ΤΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14/04/2013 10:33 |
Τι φοβούνται οι Γερμανοί σχετικά με τις πολεμικές αποζημιώσεις προς την Ελλάδα
Ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε απέρριψε άμεσα οποιαδήποτε διεκδίκηση της Ελλάδας για πολεμικές αποζημιώσεις από τη Γερμανία.

Και όμως. Το Βερολίνο επιδεικνύει φαινομενικά αδιαφορία απέναντι στις δηλώσεις για διεκδίκηση πολεμικών αποζημιώσεων από την Ελλάδα, κατά βάθος όμως ανησυχεί. Σε αυτό το πλαίσιο ήταν και οι δηλώσεις του υπουργού Οικονομικών της Γερμανίας Βόλφγκανγκ Σόιμπλε που χαρακτήρισε λήξαν το θέμα των αποζημιώσεων για το κατοχικό δάνειο, προσπαθώντας έτσι να λειτουργήσει προληπτικά και να κόψει με το μαχαίρι κάθε συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα.

Σύμφωνα με την εφημερίδα «Το Βήμα της Κυριακής» μπορεί το Βερολίνο να «το παίζει» παγερά αδιάφορο και να απορρίπτει κάθε συζήτηση για αποζημιώσεις, αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν ανησυχεί για τις συνέπειες ενδεχόμενου αιτήματος.

«Πολύ πιο σημαντικό από το να οδηγούνται οι άνθρωποι στην Ελλάδα σε εσφαλμένη κατεύθυνση, θα ήταν να τους εξηγήσει και να τους διαφωτίσει κανείς σχετικώς με τον δρόμο προς τις μεταρρυθμίσεις και να τους συνοδεύσει σε αυτή την πορεία» είπε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε που ξεκαθάρισε ότι δεν υπάρχει «καμία ελπίδα» στο θέμα και «το ζήτημα αυτό έχει ξεκαθαριστεί από καιρό».

Οπως αναφέρεται σε σημερινό δημοσίευμα της εφημερίδας «Το Βήμα της Κυριακής», οι φόβοι του Σόιμπλε εστιάζονται σε τρεις λόγους.

Ο πρώτος είναι ότι το αίτημα για τις πολεμικές αποζημιώσεις θα αποπροσανατόλιζε την ευρωπαϊκή ατζέντα, όπου κυριαρχούν σήμερα με απαίτηση της Γερμανίας τα προγράμματα δημοσιονομικής προσαρμογής και λιτότητας.

Ο δεύτερος λόγος είναι, ότι η πρωτοβουλία της Ελλάδας θα έβρισκε πολλούς μιμητές με παρόμοιες αξιώσεις. Η Γερμανία βρισκόταν σε εμπόλεμη κατάσταση με 53 χώρες στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο και αν εξαναγκαζόταν σήμερα σε αποζημιώσεις, αυτό θα ισοδυναμούσε με την χρεοκοπία της.

Ο τρίτος παράγοντας είναι η ανασφάλεια, που προκαλεί η ελληνική κυβέρνηση στους Γερμανούς. Το Βερολίνο γνωρίζει την αδυναμία της χώρας και της ελληνικής κυβέρνησης, δεν νιώθουν όμως ποτέ σίγουροι μαζί της.

Με βάση αυτά τα δεδομένα, έχουν διαμορφωθεί δύο αντίθετοι πόλοι στη Γερμανία.

Τον ένα εκπροσωπεί η γερμανική Αριστερά, η οποία τάσσεται υπέρ της αναγνώρισης των ελληνικών αξιώσεων και της καταβολής «λογικών» αποζημιώσεων, με τον όρο όμως να κατευθυνθούν οι αποζημιώσεις προς τις οικογένειες των θυμάτων του ναζισμού και όχι προς τις τράπεζες.

Τον δεύτερο πόλο εκπροσωπούν η κυβέρνηση και όλα τα κόμματα της γερμανικής αντιπολίτευσης πλην του Ντι Λίνκε. Ο συγκεκριμένος «συνασπισμός», απορρίπτει το ζήτημα των πολεμικών αποζημιώσεων προς την Ελλάδα ως νομικά αστήρικτο και πολιτικά λήξαν και θέλει να το παρακάμψει όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα. Σε αντίθεση όμως με το παρελθόν, αναγνωρίζουν πλέον πολλοί γερμανοί πολιτικοί ότι όντως υπάρχει θέμα.

Σύμφωνα με έλληνες και ξένους μελετητές, το ισχυρότερο νομικό «χαρτί» της Ελλάδας αποτελεί το αναγκαστικό δάνειο ύψους 13,5 εκατομμυρίων χρυσών λιρών προς τα στρατεύματα κατοχής, για το οποίο υπήρξε ρητή δέσμευση ότι θα επιστραφεί μετά το τέλος του πολέμου. Σήμερα υπολογίζεται το συγκεκριμένο ποσόν μαζί με τους τόκους μεταξύ 60 και 70 δισ. ευρώ.



47
Δ
29/01/2014 10:53
Προς Στράτο και Κώστα: χειρότερους ανθέλληνες και μισέλληνες δεν έχω ξαναδιαβάσει... για γενίτσαροι πάντως παίρνετε άριστα! ΕΜΕΤΟΣ
ΣΤΡΑΤΟΣ
19/04/2013 08:43
Tη γνωμη σου κρατατην για τον εαυτο σου το αν ειμαι πολιτισμενος η οχι δεν σε αφορα.Απαντηση στον πολιτισμενο.
