Βρέθηκε στην Καβάλα η 13χρονη που έφυγε από το σπίτι της στα Σπάτα

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 30/05/2013 12:51 |
Βρέθηκε στην Καβάλα η 13χρονη που έφυγε από το σπίτι της στα Σπάτα
Ο 23χρονος Αλβανός Marjon Ajazi που κατηγορείται για την εξαφάνιση της 13χρονης Χριστίνας ΚρασσάΠηγή: (ΕΛΛΗΝΙΚΆ ΠΡΑΚΤΟΡΕΊΑ)

Αίσιο τέλος είχε το θρίλερ με την αναζήτηση της 13χρονης Χριστίνας Κρασσά που εξαφανίστηκε από το σπίτι της την περασμένη Κυριακή.

Στις 10 περίπου το βράδυ της Πέμπτης, μετά από τη συντονισμένη αστυνομική επιχείρηση, βρέθηκε σε δασική περιοχή στα Λουτρά Ελευθερών που ανήκουν διοικητικά στο Δήμο Παγγαίου Καβάλας.

Οπως ανακοίνωσε η ΕΛ.ΑΣ, ο Αλβανός πρόλαβε να διαφύγει και αναζητείται καθώς το Τμήμα Ασφαλείας Σπάτων -όπου η οικογενειακή κατοικία της κοπέλας- έχει σχηματίσει σε βάρος του δικογραφία για (εκούσια) αρπαγή που όμως επειδή αφορά ανήλικη έχει κακουργηματικό χαρακτήρα.

Η κίνηση της Αστυνομίας να δώσει στη δημοσιότητα τα στοιχεία ταυτότητας και φωτογραφίες του 23χρονου Αλβανού έδωσε τελικά σημαντική ώθηση στην έρευνα.

Πρόκειται για τον Ajazi (επων.) Marjon (ον.) του Fatmir και της Razie, που γεννήθηκε στις 25 Μαρτίου 1990 στην Αλβανία, προσωρινά κάτοικο Λουτρών Ελευθερούπολης Καβάλας.

Σύμφωνα με δηλώσεις του αστυνομικού διευθυντή Καβάλας Αβραάμ Κοσκερίδη, από την έρευνα, προέκυψε ότι ο 23χρονος, το τελευταίο χρονικό διάστημα, διατηρούσε συχνή επαφή με την 13χρονη, μέσω ιστοσελίδας κοινωνικής δικτύωσης (facebook) και την έπεισε να συναντηθούν στην περιοχή όπου ζεί.


44
Ζωή
03/06/2013 13:41
Δεν νομίζω πως πρόκειται περί απαγωγής.Το κορίτσι έπειτα από δική της πρωτοβουλία έφυγε από το σπίτι!Ο 23χρονος απ'ότι φάνηκε δεν ήξερε τις συνέπειες που θα συναντούσε έπειτα από αυτήν την σύντομη ''περιπέτεια''.Την μεγαλύτερη ευθύνη χωρίς αμφιβολία την έχουν οι γονείς καθώς δεν ενημέρωσαν το παιδί τόσο ώστε να χειριστεί την κατάσταση με ωριμότητα η να τους δώσει πλήρη ενημέρωση της κατάστασης.Και είναι απόλυτα λογικό ένα παιδί που δεν γνωρίζει καλά τι συμβαίνει έξω από το σπίτι να παρασυρθεί τόσο εύκολα.Ελπίζω να κλείσει γρήγορα αυτή η υπόθεση και να μην ξανά ανοίξει οριστικά.
popi
03/06/2013 08:50
apo oti vlepw edw sta grafwmena opismenoi den katadikazun ton pederasmo afth h praxhs einai diai8nws katadikastea terma aisxos einai h anoxh kai PARANOMIA
αρτεμισια
02/06/2013 15:33
το σχολειο ειναι πασαρελλα με την αδεια των γονεων και η παρελαση (αισχος) το ιδιο. Ο Αλβανος δεν εκανε τιποτε με τη μικρη και ας αφησουμε τις ετοιμες κατηγοριες. Ειναι ανωριμος αμορφωτος και μονος. Η μικρη ζει με τη γιαγια της, μητερα αφαντη πατερας το ιδιο...οι κοινωνικηες υπηρεσιες πρεπει να ασχοληθουν και με τους δυο...
