Ερευνα διέταξε το υπ. Παιδείας για την καταγγελία της δασκάλας του «Κεμάλ»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 31/05/2013 08:00 |
Ερευνα διέταξε το υπ. Παιδείας για την καταγγελία της δασκάλας του «Κεμάλ»
Ο Νίκος Γκάτσος (αριστερά) με τον Μάνο Χατζιδάκη στο ιστορικό καφέ του Φλόκα.

Ερευνα διέταξε το υπουργείο Παιδείας για την καταγγελία που έκανε χθες τον γύρο του Διαδικτύου ότι δασκάλα μουσικής της Ε' Δημοτικού σε σχολείο...

ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
58
αντεγια
06/06/2013 18:35
Internet και λογοκρισία δεν συμβιβάζονται!! Αν δεν σας αρέσει να ακούγονται αντίθετες απόψεις κλίστε το Blog
nikos43
06/06/2013 08:10
Οποιος νομίζει οτι σήμερα Διε/ντης σχολείου μπορεί να υποδείξει και οχι να απαγορεύσει σε εκπ/κο το τι θα κάνει στην τάξη δεν ξέρει τι του γίνετε . Λόγια δασκάλας « Γονιός ήρθε στο σχολείο να διαμαρτυρηθεί στη διευθύντρια επειδή δίδαξα στα παιδιά (Ε' Δημοτικού) τον "Κεμάλ" του Χατζιδάκι στο μάθημα της Μουσικής κατηγορώντας με για ισλαμική προπαγάνδα. Αντίδραση διευθύντριας; Μπήκε στην τάξη και μάζεψε από τα παιδιά τις φωτοτυπίες που είχα μοιράσει.» Πως γίνετε η Διε/τρια να μάζεψε τις φωτοτυπίες που είχε μοιράσει η δασκάλα στο προηγούμενο μάθημα και που είχαν πάρει στο σπίτι τους τα παιδιά και είδε ο γονιός που διαμαρτυρήθηκε ; Ποιός ξέρει το τι θα έλεγε στα παιδιά για τον Κεμάλ η δασκάλα για να αγανακτήσει ο γονιός .
Γιαννης Π
05/06/2013 19:57
Γιατι ακομα ειναι εκει? Ο κοσμος εγινε σε 6 μερες
antegia
05/06/2013 17:55
Οποιος νομίζει οτι σήμερα Διε/ντης σχολείου μπορεί να υποδείξει και οχι να απαγορεύσει σε εκπ/κο το τι θα κάνει στην τάξη δεν ξέρει τι του γίνετε . Λόγια δασκάλας « Γονιός ήρθε στο σχολείο να διαμαρτυρηθεί στη διευθύντρια επειδή δίδαξα στα παιδιά (Ε' Δημοτικού) τον "Κεμάλ" του Χατζιδάκι στο μάθημα της Μουσικής κατηγορώντας με για ισλαμική προπαγάνδα. Αντίδραση διευθύντριας; Μπήκε στην τάξη και μάζεψε από τα παιδιά τις φωτοτυπίες που είχα μοιράσει.» Πως γίνετε η Διε/τρια να μάζεψε τις φωτοτυπίες που είχε μοιράσει η δασκάλα στο προηγούμενο μάθημα και που είχαν πάρει στο σπίτι τους τα παιδιά και είδε ο γονιός που διαμαρτυρήθηκε ; Ποιός ξέρει το τι θα έλεγε στα παιδιά για τον Κεμάλ η δασκάλα για να αγανακτήσει ο γονιός .
σταυρος
05/06/2013 14:33
H κυρα δασκαλα γνωριζει μηπως τον Βασιλη Καρρα ? Δεν θα μου εκανε εντυπωση....
