Παραμένουν οι αντιδράσεις στην εφαρμογή του νέου νόμου-πλαισίου

«Οχι» από τους πρυτάνεις στη διαγραφή των «αιώνιων» φοιτητών

Αιχμή της κριτικής η υποχρηματοδότηση και οι δυσλειτουργίες στη διοίκηση

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 07/04/2013 18:49 |
Στιγμιότυπο από την 72η Σύνοδο των Πρυτάνεων, όπου εκφράστηκε η αντίθεση του σώματος στη διαγραφή των «αιώνιων» φοιτητών.
«Οχι» από τους πρυτάνεις στη διαγραφή των «αιώνιων» φοιτητών
Τους «αιώνιους» φοιτητές που θα χάσουν από το ερχόμενο έτος τη φοιτητική ιδιότητα έβαλαν μπροστά οι πρυτάνεις των Πανεπιστημίων, οι οποίοι...
Γίνετε Συνδρομητής
σύλια
15/02/2014 01:13
το θέμα είναι να μην γίνουν διαγραφές αδιάκριτα...η βουλή εξυπηρετεί άλλα συμφέροντα που δεν είναι ελληνικά..άρα μόνο οι πρυτάνεις μπορούν να πάρουν αποφάσεις...όλοι οι φοιτητές αιώνιοι και μη δικαιούνται την εξεταστική του σεπτεμβρίου!!!! άρα γιατί μιλούν παράνομα και παράτυπα για διαγραφες τον αύγουστο του '14 ? και επιπλέον γιατί να διαγραφούν όσοι αυτή τη στιγμή προσπαθούν? δεν υπήρξε ενημέρωση ούτε επίσημη προθεσμία..άρα ο νόμος είναι άκυρος ,άκαιρος και τον κακό τους τον καιρό των βουλευτών που ψηφίζουν σα ζώα!!!!!
dominik
19/11/2013 08:57
exo egkataleipsei tis spoudes mou logo ergasias!ta ergasthria tote htan proi kai apgeyma!etsi zontas monh moy anagastika na epilekso thn ergasia gia na kalypso tis anages mou!phga sta tei treis fores gia eggrafh meta kai den me dexthkan!o neos den eixe pshfistei akoma!tora exo to xrono na pao kai diagraftika!den einai adiko?exasa tosa xronia sta thrania!eimai sto ptyxio kai logo ton neon mathimaton pou exoyn mpei prepei na kano ta eksamina ap'thn arxh!
ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ
21/11/2013 07:46
Δηλαδή σας είπαν να σας ξαναγράψουν κανονικά στο πρώτο έτος ή κάτι πολύ χειρότερο, σας είπαν να ξαναδώσετε πανελλαδικές εξετάσεις? Προφανώς είναι σκανδαλωδώς άδικο, αλλά κάντε τον κόπο να θυμηθείτε εάν είχατε το δικαίωμα να ζητήσετε διακοπή σπουδών έστω διάρκειας 8 εξαμήνων ώστε να αναστείλετε την ασφυκτική προθεσμία των νέων νομοθετημάτων που σας έβλαπταν.
ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ
09/11/2013 19:59
Προτού βιαστούν κάποιοι να ρίξουν τον λίθον του αναθέματος στους αργοπορημένους φοιτητές, μήπως θα έπρεπε να ψάξουν και τα ακόλουθα ζητήματα , όπως πχ α) εάν διανέμονται έγκαιρα τα βιβλία και τα συγγράμματα στα παιδιά ή μήπως καθυστερούν ανεπίτρεπτα και φτάνουν να μοιράζονται μία εβδομάδα πριν από τις εξετάσεις (μάλιστα στο Δημοκρίτειο της Θράκης / Κομοτηνή μοιράζονταν παραδοσιακά και κατά συνήθεια μετά τις εξετάσεις…χωρίς να ζητήσει κανείς συγγνώμη ή να αισθανθεί ντροπή για αυτό το αίσχος) β) μήπως κάποιοι από τους καθυστερούντες φοιτητές είναι άρρωστοι και γι’ αυτό το λόγο διακόπτουν τις σπουδές τους χωρίς να ενδιαφερθεί κανείς από τη διοίκηση του ιδρύματος για να τους αναζητήσει γ) μήπως οι περισσότεροι από αυτούς είναι ετεροαπασχολούμενοι σε πολύωρες εργασίες, εργασίες άσχετες με το αντικείμενο των σπουδών τους, τις οποίες μετέρχονται για να μπορέσουν να συντηρηθούν, δεδομένου ότι η πολιτική εξουσία στην Ελλάδα αποφάσισε (πολύ πριν από την οικονομική κρίση) να διαλύσει το κοινωνικό κράτος πρόνοιας ε) μήπως οι καθηγητές κόβουν τους εξεταζομένους διά ασήμαντον αφορμήν ή επειδή αποδεικνύεται ότι δεν είχαν παρουσίες στις παραδόσεις του διδασκομένου μαθήματος, χωρίς απαραίτητα να ευθύνεται ο σπουδαστής που απουσίαζε από τις παραδόσεις στ) μήπως αυτοί που επικρίνουν τους καθυστερούντες φοιτητές είναι οι ίδιοι αποτυχόντες στις εισαγωγικές εξετάσεις και εκφράζουν προσωπικές πικρίες για το λόγον ότι οι ίδιοι ή τα παιδιά τους αναγκάστηκαν να ξενιτευτούν, για να αγοράσουν το πτυχίο σε χώρες του εξωτερικού ζ) μήπως υπάρχει η μεθοδευμένη προσπάθεια να διαμορφωθεί μόνο μια ελίτ που θα έχει πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (κατά προτίμηση τα παιδιά που έχουν πλούσιο μπαμπά) ενώ η ομάδα των μη προνομιούχων πρέπει να βγάλει το σκασμό και να εργάζεται δίκην είλωτος για μια χούφτα ευρώ. Απλώς έθεσα τον προβληματισμό.
χρονια φοιτησης
01/09/2013 01:43
Αν καποιος δουλυει και σπουδαζει εχει το δικαιωμα για παραπανω χρονια φοιτησης?? Σας ευχαριστω
Fotios
12/06/2013 03:39
Exw mia aporeia, exw eisaxthei to 2003-2004 sto tei athinas.Omws eixa mbei earino examino,Me apotelesma persy na eixa simblirwsei to 8,5 etos(kai oxi 9 i perissotera opws leei to panw artho). Na upothesw diagrafomai se 2 xronia, k oxi se ena, ama isxusei i diagrafi.Swsta?
Νικόλαος
12/04/2013 23:47
Η λύση είναι απλή. Τέρμα στους αιώνιους φοιτητές. Θε έπρεπε να καταλαβαίνουν όλοι οτι δεν μπορούν να στερούν τη θέση απο κάποιον άλλο μέχρι να αποφασίσουν πότε θα πάρουν το πτυχίο ή πότε θα διακόψουν τη φοίτηση. ΑΛΛΑ θα έπρεπε να δωθεί δυνατότητα να πληρώνουν τα δίδακτρά τους και να συνεχίζουν για όσο καιρό το επιθυμούν. Είναι μια πολύ απλή λύση που θα βολέψει όλους νομίζω!!!!
ΕΛΕΝΗ
12/09/2013 10:05
Κάποιος που δουλεύει όμως χρειάζεται να ξεκουράζεται ,δεν γίνεται να "ξεπετάς" την σχολή για να μη χάσεις την φοιτητική σου ιδιότητα !Κάποιοι σπουδάζουν για απόκτηση δεύτερου πτυχίου ενώ παράλληλα δουλεύουν .Απο πότε σε μια δημοκρατική χώρα απαγορεύεται η εξέλιξη της μορφωτικής σου και επαγγελματικής σου πορείας σε οποιοδήποτε ηλικία?
antoine
25/06/2013 20:16
poios sou sterei ti thesi re eksupne??mipws trwne kai ap to piato sou.hmarton amesws na pesete na fate o enas ton allo.gia dieukrinise mas akrivws pws sou sterei ti thesi o aiwnios foithths gia na to katalavw dld???gt apo epixeirhmata pasxeis...NIKOLAE.i foititiki idiothta se paso k vivlia i opoia eixe oikonomiko kostos sta panepisthmia pauei meta to 6o etos.i mipws sou pianoun xwro stis eksetastikes kai dn mporeis na grapseis???olo vlakeies akouw kai kanena epixeirhma.
eyryt
12/04/2013 18:40
Tους χρειάζονται για να τους ψηφίζουν! Μετά σου λέει ...."ονευματικοί ηγέτες"!
Α.Χ
12/04/2013 17:13
Όπως στα περισσότερα ζητήματα στην πραγματικότητα δεν μπορείς να κρίνεις κάτι στην λογική του άσπρο ή μαύρο. Σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει ένα πλαίσιο όπου θα γίνεται κατα περίπτωση αξιολόγηση απο την άλλη και η "αιώνια" παραμονή σε καθεστώς φοιτητή δεν είναι όυτε αυτοσκοπός, ούτε και λογικό (εφόσον δεν συντρέχουν αντικειμενικοί λόγοι)και σε τελική ανάλυση τι νόημα έχει να πάρεις το ρημάδι το πτυχίο στα 40 σου αν αποσκοπεί στην επαγγελματική σου αποκατάσταση? Αν πάλι οι σπουδές δεν έχουν ώς απότερο σκόπο την όποια επαγγελματικη αποκατάσταση κάποιου άλλα καλύπτουν την επιθυμία για μάθηση και γνώση πάλι καλώς και θεμιτό άλλα θα μπορούσε να γινει στα πλαίσια ανοικτού πανεπιστημίου ή άλλων δομών δια βίου μάθησης. Εν πάσει περιπτώση αν το δεί κανείς και πιό κυνικά αν εγώ στην δουλεία μου δεν μπορώ να αποδόσω για τον Α ή Β λόγο το όποιο αφεντικό μου δεν θα με αβαντάρει εσαεί μέχρι να τα καταφέρω είτε αυτό είναι δίκαιο και ηθικίο είτε όχι.
Νώντας
12/04/2013 16:09
ΠΡΥΤΑΝΕΙΣ! Βαρειά λέξη που βρήκαν γι αυτούς τους συνδικαλιστές...