kanenas
02/06/2013 12:01
tin gkolfo kai vlaxopeimenikous erotes mou thumizei auti i istoria
lina
01/06/2013 10:28
dn ths exoun pei ths kopelas oti pote dn bgenoume m agnostous????
marka usa
31/05/2013 18:45
Exo mia aporia xoris na eimai oute ratsistria oute me to meros kanenos, alla. Gnomes aforismous katigories genika (damoklios spathi pano apo ton afxena tou Albanou..onoma den exei? ) Kathiste na brethi mia akri. Prota apo olla to parelthon tou nearou. Dioti to (pitsi-pitsi) on line dimiourgi kai asxima alla kai omorfa stin zoi. Gia na doume otan brethi TI tha mas pi kai pies tha einai oi apofasis tou meta apo oti ekane apenanti stin kopelitsa. (ean). Simera idika stin ELLADA ta koritsia mporei na einai 13-14 eton alla to bapsimo kai isos to proklitiko ntisimo idios (sta Ellinika sxolia..) einai eties na traboun tin prosoxi pollon ANDRON to MALE den exei ethnikotita...einai MALE ! Zitouse h mikri kati pou o Nearos ixere oti itan logo ilikias apagorebmeno NAI omos den simbenoi auto proti fora. Poli kalitera tha itan an prosexan oi mikres perisotero me pious milane. Alithia tipota den pire xampari h giagia tis? Oi goneis tis, POU itan ? Ta sxoleia stin Ellada einai aparetito na APAGOREFSOUN to bapsimo kai to proklitiko ntisimo (mini-exo stithos- plates -sxista..) H sxolio einai h PASARELA !!!! Kani to giro tou kosmou oi entiposis touriston.. alla kai oi dikes mas ! Elpizoume ! Marka usa
Αγγελικη
03/06/2013 08:55
Καλημερα. Διαβασα το σχολιο σας και διαφωνω σε καποια σημεια. Η ευθυνη σε μια ερωτικη σχεση υπαγεται και στα 2 ατομα. Οχι μονο στο εαν η γυναικα ντυνεται προκλητικα ή οχι.Οι αντρες στην Ελλαδα , θεωρω, οτι εχουν την ευθυνη των πραξεων τους και απο ποιες ελκυονται.Διαφορετικα ειναι προβληματικοι. Δεν βρησκομαστε στην Μεση Ανατολη, αλλα στην Ευρωπη. Δευτερον, η κοπελα σε αυτη την περιπτωση ειναι ανηλικη, που σημαινει οτι εχει περιορισμενη γνωση των πραξεων της και των κινδυνων.Ο ενηλικος εχει απολυτη ευθυνη σε αυτη την περιπτωση
Marka
06/06/2013 16:17
Aggeliki afou sas euxaristiso gia tin apantisi-sxolio sto diko mou , thelo na sas ipenthimiso oti stin on line sxesi pou ixan ta dio pedia epi dio xronia, ean ithele o nearos tha mporouse na kani kapia praxi pou na edixne oti malon olla auta einai is baros tou. To mono pou ton barini einai h ilikia tis kopelitsas. Aloste opos poli sostaleei o (basilis) poles kopeles se olon ton kosmo (leo ego) exoun moro apo ta 13 tous xronia. As prosexoun poli oi kopelies pou mikromegalizoun ppoli noris stin Ellada. Pio semna den blapti katholou oute ston dialogo oute stin emfanisi. As min anaferthoume sto ( facebook ) pou h proklisi einai to kati allo apo fotografies.. nearotaton koritsion kai dialogous...pou tha oxriouse kai h pio perizitisi gineka tou (dromou) tis 10etias tou 30 ....!!! Ti na sou kanoun kai ta male otan to gimno einai aidiastiko apo ipotipodes endima alla kai stasis !!! on line..Aisxos k. Aggeliki mou .Mono Aisxos exome na sxoliasoume gia ta neara koritsia stin Ellada distixos simera ! Mpite se ena facebook allon kraton na dite tin diafora. Min to sizitate parakalo oxi oxi kalitera...sas euxaristo therma. marka usa
popi
31/05/2013 15:09
otan to atomo den einai enilikiwmeno kai to eteron atomo benei se seksualikh epafh mazi me thn ton aniliko afto einai katadikastea praxhs=pederasmos h xwra mas exei ypograpsei symfwneies gia thn sexualikh prostasia anilikwn estw kai e8elontikh epafh an htan kai apo ta 2 merei o enilikas katadikazetai gia pederastia.. terma ta logia na paei mesa kai meta thn pinh diwximo gia panta xwris xana epistrofh
alex
31/05/2013 21:47
Δεν είναι παιδεραστία να πας με 13χρονη,μην τρελαινόμαστε.Αποπλάνηση ανηλίκου θεωρείται
Dim
01/06/2013 01:56
να σε δώ στο δικό σου το παιδι πως θα αντιδράσεις...
