Προκαταρκτική έρευνα διέταξε η εισαγγελέας Διαφθοράς Ελένη Ράικου για τα σκάνδαλα στην ΕΡΤ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14/06/2013 12:27 |
Kατεπείγουσα προκαταρκτική εξέταση διέταξε η εισαγγελέας Διαφθοράς Ελένη Ράικου με αφορμή το χθεσινό έγγραφο του Υπουργού Οικονομικών Γιάννη Στουρνάρα σχετικά με συμβάσεις και αναθέσεις παραγωγών στην ΕΡΤ.
Προκαταρκτική έρευνα διέταξε η εισαγγελέας Διαφθοράς Ελένη Ράικου για τα σκάνδαλα στην ΕΡΤ
Kατεπείγουσα προκαταρκτική έρευνα διέταξε η εισαγγελέας Διαφθοράς Ελένη Ράικου με αφορμή το χθεσινό έγγραφο του Υπουργού Οικονομικών Γιάννη Στουρνάρα σχετικά με συμβάσεις και αναθέσεις παραγωγών στην ΕΡΤ.

Η διενέργεια της έρευνας ανατέθηκε στους επίκουρους εισαγγελείς διαφθοράς Πόπη Παπανδρέου και Αντώνη Ελευθεριάνο, οι οποίοι θα ερευνήσουν συμβάσεις και προμήθειες στη δημόσια ραδιοτηλεόραση σε βάθος δεκαετίας. 
ΓΙΑΝΝΗΣ
05/01/2014 18:40
Κ ΡΑΙΚΟΥ Εχομαι στην δτσαρεστη θεση να σας στειλω αυτην την επιστολη στο αδιεξοδο που συμβαινει στις μονασες του Ο.ΚΑ.ΝΑ και ειδικα στην μοναδα στο νοσοκομειο {ΕΛΠΙΣ} Ειμαι 55 ετων με παρα πολλα προβληματα υγειας οπως βαλβιδιπαθεια,υπερταση,ηπαρ,και τελος πολυομελιτιδα...!! Εδω και 5 μηνες που βρισκομαι στην μοναδα για τριτη συναιχει φορα μου νοθευουν το φαρμακο της ΜΕΘΑΔΟΝΗΣ καθε μερα η κανονικη δοσολογια ειναι 110 ml kai oi κυριοι αυτοι με χοριγουν ποτε 30μλ ποτε 20μλ..ποτε 10..Αυτο συμβαινει συναιχεια 5 μηνες που βρισκομαι στην σπιναλογκα του ΕΛΠΙΣ εχω ενημερωση με αναφορα μου στα κεντρικα της οδου αβερωφ...αλλα ματαια..!! Ειναι ποτε δυνατον να σε σκοτωνουν και να γελουν πισω απο την πλατη σου...!!!ειναι ποτε δυνατον η υπευθηνη να της εχει αφεραιθει η αδεια ασκησεως επαγγελματος...και να παραμενει στην θεση της...και μαλιστα την ειχε συλλαβει η διωξει ναρκωτικων με τσεκαριζμενα χρηματα δυο διευθηντες του ποιο αμαρτλου οργανιζμου...τον ΟΚΑΝΑ που στεναζουν χιλιαδες γονεις και θεραπευομενοι..!! Εχει λαβει γνωσει ο υπουργος..ο αρ. πρ. της αναφορας..ειναι..18.228 κ ραικου δεν ζητω διοριζμο ουτε να μου χαριστει το οτι δηποτε το μονο που ζητω ειναι το φαρμακο μου να ζησω καθως τα τελευταια 6 χρονια ειμαι ανεργος με καρτα ΟΑΕΔ σας παρακαλω με μια εντολη δικια σας θα μπορεσω να επιβιωσω...και να μπορεσω να βγαλω ενα κομματι ψωμι..ειναι πολλα αυτα που ζητω..δηλαδη να ζησω..!!! να ελπιζω κ ραικου..ειναι θεμα ζωης και θανατου...!! υγ περιμενω να κανετε κατι.. διατελλων μετα τιμης ιωαννης γ βρεττος
ΝΙΚΟΣ
08/09/2013 00:20
Απαντώντας στις απειλές και στο θράσος κάποιων αρμοδίων σχετικά με την προστασία της οικογενειοκρατίας και των παράνομα προσληφθέντων υπάλληλων αορίστου χρόνου σε ΑΕΙ, σας εκθέτω τα εξής: Ο Ελληνικός Λαός πρέπει να κάνει προσφυγή για τις παράνομες προσλήψεις στο προστατευόμενο ΑΕΙ, που εδρεύει στην Αθήνα (είναι κάποιο από τα μεγάλα). Καμιά απολύτως προστασία στο βρώμικο κατεστημένο. Να διωχθούν οι επίορκοι που έκαναν τις άθλιες προσλήψεις αορίστου χρόνου συγγενών, με πλαστές προϋπηρεσίες. Έμαθαν στην προστασία και απειλούν. Κύριοι της Κυβέρνησης, τροποποιώντας τον υπερψηφισμένο από την Βουλή Νόμο για τα ΑΕΙ, κρατήσατε τους πρυτάνεις και βλέπετε τα αποτελέσματα (τα οποία και, άλλωστε ήταν αναμενόμενα)! Στην προσφυγή που λένε ότι θα κάνουν, θα πουν ότι, έκαναν παράνομες προσλήψεις; Θα πουν για την διαπλεκόμενη οικογενειοκρατία κ.