εγω
12/04/2013 15:43
θα πρεπει να δοθουν καποια χρονια...κοστος δεν υπαρχει με τους αιωνιους..κριση εχουμε..καποιοι θα θελησουν να επιστρεψουν...αλλωστε μεσα ειναι καια τομα που εχουν αρρωστησει,που δουλευουν...ποτε δεν καταλαβα αυτην την ισοπεδωση που επιχειρειται συχνα πυκνα στην ελλαδα...π.χ με τις οριζοντιες περικοπες μισθων..απαιτειται διακριση,αλλιως μιλαμε για αδικα μετρα..συνολικα πρεπει να δοθει σιγουρα παραταση σε ολους και με το περας της παρατασης κατ επιλογη να διαγραφονται πλην αρρωστων και οσων εργαζονται οπου θα δινεται επιπλεον χρονος
bill
12/04/2013 14:43
Ένα παράδειγμα αιώνιου (13 χρόνια για το πτυχίο) φοιτητή είναι του Άδωνι Γεωργιάδη. Και καλά έκανε. Έχασε τον πατέρα του και την μάνα του στα 18 του χρόνια. Ποιος είναι πιο άξιος, ο μπούλης-φοιτητής που τον ζούσε ο μπαμπάς και η μαμάς μέχρι τα 26 του χρόνια, η ο αιώνιος φοιτητής Γεωργιάδης που παρά την εξωφρενική τραγωδία που τον χτύπησε κατάφερε να βγάλει τίμια το ψωμί του και να στηρίξει και τα αδέλφια του;; Κάποιοι θα ήθελαν να τον είχαν τιμωρήσουν και να τιμωρήσει και να είχε χάσει το δικαίωμα για να πάρει το πτυχίο του γιατί νομίζουν ότι όταν έδινε τον υπέρτατο αγώνα της ζωής και της επιβίωσης επιβάρυνε με κάποιο τρόπο τον μπούλη- φοιτητή (της μαμάς και του μπαμπά).
αιωνίως?
12/04/2013 01:14
Στον Καναδά ο,τιδήποτε έχεις σπουδάσει παλιά αναγνωρίζεται με κάποιες μονάδες που συμβάλλουν στο τελικό πτυχίο - ανάλογα με τις προυποθέσεις κάθε σχολής, πανεπιστημίου, ειδικότητας σπουδών, κλπ. Έχουμε περιπτώσεις φοιτητών που ζητούν αναγνώριση μαθημάτων που έκαναν στη δεκαετία του '70 και σε περισσότερα από ένα ιδρύματα. Αν και όλο και περισσότερα παιδιά σταματούν το πανεπιστήμιο (για διαφόρους λόγους, αλλά και η εισαγωγή ακολουθεί εντελώς διαφορετικό σύστημα με αυτό της Ελλάδας) αυτοί που επιστρέφουν για να ολοκληρώσουν το πτυχίο τους ή για να αλλάξουν κατεύθυνση μετά από κάμποσα χρόνια στην αγορά εργασίας είναι συνήθως αφοσιωμένοι φοιτητές και αντιμετωπίζονται θετικότατα από τα τμήματα. Πολλές φορές η πολύχρονη φοίτηση είναι ο μόνος τρόπος γιαν έναν εργαζόμενο ή για γονιό που ανατρέφει μόνος/η παιδιά να ολοκληρώσουν ένα πτυχίο.
Αρχιτέκτονας
10/04/2013 16:21
Καλά θα έκαναν όλοι αυτοί που νομίζουν ότι οι "αιώνιοι" φοιτητές είναι το πρόβλημα των πανεπιστημίων μας, να περάσουν μια βόλτα από εκεί και να μείνουν μερικές ώρες. Θεωρείτε ότι οι συνδικαλιστές φοιτητές είναι "αιώνιοι" φοιτητές; Κάνετε λάθος! Οι συνδικαλιζόμενοι φοιτητές είναι αυτοί που τελειώνουν γρηγορότερα απ' όλους, κυρίως γιατί ο συνδικαλισμός τους είναι έμμισθος ή ανταποδοτικός κι έτσι πληρώνουν άλλους να τους κάνουν τις εργασίες όσο αυτοί ανεβάζουν πανώ και κλείνουν σχολές. Αυτοί που βλέπετε να γυρνάνε στις σχολές και να ξεσηκώνουν τον κόσμο,οι περισσότεροι δεν είναι πια φοιτητές, μπορεί να μην υπήρξαν και ποτέ. Μπήκα στην Αρχιτεκτονική του ΑΠΘ τον Φεβρουάριο του 2002,από τις ειδικές κατηγορίες λόγω ανίατης ασθένειας ( σκλήρυνση κατά πλάκας) στα 33 μου χρόνια. Είχα να αντιμετωπίσω την ασθένειά μου, το διαζύγιό μου, την αλλαγή τόπου κατοικίας, την φροντίδα των δύο μικρών τότε παιδιών μου. Όπως ίσως γνωρίζετε, οι ώρες που περνούν οι φοιτητές τις Αρχιτεκτονικής στη σχολή τους είναι πάρα πολλές. Παρ' όλα αυτά τα κουτσοβόλευα και περνούσα 10 μαθήματα τη χρονιά σε σύνολο 63 μαθημάτων για 5ετή κύκλο σπουδών. Φυσιολογικά θα τελίωνα σε 6-6.5 χρόνια. Όμως μετά ήρθαν οι καταλήψεις.... ξέρετε πόσα εξάμηνα έχασα, κι όχι μόνο εγώ! 3-4 εξάμηνα! Κι όταν κάποια στιγμή βρέθηκα σε παρουσιάσεις διπλωματικών,ξέρετε ποιοι ήταν αυτοί που τελείωναν τις σπουδές τους? όλοι αυτοί που πρωτοστατούσαν στις καταλήψεις! Ξέρετε πόσοι συμφοιτητές μου έρχονταν από άλλες πόλεις? Ξέρετε πόσοι ήταν στο δεύτερο πτυχίο τους και ήδη εργάζονταν? Ξέρετε πόσοι είχαν οικογένειες? Μια κοπέλα όταν ήρθε στη σχολή είχε τρία παιδιά και όταν ορκίστηκε είχε τέσσερα!Και ερχόταν από την Κοζάνη! Ξέρετε πόσοι δούλευαν γιατί οι γονείς τους δεν είχαν να τους βοηθήσουν? Ξέρετε πόσο στοιχίζουν τα υλικά των εργασιών μας? Τα βιβλία τα παίρνουμε την πρώτη φορά που δηλώνουμε το μάθημα,δεν μας χορηγούνται ξανά. Πάσο και άλλες παροχές από ένα σημείο και μετά κόβονται. Σε καμία περίπτωση δεν επιβαρύνουν οι φοιτητές που υπερβαίνουν τον προβλεπόμενο χρόνο σπουδών. Και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τους ταυτίζετε με αυτούς που τριγυρνάνε στους διαδρόμους των σχολών και κρεμάνε αφίσες!
ΝΤΡΟΠΗ
11/04/2013 11:24
Αγαπητέ,τα ειπες ολα,οπως λεω σε προηγουμενα σχολια μου,εχουν μαυρα μεσανυχτα,ειτε φοβερη εμπαθεια,ειτε,συμπληρωνω τωρα συμπερασματικα,δεν εχουν και την καταλληλη συγκροτηση και κριτικη σκεψη,να καθισουν να σκεφτουν το πως ανθρωποι που μπαινουν με την αξια τους στα ελλην.Πανεπιστημια,οδηγουνται στο να καθυστερουν αρκετα εως πολυ να παρουν πτυχιο ή και να απογοητευονται απο αυτα που αντιμετωπιζουν και εν τελει να μην παιρνουν ποτε...Προφανως η συντριπτικη πλειοψηφια των αιωνιων φοιτητων(δηλ. οσοι δεν εχουν λαβει πτυχιο στα ν 2 ετη φοιτησης για να καταλαβαινομαστε,γιατι απο οτι φαινεται δεν γνωριζουν καν τον ορισμο του αιωνιου φοιτητη κατα το Ελληνικο Κρατος,εχουν αυθαιρετα χαρακτηρισει αιωνιους και αιωνοβιους τους ελαχιστους συνδικαλιζομενους των τραπεζιων και των κομματων,που ορθα λες οτι μερικοι δεν ειναι καν φοιτητες,και οσοι ειναι,αυτοι τελειωνουν πολυ γρηγοροτερα και ευκολοτερα απο αλλους)ΔΕΝ ειναι ουτε τεμπεληδες,ουτε λαμογια,ουτε προνομιουχοι που μπορουν αιωνια να σπαταλανε τα λεφτα των γονιων τους(ποια λεφτα μες την κριση,πλακα κανετε ή ζειτε μερικοι σε αλλη Χωρα και αλλο συμπαν?)Λογοι ειτε που εχουν να κανουν με την συγκεκριμενη Σχολη που σπουδαζουν,ειτε λογοι χαρακτηρος και ευαισθησιων-δεν ειναι ολοι αναισθητοι και κυνικοι,ΟΥΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΨΥΧΙΚΑ ΔΥΝΑΤΟΙ,αρκετοι ανθρωποι αντιδρουν με τον δικο τους τροπο στις καταστασεις που βιωνουν-ειτε χιλιοι δυο λογοι,μερικους απο τους οποιους περιπτωσιολογικα αναφερεις μπας και τους ανοιξεις τα ματια μπορουν να αναβαλουν ή και να ματαιωσουν τελικα την ληψη πτυχιου...Πραγματικα εχω μεινει εκπληκτος απο το ποσα ρηχα και ισοπεδωτικα και κυνικα σκεφτονται καποιοι,και ειδικα αυτην την εποχη,που και να θελει καποιος π.χ.να βρει δουλεια για να (συνεχισει να)σπουδαζει,που να την βρει,μιλανε λες και υπαρχουν αφθονες και καλοπληρωμενες δουλειες και με ωραρια που βολευουν κιολας τους φοιτητες και οι τεμπελαροι καθονται και πινουν φραπε ολη μερα αντι να πανε να δουλεψουν...Ποσο στενοκεφαλος μπορει να ειναι καποιος για να στελνει στον Καιαδα φοιτητες λεγοντας τους,ειδικα αυτην την εποχη,να πα να βρουν δουλεια αμα εχουν προβλημα οικονομικο,οταν διαλυονται σπιτια,αυτοκτονουν ανθρωποι γυρω μας,η ανεργια και η ανασφαλιστη και η περιστασιακη εργασια ειναι κοντα στο 40%,ισως και παραπανω?Λες και θα βρουν δουλεια παιρνοντας το πτυχιο για να βρουν τοσο ευκολα πριν καν το παρουν!Η κριση ειναι πανω απο ολα στα μυαλα πολλων Ελληνων,αντι να ζητουν αλλαγες στο σαπιο ελληνικο πανεπιστημιο και στην εξαθλιωμενη ελληνικη κοινωνια ζητουν την κεφαλη επι πινακι των εμμεσων ή αμεσων θυματων τους!Για τετοια κριτικη σκεψη μιλαμε...