menelaos
31/05/2013 14:37
ο παιδεραστής αλβανός, διώκεται για αποπλάνηση ανηλίκων, και αυτό επιφέρει μέχρι και ισόβια κάθειρξη, εύχομαι να εντοπιστεί σύντομα, απο τις αστυνομικές αρχές, και να λογοδοτήσει ενώπιον της δικαιοσύνης, και να τιμωρθθεί αυστηρά, διότι η λαχτάρα που έπαθε η οικογένεια, δεν περιγράφεται!
Ιρανός
02/06/2013 16:56
Οι μουλάδες του Ιράν θα πρότειναν κρέμασμα.
ΦΓΜ
31/05/2013 14:01
είμαι της άποψης ότι δεν έγινε τίποτε κακό, έζησαν και οι δύο μια περιπέτεια που θα τη θυμούνται. Παρότι αν ήταν παιδί μου φυσικά και δεν θα την άφηνα να πάει γιατί δεν μπορεί κανείς να ξέρει το ρίσκο εκ των προτέρων. Ας μην είμαστε όμως πουριτανοί. Η αθωότητα γεννάει καταστάσεις.
Μανόλης
04/06/2013 13:23
και πού ξέρεις τι ακριβώς έζησαν κι αν ήταν καλό ή κακό εκεί ήσουν
γιο,γιο
31/05/2013 10:00
Το εκαναν τελικα?
brax
31/05/2013 08:29
to na eise enilikos kai na pas me anilikh einai pederasmos =eglima apo ton nomo terma opote as ton dikasun gia pederasmo h patris exei ypograpsei nomus kata ths pedofileias as epemvei h dikaiwsinh prin apxhsume na pernume sta xeria mas ton nomo
γιαννης
31/05/2013 06:50
Πως θα την γνώριζε όλη η Ελλάδα.!!!Αφου ο αλβανός διαθέτει και tweter πως να μην τον αγαπήσει.Δεν απασχολεί το κορίτσι το αύριο.Οι σεξουαλικές της ορμές μπορεί να την καθοδηγούν αλλά χάθηκαν συνομήλικοι αλβανοί γειτόνοι;
ΑΚ
31/05/2013 05:43
Νομιζω οτι οι πιο πολλοι που γραφουν σχολια εδω, δεν καταλαβαινουν την σημασια αυτης της απαγωγης. Δεν εχει σημασια αν το κοριτσακι πηγε με την θεληση της η οχι. Σημασια εχει που ειναι αυτη ανηλικη (13 χρονων παιδι) και αυτος ειναι ενηλικος (23 χρονων ανδρας). Σε ολες τις πολιτισμενες χωρες αυτη η σχεση θεωρειται "βιασμος ανηλικου", και ο τυπος παει φυλακη. Θυμαται κανεις σας ην ιστορια με τον σκηνοθετη Ρομαν Πολανσκι? Ακομα δεν μπορει να πατησει το ποδι του στην Αμερικη για κατι που εγινε πριν 40 χρονια! Ολα τ' αλλα που γραφουν μερικοι εδω, ειναι κουραφεξαλα!
Μανόλης
04/06/2013 13:26
σωστότατος, δεν έχει σημασία τι λέει η μικρή. Το κοριτσάκι σε αυτήν την ηλικία αρχίζει να ξυπνά, και είναι κάτι το όμορφο, αλλά όταν ένα ενήλικος (και μάλιστα στα 23 δεν ήταν κάνα 16αρι 17αρι) δεν το βλέπει έτσι και το εκμεταλλέυεται τότε η περιγραφή βιασμός ανηλίκου ισχύει. Εφόσον έτσι είναι τα πράγματα βέβαια, μπροστά δεν ήμουνα
TAKIS DIMOU
31/05/2013 05:41
MIA APLI EROTISI, AN KAI AFTI MPOREI NA PROKALESEI YPONIES YIA RATSISTIKES TASEIS EK MEROUS MOU. POS EINAI DYNATON, 99% SE KATHE EGLIMATIKI PRAKSI, KLOPI, BIASMO I GENIKA PARANOMES ENERGIES, PANTOTE EINAI ANAKATEMENOS ENAS I PERISSOTEROI ALVANOI; PROS THEOU, THEN EIMAI OPADOS TIS XRYSIS AVGIS, APLOS DIAPISTONO TIN PRAGMATIKOTITA.
Ηλίας Σφαιρογόνος
31/05/2013 04:41
Αίσιο τέλος θα έχει η υπόθεση, μόλις ολοκληρωθεί η εξονυχιστική ανάκριση του κοριτσιού για να αποκαλύψει την κρυψώνα του απαγωγέα της, γιατί είμαστε σίγουροι πως ξέρει και τον καλύπτει με σκοπό κάποια ανυποψίαστη στιγμή να την ξαναρπάξει απο την γιαγιά της. Λέτε να έχουν βάση οι στατιστικές που μας δίνουν πρωτιά στην διανοητική καθυστέρηση παγκοσμίως?
ΙΚΒ
31/05/2013 04:09
Απ' όσα ακούστηκαν στην τηλεόραση ο Αλβανός είχε απελαθεί αλλά δούλευε στην Ελλάδα. Τέλεια. Ωραία αστυνόμευση και φύλαξη των συνόρων αλλά και παράδειγμα μαύρης εργασίας. Τώρα θέλω να μάθω νέα από ΣΔΟΕ και Εφορία.
βασιλειος
31/05/2013 02:28
μαλλον η μικρη γαμπριζε παρα ειναι παιδεραστης ο τυπος.τι απαγωγη τωρα απο τα σπατα πηγε στο δασος στη καβαλα να τον βρει.μαλλον η οικογενεια της φταιει.
Μανόλης
04/06/2013 13:27
ποια μικρή σε αυτήν την ηλικία δεν "γαμπρίζει" ;
Γιωργος
31/05/2013 10:20
εσενα δηλαδη αν σου γαμπριζε ενα παιδακι 13 χρονων , θα ενεδιδες?
βασιλειος
31/05/2013 20:35
εγω αγαπητε γιωργο ειμαι μεγαλος ανθρωπος και σοβαρος και δεν θα ενεδιδα.αλλα ο λεβεντης (ειναι και βοσκοραπερ οπως θα δεις σε αλλο αρθρο)του αρεσε.μπορει να του ειπε ψεματα για την ηλικια της μπορει να ηταν ανεπτυγμενη.γενικως παντως νομιζω οτι η εκδοχη αλβανος απηγαγε κοριτσακι δεν στεκει.την μεγαλυτερη ευθυνη την φερουν οι γονεις της.ποσες γυφτοπουλες εχουν και παιδι στα 13 τους.αντε βαρεθηκα με αυτη την ειδηση καλα στεφανα και καλους απογονους στα παιδια.εξαλλου ο ερως χρονια δεν κοιτα.
Marka
06/06/2013 16:18
Basili simfono apolita..o eros den exei SINORA oute xeri apo problimata !!!! Pedia stilete esto mia carta on line apo tous gamous !!! Otan teliosoun aftoi oi ...aforismoi...Ok. stin Ellada ergazotan o nearos esto kai an eixe apelathi. Romeos kai Ioulieta ..stis meres mas ! Poli romantiko auto. Marka usa
xlvh
31/05/2013 00:48
Μια αλλη υποθεση παντως ειναι και το οτι δεν αντεχε τους γονεις της, εφυγε, και τελικα βρηκε και εναν φιλο στην πορεια. Ολα ειναι εικασιες.
ΕΛΛΗΝΑΣ
31/05/2013 00:06
Προσοχη το facebook δεν ειναι απλα μια σελιδα εποικινωνιας ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ !!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!!
Σκιπίων
30/05/2013 21:04
Δεν ξαναεμπιστεύομαι άλλες εφημερίδες.. τελικά δεν πήγε μόνο του το κοριτσάκι να τον συναντήσει αλλά το απήγαγε (δλδ χρησιμοποίησε βία) ευτυχώς που υπάρχουν τα "Νέα", γράφουν πάντα την αλήθεια, έτσι όπως την έχω φανταστεί.
Teo
31/05/2013 08:32
To13 einai paidi kai na tin ksegelaseis-einai paneukola..gia uto pankosmios 23xronos na p.....ei tin 13xroni theorite ekglima kai malista poli varis ekglima.....