λπ.; Από τις άλλες υπηρεσίες του Δημοσίου που βγαίνουν σε διαθεσιμότητα είναι, άραγε, «παιδιά ενός κατωτέρου Θεού»; Ποιοι είναι αυτοί, που δεν θα απαντήσουν στο σχετικό έγγραφο του Υπουργείου; Θα είναι πάντα καθεστώς; Είναι υπεράνω κάθε νομιμότητας; Κάνουν αντάρτικο; Να διωχθούν οι παράνομοι του άθλιου ΑΕΙ και να μπουν στην φυλακή μαζί με αυτούς που τους προσέλαβαν. Ο Ελληνικός Λαός δεινοπαθεί εξαιτίας τους. Τέρμα πια στις αθλιότητες. ΝΙΚΟΣ
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
18/06/2013 17:15
Γνωρίζετε ότι, σε ΑΕΙ, με πλαστές προϋπηρεσίες έγιναν παράνομα υπάλληλοι αορίστου χρόνου εργολάβοι στα 60 τους; Γνωρίζετε ότι, σε ΑΕΙ, απασχολούν σε διοικητικά δημοσιογράφους πτυχιούχους, την ώρα που έμπειρους δημοσιογράφους τους απολύουν από την ΕΡΤ κ.λπ.; Γνωρίζετε ότι, αυτοί είναι ομάδες της οικογενειοκρατίας και εμπροσθοφυλακή της διαφθοράς; Γνωρίζετε ότι, το Υπουργείο έχει κάνει απογραφή, αλλά αυτά δεν τα βλέπει; Τα θεωρεί φυσιολογικά; Γνωρίζετε ότι, αυτοί και οι επίορκοι καλύπτονται από την οικογενειοκρατία, την συνδικαλιστική αλητεία, τις διοικήσεις που τους προσέλαβαν παράνομα, την διαπλοκή, το κράτος της διαφθοράς; Γνωρίζετε ότι, τους έντιμους και ικανούς υπαλλήλους, που δεν έχουν πλάτες και στηρίξεις, τους έχουν στο «ψυγείο», τους κακομεταχειρίζονται, σκηνοθετούν κατηγορίες, τους χαρακτηρίζουν δήθεν ακατάλληλους κ.λπ., με σκοπό να τους απολύσουν με άθλια τεχνάσματα, ώστε να σώσουν τους παράνομα προσληφθέντες με πλαστές προϋπηρεσίες αορίστου χρόνου, την οικογενειοκρατία, την διαπλοκή κ.λπ.; Γνωρίζετε ότι, γι’αυτό τα μαγειρεύουν οι επίορκες διοικήσεις με την ανοχή του τριτοκοσμικού διεφθαρμένου κράτους; Φυσικά και τα γνωρίζετε, αλλά δεν βγάζετε άκρη με την διαπλοκή που μας κατέστρεψε. Ο ίδιος ο κλέφτης ποτέ δεν θα βρει τον κλέφτη. Θα την πληρώσουν οι έντιμοι που χαλούν την πιάτσα της διαπλοκής, διότι γι’αυτούς είναι επικίνδυνοι! Έχουν αντιστρέψει την πυραμίδα της ηθικής και της λογικής. Το θέμα είναι απλό: Να απολύσουν τους αορίστου χρόνου που προσλήφθηκαν παράνομα τα 13 τελευταία χρόνια, με πλαστές προϋπηρεσίες, τους επίορκους αρμόδιους που τους προσέλαβαν, την οικογενειοκρατία!! Ας αφήσουν επιτέλους τα μαγειρέματα ετών και την εκδούλευση! Τώρα επινόησαν να φύγουν οι πάνω από 50 ετών. Χαρακτηρίζοντάς τους «γερασμένους», ανθρώπους νέους, πτυχιούχους, με εμπειρία και μετά από επιτυχία τους σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό. Εμετικές επινοήσεις, ώστε να σώσουν τους παράνομα προσληφθέντες τα τελευταία 13 χρόνια, με πλαστές προϋπηρεσίες αορίστου χρόνου, την οικογενειοκρατία, την διαπλοκή, τους κομματικούς στρατούς κ.