Εύμαιος
12/04/2013 21:56
Η ad hominem επίθεση μόνον τα ίσα μπορεί να αποδώσει. Εσύ λοιπόν "συγκροτημένε" δικολάβε, κριτή των πάντων, εχθρομανή, αντιλαβού ότι οι κανόνες ορίζουν την κοινωνία, και οι καλύτεροι κανόνες είναι αυτοί που η ίδια η κοινωνία ορίζει χωρίς άνωθεν υποδείξεις· αυτό λέγεται και "αυτονομία" αν τό 'χεις ακουστά. Αντί λοιπόν να κάνεις τον πονόψυχο κρίνοντας τους άλλους φρόντισε να μάθεις να εκφράζεσαι χωρίς χαρακτηρισμούς, βελτιώνοντας τη δύναμη των επιχειρημάτων σου, αν έχεις. Γιατί όταν απευθύνεσαι με τόση φτήνια στο συναίσθημα ακούγεσαι σαν τους ζητιάνους στον ηλεκτρικό. Σαν ένας άλλος Ίρος, του οποίου φαίνεται να ζήλεψες τη δόξα.
ΝΤΡΟΠΗ
14/04/2013 19:00
Εχεις καμια συναισθηση της πραγματικοτητας?Με εχεις χαρακτηρισει με ενα σωρο ιδιοτητες,που απλα αποδεικνυουν την συγχυση στην οποιαν βρισκεσαι,και παραλληλα μου υποδεικνυεις-επιβαλλεις να εκφραζομαι χωρις χαρακτηρισμους!Η αντιφαση,η υποκρισια και η πληρης ασυναρτησια σε ολο της το μεγαλειο...Αφου,λοιπον,χρησιμοποιεις τοσους χαρακτηρισμους εναντιον μου,αποδεικνυεται,συμφωνα με την θεωρια σου,η αδυναμια των δικων σου επιχειρηματων...Ποια επιχειρηματα,θα με ρωτησει καποιος,αφου δεν εξεφερες ουτε 1 για το θεμα που σχολιαζουμε εδω!Μα ουτε 1,μονο για να με κρινεις εγραψες,εσυ που δεν εισαι Κριτης,αλλα Υποκριτης,και μαλιστα μεγιστος...Οσο για το ποιος ειναι εχθρομανης,κοιταξου στον καθρεπτη,οταν δεν ασχολεισαι καθολου με το ζητημα των Πανεπιστημιων,αλλα μονο καταφερεσαι εναντιον μου,ειναι αυταποδεικτο ποιος επιτιθεται με φτηνια και ποιος ζητιανευει απλα την προσοχη των αλλων χωρις να εχει ΤΙΠΟΤΑ απολυτως να πει...Επειδη ειμαι πραγματι πονοψυχος,σου εδειξα την προσοχη που εναγωνιως επιζητουσες με το κενο ουσιαστικου περιεχομενου σχολιο σου εις βαρος μου,ελπιζω να εκανα αλλη μια καλη πραξη στην ζωη μου ασχολουμενος μαζι σου...
Lina
10/04/2013 13:08
Εγώ που έδωσα κατατακτήριες και μπήκα σε δεύτερη Σχολή, εν τω μεταξύ έκανα μεταπτυχιακό, έδωσα ΑΣΕΠ, πέρασα (με το πρώτο πτυχίο) και τώρα θέλω (γιατί προηγουμένως ήταν φυσικώς αδύνατον) να τελειώσω τη δεύτερη Σχολή, γιατί να μην μπορώ;
Τερτσέτης
10/04/2013 10:57
Βεβαίως το σωστό θα ήταν ή παπάς παπάς ή ζευγάς ζευγάς, ωστόσο δεν μπορεί να τιμωρείται κάποιος που έχασε τους γονείς του από καρκίνο, από καρδιακά επεισόδια, από τροχαία δυστυχήματα ή που πηγαινοφέρνει τους εν ζωή γονείς του από τον Ευαγγελισμό στο Σισμανόγλειο και τούμπαλιν ή αναγκάζεται να εργάζεται 48 ώρες την εβδομάδα σε μίαν εξηρτημένη εργασία που ουσιαστικά δεν τη διάλεξε αλλά του επιβλήθηκε για να μην πεθάνει της πείνας. Η κριτική που ασκούν τα ΜΜΕ του καθεστώτος είναι ένα κυνήγι μαγισσών. Ασφαλώς τα ΑΕΙ δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, αλλά το θέμα ακριβώς είναι ότι κανείς δεν ζήτησε να γίνουν τέτοια, οι αργοπορημένοι φοιτητές δεν ζητούν ελεημοσύνη για να τελειώσουν. Οι καθηγητές είναι υποχρεωμένοι από τη συνείδησή τους να αποκρούουν τα διάφορα αιτήματα για ρουσφέτια και χατίρια. Είναι απίστευτο το πόση κακοήθεια, κακοβουλία και εμπάθεια έχουν δείξει ορισμένοι μετά το 2007.
Κακοήθης, κακόβουλος και εμπαθής
12/04/2013 21:33
Ε, αφού είναι υποχρεωμένοι από τη συνείδησή τους τότε να μην τους ενοχλούμε κι εμείς με τις απόψεις μας. Αλήθεια, μεταξύ συνείδησης των καθηγητών και αναξιοπάθειας των φοιτητών, γιατί "ακριβώς" έγιναν έτσι τα πανεπιστήμια;
ΤΕΡΤΣΕΤΗΣ
15/04/2013 12:38
Σε όλους τους χώρους υπάρχουν και καλοί και κακοί επαγγελματίες, και φιλότιμοι σπουδαστές και αδιάφοροι ή γλεντοκόποι-καλοπερασάκηδες. Αυτά δεν έχουν το νόημα πως ο θεσμός απέτυχε ή ότι μπορεί από τη μια στιγμή στην άλληη Ελλάδα να γίνει νέα Καλιφόρνια(βλ πιο πάνω τον αριστοτέλη στο εύστοχο κείμενό του). Τα ΑΕΙ είναι τμήμα της γενικότερης κοινωνίας, δεν είναι χώροι αποστειρωμένοι ούτε στεγανά διαμερίσματα. Η διαφθορά υπάρχει παντού και αυτό είναι ένα γενικότερο δυστύχημα.
Fotis Tsimboukakis
10/04/2013 07:19
Αν το ενα τριτο διαγραφει τοτε ουτε υποχρηματοδοτηση θα υπαρχει,και μπολικοι ΚΟΠΡΙΤΕΣ καθηγητες της οκας θα πανε σπιτι τους. ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΑΛΛΑΓΗ. ΓΙΑΤΙ ολοι θελουν την αλλαγη ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΗ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥς.
ΚΡΗΤΙΚΟΣ
09/04/2013 17:12
ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ.....? ΘΛΙΨΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η ΠΛΗΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΩΝ ΔΑΣΚΑΛΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΙΚΩΝ ΝΕΟΛΑΙΩΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΣΤΟ ΔΙΕΥΘΑΡΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΝΩ ΛΟΓΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ (ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ)ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΛΑ!!! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΙΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΚΑΙ Η ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ,ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠ ΟΨΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ,ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ. ΑΣ ΓΙΜΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΒΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΚΟΛΑΠΤΩΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΙΩΝΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΘΑΥΛΟ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΡΟΥΣΦΕΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΥΠΟΛΗΨΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΙΕΛΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟΤΕΡΑ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΙΨΝΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ.
Ζωή
09/04/2013 14:55
Πάντως έχοντας περάσει τα ακαδημαϊκά θρανία, δεν είδα κανέναν αιωνόβιο να τελειώνει με καλό βαθμό. Ήταν οι κηφήνες της σχολής που ερχόταν στις εξεταστικές και προσπαθούσαν να αντιγράψουν και συνήθως παρακαλούσαν τους καθηγητές να τους κάνουν το 3αρι 5αρι για να ξεμπερδεύουν. Το ότι κάποιος περνάει σε μια σχολή δεν σημαίνει πως είναι ικανός να την τελειώσει κιόλας. Και για όσους ισχυρίζονται πως το πτυχίο των 5 ετών είναι ίδιο με των 15 κοροϊδεύουν τους γονείς τους που πληρώνουν, την κοινωνία, τον εαυτό τους και υποβαθμίζουν και τα δικά μας πτυχία έτσι.
ΝΤΡΟΠΗ
10/04/2013 14:13
Ωστε ετσι,υποβαθμιζουν οι αλητιριοι το δικο σου το πτυχιο,αγαπητη Ζωη?Κοροιδευουν την κοινωνια,λοιπον,εκατονταδες φοιτητες που περνανε για παραδειγμα τα 44 απο τα 45 μαθηματα σε 6 χρονια(εν μεσω απεργιων,καταληψεων,αναβολων ή και ματαιωσεων ολοκληρων ή εν μερει εξεταστικων,ελλειψης βιβλιων,απουσιας και αδιαφοριας καθηγητων)και κολλανε σε 1ή2 μαθηματα για 1,2,ισως και παραπανω χρονια,βαφτιζονται ρατσιστικα αιωνιοι φοιτητες αφου εχουν λυωσει στο διαβασμα τοσα χρονια και εχουν το ψυχολογικο και πρακτικο φορτιο της επιβαρυνσης των γονιων τους...Μιλας τοσο μα τοσο απανθρωπα και κυνικα,χωρις να αμφισβητω οτι υπαρχουν και τετοιες περιπτωσεις,αλλα το τσουβαλιασμα και η πολτοποιηση ανθρωπων δεν δειχνουν παιδεια οσα πτυχια και να εχει παρει κανεις,ευχομαι ειλικρινα,στην αποστειρωμενη και τακτοποιημενη Ζωή σου να μην συμβουν ποτε πραγματα δυσαρεστα,στεναχωρα,αρνητικες συγκυριες οικογενειακες,οικονομικες,προσωπικες,θεματα υγειας,αυτα που κανουν καποιους συνανθρωπους σου να σου φαινονται κηφηνες επειδη δεν πηραν πτυχιο σε 6 χρονια και εγιναν αιωνοβιοι και απειλη για το επιπεδο του δικου σου,εαυτουλιστικου πτυχιου.