ΚΚΚ
05/06/2013 03:33
Το καλύτερο θα ήταν να υποχρεωθεί ο πατέρας να πάει στο δημοτικό και να κάνει μαθήματα μουσικής μπας και μορφωθεί λιγάκι και ξεστραβωθεί.
antegia
04/06/2013 16:33
Οποιος νομίζει οτι σήμερα Διε/ντης σχολείου μπορεί να υποδείξει και οχι να απαγορεύσει σε εκπ/κο το τι θα κάνει στην τάξη δεν ξέρει τι του γίνετε . Λόγια δασκάλας « Γονιός ήρθε στο σχολείο να διαμαρτυρηθεί στη διευθύντρια επειδή δίδαξα στα παιδιά (Ε' Δημοτικού) τον "Κεμάλ" του Χατζιδάκι στο μάθημα της Μουσικής κατηγορώντας με για ισλαμική προπαγάνδα. Αντίδραση διευθύντριας; Μπήκε στην τάξη και μάζεψε από τα παιδιά τις φωτοτυπίες που είχα μοιράσει.» Πως γίνετε η Διε/τρια να μάζεψε τις φωτοτυπίες που είχε μοιράσει η δασκάλα στο προηγούμενο μάθημα και που είχαν πάρει στο σπίτι τους τα παιδιά και είδε ο γονιός που διαμαρτυρήθηκε ; Ποιός ξέρει το τι θα έλεγε στα παιδιά για τον Κεμάλ η δασκάλα για να αγανακτήσει ο γονιός .
CITIZEN
04/06/2013 13:31
Σε καιρούς ξεπουλήματος, το μόνο που δεν με απασχολεί είναι το καλλιτεχνικό βόλεμα!!! όποιο και για όποιον είναι αυτό. Μετα τον συνωστισμό στην Σμύρνη τις βόλτες στο Αιγαίο, την αναδιάρθωση της Ιστορίας μας, και την πίεση που δεχόμαστε εμείς και τα παιδιά μας, νομίζω ότι ο Κος Γκάτσος και ο Κος Χατζιδάκις μπορούν να περιμένουν κάποια άλλη στιγμή να τους υμνήσουμε μέσα απο τα τραγούδια τους, κανένας δεν τους έθηξε. Η κυρα δασκάλα ήξερε-γνώριζε αλλά η κινησή της τώρα, σήμερα μέσα σε μια χρονιά που έχουν υπάρξει πολλά διχαστικά σχήματα στην χώρα μας, και μετά την δασκάλα δημοτικού στην Λέσβο που έλεγε στα παιδιά ότι είμαστε όλοι μπάσταρδα και όχι Ελληνες κάθε άλλο παρά αφελές δείχνει. Σίγουρα δεν φταίει το τραγούδι, σίγουρα ο Κος Γκάτσος και ο Κος Χατζιδάκις ήταν πατριώτες, αλλά ο τρόπος που σερβιρίστηκε το τραγούδι μήπως ?? Απο την άλλη πλευρά η Διευθήντρια για να βγάλει στην σέντρα την δασκάλα δεν νομίζω ότι ήταν το μοναδικό της ουτόπημα, σίγουρα υπήρχαν και άλλα. Δεν σενράρεσαι για ένα (λάθος) έχεις κάνει και άλλα. Και αν υπολογίσω και την στάση της δασκάλας που λέει ότι μιλάει και με άλλους συναδέλφους για παρόμοια περιστατικά, είναι πολύ ψαγμένη επι του θέματος, άρα ερχόμαστε στον παρανομαστή: ήξερε-γνώριζε, έριξε την ζαριά της και δεν της βγήκε. Καλή χώνεψη
εγώ
04/06/2013 12:32
Η βλακεία, ανίκητη εις τους αιώνας των αιώνων.
INIMA
04/06/2013 09:58
Αλήθεια με τι κριτήρια καταλαμβάνεται η θέση της Διεύθυνσης στα Σχολεία γενικά;;Ή μήπως δέχτηκε απειλές από εξωτερικούς παράγοντες;Πατρίδα σε αγαπώ και σε ...φοβάμαι!
adespotos
03/06/2013 20:51
A NAI!NA KANOUN KAI MIA EREUNA GIA TIS DRASTIRIOTITES TOU TOURKIKOU PROXENEIOU STIN THRAKI..
adespotos
03/06/2013 19:59
EIPE KAI AUTI NA TO PAIXEI PROODEUTIKI LOGO TON IMERON KAI DIDAXE STA PAIDIA TON CEMAL TON ARXONTA TIS ANATOLIS.. AN DILADI MATHENE KAI STA PAIDIA TIN THUSIA TOU KARAISKAKI POU TON SOUVLISAN OI TOURKOI SAN GURO PITA THA ITAN I KALUTERI DASKALA NA MATHENOUME GIA TOUS XENOUS ,NA MATHENOUME KAI GIA TOUS ELLINES IROES..
