Εκλεισε το ιστορικό βιβλιοπωλείο της Εστίας μετά από 128 χρόνια λειτουργίας

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 31/03/2013 11:19 |
Το βιβλιοπωλείο της Εστίας έκλεισε, όμως ο ομώνυμος εκδοτικός οίκος θα συνεχίσει να λειτουργεί.
Εκλεισε το ιστορικό βιβλιοπωλείο της Εστίας μετά από 128 χρόνια λειτουργίας
Εκλεισε χθες Σάββατο 30 Μαρτίου 2013 μετά από 128 χρόνια λειτουργίας το ιστορικό βιβλιοπωλείο της Εστίας στην οδό Σόλωνος 60 στο κέντρο της Αθήνας. Το...
Γίνετε Συνδρομητής
Constantinos
12/04/2013 12:55
Θυμάμαι με κάποια νοσταλγία το βιβλιοπωλείο της Εστίας στη Σταδίου το 1965-66, όπου έβρισκα βιβλία χρήσιμα για το λύκειο και εκδόσεις Ελλήνων λογοτεχνών. Κρίμα που τα βιβλιοπωλεία έχουν μειωθεί σήμερα, μάλλον γιατί αφιερώνουμε χρόνο στον υπολογιστή αντί στο διάβασμα. Πρόοδος? Οι εικόνες του υπολογιστή κάνουν τη γνώση ευκολότερη, αλλά πιό επιφανειακή. Θα προτιμούσα τα βιβλία, αυτό όμως είναι θέμα νοοτροπίας και συνήθειας. Η ανακοίνωση του βιβλιοπωλείου μιλάει για διακοπή, ίσως υπάρχει κάποια ελπίδα να ξανανοίξει, έστω και σε μικρότερο χώρο. Καλό είναι ο εκδοτικός οίκος Εστία να έχει και ένα δικό του κατάστημα, όχι μόνο για πώληση αλλά και για περισσότερες πληροφορίες για κάθε έκδοση.
Ο δικηγορος του διαβολου
04/04/2013 02:09
Αφου, οι προηγουμενες γενιεςς ηταν ολοι τοσο μορφωμενοι κ νε πλουσια παιδεια γιατι τα παιδια μας μεγαλωνουν στη διαφθορα, την αμορφωσια, τη μιζερια και το φαστ φουντ;; Και αυτοι με τη σειρα τους απαιδευτοι ειναι. Παιδεια στην ελλαδα δεν υπαρχει εδω κ χρονια. Μονο καποιοι φωτισμενοι που προσπαθουν ν τραβηξουν αλλα τα ζωα εχουν μουλαρωσει. Αυτο που μας λειπει ειναι η αυτοκριτικη. Για ολα φταινε οι αλλοι.
ΛΑΚΙΣ
03/04/2013 13:01
Οι φρόνιμοι μαζεύανε και οι ζουρλοί σκορπάγανε, Αλί από τον καλομαθημένονε, όσο να κακομάθει
Χαρά Θ.
02/04/2013 08:19
ΚΡΙΜΑ. Αυτό μόνο τα λέει όλα. Χαρά
ΙΚΒ
02/04/2013 02:06
Άλλο ένα "προδιαγεγραμμένο" κλείσιμο λόγω internet. Αναμενόμενο. Ευκαιρία όμως να γίνει, αν μπορεί να γίνει, μουσείο είτε από τον Δήμο Αθηναίων είτε από το Υπουργείο Πολιτισμού. Είδομεν.
petralonitis
01/04/2013 14:36
αλλο εν καρφι στο φερετρο μιας Ελλαδας που δεν υπαρχει πια.το βιβλιοπωλείο της εστιας εσβησε όταν εξαφανιστηκαν αυτοι την αναγκη των οποίων εξυπηρετουσε.στους μετα-Ελληνες που κατοικούν αυτη την αθλια υπο καταληψη πόλη η απουσία της λιγα έχει να πη δυστυχώς παρα τα λίγα κροκοδειλια δακρυα καποιων πανω απο καποιες οθονες Η/Υ
Ι. Γρυσπολάκης
01/04/2013 13:55
Ως μεταπτυχιακός φοιτητής στις ΗΠΑ τη δεκαετία του'70 απογοητεύθηκα όταν στα σπίτια των καθηγητών μου δεν έβλεπα βιβλία πέραν αυτών της επιστήμης τους. Στην Ελλάδα τότε οι πνευματικοί άνθρωποι (η πνευματική ηγεσία) έμενα σε απλά διαμερίσματα και πήγαιναν στην εργασία τους με τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Σήμερα ακόμη και βοηθοί εργαστηρίων οδηγούν Mercedes και BMW. Οι Ελληναράδες σπαταλούν χρήματα (πολλές φορές δανεικά) στη διασκέδαση και όχι στην ψυχαγωγία. Σε πόσα σπίτια έχετε δει βιβλιοθήκες; Πόσοι φίλοι σας έχουν μελετήσει Θουκιδίδη, Καστοριάδη και Αριστοτέλη; Πόσοι γνωστοί σας γνωρίζουν τον Παναγιώτη Κονδύλη ή έχουν διαβάσει τα βιβλία του Τσαρούχη; Κλείνουν τα βιβλιοπωλεία και ανοίγουν σκυλάδικα, καφετέριες και πιτσαρίες. Κλείνουν οι αίθουσες τέχνης και ανοίγουν μπαράκια. Όλα αυτά μας οδήγησαν στην κοινωνική σύψη και στην οικονομική κατάρευση. Δανειζόμασταν δεκάδες δισεκατομύρίων ετησίως για να συντηρήσουμε μία υλική και όχι πνευματική ευμάρεια που δεν τη δικαιούμασταν. Πολλά έχω ακόμη να πω αλλά θα κουράσω.