Θάνατος
12/04/2013 21:28
Ρατσισμός παντού! Προτείνω να απαγορευτούν όλα τα επίθετα από την ελληνική γραμματική γιατί είναι ρατσιστικά. Ο,τιδήποτε μας έχει κληροδοτηθεί που περιγράφει καταστάσεις, ιδιότητες, ποιότητες, ποσότητες να εξοβελιστεί στο πυρ το εξώτερον! @ΝΤΡΟΠΗ μου εσύ, υπερασπιστή των αδυνάτων, καλά την έκανες την αποστειρωμένη Ζωή που τόλμησε να πει με τόσο θράσος τη γνώμη της. Ποια νομίζει ότι είναι αλήθεια; η ανάλγητη, η απάνθρωπη, η κυνική, η κύνα;
Ζωή
10/04/2013 22:23
Αν δεν κάνω λάθος μιλάω για αυτούς που ήταν παρόντες στην σχολή. Πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά σίγουρα δεν αποτελούν την πλειοψηφία, αλλά μια μικρή μειοψηφία προφανώς μετρημένη στα δάχτυλα για κάθε τμήμα. Ολοι όσοι καθυστερούν έχουν οικογενειακά και άλλα προβλήματα; Προς Θεού δηλαδή μην τα γενικεύουμε όλα, οι περισσότεροι αιωνόβιοι φοιτητές δεν είναι ο Βασιλάκης Καίλας το πρωί δουλειά το βράδυ σχολείο!!! Και τα 1, 2 μαθήματα τα δίνουν όλοι οι φοιτητές όχι μόνο οι ξεχασμένοι!
Tzara
12/04/2013 20:49
Αιωνοβιοι φοιτητές... Τι άλλο θα ακούσουμε...
Tzara
12/04/2013 20:49
Αιωνοβιοι φοιτητές... Τι άλλο θα ακούσουμε...
ΝΤΡΟΠΗ
09/04/2013 10:52
Δηλαδη,για να κανουμε εναν απολογισμο,τα παιδια που κουραστηκαν περισσοτερο και ελυωσαν στο διαβασμα για να περασουν στις πανελλαδικες εξετασεις ξαφνικα τους εστριψε και μετατραπηκαν κατα τα 2/3 σε αιωνιους φοιτητες που τεμπελιαζουν και ασχολουνται με τον συνδικαλισμο και οσοι κουραστηκαν λιγοτερο ή και καθολου,με την ασφαλεια των χρηματων των οικογενειων τους οτι θα σπουδασουν στο εξωτερικο,μετατραπηκαν αυτοματως σε υπερλαμπρους διανοουμενους που τελειωνουν στην ωρα τους,επειδη ειναι ικανοτεροι και πιο εργατικοι απο τους τυχερους-ατυχους που ειχαν το προνομιο(?)να εισαχθουν κατοπιν εξετασεων στα ελληνικα πανεπιστημια....Σε οποιον αυτο φαινεται λογικο,καλυτερα να ασχοληθει με κατι αλλο,γιατι απλα εχει μαυρα μεσανυκτα απο το τι θα πει ελληνικο πανεπιστημιο,τι παροχες προσφερει και μεχρι ποτε(6ο ετος τελειωνουν τα παντα,αυτοι που φοβουνται οτι επιβαρυνονται με πασο φοιτητων ας...συνεχισουν τον υπνο του δικαιου).Αλλα ας μην ανησυχουν αλλο,εξαλλου θα φοιτουν και στα ελληνικα πανεπιστημια μονο γονοι πλουσιων ή της οποιας ελαχιστης μεσαιας ταξης εχει απομεινει,και οσοι εχουν περασει σε πανεπιστημιο της περιοχης που ειναι το πατρικο τους,διοτι οι υπολοιποι ηδη αδυνατουν να φοιτησουν...Ας χαρουν,λοιπον,γιατι περι φθονου προκειται,θα μεινουν το ιδιο κουτσουρα η πλειοψηφια της ελληνικης νεολαιας,με τις ιδιες παρωπιδες και ετσι η αμμορφωτη ελληνικη κοινωνια θα πηγαινει απο το καλο στο καλυτερο,αφου θα εχει γλυτωσει το τεραστιο και δυσβασταχτο κοστος...φοιτησης των αιωνιων φοιτητων!Εύγε Νεοέλληνες,θα πατε πολυ μπροστα...
Ρωμανός ο μελωδός
12/04/2013 21:08
Ινστρούχτορα και δάσκαλε, μεγάλε κριτή, σοφέ εσύ παντογνώστη που τα βλέπεις όλα αφ' υψηλού, φωτισμένε τηλεόπτη και πανόπτη, αγαθέ και ξύπνιε λαϊκέ αγωνιστή, Ρομπέν των αδυνάτων και των κατατρεγμένων που σιωπούν, εσύ τι είσαι; αρχαίος Έλληνας ή απλός; γιατί "νέος Έλληνας" δεν θέλεις να είσαι. Δώσε μας λόγο φως ακόμα Προμηθέα.
Ζωή
10/04/2013 09:28
Όποιος πραγματικά θέλει να σπουδάσει θα βρει τρόπο! Ξέρω ανθρώπους που πριν από 20 χρόνια σπουδάζανε και δουλεύανε ταυτόχρονα για να ανταπεξέλθουν... Και όσο για τον μόχθο των πανελληνίων, το ότι κάποιος μόχθησε στα 17-18 δεν σημαίνει πως έχει εξασφαλίσει για πάντα τη ζωή του! Η μάθηση είναι μία συνεχής διαδικασία, δεν σταματάει ούτε στα 18, ούτε στα 28 ούτε στα 38! Κάποιος που κοπιάζει, κοπιάζει πάντα και δεν επαναπαύεται!
ΜΑΧΙΜΟΣ
09/04/2013 08:15
για τον φιλο τον ΚΩΣΤΑ- μια παροιμια λεει¨ η παπας-παπας,η ζευγας-ζευγας!!! διαλεξε φιλτατε,τι θελεις να γινεις ΦΑΣΤΦΟΥΝΤΑΣ, η ΠΟΛ.ΜΗΧ\ΚΟΣ!!!
Κώστας
09/04/2013 23:26
είσαι χαζός? τι λες? Ίσως γίνω συγγραφέας ή ναυτικός. Που ξέρεις, μπορεί να γίνω και πιλότος. Έχετε χάσει το δάσος. Τι είναι εκπαίδευση, τι είναι επαγγελματική αποκατάσταση και ποιός πρέπει να είναι ο ρόλος του Πανεπιστημίου σε όλο αυτό. 1000 πράγματα πρέπει να αλλάξουν στο Πανεπιστήμιο, αλλά το δικαίωμα στη φοίτηση και στο πτυχίο δεν πρέπει να τα ακουμπήσουμε. Δεν σου φταίει ο αίωνιος φοιτητής για τον τρόπο της εκπαίδευσης ούτε σου χρήματα σου τρώει. Κόψτε τις σαχλαμάρες και επικεντρωθείτε στα σημαντικά προβλήματα της παιδείας. Η βλακεία έχει και τα όρια της. Μην την κάνετε σημαία.
Kifinas
09/04/2013 07:53
Η παιδεία στην χώρας μας έχει αποτύχει. Είναι φανερό από τα σχόλια γεμάτα μίσος για τον διπλανό μας από μυαλά ποτισμένα με δηλητήριο. Από μυαλά που έχουν σταματήσει να κρίνουν και απλά καταναλώνουν ότι τους πασάρουν και τους βολεύει στο να κατηγορήσουν τον άλλο για αυτά που βιώνουν. Μυαλά που νομίζουν πως έχουμε δωρεάν παιδεία. Μυαλά που πιστεύουν πως οι φοιτητές έχουν παροχές για πάντα. Μυαλά που η μόνη τους ενέργεια είναι να βρουν τρόπο να μεγαλώσει το μίσος...
Κώστας
08/04/2013 23:58
Εχω με την αξία μου μια θέση στο Δημόσιο Πανεπιστήμιο, μόχθησα όπως όλοι για να μπω και δεν έχει κανείς το δικαίωμα να με πετάξει έξω. Ποιός ορίζει ότι ένας πολιτικός μηχανικός των 5 ετών είναι καλύτερος απο έναν πολιτικό μηχανικό 15 ετών? Τώρα έχω ανοίξει μια αλυσίδα fast food και έχω μια καλή ζωή, αλλά που ξέρεις, ίσως ένα πτυχίο στο μέλλον να χρειαστεί. Σας ενοχλεί αν κατέβω να δώσω ένα μάθημα το καλοκαίρι? Είμαι στα 33.
βασιλειος
08/04/2013 23:57
τελευταιο σχολιο γιατι σας βαρεθηκα .μπραβο αναγνωστη (ντροπη),ο μονος σωστος.για τελος και για μουσικη υποκρουση σας αφιερωνω 2 τραγουδακια 1ον τζιμακος νεοελληνες για οσους διαφωνουν και anarchy in un.greece by sex pistols για οσους συμφωνουν.