Δημητρης
02/06/2013 23:20
Νεοέλληνες, είμαστε για κλάματα. Σκέφτηκε πόσο λίγα χρόνια μετά το θάνατο του Χατζηδακη συζητάμε εδώ για γελοίες ακαδημαϊκες που αγνοούν τους κολοσσούς της ελληνικής μουσικής. Τα ριαλιτυ που δείχνει η τηλεόραση είναι αυτό που θα διδάσκεται στα σχολεία .... Σκέφτηκε να ζούσε ο Χατζηδακης και να διάβαζε αυτά τα ωραία..... Ακουσα σε μια αφήγηση για ένα μεσημέρι από έπινε καφέ ο Γκατσος και ο Μάνος Χατζηδακης και αφού είχαν τελειώσει τον καφέ και ειχαν φαει και μια παστα τους περνάει ο σερβιτόρος με ένα δίσκο με γλυκά, και λέει ο Γκατσος, δεν τρώμε μια σοκολάτα ακόμη, ναι λέει ο Μάνος. Εγώ λέω να περνάνε όλο το δίσκο και να μας τον πετούσαν στα μούτρα μας..
kanenas
02/06/2013 12:00
o cemal o arxontas tis anatolis pethane apo ta vasanistiria sta kelia tis exousias ton afentadon kata ton Xatzidaki o dikos mas o cemal o sfageas tou ellinismou pethane se megali ilikia apo kirosi tou ipatos afou itan alccolikos.. o xatzidakis me to onoma cemal sto pioima tou ithele na katadeixei akrovos autin tin diafora stin zoi auton ton prosopon pou kategrepsa parapano
Σάκης
02/06/2013 02:40
Δε νομίζω ότι το τραγούδι αυτό ήταν η καλλίτερη επιλογή για διδασκαλία σε παιδιά του δημοτικού. Αυτό άσχετα με την αξία του Γκάτσου. Στο συγκεκριμένο κομμάτι επεναλαμβάνει δικά του στερεότυπα. Η μόνη πρωτοτυπία είναι το όνομα Κεμάλ. Και ας μην ξεχνάμε, άλλο ποίηση, άλλο στιχουργική. Ο στίχος δε λειτουργεί αυτόνομα. Χωρίς τη μουσική και τη φωνή του τραγουδιστή, ο στίχος συνήθως χάνεται. Ακόμα και αφελείς στίχοι (όπως ο Κεμάλ) μπορεί να γίνουν ωραία τραγούδια. Επομένως, ανεξεταστέα η κυρά-δασκάλα...
Αρης
05/06/2013 16:52
hallow δασκάλα μουσικής είναι οπότε η μουσική φαντάζομαι έχει μεγαλύτερο ρόλο από τον στίχο
drag
02/06/2013 02:03
Στην ψαροκωσταινα του μνημονου φτασαμε στο σημειο να λογοκριθει ο Χατζηδακης και ο Γκατσος...σε σχολειο.Τι να πω..Τοση δημοκρατια εχουμε να δουμε απο τη χουντα.Και η πλακα ειναι οτι η διευθηντρια και ο γονεας θα στηθουν το βραδυ για να μη χασουν τη συνεχεια του σουλεϊμαν του μεγαλοπρεπη.