λπ. Αθλιότητες του τριτοκοσμικού, κουτοπόνηρου και διεφθαρμένου κράτους, με υποβολείς τις επίορκες διοικήσεις, που έκαναν τις παράνομες προσλήψεις, με πλαστές προϋπηρεσίες και την συνδικαλιστή αλητεία. Αυτοί κατέστρεψαν την Χώρα μας και συνεχίζουν τα ίδια. Μέχρι σήμερα, και τι δεν έχουν επινοήσει για να σώσουν την στρατιά των παράνομων και τους υψηλά ιστάμενους-επίορκους, που έκαναν αυτές τις άθλιες προσλήψεις. Μιλιά δεν βγάζουν για το βρώμικο καθεστώς της οικογενειοκρατίας, που έχει κατακλύσει ΑΕΙ τα 13 τελευταία έτη. Συνεχίζουν απτόητοι «το έργο τους» πάνω από το πτώμα της Χώρας μας. Κανένας εισαγγελέας δεν ακούει; ΓΡΗΓΟΡΗΣ
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
18/06/2013 17:13
Γνωρίζετε ότι, σε ΑΕΙ, με πλαστές προϋπηρεσίες έγιναν παράνομα υπάλληλοι αορίστου χρόνου εργολάβοι στα 60 τους; Γνωρίζετε ότι, σε ΑΕΙ, απασχολούν σε διοικητικά δημοσιογράφους πτυχιούχους, την ώρα που έμπειρους δημοσιογράφους τους απολύουν από την ΕΡΤ κ.λπ.; Γνωρίζετε ότι, αυτοί είναι ομάδες της οικογενειοκρατίας και εμπροσθοφυλακή της διαφθοράς; Γνωρίζετε ότι, το Υπουργείο έχει κάνει απογραφή, αλλά αυτά δεν τα βλέπει; Τα θεωρεί φυσιολογικά; Γνωρίζετε ότι, αυτοί και οι επίορκοι καλύπτονται από την οικογενειοκρατία, την συνδικαλιστική αλητεία, τις διοικήσεις που τους προσέλαβαν παράνομα, την διαπλοκή, το κράτος της διαφθοράς; Γνωρίζετε ότι, τους έντιμους και ικανούς υπαλλήλους, που δεν έχουν πλάτες και στηρίξεις, τους έχουν στο «ψυγείο», τους κακομεταχειρίζονται, σκηνοθετούν κατηγορίες, τους χαρακτηρίζουν δήθεν ακατάλληλους κ.λπ., με σκοπό να τους απολύσουν με άθλια τεχνάσματα, ώστε να σώσουν τους παράνομα προσληφθέντες με πλαστές προϋπηρεσίες αορίστου χρόνου, την οικογενειοκρατία, την διαπλοκή κ.λπ.; Γνωρίζετε ότι, γι’αυτό τα μαγειρεύουν οι επίορκες διοικήσεις με την ανοχή του τριτοκοσμικού διεφθαρμένου κράτους; Φυσικά και τα γνωρίζετε, αλλά δεν βγάζετε άκρη με την διαπλοκή που μας κατέστρεψε. Ο ίδιος ο κλέφτης ποτέ δεν θα βρει τον κλέφτη. Θα την πληρώσουν οι έντιμοι που χαλούν την πιάτσα της διαπλοκής, διότι γι’αυτούς είναι επικίνδυνοι! Έχουν αντιστρέψει την πυραμίδα της ηθικής και της λογικής. Το θέμα είναι απλό: Να απολύσουν τους αορίστου χρόνου που προσλήφθηκαν παράνομα τα 13 τελευταία χρόνια, με πλαστές προϋπηρεσίες, τους επίορκους αρμόδιους που τους προσέλαβαν, την οικογενειοκρατία!! Ας αφήσουν επιτέλους τα μαγειρέματα ετών και την εκδούλευση! Τώρα επινόησαν να φύγουν οι πάνω από 50 ετών. Χαρακτηρίζοντάς τους «γερασμένους», ανθρώπους νέους, πτυχιούχους, με εμπειρία και μετά από επιτυχία τους σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό. Εμετικές επινοήσεις, ώστε να σώσουν τους παράνομα προσληφθέντες τα τελευταία 13 χρόνια, με πλαστές προϋπηρεσίες αορίστου χρόνου, την οικογενειοκρατία, την διαπλοκή, τους κομματικούς στρατούς κ.λπ. Αθλιότητες του τριτοκοσμικού, κουτοπόνηρου και διεφθαρμένου κράτους, με υποβολείς τις επίορκες διοικήσεις, που έκαναν τις παράνομες προσλήψεις, με πλαστές προϋπηρεσίες και την συνδικαλιστή αλητεία. Αυτοί κατέστρεψαν την Χώρα μας και συνεχίζουν τα ίδια. Μέχρι σήμερα, και τι δεν έχουν επινοήσει για να σώσουν την στρατιά των παράνομων και τους υψηλά ιστάμενους-επίορκους, που έκαναν αυτές τις άθλιες προσλήψεις. Μιλιά δεν βγάζουν για το βρώμικο καθεστώς της οικογενειοκρατίας, που έχει κατακλύσει ΑΕΙ τα 13 τελευταία έτη. Συνεχίζουν απτόητοι «το έργο τους» πάνω από το πτώμα της Χώρας μας. Κανένας εισαγγελέας δεν ακούει; ΓΡΗΓΟΡΗΣ