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
08/04/2013 21:01
Ο όρος αιώνιος φοιτητής είναι παραπλανητικός και ρατσιστικός. Τα ελληνικά πανεπιστήμια έχουν οργανωθεί από το έτος 1837 με βάση το γερμανικό μοντέλο γι’ αυτό το λόγο έχουν αυτή τη μονότονα επαναλαμβανόμενη διάταξη (η φοιτητική ιδιότητα αποκτάται δια της εγγραφής στην οικεία σχολή και απεμπολείται με τη λήψη πτυχίου ή το πέρας του φυσικού προσώπου ή με οικειοθελή παραίτηση ή εάν δεν ανανεωθεί η δήλωση μαθημάτων κλπ). Μόνο τα αγγλοσαξωνικού τύπου ιδρύματα ακολουθούν διαφορετικό σύστημα πχ αυστηρό χρονικό όριο σπουδών, δύο το πολύ εξετάσεις για κάθε μάθημα με ποινή διαγραφής κλπ. Το αγγλοσαξωνικό σύστημα το έχει υιοθετήσει και το πανεπιστήμιο της Κύπρου, όμως αυτό δεν σημαίνει τίποτε, γιατί το κυπριακό κράτος εξολοκλήρου έχει υιοθετήσει το βρετανικό σύστημα διοίκησης από την εποχή της αποικιοκρατίας και της συνθήκης Ζυρίχης Λονδίνου (αυτό εκτείνεται σε όλη ανεξαιρέτως τη δημόσια διοίκησή του, το σύστημα δικαιοσύνης και δικαστηρίων, τη δομή των τριών εξουσιών, το προεδρικό πολίτευμα που είναι αμερικάνικου τύπου κλπ). Το ότι έχουν οι ΗΠΑ ή ο Καναδάς ή η Βρετανία , η Ιρλανδία, Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία αυτή τη στρουκτούρα δεν συνεπάγεται ότι σώνει και καλά πρέπει να το ενστερνιστεί και η Ελλάδα που είναι σαφώς μια χώρα λιγότερο ανεπτυγμένη και οσημέραι πτωχότερη. Κοντολογίς δεν μπορεί στα πανεπιστήμια να είμαστε Αμερική και στα εισοδήματα ή τις υποδομές να είμαστε Ουγκάντα. Δυστυχώς πολύς κόσμος συγκρίνει μεγέθη που είναι ανόμοια και δεν επιδέχονται συγκρίσεως. Η Ελλάδα από συστάσεως του θεσμού του ΕΚΠΑ ακολουθεί το γερμανικό σύστημα, και το ίδιο συμβαίνει στην Γερμανία, την Αυστρία, τις σκανδιναβικές χώρες και την Πορτογαλία. Η Ισπανία έχει ένα περισσότερο εντατικοποιημένο μοντέλο σπουδών όπως η Γαλλία, το Λουξεμβούργο, το Βέλγιο και η Ελβετία. Αυτές οι τελευταίες χώρες ακλουθούν ένα τρίτο μοντέλο, το γαλλικό, που έχει διάφορα χαρακτηριστικά αλλά οι φωστήρες που πλαισίωναν την κυρία Γιαννάκου ή την κυρία Διαμαντοπούλου απαξίωσαν να ασχοληθούν με το γαλλικό στυλ και θέλησαν να κάνουν την Ελλάδα νέα Καλιφόρνια! Η ουσία του πράγματος είναι ότι τα ελληνικά ΑΕΙ διαθέτουν πακέτο μαθημάτων τρείς φορές μεγαλύτερο ποσοτικά σε σχέση με το αγγλοσαξωνικό μοντέλο και είναι χαρακτηριστικό ότι οι έλληνες φοιτητές αντιμετωπίζουν εξετάσεις πολύ σκληρότερες απ’ ο,τι οι αμερικανοί συνάδελφοί τους. Αυτά τα στοιχεία τα αποσιωπούν οι συκοφάντες των ελληνικών σχολών, γιατί δε συμφέρουν το καθεστώς. Αφετέρου είναι γνωστό ότι στις χώρες όπου ακολουθείται το ίδιο μοντέλο με το δικό μας μετά το έκτο έτος εισπράττονται κάποια δίδακτρα και εξέταστρα (συμβολικά και προσιτά δίδακτρα), οπότε πιέζεται ο σπουδαστής να δείξει μεγαλύτερη σοβαρότητα στη μελέτη του. Το ίδιο θα έπρεπε να συμβεί και στην Ελλάδα, ώστε να δουν μερικά πλουσιόπαιδα πώς βγαίνει το ημερομίσθιο. Δεν υπάρχει αντισυνταγματικότητα αυτού του μέτρου, διότι με την ίδια λογική τα ελληνικά μεταπτυχιακά προγράμματα θα ήσαν αντισυνταγματικά ενόψει του άρθρου 16 Σ. Η συζήτηση περί αιωνίων φοιτητών δείχνει την προσπάθεια του κατεστημένου να εισαγάγει πρόσθετους ταξικούς φραγμούς στο δικαίωμα της μόρφωσης και να οδηγήσει οριστικά πλέον μια ολόκληρη κοινωνική τάξη στο περιθώριο (εργαζομένους φοιτητές, αρρώστους σπουδαστές, ορφανούς και αναπήρους, παιδιά διαλυμένων οικογενειών, επαρχιώτες σπουδαστές που δεν έχουν κατάλυμα, κοπέλες που αντιμετώπισαν μια αναπάντεχη εγκυμοσύνη και δεν διάλεξαν την εύκολη λύση της έκτρωσης κλπ). Οι αργοπορημένοι φοιτητές δεν κοστίζουν απολύτως τίποτε στο κράτος ή το φορολογούμενο, διότι μετά το έκτο έτος διακόπτονται όλα τα δικαιώματα της ούτως ή άλλως αποψιλωμένης μέριμνας (βιβλία, φάρμακα, σίτιση, στέγαση στις υποβαθμισμένες εστίες, εισιτήρια κλπ). Μάλιστα με το νέο νόμο 4009/2011 οι παλαιοί φοιτητές δεν υπολογίζονται καν στον πληθυσμό του ιδρύματος διότι θεωρούνται μη ενεργοί φοιτητές, δεν ψηφίζουν κανένα, δεν εκλέγουν κανένα όργανο, επομένως με τις νέες διατάξεις μειώνεται κι άλλο το ποσοστό χρηματοδότησης, γιατί καταγράφονται μόνον οι ενεργοί φοιτητές (δηλαδή οι νεοσσοί). Επίσης δεν καταλαμβάνουν τη θέση κανενός γιατί εισήχθησαν κατόπιν σκληρών εξετάσεων και έχουν κατοχυρωμένο δικαίωμα να είναι εκεί όπου βρίσκονται. Η προπέτεια της κυβερνήσεως για το θέμα αυτό οφείλεται περισσότερο στην προσπάθεια να ξεκαθαρίσει τους λογαριασμούς με τους συνδικαλιστές φοιτητές που ενίοτε παραφέρονται και δημιουργούν έκτροπα. Ωστόσο ο αριθμός αυτών των φοιτητών είναι περιθωριακός. Κατά δεύτερο λόγο επιδιώκεται η έξωση των παιδιών της εργατικής τάξης από τις σχολές, ώστε τα πλουσιόπαιδα να μην έχουν πια ανταγωνισμό.
Ουλιάνωφ
12/04/2013 20:54
Εντυπωσιακό το μήκος του σχολίου, αλλά βρίθει από αυθαίρετα συμπεράσματα και αντιφάσεις: 1. από που συνάγετε την ταξική προέλευση των αιωνίων φοιτητών; έχετε πραγματικά στοιχεία, ή τα ψυχανεμίζεστε; 2. πόσες ακριβώς αιώνιες φοιτήτριες καθυστερούν τις σπουδές τους λόγω εγκυμοσύνης; και πόσοι άρρωστοι, ορφανοί και ανάπηροι, επαρχιώτες κλπ; κατά φαντασία τα λέτε ή έχετε στοιχεία; 3. τελικά είναι "πλουσιόπαιδα" που πρέπει να δουν "πως βγαίνει το ημερομίσθιο" οι αιώνιοι; αυτή είναι η ταξική τους προέλευση; ή είναι επαρχιώτες, εγκυμονούσες, ανάπηροι κλπ; 4. δηλ. η "συμμετοχή σε σκληρές εξετάσεις εξασφαλίζει" αιώνια φοίτηση; τότε να γίνουν ευκολότερες και να ξεμπερδεύουμε μια ώρα αρχύτερα με τη "σκαρταδούρα" που κατά τα λεγόμενά σας δεν θα πετύχαινε στις σκληρές εξετάσεις. Όπως π.χ. γίνεται και στην Αμερική. 5. πως ακριβώς "κατοχυρώνεται" το "δικαίωμα" για μια ζωή; και αφού δεν "κοστίζουν απολύτως τίποτα" τότε πως "μειώνεται κι άλλο το ποσοστό χρηματοδότησης"; γιατί κατά τα λεγόμενά σας ο αριθμός τους υπολογίζονταν και έπαιζε ρόλο στη χρηματοδότηση. 6. είναι ο αριθμός των κομματόσκυλων (όχι συνδικαλιστών) "περιθωριακός"; τι ακριβώς σημαίνει αυτό; είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος των αναπήρων, εγκυμονουσών και άλλων; Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον μια ταξική ανάλυση της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας. Κάποτε το κόμμα "της εργατικής τάξης" έλεγε "πρώτοι στα μαθήματα, πρώτοι στον αγώνα" και εισέπραττε τις λοιδορίες ημών των "προοδευτικών". Ας τολμήσουμε λοιπόν να νομοθετήσουμε κάτι σαν το 'Affirmative action" των αγγλοσαξόνων, αλλά με όρια και κανόνες. Ιδεολογήματα και παρωπίδες πασπαλισμένες με "ταξικές" φιοριτούρες και εντυπώσεις αντί στοιχείων, δεν ωφελούν.
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
14/04/2013 23:41
Νόμιζα πως ήμουν σαφής αλλά θα συμπληρώσω: ο φόβος μου είναι ότι μαζί με τα ξερά κινδυνεύουν να καούν και τα χλωρά. Υπάρχουν και φοιτητές αδιάφοροι και οκνηροί ή φοιτητές που κάνουν ντόλτσε βίτα αλλά αυτοί είναι άξιοι της τύχης τους και δεν απηχούν τη γενική εικόνα. Επιπλέον τονίζω ότι οι έλληνες καθηγητές επειδή είναι συνηθισμένοι στο παλιό σύστημα θα κόβουν εξεταζομένους δια ασήμαντον αφορμήν, αφού πάντοτε λειτουργούν σαν θεριζοαλωνιστικές μηχανές (πόσοι άραγε κόβονται έτσι στις ΗΠΑ ή στην Αγγλία όπου τα πανεπιστήμια είναι εμπορικές επιχειρήσεις-είναι γνωστό ότι η Αγγλία κερδίζει μυθώδη ποσά από τη φοιτητική κίνηση στο έδαφός της). Τρίτον επιμένω ότι η ύλη των ελληνικών ΑΕΙ είναι τεράστια ποσοτικώς και ελέγχεται και ποιοτικώς με δύσκολες εξετάσεις (οι συνάδερφοι καταλαβαίνουν και ο νοών νοείτω) κάτι που για τους αγγλοσάξωνες φαίνεται περίεργο ή ακατανόητο. Τέταρτον τα πλουσιόπαιδα δεν έχουν καμία ανάγκη προστασίας ή ειδικής μεταχείρισης γιατί είναι ήδη ευνοημένα από τη φύση και τη θεά τύχη, αυτό ήταν πασίδηλο σε όλο το κείμενό μου. Πέμπτον το επιχείρημα της γαλοζοπράσινης κυβέρνησης για υποτιθέμενα έξοδα που προκαλούν οι αργοπορημένοι φοιτητές ανατρέπεται από το ίδιο το κείμενο του νέου νόμου (μόνον οι ενεργοί=νεαροί φοιτητές υπολογίζονται για τη χρηματοδότηση των ιδρυμάτων), επομένως η έξωση των παλαιών είναι απλά ρύθμιση ρεβανσισμού και κοινωνικής βαρβαρότητας. Τέλος, στους συνδικαλιστές φοιτητές δεν δίνει σημασία απολύτως κανένας και αντιμετωπίζονται με αδιαφορία και περιφρόνηση και από τους συναδέλφους τους και από τα μέλη ΔΕΠ.