antegia
04/06/2013 07:51
Οποιος νομίζει οτι σήμερα Διε/ντης σχολείου μπορεί να υποδείξει και οχι να απαγορεύσει σε εκπ/κο το τι θα κάνει στην τάξη δεν ξέρει τι του γίνετε . Λόγια δασκάλας « Γονιός ήρθε στο σχολείο να διαμαρτυρηθεί στη διευθύντρια επειδή δίδαξα στα παιδιά (Ε' Δημοτικού) τον "Κεμάλ" του Χατζιδάκι στο μάθημα της Μουσικής κατηγορώντας με για ισλαμική προπαγάνδα. Αντίδραση διευθύντριας; Μπήκε στην τάξη και μάζεψε από τα παιδιά τις φωτοτυπίες που είχα μοιράσει.» Πως γίνετε η Διε/τρια να μάζεψε τις φωτοτυπίες που είχε μοιράσει η δασκάλα στο προηγούμενο μάθημα και που είχαν πάρει στο σπίτι τους τα παιδιά και είδε ο γονιός που διαμαρτυρήθηκε ; Ποιός ξέρει το τι θα έλεγε στα παιδιά για τον Κεμάλ η δασκάλα για να αγανακτήσει ο γονιός .
πανος
01/06/2013 21:39
Εγώ λυπάμαι το παιδί. Έχει γονείς ντουβάρια και πάει σε σχολείο με ηλίθια διέυθυνση. Εύχομαι να έχει την εσωτερική δύναμη να αντισταθεί στη βλακεία που το περιτριγυρίζει και να προοδεύσει...
τακις
30/07/2013 10:38
Εγώ λειπάμαι εσένα.Φαντάζεσαι δημοκράτη Έλληνα να διδάσκεται σε τουρκικό σχολείο η στην θράκη ταγούδι με θέμα των κολοκοτρώνη;
γραίκλυ
01/06/2013 15:59
Αυτούς που κακοποιούν πνευματικά την νεολαία με ταλιμπανισμούς και λογοκρισίες στην πνευματική μας κληρονομιά, δεν πρέπει να τους μαθαίνουμε και να βλέπουμε την φάτσα τους για συνεχίζουν ανενόχλητοι το έργο τους?
36αρης
01/06/2013 05:28
Πριν απο μέρες (πριν το Πάσχα) μιλαγαμε με την ανιψιά μου (2α δημοτικού), οποίος γύρισε απο το σχολείο, φανατισμένη με το το κάνανε στον χριστό οι βάρβαροι, συζητώντας για το χριστο που ηταν έλληνας κλπ κλπ. Οταν τις εξήγησα οτι πρέπει να είναι λίγο πιο ανοιχτόμυαλη, να πιστεύει οτι θέλει αλλα να μην φανατιζεται, οτι υπαρχουν και αλλες θρησκειες και οτι σημασια εχει αν ειμαστε καλοί ανθρωποι και οχι απλα χριστιανοι, και επίσης οτι ο Χριστός απλά ηταν Εβραίος και όχι έλληνας, έβαλε τα κλάματα. Σε αυτή τη δασκάλα που φανάτιζει παιδιά 6-7 χρόνων τι κάνει η ¨πατρίδά/ μας? της δίνει τα εύσημα? Λαμόγια του κέρατα ξύπνηστε! Ζω στο εξωτερικό και ταξιδεύω σε πολλές χώρες. Οπου υπάρχουν χριστιανοι και μουσουλμάνοι υπάρχει βία! Ξυπνηστε! Και όχι λόγο θρησκείας, αλλά λόγω του φανατισμού που προάγει το σύστημα. Ανοίξτε τα μυαλά σας, και αφήστε την πολυφωνία να ακουστεί. Και προς αποφυγή παρεξηγησης απο τους φίλους άκρο αριστερούς, αριστερούς, κεντρωους, δεξιούς, ακροδεξιούς: "Δεν είμαι πασοκα δεν ειμαι ούτε ΚΚΕ (ούτε ΣΥΡΙΖΑ) Βρε είμαι ό,τι είμαι κι ό,τι τραγουδώ για σε!¨ Ειμαι 36αρης και σας γα..ω τα λύκεια,σχολεία, και όλους τους καφρους που φέρων τη χώρα σε αυτά τα χάλια! Ψηφιστε βόδια!,
Εμείς που πιστεύουμε είμαστε φανατισμένοι ενώ εσύ όχι
01/06/2013 20:30
Ελπίζω να μη με φας αν τολμήσω να κάνω τον σταυρό μου δημοσίως.