George Thanopoulos
18/04/2013 16:19
καλά όλα αυτά. Προς το παρόν την Κυβέρνηση ενδιαφέρει να εισπράξει τη δόση των 10 δισ. ευρώ από το πακέτο διάσωσης των 240 δισ. ευρώ και για να γίνει αυτό χρειάζεται τη σύμφωνη γνώμη της Γερμανίας. Όσο αφορά στις αποζημιώσεις, που καιρός τώρα για τέτοια. Το μέλλον θα δείξει αν γίνεται πράγματι κάτι σοβαρό στο θέμα αυτό. Πάντως θα είναι πρωτόγνωρο στην παγκόσμια ιστορία να επιβληθούν σε μια χώρα και μάλιστα μεγάλη δύναμη, πολεμικές αποζημιώσεις σχεδόν 70 χρόνια μετά το τέλος του πολέμου. Ας αναλγιστούμε γιατί δεν έγινε αυτό το 1990 κατά την επανένωση της Γερμανίας; Προσωπικά επιθυμώ να καταβάλει η Γερμανία πολεμικές αποοζημιώσεις στην πατρίδα μου, αλλά το ζήτημα δεν πλέον και τόσο εύκολο. Οι συνθήκες έχουν πλέον αλλάξει και η Γερμανία δεν είναι πλέον η ητηθείσα μεγάλη δύναμη του 1945 ...
GEROGIWRGIS
17/04/2013 03:19
EXW THN GNWMH OTI KATI MAS EXOYN DWSEI.PHGAN OMWS STIS TSEPES MERIKWN YPERPATRIWTWN KAI BGHKAN STHN ELBETIA.GYRISTE PISW STA PALIA PRIN THN XOYNTA KAI EKEI KATI THA BRETHEI (NOMIZW).MAS FORTWTHIKAN KARAPAPANDREIDES KAI TELOS MAS ESWSAN. (SWZW) STO XWRIO MOY = TELEIWNW,KSEPASTREYW.
ΜΑΡΙΑ Π.
16/04/2013 14:11
Mια κλωτσιά αγαπητέ πρέπει να φάει η Γερμανία και όχι η Ελλάδα μας. Εχουν καταστρέψει-κατασφαγιάσει όλους τους λαούς όπου έχουν επέμβει, εχουν κατακλέψει το χρυσό μας, εχουν δείξει παντού το πιο απάνθρωπο πρόσωπό τους. Όχι μόνο μας χρωτάνε αποζημίωση, αλλά και συγνώμη για τα αίσχη τους προς την ανθρωπότητα! Από την απάντηση του Σοιμπλε καταλαβαίνετε όλοι πιστεύω ότι το θέμα της κρίσης δεν είναι θέμα χρημάτων, αλλά ξεδιάντροπων-απεχθών μεταρρυθμίσεων που θέλουν να περάσουν καταπατώντας δικαιώματα που αποκτήθηκαν με αίμα. Αν παράλληλα οι πλούσιοι γίνουν και πλουσιότεροι, και οι φτωχοί...νεκροί, τί καλύτερο για αυτούς! ΕΧΟΥΝΕ ΣΥΣΤΗΜΑ στις γενοκτονίες οι Γερμανοί άλλωστε...Εν κατακλείδει, Η Ελλάδα ΠΡΕΠΕΙ να εγκαταλείψει το ευρώ το συντομότερο δυνατό και μόνο τότε θα γυρίσει ο τροχός. Τη ζημιά και μόνο που θα προκαλέσει στη Γερμανία στον οικονομικό πόλεμο που μας έχει κηρύξει (γιατί αυτό είναι το όπλο της, το νόμισμα) θα αποτελιώσει το σάπιο σύστημα. Αυτοί που θεωρούν τη χώρα μας αποτυχημένη(και όχι τους ξεπουλημένους πολιτικούς που μας έφεραν εδώ) μπορούν να φύγουν άμεσα! και όταν θυμηθούν ότι εμείς ξεστραβώσαμε τον κόσμο με τον πολιτισμό και τη γλώσσα μας, ας μιλήσουν για προσφορά στις άλλες χώρες της Ευρώπης. ΟΥΣΤ
petrous
17/04/2013 16:08
eho tin entiposi pos klotsia prepi na fane oi ellines politikoi pou den asholithikan me to thema efharisto
Kostas :P
17/04/2013 15:14
Ποιο δικαίωμα ακριβώς υπερασπίζεται η Ελλάδα; Του να μην πληρώνει αυτά που χρωστάει στους υπόλοιπους λαούς; Ωραία να ζεις πλουσιοπάροχα με δανεικά - αλλά κάποια στιγμή έρχεται ο λογαριασμός. Με κάνατε να γελάσω με το «εμείς ξεστραβώσαμε τον κόσμο με τον πολιτισμό και τη γλώσσα μας». Ποια είναι η συμβολή της σύγχρονης (βλ. σύγχρονης) Ελλάδας στον πολιτισμό; Η Χρυσή Αυγή, η νίκη στη Eurovision, το νεοσκυλάδικο, η καταστροφή του περιβάλλοντος ...
Δ
29/01/2014 11:12
Με δανεικά ζουν οι Γερμανοί νούμερο που πέραν τούτου χρεωκόπησαν 2 φορές και τους τα χάρισαν στο οποίο συναίνεσε και η Ελλάδα, κατάλαβες ανθέλληνα;
Μαρία Π.
22/04/2013 09:53
πόσα λίγα λοιπόν γνωρίζεις για τη χώρα σου!(αν είσαι ΈΛΛΗΝΑΣ) Λυπάμαι. Και αν πιστεύεις όντως ότι υφίσταται χρέος και ότι δεν πλασματικό(το δημιούργησαν με λανθασμένα στατιστικά στοιχεία) για να μας χώσουν σε αυτήν την κατάσταση λυπάμαι ακόμη περισσότερο...
Hellas
15/04/2013 15:25
Is not enough to say that you are correct,some times you have to proove it as necessary!if Germans are so perfect now they have to accept our request as an opportunity to show us that they are the "good europeans"!we are not so good as they are but we have our sun and our smile still!they are going to loose their smile one day and they have no sun to cure their souls!i m lucky and proud to be Greek but obviously I can not communicate very easy with this race because I want to have the right to work to live and not the opposite !since when living to work 12 hours for 800 euros is the European one way road?germany knows better for our life's obviously!
Kostas :P
15/04/2013 15:05
Το μόνο που θα πάρετε είναι μια κλωτσιά στον κώλο εκτός ΕΖ για να ησυχάσει η Ευρώπη από την Ελλάδα. Η Ελλάδα θέλει συνέχεια να παίρνει χωρίς ποτέ να ενδιαφέρεται να προσφέρει στην κοινότητα των ευρωπαϊκών χωρών. Μια αποτυχημένη χώρα που ακόμα κι οι πιο ενθουσιώδεις ευρωπαϊστές θα κουραστούν να την κρατάνε ζωντανή. Καιρός να προσπαθήσουν κι οι Έλληνες λίγο. Από Δευτερα - όπως με τις δίαιτες
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
16/04/2013 14:15
Πάρε βαθιές ανάσες και χαλάρωσε φίλε, την κλωτσιά θα την φάνε οι Γερμανοί φίλοι σου. Αυτό συνέβη εδώ και χιλιάδες χρόνια σε όλους τους βάρβαρους που επιβουλεύτηκαν την πατρίδα μας.
βασίλης
15/04/2013 08:34
Να λοιπόν που κι οι "πολιτισμένοι" Γερμανοί έχουν κατακλέψει τον κόσμο.Αφού σκότωσαν,κατέστρεψαν υποδομές,άφησαν λαούς να πεθάνουν από πείνα στο τέλος μας έκλεψαν κι από πάνω.Κοίτα να δεις που φτιάχνοντας ωραίες BMW και Mercedes παραλίγο να μας κάνουν να ξεχάσουμε πόσο γουρούνια είναι.
Αρης
16/04/2013 10:37
Κάποιο λάθος κάνεις. Τις BMW και τις Mercedes τις φτιάχνουν Έλληνες και Τούρκοι μετανάστες. Αυτοί το παίζουν διευθυντές. Αντί για το όπλο που κράταγαν οι παπούδες τους στα στρατόπεδα εργασίας, αυτοί κρατάνε δεσμίδες με ευρώ.
Giorgos
15/04/2013 05:38
TOUS KATHISTERISAME TOTE ARGISANE NA PANE STHN ROSSIA KAI KATASTAFHKE TO PERIGOITO 3o RAIX AS TOUS KATASTREPSOUME ALLH MIA FORA NA KATALABOUNE TA EGLHMATA TOUS TO PONO POU APLOSANE SE OLH THN ANTHROPOTHTA KAI OTI O KOSMOS TOUS EXEI SIXATHEI
κα
15/04/2013 03:43
Έχετε σκεφτεί μήπως όταν ο Σόιμπλε λέει το θέμα είναι λήξαν δεν το λέει απλά για να το λέει αλλά υπονοεί κάτι πολύ συγκεκριμένο; Ας πούμε για παράδειγμα έγγραφα που φέρουν υπογραφές των εκπροσώπων ελληνικής κυβέρνησης (όχι κατ ανάγκη της σημερινής). Μας αρέσει σαν Έλληνες να παίρνουμε τη θέση του αδικημένου. Μας αδικούν οι Άγγλοι, οι Αμερικάνοι, οι Γερμανοί και πάει λέγοντας αλλά καμία κουβέντα για τους γερμανοτσολιάδες κυβερνούν τη χώρα με δικές μας ψήφους. Αλήθεια, αυτοί που σήμερα θέτουν ζήτημα αποζημιώσεων, δεν ανήκουν στο κατεστημένο που ρήμαξε τη χώρα τα τελευταία πενήντα χρόνια; Τώρα θυμήθηκε ο Αβραμόπουλος τις αποζημιώσεις; Γιατί; Επειδή έθεσε το θέμα άλλο κόμμα και στοιχίζει στα γκάλοπ; Τα πράγματα είναι απλά: αν κάποιος από αυτούς τους κυρίους ήθελε να προχωρήσει το θέμα θα το είχε κάνει όταν η Ελλάδα δεν ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Δεν το έκαναν γιατί ήταν και είναι στο payroll της Siemens (και ποιος ξέρει πόσων άλλων εταιρειών) και ως εκ τούτου στη λίστα εκβιαζόμενων της Μέρκελ. Ας μην τρέφουμε ψευδαισθήσεις αυτοί που μας κυβερνούν δεν είναι σε θέση να ασκήσουν αυτόνομη πολιτική ακόμη κι αν ήθελαν. Η θέση τους είναι εκτός πολιτικής σκηνής και εφόσον τεκμηριωθεί και σε νομικό επίπεδο η ενοχή τους, παρέα με Παπαγεωργόπουλο, Τσοχατζόπουλο και Σια.