Fotis Tsimboukakis
10/04/2013 07:28
Mακαρι να κανατε τα Πανεπιστημια σας αλα Νεα Καλιφορνια οπως κατηγορισες. Αλλα που τετοια τυχη. Ποιος θα καταναλωνε ολους τους φραππεδες με του μπαμπα και των παπουδων τα λεφτα? Αλλα τα Συριζοπουλακια και τεμπελακια, πολιτικακια θα χασουν τωρα την δικαιολογια για να κοπριτευουν "επαναστατικα". Ασε τα κουρεματα και τα ξυρισματα που ισως χρειαστουν.
DIMITRIS T
08/04/2013 17:58
γιατι θα ειναι στρατηγοι ,χωρις στρατο..... και δεν θα μπορουν να κανουν συν διοικηση με τα καλοπαιδα τους συνδικαλιστες .... αυριανους εργοδοτες τους ..Ξεφτηλες
Τιμωρός
08/04/2013 16:58
Μάλλον πέρνουν ποσοστά από καφετέριες (δες Κομοτινή), νοικοκυρές γκαρσονιέρων, φαγάδικα, μπαράκια, ειδικά στην επαρχία. Όσο πιό πολλοί τόσο και καλύτερη η κονόμα. Δεν ντρέπονται.
dimitrios
08/04/2013 15:46
οι φωστήρες πρυτάνεις αυτό θεωρούν δια βιου μάθηση ...
papagalos
08/04/2013 15:43
αυτούς τους Πανεπιστημιακούς πότε θα τους απολύστε και να προχωρήσετε σε νέο διαγωνισμό πρόσληψης με μόνο κρίτήριο την αξία τους? Κάφροι που κατάντησαν τα Πανεπιστημιακά πτυχία μπακαλόχαρτα.
Π.Ε
08/04/2013 15:18
ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΠΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΗ ΝΤΡΟΠΗ..ΟΙ "λεγόμενοι πια" Πρυτάνεις !! Για να καταλάβει κανείς, που έφτασαν τα πράγματα και πως έχει ξεφτύσει ο θεσμός των πΡΥΤΆΝΕΩΝ, ΑΠΌ ΤΗΝ ΝΟΜΕΓΚΛΑΤΟΎΡΑ των αριστεριστών που κατέλαβα τα Πανεπιστήμια, ώστε να μην θέλουν και μάλιστα να διαμαρτύρωνται, γιατί θα καθαρίσει το Πανεπιστήμιο, από τους αιωνόβιους φοιτητές,που στηρίζουν και αναδεικνύουν, αυτούς τους Πρυτάνεις!!
Tzara
12/04/2013 21:25
Βιασμο; Της γλώσσας. Οι φανφάρες σε μαραναν!
ΔΗΜ74
08/04/2013 12:38
Eπειδή διάβασα εδώ 2-3 αιώνιους φοιτητές που προσπαθούν να δικαιολογηθούν και γράφουν ότι δεν επιβαρύνουν κανένα ας σκεφτούν καλύτερα. 1)Ο φόρτος εργασίας των καθηγητών μεγαλώνει όσο οι φοιτητές είναι υπεράριθμοι. 2) Αποτέλεσμα του 1ου είναι η υποβάθμιση των σπουδών και η η προβληματική βαθμολόγηση των φοιτητών για ευνοητους λόγους. 3) τι σόι επιστήμονες θα βγουν αφού η διδακτέα ύλη θα έχει αλλάξει 50 φορές μέχρι να πάρουν το πτυχίο τους. 4) ας μου βρουν ένα πολιτισμένο μέρος του κόσμου που γίνεται αυτό και ακόμα πιο εξοργιστικό ότι το χρησιμοποιούν οι ίδιοι οι καθηγητές για δικούς τους σκοπούς τότε θα τους μπράβο. Βρισκόμαστε στο 2013 και συζηταμε αν θα υπάρχουν αιώνιοι φοιτητές και αν θα πρέπει να απολυθούν οι επίορκοι και τα λαμόγια απο το Δημόσιο και να προσληφθούν στη θέση τους άξιοι άνθρωποι. Και μετά μας φταίει η τρόικα, η περεστρόικα, και τα χημικά που μας ψεκάζουν. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
ΝΤΡΟΠΗ
09/04/2013 11:53
Αν αλλαζει ο φορτος εργασιας των καθηγητων αλλαζει ο μισθος τους?Λαμβανουν υπερωριες?Οι καθηγητες που στηνουν στα αμφιθεατρα τους φοιτητες στα Πανεπιστημια ολης της Χωρας για να ασχολουνται με παραλληλες εργασιες δεν σε ενοχλουν,αφου πληρωνονται για εργασια που δεν εχουν ασκησει ή με τις κοπανες των καθηγητων αναβαθμιζεται το επιπεδο σπουδων?Για να παρουν πτυχιο θα πρεπει αυτοι οι φοιτητες να σπουδασουν και το παλιο και το νεο προγραμμα σπουδων με τις αλλαγες της διδακτεας υλης(οπου υπαρχουν),οποτε που ακριβως υστερουν απο τους υπολοιπους?Στα πολιτισμενα μερη του κοσμου φροντιζουν με τις παροχες,την οργανωση και την υπευθυνοτητα της Παιδειας τους να μην δημιουργουνται αιωνιοι φοιτητες,ωστε οσοι λιγοι υπαρχουν να ειναι πραγματικα οσοι δεν εχουν την διαθεση να συνεχισουν τις σπουδες τους και να απορριπτονται δικαιολογημενα απο τα Πανεπιστημια...Ας σκεφτεις εσυ καλυτερα πριν κανεις τον εισαγγελεα ανθρωπων,βρες αλλα επιχειρηματα,αυτα απευθυνονται μονο σε ασχετους και εμπαθεις...
ΝΤΡΟΠΗ
08/04/2013 12:29
Τα συμπλεγματα κατωτεροτητας των Νεοελληνων ειναι αντικειμενο προς μελετη,σχολιαζουν ανθρωποι που δεν εχουν περασει ουτε εξω απο Πανεπιστημιο για πραγματα που δεν ξερουν...Σε τι επιβαρυνουν οι αιωνιοι φοιτητες,σε μνημη στον σκληρο δισκο του Πανεπιστημιου?Ασχετοσυνη και φθονος,καμια επιβαρυνση και καμια παροχη δεν εχουν,και ειδικα τωρα με την κριση τα παιδια δεν εχουν ουτε για το νοικι,δεν μιλαω για τα στανταρ προβληματα της εκπαιδευσης,που οδηγουν σε αιωνιους φοιτητες,ουτε για προσωπικα προβληματα υγειας ή οικογενειακα που μπορει να επηρρεαζουν τα ετη σπουδων...Και μετα να τα περιμενει η ανεργια,ντροπη σε οσους τα βαζουν με τους φοιτητες,που βλεπουν μαυρο το μελλον μπροστα τους και παλευουν με 1002 προβληματα καθε μερα...
βασιλειος
09/04/2013 00:06
συγχαρητηρια κυριε για το ανοικτο σας πνευμα.εχετε δικαιο αλλα ξερετε κανενα ελληνα που να μην τα ξερει ολα και να μην ειναι γατος και να μην ελυνε ολα τα προβληματα σε 15 λεπτα αν γινονταν πρωθυπουργος?
Panos Terz
08/04/2013 12:23
Τί συμβαίνει στην Ελλάδα ; Σπούδασα στο εξωτερικό, κατόρθωσα να γίνω πανεπιστημισακός και ευτυχώς έμεινα εκεί , αλλά έμεινα σε γενικές γραμμές Ελληνας και όμως δεν είμαι σε θέση να κατανοήσω τα συμβαίνοντα στα ελληνικά πανεπιστήμια. Αυτά είναι στις προηγμένες χώρες ακατανόητα και αδιανόητα. Τρελλαθήκατε κύριοι πρυτάνεις ;Δηλαδή δεν φτάνει η οικονομική κατάπτωση : Τα πανεπιστήμια δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Κατά τα άλλα μπορείτε να διαβάσετε στο Μπλογγ μου μέσω του Διαδικτ. υπό το όνομά μου το άρθρο "Πανεπιστήμια και κομματικοί οργανισμοί".Καλό διάβασμα.
Γιώργος Αντωνίου
08/04/2013 11:32
Και τί σας φαίνεται περίεργο σε αυτήν την είδηση; Οι αιώνιοι φοιτητές είναι κατα 80% οι ίδιοι που "δουλεύουν" μέσα στο Πανεπιστήμιο για τις πολιτικές παρατάξεις που ... με τη σειρά τους εκλέγουν τους πρυτάνεις . Τί να έκαναν οι σοφοί μας, να δάγκωναν το χέρι που τους δίνει να φάνε; Πάλι καλά που δεν θέσπισαν και κίνητρα υπέρ των αιωνίων φοιτητών.