Νικος Αργυρης
02/04/2013 17:47
Παρα την προφανη παιδεια σας,μαλλον ειστε υπερβολικος κι ακραιος.Ολοι Ελληναραδες κι εσεις ειστε τι..? κι ολα στο σακι του μποξ και βαραμε μπουνιες..?μηπως κανετε λαθος..?Ηπιοτερα,διοτι "νυν αλλα και ες αει τα παντα και οι αποψεις περι παντων αιωρουνται"
λιο
01/04/2013 12:51
η παρακμη της χωρας ειναι απιστευτα βαθια-παραλυτικη(το οικονομικο ειναι ενα απο τα επιφαινομενα).χρονια τωρα κυκλοφορω μ ολα τα μεσα μαζικης μεταφορας/δεν βλεπεις ανθρωπο να διαβαζει κατι(οχι βιβλιο ουτε καν free press).FINIS GRAECIAE(μονο σκυλοτραγουδα και ποδοσφαιρικα υποκοσμου).
Νικος Αργυρης
02/04/2013 17:48
Τι μου λετε!Οταν σ εχουν ξεζουμισει πανω απο 9 ωρες μονο να διαβασεις δεν εχεις ορεξη.Το σχολιο σας ειναι εκτος πραγματικοτητας.
λιο
03/04/2013 16:53
ρηχη και ανιστορητη(δηλ.αβασιμη κριτικη-ΕΚΤΟΣ ΔΙΚΗΣ ΣΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ. Εξηγουμαι.Προ κρισης(την εποχη της "ευδαιμονιας")αλλα και τωρα ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ που δεν ξεζουμιζεται 9 ωρες(πχ οι 100νταδες χιλιαδες δημοσιοι υπαλληλοι ΚΑΙ ,δευτερευοντως,ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ........ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ.ΟΜΩΣ "και παλαι και νυν"(κατα τον αριστοτελειον)ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΛΙΑ(και μην ξεχναμε οτι στην εξαθλιωμενη Γερμανια της Βαιμαρης ηκμασαν τα γραμματα και οι τεχνες-μην εκληφθει ως γερμανολατρεια-καθε αλλο..).
Νικος Αργυρης
04/04/2013 00:08
Πως τοση σιγουρια οτι οι Δ.Υ τεμπελιαζουν...?Αυτος ο υφερπον φθονος θα μας καταστρεψει.Οσο για την ακμη της βαιμαρης αδιαφορω.Ολα αυτα δεν με κανουν να ξεχνω τα εγκληματα των Ναζι της Θουλης τα μελη της οποιας ηταν εκλεκτοι Γερμανοι με παιδεια που ομως καθολου δεν βοηθησε τελικα.Τωρα αν εσεις διαβαζετε μετα απο ωρες εργασιας καλως κανετε.
giorgos.nellopoulos
01/04/2013 12:19
Mipos irthe i ora na epanexetastei i skopimotita olon ton ektheseon vivlion se platies kai paralies pou katantisan to vivlio . . . gia ta panigyria. Giorgos Nellopoulos
Νεοέλληνας
01/04/2013 11:24
Υποκριτές Νεοέλληνες!Γράψτε πρώτα στα ελληνικά και σωστά,ξεκολλήστε απο το ί ντερνετ και αναρωτηθήτε γιατί ενώ αγοράζατε μόνο στυλούς απο τα βιβλιοπωλεία και χαζοπεριοδικά απο τα περίπτερα, κλείνουν εστίες πολιτισμού και ανοίγουν εστίες πλουτισμού....
s
02/04/2013 21:53
το στυλό - τα στυλο!!!!!! προσοχή!
Βίλλυ
05/04/2013 01:33
Απ 'οτι δείχνει, τελικά θα καθιερωθεί ο στυλός - του στυλού - οι στυλοί. Έρχεται πιο φυσικό στον πολύ κόσμο και παραπέμπει στον "στύλο". Από το λατινικό stilus -> stylograpf με y από επίδραση του 'στύλου'-> το στιλό / ο στυλός.