Νεμεσις
15/04/2013 00:29
Εγω προτεινω να κανουμε πισω, να μην ζητησουμε τις γερμανικες αποζημιωσεις απο την γερμανια γιατι θα τους χρεωκοπησουμε....αντ'αυτου να μας δωσουνε τα μηχανηματα και το χαρτι και τα μελανια να τυπωσουμε και εμεις ευρω, ας πουμε να τυπωσουμε 500 δις ευρω τα οποια θα μοιραστουν σε ελληνικες οικογενειες μονο....καταλαβανε οι γερμανοι οτι δεν τους περνει να λενε μπαρουφες.... αργα η γρηγορα θα πρεπει οι πολιτικοι μας να ασκησουν πιεση...
Asterix
15/04/2013 14:30
Συγνωμη αλλα διαβασες τι εγραψες πριν το στειλεις; Αν ειχαμε εμεις πολιτικους απο την αρχη δεν θα ειμασταν καν εδω που ειμαστε. Αν ειχαμε δε καλους πολιτικους ολοι θα μας προσκυναγανε. Επειδη ομως εμεις μονο γονους χαραμοφαηδων ειχαμε και πολιτικους με σοι απο τας Γερμανιας, που να μαλωνουμε με το σοι της γυναικας τωρα. Αλλωστε οι γερμανοι παντα φιλοι μας ηταν, για αυτο ειχε ερθει και ο Χιτλερ. Εθιμοτυπικη ηταν η επισκεψη απλα εγινε λιγο σαν αρμενικη βυζιτα που λεμε. Ε τωρα οτι τους κερασαμε δεν θα τα ζητησουμε και πισω. Ο Ξενιος Διας βλεπεις......
Νεμεσις
16/04/2013 14:40
Εχεις μηπως αισθηση του χιουμορ ? Αν οχι ξαναδιαβασε τι εγραψα και πως το εγραψα και ελα πες μου μετα...
Asterix
17/04/2013 09:20
Eχω και πολυ, και αν διαβασεις τι γραφω θα καταλαβεις οτι οχι μονο συμφωνω μαζι σου αλλα και προσθετω.
To Bima Sunday news
14/04/2013 18:44
what makes Mr.Soimple nervous for the Greek damages compansetion is that more Delay of the (Apozimiosis),Payments greater amounts shall be needed to pay for Compansation to Greek People.More request shall be added,The question to Mr,Soimple,s fears shall be that, Did Germany solved the (Apozimiosis)With the ruling Royal family at the right time;;;If that what Mr.Soimple has in his mine Say it to Greek people. Imigrant from Canada.
Anagnostis A.
14/04/2013 15:47
We have no right to dismiss what was done! Some write that the retributions may have a weak legal substrate. They could not be more wrong! And this is not just to invoke a threat toward the other side. Out of a legal procedure we will endeavor to not only aim to recover what is long overdue and duly owed in monetary retributions but to also settle for the record the pending moral and ethical obligations we have towards the millions of Greeks that were traumatized for life, in addition to those loved souls that were starved, persecuted, tortutred, raped, enslaved, executed, collaterally killed, and incinerated..The list of horrific crimes against humanity conducted by the Germans in Greece during WW2 are endless. We must proceed.
ch ak
14/04/2013 13:43
Τα δικαιούμαστε και θα τα πάρουμε ....basta!!!
γ.κ.
14/04/2013 13:35
να λοιπόν που οι ισχυρισμοί του ΣΥΡΙΖΑ περί επερχόμενης επανάστασης και επικράτησης της παγκόσμιας Αριστεράς ίσως να μην είναι και τόσο όνειρο θερινής νυκτός. Ας τα πάρουμε λοιπόν απ' την αρχή. Με το κατοχικό δάνειο οι Γερμανοί πιστώνονται 100 δις εύρω χρέος προς την Ελλάδα, και σε σύντομο χρόνο δηλώνουν χρεοκοπία. Οι πλέον σημαντικές βιομηχανικές εταιρίες τους (Siemens, Mercedes, VW, AEG, Bayern Μονάχου etc) περνάνε στο Ελληνικό Δημόσιο. Όπως και σχεδόν το μείζων του Γερμανικού τραπεζικού συστήματος. Μια τέτοια εξέλιξη έχει (of course) και πολίτικο αποτέλεσμα. Μερκελ, Σοιμπλε κτλ φλέγονται στο πυρ το ενδότερο. Το εύρω συγκλονίζεται τελειωτικά και το παγκόσμιο χρήματο-πιστότικο οικοδόμημα καταρρέει. Μέσω τέτοιων αναταραχών, ο συνασπισμός της ριζοσπαστικής αριστεράς (ΣΥΡΙΖΑ) αναλαμβάνει (by default) την διακυβέρνηση της χώρας με νευραλγικούς βοηθούς Τραγκα, Φωτόπουλο, Κουρη, και τους οικολογικά ευαίσθητους ήρωες της Χαλκιδικής, που έτσι κι αλλιώς μας τα λέγαν τόσα χρονια. Με στελέχη όπως ο Δραγασακης αναλαμβάνουν διηπειρωτικές συνομιλίες με ΗΠΑ και BRICS για την παγκόσμια οικονομία. Κάπως έτσι μας οδηγούν στην νεότερη ελληνική αναγέννηση, στην οποία ζήσαμε εμείς καλύτερα και οι άλλοι ας παν' στον αγύριστο. (Σαν να λέμε πέσαμε απ την ακρόπολη και βρήκαμε πορτοφόλι.) Με τις υγειές μας.
Μη λέμε ό,τι νάναι
15/04/2013 04:51
Η AEG ανήκει στην σουηδική Electrolux. Μη λέμε ό,τι νάναι! Και άσε το of course. Δεν συμβαδίζει με τα αμέτρητα ορθογραφικά λάθη στα ελληνικά.