Στην ώρα του
08/04/2013 11:22
Φίλε Αιώνιε, να σου πω ποιο το πρόβλημα με φοιτητές σαν εσένα "Αναγκάστηκα να εγκαταλείψω τον τόπο που σπουδάζω για πολύ σοβαρούς οικογενειακούς λόγους." Κρίμα αλλά τί να κάνουμε. "Προσπαθώ από απόσταση να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα δουλεύοντας παράλληλα." Μπράβο σου. 1.Τελικά εγώ είμαι το πρόβλημα του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος? Ναι διότι... "2.Επιβαρύνω κάπου τον προϋπολογισμό του κράτους ή του πανεπιστημίου μου?" Ναι. Κάποιος πρέπει να ασχοληθεί με την εγγραφή σου και λοιπά θέματα γραμματείας. Επίσης ως φοιτητής δικαιούσε άλλα όπως πάσα για μεταφορές κλπ κλπ. Τίποτα από αυτά δεν είναι τζάμπα, άσχετα πόσο λίγο κοστίζουν. Όταν θέλεις να πας να δώσεις εξετάσεις δεν πρέπει να σου βρούνε καρέκλα να κάτσεις; Αν οι αιώνιοι θέλανε να πάνε στο μάθημα το πανεπιστήμιο είναι υποχρεωμένο να παρέχει αίθουσες άσχετα αν πάς ή δεν πας. Αυτά τζάμπα είναι; Το ότι κάποιος πρέπει να μετρήσει πόσοι αιώνιοι υπάρχουν τζάμπα είναι; Γιατί αυτή η σπατάλη; Για να πεις σε 10 χρόνια ότι πήρες ένα χαρτί; "Άραγε εγώ είμαι η αιτία της οικονομικής κρίσης στην χώρα μου? Καταχράστηκα χρήμα του ελληνικού δημοσίου?" Ναι, από τη στιγμή που με την ανέχεια της ελληνικής κοινωνίας δημιουργείς τις παραπάνω δαπάνες. "3. Έχουμε λύσει όλα τα προβλήματα τις ελληνικής κοινωνίας και μας φταίνε οι ’’αιώνιοι’’ φοιτητές?" Όχι δε λύθηκαν όλα τα υπόλοιπα προβλήματα αλλά κι αυτό είναι μια αρχή. Αλλά αυτή η αντιμετώπιση που διατύπωσες είναι το βασικό πρόβλημα της ελληνικής κοινωνίας. "4.Πως μπορώ εγώ κ. Διαμαντοπούλου και λοιποί να αποδείξω ότι δουλεύω? Άραγε υπάρχει ‘’μαύρη’’ εργασία στην Ελλάδα η μήπως ζω σε άλλο πλανήτη και δε το ξέρω? " Άσχετο αυτό. Μια αδικία/πρόβλημα/ατυχία δεν δικαιολογεί μια άλλη. "5. Οι εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων και ειδικά στα πανεπιστήμια κάνουν σωστά την δουλεία τους όπως στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά κράτη? Υπάρχουν οι κατάλληλες υποδομές για να τελείται σωστά το εκπαιδευτικό έργο? " Επίσης άσχετο κι αυτό. Αν δε σου αρέσει τότε τί το θες το χαρτί από ένα τέτοιο ίδρυμα. Δοκίμασε την τύχη σου σε κάποιο άλλο ευρωπαικό κράτος να δεις πόσο εύκολα σε κρατάνε αν χάσεις ένα 6μηνο. Το ερώτημα είναι "Γιατί;". Τί αξία έχει ένα πτυχίο που σου πήρε 7-10 χρόνια για να το αποκτήσεις. Τί μπορεί να θυμάσαι από αυτά που έκανες; Όσα θυμάσαι και από τις εφημερίδες που διάβασες πριν 6, 7 και 10 χρόνια. Τί αξία έχει για τον εργοδότη να του δείξεις αυτό το πτυχίο; Γίατί θα πρέπει το 10ετές πτυχίο να θεωρήται ισάξιο με αυτό κάποιου που σπούδασε στην ώρα του; Άσχετα αν σου πήρε 10 χρόνια λόγω τεμπελιάς ή ατυχίας, στο τέλος κάποιος άλλος έκανε αυτό που έπρεπε όπως έπρεπε κι έρχεσαι εσύ να πεις "κι εγώ!". Κι εσύ τί; Έπαιξες λόττο αρκετές φορές και κέρδισες; Αυτό είναι; Αν απλά θέλεις ένα χαρτί, μπορείς να τα αγοράσεις από το internet και να το τυπώσεις και να το βάλεις σε ένα κάδρο να το βλέπεις. Πιο γρήγορα, πιο εύκολα και χωρίς κόστος στην ελληνική κοινωνία.
είμαι αιώνιος
26/06/2013 14:13
Δεν σχολίαζα μέχρι τώρα γιατί πραγματικά πίστευα ότι όσα γράφονται κατά των αιώνιων φοιτητών είναι ανάξια λόγου. Πρέπει όμως να μπουν κάποια πράγματα στην θέση τους. Είμαι αιώνιος φοιτητής. Ναι είμαι στο δέκατο έτος. Φυσικά δεν είμαι περήφανος, και δεν θα πω ψέματα και δεν θα ψάξω δικαιολογίες του τύπου δούλευα και λοιπά. Απλά η σχολή μου (Χημικός Μηχανικός Μετσόβειο Πολυτεχνείο) μου ήταν αδιάφορη και βαριόμουνα να διαβάσω. Ναι δεν ντρέπομαι να το πω. Βαριόμουνα. Είμαι από επαρχία και γούσταρα να βγαίνω για καφέ αντί να διαβάζω για την σχολή που μπήκα επειδή αυτήν έπιασα με τα μόρια που έβγαλα και όχι αυτήν που ήθελα, και επειδή έτσι ήθελε ο πατέρας μου και πως να του πάω κόντρα 17 χρονών παιδί; Όταν στο τρίτο έτος αποφάσισα να παρακολουθώ όλα τα μαθήματα (για ένα μήνα παρακολουθούσα κάθε μάθημα) έκλεισε η σχολή λόγω καταλήψεων για 7 μήνες περίπου. Τότε αποφάσισα να την παρατήσω τελείως. Έτσι και αλλιώς μου ήταν αδιάφορη. Φυσικά ούτε εστία κόστισα ούτε συγγράματα που δικαιόμουνα να πάρω ούτε καν πάσο γιατί μένω σε επαρχία και δεν έχουμε καν μέσα για να χρησιμοποιήσω την έκπτωση. Έπιασα δουλειά. Βλέπετε δεν είμαι τεμπέλης. Απλά δεν μπορώ να διαβάζω για κάτι που δεν με ενδιαφέρει. Όμως μεγαλώνοντας και φτάνοντας στο 25 έτος της ηλικίας μου, συνειδητοποίησα πως η γνώση είναι δύναμη. Και φυσικά πως το πτυχίο είναι ανεξάρτητο από την δουλειά που θα κάνω, όσο και αν πολλοί ισχυρίζονται το αντίθετο. Έτσι αποφάσισα, αντί να πάω σε ένα ανοιχτό πανεπιστήμιο, να κάτσω να διαβάσω στη σχολή μου όσα μαθήματα μου φαινόντουσαν ενδιαφέροντα, και αν αυτό στην πορεία γινόταν πτυχίο, θα ήταν ευπρόσδεκτο. Είμαι ενεργός φοιτητής 2 χρόνια. Η σχολή μου έχει 56 μαθήματα, και απο τα 51 που χρώσταγα τώρα χρωστάω 5 με βαθμό πτυχίου αυτή την στιγμή 8,3. έρχονται τώρα και μου λένε πως θα με διαγράψουν από την σχολή γιατί είμαι αιώνιος. Δεν ξέρω αν είναι δίκαιο ή όχι και δεν με νοιάζει. Αυτό που ξέρω είναι πως μου στερούνε την χαρά να δω του κόπους μου των τελευταίων δυο χρόνων να επιβραυέυονται. Και αυτό γιατί; επειδή επιβαρύνω οικονομικά το κράτος... Πως ακριβώς το επιβαρύνω; έχω να πάρω πάσο από το 2007 που παράτησα τη σχολή ενώ τώρα φυσικά δεν δικαιούμαι. Δεν πήρα περίπου 30 από τα βιβλία που δικαιόμουνα να πάρω αλλά τώρα δεν μου τα δίνουν γιατί έπρεπε να τα πάρω στο έτος τους. Πληρώνω φόρους εισοδήματος από 20 χρονών καθώς και την δική μου ασφάλεια, ενώ οι μη αιώνιοι φοιτητές δεν πληρώνουν τίποτα από αυτά τουλάχιστον μέχρι τα 23 τους. Όσο για τα καθίσματα που λέτα ότι πρέπει να υπάρχουν για να παρακολουθούν οι αιώνιοι πραγματικά γελάω γιατί στα περισσότερα μαθήματα που έμπαινα (όταν δεν με εμπόδιζε το ωράριο της δουλειάς μου) ήμουν μαζί με 5-6 παιδιά. Πραγματικά δεν με πειράζει που με διαγράφουν. Έτσι και αλλιώς η μάθηση ήταν ο λόγος που γύρισα. Με σταναχωρί όμως που με διαγράφουν χωρίς κανένα λόγω. Όλα μα όλα τα επιχειρήματα που στηρίζουν αυτό τον νόμο είναι ασταθή και ανύπαρκτα. Η παιδεία πρέπει να είναι δωρεάν για όλους ή για κανέναν. Ανεξάρτητα το ποιός που πότε και γιατί. Γιατί με το ίδιο σκεπτικό να μην διαγράφονται και όσοι μένουν στο σχολείο για πάνω από δυό χρόνια; Η μήπως θεωρείται το γυμνάσιο και το λύκειο πιό εύκολο από το πανεπιστήμιο; Τώρα όσο αφορά το αστείο επιχείρημα πως όσοι τελειώσουν στα 15 χρόνια δεν θυμούνται τίποτα σε σχέση με αυτούς που τελειώσαν στα 5, απλά θέλω να ρωτήσω το σκεπτικό του αν μπορεί κάποιοσ να μου πει. Δηλαδή τα χρόνια σε κάνουν και ξεχνάς; αν ναι γιατί δεν σας παίρνουν πίσω το πτυχίο δέκα χρόνια αφού τελεώσετε την σχολή σας; Επιπλέον, όσο αφορά τις σχολές στις "αναπτυγμένες χώρες" αν χρωστάς πολλά μαθήματα δεν σε διαγράφουν φυσικά. Σου προτείνουν να αλλάξεις σχολή ανάλογα με τις ικανότητες σου και συνεχίζεις τις σπουδές σου αλλού. Κλείνοντας να πω πως δεν έχω ούτε δικαίωμα εκλογής στα φοιτητικά κόματα και στους φοιτητικούς συλλόγους οπότε ούτε το επιχείρημα ότι μας στηρίζουν οι πρύτανεις για να τους στηρίξουμε ισχύει. Σταματήστε λοιπόν να γράφετε σχόλια απλά γιατί νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα και ρωτήστε πριν πείτε πράγματα που δεν στέκουν. Αυτό είναι το πραγματικό πρόβλημα της κοινωνίας μας και αν δεν το διορθώσουμε δεν θα πάμε ποτέ μπροστά. Όσοι λοιπόν δεν σπουδάζουν ή δεν σπούδασαν να μην αφήνουν το φθόνο τους να τους επηρεάζει και να σταματήσουν να σχολιάζουν αφού πραγματικά δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει πτυχίο και αιώνιος φοιτητής. υ.γ. όλοι οι φοιτητές που συνδικαλίστηκαν και μπήκαν μαζί με εμένα στη σχολή, πήραν πτυχίο στα 6 το πολύ χρόνια. Απλά το πήραν με βαθμό 5. (δηλαδή τρία που έγινε πέντε στα περισσότερα μαθήματα) Προς απάντηση όσων μπερδεύουν τους αιώνιους φοιτητες με τους συνδικαλιστές φοιτητές.
Sumfwnw
10/04/2013 02:39
Epitelous mia safos tekmiriwmeni gnwmi me epignwsi tou pws douleiei mia koinwnia..ws sunolo. Ta xrimata pou dapanountai gia foitites pou den uparxoun e apo kapou allou tha kopoun bebaia! Episeis sumfwnw apoluta me to oti ena ptuxio twn 7-10 xronwn den exei kamia apolutws aksia. Opoios exei amfiboleies na paei na rwtisei twn opoiondipwte ergodoti, ektos bebaia an milame gia thesi sto dimosio pou tha pareis giati exeis meso! As eksuxrwnistei ligo auti i Ellada. Ptuxio pernoume gia na prosferoume kati stin koinwnia oxi gia hobby apo ti stigmi pou einai dimosia dapani epibarinei to kratiko sustima! Kaneis den to katalabainei??
βασιλειος
09/04/2013 10:46
ως απαντηση διαβαστε το σχολιο του αριστοτελη.οσο δε για τις καρεκλες σας πληροφορω οτι οταν πηγαιναμε ολοι στο μαθημα οι περισσοτεροι ητανε ορθιοι γιατι δεν υπηρχαν καρεκλες η ηταν σπασμενες.πασο δεν χρησιμοποιησα ποτε ειχα παπακι.τωρα καμια δουλεια εχεις γιατι ειμαι ανεργος?με το κατωτερο μισθο αφου αργησα να παρω το 2 πτυχια μου τα διαγραφω.
βασιλειος
08/04/2013 11:03
ελληνικη και ευρωπαικη αντιληψη της μορφωσης (γηρασκω αει διδασκομενος) δικαιωνει τους αιωνιους.αμερικανικη αντιληψη (ο χρονος ειναι χρημα)τους καταδικαζει.εκει ο καλυτερος μηχανικος της νασα δεν χρειαστηκε ποτε να μαθει τις αρχες της γαλλικης επαναστασης διοτι δεν βοηθουν την κατασκευη ενος πυραυλου.αλλα εκει πριν τελειωσεις εχεις βρει εργασια.εμας εδω τι μας κοφτει αυτο?αφου ειτε εισαι καλος ειτε μετριος ειτε μηχανικος ειτε νομικος μαλλον σερβιτορος η μπαρμαν θα γινης σε κανενα νησι το καλοκαιρι.βιαζεται οποιος εχει μελλον.εδω γιατι να χασει καποιος νεος τις διακοπες του, το καμακι του αφου no future.τωρα αυτοι που γκρινιαζουν για φορους κλπ τριχες.οι αιωνιοι φοιτητες αντε να τρωνε τα λεφτα του μπαμπα τους.δηλαδη αν τελειωσω με αριστα και πιο γρηγορα και ζητησω εργασια στον κυριο που γκρινιαζει οτι φορολογειται πολυ θα μου πει παρε 2πλασιο μισθο για τα προσοντα σου?οχι βεβαια .θα μου πει εγω δινω αυτα τα λιγα και να πεις ευχαριστω που σε ταιζω και χεστηκα αν εχεις αριστα και που?ας αφησουμε λοιπον την σωκρατικη αντιληψη της γνωσης οπως ειναι τωρα και αν φτιαξεται βιομηχανια (οχι βρε αδελφε πυραυλων,ουτε αυτοκινητων τιποτα παπακια και ποδηλατα και χρειαστειτε μηχανικους ,εδω ειμαστε εμεις θα σπινταρουμε να τελειωσουμε να πιασουμε δουλεια).μεχρι τοτε τουμπεκι και μην μας τους κυκλους ταρατε.
αιωνίως?
12/04/2013 01:27
Ο μηχανικός της ΝΑΣΑ όταν σπούδαζε δούλευε σερβιτόρος όλο το χρόνο, και στα μαθήματα και στις διακοπές. Τα αγαθά κόποις ...
απατΕΛΛΑΣ
08/04/2013 10:53
γιατι δεν το πέρασες το σχόλιο μου, αρχισυντάκτη???έβρισα?????
stefanos
08/04/2013 10:48
ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΠΡΥΤΑΝΕΙΣ ΒΓΗΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ.ΜΑ ΑΦΟΥ ΟΙ ΠΡΥΤΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΙΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΜΕΣΩ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΑΛΙΩΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ.ΑΥΤΟΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΙΝΑ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ.ΟΙ ΠΟΙΟ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΡΥΤΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΞΗΛΩΜΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΑΡΑΜΟΦΑΗΔΕΣ
koultoura stop
08/04/2013 10:22
Ας υποθέσουμε οτι ένας φοιτητής Ιατρικής ξεκινά τις σπουδές του στα 18 του, τις εγκαταλείπει, γίνεται αιώνιος φοιτητής, και τελικά παίρνει το πτυχίο του στα 45 του. Δέχονται οι υποστηρικτές των αιωνίων φοιτητών να τους αναλάβει σαν έκτακτο περιστατικό τέτοιος γιατρός;
ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΤΖΑΣ
08/04/2013 10:19
Τι μεταβατικές ρυθμίσεις κύριοι πρυτάνεις;Το 1/3 είναι επιστήμονες στο συνδικαλισμό που είναι κλειδί γιά την επανεκλογή σας,πρωταθλητές στο τάβλι,στην ξάπλα καί στο εσαεί τζάμπα δωμάτιο στις φοιτητικές εστίες.Εσείς που εκλέγεσθε ελέω των φοιτητικών παρατάξεων καί ενδίδετε στίς αξιώσεις του κάθε βλακός κομματικού τραμπούκου είσθε υπεύθυνοι γιά τα τριτοκοσμικά πανεπιστήμια μας.Όσο γιά τα κόμματα που ποιούν τη νίσσα,αλήθεια πότε θα αποκοπείτε από τις φοιτητικές σας παρατάξεις;
pm
08/04/2013 09:28
Να μην διαγράφονται οι αιώνιοι φοιτητές, αλλά να μην δικαιούνται δωρεάν παιδεία μετά από τα 5-6 χρόνια. Αν θέλουν να πάρουν πτυχίο με το πάσο τους, ας πληρώνουν και κάτι.
αριν
07/03/2014 18:25
Ποια δωρεάν παιδεια ρε φίλε; την 20% έκπτωση στα εισιτήρια του ΚΤΕΛ? με τόσα που πλήρωσα στα πρώτα 4-5 χρονια σπουδων θα ειχα παει εξω να εχω εχω πτυχιο με δύναμη. Εφυγα στο 5ο ετος αφηνοντας μονο 5 μαθηματα και μια πτυχιακη. Και περασαν αλλα τοσα. Και δουλειά ούτε για δείγμα.
μεταπτυχιακος
08/04/2013 09:20
να μπορης να κανης διακοπη σπουδων. Ο νομος διαγραφης φοιτητων να εφαρμοστη ως εχει!
απατΕΛΛΑΣ
08/04/2013 09:18
Οι καθηγητές πανεπιστημίου, λέκτορες, πρυτάνεις κτλ, θέλουν να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, διότι όσο χαμηλότερο το επίπεδο στα πανεπιστήμια, τόσο θα μπορούν να εξακολουθούν να λυμαίνονται με το τραγικό και γελοίο επίπεδο που τους χαρκτηρίζει. Οταν αισθάνομαι ότι είμαι λίγος, ότι δεν έχω γνώσεις, ότι υπάρχουν άλλοι καλύτεροι, τότε είναι φυσιολογικό να μη θέλω να αλλάξουν το πράγματα και να γίνουν πιο δύσκολα, γιατί θα φανεί η ανικανότητα μου. Έχουν καθήσει πάνω στην καρέκλα και δε σηκώνονται με τίποτα. Μόνο όταν θα έρθει η ώρα του "κουτιού" θα φύγουν. Και για να μην το γενικεύσω, θα πω ότι αναφέρομαι στο 90% των πανεπιστημιακών.
Old Prof
08/04/2013 04:52
I am a retired Higher Education Administrator in the USA. Many students here are receiving "free' education,in the form of scholarhips,but they MUST enroll in school FULL time,for 4-5 years. Others, who pay tuition for their education, can take 30 years to get a degree. I was enrolled in University graduate classes for additional learning in my late 50's and if my tuition was not paid by my university as part of my contract,I would have to pay for it myself . It is simple: Life-long learning is important and all University graduates should do it. FREE occasional atendance in a university at the student's leasure,or time frame only makes managing the institution impossible. The administration will NEVER know who will be coming to what classes,so planning staff time is not possible. Higher education is NOT free: it is paid by the taxes all the Greek citizens pay,or by the loans the country secures from the outside,as it does not have the means to produce. Does anyone believe that a student who enters one of the millitary accademies in Greece will decide when to go to class and when to graduate?? HA HA! Greek students may wrongly believe that attending a university is like going shopping at the Mall. Not so! An old Prof.
ΙΚΒ
08/04/2013 02:33
Πρόταση. Οι μισθοί των πανεπιστημιακών να καθορίζονται ανάλογα με τον αριθμό των κανονικών φοιτητών. Από 'κεί και πέρα ας κόψουν τον σβέρκο τους. Προσωπικά ΑΡΝΟΥΜΑΙ να φορολογούμαι για να επιδοτώ ανίκανους να αποφοιτήσουν και ανίκανους να διδάξουν. ΥΓ.: Κατά τα άλλα, η δωρεάν παιδεία μας μάρανε. Δωρεάν παραμένει μόνο στο όνομα. Στην ουσία είναι ληστρική και αδηφάγος αφού καταναλώνει λεφτά που πάνε στράφι, σε μεγάλο ποσοστό.
Χαλαρά
08/04/2013 02:30
Δίκιο έχουν οι πρυτάνεις και αντιδρούν. Για να έχεις συντάξιμα για μια σύνταξη του δημοσίου χρειάζονται 25-35 χρόνια. Για ένα πτυχίο να μην απαιτούνται 20-30; Είναι αντισυνταγματικό να βάζουμε φραγμούς στη μόρφωση τετοιων φωστήρων. Όχι στην ενταντικοποίηση των σπουδών! Τα χρόνια σπουδών να συνυπολογίζονται ως συντάξιμα...
Antonios
08/04/2013 15:49
Χαχαχαχαχα... Σωστος...
Εσαεί
08/04/2013 02:23
Aυτοί παιδί μου δεν είναι πρυτάνεις. Είναι μπουμπούκια!
lucien gris
08/04/2013 02:00
υπαρχει και η καλυτερη λυση: πτυχιο τιμης ενεκεν για οσους εχουν αποδειξει εμπρακτα οτι εχουν τα κοτσια να αντεξουν τα πανεπιστημια τοσα χρονια.....

όλες οι τελευταίες ειδήσεις