36άρης
03/06/2013 05:39
Ελευθερία λόγου είναι το να αφήνεις κάθε γνώμη να ακουστεί και να μην αντιδράς με φανατισμό. Φυσικά και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον οποιοδήποτε εκφράζει τη γνώμη του. Σέβομαι οτιδήποτε είναι μέσα στα όρια του ανθρωπισμού. Όμως και το δικαίωμα να διαλέγω στο τι πιστεύω και να μην ανεχομαι να μου επιβάλουν τη γνώμη τους. Επίσης θεωρώ οτι είναι τραγικό λάθος να αμαυρώνουν, στιγματίζουν και να βάζουν σφραγγίδες τις ψυχές και τα μυαλά παιδιώω, πριν διαμορφώσουν το χαρακτήρα τους. Έχουν το δικαίωμα αν διαλέγουν μόνα τους, τι και πως όταν μεγαλώσουν. Αν θυμάμαι καλά παλιότερα (μερικές εκατονταετιες), η βάφτιση γινόταν γύρω στα 15, όταν κάποιος το διάλεγε συνειδητα....ή μήπως κάνω λάθος. Σε κάθε περίπτωση είμαι διαθέσιμος να με ρίξετε στη φωτιά επειδή εξέφρασα διαφορετική άποψη.
κωπηλάτης
31/05/2013 18:51
ποιο είναι το σχολείο?ποιός ο διευθυντής και ποιός ο γονέας?Αφούν μάχονται για τη μητέρα Ελλάδα,γιατί φοβούνται να πουν τα ονόματα τουσ?
Σφαιρογόνος
01/06/2013 16:03
Και όχι μόνο αυτό αλλά είναι ξεφτύλες γιατ΄κρύβονται πίσω απο άλλους συναδέλφους τους.. (θα νομίζουν γι΄αλλη διευθύντρια σχολείου) σκέφτετε(?) αυτό είναι το ήθος το Έλληνα που προσπαθούν να μεταλαμπαδεύσουν στα παιδά μας. (και ο μισθός, μισθός)
Μηνάς
31/05/2013 18:39
Ρε, μπας ήταν προφήτης ο Χατζιδάκις; Το κλιπ τελειώνει με τα λόγια: "καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ" Κάποιος είδε λέει όραμα μια γυναίκα ντυμένη στα άσπρα και μ' ένα μαστίγιο στο δεξί της χέρι να φέρνει γύρω την πόλη πηδώντας από πολυκατοικία σε πολυκατοικία και από καμπαναριό σε καμπαναριό σαν αερικό. Και ρωτάει κάποιον: -Αυτή είναι η διευθύντρια που κρέμασε τον Κεμάλ; -Όχι, του λέει ένας άσχετος. Αυτή είναι η μαλ... που μας δέρνει!
Σάλεμ
01/06/2013 16:04
χαχαχαχαααααααααααα ΚΑΛΟ!!!!!!!!!!!
ΜΜ
31/05/2013 18:06
Μακάρι κάποιος δάσκαλος να διδάξει και στα δικά μου παιδιά τον Κεμάλ, όχι απλά τον πρίγκιπα της ανατολής, αλλά αυτόν που θέλει ν'αλλάξει τον κόσμο!!!! Νικημένο μου ξεφτέρι, δεν αλλάζουν οι καιροί............
ΣΚΟΡΠΙΟΣ
31/05/2013 17:53
Στην πολιτική υπάρχουν και ανιστόριτοι όπως και την παιδεία υπάρχουν και αγράμματοι, τι να κάνουμε όμως όλα τα φρούτα ενός δέντρου δεν είναι πάντα βρώσιμα...
Μεχμεντης
31/05/2013 17:46
Ας φτιαξει η ορθοδ.εκλ.Ελλαδας "μεντρεσες"για τα παιδια των ψωνισμενων "πατριωτων". Αρκετα ασχοληθηκαμε με τους φασιστες !
giorgos
31/05/2013 17:29
ανυπαρκτο κρατος,ανυπαρκτοι διευθυντες και κυναγαμε τους υπαρκτους δασκαλους στο ελαδισταν ζουμε?????