Μιχαηλ Agello
18/04/2013 15:00
Αγαπητε φιλε ποιος σου ειπε οτι ο/η γ.κ. ειναι Ελληνας,γερμαναρεος προβοκατορας του Soimple ειναι και μαλιστα με κακιστα Ελληνικα.
ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΟΣ
14/04/2013 13:14
ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΩΡΙΜΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΆΡΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑ Η ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΝΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΡΟΜΟΣΟΙΜΠΛΕ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΟΥΝΑ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΑ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ .ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ Α......Α Ή ΕΙΝΑΙ Α......Α.ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΑΦΟΥΝ ΤΑ 162ΔΙΣ€.
Αλεξίου Γιωρ.
15/04/2013 09:57
Εγώ είμαι αισιόδοξος,κάποτε θα πάρουμε τις αποζημιώσεις από τους ούνους.Με ανησυχούν οι δικοί μας που θα τα διαχειρισθούν.Θυμηθήτε πακέτο Ντελόρ 1,2,3 πακέτο Σαντέρ 1,2 πλαίσιο στήριξης,ΕΣΠΑ...πού πήγαν όλα αυτά;
ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΤΖΑΣ
18/04/2013 10:09
Που πάνε τα ΕΣΠΑ; Μα, πρώτα περνάνε από τους/τις γενικούς γραμματείς κοινοτικών κονδυλίων,για το ανάλογο "δωράκι" καί μετά πάνε στούς δικαιούχους οι οποίοι συνήθως ανήκουν στις στενές κομματικές νομενκλατούρες.Ετσι γίνονται οι μεζονέτες.
ΣΤΡΑΤΟΣ
14/04/2013 12:32
Αντε ρ παλιογερμαναρα αξεστε που μησεις οτι αναπνεει. Σε ποναει να πληρωσεις αυτα που κλεψατε καθικι.Εσαι ο ποιο αχωνευτος ανθρωπος επανω στη γη.να βαλεις καροτσακι και στα χερια βρωμιαρη
Στράτος 2
17/04/2013 14:12
Είσαι πολύ πολιτισμενος.
Manos A.D.
14/04/2013 12:01
Οι δηλώσεις του υπουργού Οικονομικών της Γερμανίας Βόλφγκανγκ Σόιμπλε που χαρακτήρισε λήξαν το θέμα των αποζημιώσεων για το κατοχικό δάνειο, είναι ο άνθρωπος που αναφωνεί! ότι Όποια τράπεζα χρεοκοπεί δεν θα σώζεται από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα αλλά από τους καταθέτες. Διακατέχεται από τη θεά της γοητείας, της ομορφιάς της φύσης, της ανθρώπινης δημιουργικότητας και της γονιμότητας. Γοητεία στο ακέραιο με τη χάρη να συνδέεται με τον κάτω κόσμο και τα Ελευσίνια Μυστήρια να συνάπτει με τον διάβολο πρωτόκολλα παραμονής του στον απάνω κόσμο. Κάποιος να του χορηγήσει τα στοιχεία που θα κάμει τον άνθρωπο άρτιμέλητο μπας και τον αγαπήσει ο Χάρος και απαλλάξει την ανθρωπότητα από την τελική εξαθλίωση.
Τραντέλληνας
14/04/2013 11:59
Όταν ένας ( όποιος) άνθρωπος δεν διεκδικεί ή δεν μπορεί να διεκδικήσει,για οποιονδήποτε λόγο το όποιο ορθό δίκαιό του, καλύτερα να μην λέγεται άνθρωπος- παρά ανθρωπάκι. Υπουργοί, δημόσιοι λειτουργοί, πως παρέμειναν στις θέσεις τους, και δεν αντέδρασε κανένας τους με μιά απλή παραίτηση, ύστερα από τα τόσα γεγονότα με τις Γερμανικές αποζημιώσεις όπως διαβάζομε. Μα προδότες ήταν και εμφανίζοντε μόνο οι δικοί μας .Ο φτέκτης (Γερμανός) ποτέ δεν παραδέχεται το σφάλμα του .Είμαστε με τα καλά μας?. Πού ζούμε? .Γιατί καταπίνουμε τα δίκαιά μας τώρα που υποφέρωμε κιόλας?
ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΤΗΣ
14/04/2013 10:55
ΟΙ ΟΥΝΟΙ ΤΟΥ ΑΤΤΙΛΑ ( ΓΕΡΜΑΝΟΙ) ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΝ 2 ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ (Σημερινό) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΕΥΘΑΡΜΕΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΩΝ ΝΑΖΙ , ΤΗΣ ΡΕΜΟΥΛΑΣ ,ΤΗΣ ΖΙΜΕΝΣ , ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΚΩΝ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ......ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ??????
Στράτος
17/04/2013 14:07
Το να μιλάει ένας Έλληνας για Γερμνική διαφθορά είναι πραγματικά αστείο.
ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΤΗΣ
19/04/2013 16:46
Στράτο , Οι Γερμανοί μοιάζουν με τους Λεπρούς που φορούν απέξω ωραίο Κουστούμι ??? Αυτά που λέω ότι έχουν κάνει ....είναι Ψέμα ; Είναι Αστεία
Στράτος Ρ.
22/04/2013 15:27
Σίγουρα τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο τον προκάλεσαν οι Γερμανοί ναζίδες. Και στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο είχαν ένα μεγάλο μέρος της ευθύνης. Η Siemens έκανε αυτό που κάνουν όλες οι επιχειρήσεις σε διεφθαρμένα κράτη για να παρουνε δουλειές. τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν και στο εσωτερικό της Γερμανίας αλλα σε σχετικά πολυ μικρό βαθμό και με σοβαρές τιμωρίες σε όσους αποκαλυφθούν. Αλλα σε τι συνίσταται ο οικονομικός πόλεμος τους κείμενα εναντίον ποιων; Εννοείς πόλεμο όταν μας δίνουν λεφτα υπό τον όρο να βάλουμε τάξη στο μαγαζί μας; Αυτό καθόλου δεν μας αρέσει και είναι ο λόγος που ανακαλύψαμε την αντιπάθειά μας εναντίον τους.
ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΤΗΣ
23/04/2013 18:37
Φίλε από το site Στράτο, Οι Γερμανοί έβγαλαν και έναν ΜΑΡΞ και ένα ΈΓΚΕΛΣ , έχουν και ένα ΚΑΛΟ , επειδή είναι ΡΟΜΠΟΤ , Προγραμματίζουν μακροπρόθεσμα . Έχεις ένα δίκαιο , ότι πρέπει να ξεχωρίζω τους Λαούς από τα Καπιταλιστικά Κτήνη ??? Σε αυτό έχεις δίκαιο????????? Αφού είμαστε στην ένωση , δεν ήξεραν πως πάνε τα οικονομικά μας ;Γιατί μας δάνειζαν ; Για να αγοράζουμε τα Προϊόντα τους ???? Τώρα θέλουν σκληρό Νόμισμα ,γιατί δεν έχουν ανάγκη όπως τα άλλα Ευρωπαϊκά Κράτη, με τον Ανταγωνισμό , γιατί σαν ΡΟΜΠΟΤ έφτιαξαν Τεχνολογία ??? Εσύ τι θα πάρεις ένα FIAT ή ένα VW ;;;;;. Και ο Ναζισμός από την Ρομποτοσύνη πηγάζει ? Και οι Γερμανικές Εταιρείες Δωροδοκούν από την ίδια αιτία ? Και για την ίδια αιτία Εγκαθιστούν τα Ανρίκελά τους στις Υποτακτικές Χώρες Γιαυτό εγώ θέλω να είμαι Ανατολίτης με τον Ανθρώπινο Πολιτισμό των 6.000 ετών , παρά Αγριος ( Ούνος , Βίγκιγκς , Πατσενέκος ), Ευρωπαίος που τώρα φτιάχνουν τον Πολιτισμό των Μηχανών , αγνοώντας τον Άνθρωπο ?? ΌΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ Ανέβασαν το χρέος μας από τα 350 δις στα 550 δις και στο τέλος ΘΑ ΜΑΣ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΛΑΒΟΠΑΖΑΡΑ.??????? Τώρα αν φταίμε λίγο και εμείς ; Ναι φταίμε που ψηφίζουμε τα Κόμματα της ΚΛΕΨΙΑΣ ,Τους Εκλεκτούς της άχρησης Ελληνικής Άρχουσας Καπιταλιστικής Τάξης ????? Που είχε προσκολληθεί και βύζαινε το ΔΗΜΟΣΙΟ.
Στράτος Ρ.
25/04/2013 14:03
Αγαπητέ φίλε! Δεν συμφωνώ ότι όποιος κατάγεται από Ουνους κλπ. είναι κατώτερος. Η μήπως είμαστε ρατσιστές; Δεν έχει σημασία απο ποιούς καταγόμαστε αλλά ποιοί είμαστε. Και θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω άριστα τους Γερμανούς αφού ζω στην Γερμανία εδώ και 53 χρόνια. Και εγώ εργάστηκα όπως οι Γερμανοί και σου πιστοποιώ ότι ούτε αυτοί δελεύουν ούτε εγώ δούλεψα ποτέ σαν ρομπότ. Και η ανάπτυξη τεχνολογίας δεν γίνεται απο ρομποτ αλλά απο ανεπτυγμένα μυαλά. Και να μην ξεχνάμε ότι οι Γερμανοι δεν ειναι μόνο στηυ τεχνολογία ανεπτυγμένοι αλλά και σε πολλές άλλες επιστήμες. Ακόμα και στην Ελληνική αρχαιολογία βάζουν τα γυαλιά στους Ελληνες. Και που πήγαν το άρρωστο παιδί για την δύσκολη εγχείρηση. Στην Γερμανία αν δεν κάνω λάθος. Γιατί; Να μην λέμε αστεία. Σίγουρα πριν απο 6.000 χρόνια ο πολιτισμός ανεπτύχθηκε στην ανατολή. Αλλά σήμερα παίζεται αλλού η μουσική. Κάτι άλλο: Αυτοί μας πούλησαν τα προιόντα τους με λεφτά τους που πολλά τα χάσανε. Εμεις όμως τα προιόντα τα πήραμε. Με συγχωρείς αλλά το επιχείρημα ότι μας δανεισαν λεφτά για να αγοράσουμε τα προιόντα τους δεν το καταλαβαίνω. Όσο για την διαφθορά στην Ελλάδα την γνώρισα καλά σαν πρόεδρος μιας Ελληνικής επιχείρησης γερμανικων ενδιαφερόντων. Είναι απερίγραπτη! Στις δεκαετίες που δούλεψα σε υπεύθυνη θέση στην Γερμανία κανείς δεν μου γύρεψε ποτέ ρουσφέτι. Ούτε εγώ τολμησα να δωροδοκήσω κανέναν. Και τα χρέη μας δεν μας τα ανεβάζουν οι Γερμανοί. Εμείς ξοδεύουμε περισσότερο απο ότι κερδίζουμε. Κανείς δεν μας φταίει. Είμαστε άξιοι της τύχης μας. Οι Ελληνες ας κοιτάξουν να βάλλουν το μυαλό τους επιτέλους να δουλέψει και να φτιάξουν προιόντα και δουλειές και να πάψουν να αντιμετωπίζουν με μίσος άλλους λαούς που σε αντίθεση με μας έχουν κάνει προκοπή.
ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΤΗΣ
26/04/2013 09:13
Φίλε Στράτο , Ας διαφωνούμε , εγώ σε συμπάθησα και σέβομαι ως Δημοκράτης την άποψή σου και διαισθάνομαι , λόγω ονόματος,ότι θα πρέπει να κατάγεσαι από τη Μυτιλήνη;; Μακριά από εμένα ο Ρατσισμός ??? . Όταν λέω για Ούνους δεν επισημαίνω τη Φυλετική Προέλευση ,γιατί ως Αριστερός Διεθνιστής δεν το επιτρέπουν οι απόψεις μου , αλλά για τις διαπραχθείσες Αγριότητες των Ούνων τις εποχές εκείνες , που συνέχισαν κατά τα Πολιτισμένα χρόνια του 1936 ως 1945 οι επίγονοί τους , όταν ως ΆΡΙΑ ΦΥΛΗ αισθανόταν ΥΠΕΡΤΕΡΟΙ ΌΛΩΝ ΣΤΗΝ... ΕΥΡΩΠΗ ???? Ρώτησε τους Καημένους τους Εβραίους τι τράβηξαν , τους Τσιγγάνους ( Ρωμά) και όλους όσους κατέκτησαν . Μη μου λές ότι αυτά τα έκαναν οι ΝΑΖΙ. Το 90% των Γερμανών είχε ταχθεί με τους Ναζί ( Τυχαίο... δεν Νομίζω ?????). Ναι ? Μας Δάνειζαν για να αγοράζουμε τα Προϊόντα τους και τώρα μας λένε και άχρηστους και μας ζητάνε και τα δανεικά πίσω. Σε λίγο μέσω Τραπεζών θα μας πάρουν και τα Σπίτια μας ,για να έλθουν να απολαμβάνουν τον Ήλιο μας????? Το ότι οι Γερμανοί εκπολιτίστηκαν λίγο , οφείλεται σε Εσένα τον Νότιο ,που βρίσκεσαι εκεί , στον Ιταλό , το Σέρβο κ.λ.π. Μετανάστη που δούλευαν για αυτούς.Τώρα Εμείς θα μου πεις δεν Φταίμε σε τίποτα ;;;; Ναι φταίμε που βγάζουμε Ηγέτες που δουλεύουν για Αυτούς και για τον Εαυτό τους και για τα Μεγάλα Ελληνικά Συμφέροντα και όχι για το Σύνολο του Ελληνικού Λαού ???? Εσύ που ζεις στη Γερμανία θα ξέρεις, τι ρόλο παίζει ο Αδελφός του πρώην Πρωθυπουργού μας Σιμήτη ,ο οποίος με Ψεύτικα Οικονομικά Στοιχεία μας έβαλε στην ΟΝΕ ;;;;;????? Σε χαιρετώ ΑΝΑΤΟΛΙΤΗΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Στράτος Ρ.
27/04/2013 00:34
Ναι κατα το ήμισυ κατάγομαι απο την Μυτιλήνη. Το ότι είσαι αριστερός διεθνιστής με πείθει ότι δεν μπορεί να είσαι ρατσιστής. Αλλά σαν διεθνιστής θα πρέπει να γνωρίζεις ότι οι λαοί δεν διαφέρουν πολύ ο ένας απο τον άλλον. Ρόλο παίζει η ανατροφή και η παιδία που έιναι και αυτά συνέπειες του πολιτισμού. Στις Ευρωπαϊκές χώρες κυρίως του ελληνορωμαικού πολιτισμού. Γενικά όλοι είμαστε προϊόν της εξέλιξης (Evolution). Δεν αμφισβητώ τις απεριγραπτες θηριωδίες των Ναζι Γερμανών ούτε ότι πολλοί είτε απο πεποίθηση είτε απο φόβο συνέπραξαν σε αυτές τις θηριωδίες. αλλά μπορούμε να ξεχνάμε ότι για εκατονταετηρίδες οι Γερμανοί είχαν την φήμη του λαού των ποιητών και σοφών; Η μήπως μπορούμε να ξεχνάμε την κάθαρση της Γερμανικής κοινωνίας με την εξέγερση των γενιών του 1968; Αυτή η εξέγερση τάχθηκε κατα της σιωπής της γενιάς του πολέμου σχετικά με τις ευθύνες της. Μετά η Γερμανία ήταν μια άλλη χώρα. Αυτο το έζησα προσωπικά. Η συμβολή των μεταναστών δεν ήταν στον εκπολιτιστικό αλλα στον οικονομικό τομέα και σε ένα μικρο ποσοστό ανάλογα με το ποσοστό των μεταναστών στο εργατικό δυναμικό. Απο την άλλη μεριά οι δουλειές των μεταναστών ήταν βοηθητικές και όχι αναπτυξιακές λόγω της χαμηλής ειδίκευσής τους. Είμαι πεπεισμένος ότι οι Γερμανοί δεν έχουν κακές βλέψεις για την Ελλάδα και μπορεί προς στιγμήν η κοινή γνώμη να μην είναι επιεικής για του Έλληνες αλλα αυτό οφείλεται στην γνωστή συμπεριφορά των Ελλήνων. Γειά σου.
Ιστορικός
15/04/2013 04:46
Οι Γερμανοί δεν είναι ούτε Ούνοι, ούτε απόγονοι του Αττίλα! Πριν γράψουμε ό,τι μας κατεβεί καλά είναι να πληροφορούμαστε.
ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΤΗΣ
19/04/2013 16:48
Συγνώμη κ.Ιστορικέ για το Ιστορικό Λάθος , στα άλλα έχω Λάθος ;
Μιχαηλ Agello
18/04/2013 15:03
Εναι αγγελοι και εσυ εισαι ιστορικος οσο ειμαι εγω αρχιεπισκοπος
Nick
17/04/2013 12:29
Επειδή δεν γνωρίζουν ιστορία μόνο όσοι δηλώνουν ιστορικοί, έχε υπόψη ότι οι Ούννοι κατά την μεγάλη μετανάστευση των λαών έιχαν εγκατασταθεί στην Κεντρική Ευρώπη (συμπεριλαμβανομένης και της Γερμανίας κατά ένα πολύ μεγάλο μέρος. Οπότε ένα σημαντικό μέρος της καταγωγής τους προέρχεται από τους Ούννους
Στράτος Ρ.
22/04/2013 19:57
Κκτα ένα μικρό ποσοστό ίσως είναι Ουννοι. Αλλα και αυτο δηλαδή τι σημαίνει; Τι ρόλο παίζει απο που κατάγεται ένας λαός; Είμαστε μήπως ρατσιστές;
Αλέξανδρος
05/08/2013 08:56
Προτείνω οι Έλληνες να δημιουργήσουν αυθόρμητα και εθελοντικά από μόνοι τους "συνοικιακούς" τοπικούς συλλόγους οικονομικής αλληλεγγύης ώστε ενωμένοι οικονομικά να αποκτήσουν πολύ πιο μεγαλη δύναμη όσο «φτωχοί» κι αν είναι ατομικά... Ας αποκαλέσουμε αυτούς τους συλλόγους «ΣΥΝΟΙΚΙΑΚΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ» (ΣΥΝΕΡΓΑ). Μ’ αυτό το τρόπο θα καταφέρουν οι συνεργαζόμενοι να υπερβούν οικονομικές δυσκολίες ακολουθόντας μια μη δανειο-ποιημένη πολιτική ίδρυσης νέων οικονομικών μονάδων παραγωγής. Επί παραδείγματι, θα μπορέσουν να ιδρύσουν «δημοσιως» κυβερνούντα αλλά ποιοτικά ημιανεξάρτητα βιομηχανικά κέντρα παραγωγής αξιοζητούμενων (δημοφιλή) προϊόντων προοριζόμενα για εσωτερική και εξωτερική κατανάλωση. Τέτοιου είδους «προϊόντα» δεν περιορίζονται μόνο σε προϊοντα υλικής υποκτάστασης, όπως αυτοκίνητα, ψυγεία, μοτοσυκλέτες, βιοτεχνικά, κτλ, αλλά και ημι-υλικής και πνευματικής, όπως η εκπαίδευση, προγράμματα για υπολογιστές, υπηρεσίες όλων των ειδών (τηλεφωνικά κέντρα, τεχνικές υπηρεσίες, κ.α.), υγειονομικές-ιατρικές υπηρεσίες, κτλ. Οι διεθύνοντες και το προσωπικό αυτών των νεο?δρυθέντων κέντρων παραγωγής θα εκλέγονται από τα ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ με βάση αυστηρώς αξιοκριτικά στοιχεία (πείρα, εκπαίδευση, αποδεδειγμένη απόδοση, κτλ) αντί αντι-παραγωγικών παραγόντων, οπως του ρουσφετιού, φιλίας, «μέσων», ανεργίας, κτλ. με αποτέλεσμα τα προϊόντα να ειναι αρίστης ποιότητας και διεθνώς «καταναλωτέα». Σαν αποτέλεσμα αυτής της αυτόχθονα δημιουργημένης οικονομικής δραστηριότητας θα μειωθεί εν καιρώ η ανεργία (με τη προϋπόθεση ότι οι απασχολούμενοι στα κέντρα παραγωγής εκλέχθησαν με αυστηρώς αξιοκριτικά στοιχεία). Επίσης θα ανεβεί σιγά σιγά το βιοτικό επίπεδο όλων των συνεργαζομένων που προσφέρουν οικονομικώς στο συνεργαστήριο έστω και λίγα χρήματα άσχετα αν βρήκαν δουλειά μέσω των νεο-ιδρυθέντων παραγωγικών κεντρων η όχι αφού σε τελευταία ανάλυση η πώληση των προϊόντων θα δημιουργήσει οικονομικό «κοινωνικό κέρδος» (=ό,τι απομείνει μετά από επενδύσεις για την οικονομική «ευημερία» των κέντρων παραγωγής) για την αντιμετώπιση βασικών αναγκών όλων των μελών των συνεργαστηρίων. Τέλος, μ' αυτό το τρόπο ο πληθυσμός στη Ελλάδα θα απαλλαχθεί απο τα δάνεια και εξαρτημένες διαδικασίες που τον κάνουν να αισθάνεται ανελεύθερος και «καταδικασμένος». Μια απαραίτητη προϋπόθεση για την επιτυχια των ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ είναι η δημιουργία συνεργαστηριακών «τμημάτων» πρόσληψης, διεύθυνσης και μαρκετινγκ που εμπνέονται από αξιοκρατικά κριτήρια (αντί προσωπικά μυωπικά ενδιαφέροντα), με βάση γραπτούς κανονισμούς που υπακούουν όλοι προς το κοινό μακροπρόθεσμο όφελος όλων, και φυσικά τοπικής προθυμίας του λαού για αλληλοβοήθεια και αλληλεγγύη (έστω κι αν ατομικά υπάρχουν λίγοι πόροι).