Σ
05/04/2013 15:53
να υποθέσουμε 'νεωτεριστική γλωσσολόγος'? προσοχή!!!!!!!
ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΤΖΑΣ
01/04/2013 09:03
Εστία,Ζώναρς Νο.1,Μπραζίλιαν,Απότσου,ήταν αναπόφευκτο να κλείσουν διότι οι σύγχρονοι εκβαρβαρισμένοι ελληναράδες δεν έχουν καμμία σχέση με εκείνους τούς λίγους "περίεργους" θαμώνες που φώτισαν γιά δεκαετείες την τύφλα μας.
Τ.Γ
01/04/2013 02:09
Πώς να μην κλείσει. Στο Κολωνάκι παραπάνω δεν πέφτει καρφίτσα στα καφέ από την ξάπλα και τον φραπέ. Στα βιβλιοπωλεία ποιος να πατήσει; Πώς να μην κλείσει; Πότε μπόρεσαν οι πελάτες να προχωρήσουν ελεύθερα στο εμποδισμένο και αναστατωμένο κέντρο; Δεν βλέπετε την πόλη γύρω σας; Έχει κλείσει από καιρό κι αυτή.
Alexander
31/03/2013 21:19
Krima.Siga siga klinoun kai ta teleftea kala vivliopolia,me istoriko parelthon.
Σπύρος Αντύπας
31/03/2013 20:10
Στα "ψιλά" γράμματα μια τόσο σημαντική και θλιβερή είδηση....
μια αναγνώστρια
31/03/2013 17:08
Τι κρίμα! το βιβλιοπωλείο αυτό ήταν στη Σόλωνος πολύ περισσότερα από 21 χρόνια. Το θυμάμαι ως μαθήτρια και φοιτήτρια τη δεκαετία του '80 εκεί απέναντι από τη Νομική. Ούτε ένας θεσμός σαν αυτό το βιβλιοπωλείο δεν μπόρεσε να κρατηθεί. Η Αθήνα ακόμα φτωχότερη...
Ζεττη Βαρδάκη
31/03/2013 16:30
Προς τι τα κροκοδίλεια δάκρυα; Θυμάστε πότε ήταν η τελευταία φορά που μπήκατε σε βιβλιοπωλείο;
Ηρα Ζ
02/04/2013 18:05
Προσωπικά μπαίνω πολύ συχνά...
magda manolopoulou
01/04/2013 15:05
Επειδή με βρίσκεις σε στιγμή που ξεκαθαρίζω τις βιβλιοθήκες μας,δίνοντας στη νύφη μου όποια βιβλία θέλει,ειλικρινά υπάρχουν αρκετοί που διαβάζουν βιβλία και πηγαίνουν σε βιβλιοπωλεία,απλώς σκεφτήκατε ότι και οι τιμές των βιβλίων μερικές φορές τώρα είναι σχεδόν απαγορευτικές για τους νέους συνυπολογίζοντας και το internet?Συν ότι κάποιοι αγοράζουν μεσω διαδικτύου για περισσότερη ευκολία Ισως γιατί δεν έχουν συνειδητοποιήσει το ψάξιμο στο βιβλιοπωλείο τι απόλαυση είναι.
ασπάλαθος
31/03/2013 15:14
δεν χάλασε ο κόσμος... βιβλία έχει και στο καρφούρ. εκεί ... δίπλα στις πατάτες...
Dnik
31/03/2013 14:38
Αυτά τα μαγαζιά ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΟΥΝ υπάρχουν τρόποι διατήρησης τους έστω και με εθελοντικά ή χορηγικά προγράμματα. Πολύ σύντομα θα το μετανιώσουμε όπως με του Απότσου.
Madrilenios
31/03/2013 14:02
enai grima . Xathike enas naos ths kulturas
Δ. Μάτσας
31/03/2013 14:01
Γίναμε φτωχότεροι, όπως επιβάλλουν οι καιροί σ΄όσους δεν συμβιβάζονται. Ένα βιβλιοπωλείο που συνδέθηκε με την πνευματική ζωή της Ελλάδας του 20ού αι. και βρισκόταν δίπλα στη γενιά μου απ' τα μαθητικά μας χρόνια (πρώιμη δεκαετία '60) μέχρι σήμερα.
scender
31/03/2013 13:41
Οταν κλείνει ένα βιβλιοπωλείο εκτός από τους εργαζόμενους που απολύονται, κλείνει και μια εστία πολιτισμου. Κρίμα!!!
Κρητικός Κ.
31/03/2013 12:57
Δεν αναφέρονται οι λόγοι του κλεισίματος της ΕΣΤΙΑΣ, δεν τους ξέρω. Ξέρω όμως ότι αποτελεί άλλο ένα πλήγμα. Κρίμα! Οι μαρμάρινες πλάκες, δεν αρκούν...
Μιχάλης