Βασ.Τυρ.ο Φελωνιώτης
30/05/2013 18:29
Tι να πει κανείς για τη 13χρονη και τον Αλβανό.Καταλαβαίνω τη γιαγιά της και τους δικούς της.Αλλά δεν μπορώ να εννοήσω κατι ακόμα.Ο μπαμπάς , η μαμά....τα αδέλφια και οισυγγενείς οι πλησιέστεροι,πού είναι στην προκειμένη περίπτωση!Αχ, καημένη γιαγιά! Τώρα θα σε κατηγορούν κιόλας που δε φρόντισες ,ώστε να μη γινόταν αυτό που έγινε.Γονείς, επιτέλους ελέγχετε τι βλέπουν τα παιδιά σας,σε ποιες σελίδες σερφαρουν, γιατί οι κίνδυνοι παραμονεύουν εκεί που δεν το περιμένετε.Λίγο να ξεφύγουν οι έφηβοι απο την παιδαγωγική ομπρέλλα των γονιών, το κακό δεν αργεί!Ας ελπίσουμε να έχει το θέμα αίσιο τέλος.
λιζα
30/05/2013 20:25
σε αυτο που λες για την προστασια των γονιων εχεις δικαιο ομως νομιζω οτι δεν εχει γονεις μονο τη γιαγια της
θκ
30/05/2013 22:29
Αν είναι έτσι όπως λες αυτό εξηγεί πολλά...βρήκε σε κείνον την προστασία του πατέρα που της έλειψε και την αγκαλιά της μητέρας που δε χρόρτασε...και αυτός πρέπει να την πάτησε μαζί της για να διακινδυνεύσει τα πάντα με αυτήν την φυγή...Κρίμα γιατί παίζουν με την φωτιά και φοβάμαι μην κάνουν και κάτι ακραίο...
popi
30/05/2013 17:05
alvanos pederasths steilte ton gia pederasmo mesa kai oi katadikoi 8a ton peripih8un katalila yparxun kai oi nomoi ths psyrus Alvane
Ιρανός
31/05/2013 03:26
Εσύ Πόπη μου μάλλον από το Ιράν κατάγεσαι!
ΕΛΛΑΣ
31/05/2013 00:08
etsii pes ta ...bleksamee re me oloys tous akoirous ....meta soy leei gt eisai ratsisths ...
ελεος
30/05/2013 16:07
ήθελα να ήξερα λίγη τσίπα ο ''άνθρωπος'' δεν έχει?Η έπρεπε να πω κτήνος!
chris
31/05/2013 11:27
θα ηθελα να μαθω αυτοι που πατησαν dislike στο παραπανω σχολιο γιατι το πατησαν. να μας εξηγησουν τη σκεψη τους
Scooby
30/05/2013 15:43
Ηθελημένη η "απαγωγή" ή όχι; Απλώς ρωτάω...
ALFA
30/05/2013 23:32
Μικρό και αμυαλο είναι το κορίτσι. Απλώς τπ παρέσυρε . Ποιός ξέρει πραγματικά? Θα μου πείς εδώ μεγάλα παιδιά δεν ακούν τους γονείς τους νομίζοντας ότι τα ξέρουν όλα .Όχι μόνο δεν τους ρωτούν αλλά , ούτε καν ζητούν την γνώμη τους. Προτιμούν να ακούν την γνώμη συνομίλικων τους, φίλους κλπ.Ο δικός μου έχασε πολλά λεφτα και αρώστησε γι αυτό .Εξακολουθεί όμως να μην ρωτάει. Τι να πείς παιδιά και άμυαλα.
χριστινα
30/05/2013 23:20
δε νομιζω πως ενα κοριτσι 13χρονων με δεδομενων οικογενειακων προβληματων ειναι σε θεση να φιλτραρει τις σκεψεις που κανει..ετσι,λοιπον,στο δικο της πελαγωμενο μυαλο βρηκε τη δηθεν λυση που της προσφερε ενα αρρωστο μυαλο!Απλα ας φροντισουμε στα σχολεια κ στα σπιτια να διαμορφωνουμε πρωτα απ ολα ανθρωπους με κριτικη σκεψη κ πνευματικη ανεση,ετσι ωστε να ναι παντα σε θεση να αντιμετωπιζουν τετοια επικινδυνα ατομα.
Σκιπίων
30/05/2013 20:56
όχι και απαγωγή, άν ήταν έτσι όλες οι απαγωγές... τότε η Αστυνομία θα ήταν Σύμβουλος Γάμου...