παραβολή
15/06/2013 15:27
'Ενας τραμπούκος με κάτι "φιλαράκια" του επί χρόνια βιάζουν μια κυρία και τώρα ανακαλύπτουν πως έχει κυτταρίτιδα, θέλουν να την αντικαταστήσουν με μια νέα, άβγαλτη και παρθένα. Έτσι κατηγορούν την κυρία και καταγγέλουν πως τόσα χρόνια που τους "καθότανε" επιτελούσε μοιχεία και είναι παράνομη.
παραβολή
15/06/2013 09:38
Ενας τραμπούκος με κάτι "φιλαράκια" του επί χρόνια βιάζουν μια κυρία και τώρα ανακαλύπτουν πως έχει κυτταρίτιδα, θέλουν να την αντικαταστήσουν με μια νέα, άβγαλτη και παρθένα. Έτσι την κατηγορούν και καταγγέλουν πως τόσα χρόνια που τους "καθότανε" επιτελούσε μοιχεία και η κυρία είναι παράνομη.
ΕΝΚ
14/06/2013 20:12
Δηλαδή στα τόσα που περνάμε σήμερα οι πολίτες, έπρεπε να κλείσει η ΕΡΤ για να δοθεί εντολή ελέγχου των οικονομικών της; Εάν δηλαδή δεν υπήρχαν αυτές οι αντιδράσεις για το κλείσιμό της, πάει ο έλεγχος; Δε θα γινόταν;
popi
14/06/2013 15:04
psaxe kai kapse ean yparxun kataxpiseis omws den exete to dikaiwma na stereite to dhmosio aga8o ths plhrofwrishs dioti .. oi idiwtes kanalapxes kanun gargara gegonwta kai alh8eies gia to simferwn tus
Ο αμεροληπτος
14/06/2013 13:48
Χρονια τωρα διαβαζουμε και ακουμε περι σκανδαλων . Επιτελους ολα στο φως και αν πρεπει να γινει αναδιαρθρωση ας γινει τωρα , αρκει να λογοδοτησουν οι εκμεταλλευτες της θεσης τους και οι κατασπαταληστες του χρηματος μας . Ποτε επιτελους καποιοι απ' αυτους θα μπουνε στην φυλακη και δεν θα επικεντρωνομαστε στα μεγαλα ψαρια Τσοχατζοπολους και Παπαγεωργοπουλους για να κερδιστουν οι εντυπωσεις . Τιμωρηστε τους επιορκους της μαζας μπας και βαλουν μυαλο οι υπολοιποι και λειτουργησει επιτελους αυτο το ευλογημενο κομματι γης οπως του αρμοζει.
ΓΙΑ ΤΑ ΤΥΧΟΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ???
14/06/2013 13:26
Εάν βρεθούν ένοχα σημεία σκοπεύουν να στοχοποιήσουν πάλι εργαζομένους ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΕΠΟΠΤΕΥΟΝΤΕΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥΣ??? ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΣΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΝΟΧΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ! ΚΑΝΕΙΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΝΑ ΑΡΠΑΞΕΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ Ή ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΕΚΡΙΝΑΝ! ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΥΘΥΝΕΣ??????? Ή ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΓΓΙΞΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ (ΝΔ-ΠΑΣΟΚ) ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ!!!!!!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις