πίστευετε πως δεν κλωτσάνε τα ελληνικά πόδια γιατί είναι ανώτερα;
Terry konstantinidis
19/09/2013 14:56
Tote tha prepe na efarmosete nomous yia na prostatefese tin image tis xora sas PEDIA ANIKON STO SXOLIO OXI STON DROMO
κωστας
19/09/2013 01:10
το μικρο γυφτακι καποτε θα μεγαλωσει και θα κανει τα ιδια. και οι γονεις του που κραζετε ηταν και αυτοι καποτε μικροι. ΚΥΚΛΟΣ!
Χαρά
22/09/2013 13:34
Η μεγάλη που δεν υπήρξε γυφτάκι σύμφωνα με την άποψη σου τι κάνει τώρα που μεγάλωσε;
Edith
18/09/2013 23:55
Δεν ξερω τι ειναι το πιο φρικτο, η φωτογραφια η τα ρατσιστικα σχολια εδω. Το κοριτσι ειναι ενα ΠΑΙΔΙ που παζει μουσικη, δεν βλαπτει κανεναν. Ελεος.
Ελενα
19/09/2013 10:26
Βλαπτει ,πως δεν βλαπτει,απορω πως δεν το αντιλαμβανεσαι!!!!η εκμεταλευση του και η ασυστολη ζητιανα ,με οση βια κριβει απο πισω,και φυσικα μην μου πεις οτι γνωριζει τι συμβαινει στην ''καθημερινοτητα''του παιδιου!οσο αναφορα την εικονα,θεωρω οτι ειναι στημενη και κακεντρεχης ο φωτογραφος
Edith
19/09/2013 18:44
Ας υποθεσουμε οτι η οικογενεια αυτου του κοριτσι της εχουν κανει να παιζει μουσικη με την βια, τοτε πρεπει να δειξουμε ακομα πιο πολυ στοργη στα παιδια σαν κι αυτην. Δεν δικαιολογειται με τιποτα αυτη η φωτογραφια για μενα. Πρεπει να σεβομαστε ολους τους ανθρωπους ανεξαρτητα απο της κοινωνικη η οικονομικη θέση τους. Αυτο ειναι το πολιτισμο.
Terry Konstantinidis
19/09/2013 07:14
ka pios tha blaptsi atin.Xeris ti enoo. Esi otan isouna mikri Igonisou se afisan ston dromo monisou na pezis musiki[ EDITH ]I kIRIA THA TIS IPE PIGENE STOUS GONISOU EX EX
ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΔΙΚΑΙΟΣ
19/09/2013 02:57
Δεν βλαπτει κανεναν;Σου χρειαζεται η Γερμανικη μποτα!..Πεινα,Εξαθλιωση και κακομοιρια.Αυτο εκανε η φιλοσοφια αυτου του τυπου. Τωρα που θα πης το ψωμι-ψωμακι,ισως καταλαβεις:Ποιον βλαπτει και ποσο... Την κυρια την ξερω.Εχει μαγαζι στην περιοχη.Δεν κλωτσαει παιδακια. Εχει σοβαρο προβλημα μεσης και ως εκ τουτου αδυνατει να σκυψη. Περαν τουτου,η φιλοσοφια της δεν ειναι το κλωτσημα των παιδιων! ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΔΙΚΑΙΟΣ
fair
21/09/2013 23:12
Βρε Γρηγορακη η κυρια, αν δεν το κλοτσαει τοτε τι κανει με το παπουτσι της; Το τιναζει; Για μαθε αφου την ξερεις, γιατι εχει διασυρθει παγκοσμιως! Δεν το εχει παρει χαμπαρι ακομα;
Επισήμανση
19/09/2013 15:13
Εσύ δίκαιε με το λάθος όνομα ζεις στην εποχή του 40 ή έχεις δει πολλές πολεμικές ταινίες για να μιλάς για γερμανική μπότα. Αν στην Γερμανία η κυρία χτυπούσε ένα παιδί θα επενέβαινε αμέσως ο εισαγγελέας. Ελπ'ιζω να το κάνει και στην Ελλάδα αφού η κυρία είναι γνωστή.
dkal
19/09/2013 20:35
Θα είχε αφαιρεθεί η επιμέλεια από τους γονείς του παιδιού πολυ πριν αυτό βγει στο δρόμο και το κλωτσησει κάποιος
jimmy απο Κυψελη
18/09/2013 21:35
Αντε να δούμε πότε το Κράτος θα κάνει ότι γίνεται στη Βόρεια Ευρώπη. Παίρνει τα παιδιά η πρόνοια και τα μεγαλώνει η ίδια.
anonymous40
18/09/2013 20:39
ρε παιδια υπαρχουν ανθρωποι που κλωτσανε παιδια ?την ενοχλουσε η μουσικη στο διαβασμα ? καλα δεν υπηρχε ενας χριστιανος να της στραψει μια ΦΑΠΑ μπας και συνερθει η γυναικα ? αντι αλυσιδακι στο ποδαρι χαλκα στη μυτη θελει .
Cst
19/09/2013 10:38
Συμφονω Απολυτα Μαζι σου φιλος...! Ελεος ...!
Terry Konstantinidis
19/09/2013 06:52
Esis Ke iste sigouros oti tin klotsise???? mbori natis ipe siko kia pigene stous gonisou ine poli epikindina stous dromous .Esis exete ta pediasas stou dromous?????????????
Νικος13
18/09/2013 19:10
Το κοριτσακι αυτο το ξερω ειναι απο την Βουλγαρια και τριγιρναει μαζη με αλλα μικρα γυφτοπουλα συνοδευομενα διακριτικα απο τους γονεις γυφτους στην περιοχη ακροπολεως μακριγιαννη με μικρα ακκορντεον μπαινουν και στο μετρο κανοντας φασαρια, και ενοχλοντας τους περαστικους και τους θαμονες των γυρο καφενειων
Χουρμάς
19/09/2013 09:51
Παιδάκι είναι. Αν ήσουν στη (κοινωνική) θέση του τα ίδια θα έκανες και άλλοι Νίκοι13 σαν κι εσένα αυτά θα έγραφαν για σένα εδώ. Ας έρθει η πρόνοια να τα πάρει και να τα μεγαλώσει σωστά και όχι όπως οι γονείς τους που λόγω κουλτούρας και συμφερόντων κάνουν και κάνουν παιδιά.
ΝΙΚΟΛΑΣ
22/09/2013 13:20
Και γιατι πρέπει να επέμβει μια κοινωνική υπηρεσία για τα αυτονόητα...??Γιατι δεν λέτε ότι ΠΡΩΤΑ απο όλους φταίμε εμείς που επιδοτούμε τέτοιες καταστάσεις , που δίνουμε λεφτά σε αυτούς τους ανθρώπους νομίζοντας ότι τους βοηθάμε.....ΜΗΝ δίνετε χρήματα στους ζητιάνους ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΕ την ζητιανά και την βιομηχανία που στηρίζεται πάνω σε αυτήν
Δροσουλιτα
22/09/2013 10:56
Ως Κύπρια τα βρηκα λίγο ενοχλητικά να πουλουν βελιαντες κάθε τρια λεπτά στην Πλάκα σαν καθόμουν σε καφετερια. Τα εβγαλα και φωτό. Αγόρασα και βενταλια. Ρώτησα που είναι η μαμά της. Μου είπε ότι πουλουσε μπαλόνια στη διπλανή πλατεία...
Terry Konstantinidis
19/09/2013 06:59
Den exete nomous pou ta pedia tha prepi naine sto sxolio???????????????KIA I ASTINOMIA TI KANI Tha pripi igonis afti na silithoun .Den nomizo oti tha pripi na exoun pidi yia ekmetalemsi LIPAME DEN IPARXOUN NOMI STI XORO POU GENITHIKE I DIMOKRATIA
tasos
18/09/2013 22:56
eisai geloios!!
Ελενα
19/09/2013 10:22
Θα ελεγα οτι εσυ εισαι ανοητος!,και θεωρω οτι υπαρχει μια υποκρισια απεναντι στην ζητιανια,κανεις δεν διαμαρτυρεται για την εκπαιδευση και την εκμεταλευση αυτων των παιδιων,τα περισσοτερα εξελισονται σε κλεφτρονια και θρασυτατα μπορει να κλεψουν απο το τραπεζι σου ,ειμαι παθον και δεν γνωριζω ,οπως ολοι μας καταποσο αντιστοιχει στην αληθεια η φωτογραφια και δεν ειναι στημενη,εμενα προσωπικα με ενοχλει η ανοχη του κρατους απεναντι σε πασης φυσεως επαγγελματιες αλλοδαπους που εκμεταλευονται και εκπαιδευουν παιδακια στην ζητιανια!δηλαδη να τους επιβραβευσουμε και να γεμισουμε γυφτακια αλλοδαπα που να γυροφερνουν υπο την επιτηρησ επιτηδειων.-
PRUTANIS
18/09/2013 18:03
TA GUFTAKIA EINAI TOSO ATHOA KAI XARITOMENA MESA STIN AFELIA TOUS..POS MPOREIS NA TO KLOTSISEIS ,NA TO PATISEIS ME TO PODI SOU? MA TI ZOA EINAI AUTA POU KUKLOFORUNE
Ελενα
19/09/2013 10:23
Zwo eisai esy ,poy epitrepeis se zwa na ekmetaleyontai paidakia,kai to diatipwneis kai olas:(
PRYTANIS
21/09/2013 02:17
PIGAINE KLOTSISE RE DEILO SKOULIKI TOUS PROAGOGOUS.TO KORITSAKI GIATI TO XTUPAS RE ZOO?
Terry Konstantinidis
19/09/2013 07:07
tO ZOO THA PREPI NA ISE ESI. NA BLEPIS ENA MIKRO PEDI STO DROMO MONOTOU MESTIN BROMIA ESI ETSI AFINIS TA PEDIASOU STON DROMO NOMIZO OTI IKIRIA TOU IPE NA PAI STOUS GONISTOU NOMIZO OTI AUTO THA EKANA KIA EGO SAN ANTHROPOS
PRYTANIS
21/09/2013 02:18
PANE PETHANE RE GIATI NTROPIAZRIS TO ANTHROPINO EIDOS
Ελληνοσουηδός
18/09/2013 16:17
Η γυναίκα μου είναι απο σουηδία και μου λέει οτι εκεί απαγορεύεται ρητώς στα παιδιά να ζητιανεύουν. Αν παιδι ζητιανεύει παίρνει την επιμέλεια η κοινωνική πρόνοια απο τούς γονείς του. Τόσο απλά ... Έτσι σταματά η εκμετάλευση των παιδιών
miss pigy
19/09/2013 06:04
Swsta ola afta alla oi politikoi s ellada den noiazontai g t ellines tha noiastun g t roma.i ennoia t einai na fane aftoi k as t kosmo na zitianevei k as pesi thima ratsismou.oxi emeis oi alloi.k stin kuria lipei i paidia.s agglia k na deis astego exw apo magazi oxi den t diwxnun t dinun na faei.
PRYTANIS
19/09/2013 02:10
KAI POS STAMATA I EKMETALEUSI TON MEGALON RE ASTROPELEKI?STAMATAME TOUS GONEIS NA ZITIANEOUN NOMIMOTITA APO TO DIMOSIO,KAI MISTHOUS PEINAS STON IDIOTIKO TOMEA? TI KANOURE RE ODDYSEA TIS SOUIDIAS POU KOLISES STA KRUA KAI TA VRUA TIS TOUNDRAS?
Β. Α.
18/09/2013 20:34
και να του δεσμευσει περιουσια και καταθεσεις για εξοδα, το ιδιο να γινεται για οσους εγκαταλειπουν σκυλους κλπ οσοι ρυπαινουν , οσοι κανουν υπεξαιρεση δημοσιας περιουσιας
tasos
18/09/2013 22:57
nai na ta kanoun ola mpas kai pame mprosta. den xreiazetai na meinoume mpourdelo
αλεξ
18/09/2013 15:20
Για να μην παρεξηγηθώ, επι της ουσίας, ΌΛΟΙ πρέπει να πληρώσουν για αυτό και άλλα περιστατικά, πρέπει να κρίνουν δίκαια οι εισαγγελείς. Πρέπει να ερευνήσουν το περιστατικό ως κακοποίηση και να μαζέψουν το παιδί και πολλά άλλα απο τα φανάρια για την προστασία τους. Να τα μάθουν γράμματα και τέχνες. Οι γονείς τους δεν πρέπει να τα ξαναδουν - είναι αγκάθια - είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι και ούτε η αστυνομία δεν τολμα να επέμβει λόγω ότι φοβούντε αντίποινα. Καθαρά για αυτό φωνάζω, το πρόβλημα δεν είναι η κυράτσα κάτω είναι το σύνολο που καταλήγει εκεί. Η Κρίση κύριε είναι ένας παράγον για να σκεφτούμε γιατί δεν λειτουργεί τίποτα και γιατί ξεφτιλιστικάμε διεθνώς - μην τα μπερδεύτε είνα ατοπο με το θέμα ρατσισμό. Δεν είναι τιμωρία η κρίση αλλά αποτέλεσμα. Οπως ο φασισμός και η άκρα αριστερα. Αποτελεσματα ΚΑΙ ΑΥΤΑ.
MEGALEIA
18/09/2013 14:49
ELLAS, To MEGALEIO SOU........ H KRISI MONO DEN FTANEI NA WALOUME MIALO.... ANTE , ANTE KAI EIS ANOTERA...
Μάνια
18/09/2013 14:49
κοιτα το δαχτυλιδι, το περιοδικό, το μαλλί και το παπούτσι για να καταλάβεις την ιδεολογία της
gtr
19/09/2013 10:03
πρωην ΠΑΣΟΚτζου...
Δημήτρης
19/09/2013 19:08
Εγκληματία Συριζάκι , θα ξαναπάτε ατο 3%.
αλεξ
18/09/2013 14:43
Τα παιδάκια που λυπάστε τα κάνουν οι γονείς του μαζική παραγωγή, τα εκμεταλεύοντε και τα βγάζουν απο πορνεία μέχρι ληστεία και ζητιανιά. Τα μαθαίνουν να είναι επιθετικά και μέχρι που έχω δει live να φτύνουν σοβαρό άνθρωπο κατάμουτρα στο αμάξι του γιατί δεν είχε ψιλά επειδή του είχαν σκουπήσει με ένα βρώμικο πανί το φανάρί. Επειδή η φωτο δεν δείχνει το πριν και το μετά και δεν ξέρεται αν είναι ότι φαίνεται σταματήστε να το παίζετε και καλά ευαίσθητοι. Να κρίνετε την στάση της κοινωνίας - μην αναλώνεστε σε ένα περισταικό, να βλέπετε ευρύτερα το θέμα. Δηλαδή¨για να πάψει το παιδί της φωτο να είναι γυφτάκι και να είναι Ρωμά ΑΠΛΑ πρέπει η αστυνομία να μπουζουριάσει τους γονείς του που το στέλνουν στην εκμετάλευση και να τους χώσει μέσα για πολύ καιρό. Να τους ξεχάσει. Δεν λέω να τους στειρώσει κιόλας γιατί θα χαρακτηριστώ αλλά τους αξίζει. Το παιδάκι εφόσον μετά το αναλάβει η Ελληνική Δημοκρατία να το μάθει τρόπους και γράμματα ΤΟΤΕ θα είναι Ρωμά ή Ρομα όπως γράφεται. Για τον ίδιο τρόπο να αναλογιστούμε και εμείς τις συμπεριφορές μας και να δούμε και ποιοί είμαστε Έλληνες ή Τουρκόσποροι. Όταν βελτιώσουμε τους εαυτούς μας σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο ΤΟΤΕ θεωρητικά μπορούμε να κρίνουμε και να κάνουμε ενέργειες - Γιατί το λέω αυτό? Γιατί στα site καλά τα λετε όλοι, στην ζωή σας τι κάνετε?? Μήπως κρίνετε και τσακώνεστε για το δέντρο και χάνετε το δάσος??
Cst
19/09/2013 10:48
Μπράβο αλεξ..!Συμφονώ απόλυτα μαζί σου..! Ετσι ακριβώς είναι τα πράγματα,και όποιος δεν το βλέπει,Τότε το κρίμα είναι στο λαιμό του._
Στράτος
18/09/2013 14:42
Δεν αμφιβάλω οτι οι Ρομά είναι ένας λαός που δεν δέχεται να αφομιωθεί σε μιά κοινωνία και ζεί σε μεγάλο βαθμό από κλεψιές και ζητιανές. Υποστηρίζω επίσεις ότι πρέπει να τους στείλουν (αν γίνεται) απο εκεί που ήρθαν ΑΛΛΑ: και οι Ρομά ειναι άνθρωποι και πρέπει να σεβόμαστε την προσωπική τους ακεραιότητα και αξιοπρέπεια. Και αν με ρωτήσει κανείς, τι αξιοπρέπεια έχει ένας τσιγγάνος, δεν θα ασχοληθώ μαζί του. Καί επιμένω, την πράξη της κυρίας αυτής πρέπει να την εξετάσει η εισαγγελία και μάλιστα γρήγορα, πριν μασ κολήσουν την ταμπέλα του ρατσισμού.
Νίκος
18/09/2013 14:12
Από τη φωτογραφία είναι σαφές ότι η γυναίκα δεν κλωτσά αλλά ότι σπρώχνει με το πόδι. Ας φανταστούμε τη φωτογραφία με τη γυναίκα να κλωτσάει ως επίδοξος ποδοσφαιριστής το κορίτσι. Τότε θα είχε νόημα όλη αυτή η αντίδραση αλλά και το κακώς επιλεχθεν ρήμα...κλωτσά. Υπερβολικοί όπως πάντα. Το διαδίκτυο έκανε άλλη μια φορά το θαύμα του.
Σωτήρης Λ.
18/09/2013 13:49
Δεν ειναι σιγουρο οτι κλωτσα το παιδι. Απλα, εσεις τα ΜΜΕ, την τριχα την κανετε τριχια, γιατι δυστυχως ο κοσμος διψα για τα ακρα.
tasos
18/09/2013 22:59
apala th xaideuei me to podi ths...an to kanei sth dikh sou korh omws tha ths ekanes anaprosarmogh ths mapas!
Alex
18/09/2013 12:48
Greece is a racist Country.This fat woman is surely sick. I hope thae will find her and give her a kick at her fat ass!!!!!
.
19/09/2013 17:52
το σκότωσες το αγγλικό
ΤΙΜΩΡΟΣ
18/09/2013 15:47
WHAT ABOUT YOUR ASS!! FUCK YOU !!!
SE XEZO
19/09/2013 00:08
YOU ARE AN ASSHOLE
Σοβαρευθείτε
20/09/2013 02:03
Ρε παιδιά πολύ ασχολείστε με τους κόλους σας!
αλεξ
18/09/2013 15:36
Και εσυ τρόμπας. Greece welcome immigrants, i am sure like your wonderfull country, but those guys (Gypsies) abuse children and they raise criminals. Money don't exist, Goverment can not do anything and in general lines please be their guest to the Greek version of Santa Barbara to see their ghetto. If you survive the night you are welcome to blame us for beeing racists.