Sam papas
31/05/2013 17:06
Ακούστε την ιστορία του Κεμάλ ενός νεαρού πρίγκιπα, της ανατολής απόγονου του Σεβάχ του θαλασσινού, που νόμισε ότι μπορεί να αλλάξει τον κόσμο. αλλά πικρές οι βουλές του Αλλάχ και σκοτεινές οι ψυχές των ανθρώπων. Στης Ανατολής τα μέρη μια φορά και ένα καιρό ήταν άδειο το κεμέρι, μουχλιασμένο το νερό στη Μοσσούλη, τη Βασσόρα, στην παλιά τη χουρμαδιά πικραμένα κλαίνε τώρα της ερήμου τα παιδιά. Κι ένας νέος από σόι και γενιά βασιλική αγροικάει το μοιρολόι και τραβάει κατά εκεί. τον κοιτάν οι Βεδουίνοι με ματιά λυπητερή κι όρκο στον Αλλάχ τους δίνει, πως θ’ αλλάξουν οι καιροί. Σαν ακούσαν οι αρχόντοι του παιδιού την αφοβιά ξεκινάν με λύκου δόντι και με λιονταριού προβιά απ’ τον Τίγρη στον Ευφράτη, απ’ τη γη στον ουρανό κυνηγάν τον αποστάτη να τον πιάσουν ζωντανό. Πέφτουν πάνω του τα στίφη, σαν ακράτητα σκυλιά και τον πάνε στο χαλίφη να του βάλει την θηλιά μαύρο μέλι μαύρο γάλα ήπιε εκείνο το πρωί πριν αφήσει στην κρεμάλα τη στερνή του την πνοή. Με δύο γέρικες καμήλες μ’ ένα κόκκινο φαρί στου παράδεισου τις πύλες ο προφήτης καρτερεί. πάνε τώρα χέρι χέρι κι είναι γύρω συννεφιά μα της Δαμασκού τ’ αστέρι τους κρατούσε συντροφιά. Σ’ ένα μήνα σ’ ένα χρόνο βλέπουν μπρος τους τον Αλλάχ που από τον ψηλό του θρόνο λέει στον άμυαλο Σεβάχ: «νικημένο μου ξεφτέρι δεν αλλάζουν οι καιροί, με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί» Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ Καληνύχτα... Καληνύχτα αυτή η χώρα δε θα αλλάξει ποτέ...
ΓΣ
31/05/2013 16:58
Και να απολυθουν οι ζαχαροπλαστες που φτιαχνουν εκμεκ!!
ΠΑΣΧΑΛΗΣ
31/05/2013 16:41
Καληνύχτα διευθύντρια αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ... ΠΑΣΧΑΛΗΣ
ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
31/05/2013 15:11
ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΒΡΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ; ΤΙ ΑΣΧΕΤΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ. Η Η ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΕΠΙΤΗΔΕΣ. ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ;...
Βασιλης Κωσταντινιδης
03/06/2013 05:34
Έχεις απόλυτο δίκαιο κάλε μου άνθρωπε. Θα ήταν προτιμότερο η συγκεκριμένη δασκάλα να μάθει στα παιδιά το τραγούδι του Μάρκου Βαμβακάρη, με στέλνε η μανούλα μου σχολειό για να πηγαίνω...
Ρογήρος
01/06/2013 10:35
Πράγματι, θα έπρεπε να βάλει πατερικά κείμενα που καταδικάζουν τον πλούτο των εκκλησιαστικών, την βαρειά φορολογία των δυνατών επί των αδυνάτων και άλλα τέτοια που οι παπάδες κρατάν κρυμμένα κάτω από τα ράσα τους και μας πλασάρουν μόνο λέιψανα για φίλημα ....
Anothodoxos
31/05/2013 23:42
καλο ζωον εισαι και του λογου σου... Να δειχνει η τηλεόραση βυζια και τσοντα μεσημερι δε σε πείραξε, ουτε τους παπαδες να παιρνονται απο δω και απο κει.. Το τραγουδι θα σοκαρει τα παιδια...
Μιχάλης
31/05/2013 21:28
Τουλάχιστον,αφού το παραδέχεσαι ότι είσαι ορθόδοξος,γιατί τρολάρεις σε λάθος σάιτ να πεις τη γνώμη σου;Εκτός αν θες να γίνουν σταυροφορίες και να κάψουν στην πυρά τη συνάδελφο.(θα μου πεις,αυτά τα έκαναν οι καθολικοί,αλλά δεν υπάρχει και τόσο μεγάλη διαφορά,αφού φανατικοί χριστιανοί ήταν κι αυτοί).
adsdentiste
31/05/2013 13:47
Θεωρείτε το περιεχόμενο αυτού του έργου κατάλληλο για παιδιά της πέμπτης δημοτικού; Ασχετα από το κίνητρο του γονιού και την υπόδειξη της διευθύντριας προς την δασκάλα, που καθόλου δεν επιθυμώ να τα χαρακτηρίσω, κρίνω το αντικείμενο ως ακατάλληλο όχι μόνον για το δημοτικό αλλά και για μεγαλύτερες ακόμη ηλικίες..... Ας ρωτήσουν, δασκάλα και διευθυντρια, κάποιον ειδικό, που ισως καταφέρει να τους εξηγήσει το γιατί
Graikyl
31/05/2013 13:16
Εντάξει μην ανησυχείτε, η "έρευνα" θα είναι τυπική.
Ρογήρος
01/06/2013 10:40
Όσες έρευνες και να γίνουν, η βλακεία βγήκε παγανιά και είναι ξεδιάντροπη. Αυτό έχει σημασία. Δεν θα υπάρξει στο τέλος κανένας χώρος κριτικής σκέψης, να κάθε αλλοπρόσαλη εθνικίστρια θρησκόληπτη μπαίνει ντυμένη Μπουμπουλίνα σε σχολεία και πανεπιστήμια με μια σημαία στο χέρι για να υποδείξει τι θα πρέπει να διδάσκεται και τι όχι. Όσο δύσκολο και να είναι, οι δάσκαλοι και οι καθηγητές πρέπει να αντισταθούν σε αυτό και να μην ενδίδουν στις απαιτήσεις της κάθε μαμάς ....
γραίκλυ
01/06/2013 15:56
οι πλέον αμορφωτοι άνθρωποι που έχω συναντήσει στη ζωή μου μετά τους γιατρούς είναι οι δάσκαλοι (καθηγητές κλπ) δεν ξέρω που οφείλετε αυτό (θεϊκό σύνδρομο? σύνδρομο του Μυνχάουζεν? σύνδρομο της Στοκχόλμηςχαχα? συμπτώσεις?)
Μανου Λ
31/05/2013 13:13
O σκοταδισμός και ο πνευματικός μεσαίωνας των υπερσυντηρικών νεοφιλελεύθερων πολιτικών συνεπικουρούμενων και από τις ναζιστικές απόψεις των φασιστικών κτηνών, αυτά τα αποτελέσματα έχουν.
KP
31/05/2013 13:00
Πόση αμορφωσιά ακόμα Θεέ μου !!! Χατζιδάκις. Ο μεγαλύτερος που πέρασε στο είδος του. Πόσο δίκιο είχε!!! Καληνύχτα Κεμάλ..., αυτός ο κόσμος δεν θ' αλλάξει ποτέ. Καληνύχτα.
costas
31/05/2013 12:56
Όποιος δεν τιμά τον Χατζηδάκη ή τον Γκάτσο όχι μόνο πατριώτης δεν είναι αλλά ούτε Έλληνας
costas
31/05/2013 12:50
αυτός που δεν ξέρει τον Χατζηδάκη και τον Γκάτσο , όχι μόνον δεν είναι πατριώτης αλλά ούτε καν Έλληνας, βρομιάρηδες φασίστες καράβλαχοι.
διδω
31/05/2013 12:31
Έχω την αίσθηση ότι σ' αυτή τη χώρα πια έχει χαθεί κάθε ίχνος ορθολογισμού! Νιώθω ότι πρωταγωνιστούμε σε παράσταση θεατρου του παραλόγου....Άκου, ο Κεμάλ του Χατζιδάκη να συνιστά ισλαμική προπαγάνδα! Δεν είμαστε καλά...
Πέρασε δεν ακούμπησε
31/05/2013 12:13
Αφού παρακαλάει να μην δημοσιοιποιηθεί το θέμα, γιατί το δημοσιοποιείτε;
senior prof
31/05/2013 11:45
τι να πει κανείς!!! η βλακεία είναι απύθμενη. Πάντως διαφαίνεται ότι οι φασίζουσες ιδέες δεν εμφανίζονται τυχαία. Είναι εδραιωμένες, διδαγμένες και αποδεκτές.
nick
31/05/2013 11:23
nick Να λοιπόν ποιοι είναι οι ανεπαρκείς Διευθυντές που πρέπει να απολυθούν άμεσα από την εκπαίδευση- Αν ερευνήσετε επισταμένα, θα βρείτε πολλούς κ. Υπουργέ. Αμεση απόλυση απόλυση στη Διευθύντρια και όχι ΕΔΕ που θα διαρκέσει 5 χρόνια.
Λάμπρω
31/05/2013 10:17
Γράψτε το σχόλιο σας εδώ...http://www.tanea.gr/news/greece/article/5020845/kalhnyxta-kemal-aytoso-kosmos-den-tha-allaksei-pote/#externaldisquss_div τα ναναούριζα τ αγορια μου μ αυτο το τραγούδι....το τραούδησαν καιμε τη χορωδία στο σχολείο τους...στα Γιάννενα κι όλοι οι γονεις το τραγουδήσαμε μαζί τους,στο δημοτικό πριν 3χρόνια. Ρε, τί πάθαμε σ αυτή τη χώρα; κυνηγάμε ...τραγούδια και δασκάλους...ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ!!!!!
Όχι πια άλλη ημιμάθεια!
31/05/2013 09:54
Θεωρώ απαρέδεκτο το γεγονός ότι ένας εκπαιδευτικός δεν γνωρίζει ότι το ποίημα του Γκάτσου δεν γράφτηκε για τον Κεμάλ Ατατούρκ, ο οποίος δοξάστηκε στη χώρα του τόσο πολύ εν ζωή όσο λίγοι άνθρωποι. Αν η διευθύντρια είχε αμφιβολίες, θα μπορούσε απλούστατα να διαβάσει τα λόγια του τραγουδιού! Γιατί δεν το έκανε; Δεν ξέρει να διαβάζει μήπως; Ουδεμία σχέση έχει ο Κεμάλ του Γκάτσου με τον Κεμάλ Ατατούρκ! Και πώς δήλωσε απογοητευμένη από τη δουλειά της εκπαιδευτικού; Κρίνοντας μόνο από ένα τραγούδι; Θα παρακαλούσα τους κυρίους δημοσιογράφους να μας δώσουν και το όνομα της διευθύντριας, να ξέρουμε ποια είναι. Πολύ κρίμα για την Ελληνική Εκπαίδευση.
Laios
31/05/2013 09:21
Το συστημα καραδοκει!!!Γι αυτο τα παιδια μας εχουν ρηχες γνωσεις και αισθηματα.Φοβουνται ακομα και τη μουσικη του μεγαλου Χατζηδακη! Μπραβο δασκαλα μου, να συνεχισεις ετσι κι ας ακονιζουν τα νυχια τους αυτοι!!!
Βασίλης
31/05/2013 09:06
Καληνύχτα σας, όντως αυτός ο κόσμος δεν θ' αλλάξει ποτέ. Καληνύχτα σας ηλίθιοι!
ΤομΤομ
31/05/2013 08:41
Ψαχνουν να απολύσουν υπαλλήλους του δημοσίου; Ορίστε η πρώτη, η διευθύντρια!
mariam123
02/06/2013 15:40
Σωστος!!!!!